I GEOGRAAFIA

1. Mis võistkond võitis 2007. a. Saarte Mängudel Rhodosel jalgpalli? Pikantseks teeb vastuse asjaolu, et võitjaks tulnud meeskond ei asu saarel. (Mart Vellamaa)

2. Nimetage Põhja-Ameerika suurima põliselanike osakaaluga riik? (Hugo Tang)

3. Mis riiki tunti eesti ja veel mitmes muus keeles kuni iseseisvumiseni 1971 naaberriigi nime all lisandiga “Lepinguline”? Sellise nime sai riik peale naaberriigi tükeldamist 1853. a. (Mart Vellamaa)

4. Selles Hesseni liidumaa linnas (linna õigused 1330, elanikke 2007 juunis 140 347) asuvad Saksamaa arvutuskeskus ja kosmoseuuringute Euroopa andmetöötluskeskus ESOC (Europäische Raumflugkontrollzentrum). Linna auks on nimetatud ka 1994. a. saadud keemiline element number 110 (seni viimane nime saanud element, 2003). 1912 sünteesis Mercki farmaatsia-kompanii keemik Anton Kollisch selles linnas esimesena MDMA (ecstasy). Seal asuv tehnika-ülikool on Saksamaa üks juhtivamaid. 20. sajandi algul oli linn juugendstiili keskuseks, 1933 sai esimeseks linnaks Saksamaal, kus likvideeriti juutide kauplused, 11. sept. 1944 pommitas linna raskelt Briti lennuvägi, mille läbi purustati ¾ linnast. Linnas on sündinud kirjamehed Georg Büchner ja Georg Christoph Lichtenberg ning teadlane Justus von Liebig. Mis linn? (Tiit Kuningas)

5. Seda linna võib pidada snookerimängu pealinnaks, sest just selles linnas asuvas Crucible Theatre’is peetakse selle ala maailmameistrivõistlusi. Igal aastal viiakse seal läbi ka squashi English Open. Linn on väga tuntud ka jalgpallilinnana. Premier Leagusse siiski hetkel ühtegi klubi ei kuulu, kuid kaks klubi esinevad I liigas. Linna esindusstaadion aga läks 1989.a. ajalukku kui ühe suurima hukkunud pealtvaatajate arvuga spordiareene. Mis linnast on jutt? (Tiit Kuningas)

II KIRJANDUS, TEATER, MUUSIKA

6. Tuntud kirjanikud Goethe, Hoffmann, Heine, Verne, Stevenson, Kafka, Marguerite Duras on kõik õppinud ja mõned isegi töötanud ühel auväärsel erialal. Millisel? (Hugo Tang)

7. Kes on esimene Aafrikas sündinud Nobeli kirjanduspreemia laureaat eluaastatega 1913-1960, kes sai preemia 1957? Romaanidest esimene („Õnnelik surm“) ja viimane („Esimene inimene“) ilmusid peale tema surma, näidenditest „Caligula“ on lavastatud ka Eestis. (Mart Vellamaa)

8. Selle aasta "Draama" festivalil Tartus mängis Kuressaare Linnateater Edward Albee "Loomaaialugu". Üht peaosa mängis muidu Eesti rahvale hästi tuntud inimene, kes seni ei ole näitlejaleiba söönud. Kes? (Hugo Tang)

9. Arvo Pärt on astunud vene õigeusku ja loonud mitu selleteemalist teost nagu näiteks "Kanon pokajanen". Kuidas on Pärdi eesnimi (ristinimi) vene õigeusus? (Hugo Tang)

10. Kelle nime kannab „saatanliku viiulivirtuoosi“ Niccolo Paganini tuntud sonaat ühele viiulikeelele? (Tiit Kuningas)

III VARIA

11. Millega sattus Guinessi rekordite raamatusse kirikutorn Saksamaal Suurhusenis? (Mart Vellamaa)

12. Mille lõi 1709. a. Giovanni Maria Farina? See sisaldas esialgu 70..90% piiritust ja erinevate tsitruseliste õlisid, praegu võib sisaldada ka muid komponente. (Hugo Tang)

