WQC 2007

 

Meelelahutus

 

1. Edust hoolimata kannatas see laulja depressiooni all ja kuritarvitas kokaiini. Ta elas koos vanematega, tülitsedes tihti isaga, kellega ta polnud läbi saanud lapseeast saati. 1984. aastal ähvardas ta väidetavalt mitu korda enesetapuga, kuni isa teda 1. aprillil ühe pühapäevahommikuse tüli järel tulistas ja tappis. Kes? [Vt ka pilti]

Marvin Gaye

2. Kuuldava pala komponeeris 1897. aastal Tšehhi helilooja Julius Fučík. Algselt oli see sõjaväemarss, kuid siis sai nime all „Äike ja lõõm“ seotuks tsirkusega. Viis ise on tuntud, tema algne pealkiri ja helilooja aga üsna tundmatud. Tihti räägitakse sellest kui lihtsalt „tsirkuse- või klounimuusikast“. Mis oli pala algne pealkiri?

„Gladiaatorite sissemarss“

3. Esimene Euroopa edetabelitesse jõudnud Araabia laul oli 1992 ilmunud „Didi“. Kes oli seda esitanud Alžeeria laulja, kes tõusis Prantsusmaal superstaariks?

(Cheb) Khaled

4. See 1964 sündinud Ameerika laulja ja laululooja on viljelenud souli, funki, reggaet ja psühhedeelilist muusikat. Oma esimest hitti ei laulnud ta ise, vaid see oli Madonna „Justify My Love“. Kuulete teda laulmas oma soul-ballaadi „It ain’t over till it’s over“. Kes?

Lenny Kravitz

5. See 1995 Dave Grohli moodustatud rockgrupp võttis omale nime müstilise õhunähtuse järgi. Nad asusid toetama John Kerry kampaaniat, kui said teada, et nende hittlugu „Times Like These“ oli kasutatud George W. Bushi presidendikampaanias. Mis ansambel?

Foo Fighters

6. Millisest kuulsast muusikalist pärinevad laulud „Tänav, kus sa elad“ ("On the Street Where You Live"), „Oota sa“ ("Just You Wait"), „Kas poleks tore see?“ ("Wouldn't It Be Lovely?"), "With a Little Bit of Luck", '"I've Grown Accustomed to Her Face",  ja "Get Me to the Church on Time"?

„Minu veetlev leedi“

7. Big Brother on populaarne reality-teleformaat, mida on tehtud pea 70 riigis. Esimene saade läks eetrisse 1999. aasta septembris. Mis riigis?

Holland (väljamõtleja John de Mol firmast Endemol)

8. See põline San Francisco bänd alustas 1963 nime all Mother McCree's Uptown Jug Champions. Neil aegadel esitasid nad rahva- ja bluegrass-muusikat. 1965 vahetasid nad nime ja stiili, hakates The Warlocksi nime all tegema elektrilist muusikat. Mis nime all nad veel hiljem tuntuks said?

Grateful Dead

9. Sel pillil on pirnikujuline kere. Türgis oli populaarne ülipikk kael, kuid Kreekas läks see alates 1920. aastatest moest. Mis pill?

Bouzouka

10. Milline muusika- ja tantsustiil hõlmas algselt saateta laulu (cante), kitarriga saadetud laule (toque), rütmilist käteplaksutamist (palmas), rütmilist jalgadega trampimist (zapateado) ja lõpuks ka tantsu (baile)?

Flamenko

11.See folklaulja avas 1985. aastal Philadelphia Live Aidi kontserti. Hästi on teada tema Vietnami sõja vastane ja kodanikeõiguste liikumist pooldav aktivism. Ta on laulnud nii Martin Luther Kingi marsil Washingtonis kui Woodstockil. USA edetabeli esikümnesse jõudis tema 1971. aasta töötlus laulust „The Night they drove Old Dixie down“. Kes on see naislaulja?

Joan Baez

12. Millisele heliloojale tagas märkimisväärse finantsvabaduse 20 000 frangi suurune kingitus, mille tegi tema sümfooniast „Harold Itaalias“ vaimustusse sattunud virtuoos Paganini?

Hector Berlioz

13. Pärast Rick Wakemani lahkumist arvati üldiselt, et tema asemel saab Yesi liikmeks üks Oscariga pärjatud helilooja. Pärast paari nädalat proove sai aga selgeks, et asi ei tööta ja ta ei liitunudki bändiga. Küll sai ta sõbraks Yesi laulja Jon Andersoniga, kellega ta edaspidigi palju koos töötas. Muu hulgas on ta loonud muusika filmidele „Bounty“, „Blade Runner“ ja Oliver Stone’i „Alexander“. Ka 2002. aasta jalgpalli MMi ametlik hümn oli tema sulest. Kes?

Vangelis (Evangelos Odysseas Papathanassiou)

14. Seda 1934. aasta paiku loodud pilli müüdi esmalt kirikutele odava aseainena orelitele, kuid järgnevatel aastakümnetel avastasid selle džäzz-, blues-, gospel- ja ka rockmuusikud (eriti 1960. ja 70. aastatel). Nii on ta moodustanud osa Deep Purple’i eriomasest kõlast. Nime sai see elektriorel oma leiutaja järgi. Mis pill?

Hammondi orel

15. Kahe tegelase ja üheainsa toimumiskohaga ooper „Hertsog Sinihabeme loss“ on peamiselt orkestrimuusikaga ja etnomusikoloogina tuntuks saanud helilooja ainus ooper. Millise helilooja?

Bela Bartok

16. Millise helilooja viimase sümfoonia nimi oli „Jupiter“ ning eelviimase klaverikontserdi nimi „Kroonimine“?

Wolfgang Amadeus Mozart

17. Milline Ameerika näitlejanna ja laulja sai tuntuks, mängides nimiosa telesarjas ja filmis „Lizzie McGuire“? Tema perekonnanimi meeldiks kindlasti Homer Simpsonile.

Hillary Duff

18. Mis bänd moodustus 1982 kahe Yorkshire’i ansambli The Passion Killers ja Chimp Eats Banana ühinemisel? 1997-98 sai hitiks nende lugu "Tubthumping".

Chumbawamba

19. Vatikan on tellinud ametliku ladinakeelse tõlke ühest religiooniga seotud teosest. Tulemuse pealkiri on  "Quomodo Invidiosulus Nomine Grinchus Christi Natalem Abrogaverit". Mis on teose originaalpealkiri?

„Kuidas Grinch jõulud varastas“

20. See Friedrich Nietzsche teosel põhinev Richard Straussi sümfooniline poeem sai kuulsaks, kui seda kasutas Stanley Kubrick filmi „2001: kosmoseodüsseia“ avakaadrites. Mis on muusikapala pealkiri?

„Nõnda kõneles Zarathustra“

(Also sprach Zarathustra)

21. Ta on loonud kümme ooperit, viis balletti ja palju orkestriteoseid. 2005 esietendus Viini Riigiooperis tema ooper „Aladino e la lampada magica“. See Itaalia helilooja on aga palju tuntum Federico Fellinile, Franco Zeffirellile ja Francis Ford Coppolale kirjutatud filmimuusikaga. Kes?

Nino Rota

22. See Bahama rahvamuusika uut stiili viljelev popgrupp lasi oma esimese singli „Junkanoo“ välja juba 1979. Edu pidid nad ootama aga 2000. aastani, mil „Who let the dogs out?“ võitis Grammy. Mis ansambel?

Baha Men

23. Ta on tänapäeva Brasiilia popmuusika üht tähtsamaid lauljaid, heliloojaid ja instrumentaliste. Ühtlasi on ta riigi kultuuriminister. Tuntuim on ta 1960. aastate tropicalismo-salvestustega nagu "Roda", "Lunik 9" ja "Domingo No Parque". Peale hiilgavate esinemiste Montreux’ džäzzifestivalil on ta tuuritanud kogu maailmas ning esinenud koos Yesi, Pink Floydi ja Incredible String Bandiga. Kes?

Gilberto Gil

24. Harvardi ülikool andis mullu 16. korda välja pilaauhindu IgNobel. 2004 said meditsiinipreemia Steven Stack ja James Gundlach, kes tuvastasid valgenahaliste enesetappude arvu seose ühe muusikastiili mängitavusega raadiotes. Mis stiili?

Kantri

25. Millise Puccini ooperi nimikangelanna on Hiina muinasjutuprintsess?

Turandot

26. Milline helilooja osutus praegu vaadates visionääriks, kui ta ühe 1930. aasta suure teadusliku avastuse järel keeldus oma kuulsaimale süidile üht osa lisamast?

Gustav Holst (ei lisanud Pluutot „Planeetide“ süiti)

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

27. Teda on kirjeldatud kui „Ella Fitzgeraldi virtuoossuse, Eleanor Rooseveldi isiksuse ja Elvise kuulajaskonnaga“ lauljat. Teda tuntakse ka „Egiptuse häälena“. Tema surm 1975. aastal tõi Kairo tänavatele miljoneid leinajaid. Nii lõppes kuus aastakümmet kestnud karjäär, mis tegi temast ilmselt läbi aegade kuulsaima Araabia lauljanna. Kes?

