Eesti Maakilb 2007/2008. III voor, 12. jaanuar

Ardu kool, Hellamaa perekeskus, Karksi-Nuia kultuurikeskus, Kullamaa kultuurimaja, Räpina Rahvamaja, Tapa kultuurikoda, Torgu raamatukogu

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

 

1.        Millises tänapäeva riigis asuvad umbes 5000 aastat tagasi asutatud Harappa linna varemed? Harappa oli omanimelise varase pronksiaja tsivilisatsiooni (mida tuntakse ka paralleelnimetuse all) keskuseks, tõeliseks suurlinnaks, kus elas tol ajal erakordselt palju - 40 000 inimest.

 

2.        Ajalooliste ajastute määratlemine on riigiti erinev ja riigiti on eri ajastutel ka erinevad algused. Briti ajaloolaste arvates oli Briti saartel keskaeg aastatel 1066-1485. Milliste sündmustega (2 lahingut) on see piiritletud?

 

3.        Kes valiti esimese kroonitud peana (aastal 1935) ajakirja Time aasta inimeseks? Järgmisel aastal oli ta sunnitud asuma eksiili.

 

4.        Esimest kuut Eesti Vabariigi valitsust juhtisid peaministrid. Kes oli EW 7. valitsuse (okt. 1920 – jaan. 1921), juht, kes esimesena kandis nimetust riigivanem (detsembrist 1920)? See mees kuulus ministrina veel viie valitsuse koosseisu.

 

5.        Küsitava isa Karl (1850-1936) oli kindral, Esimese maailmasõja ajast tuntud kui ühe suurema Saksa väekoondise juhte Idarindel. Kuulsuse saavutas Lodzi vallutamisega 1914.a. Oli Weimari vabariigi Riigipäeva viimane eesistuja, NSDAP liige. Peale Lodzi teistkordset vallutamist 1939.a. anti linnale 1940 tema nimi. Küsitav sündis 1893 ja suri augustis 1945. Kes?

 


6.                  Kelle noorpõlvepildid?

        

 

7.                  Kes on pildil?

 

8.        ÜRO klassifikatsiooni järgi kuulub maailmas 49 riiki vähim arenenud riikide hulka. Sellest „mülkast" on õnnestunud välja rabeleda ehk ÜRO poolt parem hinnang saada vaid kahel riigil. Tänavu "ülendati" kõrgemasse arengukategooriasse Cabo Verde, 1994. aastal õnnestus see Botswanal. Alanud aastal pääseb kõige kehvemate riikide loetelust ilmselt kolmaski riik. Tegemist on kunagise Saksamaa asumaaga, mille parlament kannab nime Fono. Parlamendi 49 liikmest 47 valitakse pärismaalaste poolt üldvalimiste käigus, kuid kandidaadid võivad olla vaid "pealike" hulgast (keda on ca 12 protsenti kogu rahvastikust ja nimetatakse matai), ülejäänud kaks valitakse aga sisserännanute poolt. ÜRO liige on see riik alates 1976. aastast. Mis riik?

 

9.        Eestis kasutatavatest toidumärkidest on ehk tuntumad "Tunnustatud Eesti maitse", "Eesti parim toiduaine" ja "Eestis kasvatatud". Mis nime kannab aga Eesti Lihatöötlejate Assotsiatsiooni tunnusmärk, mis antakse toodetele, mis ei sisalda mehhaaniliselt konditustatud liha massi?

                         

 

10.    1922. aastal hakkas kompvekivalmistaja Hans Riegel tootma Bonnis midagi, mille kohta viimane Saksa keiser Wilhelm II arvas, et see maiustus on parim, mida Weimari vabariik meile andis. Tootjafirma reklaamilause on “… macht Kinder froh / und Erwachsene ebenso". Nimetage konkreetne  toode või tootjafirma.

11.    Küsitav puu (Taxus baccata, ingl.k. Yew, sks.k. Europäische Eibe) on levinud Põhja-Aafrikas, Euroopas ja Aasia lääneosas. Ta on kõige pikaealisem Euroopa puu (kasvab kuni 2000, mõnedel andmetel kuni 4000 aastaseks). Kõrgus 10 kuni 30 m, tiheda võraga, igihaljas. Kõva, sitke ja vastupidav puit on dekoratiivse süüga. Euroopas kasutatakse massiliselt pöetavate hekkide rajamisel.  Meil takistab tema kasutamist külmaõrnus - ta talub kuni -25o C. Mis puu?

