Eesti Maakilb 2007/2008.  II voor,  8. detsember

Hellamaa, Lihula, Saue, Tabivere, Torgu,  Tänassilma, Venevere

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

 

 

1.      Rubensi maalil “Rahu ja Sõja allegooriad” tirivad Alecto (“järeleandmatu”), Megaira (“nördimus”) ja Tisiphone (“mõrva eest tasuja”) sõjajumal Marsi Rahu juurest eemale. Millist ühist nimetust need Marsi saatjad kannavad?

 

2.      Rooma riigi kuulsate sündmuste hulgas on ka sõda Jugurthaga (111-105 e.Kr). Millist nime kandis riik, kus valitsejaks oli see Jugurtha? Sõja algul oli roomlastel ebaedu, kuna Jugurtha ostis nobiliteedi juhid ära, aga 106. a. saavutas Marius võidu. Naaberriigi valitsejast äia juurde põgenenud  Jugurtha anti aga Sullale välja ning hukati Roomas pärast Mariuse triumfi. Osa sellest juba varem kaheks jagatud riigist muudeti hiljem Rooma provintsiks.

 

 

3.      01.01.1804 ütles küsitava riigi iseseisvusdeklaratsioonile alla kirjutanud riigi liider järgmist: ”Me kasutame sel toimingul valge mehe pealuud tindipotina, tema nahka pärgamendina, verd tindina ja püssitääki sulena”. Nimetage riik, mille iseseisvus selliste sõnade saatel sündis.

 

 

4.      See mees juhtis oma riiki 40 aastat. Kes?

 

 

5.      Eesti- ja Liivimaa vanade kaartide ajalugu lõpeb suurmeisterliku tööga, 1798.a. Riias ilmunud saksa- ja prantsusekeelse „Liivimaa atlasega”. Kes oli selle koostaja, 1754.a Tuhala mõisas sündinud krahv?

 

 


6.      Paljudel rahvastel on omad eelistused perekonnanimede osas. Nii kasutavad eestlased sageli loodusest võetud nimesid nagu Tamm, Saar, Kask jne. Venelaste eelistusteks on Ivanov, Petrov või Mihhailov, peaaegu pooled korealased on Kim`id. Milline on aga meie Volga-äärse sugulusrahva maride populaarseim perekonnanimi ?

 

7.      Aastast 1933 lisandus Adolf Hitlerile tiitel „füürer”, mida ta kandis kuni surmani. Selle olevat välja mõelnud ja juba 1921.a. esimesena kasutanud üks tema lähikondlasi. Muide, neist kõige vanemaks elanud mees. Kes?

 

8.      Europarlamendi hooned Strasbourgis kannavad isikunimesid: Louise Weiss, Salvador de Madariaga, Pierre Pflimlin ja … … . Kelle nimi on loetelust puudu?

 

9.      1893.a. novembris suri kuulus vene helilooja Pjotr Tšaikovski. Kui kuuldus tema surmast jõudis keiser Aleksandr III-ni, käskis ta matusekulud katta oma isiklikest summadest. Kuni Nikolai I valitsemisajani polnud sellist asja juhtunud, Nikolai I ajal aga pälvisid sellise tähelepanu kaks isikut. Üks neist oli Nikolai Karamzin. Kes oli teine?

 

10.  Kes oli see eestlane, kes kuni 1998. aastani omas 100% ajalehte Postimees? 1998 müüs ta 92,5% Postimehe, hilisema kontserni Eesti Meedia aktsiatest Norra meediakontsernile Schibsted. Viimased 7,5% müüs 2007.a.

 

11.  Kanalisi elab maailmas umbes 270 liiki ning nad jagunevad 7 sugukonda. Maailma suurim kanaline (Meleagaris) kaalub ligikaudu 10 kg, väikseim (Coturnix coturnix) kaalub aga kuni 100 g. Nimetage need kanalised!

 

12.  Millise riigi mündid on sellised looduslähedased? Sipelgas põhielemendina on maailmas lausa ainulaadne. 1992, 1992, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006.

  

 

13.  See puu on Eestis tavaline ja levinud laialt ka maailmas. Perekonnas on erinevatel andmetel umbes 90 kuni 125 liiki. Näiteks Põhja-Ameerikas kasvavad meie puu sugulased suhkru… (… lambertiana), lääne… (…monticola), kollane … (… ponderosa) ja valge … (… strobus). Meie, harilik … kasvab harilikult kuni 30 m kõrguseks (on ka kuni 43 m), aianduspoodides müüdav must … (… nigra nigra) kuni 20 m, kollane … aga isegi kuni 70 m. Mis puu?

