Eesti Maakilb 2007/2008.  I voor,  10. november

Haapsalu, Hellamaa, Keila, Müüriku, Otepää, Tori

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

 

1.      Oletatakse, et esimest korda kasutati edukalt seda relva aastal 673 ja seda tänu arhitekt Kallinikosele.  Relv osutus nii kohutavaks, et esmakordselt sõjaajaloos nõuti selle rahvusvahelist põlustamist. Selle relva koostise saladust püüti kiivalt varjata, kusjuures väideti, et tegu on deemonite tööga. Mis relvaga on tegu? Vastake palun täpselt.

 

 

2.      Vene tsaaririigis tagasid päriliku aadliseisuse kõigi ordenite esimesed ning kahe ordeni kõik järgud. Nimetage need kaks!

 

 

3.      Millisest linnast on jutt? Esimest korda sai see linn autonoomia 1719. aastal, mil ta kuulutati vabasadamaks. 1779 kuulutati ta corpus separatumiks. 12. septembril 1919 vallutas luuletaja Gabriele d`Annunzio anarho-fašistlik rühm selle linna ja d`Annunzio valitses linna 15 kuud. 12. novembril 1920 kuulutati selles linnas välja Fiume vabariik, mille presidendiks sai Riccardo Zanella. D`Annunzio ei tahtnud uuest riigist midagi kuulda ja 24.-30. detsembrini toimunud relvastatud kokkupõrgete käigus löödi ta linnast minema. Seda sündmust nimetatakse ka “veristeks jõuludeks”. 3. märtsil 1922 toimus riigis fašistlik riigipööre ja võimule sai Giovanni Giuriati. 1924. aasta 16. märtsil annekteeris linna Itaalia. Zanella juhitud pagulasvalitsus tegutses aastaid, 1944. aastal oli taas päevakorras iseseisva riigi, sedapuhku pisut suurema, moodustamine. Muuseas, Fiume on lihtsalt selle linna nime tõlge itaalia keelde.

 

 

4.      Mitmed tuntud eestlased on oma venepärase (perekonna)nime eestistanud. Kuid on juhtunud ka vastupidist. Mis nime all sündis (väidetavalt) kindralmajor Dmitri Lebedev (1872-1935)?

 

 

5.      Vabamüürlaste salaühingud tegutsesid Eestimaal juba eelmise sajandi algupoolel. Mis nime aga kandis esimene Eesti vabamüürlaste loož? Lisada võiks seda, et see populaarne nimi on olnud kasutusel ka teistes valdkondades nagu näiteks põllumajanduskultuuri sordi- või poes müüdava leiva nimena.

 

 


6.      Millisesse kristlikkusse usulahku kuulub konstitutsiooni kohaselt Liibanoni president? Samasse usulahku kuulus ka 2006. a. novembris mõrvatud Liibanoni tööstusminister Pierre Amine Gemayel ning kuulub tuntud näitleja Tony Shalhoub (Mr. Monki osatäitja). Selle usulahu liikmeid on üle 15 miljoni ning selle rajajateks olid aramealased (ka praegu kasutatakse missadel aramea keelt).

 

 

7.      Kes on Eduard Kokoitõ (vasakul) ja Dmitri Sanakojev (paremal)? Küsime ametit, mida mõlemad omaks peavad.

 

 

8.      Kes oli see USA president, kes ühe antud raadiointervjuu, mille eel – pole teada, kas see oli tõesti piinlik eksitus või tahtlik provotseeriv viga – tehti ka mikrofoniproov. Produtsendi hooletusest paiskus igal juhul eetrisse presidendi naljatlev kinnitus. See kõlas: „Kallid kaasmaalased. Mul on rõõm teile teatada, et kirjutasin just alla seadlusele, mis kuulutab Venemaa väljaspool seadust seisvaks igavesest ajast igavesti. Nende pommitamine algab viie minuti pärast!”

 

 

9.      2006. a. novembris algas Viru maakohtu Rakvere kohtumajas siiani kestev protsess, kus enam kui miljoni krooni altkäemaksu nõudmises süüdistatakse kohtunik Ardi Šuvalovit. Šuvalov oli avalikkusele seni suhteliselt tundmatu kohtunik, kes oma ainsal kõneainet andnud protsessil mõistis Jaanus Karmile 4,5 aastat vangistust, mis teise astme kohtus taandati aastaseks. Millega seoses karistati Jaanus Karmi?

