Eesti Maakilb 2007/2008.  Rahvaliiga finaal,  9. veebruar

Märjamaa, Tabivere

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.      Viige ühise nimetaja alla järgmised „daamid”: Kymothoe, Protho, Pherusa, Hipponoe, Psamathe, Eulimene, Kallianeira, Apseudes ja Amatheia. Nimekiri ei ole lõplik. Hesiodos nimetab “Theogonias” 50 nime, Iliases on 34 nime, aga paljud nimed ei kattu.

 

2.      Kes oli asteekide valitseja (Hueyi Tlatoani ehk Suur Kõneleja) aastail 1502-1520, kes sai peale Hispaania konkistadooride saabumist 1520. aastal segastel asjaoludel surma? Peale teda valitsesid veel lühiajaliselt Cuitlahuac ning viimase asteekide valitsejana Cuauhtemoc.

 

3.      Küsitav (1886-1944) oli prantsuse medievist, tuntud oma innovatiivsete töödega sotsiaal- ja majandusajaloost. 1929. aastal rajas ta koos ideekaaslase ja sõbra Lucien Febre’ga  ajakirja Annales, pannes sellega aluse igale ajaloohuvilisele tuntud prantsuse annalistide koolkonnale. Natsiokupatsiooni ajal ühines ta Resistance’iga ja sai üheks selle juhtideks, kuid tabati ja hukati peale piinamist. Kes? Eesti keeles on 1983.a. ilmunud tema raamat  Ajaloo apoloogia, ehk, Ajaloolase amet. Ehk aitab vastata mõtlemine Murphy seaduste raamatule.

           

4.      Küsitava Eesti kiriku ukse kohale on kivisse raiutud tekst: „Sel aastal on se kirk walmis sanud Petri paewal AN 1407". Seda lauset peetakse vanimaks teadaolevaks eesti keeles kirjutatud lauseks. Millise kiriku seinal see tahvel asub? Kirik ise on vanem, kiri märgib ümberehitust. Õige maakond 1 p.

 

5.      Tallinna Ajaloomuuseumi arhiivi raamatukogu koosneb peaasjalikult ühe mõisa  raamatukogust. Selle mõisa ajalugu on omajagu erinev paljudest teistest mõisatest. 1840. aastal parun Roussiloni käest mõisa ostnud perekonna käes on mõis uus härrastemaja (ehit.
1910) ka praegu, vana härrastemaja (ehit. XVIII saj lõpul) kuulub omavalitsusele, kes seda tulutult müüa üritab. 1919. aastal jäi 180 hektarit 10 000 hektari suurusest mõisast riigistamata, ka ei lahkunud mõisa omanik 1939. aastal Saksamaale, nii oli mõisal õigusjärgne omanik olemas. Mõis on rajatud Vettaerokae küla kohale, esimest korda mainitud 1453. aastal. Mõis on kuulunud ka Axel Oxenstiernale. Mis mõis?

 


6.      Pjotr Lavrov, kes kasutas pseudonüümi Mirtov oli tuntud XIX sajandi vene filosoof, publitsist ja rahvuslikkuse ideoloog. Ta uuris ka Venemaa ajalugu ning tema tuntuim teos ongi „Ajaloolised kirjad“ (Istoritšeskije pisjma). Lavrov kirjutas, et iga vene kõrgema ametniku kirjutuslaua nurgal oli miniatuurne liivakuhi, mida ametnikud omavahel kaliforniaks nimetasid. Mille jaoks see väike liivahunnik seal laual siis oli?