 

14.  Küsitav taim on ravitsejate ja kodutohtrite lemmikuks, pidavat kuuluma lausa maailma kolme populaarsema ravimtaime hulka koos ženšenni ja küüslauguga. Sisaldab üle 30 kasuliku mikroelemendi. Aitab näiteks aidsi, pohmelli ja eesnäärmevähi vastu. Eestis õitseb juulis-augustis kraavides ja niitudel. Mis taim?

 

15.  Selle joogi iga pudel on kaitstud tootja ajaloolise märgiga, millel on kujutatud oreooliga ümbritsetud hirve. Pudeli iseloomulik sinakasroheline värv on patenteeritud. Tehas on asutatud aastal 1890. Millega on tegu?

 

 

16.  Külaväljaku ümber asuvad nii Rootsi talu, Jüri-Jaagu talu kui Kolga talu. Mitte kaugel neist asuvad ka Leedri ja Kotlandi tuulik ning Kahala vesiveski. Orgmetsa pritsikuuri juurest viib tee nii Sutlepa kabeli kui Kuie koolimaja juurde. Kiigeplatsilt saab aga nii Aarte kaluritalu kui Nätsi uhke pukktuuliku juurde. Veidi kaugemal on näha nii Ritsu kui Keraste talu ning Kalma tuulik. Mis kohaga on tegemist ?

 

 

17.  Selle Inglise meresõitja 1584-1622) järgi on nime saanud Kanada Arktika saarestiku suurim saar ning laht Jäämeres Gröönimaa ja Ellesmere’i saare vahel, aga ka kaunis roosa roniroos. Kes?

 

 

18.  See linn on pindalalt üks maailma suurimaid – 3502 km2 . Kesklinn on saanud alguse 1838 asutatud Aleksandriast. Praeguse linna piiridesse jääb aga juba XII sajandil tegutsenud genovalaste faktoorium Layso. Üks praeguse linna osadest on saanud alguse Püha Vaimu nimelisest kindlusest, teine Iatkuadži- nimelisest asulast, mida naaberrahvas nimetas aga Kvaade`ks. Tänapäevane linn koosneb paljudest linnaosadest nagu Loo, Kudepsta, Matsesta või Hosta. Viimasel ajal on sellest linnast päris palju räägitud. Mis linn ?

 

 

19.  Milline väin ühendab Jaapani ja Ida-Hiina merd? Väinas asub ka samanimeline saar. Väina ja saare nimi on tuntud ka ajaloohuvilistele.

 

 

20.  Mis linn (vanalinn)? Esiplaanil on 15. saj-st pärit printsi palee. Esiküljel on kujutatud selle linnvabariigi prints Ivan Gundulic (1589-1638), kes oli oma kodumaa suurim renessansikirjanduse poeet.

 

 

 


21.  See juba üle 50 aasta surnud teadlane oli 2007.a. maailma enim teenivate kadunukeste nimekirjas viiendal kohal, aastase sissetulekuga 195 miljonit krooni. Seda peamiselt küll tänu Disney kaubamärkidele Baby ja Little …s. Kes?

 

22.  Keemilistest elementidest on maakoores kõige levinumad mittemetallilised elemendid hapnik ja räni. Neile järgneb kõige levinum metalliline element. Milline ?

 

23.  19. sajandi lõpust kuni 1980. aastateni oli üheks peamiseks ehitiste soojustusmaterjaliks saepuru. Selle plussiks oli näiteks mitte märgumine toast tuleva niiskuse käes. Suuremaks probleemiks oli vajumine, mis nõudis aeg-ajalt materjali juurdelisamist. Vajumist takistas ka ühe aine lisamine saepurule. Sellist segu nimetati termoliidiks. Lisand hoidis eemal ka närilised ja putukad. Mida lisati?

 

24.  Ühe käsitluse järgi paljudest võib selle toote leiutajaks pidada prantslannat Herminie Cadolle`i, kes 1889 valmistas eseme, mida nimetas Bien-etre (Heaolu). Näiteks juba 1875 patenteerisid töösturid George Frost ja George Phels samalaadse toote, kuid selle kasutamise kohta usaldusväärseid andmeid pole. Toodet valmistas ja täiustas ka saksa päritolu ameeriklane Otto Tizlinger. 1893 patentis ameeriklanna Marie Tucek toote, mis oli juba päris sarnane meile harjumuspärasega. 1903 tutvustas prantsuse arst Gauche Saraux Pariisi Meditsiiniakadeemias oma toodet, mida hakati müüma apteekides. Kui senised tooted ei läinud tarbijatele „eriti peale“, siis asi muutus oluliselt Esimese maailmasõja ajal. 3.novembril 1914 patentis Caresse Crosby varjunime kasutanud Mary-Ann Phelps Jacob  toote Backless Brasserie, kusjuures nime teine pool oli võetud vanast prantsuse keelest ja tähendas tõlkes ülakätt. 1928 täiustasid seda toodet veelgi USA-sse siirdunud vene emigrant Ida Rosenthal ja ta mees William, võttes kasutusele Maidenformi. Mis tootega on tegemist ?