Umm Kulthum (Om Kalsoum)

28. Milline ansambel avaldas 1992 EP pealkirjaga „Abba-esque“, kus olid töötlused neljast ABBA laulust - "S.O.S.", "Lay All Your Love on Me," "Voulez Vous" ja "Take a Chance on Me“? Tänu neile lugudele said nad oma esimese Suurbritannia singliedetabeli esikoha.

Erasure

29. See Mumbais aristokraatlikku India parside perekonda sündinud dirigent on olnud kõige kauem New Yorgi filharmoonikute muusikajuht (1978-91). Samuti on ta peadirigent olnud Los Angelese filharmoonikute juures (1962-78) ja Müncheni Baieri Riigiooperis (1998-2006). Tema juhatas ka legendaarseid kolme tenori kontserte Roomas ja Los Angeleses. Kes?

Zubin Mehta

30. See Ameerika rockbänd armastas end teistest eristada näomaalingute ja ootamatute lavakostüümidega. Nende laulja on Gene Simmons. Mis bänd?

Kiss

 

 

 

WQC 2007

 

Sport

 

 

1. 1980. aasta olümpiamängudel suutis ta seda, millega ükski teine sportlane enne teda polnud hakkama saanud: võita ühtedelt olümpiamängudelt viis individuaalset kuldmedalit. Peale selle alistas ta igal alal ka olümpiarekordi. Kes?

Eric Heiden

2. Eelmise olümpiamängude kergejõustikuvõistlustel sündis vaid üks maailmarekord. Kes selle püstitas?

Jelena Isinbajeva

3. Lance Armstrongi seitsme Tour de France’i võidu ajal oli tema vihaseimaks vastaseks üks Saksa rattur, kes on sel tuuril jäänud viis korda teiseks. 2003. aastal otsustas alles viimane ajasõit üldvõidu saatuse. Kes?

Jan Ullrich

4. Selle USAs “Numbripaigutuse” nime all tuntud mõistatuse avaldas esimest korda 1970. aastate teisel poolel New Yorgi mõistatustekirjastaja Dell ajakirjas Math Problems and Logic Puzzles. 2005. aastal sai see ääretult populaarseks, küttes huvi üles rahvusvaheliselt. Nimi, mille all see on tuntud, tähendab jaapani keeles „üksikut numbrit“. Mis loogikamõistatus?

Sudoku

5. Seda maailma üks tuntumat jahiregatti tabas 1998. aastal tragöödia, kui paate tabasid orkaanituuled. Ümber läinud jahtides hukkus kuus inimest, merest päästeti 55. Regatt käib Sydney ja millise teise linna vahel?

Hobart

6. Tänavu veebruaris koges Peyton Manning oma senise karjääri tippsaavutust. Ta on ühe Ameerika profispordimeeskonna tugitala. Millise meeskonna?

Indianapolis Colts (Colts annab punkti, Indianapolis mitte) (Superbowli võitnud meeskonna quarterback)

7. Spordi ja klassikalise balleti seguna alanud olümpiaala iluvõimlemine koosneb viiest harjutusest, milles võistleja peab käsitsema eri vahendeid. Neli neist on pall, kurikad, rõngas ja lint. Mis on viies?

Hüpits

8. Mis nime kandsid spordi- ja muusikavõistlused, mida peeti Delphis Apollo auks iga nelja aasta tagant ajavahemikus 600 eKr kuni 400 pKr? Neist tähtsamad olid ainult olümpiamängud.

Püütia mängud

9. Glima, yagli, kushti ja sambo on kõik ühe olümpiaala kohalikud variandid. Mis ala?

Maadlus

10. See levinud kanuusõidu vorm laenas nime ühelt suusaalalt ning tähendab norra keeles „laskuvat nõlva“. Osaleja läbib erinevate takistustega siksakilise raja stardist finišini. Mis nime see ala kannab?

(Süsta)slaalom

11. Lauamängus Scrabble võtab iga mängija kõigepealt ühe tähe, et otsustada kes alustab. Mitu tähte peab igal mängijal aga mängu alguses käes olema?

7

12. Kes oli esimene Kuu pinnal golfilöögi sooritanud inimene?

Alan Shepard

13. 1960. aastail oli Bulgaaria esitennisist Julia Berberian. Pärast tippspordiga lõpparve tegemist asus ta treenima oma kolme tütart, kes kõik on ainulaadse saavutusena jõudnud eri aegadel WTA edetabeli esikümnesse. Mis on nende perekonnanimi?

Maleeva

14. Selle Etioopia jooksja täpset vanust ei tea keegi. Kui ta oli 1980. aasta olümpial võitnud nii 5000 kui 10 000 m jooksu, keeldus ta vanust ütlemast ning selleks arvati midagi 33 ja 42 aasta vahel. Kes?

Miruts Yifter (Muruse Yefter)

15. Ta oli esimene mitte-Aafrika päritolu jooksja, kes alistas 110 m tõkkejooksus 13 sekundi piiri. Ta on valitsev olümpiavõitja ja püstitas 2006. aasta 11. juulil Lausanne’i GPl maailmarekordiks 12,88 sekundit. Kes?

Liu Xiang (Liu annab punkti, Xiang mitte)

16. Jalgpalli maavõistluste suurim võidutulemus pärineb 2001. aastast, kui Ameerika Samoa kaotas 0-31. Kellele?

Austraalia

17. Millise olümpiaala mineviku ja oleviku tunnustatud tegijad on Kazuyoshi Funaki, Janne Ahonen, Sven Hannawald, Jens Weissflog, Jiri Parma, Mike Holland ja Adam Malysz?

Suusahüpped

18. Aastatel 1916 kuni 1924 ei kaotanud see Kuuba maletaja ühtegi mängu, 1921 krooniti ta maailmameistriks. Kes?

José Raúl Capablanca

19. Mõtle enne vastamist hästi järele: milline koht sai 1980. aastal esimeseks Ameerika linnaks, mis on olümpiamänge võõrustanud kahel korral?

Lake Placid

20. Kui pikk on pikim olümpiamängude kavas olev kergejõustikuala distants?

50km (käimine)

21. Tamilikeelsest väljendist „kokkuseotud palgid“ tulev sõna on nime andnud paaditüübile, milles on omavahel ühendatud kaks kere. Mis paat?

Katamaraan

22. Kelle nimel on jalgpalli MMi finaalturniiri väravate löömise rekord? Tal kulus selleks 1958. aastal kuus mängu.

Just Fontaine

23. Mis nime kannab spordiala, kus võisteldakse nii lauatennises, squashis, sulgpallis kui tennises? Iga matš koosneb neljast setist, üks iga ala kohta. Iga setti mängitakse 21 punktini, võitja on see, kes saab neljast alast kokku kõige rohkem punkte.

Reketlon

24. Jamaikal on alati olnud head sprinterid. Üks parimaid oli 1951. sündinud sportlane, kes võitis Rahvaste Ühenduse mängudel kolm järjestikust kulda ja kaks 200 m tiitlit. Olümpiamängudelt sai ta pronksi Moskvast ja hõbeda Los Angelesest, kuid enim teatakse teda 1976. aastal Montrealis 200 meetri kulla võitmise poolest. Kes?

Don Quarrie

25. 1912. aasta Stockholmi olümpial nimetas Rootsi kuningas Gustav V teda maailma parimaks sportlaseks. Ta võitis nii viie- kui kümnevõistluse, hiljem mängis professionaalsel tasemel jalgpalli ja pesapalli. Tema sünnipärane indiaaninimi oli Wa-Tho-Huck (Särav Tee). Kes?

Jim Thorpe

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

26. See 215 cm pikk raskekaalu poksija kannab hüüdnimesid „Koletis idast“ ja „Vene hiiglane“. Tänavu aprillis, pärast 46 järjestikust võitu  kaotas oma oma WBA tiitli Ruslan Tšagajevile. Kes? Ta jäi vaid nelja võidu kaugusele Rocky Marciano järjestikuste võitude rekordist.

Nikolai Valujev

27. Selle 1960. aastatel populaarseks saanud geomeetrilise joonistamise mänguasja leiutas sakslane Denys Fischer. See koosneb plastikrõngastest, millest väiksemad liiguvad suuremate sees. Kui kinnitada mänguasi paberile ja asetada pliiats liikuva rõnga sees olevasse auku, tekib paberile keerukas kujund. Mänguasja nimi on praegu Hasbro kaubamärk. Mis nimi?

Spirograaf

28. See USA olümpiamängude algse Dream Teami liige viis Portland Trail Blazersi kaks korda NBA finaali, meistrisõrmuse sai ta aga alles Houston Rocketsiga. Ta on üks kolmest mängijast NBA ajaloos, kes on karjääri jooksul visanud vähemalt 20 000 punkti, võtnud 6000 lauapalli ja andnud 6000 resultatiivset söötu (teised kaks on Oscar Robertson ja John Havlicek). Ta on kuulus suurepärase viskajana, tema hüppevõime lubas tal teha imelisi akrobaatilisi pealtpanekuid. Kes?