 

7.      Endiste NSVL liiduvabariikide territooriumil omab sõjaväebaase lisaks Venemaale ja USAle (Manasi lennuväebaas Kirgiisias) vaid üks riik, kellel on Tadžikistanis Farkhori (Ayni) lennuväebaas. See on ka küsitava riigi ainuke välisbaas. 2001. aastal rajas see riik sinna välihaigla Talibani vastases võitluses haavatute raviks. Pärast 9/11 pakkus Tadžikistan baasi jänkidele, kuid need ei võtnud vedu. Lennuväebaasi rajamist haigla asemele on hoitud suhteliselt salajas, juba 2006. a aprillis väideti, et baas tegutseb, kuid nii tadžikid kui ka küsitav riik lükkasid need jutud ümber. 2007.a veebruaris kirjutasid aga küsitava riigi ajalehed, et lennuväebaas on valmis. Sama on kinnitanud ka sealsamas lähedal asuva Venemaa lennuväebaasi juhid. Mis riigi ainuke sõjaväebaas välisriigis asub Tadžikistanis?

 

8.      5. veebruaril 1929. a. andis Põllumeeste Kogude häälekandja „Kaja” peatoimetaja Artur Tupits Riigikogu hoone vestibüülis sotsialistist haridus- ja sotsiaalministrile Leopold Johansonile kaks kõrvakiilu ning kõnekeelde tuleb käsikähmluse kohta uus väljend “tupitsat tegema”. Ka üks VII ja VIII Riigikogu liige on andnud ainet omanimelise termini käibeletulekuks. See praegune advokaadibüroo omanik oli tähelepanuväärne oma oskusega lakkamatute küsimuste, paranduste ja sekkumistega istungeid venitada. Kes?

 

9.      08. detsembril 1926.a kirjutas tolleaegne majandusminister Leo Sepp Genfis alla laenulepingu protokollile, mille alusel lubati Eestil võtta Rahvasteliidu toetusel laenu 1 350 000 naela ulatuses. Lõviosa sellest (1 miljon) oli ette nähtud Eesti Pangale rahareformiks. Laenu intress oli 7%, millele lisandusid hooldekulud, intressi tuli maksta kaks korda aastas. Viimase laenu tasumise tähtaja kuupäev oli 01. juuli. Teie ülesandeks on sinna juurde kirjutada aasta!

 

10.  Eesti majanduse ajaloost rääkides ei saa mööda ka sellest daamist. Kes on pildil?


 

11.  See väga pikkade ülakihvadega loomaliik elutseb peamiselt Indoneesias Sulawesi saarel, kus teda peetakse ka koduloomana. Oma kohaliku (ja ka rahvusvaheliselt tuntud) nime on saanud kahe looma nimetuste liitmisel. Millist nime kannab see ohustatud loomaliik eesti keeles (vastuseks sobib ka indoneesiakeelne nimi)?

 

12.  Chiroptera on näriliste (Rodentia) järel arvukuselt teine imetajate selts. Nad jagunevad kahte alamseltsi : Megachiroptera ja Microchiroptera. Millise nime all tuntakse nende loomade seltsi eesti keeles?

 

13.  See ka Eestis elav, vanas puidus arenev looduskaitsealune putukaliik (Lucanus cervus) on üks Euroopa suurimaid (isendite pikkus on kuni 8 cm). Milline putukaliik?

14.  See vili on väga maitsev delikatess-köögivili. Teda on kasutatud ka kohvisegude valmistamisel. Ta sisaldab rikkalikult rauda, kaltsiumi, inuliini, asparagiini ja levuliini, mistõttu on eriti kasulik toiduaine suhkruhaigetele aga ka teistele mao- ja sisesekretsiooninäärmete haigusi põdevatele haigetele. Kujult meenutab ta mõnevõrra nii porgandit kui pastinaaki ja ka kasvatatakse teda samamoodi kui porgandit. Ta lehed meenutavad sigurilehti. Porgandiga on sarnane ka selle taime säilitamine – ikka keldris ja liivaga kihistatult. Tema sortidest on meil levinud „Vene hiigel“, „Must Peeter“ ja „Vulkaan“. Mis köögivili (lad.k. Scorzonera)?

 

15.  Selle lille rahvalik nimi on inglise keeles muutunud: elegantsest „tõrvik…“ on saanud „tulikuum ahjuroop“ (red-hot poker). Samamoodi on teravamaks muutunud ka sortide nimed: kui varem anti lillele selliseid nimesid nagu „Star of Baden-Baden“, siis tänapäeval antakse selliseid nagu „Toffee Nosed“ ehk „longus karamell“. Seda lille võib näha ka skautide embleemil, kus ta sümboliseerib õilsaid mõtteid. Mis lillega on tegemist?

