V Hardi Tiiduse Memoriaal "Mälugigant 2007"

 

Loodus

1. Mis taim see on?

    

 

2. Kes on pildil?

 

 

 

3. Millise euroopa riigi kohalikku loomastikku hävitab zorilla (Ictonyx sriatus)?

 

 

 

4. Kes või mis on pildil?

 

 


5. Ainus Austraaliast pärit kultuurtaim, mis on maailmakaubanduses läbi löönud. Nime olevat saanud Austraalia välisministri järgi. Mis see eriti küllastumata rasvhapete tõttu väärtuslik niiskust armastav toidutaim, mille maailmatoodangust Austraalia annab umbes 10000 tonni ehk  40 % (istandusi veel Hawaiil, LAV-s jne.) ning vajab vaakum-pakendis säilitamist külmhoones?

 

6. Kus võivad kõige tõenäolisemalt kohtuda possumid ja opossumid ?

 

7. Ese

 

8. Mis lind häälitseb?

 

9. Mitte ainult Eestis vaid kogu maailmas peavad peamiselt valitsusasutused põrkuma kokku NIMB- sündroomiga, seda iseäranis riigi- ja looduskaitses. Sündroom saanud nime inglise keelse väljendi esitähtedest.

 Kuidas see NIMB- sündroom eestipäraselt kõlab?

 

10. Ainus maismaal elavate vähiliste rühm, seltsist Isopoda, hingavad lõpustega. Eritavad ammoniaaki ja see annab suurtele kolooniatele iseloomuliku leha.

 Kes need inimesele ohutud ja tähtsusetud olendid, kuid olulised looduslikus aineringis?


Naine

 

1. Kes?

 

 

 

2. Kes?

 

 Jessica Alba

 

3. Kes?

 

 

 

4. Fotol on Karene Lim Kai Lim Singapurist. Mis alal võitis ta MM tiitli Tallinnas 18.01.2007?

 


5. Esimene gastronoomia seisukohalt tähtis klooster oli Prantsusmaal Poitier`si lähedal ja tuntuse tõi talle frankide kuninga Clodovech I - i maha jätnud kuninganna, kes oli nunnakloostri abtiss

ning meisterkokk, eriti hautiste alal. Tema kõige kuulsam roog saigi nime ta enda järgi.

Mis roog, kes eks – kuninganna ( üks element – 1p.) ?

 

6. See kosmeetikasalongide põhiinstrumente, mis 1923.a. New Yorki iluturule tulles – esimene mudel nimega „Kuplashi” – tegi töö ära umbes 20minutiga, peale 1950.a. täiustusi protseduur umbes 1 minutiga.

 Mis vidin?

 

7. Ajaloolises kõmumaailmas oli 18.saj. lõpul populaarne nn. „kaelakeeafäär”, kus prantsuse õukonna juveliirid Bassenge  ja Bohmer püüdsid rahaks teha oma veidi „ hapuks läinud” toodet, mille alla olid käibevahendid kinni pannud. Seal ajasid oma asju kardinal Rohan , naisseikleja „krahvinna” de La Motte, meesseikleja Gagliastro ja teised aferistid. Kaelakee pidi jõudma kuninganna Marie Antoinetteni, kes teatavasti peale 16. okt.1793 seda enam ei vajanud.

      Kuid millisele daamile oli kaelakee tegelikult valmistatud?

      See daam ei vajanud keed peale 8.dets. 1793, kui ta 50- aastane kena  peakene korvi kukkus.

 

8. Kes sel aastal palju tähelepanu pälvinud daam – sündinud 1962. a.. Tallinnas, ema pärit Komarovka külast, isa Lätist tulnud. Ta on olnud NSVL parimate sulgpallurite hulgas, 1991. a. Eesti meister? Kes?

 

9. Kui satute soliidsesse restorani, võib juhtuda, et kelner ulatab nii härrale kui daamile omaette menüü. Mille poolest „daamide menüü” erineb härra omast?

 

10. Millist populaarset naisenime kannab see serenaad?


Tehnika ja teadus

 

1. Kes?

 

 

 

2. Kes on see mees fotol?

 

 

3. Mis aastal toimus see sündmus?

 

 

4. Millise ülikooli vapp?

 

 

5. Mis nime kandis see roomikutega seadeldis? (II Maailmasõja ajal)

Image 


6. Mis valdkonnas kasutatakse „haavlipüssimeetodit”, „vintpüssimeetodit” ning strateegiat,mis kannab nimetust „otsi auku” – cherchez le crenau? Väga laialt kasutatakse sel alal testimoniaali.