 

 

10.  Millise autotootja keskkonnasõbralikku mudelit lisanimega Hybrid reklaamib rääkiv hani, kes kurdab, et raske on lennata, sest õhk on nii saastatud ?

 

 


11.  Selle vanimate kultuurtaimede hulka kuuluva taime ladinakeelne nimetus linum usitatissimum tähendab otsetõlkes kõige kasulikumat taime. Millega tegu?

 

 

12.  See ei ole rukkilill, vaid … - mis taim?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.  Pildil on meie rabade üks iseäralikumaid taimi. See on väike putuktoiduline rohttaim, mis püüab liikuvate kleepivate karvade abil putukaid ja kasutab toiduks nende laguaineid. Taime liike on 170, Euroopas (sealhulgas Eestis) kasvab kolm liiki: ümaralehine …, pikalehine ja vahelmine. Kahe esimese hübriid on värd-… .

 

 

 

Huulhein Soomaal.JPG

 

 

 

 

14.  Eesti kalade süstemaatiline nimestik loetleb 13 seltsi ja 28 sugukonda ning kokku 72 erinevat kala. Kelle sugulane on pollak (Pollachius pollachius (L.))? Vastata võite seltsi või samanimelise sugukonna või ühe ülejäänud kahest selle sugukonna kalast – üks neist soolase ja teine mageda vee kala.

 

 

15.  Vanarahva mõistatuses on Geotrupes stercorarius t kirjeldatud: "Must kui ronk - aga ronk ei ole, möirgab kui härg - aga härg ei ole, lendab kui lind - aga lind ei ole". Eesti looduses jääb neid üha vähemaks, teadlased on mures selle liigi tuleviku pärast. Kes?

 

 

 


16.  Kelle sünnikodu asus aadressil Jõgeva, Jaama 3b? 23.novembril 2006 avati seal muuseum-külastuskeskus.

 

 

17.  Kuramaa hertsogiriik eksisteeris üle kahesaja aasta (1562-1795) ja asus põhiliselt tänapäeva Läti territooriumil. Hertsogiriigile kuulusid, erinevalt tänapäeva Lätist ka mitmed meresaared nagu Tobago saar Kariibi mere ja Atlandi ookeani piiril või kurikuulus Jamesi saar, kus asus orjakaubanduse aegadest tuntud Fort James Gambia jõe lehtrisuudmes vastu Atlandi ookeani. Viimane kannab praegu Püha Andrease (St Andrews) nime. Eelnimetatud saared asusid mõlemad üsna ekvaatori lähedal, vaid kümmekond kraadi sellest põhja pool. Milline oli aga Kuramaa hertsogriigi koosseisu kuulunud meresaartest põhjapoolseim?

 

 

18.  Küsime peaaegu Eesti suurust saart (avastatud 1821), mis tundub olema väga „musikaalne” -  nii saarel kui saare juures on terve rida kohanimesid, mis on tuletatud tuntud muusikategelaste järgi. Nii on seal austria, saksa, itaalia, prantsuse, inglise kui vene heliloojate nimelised lahed – Haydn, Schubert, Mendelssohn, Brahms, Weber, Verdi, Rameau, Britten, Stravinski. Kuulsa prantsuse baritoni järgi on nimetatud Faure laht. Saare suuremad poolsaared kannavad aga Beethoveni, Monteverdi ja Šostakovitši nime. Saarel on veel ka Rossini ja Berliozi platoo ega puudu ka Bachi-nimeline koht. Saare kõrgeim mägi (2985m ümp) kannab aga Stephensoni nime. Mis saar? Nime on see omale saanud ühe valitseja järgi.

 

 

19.  Muna saar on pindalalt natuke väiksem kui Saaremaa aga natuke suurem kui Hiiumaa. Saare keskuse ehk pealinna nimeks on Raha. Saarelt leiab teisigi huvitavaid kohanimesid nagu Kuku neem, Lipu sadam-asula, Kolaka asula, Kontu küla jne. Saare lähemaks naabriks on Hari pisisaareke. Kus riigis asub nii Muna kui Raha ning kõik need teisedki toredad kohad?