16.  Neil kahel saarestikul on üsna sarnased nimed. Ühel saarestikul lahutab kaht suurimat saart Cook`i väin, teisel Matotškin Šar. Mõlema saarestiku kaks suurimat saart kannavad aga täiesti sarnaseid nimesid. Me ei küsi neid saarestikke vaid: kuidas on nende kahe suurima saare nimed?

 

17.  1974.a. võtsid tolleaegsed N. Liidu direktiivorganid vastu otsuse jätkata BAM-I ehitamist. Igale vabariigile ning oblastile jagati šeflusülesandeid raudteejaamade ja asulate ehitamiseks. Nii sai Eesti Kitsera, Leedu Uojani asula, Leningrad Severobaikalski jne. Moskva sai aga šeflusülesandeks nn BAM-i pealinna väljaehitamise. Kas mäletate „BAM-i pealinna”? See on Amuuri oblasti põhjapoolseim ja kõrgeimal asuv linn. Asub samanimelise jõe ja selle lisajõe Gektani kallastel. Näete linna vappi.

 

18.  Seda foiniiklaste asutatud linna peetakse vanimaks Euroopas. Tartu-suurune linn on kolmest küljest merega ümbritsetud. Koloniaalajastul oli see Ladina-Ameerika maadega kauplemise keskuseks. Varasemast väljanägemisest pole pärast inglise piraatide rüüsteretki 16. sajandil palju säilinud. Elamusi pakuvad Alameda aiad ja subtroopilise taimestikuga del Genovése park. Ning muidugi jalgpalliklubi hüüdnimega Submarino Amarillo (Kollane Allveelaev), mis küll hetkel Hispaania teise liiga tagumises pooles. Mis linn?

 

19.  Milline jõgi?

 

20.  Milliseid nimesid kannavad kaks suurimat Tokyo piirkonna lennuvälja? Üks neist on rajatud 1931 ning oli aastal 2006 intensiivsuselt maailma neljas lennujaam, kuigi peaaegu kõik sealsed lennud on riigisisesed. Uuem, rahvusvaheline lennujaam, avati 1978.

 

21.  Nähtav ei ole maailma ajaloo suurima nimiväärtusega rahatäht, kuid ilmselt suurim, millel on olnud teadlase portree. Kes on see mees? Praegu Euroopas käibel oleval rahal on tema portreega kupüüril arv 100 ja mehest noorema põlve tuntum pilt.

Tesla 10000000000 Yugoslavian Dinar

 

22.   Ökoloog on tuntud tegelane. Kes on aga önoloog? (inglise keeles oenologist). Võibolla peab mõnigi meie seast ennast väikestviisi önoloogiks.

 

23.  Mis loetelu see on (sellisena täielik, aga võib jätkuda)? Justo Mullor Garcia, Erwin Josef Ender, Peter Stephan Zurbriggen, Philippe Jean-Charles Jourdan.

 

24.  Huginn ja Muninn olid germaani peajumala Odini kaarnad, kelle ta saatis igal hommikul välja, et teada, mis kõigis üheksas maailmas toimub. Seejärel pidid nad naasma Odini õlgadele puhkama ja talle nähtust jutustama. Kuidas kõlavad nende kaarnate nimed eesti keeles?

 

25.  Kuulete üht avamängu. Nimetage selle helilooja ja teose pealkiri.

 


26.  Dr Helluse piimatooted teevad eriliseks kasulikud ME-3 bakterid (Lactobacillus fermentum). Patenti sellele hoiab Tartu Ülikool, leiutajaid oli viis: Mihkel Zilmer, Tiiu Kullisaar, Epp Songisepp, Heidi Annuk ja küsitav, TÜ erakorraline professor, 2004.a. aasta naine, 2007.a. Euroopa Liidu naisleiutaja ja innovaatori auhinna laureaat Kes?