13. Kes on see noor moelooja, kes on õppinud Moskva kuulsa moelooja Slava Zaitsevi juures ja töötanud suure osa oma senisest tööelust Moskvas? Eestis on ta tuntuks saanud rõivabrändi "Errorist" ühe loojana. (Hugo Tang)

14. Norra etnograafi Thor Heyerdahli 1947.a. mereretk balsaparvel „Kon-Tiki“ on teada-tuntud. Koos viie kaaslasega sooritas ta 101 päeva jooksul 8000 km pikkuse merereisi Peruust Tuamotu saaretele. Keda või mida kutsuti meeskonnaliikmete seas nimedega Ku, Kane, Kama, Ilo, Mauri, Ra, Rangi, Papa, Taranga, Kura, Kukara ja Hiti? (Tiit Kuningas)

15. Eesti Naisliidul on kombeks valida aasta isa. Peale tiitli kingitakse aasta isale traditsiooniliselt ka üks raamat. Mis raamat? (Tiit Kuningas)

IV SPORT

16. Mis organisatsiooni lippu näete pildil? (Hugo Tang)

17. 25.05.2007 teatas FIFA, et keelab rahvusvahelised kohtumised (muude kohtade seas) kolme Lõuna-Ameerika riigi pealinna – Quito, Bogota, La Paz staadionitel. Mis põhjusel? (Hugo Tang)

18. Täna 10 aastat tagasi 15.detsembril 1997.aastal ilmunud Spordileht avaldas loo Tallinnat külastanud Vormel-1 maailmameistrist. Kes oli see kuulus vormelipiloot ja mis põhjusel ta Tallinnat külastas? (Ervin Runnel)

19. Nimetage isik, kes valiti äsja Euroopa Kabeföderatsiooni presidendiks. Temalt on ilmunud luulekogu “Ood rõõmule” ja ta põhitöö on kommunikatsioonifirmat “Powerhouse” juhtimine. (Mart Vellamaa)

20. Ta võitis Souli OMil võimlemises kaks kuld- ja kaks hõbemedalit. Tuli kahekordseks meeskondlikuks maailmameistriks (1987, 1991). Sooritas 1987.a. esimesena maailmas vabaharjutuses kolmekordse tagurpidi salto ja nüüd kannab see võimlemiselement tema nime. Praegu elab ta koos eksvõimlejannast abikaasa Annaga (1987.a. maailmameister iluvõimlemises) Dallase eeslinnas Planos, kus1994 avas koos viiekordse akrobaatika maailmameistriga Jevgeni Martšenkoga võimlemiskooli World Olympic Gymnastics Academy (WOGA), mis on USAs üks juhtivamaid ja edukamaid võimlemiskoole. Praeguseks on tema tütrest saanud üks maailma parimaid võimlejaid, kes 2005-2007 võitis MM-võistluste 9 medalit (4+5+0), neist seitse individuaalselt. Selle saavutusega on ta Shannon Milleri kõrval USA edukaim võimleja MMidel. Käesoleval aastal tuli ta maailmameistriks võistkondlikult ja poomil (ind.) ning püüab isa saavutust korrata Pekingi olümpiamängudel. Mis on isa ja tütre perekonnanimi? (Tiit Kuningas)

V MÕÕTÜHIKUD JA MÄRGID

21. Mida siiltunni väärtuse saamiseks kokku loetakse? (Hugo Tang)

22. Enne meetermõõdustiku kehtestamist oli kombeks kohalike pikkusmõõtude standardid panna rahvale võrdlemiseks välja linnade keskväljakule. Ka Tallinna raekoja seinal rippus eelmise sajandi 80-ndate aastateni kahe mõõdu standardid, kuni nad sealt varastati. Millise kahe mõõtühiku standardid seal rippusid? (Hugo Tang)

23. Mis nime all me tunneme laialt kasutatavat mõõtühikut, mille suurus muudes ühikutes on 10 MJ (megadžaul) metaboliseeruvat energiat või (USA-s) netoenergiat? (Mart Vellamaa)

