AJALUGU/ANTIIK

 

 

  1. Jaanuaris 1917 dešifreerisid Briti krüptograafid Saksamaa välisministri Arthur Zimmermanni telegrammi ühe riigi Saksa konsulile Von Eckhardtile, milles teavitati peatsest totaalse allveesõja alustamisest ja tehti ettepanek sõjaliseks liiduks. Kui britid informeerisid USA-t, oli see ameeriklastele ettekäändeks sõtta astumisel. Ajalukku ongi see läkitus läinud Zimmermanni telegrammi nime all. Mis riigi valitsusele Saksamaa ettepaneku tegi?
  2. Ühe USA presidendi lapselaps David on olnud abielus teise USA presidendi tütre Juliega. Esimene presidentidest nimetas muide lapselapse auks Shangri-La ümber Camp Davidiks. Kes on need USA “presidendid-sugulased”?
  3. Üks alkoholilembesemaid antiiktegelasi on kahtlemata Dionysos. Suureks eeskujuks veinijumalale oli tema saatürist kasvataja, kiilakas ja kõhukas vanamees, keda nähti enamasti vaid raskes joobes ja imelikke flöödiviise tinistamas. Ta ei olnud võimeline isegi oma eesli seljas püsima ning tihtilugu kukkus ta maha ja jäi kuhugi suvalisse kohta lamama – sellises positsioonis kujutasid teda nii Rubens kui van Dyck oma maalidel. Kes oli see antiikmaailma napsikangelane?
  4. 1611.a lasi Gustav II Adolf ehitada kindluse, mis nimetati Nyenskans’iks. Kindluse ümber kerkis samanimeline suur linn (tuntud ka kui Nyen), kus elas tuhandeid elanikke ja tegutses 3 kirikut: rootsi lutheri, saksa lutheri ja vene õigeusu kirik. Ehkki kindlus oli kaitstud 80 kahuri ja 600-mehelise garnisoniga, langes ta pärast 9-tunnist pommitamist Boris Šeremetjevi poolt juhitud vägedele ning linn hävitati. Praktiliselt samal kohal asub tänapäeval üks teine linn. Milline?
  5. 15. juunil 1859 algas üks maailma ajaloo veidramaid sõjalisi konflikte: sea sõda. Saarel, mille riiklik kuuluvus oli vaidlusalune, lasi ühe saarele pretendeeriva riigi alam maha teise riigi alamale kuuluva sea. Selle peale üritati “mõrvarit” arreteerida, kuid too sai omadelt sõjaväelist kaitset. Lõpuks saadeti mõlemalt poolt kohale sõjalaevad ja paar tuhat sõdurit; küsimuseks polnud enam seatapja vahistamine, vaid saarte riiklik kuuluvus. “Sõda” lõppes alles 21. oktoobril 1872, kui vahendajaks kutsutud Saksamaa keiser Wilhelm I määras saare ühele osapoolele. Sõja ainsaks ohvriks jäigi eelpoolmainitud neljajalgne. Mis riikide vahel konflikt aset leidis (üks õige punkti ei anna)?

EESTI

 