Clyde Drexler

29. Selle mängu eesmärk on vabastada printsess ja alistada kuri visiir Jaffar, seda kõige kiiremini kui 60 minutiga. Esmakordselt andis mängu 1989 välja Apple II, pärast seda on tehtud mitmeid järgesid, viimati „Rival Swords“ 2006. aasta detsembris PlayStationile. Mis mäng?

Prince of Persia

30. 1935. aastast saadik on seda tõusu vallutada üritades hukkunud üle 50 inimese. Nagu ütles üks ekspert: „Põhjasein (Nordwand) on alpinismis oleva kõige traagilise kehastus. See on 1800-meetrine jää ja kalju bastion, tehniliste oskuste ja iseloomu test.“ Mis mäel on see eluohtlik tõus?

Eiger

 


WQC 2007

 

Kultuur

 

 

1. Selle Prantsuse kunstniku töö „Impression soleil levant“ („Impressioon. Tõusev päike“) viis termini impressionism loomisele. Ta maalis korduvalt ka Roueni katedraali ning oma Giverny aias olevat jaapani silda ja vesiroose. Kes?

Claude Monet

2. Milline mütoloogiline kadunud kontinent figureerib Kreeka filosoofi Platoni töödes ja arvukates ulmeraamatutes ja –filmides?

Atlantis

3. Millist nime, tähendusega „inimesed idast“, kannavad Nepaali Sapta Koshi orgu asustavad budistliku hõimu vaprad liikmed?

Šerpad

4. Charles Russelli asutatud Rahvusvaheline Piiblitudengite Assotsiatsioon muutis oma nime 1931. aastal. Milleks?

Jehoovatunnistajad

5. Milline on peale Hiina ja Taiwani ainus iseseisev riik maailmas, mille rahvastikus moodustavad enamuse etnilised hani hiinlased.

Singapur

6. See kuulus bütsantsi stiilis hoone ehitati algselt Konstantinoopoli (nüüdse Istanbuli) kristlikuks kirikuks, sai hiljem mošeeks ning siis muudeti Mustafa Kemal Atatürki korraldusel muuseumiks. Mis hoone?

Hagia Sophia

7. Mis linnas asub Rock and Rolli Kuulsuste Hall?

Cleveland

8. See Hiinas 1958 algatatud liikumine soovis kiirendada nii tööstuse kui põllumajanduse arengut („kõndimine kahel jalal“), kuid kukkus haledalt läbi. Mis kampaania?

Suur hüpe

9. See usund rajati 19. sajandi keskpaiku. Kuna alguses oli sel 19 jüngrit, on nende jaoks number 19 püha ning nende kalender koosneb 19 kuust ja 19 päevast (nelja lisapäevaga). Järgijatelt oodatakse igapäevast palvetamist ja igal aastal 19-päevase paastu pidamist. Mis usund?

Baha’i

10. Sellest vähetuntud Hispaania linnast sai turistide lemmik, kui seal valmis 1997. aastal kunstimuuseum. Seda Frank Gehry loodud titaanist, paekivist ja klaasist hoonet on kirjeldatud kui „korvis vingerdavat kala“, „suurt ookeaniaurikut“ või „hõbedaste õielehtedega roosi“. Mis muuseum ja mis linnas see asub?

Bilbao Guggenheim

11. 2000. aastal valmis film abstraktse ekspressionismi kunstnikust, kes hukkus 1956. aastal autoõnnetuses. Osatäitmise eest selles filmis pälvis Marcia Gay Harden parima naiskõrvalosatäitja Oscari ning Ed Harris kandideeris parima meesnäitleja auhinnale. Kellest oli film?

Jackson Pollock

12. Kuidas nimetatakse Hispaania ja Portugali juute, kel on oma keel (ladino) ja kes moodustavad üleilmses juudi kogukonnas tuntud vähemusgrupi?

Sefardid

13. Kogu teadmine tuleb kogemusest. Iga inimene sünnib puhta lehena (tabula rasa). Need oli ühe 17. sajandi Inglise filosoofi, Briti empirismi isa põhiideed. Kelle? Tema tööd inspireerisid nii Prantsuse kui Ameerika revolutsiooni?

John Locke

14. Praegu on Peruu rahaühik sol. See võeti kasutusele 1985 ja asendas valuutat, mis kandis inkade päikesejumala nime. Mis raha?

Inti

15. Jaapani mütoloogia Yomi, asteegi mütoloogia Mictlan, egiptuse mütoloogia Aaru ja rooma mütoloogia Avernus. Mis kohad need on?

Allilm (põrgu, surnute riik. Taevas või paradiis punkti ei anna)

16. Selle poolnomaadliku Aafrika põlisrahvagrupi tunnusvärv on punane. Nad joovad nii oma loomakarjade piima kui verd. Kes nad on?

Masaid

17. Pañolada on klassikaline põlgust väljendav Hispaania žest, mis võib näha näiteks jalgpalliväljakutel rahulolematute fännide poolt. Millega selle žesti ajal lehvitatakse?

Taskurätikuga

18. Ta põlvnes kunagisest Hispaania asevalitsejast Peruus ja veetis oma lapsepõlve Limas, kuigi sündis Pariisis. Ta oli moodsa feminismi rajaja Flora Tristani lapselaps. Pärast hariduse saamist Prantsusmaal veetis kuus aastat kaubalaevastikus ja Prantsuse mereväes ümber maailma purjetades. 1870. aastal Prantsusmaale naasnuna sai ta tööd börsimaakleri abilisena ning tõusis ise edukaks maakleriks. Maalima hakkas ta ühe Pisarro ja Cezanne’iga veedetud puhkuse ajal. Kes?

Paul Gauguin

 

 

 

19. See termin pärineb ladinakeelsest fraasist „algusest peale“. Esmalt kasutati seda iidse müütilise Kesk-Itaalia rahva kohta, nüüd viitab ta pärismaalastele laiemalt. Mis sõna?

Aborigeen

20. Mis nime kannab püha, mida Kagu-Aasias tähistatakse tavaliselt mai esimese täiskuu ajal ja millega budistid pühitsevad Siddharta Gautama alias Buddha sündi, kirgastumist ja surma?

Vesak

21. Kanaari saarte La Gomera saarel elavad silbod, Mehhiko masateegid ja tšinanteegid, Lõuna-Ameerika pirahad ja Nepaali tšepangid kasutavad kõik suhtlemiseks teatud erilist viisi. See viis on eriti levinud Lääne-Aafrikas ja seda kasutavad laialdaselt ka jorubad ja eved. Kuidas suhtlevad need rahvad?

Vilistades

22. 435 meetri kõrgune Miladi torn on maailma kõrguselt neljas torn ja püstitati sellesse Aasia pealinna 2005. aastal. Arvatakse, et sellest saab linna uus sümbol, selleks kaua olnud Azadi torni asemel. Mis pealinn?

Teheran

23.Arhitekt William Thorntoni tuntuim töö on hoone, mille ehitamine algas 1793. aastal. Mis hoone?

Kapitoolium (Washingtonis)

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

24. Victor Vasarely teost „Sebra“ (1938) peetakse üldiselt ühe kunstisuuna esimeseks teoseks. Mis suuna?

Op-kunst

25. Millist Saksa filosoofi (1788-1860) näete pildil?

Arthur Shopenhauer

26. See Austria kunstimuuseum asub pildil näidatud hoones. Barokklossi ehitas arhitekt Johann von Hilderbrandt 1714. aastal ja see oli paljude Austria Habsburgide koduks. Viimane asukas oli ertshertsog Franz Ferdinand. Muuseumis on palju Gustav Klimti töid. Mis on lossi nimi?

Belvedere

27. Taani (või Islandi) skulptori Bertel Thorvaldseni tuntumaid töid on „Ülestõusnud Kristus“. Selle koopia asub ühe USA linna templiväljakul. Mis linna?

Salt Lake City

28. Mis nime kannab nii balletipoos kui islami kunsti element, mis seisneb geomeetriliste vormide kordamises? Tavaliselt katab viimane mošeede seinu.

Arabesk

29. Pildil olev HSB Turning Torso on pilvelõhkuja, mille projekteeris Santiago Calatrava  ja mis avati 2005. aastal. Valmides sai sellest Skandinaavia kõrgeim hoone ja Euroopa teine, Moskva Triumfipalee järel. 2005 võitis ta ka ajaloo suurima edumaaga Emporise auhinna pilvelõhkujatele. Mis riigis see asub?

Rootsi

30. 1948. aastal alustas skulptor Korczak Ziolkowski Lõuna-Dakotas mäemonumedi loomist. Kui see kunagi valmis saab, on see vääriline vastane Mount Rushmore’i kompleksile. Pärast mehe surma jätkasid skulptori tööd tema naine ja kaheksa last. Kogu struktuur tuleb kümme korda suurem kui Mount Rushmore’i nägu, kuid valmis on alles väike osa. Millist indiaanipealikku see monument kujutama hakkab?