 

27.  Mitmeid aastaid korraldatakse vaheldumisi Eestis, Lätis ja Leedus mükoloogide ja lihhenoloogide ühiskonverentse. Et mükoloogid uurivad seeni, on ju kõigile teada. Mida uurivad aga lihhenoloogid?

 

28.  Doktor Heintz on oma loomu poolest häbematu ja lodev. Kõige ahvatlevamalt mängib Heintz aeglasel juhul, mil ta teeb 2-3 küljevahetust ümber pikitelje ühes suunas, väike paus ja siis 2-3 küljevahetust vastupidises suunas. Ta ei page vaid on häbematu tiira-taarutaja. Laisk loivamine pole ta puuduseks, vaid trumbiks. Kuid ahvatlevaimaks võib osutuda hoopis kolmas mäng: kui teha paus, siis tuigerdab ta kerges tagurpidiliikumises allapoole. Kõige olulisemaks peetakse doktor Heintzi juures aga hoopis koolutust, millega saab hakkama vaid oma ala tõeline meister. Meister oskab temaga teha kõike seda, mille tulemusel hakkab ta vastupandamatult eputama. Kellega või millega on tegemist ?

 

29.  Te näete seadet (…. konverter), mis kannab seadme väljatöötaja - inglise inseneri ja leiutaja nime. Kelle nime kannab see seade, mis oli 19. sajandi keskel oluliseks uuenduseks metallurgias?

 

30.  Pildil on 1843-1918 elanud Haagi rahvusvahelise tribunali kohtunik, kes 1907. aastal pälvis Nobeli rahupreemia. Kuigi mees on Nobeli rahupreemia laureaat, on temast ilmselt kordades tuntum tema autotöösturist nimekaim, kelle eluaastad on 1877-1944. Kuidas on meeste ühine nimi?

Louis Renault

 


31.  Fotol on esimene Eesti naiskorvpallur, kes on osalenud Euroliiga mängudes (esmakordselt aastal 2006). Kes?

 04 Test Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks

 

32.  Lapsepõlves tahtis teda lapsendada kindral Johan Laidoner, selle vastu oli aga küsitava veovoorimehest isa. Pea igal aastal vahetas ta klubi, teenides selle eest „Futi rändlinnu” hüüdnime. Vangis oli nii sakslaste kui venelaste käes, Eesti rahvuskoondises mängis 42 korda, väravaid lõi koondise eest 18. Kellest jutt?

 

33.  Torino taliolümpial lõpetasid Rootsi naissuusatajad peale 38-aastast vaheaega medalipõua. Kulla võitsid sprinditeates Anna Dahlberg ja Lina Andersson. Kas aga mäletate, kes võitis naistest enne seda Rootsile viimase kuldmedali?

 

34.  Nagu paljudel teistel spordialadel, on ka küsitava algusest mitmeid versioone. Isegi vaatamata sellele, et esimene teadaolev klubi loodi 1872.a., on ametlikult selle spordiala isaks major Walter Clopton Wingfield, kes avaldas 1873 esimese raamatu ala reeglitega ja võttis 1874 sellele patendi. Mis ala?

 

35.  See Euroopa jalgpalliklubi paistab silma erilise Brasiilia-lembusega – praegu pallib seal koguni 6 brassi, kellest koguni neli on ka Brasiilia koondise särgi selga tõmmanud. Koondislastest saab nimetada: Vagner Love (Vagner Silva de Souza), Jo (Joao Alves de Assis Silva), Daniel Carvalho (Daniel da Silva Carvalho) ja Dudu Cearense (Alexandro Silva de Sousa). Neile lisanduvad veel Ramon (Ramon Osni Moreira Lage) ja Ricardo Jesus (Ricardo Jesus da Silva). Veel mullu tagus selles klubis palli ka Eduardo Ratinho (Eduardo Correia Piller Filho), kes siirdus tänavu Toulouse FC-sse. Samuti mängivad selles klubis rahvuskoondislased Chidi Odiah Nigeeriast, Caner Erkin Türgist ja Deividas Šembergas Leedust. Mis klubiga on tegemist ?