  1. Küsitav lahkus Eestist 1901.a ja oli viimased 14 ja pool aastat pariislane kuni suri Prantsusmaa lõunarannikul Mentonis. Peale surma jäi tast maha hulgaliselt käsikirju eesti, saksa ja prantsuse keeles, seejuures ligi 100 000 värsirida (umbes 5 “Kalevipoega”!). Peale tema 1912.a ilmunud antisemiitlikku 114-leheküljelist traktaati “Juudiküsimus” nimetas Jaan Tõnisson teda “esimeseks Eesti juudiõgijaks”. Sel perioodil ilmusid eri raamatutena veel “Pankrott tulemas”, “Tõusikute vastu”, “Kodumaa korraldus”, “Ajaloo album” ja saksakeelne “Looduse korraldus”. Kellest on jutt?
  2. Teatavasti andis Torgu Kuningriik välja oma raha – kiririlli. Kui eesti kroon võrdus 1/8 saksa margaga, siis millega võrdus 1 kiririll?
  3. Küsime ema ja tütre ühist perekonnanime: elavad Viljandimaal Heimtalis Kääriku talus. Ema on tuntud tõlkija, kes Faulkneri, Fieldingu, Fowlesi, Dreiseri, Ostrovski, Vonneguti ja Lessingu tõlgete kõrval peab tähtsaimaks Salingeri eestindamist. Tütar on eesti tuntumaid tekstiilikunstnikke, kelle kompositsioon “Emapuu” esindas Eestit ÜRO peahoones?
  4. Millises sündmuses osalemisega on Eesti ajalukku läinud Heini Valdmann, Helen Lepalaan, Sille Priks, Madis Laansalu ja Rauno Tagel?
  5. 1939. aastal kirjutas ajakiri “Auto”: “Hoolimata väga halvast ilmast ja tihedalt tibavast vihmast oli Tallinnas sõidu algust jälgima ilmunud üle kümnetuhande pealine rahvahulk, kes võistlejaid saatis elavate ergutushüüetega. Meid, eestlasi, huvitab sõit eriti aga veel seepärast, et siin on ka meil kui väikerahval võimalus ise kaasa lüüa. Prantslanna A. de Bourbon oli ainuke, kes Eesti piires kraavisõidu tegi. Ent ka see raske õnnetus lõppes õnnelikult ja prantsuse aristokraat võis muretult jätkata edasisõitu.”

Mis sõiduga oli tegu ehk kus finišeeriti?

GEOGRAAFIA/LOODUS

 

  1. Me teame päris hästi maailma suurimaid linnu aastal 2000, ent milline oli maailma elanikerohkeim linn eelmisel millenniumivahetusel ehk aastal 1000? See paikneb Euroopas ja seal elas tollal ca 450 000 elanikku. 8 linna tollasest 10-st suurimast paiknesid Aasias (2. Kaifeng Hiinas, 3. Konstantinoopol Türgis), lisaks veel Kairo Egiptuses. Muuseas, sadakond aastat varem oli Bagdadis elanud ligi miljon inimest, kuid abbassiidide nõrgenedes oli see millenniumivahetuseks mitmekordselt vähenenud.
  2. Imetaja on .....mäger, selgrootu .....sipelgas, linnud aga .....näitur, .....lind ja .....sööja. Mis on puuduv sõna?
  3. Kesk-Aasia ja Taga-Kaukaasia vabariikides on pärast Nõukogude Liidu lagunemist toimunud hulgaliselt vanade linnanimede tagasiandmisi. Ere näide on kindlasti Kasahstani pealinna saaga, mis mitme nime- ja isegi linnavahetusega on tänaseks jäänud pidama Astana peale. Tähelepanuvääriva nime on aga tagasi saanud aastaid Majakovski nime kandnud luuletaja sünnilinn Gruusias, mille uus-vana nimi on peaaegu identne ühe riigi pealinna nimega. Mis linnas sündis Majakovski?
  4. Küsitavat teraviljade ürgema kasvatati juba 8000 aastat tagasi Pärsias ja Mesopotaamias, teda on mainitud ka piiblis. Euroopasse jõudis see vili Rooma riigi päevil. 12. sajandil soovitas seda vilja kui sobivat vahendit paljude haiguste ennetamiseks ja raviks hiljem pühakuks kuulutatud Hildegard Bingenist. Kui kõnesolev teravili vajus 20. sajandi algul unustusehõlma seoses tootlikumate ja intensiivviljeldavate sortide ilmumisega, siis alates 1980-ndatest on ta mahepõllumajanduse arenedes taas pead tõstmas. Teda sisaldavaid toite on mitme tuntud restorani (nt Olde Hansa) menüüs, Eestis kasvatatakse teda näiteks Lauri-Jaani ökotalus Ridala vallas Läänemaal. Mis teraviljast on jutt?
  5. Jordaania pealinn Amman kandis alates 3. sajandist e.m.a. ühe praeguse USA miljonilinna nime. Põhjuseks oli tollal see, et linna vallutas samanimeline Egiptuse kuningas Ptolemaios II ..... Mis nime linn kandis?
  6. KIRJANDUS
    16. William Faulkneri enda arvates parima romaani “Hälin ja raev” (“The Sound and the Fury”) on suurepäraselt eestindanud Enn Soosaar. Kuid pealkirja laenas Faulkner ühe teise kirjandusteose 5. akti 5. stseenist, mis oli juba oluliselt varem, 1929.aastal eesti keelde tõlgitud:

“Kustu, küünal, kustu!

Me elu on vaid kõndiv vari, arg näitleja,

Kes laval tunni veiderdab ning veikleb

Ja kuulmatult siis kaob, just nagu jutt,

Mis vestnud hull, täis hälinat ja raevu,

Ei mingit tähendust.”

Seega ei ole pealkiri Soosaare tõlgitud. Mis teosest võttis Faulkner pealkirja?

 

  1. Kui küsitav 1957.a jaanuaris suri, alustas “The New York Times” nekroloogi sellega, et lahkunud on Ameerika väljapaistvamaid merekirjanikke. Ta kirjutas 25 täispikka teost ja üle 200 lühiloo ajalehtedele-ajakirjadele.

Kasvanud South Bostonis 12-lapselises kaluriperes, pääses ta 1895.a. 27-aastaselt Harvardi ülikooli, kust järgmisel aastal loengutelt puudumise pärast eksmatrikuleeriti. Ta võitles 9. Massachusettsi väeosas San Juan Hillis Hispaania – Ameerika sõjas, käis paavst Pius X privaataudientsil Roomas 1911.a., kandideeris 1912. ja 1914.a USA kongressi progressiivse partei ridades, töötas Iirimaal Ameerika rahukomitee ühe juhina. Ent maailmakuulsuse teenis ta ühel teisel elualal. Kes?

 

  1. 1957.a. ilmus ta Rootsi kirjandusse luuletusega (tõsi, salm ise oli valminud juba 1946-ndal):

“Arla mal bina

Labila maran:

Lam bila aran

Mina bal-alar”

 

Luulekogu pealkiri oli tuletatud Marcel Duchampi pseudonüümist, kes hiljem Rootsit külastades ja raamatust teada saades oli algul vihane, kuid hiljem kirjanikuga tutvudes nimetas teda oma järeltulijaks. Kes on see luuletaja?

 

  1. Tänu Eestis valminud mängufilmile oleme pea kõik kuulnud vendade Strugatskite romaani “Hukkunud alpinisti hotell” tegelasest Luarvik Luarvikust. Kuid ühe maailmakirjanduse olulisema romaani peategelane on Humbert Humbert. Raamatu on eesti keelde tõlkinud Hans Luik, seda on Edward Albee instseneeringus teatrites lavastatud ja romaani põhjal on valminud mitu filmi (ühes neist mängis Humbert Humbertit Jeremy Irons). Autor ja pealkiri?

 

  1. Oskar Lutsu „Kevades“ oli Tootsi pattude loetelus sees episood, kus kevadise jääminekuga läksid poisid jäätükkidega sõitma ja Toomingas oleks äärepealt ära uppunud. Poisid ei sõitnud mitte niisama, vaid mängisid piraate ja Toomingas kehastas meest (1635-1688), kes tõusis piraadist Jamaika kuberneriks. Keda?