 

25.  Eesti keeleteadlase Julius Mägiste (1900- 1978) onu poolt on toodud eesti keelde sõnad karusnahk, verevalum, elamu, kahjur, omand, lõiv, kõnnumaa, nugiline ja hulktahukas. Kes oli tema onu, kindlasti õepojast tuntum mees?

 

26.  Küsitav on sündinud 22.11.1928 Vologdas ning 1938. aastani kandis perekonnanime Grünmann. Ta on neljakordne Eesti meister, lisaks veel 6 hõbedat ja 1 pronks, kahekordne NL meister ja kahe hõbeda omanik, NL koondislane 1960-70 (kokku 20 korda). Töötas aastail 1969-73 Nigeerias ja 1979-83 Ungaris. Kes?

 

27.  Futsal ehk saalijalgpall on Eestis veel noor spordiala. (Juhendi alusel ei saa sellel võistlusel osaleda Eesti jalgpallimeistrivõistluste Meistri- ja Esiliiga mängijad.) 2007.a. selgusid selle ala esimesed Eesti meistrid. Võidu võttis meeskond, kes kannab ühe Kaukaasia linna ajaloolist nime, kusjuures taolise nimega klubi mängis mõned aastad tagasi ka Venemaa kõrgliigas. Teise koha saanud meeskonna nimi pärineb samuti Kaukaasiast, kuid tuleneb ühe mäe nimest. Omal ajal on taolise nimega meeskond tulnud nii NLiidu meistriks kui karikavõitjaks. Nimetage futsali esimeste Eesti meistrivõistluste kaks tugevamat klubi ?

 

28.  Kes oli viimane valge mees, kes võitis OM-il 100 m jooksu (mõeldud on normaal-, mitte para OM-i) ja millistel olümpiamängudel see juhtus? 

 

29.  Küsitava sportlase karjäär oli küllaltki pikk, kuid tiitlivõistlustel sai ta ikka parimal juhul pronksmedaleid. Seda nii 1987.a. MM-il (küll alles peale seda, kui G. Evangelistalt pronks ära võeti), Souli OM-l ning Tokyo MM-il. Kuid ühe detaili poolest on ta maailma parim kaugushüppaja – aastail 1976 -1994 hüppas ta 269 korda üle 8 meetri. Kes?

 

30.  Hiljuti peeti Moskvas omaaegsete malehiidude N.Liidu ja Jugoslaavia XXII sõprusmatš 10 laual. Juba ammu maailmakaardilt kadunud riike esindasid tuntud maletajad nagu Juri Averbah, Mark Taimanov jm teised. Esimesel laual esindas Jugoslaavia meeskonda 84-aastane Svetozar Gligorić. Kes mängis aga N.Liidu koondise esimesel laual ?


31.  Aastal 468 e.Kr. kaotas 57-aastane Aischylos draamavõistlusel 27-aastasele noormehele, kelle nimi eestikeelses tõlkes võiks olla „tark ja kiidetud”. Kellest jutt? Tema isa teenis terve varanduse mõõkade sepistamisega, ta ise oli osav pillimängija, muusik ja tantsija. Temast sai Periklese sõber ja ta oli tolle valitsuses kõrgetel kohtadel. 443 e.Kr. oli ta Ateena riigi varahoidja, 440 e.Kr. väejuht. Ta elas 91 aastat ning 20. sajandini olid tema näidendid tuntud ainult teatriteadlastele.

 

32.  Nüüd tuleb Eesti telekanalitelt seebikaid nagu Vändrast saelaudu. Kas aga mäletate, mis nime kandis esimene pesueht seebikas (telenovela), mida uue aja avanemisel ETV-s näha võis? Aasta oli siis 1993, samas alustasid ka kodumaised Salmonid ja Õnne 13.

 

33.  Tatjana Elmanovitš kirjutab oma raamatus „Kromanov”, et peaosalise, Gabrieli kohale, oli üksainus särav kandidaat. Millegipärast heitis aga Kromanov tema kõrvale ning eelistas Gabrieli rolli vähetuntud Aleksandr Goloborodko’t. Kes oli aga see „särav kandidaat” ? Ta oli Goloborodkost üle 5 aasta vanem.