 

 

20.  9. oktoobril 2006 alustati Yoko Ono eestvõttel ühe Euroopa pealinna lähistel Videy saarel John Lennoni mälestuseks püstitatava Imagine Peace Toweri ehitamist. Mälestusmärk, mis kujutab endast suurt soovikaevu, millest tõuseb taevasse valguskiir. Kaevu seintele on 24 keeles kirjutatud Imagine Peace, kaevu alla on maetud umbes poole miljoni inimese poolt kirja pandud soovid. Mälestusmärk avati tänavu 9. oktoobril, see jääb valgustatuks igal aastal 9. oktoobrist 8. detsembrini ehk Lennoni sünnipäevast surmapäevani, uusaastaööl ja kevade esimesel nädalal. Millise pealinna külje all see mälestusmärk asub?


 


21.  Mis nime kannab Rahvusarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi ja Eesti Arhivaaride Ühingu teadusajakiri? See ilmub 1998. aastast tihedusega neli numbrit aastas.

 

 

22.  Millega tegeleb teadusharu oneiroloogia? Meil kõigil on selle teaduse
uurimisobjektiga tihe side.

 

 

23.  23. novembril 2006 lasti Helsingi laevatehase Aker Finnyards dokis vette Tallinki 1,7 miljardit krooni maksnud uue põlvkonna kiirlaev, mis võtab peale kuni 1900 reisijat ja ületab Soome lahe 2 tunniga. Laeva ristiema oli Helsingi linnapea abikaasa Jaana Pajunen. 186 m pikk jääklassi kuuluv laev liigub sõukruvide abil erinevalt senistest kiirlaevadest, mis liiguvad vesiturbiinide abil. Millist nime see laev kannab ?

 

 

24.  Millise tuntud automargi logosid näete? Esimest kasutati aastani 1997. Küsitav asutati juba 1897.  General Motors ostis firma 1908 ning lõpetas selle nime all tootmise 2004.a.

 

 

 

25.  Mida nimetavad postitöötajad ja filatelistid tervikasjaks?

 


26.  1928.a. olümpiamängudel Amsterdamis võitis naiste kettaheite maailmarekordilise tulemusega (39,62 m) poolatar Halina Konopacka. Ta treeneriks oli tuntud mitmevõistleja, kellel oli ette näidata olümpiapronks. Kes ?

 

 

27.  See meeskond on omadele tuntud kui txuri-urdin (sini-valged) oma koduvormi tõttu. Aastail 2002-2005 mängis seal ka narvalane Valeri Karpin. Eelmisel aastal langeti välja kõrgliigast. Milline meeskond?

 

28.  Milline on parim tulemus, millega meeste 100 m jooksus on saavutatud teine koht? 1999. aasta MMil jättis Maurice Greene selle ajaga teiseks Bruny Surini, 2006. aasta augustis edestas Asafa Powell aga sama aja välja jooksnud Tyson Gayd. (+/- 0,02 sek)

 

 

29.  Paigalt kaugushüpe hüpped (kaugus, kõrgus, kolmik) olid omal ajal isegi olümpiamängude programmis, kuid praeguseks on need alad populaarsuse kaotanud. Siiski on Euroopas üks riik, kus kergejõustiku sisemeistrivõistluste kavas igal aastal ka paigalt kaugus- ja kõrgushüpped. Võistluskohaks on Stange nime kandev linnake. Mis riigis? Selles riigis on ka olümpiamänge peetud.

 

 

30.  Inglise jalgpalli meistrisarja Premiershipis puhkes eelmisel hooajal palliskandaal, kui sarja peasponsor teatas, et mõned liigamängudes kasutatud pallid võivad olla kasutatud lapstööjõudu kasutades Sialkoti linnas. Seetõttu lubas peasponsor katkestada lepingu oma käsitsi kokku õmmeldud pallide peamise valmistaja, Pakistani firmaga Saga Sports. Milline firma on Premiershipi peasponsor ?

 

 


31.  Itaalia kirjanik Alberto Moravia (õieti Alberto Pincherle, 1907-1990) on teile kõigile kindlasti tuttav ka eesti kirjandusest. Kas oskate aga seostada, millega? Ilmselt mitte oma eesti keeles ilmunud raamatutega: „Rooma novelle” (1957), jutustustekogu „Paradiis” (1986) ning romaanid „Ükskõiksed” (1984) ja „Konformist” (1990). Kuidas siis?