24. Ühe olümpiaprogrammis oleva kergejõustikuala reeglitest leiame paljude muude mõõtude kõrvalt kaks järgnevat mõõtu: pikkus 12 jalga ja kõrgus 3 jalga. Mis alaga on tegemist ja mida need mõõdud tähistavad? (Ervin Runnel)

25. USAs eksisteerib eelarvamus, et selle kirjavahemärgi kasutamine filmi ja telesaadete pealkirjades mõjutab negatiivselt kassa sissetulekut. Mis kirjavahemärgist käib jutt? (Tiit Kuningas)

VI POLIITIKA

26. 2007. a. kevadel toimusid Iraanis Täbrizis demonstratsioonid seoses solvava karikatuuri avaldamisega ajalehes. Demonstratsioonidel sai surma 50 ja haavata üle 1000 inimese. Keda selle karikatuuri avaldamisega solvati ja kus ilmub see ajaleht? (Hugo Tang)

27. 1946. a. 3 XII nõuab USA, et ÜRO pöörduks ühe Euroopa rahva poole üleskutsega kukutada sealne diktaator. Nädala pärast kuulutabki ÜRO selle riigi valitsuse oma rahvast mitte esindavaks, peatab selle riigi liikmestaatuse ÜRO allorganisatsioonides ja kuulutab välja boikoti, mis kestab 1953. aastani. Mis riigist käib jutt? (Hugo Tang)

28. Kes on see Eestiga seotud Vene poliitik, kelle perekond elas 1948-1962 Pärnus. Sündinud on ta siiski Vladimiris, sest sõjaväelendurist isa ei usaldanud Eesti arste ja lennutas abikaasa sünnitama vanemate juurde. 1972 lõpetas ta Leningradi mehaanikainstituudi erialal “Lennuaparaatide tootmine”, oli “Rossija” Panga üks asutajaid, 1997 sai VF Presidendi kontrolli peavalituse Looderingkonna inspektsiooni juhatajaks, 2000 transpordiministriks ning 2005 määrati OAO “Venemaa raudteed” presidendiks. (Mart Vellamaa)

29. Kes on pildil olev tuntud poliitik? (Tiit Kuningas)

30. Kalevipoja mõõga stoorile konkureerivad kaks valda. Mõlemad on selle pannud ka oma vapile. Üks neist lausa ka äralõigatud jalad. Mis vallad tahavad endale Kalevipoja müütide aupaistet? (Tiit Kuningas)

VII LOODUS

31. Nimetage lülijalgsete hõimkonna lõugtundlaste (Chelicerata) alamhõimkonna tuntuim alamjaotus (klass). Lisaks neile kuuluvad lõugtundlaste hulka näiteks odasabad. (Hugo Tang)

32. Kaamellaste sugukonda kuulub 3 ulukit ja 3 kodustatud looma. Millised neist esinevad ainult kodustatud loomadena. (2 õiget – 1 punkt, 3 õiget – 2 punkti) (Aarne Uusjärv)

33. Nimetage see taim (Filipendula ulmaria), mille varasema ladinakeelse nimetuse Spiraea järgi on saanud nime aspiriin, kuna selles taimes on märkimisväärselt palju aspiriini toorainet ja taime on rahvameditsiinis kasutatud ravimina. Roosõieline taim on valgete pöörisõitega (vaata pilti). (Hugo Tang)

34. Mis on ühine taimedele nagu sarratseenia, darlingtoonia, vesihernes, drosofüllum ja kannpõõsad? Eestis leidub taolisi taimi Drosera ja Pinguicula perekondadest. (Mart Vellamaa)

35. Sellel loomal on oma isiklik toidumaa, mida ta kaitseb teiste isaste ees. Maatüki piirid tähistab ta väljaheitehunnikutega, mida uuendab iga päev. Hunnikute kõrgus on kuni 1 m ja läbimõõt 2 m. Kes teeb selliseid hunnikuid? (Aarne Uusjärv)