Pöörane Hobune

(Crazy Horse)

 

 

WQC 2007

 

Loodus, teadus

 

 

1. Maailma suuruselt neljas saar on koduks viiele protsendile maailma taime- ja loomaliikidest, millest 80 protsenti elavad ainult seal. Mis saar?

Madagaskar

2. Milline must basaltplaat andis egüptoloog Jean-François Champollionile võtme hieroglüüfide dešifreerimiseks? Kivi avastati 1799 Napoleoni Egiptuse-ekspeditsiooni ajal ning sellel on pühendus vaarao Ptolemaios V-le kreeka tähestikus, demootses kirjas ja egiptuse hieroglüüfides.

Rosette’i kivi

3. 1907 ravis Müncheni psühhiaatriakliiniku anatoomiaprofessor 51-aastast mälukaotusega daami. Too suri peatselt ja lahkamine näitas mitmeid patoloogiaid, sealhulgas kahanenud ajukoort ja naastukesi närvirakkudel. Mis oli avastuse teinud isanda nimi?

Alois Alzheimer

4. Mis nime kannab matemaatikas suurus, millel on nii pikkus kui suund? Selle tüüpnäide on jõud, kuna tal on nii väärtus kui kolmemõõtmelises ruumis olev suund. Neid saab rööpkülikute seadusi rakendades liita.

Vektor

5. Meteoroloogias tähendab see sõna joont kaardil, mis ühendab alasid, mille hooajaline sademete hulk, väljendatuna protsendina aastasest kogumahust, on ühesugune. Keemias tähistab see aga aineid, mille on sama keemiline koostis, kuid erinev struktuur. Tuumafüüsikas viitab see aatomituumadele, millel on ühesugune arv prootoneid ja neutrone, kuid nad erinevad energia hulga ja radioaktiivse lagunemise viisi poolest. Mis sõna?

Isomeer

6. 1982. aastal väitis Stanley Prusiner, et proteiinid võivad põhjustada haigusi. Ta lõi nende tähistamiseks sõna ja püüdis tõestada, et need põhjustavad kurut ja skreipit. 1997 sai ta selle eest Nobeli meditsiinipreemia. Mis sõna ta nende proteiinide tähistamiseks lõi?

Prioonid

7. Mullardi raadioastronoomia laboratooriumi teadur Jocelyn Bell märkas kord teleskoobi tulemustes kummalist signaali, mis ilmus iga 1,3 sekundi järel. Avastus tehti teatavaks 1968 ning tema juhendaja Anthony Hewish sai selle eest 1974. aastal Nobeli preemia. Millise olulise astronoomilise avastuse naine tegi? 

Pulsarid

8. Viimase ajani arvati, et apatosaurus (endine brontosaurus) ja diplodookus olid suurimad iial elanud maismaaloomad. 1993 avaldas aga paleontoloog José Bonaparte, et on leidnud konte, mis kuulusid Kriidiajastul elanud, apatosaurusest pikemale ja viis korda raskemale hiidsisalikule. Just teda loetakse nüüd suurimaks ja raskeimaks maismaal elanud loomaks. Nime sai saurus riigi järgi, kust kondid leiti. Millise nime?

Argentinosaurus

9. Millisele Ameerika psühholoogile tõi tuntuse vajaduste hierarhia teooria, mille kohaselt püüdleb inimene siis, kui tema põhivajadused on rahuldatud, hierarhias järjest kõrgemal asuvate vajaduste rahuldamise poole?

Abraham Maslow

10. 1989. aastal raputasid keemikud Martin Fleischmann ja Stanley Pons maailma, väites, et neil on õnnestunud lihtsa eksperimendi käigus toota energiat. Mõne päeva jagu uskus maailm, et uue tehnoloogia abil on võimalik saada lõpututes kogustes puhast ja odavat energiat. Siiski ebaõnnestusid katsed eksperimenti korrata ning algsed tulemused lükati ümber. Millest jutt?

Külm termotuumareaktsioon (Cold Fusion)

11. Kuidas nimetatakse orgaanilisi ühendeid nagu rasvhapped, õlid, steroidid ja vahad, mis ei lahustu vees ja lahustavad orgaanilistes ühendites? Nad on raku ülesehituses ja töös asendamatud. Teinekord kasutatakse seda sõna ka rasvade sünonüümina.

Lipiidid

12. Milline sõna ühendab Murray Gell-Manni ja James Joyce’i?

Kvark

13. Milline Austraalias elav loom on kõige mürgisem imetaja?

Nokkloom

14. Kuidas nimetatakse mistahes madalaid, rohelisi mittepuiseid taimi, mis kuuluvad Poaceae, Graminae või Cyperaceae perekondadesse? Need on kõigist taimeperekondadest inimkonnale majanduslikult kõige olulisemad ja ka kõige enam levinud. Perekonda kuulub palju teravilju nagu mais, riis, rukis ja nisu, aga ka bambus. Mõned liigid on populaarsed aiataimed. Mis perekond?

Kõrrelised (või lõikheinalised)

 

 

15. Millised primaadid erinevad suurtest inimahvidest (šimpansid, gorillad, organgutanid ja inimesed) selle poolest, et on väiksemad, monogaamsed, ei tee pesi ja mõnedes anatoomilistes detailides on rohkem pärdikute kui inimahvide moodi? Nad esinevad troopilistes ja subtroopilistes vihmametsades Indiast Hiina ja Indoneesiani, sealhulgas Sumatral, Borneol ja Jaaval. Suurem osa liikidest on ohustatud, peamiselt metsade kadumise tõttu.

Gibonlased

16. Millise keskaja matemaatiku nime kannab arvujada 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 ... kus iga järgmine number on kahe eelneva summa?

Fibonacci

17. Kui suurema osa toompuu (Prunus) perekonna viljapuude puhul (näiteks kirss, virsik või ploom) on söödav mahlane viljaliha, siis Prunus dulcise puhul on söödav just seeme. Edela-Aasiast pärit puu kodustatud vorm või kasvada ka nii kaugel põhjas kui Briti saared. Ta võib kasvada nelja kuni üheksa meetri kõrguseks. Puu vilju on leitud näiteks vaarao Tutanhamoni hauakambrist. Taime metsiku vormi viljad sisaldavad ainet, mis muutub purustamisel või närimisel surmavaks sinihappeks (vesiniktsüaniidhappeks). Mis puu või vili?

Mandel

18. Selle olemasolu üle alles vaieldakse, aga millised objektid arvatakse kiirgavat Hawkingi kiirgust?

Mustad augud

19. Taevas paistab sinine osaliselt seetõttu, et õhk hajutab päikesekiiri. See efekt on nime saanud Iiri füüsiku järgi, kes seda esmakordselt selgitas. Mis efekt?

Tyndalli efekt

20. Hinnanguliselt leidub seda elementi maakoores alla 30 grammi, peamiselt uraanimaakides, tehes sellest ühe haruldasema loodusliku metalli. See raskeim looduses esinev leelismetall avastati 1939 ja sai nime ühe Euroopa riigi järgi. Mis element?

Frantsium

21. 1912. aastal oli see lihtsalt subjektiivne maitsetest. Nüüd kasutatakse kromatograafiat, et tuvastada chillipipras sisalduva kapsaitsiini kogus. Mis nime kannab see leiutaja järgi nime saanud levinud skaala pipra tulisuse mõõtmiseks?

Scoville’i skaala

22. Millise looma nimi tähendab tõlkes „ei joo“?

Koaala

23. Sellele Ateena seadusekirjutajale ja poeedile (638-558 eKr) omistatakse ka reguleeritud hindadega riiklike bordellide loomine. Ta oli üks seitsmest targast, viis läbi mitmeid poliitilisi reforme, kirjutas inimlikumad seadused ja kaotas aristokraatide kontrolli valitsuse üle. Kes?

Solon

24. Milline praegu eksisteeriv loom on loomariigi suurim kiskja?

Kašelott

25. „Lakh“ on Indias, Bangladeshis, Sri Lankal ja Pakistanis kasutusel olev number. Kui suurt arvu see tähistab?

100 000

26. Ladina täht A, kreeka Alfa ja heebrea Aleph on kõik pärit iidsest piktogrammist, mis tähistas ühe looma pead. Millise?

Härg

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

27. Pildil olevad linnud püüavad kala, sukeldudes merre kiirusega kuni 100 km/h ja jahtides saaki vee all. Nende tiivaulatus on kuni kaks meetrit. Mis linnud?

Suulad

28. Üks Arizona jõgikond on inglisekeelse nime andnud mürgisele sisalikule, kes elab edela-Utah’st Sonora lõunaosani. See on USA suurim sisalik, kelle hammustus pole inimesele tavaliselt ohtlik, kuid ta hammustab kiiresti ja hoiab visalt kinni. Mis sisalik?

Žilatjee

(Gila koletis)

29. Näete piltidel kaht näidet lilledest, kes kuuluvad kogu maailmas levinud 600 liigiga populaarsete aiataimede perekonda. Mis lilled?