Immagine:Moravia.jpg 

 

32.  See Eesti Draamateatri näitleja on lõpetanud 1992.a. lavakunstikateedri XV lennu, enne seda aga Tallinna Polütehnikumi. Nooruses oli punklaulja Munk ansamblis Velikije Luki, nüüd aga kaks isikunäitust korraldanud kunstnik. Mänginud ka paljudes kodumaistes teleseriaalides. Kes?

 

33.  Kes on pildil?

  

 

34.   Üks nauditavamatest joogilauludest on Fin ch`han dal vino aaria (Valmistu jooma veini). Et seda tavatsetakse laulda šampanjaklaasi käes hoides, siis kutsutakse aariat ka šampanja-aariaks. Tegemist on ühe tuntud ooperi peategelase poolt esitatava aariaga, milles ta teeb teenrile ettepaneku valmistuda peoks. Nimetage see ooper või ooperi peategelane? (Ooperi ja selle peategelase nimed on kattuvad).

 

 

35.  Küsime heliloojat, kelle loomingus on 3 balletti ning 10 lõpuni komponeeritud ooperit, neist viimane Iolanta (Iolanthe, 1891).

 

36.   Kes on skulptor? (Pingviin lastega).  Tema poolt on loodud ka ühe Eesti linna tunnussümbol-skulptuur.

 

37.   See 1874 sündinud kuulsus oli andekas mitmel alal. Ka maalikunstis, kus ta küll kasutas pseudonüüme Charles Morin ja David Winter. Kes?

A Distant View of Venice Image: Winston Churchill. Flowers in a Green Vase, ca. 1930s 

 

38.  Eesti suurim rahvaraamatukogu - Tallinna Keskraamatukogu - sai äsja saja aastaseks. Raamatukogu olulisemaks tegevuseks on raamatute laenutus. Keskraamatukogu on teinud statistikat populaarsemate raamatute laenutuse kohta aastakümnete kaupa. Sellel sajandil on rahva lemmikuteks Andrus Kivirähki "Rehepapp" ja Dan Browni "Da Vinci kood". Millise kahe eesti kirjaniku teosed olid aga rahva lemmikud raamatukogu esimesel kümnendil 1907-17?

 

39.  Kirjandusteos? Nimetage autor ja pealkiri. ..... ärkas hommikul sellest, et hele päikesekild otse ta näo lähedal värises. Ta oleks veel maganud, kuid valgus paisus ikka tugevamaks ja tungis lõpuks läbi kinniste laugudegi. Ning see ei andnud  enam rahu.

Ta ei märganud peaaegu kunagi, millal just silmad avas. Ta leidis enese ainult ärganuna. Kuid esimesed hetked avasilmigi oli peaaegu sedasama, mis oli olnud äsjane uni.

Kõiki ta virguvaid meeli täitis ikka seesama valguslint. Nüüd nägi ta seda. See tuli suure kapi ja seina vahelt ning langes truubile. Esialgu ta riivas ainult truupi ega valgustanud seda täielikult. Muhud krohvi konarlikul pinnal olid akna poolt heledad, nende vastasküljed aga alles tuhmid. Nii poolenisti valgustatuina paistsid nad siinsamas silmade ees nagu mingid kupitsad, künkad ja mäeahelikud. Ning .... mõõtis pilkudega nende vahet ja nimetas neid samade nimedega, mille all tundis koduümbruse kõrgemaid kohti. Siin oli Soevarik, siin Lülletemägi ja siin Kullaorg.

Kuid siis muutus valgus ikka heledamaks, kuni päikeselint langes otsejoones truubile.

 

40.   Üks Nobeli kirjanduspreemia laureaat on öelnud Vaino Väljasele: „Inimene ei vali aega, millal ta sünnib, ega kohta, kus ta sünnib, ega oma vanemaid, kellest ta sünnib, aga ometi annab juba loodus talle armastuse oma maa, selle keele ja nende inimeste vastu”. Kes?


            Vastused

1.      

Kreeka tuli

 Vahel ka bütsantsi tuleks nimetatud. Koosnes kampoli, väävli, salpeetri jpm segust, mida tulistati torust. Põles ka vees. 

TS

2.      

Püha Georgi ja Püha Vladimiri

Mõlemad asutas Katariina II, vastavalt 1769 ja 1782

KN

3.      

Rijeka

Fiume = Rijeka = jõgi

AP

4.      

Luik

Mõned autorid kahtlevad väites, dokumente nimevahetuse kohta pole leitud

KN

5.      