VIII VARIANTKÜSIMUSED

36. Autotööstur Henry Fordi tehastes olid need tööaja paremaks organiseerimiseks 30-kraadilise nurga all. Mis?
a) seinakellad; b) konveierid; c) klosetipotid; d) aknad (Tiit Kuningas)

37. Musta ja Aasovi merd ühendav Kertši väin oli hiljuti aktuaalse teemana ajaleheveergudel seoses sealkandis toimunud tormidega. Pooleks murdunud naftatanker, mille pardal oli 4000 tonni masuuti, tekitas väinas ökokatastroofi. Küsimus on aga kaugest ajaloost.
Mil viisil õnnestus vene vürstil Gleb Svjatoslavovitšil juba 11. sajandil täpselt ära mõõta Kertši väina laiuse? Hilisemad mõõtmised kinnitasid seda.
a) teostas mõõtmise nö „silma järgi“; b) läbis teekonna kaldast kaldani jalgsi; c) kasutas mõõtmisel postituvi abi; d) kasutas oma orja loodud kaugusemõõtjat, mis ametlikult leiutati alles sajandeid hiljem. (Tiit Kuningas)

38. Kas see praegu 76-aastane Brjanski elanik sündis:
a) 30. veebruaril; b) kahepealisena; c) karukoopas; d) kaks korda (Tiit Kuningas)

39. Peaaegu kõikides riikides on sõidukit peatuma kohustavat liiklusmärki kujutatud kaheksanurkse tahvlina, millel kiri STOP. Näiteks Iisraelis on kasutusel veidi teistsugune liiklusmärk. Sõna STOP asemel on tahvlil ülestõstetud peopesa. Miks nii?
a) enamik elanikkonnast ei tunne ladina tähestikku; b) ülestõstetud peopesa oli peatumise märguandeks juba Toora ajal;
c) sõna STOP kõlab juudi keeles sündsusetult; d) Iisraelis on kõik liiklusmärgid teiste maade märkidest erinevad (Tiit Kuningas)

40. Millise medaliga nõukogude sõdureid-„vabastajaid“ ei autasustatud?
a) Belgradi vabastamise eest; b) Budapesti vabastamise eest; c) Varssavi vabastamise eest; d) Praha vabastamise eest (Tiit Kuningas)

IX JÄRVAMAA

41. Väike-Maarja on kõigile tuntud alevik Lääne-Virumaal. Kus asub "suur" Maarja, millega kõrvutamisest Väike-Maarja oma nime sai? 1945-1979 oli see teine "Maarja" isegi alevi staatuses. (Mart Vellamaa)

42. Ta sündis 1847 Paides ja suri 1916 Saksamaal. Pärast Tallinna Toomkooli läks õppima Baselisse misjonärikooli. Töötas 1869-1873 Indias ja seejärel Baselis misjoniajakirja väljaandjana. Kellest käib jutt? Vihjeks nii palju, et küsitud isiku poeg on temast palju kuulsam. (Hugo Tang)

43. Mis riigis asub Tyri järv? Järve pindala on 134 km2 ja suurim sügavus 281 m, järve voolab sisse Begna jõgi ja välja Dramselva jõgi. (Hugo Tang)

44. 26.märtsil 1917 oli Türil Särevere vallavamaja juurde kogunenud tolle aja kohta erakordselt suur rahvahulk – ligi 2000 inimest. Kanti sinimustvalgeid trikolore ja loosungeid.
Elagu Eesti omavalitsus!
Elagu …… Vabariik!
Milline sõna oli loosungitel punktiiri asemel? (Mati Palmet)

45. Järvamaa kõigi aegade kuulsaim popansambel on kahtlemata „Paradoks”. Järgnevalt kuulete musitseerimas selle ansambli järeltulijat nii otseses kui kaudses mõttes. Mis on selle ansambli nimi? (Mati Palmet)

