XXXVIII Kloostriturniiri paarismäng

 

1. Kes on pildil oleva kuju skupltor?

 

         

 

2. Mis taim?

 

      

 

3. Mis linna nime kannab 110 keemiline element?

 

           

 

4. Kes on pildil?                               5. Kes on kunstnik?  

 

                                  

 

 

 

 

6. Kes on see mees?

 

    

 

7. Kuidas rahvas nimetab neid sünnimärke?

 

     

 

8.  Mis nimetust kannab see kuub?

 

            

 

 

9. Kes?                                                                          10. Mis nime kandis see relv?

                                                                                           

                

 

11.  Kes?

 

Vive Tolli

 

12.  Kes on see Nürnbergis surmamõistetud mees, kes hiljem ainukesena postuumselt rehabiliteeriti?

 

    

 

13. Kes on see tuntud helilooja?

        

 

14. Mis lipp ja vapp?                                                                  15. Mis majaga on tegemist?

                                                                                                      

                                                                                                     

                              


 

16. Eesti neljanda korralise valitsuse peaminister nimetati 20.12.1920 ümber riigivanemaks. Kes sai Eesti esimeseks riigivanemaks?

 

17.  Maleturniiridel kasutatakse viigirohkuse vastu võitlemiseks ka “jõulureeglit”, kus viigi pakkumisse tuleb eriti pakkujal ettemõtlikult suhtuda, sest see võib ta kahjuks pöörduda. Mismoodi?

 

18.  Mis mõõtühiku võib kirjutada rea lõppu: 7 g jahu = 8 g suhkrut = 9 g soola = 1 …?

     

19.  Euroopa suurim alvar on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mis saarel see 42 km pikkune ja kohati 9 km laiune loopealne asub?

 

20.    Narkodiilerid leidsid kokaiini turvalise töötlemise katsetuste käigus, et parim on segada  pulbrit pannil ühe ainega ning veega ja vesi välja aurutada. Saadud ainet hakati kutsuma “crock cocaine” ehk krakiks, sest hakkas pannil praksuma. Mis ainega kokaiini segati?

 

21.    Helind.

 

22.    Vladimir Putinit autasustati 2007 aastal Nobeli preemiaga. Oslost  või Stockholmist saadavaga pole sel ühist, kuid on ligi kümmekond aastat vanem, asutatud 1888.a. Alfredi vanema venna, Vene kodaniku , Peterburi elaniku, naftatöösturi poolt.

Mis selle Nobeli eesnimi, kelle nimelist preemiat “teenete eest Venemaa ees” antakse välja Peterburi eliidi komitee poolt?

 

23.    Üldtuntud on Onu Sam, John Bull ja Marianne. Mis samamõõduline pühakunime- tuletis on sakslaste puhul kasutusel?

 

24.    2008.aasta lõpus tuli Vanalinna Hariduskolleegiumi noorte poolt THEATRUMIS ettekandmisele Anonymose ( s.t. tundmatu) 13.saj. muinasjutt täiskasvanutele “Aucassin ja Nicolette”, mis on ¾anrilt  chantefable. Mis ¾anr see on?

 

25.    Fraseologism “ roheline tee” on tänapäevases mõistes kasutusel u. 100 aastat (algul raudtee semaforides). Umbes 150 aastat tagasi oli “roheline tänav” Eestimaa oludes hoopis kurjema tähendusega. Mispärast?

 

26.    Siidi algusaegadel said Hiinas seda endale lubada muidugi vaid ülikud. Lihtsamad Hiina naised, kes ka tahtsid hästi välja näha, peksid puuvillast riiet keppidega ja siis hõõrusid riide kivi peal läikima. Kuidas seda vaesuse sünonüümiks kujunenud kangast hakati kutsuma?

 

27.    Enam-vähem tuntud Buridani eesel, kes ei osanud valida kahe võrdse võimaluse vahel, kuid millega paistis silma Bileami (Pilemai) eesel?