 

34.  Milline Eesti populaarne ansambel (nt album Legendaarne) on saanud oma nime selle vidina järgi?

            http://www.worth1000.com/cache/contest/contestcache.asp%3Fcontest_id%3D821 http://www.cthulhulives.org/toybox/PROPDOCS/PropToeTag.html http://www.fda.gov/cdrh/fdaandyou/issue02.html         

 

 

35.  Kes on piltidel?

 


36.  Tartu Ülikooli juubeliaasta lõpuks ja Eesti Vabariigi juubeliaasta künnisel küsime, kes on selle TÜ Kunstimuuseumi kogudesse kuuluva ja peahoones näha oleva skulptuuri (Võitlejad, pronks, 1939) autor?

 

37.  Ta isa oli aednik, ka noormees ise püüdis saada bioloogiaharidust ja astus EPAsse veterinaariat õppima. Peagi sai temast aga üliõpilasteatri juht, kes mängis kandvaid osi mitmetes  tudengiteatri lavastustes. Pärast abiellumist jäi kool katki ning mees töötas kaks ja pool aastat Järva-Jaanis tõpratohtrina, kuni proovis astuda Moskva filmiakadeemiasse. Paraku ei olnud tal NSVL välja antud keskkooli lõputunnistust. Nii sõitis ta Tallinnasse, kus asus tööle Tallinnfilmi kroonikafilmide operaatori abina. Peagi sai temast operaatori assistent, siis aga juba mängufilmide operaator. Tema režiidebüüt kandis pealkirja "Väike motoroller". Kes?

 

 

38.               

Enne Eesti Playboy avanumbri ilmumist käis arutelu teemal, kes võiks olla seal esimene kaanetüdruk. Vaatamata rahva ülekaalukale soovile Urve Palo selleks ei saanud. Küll aga võib rahvastikuministri leida ühe uue naisteajakirja (toimetaja Manona Visnapuu, väljaandja I&L Publishing) esinumbri kaanel. Nimetage see ajakiri.

 

39.  2.05. 1970 avaldas ajaleht Edasi kurja loo noortest inimestest, kes purjuspäi mööblit lõhkusid ja omavahel kaklesid. Ühest praegusest tuntud luuletajast on seal kirjutatud järgmist: „Võtkem ainult viimased kuus aastat. „Edus” lukksepp, „Põllumajandusprojekti” Tartu osakond, laadija piimakombinaadis, Tamme staadioni liuvälja koristaja, normeerija mehhaniseeritud valitsuses (joomise pärast tööluusiga vallandatud) jne.”. Artikkel jätkub sõnadega: „31-aastase noore kohta aukartustäratav järjekindlus otsida, kus parem”. Kellest jutt?

 

40.  Üllataval kombel on USA-sse läinud ainult 10 Nobeli kirjanduspreemiat (arvesse lähevad ka Czeslaw Milosz ja Joseph Brodsky). Kes oli aga esimene USA kirjanik, kes sellise au osaliseks sai (1930)?

 


Vastused

1.  

Fuuriad

Rooma kättemaksujumalannad, vastavad kreeka erinnüstele

IS

2.  

Numiidia

Riigi ühendas Jugurtha vanaisa kuningas Masinissa 203.a.

KN

3.  

Haiiti

Jean-Jacques Dessalines

TT

4.  

Enver Hoxha

1908-1985, Albaania Tööpartei esimene sekretär nov.1944 – aprill 1985

KN

5. h

Ludwig August Mellin

Atlas von Liefland – Atlas de la Livonie

KN

6.  

Ivanov

Kuna nimepanijateks olid põhiliselt vene ametnikud, siis kannab tänaseni enam-vähem iga kolmas mari perekonnanime Ivanov

TS

7.  

Rudolf Hess

 

TT

8.  

Winston Churchill

Kasutusel vaid 12 istungi jaoks aastas – kõik ülejäänu toimub Brüsselis. Juulis 2007 sai viimasena nime P.Pflimlin

KN

9.  

Aleksandr Puškin

 

TT

10.                

Heldur Tõnisson

Riigivanem Jaan Tõnissoni poeg

KN

11.                

Metskalkun, põldvutt

 

TT

12.                

Läti

Kukk on Riia Peetri kiriku tornist

KN

13.                

Mänd

Pinus sylvestris

KN

14.                

Naistepuna

 

KN

15.                

Boržomm

Borjomi mineraalvesi. Pudeli värv georgian green.

KN

16.                