 

12.    Selle kollaste õitega mürgise taime ladinakeelne nimetus on Chelidonium majus. Kasvab enamasti asulate ümbruses. Vigastamisel tuleb kogu taimest kollast (oranži) piimmahla. Rahvameditsiinis kasutatakse soolatüügaste, konnasilmade jmt. nahahaiguste raviks. Milline taim?

 

13.    Küsime karpkalaliste sugukonda kuuluvat kala. Eestis elab ta kogu rannikumeres (eriti palju on teda Väinameres ja Pärnu lahes) ning Kagu-Eesti sisejärvedes, Peipsis, Narva jões ja veehoidlas. Ta asustab järvede ja merelahtede kaldavöödet, avamerele eriti ei tiku. Luisuse tõttu teda toiduks eriti ei kasutata, küll aga on ta looduses oluline kui röövkalade toiduobjekt. Inimesed on noori kalu kasutanud õngesöödana. Eestis kasutatavate rahvapäraste nimede seas on pärul, pärulas, sirul, priust, priks, pliuste, morga, võru keeles on tema aga hoorapoig. Mis kala?

 

14.    Keda selle liblika turjal näha on, ei oska küsijad öelda. Küll aga küsime, kuidas on selle Eestis haruldase rändliigi nimi? Tema sugukonda kuulub umbes 1 200 liiki, Eestist on teada 17 liiki. Tegemist on valdavalt suurte liblikatega, neist kõige väiksemate siruulatus on umbes 2 cm. Neid iseloomustavad sihvakad tiivad, väga hea lennuvõime ja suur lennukiirus. Enamik liike esineb troopilistel aladel. Kergesti olevat nad tuntavad saba järgi. Ärritumisel võtavad sisse spetsiifilise (sfinks) poosi, millest on arvatavasti tulnud ka sugukonna ladinakeelne nimi.   Acherontia atropos

 

 

15.    Küsime üht Euroopa riiki. See tahab saada maailma esimeseks süsihappegaasi poolest neutraalseks riigiks. Kuna riigis endas metsa ei ole, siis tehakse CO2 vähendamiseks annetus, mille eest Ungari mahajäetud aladele istutatakse mets, mis peaks neelama sama palju süsihappegaasi kui küsitav riik 2007. aastal õhku paiskas. Mis riik?

 

 

16.    Millist aheljärvestiku ühendab Tindiorust alguse saav 26 km pikkune jõgi, mis keskjooksul on tuntud kui Ajojõgi? Jõgi läbib seitsmest järvest koosnevast järvestikust küll vaid viit (ei läbi Kaussjärve, mida kutsutakse ka Kalevipoja kaevuks ja Valgjärve). Jõel on ka tuntum nimi, mis ühtib küsitava järvestiku nimega, samuti alguspunkti lähedal oleva asula nimega..

 

17.    Venemaal on ühe linna initsiatiivgrupp avaldanud soovi ühineda naaberlinnaga, mis tooks kaasa miljonilinna staatuse ja paljud soodustused. Ühtlasi tuleks vahetada linna nime. Uueks nimeks saaks Putingrad või koguni Sankt Putinburg. Praegune nimi on tõlkes tatari keelest "kollane mägi". Asub Volga jõe paremal kaldal. Suur transpordisõlm ja üks Venemaa suurimaid masinaehituse keskusi, seal on ka lennukitehased (Jak-40 ja Jak-42 tootmine). Linna ühendab Engelsi linnaga  sild üle Volga jõe. Kolmest küljest on linn ümbritsetud kuni 300 m kõrguste mägedega. Mis nime see linn kannab?

 

18.    See Soome üks vanemaid linnu hakkas tekkima küllalt varakult. 13. sajandil oli Mustasaaril
kaubanduskeskus, mille kaitseks rajati järgmisel sajandil Korsholmi kindlus e. Crysseborg. 1606. aastal andis Karl IX Mustasaarile (rootsi k Korsholm) linnaõigused. Praeguse nime sai linn viis aastat hiljem. 1794 alustas seal tegevust Soome esimene raamatukogu, 3. augustil 1852 hävis linn pea täielikult suures tulekahjus. Linn ehitati uuesti üles endisest asupaigast 7 km kaugusele. 1918. aastal oli jaanuari lõpust mai alguseni Soome pealinn. Mis linn?

 

19.    Millise Kanada provintsi lippu näete? Lipul on sinine Andrease rist. Selle provintsi pindala on 55 284 km² ja elanike arv üle 900 000. Provintsi pealinn on Halifax.