X AJALUGU

46. Teise maailmasõja ajal propageerisid lord Mountbatten ja Geoffrey Pyke Churchillile lennuki emalaevade ehitamist „pükriidist“ (inglise keeles Pyke nime järgi „pykrite“), et kaitsta Põhja-Atlandil liitlaste konvoisid. Suurbritannia merejõud võtsid asja tõsiselt ja teadlased, sh hilisem Nobeli preemia laureaat Perutz, uurisid selle pükriidi omadusi. Emalaevad jäid siiski ehitamata. Mida kujutas endast „pükriit“? (Hugo Tang)

47. Nimetage skandinaavia mütoloogias ühekäeline kangelaslikkuse ja üksikvõitluse jumal, kes mõnede allikate põhjal võib olla ka kõigi jumalate isa ja panteoni valitseja? Tema ruun näeb välja nii , nimetatakse seda märki "teiwaz" ja seda on seostatud eesti sõnaga "taevas" (Hugo Tang)

48. Kelle rasket ja legendaarset ilmaletulekut kajastab see ajalooliselt tähelepanuväärne puugravüür (1506)? Pildil kujutatud valitseja sündis siiski märksa varem kui loodud puugravüür. (Tiit Kuningas)

49. See antiikkangelane oli Zeusi ja Danae poeg, Heraklese vanavanaisa ja ühe aasia rahva esivanema isa. Vanaisa Akrisios pani ta ühes emaga kirstu ja heitis merre. Nad päästis Seriphose saare lähedal kalur Diktys. Graiade abiga õnnestus tal saada nümfidelt võlumüts, tiivulised sandaalid ja võlupaun. Abiellus Andromedaga. Kellest jutt? (Tiit Kuningas)

50. Mille eest said Stalini preemia saksa füüsikud Gustav Ludwig Hertz ja Heinz Barwich? (Hugo Tang)

XI TEADUS JA TEHNIKA

51. Hoolimata sellest, et nimi viitab millegile väga väikesele, on tegemist riigi suurim autotootjaga. See täistsükliga autotootja lasi oma esimese mudeli "Saga" välja 1985.a. Selle firma autoga võitis selle riigi kodanik 2002. a esimese N-rühma autoralli maailmameistri tiitli. Mis firma ja mis riigis see asub? (Hugo Tang)

52. Nimetage Balti riikide praeguselt alalt pärit Nobeli preemia laureaadid. (Hugo Tang)

53. Mida tähistab Einsteini kuulsas valemis E = mc2 täht c ? (Tiit Kuningas)

54. Mis elukutse esindajad kasutasid omal ajal selliseid instrumente? (Tiit Kuningas)

55. Millist numbrit ei kasuta Nokia firma oma mobiiltelefonidel, mis on mõeldud Aasia turu jaoks, sest paljudes Ida-Aasia maades peetakse seda numbrit õnnetust toovaks? (Tiit Kuningas)

XII ARHITEKTUUR

56. 1957. a. valmisid autorite kollektiivil - Peeter Tarvas, Uno Tölpus ja Olga Kontšajeva - kaks tolle aja kohta olulise hoone projekti, mis valmisid aastatel 1962 ja 1965. Mis hooned need olid? (Hugo Tang)

57. Tavaliselt on kirikute tornidel näha kas siis kukkesid või riste, aga see on küsija andmeil ainus kirik Eestimaal, mille torni tipus puudub nii üks kui ka teine. Kus see kirik asub ja mis on selle kiriku torni tipus? KÜSIMUS ANNULEERITI, SEST EESTIS ON VEEL VÄHEMALT KAKS KIRIKUT MILLE TIPUS EI OLE KUKK VÕI RIST. (Tiit Kuningas)

58. Mis otstarve oli sellel antiiksel ehitisel? (Tiit Kuningas)

59. Mooses sai Siinai mäel jumalalt käsulauad kümne käsuga ning nende käsulaudade praegune asukoht ei ole teada. Küll aga on ühe riigi kõigis kristlikes kirikutes spetsiaalne ruum käsulaudade hoidmiseks. Millisel maal ehitatakse selliseid kirikuid? (Aarne Uusjärv)

60. Millises riigis asub maailma suurim eramaja (500×250 m, 1778 tuba)? (Aarne Uusjärv)