Eesti Vabaõhu-muuseum

Asub Tallinnas, Rocca-al-Mares; nimetamata Sassi-Jaani, Kõrtsiaseme, Pulga talu, Kolu kõrts, veel mitmed talud, rändpüügimajad, võrgukuurid jne.

TS

17.                

William Baffin

 

KN

18.                

Sotši

2014.a. olümpialinn; Wikipedia järgi on ta pindalalt maailma teine linn (?); Adler on saanud alguse Svjatoi Duhhi (Püha Vaim) nimelisest kindlusest; Krasnaja Poljana algne adõõgikeelne nimi oli Iatkuadž, mis hiljem moondus Artkuadžiks, 1899 sai linnaks Romanovski nime all (üks KP osasid on ka Estosadok ehk Eesti Aiake); Kvaadeks nimetasid KP-d grusiinid; peale Loo ja Hosta on nn Suur Sotšiga liitunud Lazarevskaja, Dagomõs, Adler, Krasnaja Poljana (Punaselageda) jne.

TS

19.                

Tsushima

Nagasaki prefektuuri suurim saar, pindalaga ca 700 km2

IS

20.                

Dubrovnik

Ragusa Vabariik. UNESCO maailmapärandi nimekirjas

KN

21.                

Albert Einstein

Baby Einstein, Little Einsteins

KN

22.                

Alumiinium

Al on levimuselt maakoores 3. kohal, moodustades 8%; Al ühendeid kohtame looduses igal sammul – on välja arvestatud, et maakoores on iga 20. aatom Al; selle elemendi ühendid on savid, päevakivid, vilgud, nefeliin, kaoliin, boksiit, arvukad al.-silikaadid jne; avastas taani füüsik Hans Christian Oersted

TS

23.                

Kustutatud lubi

u. 10% kogumahust. Lubi peab olema kustutatud, sest kustutamata kujul võib see süttida (saepurus sisalduva niiskuse mõjul hakkab lubi kustuma ning selles protsessis eraldub soojust).  Aja jooksul saepuru ja lubja segu kõvastub

KN

24.                

Rinnahoidja

Cadolle` lõikas lihtsalt korseti ülemise osa ära ja tegi sellest kerge rinnahoidjat meenutava eseme; ärimeeste Frosti ja Phelsi toode kandis nime Union Under-Flanell; Tucek nimetas oma eset rinnatoeks; Mary nimest on kujunenud üldnimetus – bra; Maidenform oli aga esimene rinnahoidja, mis jagas naised rinna kausi järgi gruppidesse

TS

25.                

J. V. Veski

 

TT

26.                

Uuno Aava

 

TT

27.                

FC Anži,

FC Ararat

Kolmandaks jäi FC Betoon. Anži – Dagestani pealinna Mahhatškala ajalooline nimi, Mahhatškala Anži esines veel mõni a. tagasi edukalt Venemaa meistri-võistlustel (viimati 2005); Jerevani Ararat tuli NL meistriks 1973

TS

28.                

Allan Wells, 1980

Šotlane, 1980 Moskvas (aeg 10,25)

IS

29.                

Larry Myricks

2 korda võitnud ka Maailma karika (1979, 1989), 3 korda USA meister

TT

30.                

Viktor Kortšnoi

8.-9.nov. Oli pühendatud 1. taolise matši 50. aastapäevale (1956, XXI toimus 1980-ndatel). VK 76-aastane, võitis 1,5:0,5, juba paarkümmend aastat tagasi kuulutas, et ta ei esinda kunagi NLiitu. NL ei ole kordagi kaotanud,  nüüd 11:9.

TS

31.                

Sophokles

 

TT

32.                

Metsik Roos

Veronica Castroga peaosas

TT

33.                

Bruno Oja

O’Ya

TT

34.                

Toe Tag

Tõlkes varbamärgis. Paul, G-enka ja Revo

KN

35.                

Vladimir Taiger

Eesti kroonide (5 kuni 500) kujundaja

KN

36.                

Jaan Koort

Võitlejad, pronks, 1939. TÜ aulas

KN

37.                

Heino Pars

 

AP

38.                

Lilit

Lätist pärit ajakiri Lilit tahab erineda sellega, et kirjutatakse vaid positiivsetel teemadel ja välditakse lugusid, kus igapäevaelu üle kurdetakse. See on ajakiri naisele, kes oskab elule soove esitada ja on armunud – ennekõike iseendasse.

KN

39.                

Johnny B. Isotamm

Jaan Isotamm

TT

40.                

Sinclair Lewis

Harry Sinclair Lewis, 1885-1951

TT