KoKoKo mälumäng (Hugo Treffneri Gümnaasium, Tallinna 21. Kool, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium)

 

I Kultuur

 

1. Helilooja?

 

2. Kes on pildilolev jõuluvanaga sarnanev vanamees?

 

 

3. See 1923. aastal Friedebert Tuglase poolt asutatud ajakiri kuulub traditsiooniliste almanahhi-tüüpi kirjandusajakirjade hulka, mille põhitaotluseks on algusest peale olnud uudiskirjanduse avaldamine ja eesti kirjanduse hetkeolukorra kajastamine. Praegu on ajakirja peatoimetaja Mihkel Mutt. Mis ajakiri?

4. Pildil näete käesoleval aastal Eestit külastanud Iraani päritolu Prantsusmaal elavat kirjanikku ja kunstnikku. Oma elust on ta kirjutanud humoorika koomiksiraamatu „Persepolis“, milles püüab ümber lükata tavaarusaami Iraani inimestest ja elust. Teravmeelseks jääb ta ka säärastest lihtsatest elulistest asjadest rääkides, nt sellest, miks ta suitsetab ning seda maha ei kavatse jätta - no kas tõesti peaks pärast surma matma mulla alla värsket liha. Kes?

 

 

5. Liba-Nobeli arheoloogiapreemia sai käesoleval aastal Brasiilia arheoloog José Carlos Marcelino tõestuse eest, kuidas ….. pööravad segi arheoloogiliste leiukohtade sisu ning mõjutavad seeläbi meie arusaamist varasest ajaloost. José Carlos Marcelino võttis …… tegevuse tõsiselt luubi alla ning tuli lagedale niisuguste järeldustega: „1) …… liigutavad maa-alust leiumaterjali vertikaalselt nii üles kui alla; 2) nad suudavad segi pöörata teineteisest kuni 20 sentimeetri kaugusel olevad kultuurikihid; 3) õnneks jätab loomade tegevus mulla alla teatud märke, mida on arheoloogilistel kaevamistel võimalik märgata ja 4) arheoloogiliste esemete suurus, kuju, kaal või hulk ei oma ….. silmis mingit tähtsust, ta teisaldab kõik ettejääva.“ Nende selga katab luukilbist rüü koos sarvkilbistega. Mis loom kiusab arheolooge?

II Sport ja meelelahutus

 

6. Kuulete Lõuna-Aafrika Vabariigi laulja Steve Kekana laulu „Raising my family“. Loost on teinud oma populaarse versiooni üks Eesti ansambel. Millist nime kannab laulu eestikeelne kaver ja mis ansambel selle kuulsaks laulis?

 

7. Franz Schmidt, Julian Lloyd Webber, Jaques Offenbach, Lazlo Varga, Mstislav Rostropovit¹ – kõik nad mängivad hästi ühte klassikalist instrumenti, mis instrumenti?

 

8. Kes?

 

Evelin Ilves 

 

9. See hiljuti Argentiina jalgpallikoondise peatreeneriks kuulutaud mees on sündinud 1960. aastal. Lisaks oma säravale jalgpallurikarjäärile on ta pidevalt silma paistnud seadustest üleastumisega – ta on vahele jäänud kokaiini omamisega ning 1994. aastal USA-s toimunud  maailmameistrivõistlused lõppesid talle dopingukontrollis põrumisega. Mõned aastat tagasi oli meedia tagajalgadele aetud, kui teatati, et mees viibib eluohtlikus seisundis haiglas. Kes?

 

10. Näete paari taiest skandaalselt briti grafitikunstnikult, kes on laiemalt tuntud pseudonüümi all. Küsitav on lisaks grafitile tegelenud „skulptuuriga“, näiteks ehitas ta välikäimlatest Stonehenge, mis hiljem kahjuks vihase publikumi poolt lõhuti. Arvatakse, et tema kodanikunimi on Robert Banks, aga see pole leidnud kinnitust. Mis pseudonüümi all on kunstnik tuntud?