Astrid

30. See keskmise suurusega Lõuna-Ameerika pingviin, kes võib elada ka nii kaugel põhjas kui Peruu, on nime saanud Saksa loodusteadlase ja maadeavastaja järgi. Mis pingviin?

Humboldti pingviin

 


WQC 2007

 

Elustiil

 

 

1. Tzatziki on Kreeka köögi eelroog, mida näiteks USAs serveeritakse tihti koos gyrosega. Mis köögiviljast on tzatziki?

Kurk

2. Suurem osa tänapäevastest pilsner-õlledest tugineb 1842. aastal Plzeni linnas pruulitud lager-õllel. Tänapäevane Pilsner on värvilt hele ja hästi kihisev, tugeva humalamaitsega ning umbes 5-protsendilise kangusega. Selle õlle tüüpilised näited Pilsner Urquell, Heineken, Budweiser, Coors ja Miller. Millise tänapäeva riigi territooriumil asub Plzeni linn?

Tšehhi Vabariik

3. Millise Hispaanias Granadas asuva mauri valitsejate 14. sajandist pärineva palee ja kindluse nimi tähendab otsetõlkes “punast lossi”?

Alhambra

4. 16-aastaselt vahetas ta ametlikult oma nime ja on nüüd tuntud algsest neljast nimest kahe keskmise järgi – kadusid “Geethali” ja “Shankar”. Kellest jutt?

Norah Jones

5. Kuidas nimetatakse meditsiinis protseduuri, mille käigus eemaldatakse patsiendilt verd, puhastatakse seda ja viiakse vereringesse tagasi? Tavaliselt tehakse seda patsientidele, kelle neerud ei tööta korralikult.

Dialüüs

6. Bangkokis ja teistes Tai linnades on see levinud transpordiviis ning seda kutsutakse ka autorikšaks või kabiiniga jalgrattaks. Mis nime all tunnevad seda sõiduvahendit tailased?

Tuk-tuk

7. Millise „keha teaduse“ nimetus tuleb sanskritikeelsest sõnast „liit“?

Jooga

8. Kuidas nimetatakse rakke, millel on võime end pooldumise abil uuendada ja areneda mitmeteks eri tüüpi rakkudeks, pakkudes seega võimalikku ravi arvukatele rasketele haigustele nagu vähk ja ajukahjustus?

Tüvirakud

9. Milline joogitootja oli 1928. aastal esimene olümpiamänge sponsoreerinud ettevõte?

Coca-Cola

10. Tavaliselt tunneme seda sõna sõjalises kontekstis, aga nii nimetatakse ka isikut, kes püüab internetioksjonitel nagu eBay või Yahoo! teha võiduka pakkumise viimasel võimalikul hetkel. Kuidas?

Snaiper

11. Disainitermin, mis viitab suurtele lamedatele värvitud pindadele, on saanud oma nime Hollandi kunstnikult, kes kasutas värvi just nii ning oli oluline tegelane De Stijli kunstiliikumises. Kellelt?

Mondriaan

12. Millisel kuupäeval tähistatakse Venemaal ja mõnel pool mujalgi rahvusvahelist naistepäeva? Selle päeva on tähtpäevaks kuulutanud ka ÜRO, kuid peale endiste sotsialismimaade seda väga mujal ei tähistata.

8. märts

13. Selle tehnika arendas 20. sajandi alguses Jaapanis välja Mikao Uri. See seisneb käte pealepanemises, mille juures väidetakse, et läbi peopesade voolav mingi universaalse jõu energia tervendab teist inimest. Mis ravitehnika?

Reiki

14. Need 1600 inimesele kavandatud ja 6. sajandini kasutuses olnud avalikud saunad olid antiik-Rooma luksuslikumad. Teistest saunadest on nad kõige paremini säilinud. Nime said nad Rooma keisri järgi, kelle käsul need 216. aastal valmisid. Kelle?

Caracalla

15. See Gibraltaril sündinud moelooja lõpetas ülikooli 1984. aastal Prantsuse revolutsiooni teemalise kollektsiooniga. 1995 kolis ta Pariisi ja sai Givenchy disaineriks, siirdudes 1997 Diori. Tema kaubamärk on ekstravagantsed trendid, nii on ta viimasel ajal teinud ka šiki kodutu (homeless-chic) kollektsiooni. Kes?

John Galliano

16. Millise firma esindussümbol on 1898. aastal joonistatud kangelane Bibendum?

Michelin

17. Indiaani legendi kohaselt on need inimesed inimkonna püsimajäämiseks eluliselt olulised. Nad ilmuvad halbadel aegadel, kui kalad surevad jõgedes, linnud langevad surnult taevast alla, veed muutuvad mustaks ja puud kaovad. Kuidas neid inimesi nimetatakse?

Vikerkaaresõdalased

(Rainbow Warriors)

18. Nende Nike’i korvpallijalatsite nimi kõlab kui rahvusliku lennufirma nimi. Üldiselt liigitatakse neid tootmisaasta ja mudeli järgi – „Originals (OG)“, „Retros“, „Retro+s“ ja „Samples“. Mis jalats?

Air Jordan

 

 

 

19. Viini kuulus Hispaania ratsutamiskool kasutab ainult lipizzaneri hobuseid. See tõug sai nime keiserlikust täkufarmist Lipizzas. Millises tänases Euroopa riigis see asub?

Sloveenia

20. Selle pruulikoja asutasid 1903. aastal Saksa väljarännanud. Õlle edu saladus olevat lähedalasuva Lao mäe vee kasutamine. Kaubamärgi nimi tähendab tõlkes „rohelist saart“. Mis õlu?

Tsing Tao

21.Algselt tehti seda märapiima nahkmärssides kääritades. Esimesed, kes seda valmistasid, olid Kesk-Aasia rändhõimud. Tänapäeval tarvitakse seda tihti Lääne-Euroopas ja Ameerikas, teinekord koos puuviljatükkide või meega. Mis toidust jutt?

Jogurt

22. See 1970. aastal Bostonis sündinud tüdruk kasvatati üles budistlikus vaimus. Tema rootsi ja saksa verd ema Nena von Schlebrugg oli lühikest aega abielus Timothy Learyga (kellele teda tutvustas Salvador Dali), enne kui abiellus küsitava isa Robertiga, kes oli budismiprofessor. Küsitav sai nime hindu jumalanna järgi, tema vennad kannavad nimesid Ganden, Dechen ja Mipam. Kes on see kuulus naine?

Uma Karuna Thurman

23. Nii peavigastus, insult, kasvaja kui põletik võivad põhjustada ajukahjustuse, mille korral on inimene osaliselt või täielikult võimetu rääkima ja kirjast või kõnest aru saama. Ravida saab seda uuesti õppimisega. Mis nime see seisund kannab?

Afaasia

24. Kontroloogia on termin, millega selle treenimismeetodi looja nimetas ise oma süsteemi, mis keskendub keha rühti hoidvatele süvalihastele. Üldistelt tuntakse süsteemi aga tema looja perekonnanime järgi. Mis see on?

Pilates

25. Samgyupsal koosneb sea kõhuosa peekonist, seda serveeritakse samal moel kui galbit ning teinekord keedetakse või grillitakse seda mõlemal poolel oleva kimchiga. Tavaliselt grillitakse seda küüslaugu ja sibulatega, kastetakse ssamjjangi sisse ja keerakse ssangchusse. Mis rahva toit on samgyupsal?

Korea

26. Dr Norman Rosenthal on USA Rahvusliku Vaimse Tervise Instituudi kauaaegne hinnatud teadur. Ta on saanud maineka depressiooniuuringute auhinna Anna Monika Award. Ta on tuntud kui psühhiaater ja teadlane, kes kirjeldas esimesena ühe seisundit, mille raviks soovitas ja kasutas ta valgusteraapiat. Mis seisund?

Talvemasendus (SEASONAL AFFECTIVE DISORDER ehk  'SAD')

27. Mis nime kannab tavaliselt jäsemetes kriitiliselt vähese verevarustuse tõttu tekkiv koe kärbus ja surm? Seda võivad tekitada põletik, tromb või veresoonte sulgus.

Gangreen

28. See kunst pärineb 13. sajandust, kui araabia kangrud hakkasid telgede servadest ülejäävasse kangasse tegema sõlmi. Sellest sõlmede oskuslikust kasutamisest kasvas välja käsitööharu, mis sai nime araabiakeelsest sõnast „palistus“. Millest jutt?

Makramee

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

29. Millist valget kristallilist alkaloidi lisatakse tihti tänavatel müüdavasse heroiini? Üldiselt kasutatakse seda ikkagi malaariaravimina ja tooniku maitsestamiseks.

Kiniin (hiniin)

30. Pildil olevad söögiseened pärinevad Kaug-Idast ning neid kasutatakse eriti Hiina ja Jaapani köögis, kuid viimasel ajal ühe rohkem ka mujal. Tuntud on nad miso-supist ja taimetoidust dashi. Millist jaapani päritolu nime kannavad need seened, millel on eripärane umami-maitse?

