XXXVIII KLOOSTRIMÄNG – AASTAVAHETUSMÄNG 2008/2009

INDIVIDUAALMÄNG

 

1.       Eesti Vabariigi väljakuulutamine 24. II 1918 Tallinnas tõi kaasa ainult ühe inimohvri,

kui punakaartlastelt sai Rannavärava mäe lähedal surmahaava Omakaitse rühmajuht.

Kes oli see 35.aastane lätlasest erustaabikapten, kes andis esimesena elu Eesti riigi eest ning maeti Rahumäe kalmistule?

 

2.       Vana - Kreekast pärit kurjakuulutaval fraasil ”tule ja mõõgaga” oli tegelikult tänapäevase arusaamaga poole rahumeelsem taust.

Mida seal “ tule ja mõõgaga” tehti?

 

3.       Millest meist mitteolenevast sõltub see, kas inimene näeb must-valgeid või värvilisi

unenägusid?  ( ainult 4 % kaasaegsetest nägevat must- valgeid unenägusid)

 

4.       2007 aasta aprillis surnud saja-aastane näitleja Bruce Bennett oli tuntud muidugi ühe legendaarse filmiosa järgi, kuid mis nime all ta võitis 1928.a. olümpiahõbeda? ( filmiosa – 1 punkt, sportlasnimi  - 2 punkti).

 

5.       Traditsioonilises jaapani külalistemajas külastate tõenäoliselt ka ONSENI, mis toimub elava järjekorra alusel ning mille järel tugevamgi organism vajab turgutust, milleks on puhkepingid ootamas.

Mis jaapani olmekultuuri osa on ONSEN?

 

6.       Heli.

 

7.       Selles Eesti vallas suleti kool juba 1986.aastal. Noorim püsielanik sai aastal 2008 26.aastaseks. Keskmine elanike vanus 64 aastat. Vald on tervenisti looduskaitse all.

Ainsad loomad olevat koerad ja kassid. Mis vald, kus pole ühtegi registreeritud äriühingut ega politseinikku?

 

8.       Kui Hiina erihalduspiirkond Hongkong õitseb kui kommertskeskus, siis mis on temast tunnise laevasõidu kaugusel asuva Macao õitsengu aluseks?

 

9.       FIA ei salli rassiliste, usuliste ega poliitiliste motiivide toomist võidusõitu. Kui 2006 aastal andis Istanbuli F –1 võidukarika üle Mehmet Ali Talat, karistas FIA türklasi   5 milj USD suuruse trahviga. Kes on M. Ali Talat?

 

10.      Soome “peruna” pärinevat rootsi sõnast “jordpäron”- maapirn. Meie kartul pärineb muidugi sakslaste Kartoffelist. Sakslased said selle nime omakorda itaallastelt, kellele Ameerikast toodud mugul meenutanud üht omamaist  hoopiski –mitte – juurvilja. Millega eestlane võib Itaalias kartulist juttu tehes kostitatud saada?

 

11.    Kuidas tunnete mitte ainult maitsmismeele, vaid ka kompimismeele abil ära, et Teile on pakutud õiget cappuccino kohvi?

 

12.     Heli.

 

13.    Peter Simon Pallas kirjeldas 1772.a. nüüdseks hääbunud soome-ugri rahva karagasside keelt ja kombeid. Selle Siberi rahva uskumused olid lihtsaimad maailmas. Nad palvetasid taeva ja päikese poole, kusjuures  pöördusid nende mõlema poole sama sõnaga, mida tavaline tallinlane ( eestlane) kasutab suhtlemises üks või mitukümmend korda päevas. Mis igapäevasõna see on?

 

14.    Selle spordiala esmaürituse korraldasid 1976.aasta aprillis Austraalias Rodi, Gail ja Neil Phillips. Seal ka esimene MM 1992.aastal.Esimene EM korraldati 2003.aastal Permis, kuhu jõudis ka 5 välisvõistlejat. 2005.aasta EM oli Eestis. 2008. aastal korraldas juba Eesti MM-I, kust saadi ka mitmeid maailmameistri tiitleid. Mis ala?

 

15.    Inglise keeles on puu nimi Douglas- Fir, taimegeograaf David Douglas` järgi, kes 1827 taime Ameerikast Inglismaale tõi. Sakslastele on puu Douglastanne. Ka Eestis kasutati 20.saj. algul douglaasia nime, kuni kinnistus praegune. Milline?

 

16.     Armuseikluste puhul meeldis Zeusile võtta eriti linnu kuju. Mis linnuks muutis ta end, et võita endale Herat, hilisemat palju petetud abikaasat?

 

17.    Selle Euroopa Liidu liikmesmaal ei ole viimase saja aasta jooksul rahva arv nimetamisväärselt muutunud, kuid näiteks 1801- 1841 aastate vahemikus kasvas rahvaarv viis korda. Isegi 19. saj. ei lõigatud sel maal vilja sirbi või vikatiga,

vaid poolvalmis vili kisti kõrshaaval üles ja kõrvetati kuivaks. Kuni 1600 aastani ei tuntud veorakmeid ja hobused vedasid atra nn. saba otsas. Toit tuli peamiselt karjakasvatusest ning umbes poolemiljonilise rahva umbes 150 pealikut sõdisid pidevalt omavahel. Mis tänapäevane ontlik EU maa?