 

28.    7. dets.1998 varises Tallinnas oma kodumaja ees infarktiga kokku 76. a Eesti kirjanduse diktaator. Tal oli vähe leinajaid, kuid vahetud alluvad tunnustavad teda oma nõukogude aegsete töötajate kaitsmise eest, isegi “40 kirjale” allakirjutanuid ei vallandanud. Moskvasse asju ajama sõites oli poltrukist reservalampolkovnikul kohvris alati kaks ülikonda, üks medalitega, teine ilma, mida siis vastavalt olukorrale kasutas. Kellest jutt?

 

29.    Alam-Egiptuse valitsejaid austati tiitliga BIT, mis ligikaudses tõlkes tähendab” … kuningas “. Vana- Kreekas nimetati neid bit - olendeid “ muusade lindudeks”.

       Kes oli see elusolend, kes ka  Alam- Egiptuse sümboliks?

 

30.    Igaühel on õigus olla rumal, kuid seda õigust ei maksa kuritarvitada. Kes tuntud- armastatud kirjanduskangelastest ei pidanud teadmisi tähtsaks?

Pühapäevakoolis ei õnnestunud tal pähe saada ridu:” Õndsad on vaimust vaesed…”

ja inspektori palvele nimetada 12 apostlist kaht esimest, vastas kõhklematult -Taavet ja Koljat. Kes see tarkpea oli?

 

31.    2008 a kuldmedaliga Jõgeva Gümnaasiumi lõpetanud Maria Org võitis ka ülemaailmse INTELI teaduskonkursi preemia kasutatud arvutitükkide kodumajapidamises rakendamise eest. Mis taaskasutuse valdkonna Eesti neiu kõvaketta pruugitud magnetitele leidis, mille eest Nobeli preemia laureaadid tal Atlantas autasustamisel kätt surusid?

 

32.    Mõned aastad tagasi põhjustas Eesti üldsuses Jaak Mae ja Andrus Veerpalu põsktubaka pruukimine kerge pahameelepuhangu. Nüüdseks olevat suusaässad pahast harjumusest üle saanud. Mis nimega rootslased seda üldrahvalikus pruugis – kolmandik rootsi mehi ja 6% naisi- ainet kutsuvad?

 

33.    Ühtede staatusesümbolite kohta ütles omal ajal John Pierpoint Morgan: “ See, kes küsib, kui palju see maksis, ei saa seda endale lubada”. Millest jutt, kui praegu nende sümbolite  maailma esikolmikusse kuuluvad “PLATINUM DUBAI, PRINCE ABDUL ASIS, AL. SAlAMAH

 

34.    Filosoof Thomas  Hobbes (1588 – 1679) , kellel oli sügavalt pessimistlik arusaam inimloomusest, on andnud tänasesse riigiteooriasse tunnustatud panuse rumalate inimeste absoluutsest vabadusest loobumise mõistega, mida Eesti oludes esindab mõned aastad tagasi loodud ühiskondlik organisatsioon. Nimetage see organisatsioon, mis oma nimega iseloomustabki seda riigiteoreetilist põhimõtet?

 

35.    Kui Louis XVI pea oli langenud giljotiinikorvi, hüppas tapalavale mees, kes kastis käe verre, tõstis verise käe rahvahulga poole ja hüüdis rahulolevalt: “ Jacques de Molay! Sinu eest on kätte makstud!” Mis mees see oli, kelle eest maksti kätte?

 

36.    See majandusharu annab maailmas tööd umbes 230 miljonile inimesele, maht umbes 7 triljonit dollarit. 150 riigis kuulub see majandusharu eksporditulude esiviisikusse ja 60 riigi jaoks on lausa tähtsaim ekspordi haru. Mis?

 

37.    Oli esimene gangster, kes avas 1934.a. arve ©veitsi pangas. Olles peamiselt planeerija ja nõustaja, hoidis madalat profiili, läks “ erru” 1970.a. 1974.a. loobus FBI katsetest teda trellide taha panna ning üks seadusesilm kommenteeris: “ Ta on geenius. Ta oleks võinud olla  General Motorsi president, kui oleks tegutsenud seadusliku äriga”. Teadmata arvu miljardite omanik suri 1983. Mis nime all see 1902.a. Grodnos Maier Suchowlinskina sündinud gangster rohkem tuntud?