 


36.  Rahulikus aedlinnas elav Mary Alice Young võtab endalt elu, see tuleb nagu välk selgest taevast. Kui Alice jõuab taevasse, hakkab ta jutustama oma sõbrannade tegemistest ja need on lood, mis purustavad ettekujutuse idüllilisest elust jõukas ja turvalises eeslinnas. Nii algab … . Mis?

 

 

37.  1960-ndatel [1966-1970] toimus legendaarne „Naapurivisa”, kus kohtunikeks olid akademikud Lauri Posti ja Paul Ariste. Olid ka kaks saatejuhti. Soome poolt esindas Teppo J. Suonperä, Eesti-poolseks saatejuhiks oli aga üks võluv daam (pildil). Kes?

 

 

 

38.  Legendi järgi olevat K. Hepburnil olnud kodus laud, mille tuul toonud Turaida merevaigurannikult. Laua jalgadeks olnud 4 „Oscarit”. Kes on „Oscarite” arvult meesnäitlejate edetabeli esimene? Tal on neid 3 – üks kõrvalosa ning 2 peaosatäitmiste eest.

 

39.  Ingo Normeti poolt lavastati 2006 Vene Teatris ühe eesti kirjaniku teos, milles mängis kuningat Eduard Toman ja narri Herardo Kontreras. Tegelaskujudeks olid veel kaitseminister, haridusminister, siseminister, välisminister, finantsminister, põllumajandusminister, heaoluminister ja veel mitmed. Nimetage näidend ja selle autor.        

 

 

40.  Iliase” alguslause on hea näide ühest värsivormist. Millisest? Rõhulised (pikad) silbid on rasvases kirjas, rõhutud (lühikesed) harilikus kirjas.

Laula nüüd, oh jumalanna, Peleides Achilleuse vimmast

neetust, mis tuhat hukatust tõi ahhailaste soole,

hulgana kangelashingi siit heitis Hadese valda,

kuid kehad jättis neil maha kiskjaile koertele saagiks.

 


41.  Kes on piltidel?

 

 

42.  Neil meestel oli sama perekonnanimi. Parun Alexander ... (1814-1884) oli suurtööstur, pankur ja kunstimetseen. Asutas 1876 Peterburis kunsttööstuskooli (Parun ...i Tehnilise Joonistamise Keskõppeasutus), kus on õppinud ka palju eestlasi, õppejõuna tegutsenud aga A. Adamson. Alfred ... (1864-1946) oli USA kunstikaupmees, kirjastaja, modernismi „advokaat”, ja, väidetavalt, oma aja kõige olulisem fotograaf. Mis nimi?

 

43.  Kes on kunstnik?

 

 

44.  Küsime majandusteadlast ja sotsiaalfilosoofi (1881-1973), kelle süstematiseeritud tsitaatide kogumiku Vabaduse loogika koostaja Roland Baader on öelnud: „Kes oma elus vaid ühtainsat raamatut vabadusest, turust ja liberalismist lugeda saab või tahab, võiks valida selleks 1927.aastal ilmunud … teose Liberalism”. Eelmisel aastal avaldas selle raamatu kirjastus Ilmamaa „Avatud Eesti Raamatu” sarjas, kus tutvustatakse Lääne filosoofia ja ühiskonnateaduse võtmetekste. Kes?

 

45.  Kes on kuuldava loo helilooja ja solist (1 isik)?

 

46.  Eesti esimene kutseline džässorkester The Murphy Band tegutses 1925-1929. Kes oli selle juht? 1931-39 tegutses ka tema nime kandev orkester.