 

7. Tallinna sadamas askeldab praegu Šiffi- nimeline ärimees. Võib – olla pärineb ta nimi 100....150 aasta tagusest laevapere liikme hüüdnimest, kes siis tegutses koos jospli ehk junga, „tsimmermanni” ehk puusepa ning teiste ametimeestega.

 Keda siis „šiffiks” kutsuti?

 

8. Masinate tulek tööstusse põhjustas prantsuse töölistes tõsise pahameele, sest masinad hakkasid leivatükki ära võtma. Olukorra parandamiseks hakati puukingi masinatesse toppima, et konkurente rivist välja viia.

 Milline tänapäeva  väljajõudnud termin seetõttu puukingade nimest pärineb?

 

9. Selle „moesõna” võtsid 1960.a. kasutusele USA teadlased E. Clynes ja N. Kline ajakirjas „ Astronautics” Sõna materialiseerumisel efektiivsem avalikustatud tulem oli 2001.a., kui simulaatoril õnnestus Boeing- 757 maandamine, kusjuures inimene ainult mõtles ja masin allus.

   Kõige enam sellele sõnale vastav inimene teadaolevalt praegu endine elektrik Jesse Sullivan, kes vaevalt oma ameti juurde tagasi pöördub.

 Niisiis, mis sõna tuli 1960.a. kasutusele uue reaalsuse tähistamiseks?

 

10. Milleks kasutatakse seda eset?


Mees

 

1. Kes?

 

 

 

2. Kes?

 

 

 

3. Kes on mõlemal fotol?

 

 

 

4. Selle mehe nime kannab see roosisort?

 

 


5. 1848.a. segastel aegadel ilmus ajalehes tagaotsitava play – boy kirjeldus: amet – kaupmees, sünnikoht ja alaline elukoht – Barmen, usk – evangeelse kiriku liige, vanus – 27 aastat, pikkus: 5 jalga 8 tolli, juuksed ja kulmud – tumeblondid, nina ja suu – kaunikujulised, hambad – head, jume – terve, kehaehitus – sale.

 Keda otsiti?

 

6. Kuna 1944.a. Otto Tiefil valitsust moodustades pink n. ö. „pikk ei olnud”, siis tuli 20. septembril valitsuse istungil ette olukord, kus üks ministrihärra teatas: „Teie tahate siin teha mingit Eesti valitsust. Ministriks olemine on austav ja tänan selle austuse eest, kuid minule on minu isikliku elu päästmine tähtsam kui ministri au, seepärast olen otsustanud veel täna lahkuda Eestist.”

 Kes see riigimees – jurist, kes tänu ettenägelikkusele sai oma viimasele unele suikuda turvalises Chicagos 1978.a.?

 

7. Oma Me – 109-ga lendas Thamesi silla alt läbi ning pääses inglise hävitajate käest. Nõukogude vangilaagris istus kuni 1959. aastani „nõukogude majandusele tekitatud kahju eest, mis väljendus 345 lennuki hävitamises”. Pikaajalisest suhtlemisest oli lenduril tekkinud sümpaatia venelaste vastu ja 1980 – ndail käis Venemaal rahumeelselt külas.

Kes see rõõmsameelne õnneseen?

 

8. Kes see oma riigi praegune president, kes poliitilisele areenile astus juba 1959.a. hüüdlausega: „Meie territooriumi pikkus on saavutatud sõjaväelaste ja talupoegade abiga. Laiusest on see ilma jäänud „tänu” lähedalasuvatele riikidele. Meie maa kõrgus seisneb meie teadlaste ja inseneride saavutustes, haridussüsteemis ja üldises intellektuaalses tasemes”?

 

9. Selle habemiku sünninimi on Smirnov. Õppinud Tallinna merekoolis, õhtukeskkoolis, TPI-s autoteede alal, Olustvere sovhoostehnikumis, EELK Usuteaduse Instituudis – mõne neist ka lõpetanud. Töömeheteest: olnud Draamateatri ja Estonia valgustaja, Aegviidu Metsamajandis mesinik, Pärnu mudaravila masseerija ja Niguliste kiriku öövaht jne. Kannab oma teise ametliku abikaasa perekonnanime.

Kes see harilikult kord aastas palju leheruumi saav mees?

 

10. Sõrmeküünte närimine on halb ja tüütu harjumus. Kes see autokuulsus, kelle vormel – 1 etapid mööduvad iseenda poolt kinniplaasterdatud sõrmeotstega, et ärevusest küüntenärimist vältida?