   

 

20.    Selle saare kaitsepühakuks on Püha Spiridon ja sellest johtuvalt kandvat kolmandik saare mehi nime Spiridon. Saar on olnud erinevatel ajajärkudel spartalaste, illüürlaste, roomlaste valitsuse all. Hilisemal ajajärgul on saart valitsenud bütsantslased, normannid, veneetslased, prantslased ja inglased. Kuid mitte kunagi türklased. Legend kõneleb, et Püha Spiridon ilmutas end 1716. aastal ajal, kui türklased saart piirasid. Ilmutus tekitas türklastes sellist hirmu, et nad seletamatul kombel loobusid saare piiramisest. Mis nime see saar kannab?

                       

 


21.    Rootslased kutsuvad seda Vintergatan ehk talvetänav, jaapanlased Gingakei ehk hõbedase jõe süsteem, hiinlased ja korealased lihtsalt hõbedane jõgi, Kesk-Aasias ja Aafrikas on selle nimi seotud õlgedega. Meiega analoogset nimetuletust kasutavad uurali rahvad, aga ka lätlased ja leedulased ning türgi rahvad. Millest oli jutt?

 

22.    Veel mõni aeg tagasi olid populaarsed Pirquet`i ja Mantoux` proovid ehk testid. Mille kindlakstegemiseks neid kasutati?

 

23.    12. detsembril 2007 valiti Eesti Teaduste Akadeemia liikmeteks 3 uut akadeemikut – loodusteaduste ja meditsiini alal 58-aastane keemik Mati Karelson (vasakpoolsel pildil); tehnika- ja infoteaduste alal 50-aastane mereteadlane ning humanitaarteaduste alal 49-aastane kirjandusteadlane. Nimetage need kaks meest.

 

                           

 

24.    Kolumbus kasutas oma esimesel Ameerika-ekspeditsioonil kolme laeva. Millist tüüpi need laevad olid? Niña ja Pinta olid ühte, vanemat tüüpi (14.-16. sajandi merepurjekas) ja väiksemad, Santa Maria teist tüüpi, mis eristus esimesest 15.sajandil. Nimetage mõlemad laevatüübid!

             

 

25.    Kreutzwaldi väimees Gustav Blumberg viis I laulupeo ajal läbi küsitluse, milles selgitas välja, kes laulupeol esinesid. Blumbergil õnnestus küsitleda 789 lauljat 822st. Millise ameti pidajaid oli neist kõige rohkem - kokku 388, lisaks veel 41 isikut, kes märkisid end selle ameti pidaja poegadeks?

 


26.    Oktjabrina (Rimma) Aleksejeva (neiuna Rukossujeva) on lõpetanud Irkutski Ülikooli keemikuna. Juba ammu elab 67-aastane naine Tallinnas ja on vist üks väheseid eestimaalasi, kes on olnud 8-kordne maailmarekordi omanik. Peale selle on ta auhinnakapis mitmeid N.Liidu ja Eesti meistritiitleid. Mis alal on ta need maailmarekordid püstitanud? See ala pole küll olümpiamängude kavva kuulunud, kuid praegu kogub ta populaarsust nii meist ida- kui läänepool. Eestis on ka vähemalt üks mälestusmärk, mis on püstitatud just selle ala harrastajale.

 

27.    Fotodel olevad kaks kuulsat poksijat on mõlemad saanud tuntuks ”Sugar Ray” nime all. Millised on nende perekonnanimed?

   

 

 

28.    Marcus Aurelius sünninimega Marcus Catilius Severus oli Rooma keiser, keda nimetati ka filosoofiks keisritroonil. 1977.a. Rios sündinud Marco Aurelio, sünninimega Marco Aurelio Brito dos Prazeres on aga tuntud jalgpallur, kes alustas oma karjääri kuulsas Flamengos (123 mängu, 21 löödud väravat). Praegu on ta enda eesnime mõnevõrra muutnud ja alates 2006. a-st mänginud ühe riigi rahvuskoondises. Millise riigi koondises? Loodetavasti näeme ta esitust ka suvisel EM-il.

 

29.    Kes on kõigi aegade kiireim valge mees 100 m jooksus? Tema aeg 10,00 1984. aastast on ümardatud täpsest ajast 9.992 ning see oli siis esimene ja seni viimane kord, kui valge mees jooksis alla 10 sekundi.. Küsitu suuremad saavutused on individuaalselt 4 võitu Euroopa sisemeistrivõistlustel (60 m) ja EM pronks 1982 ning 4x 100 m teatejooksus OM hõbe 1980 ja EM kuld 1982. Pildil all vasakul.