Kalevipoeg

Kartulisort ”Kalevipoeg”, leib ”Kalevipoeg”

TS

6.      

Maroniidid

 

IS

7.      

Lõuna-Osseetia alternatiivsed presidendid

Eduard Kokoitõ ehk osseedi keeles Кокойты Джабейы фырт Эдуард on valitud Vene-meelsetel; Sanakojev Gruusia-meelsetel aladel

IS

8.      

Ronald Reagan

11. augustil 1984.a.

KN

9.      

Kurkse tragöödia

1997. Jaanus Karm oli rühmaülem

IS

10.  

Honda

Civic Hybrid, reklaami tootja Kontuur LB, Ivar Must 2006

IS

11.  

Lina

 

KN

12.  

Sigur

Sugukond korvõielised, perekond sigur. Tal on helesinised õisikud, nagu rukkilillel. Kuid tema õisikud koosnevad teistsugustest õitest. Nendes on ainult keelõied, putkõisi neis pole. Ka on nende asetus varrel veidi teistsugune. Nimelt rukkilille õied asuvad varre ja selle harude tippudes. Siguri õied asuvad aga varrel olevate lehtede kaenlas lühikestel raagudel.

KN

13.  

Huulhein

 

KN

14.  

Tursk

Selts tursalised, sugukond tursklased, kolmas liik luts

KN

15.  

Sitasitikas

Mardikaliste seltsi põrnikate sugukonnast

KN

16.  

Betti Alver

 Tema 100. sünniaastapäeval avati muuseum-külastuskeskus, mille eesmärk on jäädvustada Betti Alveri ja Alo Mattiiseni mälestust

IS

17.  

Ruhnu saar

Kuulus hertsogriigi koosseisu 1562-1621; Tobago oli koosseisus 1652-1690, James aga 1651-1664

TS

18.  

Aleksander I maa

Nimetatud vene valitseja Aleksander I järgi; pindala 43 250 km2; Antarktika suurim saar, asub Antarktika poolsaare lääneküljel, nende vahele jääb George VI väin; Bachi nimeline on suur jääliustik

TS

19.  

Indoneesias

Sulawesi (Celebesi) saare vahetus läheduses kagu suunas

TS

20.  

Reykjavik

 

AP

21.  

Tuna

 

KN

22.  

Uni

Teadus unest, unetusest. Oneiromantia on unenäoseletus, oneiros kr.k. unenägu

KN

23.  

Star

Alustas liiklemist 12.4.2007

IS

24.  

Oldsmobile

 

KN

25.  

Pealetrükitud maksetähisega postkaart või ümbrik

st tüüpiline 4- või 5-kopikalise margiga ümbrik, nagu oli NSVL-s, praegu ei ole eriti levinud

AP

26.  

Aleksander Klumberg

Kolmpere; võitis pronksi 1924 tulemusega 7329,360 punkti

TS

27.  

Real Sociedad

San Sebastián, Baskimaa

IS

28.  

9,84

 Maailma kõigi aegade edetabeli 4. tulemus, lisaks neile on selle aja jooksnud ka Donovan Bailey)

AP

29.  

Norra

 

AP

30.  

Nike

Küsimus oli ebatäpne. Premier League peasponsor on Barclay's. Muu käis „ametliku toetaja” Nike kohta.

IS

31.  

Ivan Orava nägu

Andrus Kivirähk olevat pildi välja lõiganud ajakirjast „Sovetski Ekran

KN

32.  

Ivo Uukkivi

 

KN

33.  

Alain Delon

 

KN

34.  

Don Giovanni

W.A.Mozart; I vaatuses teeb Don Giovanni teener Leporellole peo ettepaneku. Eesti keeles „Veini ja viina voolab kui jõena, pöörase peo nüüd korraldan ma, ...”.

TS

35.  

Pjotr Tšaikovski

 

TT

36.  

Tauno Kangro

 

TS

37.  

Winston Churchill

On kirjandustegevuse eest pälvinud Nobeli preemia aga suurim tuntus on tal poliitika alal

TS

38.  

Eduard Vilde ja Eduard Bornhöhe

"Mahtra sõda" ning "Tabamata ime"; "Tasuja".

TS

39.  

Friedebert Tuglas, Väike Illimar

Punktiirile käib Illimar

AP

40.  

Gabriel Garcia Marquez

 

TT