 

18.    Fini¹ilindi ja jäähokivärava kõrgus on sama ehk mitu cm või mitu jalga?

 

19.    7. jaanuaril 1920 võeti Tomskis kirikus jõulujumalateenistusel kinni üks 31.aastane naine. Süüdistus põhines ainuüksi ta enda siiratel seletustel: “ Ma uskusin Kolt¹akki

ja ta tõde. Hiljem sain nägijaks, otsustasin teenistuse sinnapaika jätta, sest leidsin, et olin rängalt eksinud.” Kohtuotsusega kuulutati ta nõukogude võimu leppimatuks vaenlaseks ning porut¹iku aukraadis sanitaarrongi ülem lasti Krasnojarskis maha.

 Kes see kõigi Georgi ristide kavaler?

 

20.    See ehitustraditsioon sai alguse u. 100 aastat tagasi USA-st, Nebraskast, kui ühele uusasunike seltskonnale saabus talv “ pisut ootamatult”, ning nad pidid kiiresti kasutama kõige kättesaadavamat materjali. Praeguseks on see ökoehitusstiil levinud üle maailma. Eestis hakkas esimesena vastavat teenust pakkuma firma Naturaalehitus.

Mis materjali siis ehitajad kasutavad, mille juures esimese asjana tuleks lahti mõtestada küsimus – “miks te seda teha tahate”?

 

21.    Töötajate liigitamine ainult sini- ja valgekraedeks olevat juba iganenud. Räägitakse veel neljast “kraest” : rohekraed ( keskkonnategelased ), hallkraed ( lai füüsilise töö tegijate ring), kuldkraed ( oma valdkonna tippametnikud) ja roosakraed. Millise päris suure valdkonna täidavad roosakraed?

 

22.    Riigi peamises lennujaamas rullitakse jõulude ajal lahti punane vaip OFW- de ehk välismaal töötajate puhkusele saabumise puhul. Riigi president tuleb neid kätlema kui “ moodsa aja kangelasi”. Iga neljas maailma madrus olevat sellest rahvusest ja Kreekas kutsutakse kõiki teenijatüdrukuid selle riigi järgi. Mis riik see on, kus välismaal töötab 10 % tööjõust, kelle rahaülekanded toovad 13 % SKP-st?

 

23.    Merelindudele on omane perioodiline pearaputamine. Miks nad seda teevad?

 

24.    Heli.

 

25.    Mis tseremoonial hüütakse ( alates 1409 aastast) kolm korda vormelit : “ ( … ametimehe tiitel), nii möödub kogu maailma maine kuulsus!”, kusjuures iga kord süüdatakse hõbekepikese otsas kimbuke takku?

 

26. Kuidas selle jaapani pisiplastikaeseme üldnimi.

 

27. Madeiral on võetud suund, et turistidele poleks üle 32 tuhande voodikoha, kuna kardetakse looduse läbustamist sissesõitnute poolt. Madeira turismipiirkonna  ametlikuks kaubamärgiks on kuulutatud keskkonnasõbralikud levada-matkad. Mis on Madeiral “levada” ?

 

28. 1950. a. nov. Põhja- Korea ja Hiina piiril ühe jõe kohal toimus esimene reaktiivlennukite õhulahing MIG 15 ja F- 86 Sabre vahel. Mis jõe kohal toimus lahing?

 

29. “Mida teeb eestlane, kui Eesti koondis on võitnud jalgpalli MM-i ?”

        Anname sellele kibedalt raskele küsimusele poole õigest vastusest”… ja läheb magama”. Teie osaks jääb anda vastuse esimene osa – max kolm sõna.              (Õiges suunas vastanud, s.h. kindlasti vaimukaim saavad punkte)

 

30. Peipsi vanausulised räägivad alati elavalt talistepühade ennustuskommetest, mida tuntakse rahvusvaheliselt alektromantia nime all. Kes on selle alektromantilise ennustuse klassikaline peategelane, kus kasutatakse orgaanilisest ainest ringi ja

kirjatähti?

 

 

Vastused:

1

Johann Muischneeks ( Ivan Ivani p. Musnek)

 

sünd. 1883 Võnnu lähedal - surn 25.II 1918

2

Raviti haavatud sõdureid,

 

teraga puhastati haava, tulega desifintseeriti

3

Kas lapsepõlves nähtud filmide või TV

 

värvidest

4

Tarzan; 10- võistluse hõbe - Herman Brix

5

Mineraalveega vann

6

Stalini hääl

7

Piirissaare; 7,5 km2, Eesti väikseim vald

8

Hasartmängud, kasiinod

9

Põhja - Küprose Vabariigi president

10

Trüffel ( tartufo)

11

Tass eelsoojendatud

12

Canio aaria " Pajatsitest"

 

Caruso 1907.a.

13

TERE

14

Rogain

15

Ebatsuuga

16

Kägu

17

Iirimaa; 1840.a. elanikke 9 miljonit,

 

praegu 3,8 miljonit

18

4 jalga e. 122 cm

19

Maria Bot¹karjova, naissurmapataljonide

 

looja

20

Põhumajad

21

Roosakraed - teenindustöötajad,

 

ka medõed, põetajad

22

Filipiinid

23

Vabanevad soolavedeliku tilgast noka otsas

24

G.F.Händel; oratooriumist " Messias"

 

BIG BENi tornimuusika

25

Paavsti ametisse pühitsemisel,

 

sisseastumisel Püha Peetruse katedraali

26

Netsuka

27

Niisutuskanalid

28

Jalu jõgi

29

Lülitab playstationi välja

30

Kukk; nokib teri, mille juures kirjatähed