                                                       

 

30.    Kes on ülemisel parempoolsel pildil? Ta on lõpetanud koolis vaid 6 klassi, kuid kirjutanud ajalehes kolumne inimsuhete teemal ning valiti 2007 a. parlamenti.


31.    See Vladimir-Georg Karassev-Orgussaare 1971. aastal Eesti Telefilmis valminud film (osades Mikk Mikiver, Aarne Üksküla, Veljo Tormis, Tõnu Aav, Ants Eskola) jõudis ekraanile alles 1989. aastal. Mis film?

       

32.     Kes on fotodel? Üks neist on filmiosa prototüübiks, teine mängis filmis seda osa.

 

 

33.    Ühe Eesti tuntud kultuuritegelase sünnikant on seotud selliste kohanimedega nagu Männi laulu tee, Tamme laulu tee, Kase laulu tee, Pühavaimu tee. Leelo teelt võis jõuda Labidasse (vana külakoht). Isegi põldudele oli antud romantilised nimed nagu Lille aas ja Liblika aas. Küsitava kultuuritegelase tädipoeg, isetegevuslik muusikamees  Hans Bakhoff- Vainura elas Rukkimaasaarel. Kes ?

 

34. 

Kes on pildil? Ta on praegu meie parimaid naisooperilauljaid. Pälvis 2007.a. Eesti Teatriliidu Aastapreemia Rossini „Tuhkatriinu“ nimirolli ja Õpetaja ning Ingli rolli eest Tõnu Kõrvitsa ooperites „Tuleaed“(Von Krahli Teater) ja „Mu luiged, mu mõtted“ (Nargen Opera).

  lokuta 

         foto Harri Rospu

 

35.    14. juulil 1965 sündis Moskvas poisslaps, kelle nimeks sai Igor Horošev. Neljaselt hakkas ta klaverimängu õppima. Üheksakümnendatel emigreeris USAsse, kus leidis kiiresti pianistina tööd mitmete rokkmuusikute saateansamblites. Mehe karjääri tipphetk saabus 1998. aastal, kui ta võeti klahvpillimängijaks ühte maailmakuulsasse ansamblisse. Tegelikult tegi ta kaasa juba bändi 1997. aasta plaadil "Open Your Eyes", kuid 1998. a albumil "The Ladder" oli ta juba ansambli põhiline klahvpillimängija. Mees tegi kaasa ka 2000. aasta kontsertturneel ja sellest tehtud plaadil, kuid vallandati ansamblist 2000. a lõpul sama turnee käigus üles kerkinud seksuaalse ahistamise süüdistuste tõttu. Nimelt olevat mees ühe kontserdi eel usinalt neiukesi käperdanud. Millise maailmakuulsa ansambli klahvpillimängija Horošev (plaadil Khoroshev) oli?

 

36.    Küsitav õppis A. Laikmaa juures kunsti ja Peterburis kunstiajalugu. Vabadussõjas oli ta 1. Eesti diviisi staabi vanemoperatiivadjutant, lõpetas Vabadussõja kapteni aukraadis, erru läks 1921. 1923 avaldas raamatu „Viru väerind Vabadussõjas”. Hiljem proovis kätt literaadina ja ajakirja „Eesti Turist” toimetajana. Rändas Argentiinasse, kus suri 1980.a. Enne surma pani kokku mahuka käsikirja pealkirjaga „Tõde Eesti Vabadussõjast”, mis on paraku siiani ilmumata. Kes? Teda on nimetatud Johann Köleri kõige tõsisemaks biograafiks, ka peetakse teda üheks eesti kutselise kunstikriitika rajajaks. Tuntud on ka tema kaks kodumaal tegutsenud venda.

 

37.    Kes on nende tööde autor? See 1598 kuni 1680 elanud mees oli itaalia arhitekt, kujur ja maalikunstnik, itaalia baroki peaesindaja ja võimalik et 17. sajandi suurim skulptor.

              

 

38.    See prantsuse kirjanik (1910 – 1986) kasvas orvuna, oli nooruses kriminaal ja ühiskonnast väljatõrjutu, kes hakkas vanglas kirjutama luulet ja autobiograafilisi jutustusi („Varga päevik”, 1949, e.k. 1999). Ta on avangarditeatri, eriti absurditeatri ja nn. julmuseteatri tähtsamaid autoreid. Kes? Eesti keeles on ilmunud ka näidendid Toatüdrukud ja Palkon (LR 1989).