KULTUUR

 

 

  1. Küsitav sündis 11. aprillil 1930 Chicagos. Koolipäevil oli ta imelaps - 10-aastaselt õppis kuulmise järgi klaverit mängima, 15-aastaselt sai temast San Fransisco Balleti sümfooniaorkestri teine oboemängija. Peagi tüdines ta koolist ning läks tööle tsirkusesse lõvitaltsutajaks. 18-aastaselt lahkus kõnesolev isik tsirkusest ning tegutses mõnda aega mustkunstiku assistendina. Hiljem on see kuulus isik mänginud mitmetes filmides, nt Roman Polanski kultusfilmis "Rosemary laps" kehastas ta Saatanat. Ta suri oma loodud ajaarvamise 32.aasta 29. oktoobril. Kes?
  2. 2001.aastal linastusid ühe projekti raames Tallinna kinomajas ja Tartu kinos “Illusioon” 5 filmi: Luis Bunueli “Teenijatüdruku päevik”, Andrzej Wajda “Danton”, Ettore Scola “See öö Varenne’is”, Joseph Losey “Härra Klein” ja Otar Iosseliani “Liblikajaht”. Mis neid filme ühendab ehk mis filmipäevadega oli tegu?
  3. Mil moel on Eesti kultuurilukku läinud Johan Ludvig Runebergi 19.sajandi keskel kirjutatud rootsikeelne luuletus “Vart land” (“Meie maa”)?
  4. On üldteada asjaolu, et maailma suurimaks kirikuks peetakse Rooma Peetri kirikut. 1980-ndatel tegi aga üks Aafrika riigi president oma kodulinna Peetri kiriku koopia, mis on väidetavalt suurem kui originaal ning seega tegelik maailma suurim kirik (kõrgus 149 m). 20. septembril 1990 pühitses kiriku sisse Rooma paavst ise. Mis linnas see kirik asub (inglise keeles kannab kirik nime Our Lady Of Peace)?
  5. Shakespeare’i näidendeid on Eestis lavastatud lugematul hulgal; aluse Avoni luige lennule Eestis (Mardi Valgemäe väljend) pani 1888.a. Wiera-aegses “Vanemuises” lavastatud “Veneetsia kaupmees”, kus varjunimede all mängisid kaasa ka 2 tuntud Eesti kirjameest. Kes?

MUUSIKA

  1. 1970.aastal tõusis Lee Marvin USA singliedetabeli tippu lauluga “Wand’rin Star”. Plaadi B poolel oli lugu “I talk to trees”, mille esitas tuntud filminäitleja. Kes?
  2. Sellest ooperist on kaks versiooni: algselt pidi tegevus toimuma 18.sajandi Rootsis. Kuid kuna sündmustikus on kuninga mõrv, siis peale atentaadikatset Napoleon III-le astus mängu tsensuur, mis keelas kõik monarhi elu kallale kippumisega seotu. Seetõttu kanti tegevus üle 17.sajandi Bostonisse. Tänapäeval eelistatakse siiski mängimisel Rootsi versiooni, kuid traditsiooniliselt Rootsi kuningapere liikmed etendust lõpuni ei vaata. Mis ooperist on jutt?
  3. 1979.a. tappis California koolitüdruk Brenda Spencer oma kooli direktori ja haavas mitut kaasõpilast. Pärast põhjendas ta oma tegu lausega, mis Bob Geldofi kõrvu jõudes sai inspiratsiooniks laulule. Laul sai ülemaailmseks hitiks, kuid USA-s ei kerkinud see tabelites eriti kõrgele, kuna tüdruku vanemad kutsusid raadiojaamu üles boikotile, väites, et kasu üritatakse lõigata tragöödiast. Mis oli põhjendus/laulu pealkiri?
  4. Kuulete "Adagietto't" 5. sümfooniast. Sama helilooja muusikat kasutas Arvo Iho filmi "Ainult hulludele ehk halastajaõde" filmimuusikana. Helilooja?
  5. Järgnevalt kuulete Tõnis Mäe esituses laule „Sind otsides“ ja „Laul verelilledest“. Kes on helilooja?