 

38.    1927.a. konstruis USA arhitekt John Hammes ühe tubase seadme, et prouale jõuludeks rõõmu teha. Täiendavas instruktaa¾is prouale hoiatas austrikarpide ja maisitõlvikute eest. Praegugi kasutatavale asjale  mõtles kena eestikeelse nime välja prof. Aleksander Maastik. Seadmed maksavad mõnituhat krooni, tööaeg päevas mõni minut ning pidid elektrit tarbima mõni kwh ja vett mõni m3 aastas. Mis asi?

 

39.    Ese

 

40.    Selle anekdootliku seiga toimumisajaks oli kas 28. või 29. detsember esimese Eesti Vabariigi algusaastatel. …viimaks jõudis ametimees piinliku küsimuseni: “ Kes on teie perekonnas perekonnapea?” Mees köhatas, niheles, vaatas vilksamisi naise poole. Naine puhises kurjalt ja põrnitses meest. Ametimees tegi, nagu otsiks portfellist mingit olulist paberit, maad võttis vaikus. Lõpuks naine käratas mehele:” No, mis sa magad, tohman! Ütle talle siis, et …sina oled!”

       Mis sündmusega seoses sai mees “aukõrgendust”, mis aastal juhtus?

 

41.    2008 aastal tulid võistkondlikult maailmameistreiks Tunnet Taimla, Andri Purk, Johan Lents ja Aivo Oll ( maletaja Lembit Olli poeg) alal, millel Eestis umbes 1000 harrastajat. Mis spordiala ?

 

42.    Sünnijärgne ¹otlane sai raudtee- ja terasemagnaadiks USA-s. 1901.aastal,kui ta müüs oma kompanii J. P. Morganile, nimetati teda maailma rikkaimaks meheks. Kuni surmani 1919.a. jagas ta filantroobina laiali 90 % oma varandusest, sest väitis, et mees, kes sureb rikkana, sureb häbiväärselt. Kes selle terase tähelepaneku autor?

 

43.    Helind.

 

44.    Ese.

 

45.    Ese.

 

Vastused:

1

Paul Landowski

2

Must lumeroos, " Jõuluroos"

3

Darmstadt

4

Michael Roos

5

Ernst Ludwig Kirchner

6

Paco Rabanne ( kõrval parfüüm " 1 Million" )

7

"Tulemärk"( nõiamärk, metsalisemärk)

8

Redingot ( riding coat)

9

Vello Lään

10

Bazooka

11

Vive Tolli

12

Alfred Jodl, OKW ülem

13

Cole Porter

14

Krimmi lipp ja vapp

15

Muumimaja Naantalis

16

Anton ( Ants,Hans) Piip

17

Viigipakkumine siduv - püsiv,

 

vastane võib selle ka hiljem vastu võtta

18

Teelusikatäis ( tl )

19

Öland

20

Söögisooda

21

Trompet, tromboon, klarnet -

 

 - muusikapala puhkpillid

22

Ludwig Nobel

23

Michael ; Saksa Mihkel

24

Segu laulust ja proosatekstist

25

Kadalipp, peksutänav

26

Sits

27

Hakkas inimkeeli rääkima, kui teda tümitati

28

Endel Sõgel

29

Mesilane

30

Tom Sawyer

31

Magnetite vahelt läbi jooksnud vesi tekitas

 

3,7 korda vähem katlakivi

32

Snus

33

Suurimad jahtlaevad ( pikkuselt vastavalt

 

160,147,139 m)

34

Ühiskondlikku Leppe Sihtasutus

35

Templirüütlite viimane suurmeister,

 

põletati 1314.a. märtsis

36

Turism

37

Meyer Lansky

38

Köögihunt , ka jäätmepurustaja

39

Ese - looma tabletimanustaja

40

1922.a. rahvaloendus

41

Rend¾u

42

Andrew Carnegie ( Carnegie  Hall avati 1891.a.)

43

Birgit Õigemeel

44

Ese - mäesuusa, lumelaua kanditeritaja

45

Ese - arvuti emaplaadi jahutusradiaator