 

   

 


III Ajalugu ja usk

 

11. Vanade egiptlaste kõige tuntum kultusloom oli Apis (Egiptuse viljakusjumala Hapi kreekapärane nimi), ta elas oma palee-templis, kus teda ümmardati. Kui vana Apis ära suri valisid preestrid teatud tunnuste järgi uue Apise. Looma peamine kultuskeskus oli Memphis.  Tema sünnipäevi tähistati seitsmepäevaste pidustustega, kus massid teda austasid ja kiidulaulu laulsid. 1952. aastal leidis  Mariette Serapeumi kultusloomade matmispaiga - nende jäänused olid tohututes sarkofaagides, mis kaalusid kuni 58 tonni!

 

Mis loom oli Apis?

 

12. See keskaja filosoofia arengujärk ja sellele omane õpetusmeetod kujunes eeskätt Aristotelese õpetuse omaksvõtmise mõjul, ladina keeles kõnekunsti õpetaja. Hilisemale suunale on omane vastasseis mitmesuguste müstikavooludega ja üha süvenevad formaalloogilised taotlused. Katoliku kiriku ametliku filosoofiana säilitas pärast vastureformatsiooni oma seisundi Itaalias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Millest on jutt?

 

13. Selle tänapäeva maailma ühe suurima linna endine nimi oli Edo. Linnal on väidetavalt maailma keerukaim ühistranspordi süsteem. Mis linn?

 

14. Mis järv? Järves asub Ki¾i saar, millel on 18. sajandist pärinevad puukirikud.

 

  

 

 

15. 1) Kirjutatakse alla Varssavi pakt Ida-Euroopa riikide vahel. 2) Le Mansi 24 tunni sõidul juhtus õnnetus, milles hukkus 80 inimest. 3) Surid Albert Einstein ja Thomas Mann. 4) Et iive positiivseks jääks – sündisid Michel Platini, Urmas Ott ja Kevin Costner.

 

Mis aasta? (+- 2 aastat – 1 punkt)

 


IV Varia

 

16. See organisatsioon on inimesele, kelle IQ näitaja ületab teatavas standardiseeritud testis 98% maksimumist. … on levinud üle maailma, alguse sai see Inglismaalt, kui 1946. aastal lõid R. Berrill ja L. Ware esimese … Organisatsiooni nimi tähendab ladina keeles lauda. Kuulsamad liikmed: R. Buckminster Fuller, Isaac Asimov, Marcus Grönholm. Mis organisatsioon?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. Selle firma rajas 1895. aastal pikamaajooksja Joseph Foster. Firma  hakkas valmistama jooksukingi kohalikele sportlastele. Kuni asutaja surmani kandis nime J. W. Foster & Sons, pärast seda Olympic Works. Asutaja lapselapsed lõid 1958. aastal uue firma, mille nimetasid ühe Aafrika antiloobi liigi järgi (nimi on saksa keeles ja tähendab metskitse). 2005. aasta augustis ostis selle firma Adidas. Mis firma?

 

18. Pildilolev See setu juurtega mees ise näeb ennast pigem kinonäitleja kui teatrinäitlejana. Kes?

MINU ESIMESED JA VIIMASED: Arvo Kukumägi (49), vabakutseline näitleja

 

19. Kirjanik Andres Ehin tegi 1971. aastal ettepaneku hakata võõrsõna „fantaasia“ asemel kasutama ühte uudissõna. Sõna avaldas muljet ühele noorte meeste pundile ja nad võtsid selle oma loomingulise kollektiivi nimeks. Mis sõna Andres Ehin välja pakkus?

 

20. Kuulete bändi, mis nüüdseks on laiali läinud. Bändi moodustasid 2 meest: Darren Hayes ja Daniel Jones. Oma nime võtsid mehed Anne Rice’i raamatust. Suurimat edu saavutasid vahemikus 1997-2000. Mõned lood: „Truly, madly, deeply“ „Crash and burn“, „I want you“, „Animal song“, „I knew i loved you“. Mis bänd?

 

 


V Teadus ja loodus

 

21. Kes on Oss, Raivo, Valja, Piia ja Priit? Nad on praegu kõik Lähis-Idas puhkamas, kuigi Ossi üks poeg on praegu Nigulas ja teist kohati augustis Kagu-Soomes. Oss on pärit Raplamaalt, Valja ja Piia on Saaremaalt. Mitte eriti ammu veebikaameras esinenud Donna ja Tooni on vast eeltoodute kuulsamad sugulased. Kõik talvitujad on muidugi lõunamaiselt mustad, ja nende värv püsib ka kevadel puhkuselt tagasi Eestisse jõudes.