 

SPORT

  1. 2003.aasta “Tour de France” oli Jaan Kirsipuule juba kümnes. Vaid 2 ratturit ligi 200-st startinust olid osalenud maailma prestiižsemal velotuuril rohkem kordi. Kes?
  2. Oktoobris 2003 ilmus “Soccernetis” kirjutis “From heroes to zeroes”, kus lahati ühe Euroopa jalgpallikoondise muljetavaldavat “saavutust”: 20 kuuga ehk 1152 jalgpalliminutiga pole koondis löönud ühtegi väravat ja FIFA edetabelis on langetud 111-ndaks, tahapoole näiteks Kuubast, Sudaanist ja Burkina Fasost. Mis koondisest on jutt?
  3. 13. detsembril 1922.aastal registreeriti Eesti Spordi Keskliit, mis koosnes rohkem kui sajast kohalikust spordiseltsist ja viiest erialaliidust. Erialaliitude hulgas olid asutajateks Eesti Kerge-, Raske- ja Veespordi Liit, Eesti Talispordi Liit ja Eesti Tennise Liit. Milliste sportmängude alaliidud olid kaks ülejäänud asutajat?
  4. Eelmise hooaja vormel-1 sarja ühe meeskonna 2 põhipilooti on sündinud ühes linnas. Nimetage piloodid.
  5. Küsitava sportmängu juured peituvad religioonis: teda mängiti, et lahendada konflikte, ravida haigeid ja arendada tugevaid ja viljakaid mehi. Oma leiutajate juures hüütakse seda vahel tänini „Looja mänguks“. Algselt võidi mängu mängida kui 15 km pikkusel väljakul. Esimene naistevaheline matš peeti 1890 Šotimaal. 1930ndate keskpaigani mängisid mehed ja naised samade reeglite järgi, nüüdseks on aga meeste mäng arenenud kontaktseks (reeglites contact game), samas kui naised mängivad vana moodi edasi (reeglites non-contact game). Naiste väljak on suurem ja naisi on platsil rohkem (12, mehi on 10). 1904 ja 1908 oli olümpiamängude kavas, 1928 näidisalana. Mis mäng?

TEADUS/TEHNIKA

 

  1. 1887.a. tuli Poola juudisoost arst dr Ludwik Zamenhof välja millegi uudsega, mille ligikaudne eestikeelne tõlge oleks “lootja”. Esimesed tutvustavad artiklid saatis ta Euroopa arstidele – kolleegidele juhuslikult telefoniraamatust leitud aadressidel. Tema 100-ndal sünniaastapäeval 1957.a kuulutas UNESCO ta inimsoo geeniuste hulka kuuluvaks. Mille ta leiutas?
  2. Küsime vene-ameerika lennuki- ja helikopteriinstruktorit. Sündis Kiievis, konstrueeris maailma esimesed neljamootorilised lennukid “Russki Vitjaz” ja “Ilja Muromets”. 1919 emigreerus USA-sse, kus sai tuntuks vesilennukite, hiljem helikoptrite ehitajana. Pärast VS – 300 ehitamist 1939.a. meenutab maailm teda kui “esimese praktilise helikopteri autorit.”

Tema nimekaim oli Poola emigratsioonivalitsuse peaminister Teise maailmasõja ajal, kes hukkus just lennuõnnetuses Gibraltari kohal 1943.a.

  1. Dominique Vivant Denon (1747 – 1825) on kunstiajalukku läinud Louvre’i kollektsiooni loojana. Veelgi tuntum on ta ühe teadusharu teerajajana, millele pani aluse tema reisipäevik. 19.sajandi alul sai teadus laiema kandepinna pärast Jean-Francois Champollioni töid. Mis teadus?
  2. Genealoogiliselt on päisnik isik, kelle põlvnemisloo selgitamine on genealoogilise vaatlemise või uurimise objektiks. Kõukude ehk esivanemate tabelis sugupuu koostamisel asub päisniku nimi esikohal. Kui hakata minema ajas tagasi meesliini pidi, siis on ilmselt kõigile selge, et minu isa isa on vanaisa, vanaisa isa on vaarisa, vaarisa isa aga vaarvanaisa. Kuidas nimetatakse genealoogias vaarvanaisa isa?
  3. Esimene tuumareaktor käivitati teatavasti Chicago Ülikoolis 2.detsembril 1942.aastal kuulsa Itaalia füüsiku Enrico Fermi juhtimisel kasutades uraan 238-t. Kontrollitud tuumareaktsioon toimus ühes spordirajatises. Millises?