Shiitake

 

 

WQC 2007

 

Kirjandus, film

 

 

1. Üks viimase aja kõige mitmekülgsemaid filmilavastajaid on kuulsust kogunud ühe Jane Austeni ekraniseeringuga (1995), eepilise võistluskunstifilmiga (2000), koomiksi filmiversiooniga (2003) ja teistmoodi kauboifilmiga (2005). Kes on see Taiwanil sündinud režissöör?

Ang Lee

2. 1988. aasta filmis “Gorillad udus” kehastab Sigourney Weaver kuulsat gorillade eest võidelnud looduskaitsjat, kes mõrvati Rwandas 1985. aastal. Keda?

Diane Fossey

3. Kuigi ta kandideeris 1990. aastal ka Peruu presidendiks, on ta eelkõige tuntud siiski oma kirjanikuande poolest. See Lõuna-Ameerika juhtiv romaanikirjanik on olnud edukas juba 1960. aastatest, eelkõige romaanidega  „Vestlus katedraalis“ (1969), „Kes tappis Palomino Molero?“ (1986) ja „Kitse pidusöök“ (2000). Kes?

Mario Vargas Llosa

4. See väljamõeldud kalaliik esineb Douglas Adamsi sarjas “Pöidlaküüdi reisijuht Galaktikas”. Piibelliku nimega kala on universaalne tõlk. Kui paned ta kõrva, mõistad kohe mistahes keelt. Seda nime kannab ka Alta Vista veebiportaali tõlketeenus. Mis nimi?

Babel Fish

5. Sellest Prantsuse filmilavastaja Luc Jacquet loodusdokumentaalist sai 2004. aastal üleilmne hitt. Põhja-Ameerikas kogus ta kinodes näiteks 77 miljonit dollarit, tehes temast läbi aegade populaarsuselt teise dokumentaali “Fahrenheit 9/11” järel. Mis film?

“Pingviinide marss”

(Le March de l’Empereur)

6. Sarja teine raamat on “20 aasta hiljem”, kolmas “Vikont de Bragelonne ehk kümme aastat hiljem”. Mis on sarja esimene raamat?

“Kolm musketäri”

7. Millises hiljutises filmis seiklevad tegelased nagu Prince Pondicherry, Violet Beauregarde, Veruca Salt, Mike Teavee, Augustus Gloop ja vanaisa Joe Bucket?

“Charlie ja šokolaadivabrik” (Charlie and the Chocolate Factory)

8. Üheks 20. sajandi suureks kirjanikuks nimetatud Li Yaotang suri 2005. aasta oktoobris Shanghais 100 aastasena. Selle Hiina anarhistist intellektuaali hinnatuim töö on “Perekond”, lugu lagunevast feodaalmajapidamisest. Mis oli mehe kirjanikunimi?

Ba Jin või Pa Chin

9. See duo rääkis piisavalt saksa keelt, et hakkama saada 40-minutilise filmiga “Kesköökummitus” (Spuk um Mitternacht). Esilinastus see 1931. aastal. Saksamaal kandis paar nime “Dick ja Doof”, kuidas aga tunti neid USAs?

Laurel ja Hardy

10. 2001. aastal sai temast esimene naine ja esimene India esindaja, kes võitis Veneetsia filmifestivalil Kuldlõvi. Selle pälvis tema komöödia “Mussoonpulm” (Monsoon Wedding). Tema teised filmid on erootiline draama “Kama Sutra: armastuse lugu”, “Mississippi Masala”, HBO sari “Hüsteeriline pimedus” ja “Salaam Bombay!”, mille eest kandideeris 1988 parima võõrfilmi Oscarile. Kes?

Mira Nair

11. Enne rahvusvaheliseks superstaariks saamist mängis see meesnäitleja peaosi Pedro Almadovari filmides „Matadoor“, „Iha seadus“ (La Ley del Deseo), „Naised närvivapustuse äärel“ (Mujeres al borde de un ataque de nervios) ja „Seo mind kinni“ (Atame). Kes?

Antonio Banderas

12. Ta asutas 1972. aastal Gesundheiti instituudi ja korraldab igal aastal vabatahtlike reise Venemaale, kus need siis käivad klounideks riietatutena ringi ja jagavad orbudele ja haigetele lootust ning rõõmu. 1998 külastasid nad ka Bosniat. Tema elu põhjal valmis film, kus peaosa mängib Robin Williams. Millise hüüdnime all tunneme paremini 1945 sündinud Hunter Adamsit?

Patch Adams

13. See Kreeka jumal hoolitses metsade ja karjamaade eest. Talle omistati kõik öised hääled, mis tekitasid äkilist ja põhjendamatut hirmu. Nii on jumala nimi säilinud hirmu tähistavas sõnas. Nimetage jumal JA sõna!

Paan ja paanika

14. Praeguseks on tema nimi saanud Jaapani õudusfilmide sünonüümiks. Ta lavastas kulturfilmid „Ring“ (Ringu, 1998) ja „Ring 2“ (1999), samuti Hollywoodi filmi „Tume vesi“ (Dark Water, 2002). Kes?

Hideo Nakata

15. Milline tuntud filmilavastaja sündis Rootsis, Uppsalas Taani päritolu luteri kirikuõpetaja ja Rootsi kuninga kaplani pojana?

Ingmar Bergman

16. Milline Vene vabamüürlase poolt kirjutatud menuromaan kirjeldab üksikasjalikult Pierre Bezuhhovi initsiatsiooniriitust vabamüürlaseks?

„Sõda ja rahu“

17. Selle filmi avab ekraanile ilmuv lause: „Kättemaks on parim, kui seda serveerida külmalt – klingoni vanasõna“. Ajakiri Time nimetas seda parimaks tantsufilmiks pärast West Side Storyt. Milline kultusfilm?

„Kill Bill“

18. Ta hakkas oma lugusid Taani väljaannetes ilmutama 1905. aastal varjunime Osceola all. See seminolide pealiku nimi viitab ilmselt tema isa seosele indiaanlastega. Palju tuntum on see naiskirjanik aga ühe teise pseudonüümi all. Mis on ta pärisnimi?

Karen Blixen

19. See lühijuttude ja näidendite autor andis nime kirjandusvõttele, milles tutvustatakse loo algul teatud elementi (tegelast, eset, kohta), mis hakkab olulist rolli mängima hiljem. Selle selgitamiseks omistatakse talle lause: „Kui ütled, et esimeses vaatuses on seinal püss, siis teises või kolmandas peab see kindlasti pauku tegema. Kui ta pauku ei tee, ei peaks ta seal rippuma.“ Kes oli see kirjanik?

Tšehhov

20. Raamat pealkirjaga «Hegemoonia või ellujäämine: Ameerika globaalse ülemvõimu otsinguil» («Hegemony or Survival: America's Quest for Global Dominance») sai bestselleriks pärast seda, kui Venezuela juht Hugo Chavez seda 2006. aastal ÜRO peaassambleel peetud kõnes ülistas. Kes on teose autor?

Noam Chomsky

21. Need on ulmekirjanduses esinevad reeglid, mille lõi Isaac Asimov lühijutus „Runaround“ (1942). Millega on tegu ja palju neid on?

Robootika kolm seadust

22. Altai keelteperekonna esindajaid räägitakse laialdasel alal. Tuntud esindaja on näiteks mongoolia keel. Kuid mis on selle perekonna läänepoolseim esindaja, samuti ametlik riigikeel?

Türgi

23. Vaim, kandes kord triumfipärgi ja rikast rüüd,

praevardas väntas nuumat härgi – kuid nüüd? kuid nüüd?

Jõuk püsib nüriduses hardas ja pärg on pärg.

Kuid sõber, tea: nüüd vaim on vardas ja väntab härg. (B. Alver)

See on näide satiirilisest luuletusest, mille nimi tähendas algselt monumendi pealiskirja, kuid hiljem viitas juba kõikidele lühikestele väikese viguriga värssidele. Selle tuntud viljelejad on näiteks Catullus, Martial, Robert Herrick ja Duke de la Rochefoucauld. Kuidas sellist luuletust nimetatakse?

Epigramm

24. See sõna tähendab araabia keeles otsesõnu „isa“ ning on tihti araabia isiku- ja kohanimede esimene osa. Ka oli see Babüloonia kalendri viienda kuu nimi. Mis sõna?

Abu

25. Selles 1994. aasta filmis osales kuulsuste paraad: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Lauren Bacall, Anouk Aimée, Tracey Ullman, Julia Roberts, Tim Robbins, Lyle Lovett, Linda Hunt, Jean Rochefort, Harry Belafonte, Cher, Jean-Paul Gaulthier, Claudia Schiffer ja Naomi Campbell. Mis film?

Prêt-à-Porter

26. Selle kirjaniku pseudonüümide hulka kuulusid Heliostropolis, Merchant, Andrew Morton, Eye Witness ja T. Taylor. Pärast ebaõnnestunud Monmouthi mässu 1685. aastal kirikuaias redutades nägi ta ühel hauakivil nime, mida kasutas aastaid hiljem kirjandusteoses, mis tõi talle kuulsuse. Mis nimi see oli?