 

22. Kus asub piltidel näidatav koht? Seda kohta kutsutakse kohalikus murdes „Clochán na bhFómharach“, asub ta saare põhjarannikul ja kuulub muuhulgas UNESCO maailmapärandi nimekirja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23. Mis taime õisik on all paremal pildil? Tegu on perekonda Musa kuuluva küllalt tuntud taimega, kelle vilju (mis on botaaniliselt marjad) tarvitatakse toiduks ka Eestis. Marju on sel taimel kobaras (kui see kobar kord valmis saab) kohe palju, kobarad kaaluvad tihti mõnikümmend kilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24. SETI projekti seni suurim saavutus maavälise intelligentsi otsinguil on üks 1977. aastal vastuvõetud 72 sekundi pikkune raadiosignaal. Signaal oli eriline sellepoolest, et tema parameetrid vastasid täpselt sellise signaali parameetritele, mis arvati olevat targa eluvormi poolt välja saadetud signaalil. Mees, kes signaali esimesena tähele pani, J. Ehman märkas vastuvõetud signaalide hulgas kombinatsiooni 6EQUJ5 (numbrid ja tähed vastavad signaali intensiivsusele) ning kirjutas signaali juurde ühe kommentaari, mille järgi signaal ka oma nime sai. Mis oli see kommentaar?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25. Pildil olev mees leiutas suitsuvaba püssirohu, aga see pole tema suurim leiutis. Tema tähtsaimat leiutist poleks mõtet nimetada, see muudaks küsimuse liiga lihtsaks. Tema tütar oli abielus luuletaja Alexander Blokiga. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


VI Venemaa

 

26. Kuuldav muusikapala kandis algselt pealkirja „Leningradi ööd“, aga Nõukogude Liidu kultuuriministeerium käskis selle nime ära muuta. Nii sai  laul nimekuju, mille all ta on maailmakuulsaks saanud. Mis nime all on see lugu eesti keeles tuntud?

 

27. Vene ajaloost on tuntud kolm russide soost venda. Kaks neist olid Sineus ja Truvor, kes väidetavalt valitsesid omal ajal vastavalt Beloozerot ja Irboskat.

Mis oli kolmanda ja kõige kuulsama vennakse nimi?

 

28. Vene poeet Sergei Jessenin oli abielus ameeriklannaga, kes oli temast 18 aastat vanem. Jessenin lõpetas oma elu enesetapuga, olles enne iseenda verega seinale hüvastijätuluuletuse kirjutanud. Põnevate surma asjaolude osas ei jäänud poeedi kuulus naine oma mehele alla – ta suri paar aastat pärast Jesseninit õnnetu juhuse läbi -  tema sall jäi auto ukse vahele ning kägistas ta auto eemaldudes. Kes on see naine?

 

 

 

29. Üks tänapäevase vene popmuusika lipulaevu on kindlasti tüdrukuteduo t.A.T.u. Küsime selle liikmete nimesid.

 

30. Pildilolev kirjanik väisas käesoleval aastal Eestit, olles Prima Vista kirjandusfestivali aukülaline. Ta on üks loetavamaid vene naiskirjanikke, tema teoseid on tõlgitud ligikaudu 40 keelde. Eesti keelde on tõlgitud romaanid, „Lõbus matus“ ja „Kukotski juhtum“. Ta on geneetiku haridusega. Kes?

 

 

 

Vastused:

 

1. Maurice Ravel

2. Lev Tolstoi

3. Looming

4. Marjane Satrapi

5. Vöölane

 

6. „Kes ei tööta, see ei söö“ – Kuldne Trio

7. T¹ello

8. Evelin Ilves

9. Diego Maradona

10. Banksy

 

11. Härg

12. Skolastika

13. Tokyo

14. Äänisjärv (Oonega järv)

15. 1955

 

16. Mensa

17. Reebok

18. Arvo Kukumägi

19. Ruja

20. Savage garden (Affirmation)

 

21. Mustad toonekured

22. Suurbritannias (Põhja-Iirimaal)

23. Banaan

24. Wow!

25. Dimitri Mendelejev

 

26. Õhtud Moskva lähistel

27. Rjurik

28. Isadora Duncan

29. Julia Volkova ja Lena Katina

30. Ljudmilla Ulitskaja