Teater, film

 

1. Kes?

 

  

 

2. Kes?

 

 

 

3. Kes?

 

  

 

4. Millega on tegemist?

 

 


5. Üleilmselt armastatud ettevõtmise esimene ilming Eestis olevat toimunud Paldiski lähedal 17. juulil 1999.a. „Lohelahmijate laagri” raames kuue osavõtjaga. Eestvedaja Hendrik Kivirand (omadele MIMIO) tegi varsti ka korraldajarühmituse „Panic Productions” millesuguseid praeguses Eestis paarkümmend.

 Millega tegu?

 

6. Tal on andi, kätt paljude asjade peale. Ta ennustab biorütmide järgi laste sugu pea 100 % täpsusega, on tuntud meisterdaja. Mööblit on valmistanud nii endale kui teistele. Kõik ta osaraamatud on täis soditud, peamiselt kolleegide nägusid. On proovinud akvarelli ja autoportreegi olemas. On kõva tõlkija. Tõlkinud Pasternakki ja Puškinit, koos abikaasaga tõlkinud Jurski teatriraamatu, „ Kes hoiab pulssi?” Kes see Eesti Humanitaarinstituudi professor , olnu ?

 

7. Kes see esimese mustanahalisena OSCARI- saanu? 15.dets.1939.a.oma tähtsa filmi esilinastusele Atlantas teda kui neegrit ei lastud?

 

8.      Villu Tamme sümpaatse 10-a vanuse esiknäidendi „ Haned võlgu” etendusel VON KRAHLIS  jäi dominandina meelde mitmel rindel andeka tantsija- koreograafi Päär  Pärensoni prohvetlik lõpurepliik – „ Maailma asju hakkavad otsustama homoseksuaalid ja LSD”  Mis nime all Päär Pärenson helikultuuri sõpradele tuntud?

 

9.      Mis nime kannab METRO – GOLDWIN - MAYERI vapiloom lõvina, kelle „igavene” ekraanielu algas 1928.a.?

 

10.   Üks TV populaarsemaid meelelahutusi ( algus 4. sept. 1998.a. Inglismaalt) on oma  nime saanud Cole Porteri laulust 1956.a. filmis „ Kõrgem seltskond” , kus väärtustatakse armastust – „kõik , mida tahan, oled vaid Sina!”

        Mis saatega tegu?


Geograafia

 

1. Mis lipud need on? (Kokku on neid 26, meie esitame neist ainult neli)

 

Flag of Amapá Flag of Amazonas Flag of Bahia Flag of Santa Catarina

 

2. Mis linn?

 

 

 

3. Mis saar?

 

 

 

4. Kes?

 

 

 

5. Mis saar?

 

 


6. Selle Aafrika riigi esimene president oli dr Hastings Banda, kelle hüüdlause: „üks partei, üks juht, üks valitsus ja ongi kogu jutt!” Viskas oma poliitilisi oponente tavaliselt krokodillidele, kuid esines ka „autokatastroofe”. Ise oli ta anglofiil, kuid püüdis kõigest väest, et kõik moodne jääks riigipiiri taha. Ametlikuks riigikeeleks kuulutas tšitševa keele, kuid ise seda ei osanud ning kolmekümne valitsusaasta jooksul kasutas tõlki.

 Mis maa?

 

7. Kuidas nimetataks neid Lõuna-Hiina meres 161000 km² alal asuvaid gaasi- ja naftarikkaid saari- riffe, mis kõigi piirkonna riikide vastuolude keskmes? 1992.a. sõlmiti Manilas asjaosaliste vahel rahumeelsusele kutsuv deklaratsioon, millest eriti kinni ei peeta.

 Mis saared?

 

8. USA elanike arvult väikseim osariik( 0,5 milj. elanikku) nn. „võrdõiguslikkuse osariik”, kuna seal said USA naised esimesena valimisõiguse ( 1869.a.) Kuna pindalalt 9. osariik, siis hüüdnime „kauboiosariik” kohaselt on seal mahtunud möllama Buffalo Bill, Butch Cassidy ja Sundance Kid ning kunstnik Jackson Pollock.

Mis osariik?

 

9. Kui II ms. ajal ungari sõjavange viidi „ maailma otsa” nimelisele poolsaarele, panid kohalikud imestusega tähele, et oskavad „ neetud fašistidega” rääkida ( umbes tasemel eestlane – soomlane).

Kuhu Stalin ungarlased paigutas, kes olid põliselanikud?

 

10. Et Pekingi OM ei tuleks liiga ootamatult, huvitugem hiinlaste suurimast purjede all liikujast- maadeavastajast, admiralist, kes 1405...1433.a. juhtis seitset ekspeditsiooni Vaiksel ja India ookeanil. Mõne spekulatsiooni põhjal tegi ringi ka ümber Maa ära, kuid kindlasti sõitis 1415.a. ümber Hea Lootuse neeme, seda küll „ valelt poolt”.