 

39.    Küsitav oli Valev Uibopuu onu ja samuti kirjanik, eluaastatega 1891-1950. Ta rajas koos H. Visnapuuga Tartus kirjandusrühmituse „Moment”, aastatel 1921-23 elas Berliinis, toimetades ajakirju „Aeg” ja „Euroopa Elu”. Kirjanduslikuks debüüdiks oli novellikogu „Igaveses labürindis” (1913), populaarsust kogus1920ndate a-te Võrumaa külaelu kujutava Kurgsoo-sarjaga. Veel teoseid: „See, millest avalikult ei räägita” (1928), „Nauding” (1929), „Võitluse teel” (1933), “Väleküüs ja Tuhknai” (1935), “Laaned ja veed” (1949). Kellest jutt?

 

40.    Kurrunurruvuti saare neegrikuningas Eefraimist teame me tänu Astrid Lindgreni Pipi Pikksuka raamatule. Millisest tuntud lasteraamatust võib leida Lääne-Aafrika riigi Fantippo ja selle kuninga Koko? Vastake kirjanik ja peategelane! Sellel riigil on isegi lipp ja margid, mida näete ja võite soovi korral interneti kaudu ka osta.

 Flag of Fantippo. 1949, Universal Postal Union 3d. The Penny Black featuring His Majesty King Koko: first stamp of Fantippo. 1998 Calligraphy Symposium: one of a set of four stamps.  The Zigmon Lighthouse at Wofflik is shown on this 6d stamp from 2000. King Koko, the £5 top value of the first issue.  2000, Cats are featured on thix sixpence stamp celebrating the Animal Carnival. 2003 Anti-Fly Campaign.
The world's first stamps 
ever to show TOILETS,
as part of a campaign 
to urge folk to always
use toilets to prevent
fly infestation.  King Koko, 6 pence, from the first issue.

 

 

 

Vastused

 

1. 

Pakistan

Ka Induse kultuur. Teine suurem linn Mohenjo-daro samuti Pakistanis.

IS

2. 

Hastingsi lahing ja Bosworthi lahing

 

AP

3. 

Haile Selassie

Etioopia keiser. Järgmine 1952 Elizabeth II

AP

4. 

Ants Piip

 

KN

5.kn

Karl Siegmund Litzmann

Litzmannstadt. Karl Siegmund (Sigismund) Litzmann, Saksamaa Ida-alade (Ostland) Riigikomissariaadi Eestimaa kindralkomissar (Generalkommissar für Estland)

TT

6. 

Julia Tõmošenko

Sündinud Grigorjan

TS

7. 

Rudolph William Louis Giuliani

s.1944, endine NY linnapea, vabariiklaste üks põhilisi presidendikandidaate

TS

8. 

Samoa

 

AP

9. 

Aus kaup

A.U.S. – actum ut supra – lad. k. - tehtud nagu lubatud. AUS - austusväärne, kõrgelt hinnatud, vääriliseks peetud, au sees olev kaup. Päike – elu alus, sümboliseerib looduslähedust, naturaalsust

TS

10.                

Kummikommid, Haribo

Firma Haribo - Hans Riegel, Bonn. Haribo teeb lapsed rõõmsaks, emmed-issid lõbusaks!”

AP

11.                

Harilik jugapuu

Sugukond jugapuulised, perekond jugapuu. Eestis kasvab Lääne-Eestis, peam Hiiumaal ja Saaremaal. Üks neljast Eestis looduslikult kasvavast okaspuuliigist männi, kuuse ja kadaka kõrval. Hävimisohus liigina on ta looduskaitse all (II kategooria). Juhapuu, jahupuu, kodarapuu, taksus

KN

12.                

Vereurmarohi

Rahvapärased nimed punaserohi, punasetõverohi, vererohi, õuetõberohi

IS

13.                

Nurg

Välimuselt meenutab latikat

KN

14.                

Tontsuru

Eesti suurim liblikas, kelle siruulatus on kuni 12 cm. Selts liblikalised, sugukond surulased. Acherontia atropos.

KN

15.                

Vatikan

 

KN

16.                