 

47.  Maestro Neeme Järvi järgib põhimõtet: me peame ise oma väikese riigi suureks rääkima ja tegema. Nii on ta välja käinud idee kanda Haagi sümfooniaorkestri ning meie ERSO ja kooridega järgmisel üldlaulpeol ette ühe tuntud helilooja  1906.a. komponeeritud kaheksas sümfoonia ehk “Tuhandete sümfoonia”.  “Tuhandete sümfoonias” peab olema tuhat ettekandjat ja mõned korrad on ka nii juhtunud, autor ise sai võib-olla kokku 800–900. Meie siin väikeses Eestis saaks selle kümne tuhande inimese ja kahe orkestriga ette kanda! Kes on see helilooja?

 

48.  Algus ühest maailmakuulsast romaanist: „Korova piimabaar oli piim pluss nesta, aga oo mu vennad, te võib-olla ei mäletagi enam, millised need nestad välja nägid, praegu muutub kõik nii skoro ja kipub kergesti ununema, ajalehti ju ka enam paljud ei loe. Noh, seal pakuti peale piima üht koma teist. Tellida sai ka nugadega piima, nagu meie seda nimetasime, see lõi meeled klaariks ja oli lahe ettevalmistus väikesele rõvedale mollipesule, kus 20 meest teevad ühele ära.” Peategelane on Alex, kangelased räägivad nn nadsati slängi, mis koosneb eelkõige slaavi slängist. Eesti keeles ilmus romaan 2001, tõlkijaks Udo Uibo. Nimetage autor ja teos!

 

49.  Andrus Rõuk (1957) sai kunstnikudiplomi Eesti Riiklikust Kunstiinstituudist, olles seal õppinud aastail 1979-81 arhitektuuri ja 1984-1989 teatrikujundust. Maalikunstnike Liidu ja Kunstnike Liidu liige aastast 1993. 1981.a. ilmus Loomingus tema ebatavaline isamaaline luuletus „Silmades taevas ja meri”. Mees heideti selle eest Kunstiinstituudist välja ja kirjastuse „Perioodika” direktor Kalle Kurg sai parteilise karistuse. Mis oli selles luuletuses nii ebatavalist?

 

50.  1880.a. kirjutas Lydia Koidula kellelegi „armsa taadile” tema tegevuse 50. aastaks järgmised luuleread: „Vaeseks lapseks teede ääres. Nuttes seisis eesti keel. Isa, nägid tema häda. Tolmu seest ta välja tõid. Ehtisid ta iluga.” Kellele on need luuleread pühendatud?

 


Vastused

1.  

Nereiidid

Merejumal Nereuse ning Okeanose ja Tethyse tütre Dorise tütred

TT

2.  

Montezuma II

Moctezuma, Montecuhzoma Xocoyotzin

IS

3.  

Marc Bloch

 Murphy seaduste autor on Arthur Bloch

KN

4.  

Kaarma

Saaremaa, Kaarma Püha Peetri ja Pauli kirik

TT

5. h

Roela

 

AP

6.  

Altkäemaksu (pistise) jaoks

Kui in. tuli oma palvega ametniku vastuvõtule, siis poetas ta sellesse kaliforniasse mündi, millele tänu lootis ta saada oma probleemile positiivse lahenduse; nimi tulenes tollasest kullapalaviku-ajast, münt ei pruukinud kuld  olla

TS

7.  

India

 

AP

8.  

Arvo Junti

Juntimine - isikustatud mõiste RK istungi kulgu pidurdavast  ajaraiskamistaktikast, kuigi on ilmselge, et eelnõu võetakse RK poolt enamhäältega vastu.

KN

9.  

1967

+/- 5 = 2 p, +/- 10 = 1 p

TT

10.               

Leida Peips

 

KN

11.               

Hirvsiga

Ehk babirussa (indoneesia keeles “babi-rusa” – “sigahirv”)

IS

12.               

Käsitiivalised

Nahkhiired – mõlemad vastused 2 p.

IS

13.               

Põderpõrnikas

 

IS

14.               

Mustjuur

Aed-mustjuur (Scorzonera Hispanica L.) või skortsioner, ka mustjuur, magus juur, hispaania juur. Koor on must, sisu valge, piimjas; ka pastinaak on porgandiga sarnane köögivili.

TS

15.               