 Kes see hiinlaste suurim maadeavastaja, kõrgele riigiametnikule kohaselt eunuhh, kelle džonkid olid viis korda suuremad kui Portugali karavellid?


Kunst

 

1. Kes on kunstnik?

 

 

2. Kes on kunstnik?

 

 

 

3. Milline stiil ühendab neid kolme pilti?

 

   

 

4. Kes on loonud selle ratsanikukuju?

 

 


5. Pankuri abikaasa ja mitme kuulsuse armuke madame Recamier oli silmipimestav iludus,     kellest Louis David tegi portree, kus mõistetud ilu sügavamat olemust. Davidil oli   maaliõpilasi, üks neist teistest väljapaistvam, nimega ...Maestrol oli kombeks oma õpilaste   töid vaadates hüüatada: „Hästi, hästi, aga mitte nagu...( lemmikõpilase nimi)!” Nii sündis maaliõpilase ( kunstnikuna tundmatu) nimest elegantsi iseloomustav mõiste, mida kutsuti just madame Recamieriga seoses. Mis mõiste või sõna?

 

6. Mis sakslaselt Ludwig Eichrodtilt pärineva terminiga iseloomustatakse tervet Eesti ärkamisaja kultuuri? Iseloomulik on sellele Koidula „Vaimulillede” ( 1866.a.) avaluuletuse „Eessõna” algus:

                                               Taevaisa mõnel võtnud

                                               vaimurikkust jagada.

                                               Teist ta pisku läbi käskis

                                               ligemesi rõõmusta.

   Mis kultuuristiil?

 

7. 1874.a. Peterburi arhitekti Peter Schreiberi  projekti järgi valminud Tallinna hoone pälvis sel aastal lausa  maailmatähelepanu peale seda, kui kaasaegsed arhitekt M. Aunin ning sisekujundajad K. Salum ja R. Harik  olid teda „veidi kõpitsenud”. Mis hoone?

 

8. 1915.a. paiku saatis reklaamijuht Aleksander Samuelsson   kaks alluvat raamatukokku, et saada ideid tootepakendi jaoks. Poisid tulid tagasi kopeeritud taimejoonistega, millest bossil inspiratsiooniks piisas. Mis pakendist jutt? 

 

9. Ladina tähestiku 23. täht „x” on sümmeetria kehastus. Heraldika kasutatakse „ kummuli risti”     , mis kasutusel sõjameeste vappidel, kes edukalt kindlusi rünnanud.

   Kuidas seda märki        kutsutakse?   

 

10. Millise eesti kunstniku tööd kannavad niisuguseid pealkirju:

            Noa pärast veeuputust ( 1927 ), õli

            Vähisööming ( 1933 ), õli

            Purjus naised  ( 1929 ), pliiats

            Punane paragrahv ( 1978 ), õli

            Õnnesaar  ( 1927 ), õli

            Leerilaosed ( 1936 ), õli

            Geomeetria ( 1978 ), õli

            Süüta laste tapmine ( 1928 ), õli ?


Ajalugu

 

1. Milline on nende inimeste ühine perekonnanimi?

 

 

 

2. Kes?

3. Kes?

 

Sepp Dietrich 

 

4. Kes?

 

 


5. Peale Eesti „laulva revolutsiooni” on Euroopas teada vähemalt veel ühe uue riigi sünd, mis sai sütitust muusikast – ooperist „ La muette de Portici” ( „ Portici tumm tüdruk”). Seal Napoli kalurite 17. saj Hispaania- vastase ülestõusu kujutamisest ja finaaliks olevast Vesuuvi purskest said rahvahulgad niisuguse tegutsemishoo sisse, et 25. augusti teatrietendusest läks üldiselt rahumeelselt kulgenud uue riigi loomisele vaid mõni kuu. Mis uue riigi sünd, kes ooperi helilooja ( elas 1782 – 1871) ?

 

6. 1941. a. loodi N. Liidus hävituspataljonid, kelle tegevus rahva teadvuses kinnistus väga negatiivselt. Alates 1944. a. aprillist, kui Eesti NSV „vabastati”, loodi igas maakonnas ja keskuses uuesti hävituspataljonid, kelle liikmed varsti palusid oma nimetust muuta, sest Saksa propaganda olevat neist loonud väga hirmutava kujundi. 1946.a. kehtestas Nikolai Karotamm uue nimetuse. Millise?