Robinson Crusoe

27. Jean Jacques Annaud  lavastajadebüüt „Värviline must-valge“ (Noirs et blancs en couleur) on 1976. aasta sõjafilm, mis kujutab Prantsuse kolonistide sõda sakslastega Aafrikas. Film võitis 1976 parima võõrkeelse filmi Oscari, teenides nii esimese ja seni ainsa Oscari ühele Aafrika riigile. Millisele?

Côte d’Ivoir (Elevendiluurannik)

28. Marjane Satrapi on kaasaegse koomiksiromaani viljeleja. Tema kuulsaim raamat kirjeldab lapsepõlve Teheranis šahhi kukutamise aegu. Samal ajal kui fundamentalistid võimu haaravad, avastab naine pungi ning Iron Maideni ja on sunnitud hiljem põgenema. Mis on selle autori kodumaale viitava pealkirjaga rahvusvaheliselt tunnustatud romaani nimi? Sellest tehakse praegu joonisfilmi.

„Persepolis“

29. Suur Vend on George Orwelli romaanis „1984“ totalitaarse ja isikuvabadusteta riigi diktaator. Mis on raamatus riigi nimi, mida ta valitseb? See koosneb Ameerikast, Austraaliast, Lõuna-Aafrikast ja Briti saartest, mida raamatus nimetatakse „Airstrip 1-ks“.

Okeaania (Oceania)

Järgmise küsimuse pilti vaata eraldi lehelt!

 

30. Lähtudes 1959. aastal ilmunud Robert Blochi romaanist ja aasta hiljem valminud Alfred Hitchcocki filmist, millist nime kandvas motellis pole soovitatav duši alla minna?

Bates Motel

 

 

WQC 2007

 

Maailm

 

 

1. Mikojan, varasema nimega Mikojan-Gurevitš, on lennukite konstruktsioonibüroo, mis tegeleb peamiselt hävituslennukitega. Millise prefiksi abil tunneme ära selles büroos kontrueeritud lennukid?

MiG

2. USA rahvaarvult kõige väiksemat osariiki katavad suures osas Kaljumäestiku ahelikud. Mis osariik?

Wyoming

3. Milline on pindalalt suurim merepiirita riik maailmas?

Kasahstan

4. Veebruaris 2005 valmis kiirrongivõrku laiendades maailma pikim maismaatunnel. Mäealune tunnel on 26,5 km pikk. Mis riigis see asub?

Jaapan

5. Milline on ainus meie Päikesesüsteemi planeet, mis ujuks vees?

Saturn (tihedus < vesi)

6. 27. märtsil 1977 toimus lennunduse ajaloo rängeim õnnetus. PanAmi ja KLMi Boeing 747d põrkasid ruleerimisrajal kokku, tappes 583 inimest. Mis saarel see katastroof toimus?

Tenerife

7. Selle saare elanikkonnast on umbes 80 protsenti ülekaalulised ja seega on tegu maailma kõige tüsedama rahvaga. Nad on ka maailma väikseim iseseisev riik ja ainus vabariik, mil pole pealinna, kuigi mõned allikad annavad selleks Yareni. Riigi populaarseim spordiala on Austraalia reeglitega jalgpall. Mis riik?

Nauru

8. 1993. aastal avastatud Vostoki järv on sama suur kui Ontario järv ja seega üks maailma suurimaid mageveejärvi maailmas. Kus asub Vostoki järv?

Antarktikas (jää all)

9. Selle toote leiutas 1890. aastatel Whitcomb Judson, 1913 täiustas seda Gideon Sundback. Tasuvaks äriks sai see siis, kui seda hakkasid tellima I maailmasõtta minevad Ameerika väed, kuna see hoidis sõduri kordaseadmisel palju aega kokku. Millest on jutt?

Tõmblukk

10. Milline on elanike arvult suurim põhjapolaarjoone tagune linn?

Murmansk (Venemaa)

11. See kunagise Rhakotise linna kohal asuv sadam on oma riigi suuruselt teine linn. Oma tippajal antiikajal oli see kogu läänemaailma suurimaid linnu, kuid käis keskajal alla, mandudes 18. sajandiks vaid 150 elanikuga tondilossiks. Siis hakkas ta jälle kasvama ja nüüd elab seal 3,5 kuni 5 miljonit inimest. Mis linn?

Aleksandria (Egiptus)

12. 2005. aasta septembris andis Honda teada, et suutis mootorratastele leiutada midagi, mis on juba mõnda aega mitmel pool autodele kohustuslik. Millest jutt?

Airbag

13. Araabiakeelne termin „mustade maa“ käis vanasti kogu Sahara-aluse piirkonna kohta. Nüüd viidatakse sellega ainult ühele riigile. Millisele?

Sudaan

14. Tšehhi vabariik koosneb ajaloliselt kahest piirkonnast. Läänes on Böömimaa. Mis moodustab aga Tšehhimaa idaosa? Ta piirneb Sileesia, Slovakkia, Alam-Austria ja Böömimaaga.

Moraavia

15. Mäge nimega Königstein (2753 m) hakkaksite otsima ilmselt Saksamaalt. Kuid tegu on hoopis ühe Aafrika riigi kõrgeima tipuga. Mis riigi?

Namiibia

16. Ameeriklaste Lockheed Martin Corporation võitis tellimuse uuele kosmosesõidukile, mis hakkab asendama 2010. pensionile minevaid süstikuid. Mis nime uus sõiduk kandma hakkab?

Orion

17. Bermuda kolmnurga kaks otsa on Bermuda ja Florida. Milline saar on kolmas nurk?

Puerto Rico

18.  Kuni 1975. aastani, mil referendumiga saadi ühe teise riigi osaks, oli selle iseseisva riigi pealinn Gangtok. Mis riigi?

Sikkim

19. 1667. aastal vahetasid hollandlased inglastega New Yorgi selle riigi vastu. Selle rahvastik koosneb võsaneegritest - põgenenud mustade orjade järeltulijatest ning lepingutöölistena sisse toodud hindudest ja jaavalastest. Mis riik?

Suriname

20. Must auk on köitev nähtus. Selleks nimetatakse ala, kus gravitatsioon on nii tugev, et sealt miski ei pääse, ka mitte valgus. 1919. aastal avastas Saksa astronoom Karl Schwarzschild, et mustal augul on piir, millest saadik enam midagi tagasi ei pääse. Kuidas astronoomias seda piiri nimetatakse?

Sündmuste horisont

21. Milline varajane fotograafiatüüp sai oma nime selle leiutajalt, Prantsuse keemikult (1787-1851)?

Dagerrotüüp

22. Ajaloo hirmsaim tsunami toimus 26. detsembril 2004. kuid juba 1755 näitas tsunami oma jõudu, kui koos talle eelnenud maavärinaga suudeti pea täielikult hävitada üks Euroopa suurlinn. Milline?

Lissabon

23. Selles linnas valmis kaeva-ja-kata meetodil maa-alune raudtee 1896. aastal, olles sellega Mandri-Euroopas esimene. Algne liin on siiani käigus. Mis linnas?

Budapest

24. 1897. aastal uuris Frank Hann Pilbarast ida poole jäävat piirkonda. Rudalli jõe kandis märkas ta sisemaa poole suunduvaid ojasid ja ta läks nende kannul, lootes leida suure mageveejärve. Ent vesi osutus hoopis soolaseks ja ta pani sellele nimeks Lake Disappointment (Pettumuse järv). Mis riigis see asub?

Austraalia

25. Tal on kosmosereisidega rohkem kui üks seos. Lapsena vaatas ta Star Treki osasid ja unistas ise kosmosesse minekust. Septembris 2006, paar päeva pärast oma 40. sünnipäeva saigi temast esimene naiskosmoseturist, ühtlasi esimene kosmoses käinud moslem ja iraanlane. Kes?

Anousheh ANSARI (perekond  sponsoreerib Ansari X-auhinda)

26. Millise linna araabiakeelne nimi on al-Quds?

Jeruusalem

27. Seda nime kasutati esmakordselt 11. sajandi Prantsuse eeposes „Rolandi laul“. Ordoney de Montaldo kasutas oma 1510. aasta raamatus „Las Sergas Esplandian“ seda nime, kirjeldamaks külluse maad. Nii võtsid nime omaks Hispaania asunikud, kui nad 17. sajandil ühe suure maatüki koloniseerisid. Mis tuntud kohanimest on jutt?

California

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

28. Nähtav skultuur on saanud inspiratsiooni Lewis Carrolli kirjeldusest hullu kübarameistri teeõhtus kohta. Millises maailmakuulsas pargis see asub?

Central Park (New York)

29. Pildil olev 34 meetri kõrgune ja 250 tonni kaaluv Tian Tani Buddha valmis 1993. aastal ja on maailma suurim vabaõhu pronksbuddha. Ta on populaarne turismiatraktsioon ja paikneb Lantau saarel. Millise tihedalt asustatud metropoli külje all see asub?