(tõrvik)liilia

Esimesena jõudis Aafrikast Euroopasse 1707.a. kobar-tõrvikliilia Kniphofia uvaria

TS

16.               

Põhjasaar ja

Lõunasaar

Saarestikeks on New Zeeland (Uus-Meremaa; Põhjasaar - 114     728 km2, Lõunasaar - 150 461 km2) ja Novaja Zemlja (Uus-Maa; Põhjasaar - 48 904 km2, Lõunasaar - 38 275 km2)

TS

17.               

Tõnda

Tynda (Ты́нда) u. 40 000 el., Tõnda rajooni ja BAMi administratiivkeskus.

TT

18.               

Cádiz

 

KN

19.               

Volga delta

 

TS

20.               

Haneda ja Narita

Haneda (lühend HND) ja Narita (NRT)

IS

21.               

Nikola Tesla

10 000 000 000 Jugoslaavia dinaar (1993)

KN

22.               

Veiniteadlane

Önoloogia eriteadlane, kitsamas tähenduses: veinikeemik

KN

23.               

Roomakatoliku kiriku apostellikud administraatorid Eestis

Alates 1992; 3 meest olid ka 1924-45

KN

24.               

Mõte, Mälu

 

TT

25.               

Franz Suppe "Kerge ratsavägi"

 

AP

26.               

Marika Mikelsaar

Abikaasa Raik-Hiio M., tütred filosoofiadr-d Margit Sutrop ja Eva Piirimäe

KN

27.               

Samblikke

 

TT

28.               

Lant

Mudel.Kuju ja ehituse poolest ei ole just parim aviaator, sest õhemaks koolutatud landi puhul teda vastu tuult ei lennuta; koostöös profiili ja kolmikute mõjuga peab koolutus andma talle lodevalt albi mängu.

TS

29.               

Henry Bessemer

Bessemeri protsess terase tootmiseks sulamalmist õhu läbipuhumisega; võimaldas alustada terase suurtööstuslikku tootmist

IS

30.               

Louis Renault

 

AP

31.               

Merike Anderson

Esimesed Euroliiga mängud võistkonnas Gdynia Lotos; nüüdne koduklubi Riia TTT

IS

32.               

Richard Kuremaa

 

TT

33.               

Toini Gustafson

1968 5 km ja 10 km, 3x5 km hõbe

TT

34.               

Tennis

 

KN

35.               

CSKA Moskva

Kõik nimet. mängijad on üles antud 2008. hooajaks; Vene liiga alustab märtsis

TS

36.               

Seriaal Meeleheitel koduperenaised

Kanal2 esmaspäeval 20.30

TT

37.               

Ada Lundver

 

TT

38.               

Jack Nicholson

John Joseph Nicholson , sünd. 1937, Võitnud 1975, 1997; 1983

TT

39.               

Anton Hansen Tammsaare „Kuningal on külm“

Korolju holodno; esietendus 10.08.2006

TS

40.               

Heksameeter

 

KN

41.               

Lembit Lõhmus

 

KN

42.               

Stieglitz

 

KN

43.               

Michelangelo

Delphic Sibyl, Sixtuse kabel, Vatikan; Mooses

KN

44.               

Ludwig von Mises

 

KN

45.               

Oleg Sõlg, Oleg Sõlg

Ansambel Polyphon, Pime tüdruk

AP

46.               

Kurt Strobel

K. Strobeli orkester

KN

47.               

Gustav Mahler

1860-1911, Austria hilisromantik

KN

48.               

A. Burgess, Kellavärgiga apelsin

S. Kubrick'u  film "Kellavärgiga apelsin"

TT

49.               

Esiridade tähtedest sai kokku lugeda sinimustvalge

 

KN

50.               

F. J. Wiedemann

 

Peterburis tähistati W-i 50 a. tegevusjuubelit, mispuhul Koidula kirjutas pühenduse „... Minu armsa taadile F.J. Wiedemann 16-maks Septembriks 1880” [Kreutzwaldile kirjutas: Minu kõrgesti austatud isalik sõber. Armas Võru taat, …]

TT