 

7. Nimetage see tuntud jaapanikeelne sõna, mis otsetõlkes tähendab „keiser elagu 10000 aastat”?

 

8. Mille poolest on oluline ja tuntud 28. mail 585 a. e. kr.  toimuma pidanud , kuid siiski ära jäänud lahing Meedia impeeriumi ja Lüüdia vahel?

 

9. Paganlikust frangi kohtu esimehe nimetusest tuli üks hilisem aadlitiitel. 14. sajandi SOESTERi õiguse järgi istus ta rituaalselt ( sel ajal olid rituaalid tähtsad, kõike tuli teha „õigesti”) „ väljapaistval istmel näoga ida poole, nagu morn lõvi, parem jalg üle vasaku”. Kohus oli lõppenud , kui ta oli saua käest pannud. Kes?

 

10. Prantsuskeelset terminit „prekarism” või „prekarite põlvkond” seotakse noorte edukate intellektuaalidega. Eks neid noori- edukaid ole mitmesuguseid. Mille poolest prekarid teistest erinevad?

      ( See küsimus TÄNAPÄEVAST, mis homme teatavasti ajalugu, sest „aeg ei peatu”)


Sport

 

1. Kes?

 

 

2. Kes?

 

 

3. Kes?

 

4. Kes?

 


5. 10. okt. 1999. a. toimus Seattle MERCEL ARENAL mõneti revolutsiooniline poksi    profimatš, kus McGregor võitis suure ülekaaluga Loi Chow. 15. jaan. 2005. a. pidas samalaadse matši  iluuisutaja, „Americas Bad Girl” Harding , kes Newarkis võitis teise endise iluuisutaja Masoni.

Mille poolest need matšid erilised?

 

6. Mis inglise haridussüsteemi eripäraga seotakse jalgpallpallivõistkonna suurust – 11 ?

 

7. Ese

 

8. Selle Toscana kuulsaima festivali peaosa on spordivõistlus, mis pärineb 1283. aastast, kestab 90 sekundit, kuid võitjate pidutsemine ja kaotajate vastastikused süüdistused kestavad nädalaid. Suvel peetakse teda kaks korda, 20. juulil ja 16. augustil „Itaalia kauneimal väljakul”, mille punastest tellistest sillutises on eristatavad üheksa segmenti, mis rõhutavad kunagise „üheksa nõukogu” võimu ning sümboliseerivad neitsi Maarja rüü volte.

 Mis linn , mis spordialafestivali sisu?

 

9. Lõppenud EM - l korvpallis tegi suuri tegusid korvpallur hüüdnimega „AK – 47”.  Kes?

 

10. Mis spordialal maailmarekord kuulub Austra Skujytele 2005. aastast ning kolme Eesti  tublima – Renna Tõniste, Anne - Mai  Angerjärve,  Kadi Luhti – edetabelitulemused pärit 03.09.2006.a. Rakvere staadionilt?


Muusika ja kirjandus

 

1. Kes?

PDS: Janis Joplin 

 

2. Kes?

 

 

3. Mis perekonnanime kannavad need jazzi ajalukku läinud vennad?

 

 

4. Kes?

 

 

5. Kes?

 


6. STALIN kuulas palju raadiot. Kord helistas ta raadiokomiteesse ja küsis, kas on olemas ....

     klaverikontserdi plaat, mida ta päev varem oli raadiost kuulnud. Loomulikult vastati jaatavalt, kuigi oli tegemist kontserdi otseülekandega. Tekkis paanika – asuti plaati tegema. Ühe õhtu ja öö jooksul vahetati orkestri ees välja kolm hirmunud ja minestanud dirigenti. Hommikul saadeti plaat juhile – õpetajale daatšasse. Kui mõne aja pärast diktaator suri, siis leiti plaadimasinast just see plaat.

Millise helilooja klaverikontserdi saatel lahkus elust suur juht ja õpetaja?

 

7. Kes laulab?

 

8. Kes helilooja?

 

9. Kes oli see romaani peategelane, kes langes oktoobris 1918, ühel päeval, mil kogu rindel oli nii vaikne ja rahulik, et  sõjasõnum piirdus ühe lausega: „Läänerindel muutusteta”? ( piisab eesnimest)

 

10. „ Estonia” läks põhja 1994.a., 1995.a. lõpetas Eestis olemasolu üks meile emotsionaalselt tähtis institutsioon, mille tõttu peame lätlaselt vajaduse korral laenutama nende „Latvijat”. Hinnakiri olevat 130 tuhat krooni kord.

Mis on „ Latvija” ( viitab nende riigi ametlikule sloganile) ?