VARIA

 

  1. Viimasel paaril aastal on olnud Eesti raamatupoodidest võimalik osta oma ala maailma ühe suurima asjatundja Michael Jacksoni raamatu “Great guide of 500 classic ....” nii inglise kui eestikeelset versiooni. Tegu pole 500 poplauluga ja Michael Jacksongi on valgenahaline habemik. Mis raamatuga on tegu; vihjeks võib öelda, et 500 hulka on mahtunud ka 4 eesti ....?
  2. Teatavasti valiti 74-aastane Viktor Tihhonov taaskord Venemaa hokikoondise etteotsa. Kui Tihhonovilt päriti tema kauaaegse vormi saladust, vastas vanahärra : “Aga mida te imestate, olen ju terve elu töötanud .....”. Lisage puuduv sõna.
  3. 11. septembril 2001 kõlas Filipiinidel Baguios asuva raadio eetris vaimustunud hääl, mis ütles: "Need kõik on suurepärased uudised. On aeg teha lõpp USAga nüüd ja alatiseks. Ma olen õnnelik ja ei suuda uskuda seda, mis on juhtunud. Ma aplodeerin sellele teole. USA ja Iisrael on tõurastanud palestiinlasi aastaid. Nüüd tuleb see kõik USAle tagasi." Tema ema oli šveitslanna Regina Wender, bioloogiline isa Ungari teadlasest juut Paul Nemenyi. Kes nii ütles?
  4. Küsitav linn paikneb Bayerimaal Doonau – Maini kanali ääres

Linnas on ainsa Saksamaale maetud paavsti Clement II säilmed.

Linna on kutsutud nii Saksa kui maailma õllepealinnaks, sest ligi 70 000 elaniku kohta tegutseb kümmekond õlletehast.

Seal asub saksa kunsti varaseim antiigijärgne ratsanikufiguur (1237.a.) ja hilisromaani - varagooti stiilis toomkirik.

  1. Järjestikused USA valitsused nägid Kuubaga ränka vaeva: LKA suuruselt teine osakond paiknes Floridas, “Kuuba agentide” arv ulatus 120 000-ni, Florida raadiojaamad edastasid Castro-vastast propagandat jne. LKA absurdsemate Castro kõrvaldamisplaanide hulka kuulusid nn “habeme-eemaldamise vandenõu” (kui Fideli kingi määriti mürgise talliumpulbriga) ja skeem, mida algselt soovitas James Bondi looja Ian Fleming ja mis jõudis isegi 1975.a senati erikomitee protokollidesse. Selle kohaselt pidi USA allveelaevade taevasselastavate rakettide saatel Kuuba rannas veest väljuma kindla missiooniga habetunud tuuker. Keda tuuker pidi kehastama?

 

VASTUSED

 

AJALUGU/ANTIIK

1.         Mehhiko; lubati USA poolt vallutatud alade tagastamist juhul, kui USA peaks sõtta astuma.

2.         Dwight Eisenhower ja Richard Nixon.

3.         Silenos.

4.         Sankt-Peterburg.

5.         USA ja Suurbritannia, tegu on San Juani saarega Washingtoni osariigis.

EESTI

6.         Ado Grenzstein.

7.         1 pudeli viinaga.