Hong Kong

30. Sel Mikroneesia Karoliinide saarestiku saarel, mille pealinn on Colonia, on käibel oma kivist raha. Sõõrikukujulised kettad võivad olla kuni neljameetrise läbimõõduga. Igapäevaelus kasutatakse siiski USA dollareid. Mis saar?

Yap (Guap)

 

WQC 2007

 

Ajalugu

 

 

1. 1983. aastal korraldas ajaleht Última Hora küsitluse, millised on riigi ajaloo seitse kõige mõjukamat presidenti. Võitjad olid: Antonio José de Sucre, Andrés de Santa Cruz, Manuel Isidoro Belzu, Mariano Melgarejo, Aniceto Arce, Ismael Montes ja Víctor Paz Estenssoro. Mis riigis küsitlus toimus?

Boliivia

2. Millise riigi rõdureid kirjeldab termin Goumier? Nii nimetati selle maa sõdureid, kes teenisid Prantsuse armee abivägedes aastatel 1908-56. Nõnda nimetatud koloniaalajal vahel ka kohalikke sõdureid Prantsuse Sudaani ja Ülem-Volta aladelt

MAROKO

3. Mis nime all tuntakse 1952-60 kestnud Kenya mässuliste ülestõusu Briti koloniaalvõimu vastu? Sama nime kannavad üks kaardimäng ja 1950. aastate jõhker New Yorgi tänavagäng.

Mau Mau

4. Mõned ajaloolased peavad seda üheks ajaloo tähtsaimaks lahinguks. See oli moslemi araablaste ja Bütsantsi impeeriumi kokkupõrge Süürias aastal 636. Keiser Herakleios purustati moslemite poolt Jordani jõe lisajõe ääres, mille järgi lahing nime sai. See alustas moslemite vallutusi väljaspool Araabia poolsaart ning viis Süüria, Palestiina ja Mesopotaamia alistumise ja moslemi impeeriumi sünnini. Mis jõe ääres lahing toimus?

Jarmuk

5. 20. sajandi kapten Nemoks kutsutud William Anderson oli USA tuumaallveelaeva kapten, kes juhtis 1958. aastal Pearl Harborist alanud retke põhjapoolusele, mis läks polaarjää alt läbi. Mis oli tema laeva nimi?

Nautilus

6. Millise Aasia riigi maoistlikku mässu juhib 1996. aastast Prachanda, kes enne seda elas 25 aastat põranda all?

NEPAAL

7. Ta oli 1978-79 Rootsi välisminister, kuid sai tuntumaks Rahvusvahelist Aatomienergia Agentuuri juhtides (1981-97). Invasioonile eelnenud Iraagi relvastuskriisi ajal kutsus Kofi Annan ta pensionilt tagasi, et ta juhiks ÜRO relvastusinspektoreid. Tema põhjalik aruanne, et Iraagil pole massihävitusrelvi, jäi mõnede maailma liidrite poolt aga arvesse võtmata. Kes?

Hans Blix

8. Paljudest endale võetud tiitlitest on tähelepanuväärsemad ehk Suur Issi ja Briti Impeeriumi Alistaja. Ta kukutas oma mentori 1971. aastal ja kuulutas 1976 end eluaegseks presidendiks. Kui võimuhaare kippus kaduma, üritas ta tähelepanu kõrvale juhtida naaberriiki vallutama minnes. Kes?

IDI AMIN

9. Tal on Ameerika pass ja hariduse sai ta Euroopas. Kuid lootusandev laulja ja modell Wafah Dufour on paraku tuntud enamasti selle poolest, et on ühe (kuri)kuulsa isiku nõbu. Kelle?

Osama bin Laden

10. 1830. aastatel rändasid Lõuna-Aafrika buurid kardetud inglaste eest Kaplinnast sisemaa poole. Nad jäid pidama ühte jõeorgu. 1848 vallutas ala brittidele Harry Smith ja nimetas selle jõe järgi. 1854 taastas Suurbritannia ala sõltumatuse ja riigi nimesse lisati selle märkimiseks veel üks sõna. Mis riik?

ORANGE vabariik

11. 1897. aastal pidas Viini ajakirjanik Theodore Herzl Baselis üle ilma kokku tulnud 197 delegaadile kõne, mida peetakse ühe liikumise alguseks. Mille?

Sionistliku

12. Kellest sai 1984. aastal esimene avakosmoses viibinud naine? Ta töötas kosmosejaama Saljut 7 pardal.

Svetlana Savitskaja

13. 1996. aastal haaras Afganistanis võimu revolutsiooniline grupp Taliban. Mida see sõna otsetõlkes tähendab?

Õpilased

14. Sloveenia oli esimene ELi kümnest uuest liikmest, kes läks üle eurole. Mis oli nende raha enne seda?

Tolar

15. Mis riigis võttis Pol Pot 1975. aastal võimu üle president Lon Nolilt?

Kambodža

16. Jaapanile teise aatompommi kukutanud lennukit juhtinud kindralmajor Charles Sweeney pöördus alternatiivse sihtmärgi poole, sest esimese linna kohale oli viimasel hetkel tekkinud pilved. Millisele linnale oli algselt mõeldud Nagasakis 70 000 inimest tapnud pomm?

Kokura (Kitakyushu)

17. 2. jaanuaril 1905 sai kindral Nogi kindral Stoesselilt ametliku alistumiskirja. Milline sõda nii lõppes?

Vene-Jaapani sõda

18. Väidetavalt on ta maetud Jalalpur Sharifi, tänases Pakistanis asuva Jhelumi linna juures. Tema nimi tähendab härjapead. Mis hobusest on jutt?

Bukefalos

19. Raamatu „Aja lühilugu“ (1988) autor kavatseb olla pardal, kui Richard Branson lennutab järgmisel aastal kuus reisijat kosmosesse. Kes on see mees?

Stephen Hawking

20. Intotehnoloogiafirmade börsibuum aastatel 1997 kuni 2001 pole sugugi unikaalne. Juba aastatel 1634-37 toimus sarnane hullus Hollandi börsil. Ääretut ja kullast kallimat hinda maksti ühe piiratud väärtusega toote eest. Kuni mull lõhkes, laostades paljud. Mis tootega nii spekuleeriti?

Tulbisibulad

21. Selle sõjaväe jalavägi oli korrastatud kümnendühikute kaudu. 10 sõdurit moodustasid databami, 100 satabami ning 1000 hazarabami nime all tuntud rügemendi. Kümme rügementi andsid kokku baivarabami, mis oli armee põhiline allüksus. Millise vanaaja impeeriumi armee?

Pärsia

22. Sõjalise kallakuga Ameerika mustade organisatsioonil Mustad Pantrid oli kaks enim kasutatud hüüdlauset. Üks oli „Must jõud“, teine aga loosung, mida on kasutatud paljudes eri kontekstides ja erinevate organisatsioonide poolt. Sama nime kannab näiteks John Lennoni Plastic Ono Bandiga tehtud laul. Mis loosung?

„Võim rahvale“

(POWER TO THE PEOPLE)

23. 2006. aasta aprillis andis Poola keskpank välja oma esimene kogujatele mõeldud rahatähe. Sel on kuupäevad 16 X 1978 - 2 IV 2005. Keda on rahatähel kujutatud?

Paavst Johannes Paulus II

24 Millise 1598 antud deklaratsiooni tühistamine 1685. aastal põhjustas 400 000 hugenoti emigreerumise Prantsusmaalt ja kahjustas oluliselt kuningas Louis XIV mainet? Deklaratsioon andis Prantsuse protestantidele usuvabaduse.

Nantes’i edikt

25. Sõna „holokaust“ tuleb kreeka keelest, kus tähendab täielikult põletatud tuleohvrit jumalale. Viidates juutide massitapmisele Teise maailmasõja ajal eelistavad paljud juudid kasutada üht teist Piiblist pärinevat sõna, mis heebrea keeles tähendab „häda, õnnetust“. Mis sõna?

Shoa (Shoah)

26. See USA presidentide suveresidents asub Marylandis Blue Ridge’i mäestikus. 1953. aastani kandis see nime Shangri-La, rahvusvahelist tähelepanu koges eelkõige 1978. aasta septembris. Mis koht?

Camp David

27. Milline kuulus maadeavastaja oli 1903. aastal esimene, kes läbis laevaga Gjöa nn Loodeväila, mis ühendab Kanada rannikut pidi Atlandi ookeani Vaiksega?

Roald Amundsen

28. Millise tuntud saare avastas Hollandi meresõitja Jakob Roggeveen 5. aprillil 1722?

Lihavõttesaar

29. Mida eriskummalist oli Rooma keisri Caligula otsuses määrata Rooma senaatoriks Incitatus?

Incitatus oli hobune

30. Millises 216 eKr Kagu-Itaalias toimunud lahingus purustasid Hannibali Kartaago väed klassikaks muutunud manöövriga 16 Rooma leegioni? Seda peetakse Rooma vabariigi suurimaks sõjaliseks kaotuseks.

Cannae