Rõuge järvestik

Teised järved: Kahrila järv (järvestiku pindalalt suurim – 35,2 ha), Suurjärv (ka Rõuge Suurjärv, Eesti sügavaim järv – 38 m), Ratasjärv, Tõugjärv, Liinjärv

TS

17.                

Saratov

Sary tau

TT

18.                

Vaasa

 

AP

19.                

Nova Scotia

Tegemist on ümberpööratud värvidega Šotimaa lipuga, millele on lisatud Šotimaa vapilõvi; provintsi suurim rahvusgrupp on šotlased (ca 30 %)

IS

20.                

Kerkyra

Ehk itaaliapäraselt Korfu. Püha Spiridon Thaumaturgist (Imetegija) sündis u. 270 p. Kr..  Askias, Küprosel. Tema imetegudest räägitakse veel tänapäevalgi, nimelt olevat ta muutnud vihmasaju põuaks, peatanud jõevoolu, äratanud ellu surnuid, ravinud raskeid-surmavaid haigusi, näinud ja kuulnud ingleid, suutnud ette näha tulevikku ja näinud läbi inimeste südamesaladusi.

TT

21.                

Linnutee

 

AP

22.                

Tuberkuloosi

 

Tuberkuloosi diagnoosimiseks kasutati tuberkuliini – tuberkuloosibakterite ainevahetus-saadust; seda uurisid ja sellega tegelesid nii Austria arst Clemens Peter Freiherr von Pirquet`(1874-1929) kui ka hiljem Prantsuse arst Charles Mantoux`; testi või proovi nimetatakse veel ka tuberkuliiniprooviks, tuberculin skin-test`iks, PPD-testiks

TS

23.                

Tarmo Soomere, Jaan Undusk

TS sai 2007 Balti Assamblee teadusauhinna

IS

24.                

Karavell, karakk

Karakk ehk nao, ingl.k. carrack, portugali k. nau, Hispaanias carraca või nao (mõlemad tähendavad lihtsalt laev), prantsuse k. caraque, caravelle või nef.

KN

25.                

Kooliõpetajad

Põllumehi 157

AP

26.                

Langevarjusport

6 MR rühmahüppes ja 2 üksikhüppes, sh öine viithüpe 12600 m kõrguselt; Tallinnas on mälestusmärk Charles Leroux` ile;

TS

27.                

Robinson, Leonard

Sugar Ray Robinson (1921-1989) ja Sugar Ray Leonard (s. 1956).

IS

28.                

Türgi

Seni on pidanud 13 koondisemängu ning löönud ühe värava; kannab jalgpallurinime Mehmet Aurelio ja mängib Fenerbahce S.K.-s. Türgisse 2001, mil hakkas mängima Trabzonsporis

TS

29.                

Marian Jerzy Woronin

Varssavi Skry staadionil. Siis parandas ka Euroopa rekordit, eelmine oli Pietro Mennea 10,01

IS

30.                

Juha Mieto

Soome, kolumnid ajalehes Sunnuntaisuomalainen

KN

31.                

Lindpriid

Eessaare Aadu romaani Linnupriid ainetel valminud ajalooline film käsitleb Eesti Vabariigis reaalselt eksisteerinud põrandaaluse revolutsioonilise liikumise tegevust

KN

32.                

Garibaldi Kivisalu, Renars Kaupers

"Estonia" kunagine balletitantsija GK ja filmis „Georg” teda (Caesar) kehastanud RK

TS

IS

33.                

Mart Saar

Hüpassaarelt; mitte kaugel asus Jüriõue, kust oli pärit A.H.Tammsaare ema

TS

34.                

Helen Lokuta

 Metsosopran, „Estonia“ koosseisuline solist (2006), lõpetanud 2002. aastal Eesti Muusikaakadeemia. 2007 sai Harjumaa teatripreemia.

TS

35.                

Yes

 

AP

36.                

Alfred Vaga

Vennad botaanik August ja kunstiteadlane Voldemar. AV 1932. a. kirjutatud "Eesti kunsti ajaloo" I köide käsitles gootikat, ta töötas ka Eesti entsüklopeedia toimetajana 1931-32.

TT

37.                

Giovanni Lorenzo Bernini

Taavet (1623),  Apollon ja Daphne (1625)

KN

38.                

Jean Genet

 

KN

39.                

Richard Roht

 

TT

40.                

Hugh Lofting, Doktor Dolittle

HL (1886-1947), konkreetne raamat  Doktor Dolittle’i postkontor. Riik:  The High Kingdom of Fantippo.

KN