8.         Valda ja Anu Raud.

9.         Heiskasid 24.02.1989 Pika Hermanni torni esmakordselt sinimustvalge lipu, neli viimast on lapsed.

10.    18. Monte-Carlo ralli.

GEOGRAAFIA/LOODUS

11.    Cordoba, Cordoba kalifaadi pealinn, oli maailma suurim linn 935 – 1013.

12.    Mee-.

13.    Bagdadi.

14.    Speld ehk speltanisu, Soomes müüakse ravinisu nime all, piiblis mainitakse kui okasnisu.

15.    Philadelphia, kuningas oli Philadelphos.

KIRJANDUS

16.    “Macbeth”, 1929.a tõlke tegi Ants Oras.

17.    James Brendan Connolly, kaasaegsete olümpiamängude esimene olümpiavõitja (kolmikhüppes).

18.    Ilmar Laaban, tegu on anagrammiga.

19.    Vladimir Nabokovi “Lolita”.

20.    Henry Morgan.

KULTUUR

21.    Anton Szandor LaVey, satanismi looja.

22.    Prantsuse filmipäevad, tegu on Prantsusmaa filmidega (filmipäevi vahendasid prantsuse kultuurikeskus ja prantsuse saatkond).

23.    Just nendele sõnadele tegi Fredrik Pacius viisi, mis praegu on Eesti hümn.

24.    Cote d'Ivoire pealinn Yamoussoukro.

25.    Karl Eduard Sööt ja Eduard Vilde.

MUUSIKA

26.    Clint Eastwood.

27.    G. Verdi ”Maskiball”.

28.    ”I don’t like mondays”.

29.    Gustav Mahler (1860-1911).

30.    Gennadi Taniel.

PILDID

31.    Ulmi linn Saksamaal, kirikutorn on maailma kõrgeim.

32.    Vene filmistaar Igor Menšikov.

33.    Jerry Lee Lewis.

34.    Tegemist on Gruusia uue riigilipuga, parlamendi poolt vastu võetud 14.01.2004 ja presidendi poolt kinnitatud 11 päeva hiljem.

35.    Formaalselt on tegemist maailma parima meesnäitlejaga, 2003.aasta meespeaosa „Oscari“ võitja Adrien Brody (Roman Polanski filmis „Pianist“).

SPORT

36.    Vjatšeslav Jekimov ja Richard Virenque.

37.    Põhja-Iirimaa (osalenud 1982 ja 1986 ja MM-finaalturniiril).

38.    Eesti Käsipalli Liit ja Eesti Jalgpalli Liit.

39.    Heinz-Harald Frentzen ja Nick Heidfeld, mõlemad on sündinud Mönchengladbachis ja esindasid Sauber-Petronase tiimi.

40.    Lacrosse.

TEADUS/TEHNIKA

41.    Esperanto keele.

42.    Igor Sikorsky (1889-1972).

43.    Egüptoloogia, Denon kirjutas reisipäeviku pärast seda, kui oli Napoleoni 13 kuud Egiptuse ekspeditsioonil saatnud.

44.    Ellisa, selle isa on ellvanaisa jne (alates 10.põlvkonnast on iidisa). Sõna „ell“ on esivanema tähenduses tuntud ka ristsõnadest.

45.    Squashisaal.

VARIA

46.    Tegemist on raamatuga õlledest.

47.    külmkapis.

48.    Robert James Fischer, male maailmameister. Ise oli suur juudivihkaja. Tema klassiõde Brooklyni Erasmus Hall Academys oli Barbra Streisand, kellega ta sai väga hästi läbi, võib-olla selle pärast, et mõlemal oli sarnaselt suur nina. 1981 viibis vahi all kahtlustatuna pangaröövis. On öelnud kuulsad sõnad "Is it against the law to kill a reporter?"

49.    Gert Kullamäe praegune kodulinn Bamberg.

50.  Kristust, õnnistegija pidi naasma ja Castrot kui antikristust hukka mõistma (kuubalased on sügavalt usklik rahvas).