Geograafia kiirküsimused       26.01.2008 Kloostriturniir

 

1.      Maakera kaks ainsat saart, kus üle saja miljoni elaniku ?

2.      Neli miljonit prantsusekeelset Belgia kodanikku elab Valloonias. Mis on Valloonia pealinn?

3.      Kui joa laius ületab kõrguse, siis ta on NIAGARA-tüüpi juga. Mis tüüpi on juga, kui kõrgus ületab laiuse?

4.      Mis loodusobjektidel on üldnimi GAIOT( A. H. Guyot` järgi) ?

5.      Suurim KUU meri ?

6.      Ameerika maailmajao väikseim riik?

7.      Hispaania on hispaaniakeelse rahvastikuga riikidest rahvaarvult kolmas. Millised riigid on temast eespool?

8.      Maailma kolm veerikkamat juga asuvad ühes riigis. Millises?

9.      Mis Aasia riik asub tervenisti lõunapoolkeral?

   10.   Kui  jätta tihtiküsitud esimene ära, siis edetabeli järgmised on RENE-LAVASSEUR, OLHON ja SAMOSIR. Millega tegu?

11.   Jammu ja Kashmir jaguneb tegelikult kolmeks osaks. Kuidas on seal asuva budistliku mägismaa nimi?

12.  Mis Eesti vald ( 210,5 km2, 2200 elanikku) taastati 1990.a. esimese vallana?

13.  Mis riigi kõige madalam punkt on 1381 m üle merepinna (maakera riikide kõrgusrekord) ?

14.  Linn oli 15…16.saj. Mandingo Askia dünastia pealinn. Kohalikke väitel seal “maailma vanim ülikool” KORANIC SANCORE UNIVERSITY.

 Mis linn, saanud nime “Suure nabaga ema “järgi ?

15.  Rahva endanimetus OROTSHEL ( põdrainimesed ), kirjakeele  aluseks OLI murre. Üks suurima          rahvusteadvusega põhjarahvaid . Mis on selle rahva ametlik nimetus alates 1930.a. ?

16.  Himaalaja mahutab endas mitmeid maailmarekordeid. Mis on 8000 - meetriste Annapurna ja Dhaulagiri läheduses Nepalis asuv  KALI GANDAK?

17.  Riik kohalikus keeles “täitsa tühi ala”, kuigi seal näiteks maailma teine vägevam kanjon USA Suure Kanjoni järel. Mis riigi president on alates 2004.a.  Hifikepuny Lucas Pohamba?

18.  Mis riigiga on Brasiilial kõige pikem maapiir?

19.  Kelle nime kannab Kodiaki saart Alaskast eraldav väin? ( Mees rajas 1784.a. esimese Vene asula Ameerikas)

20.  Millise Euroopa pealinna piiresse ulatub metsane KAMPINO Rahvuspark ?

21.  Mis riigis asub Milleeniumi atoll?

22.  Nimetage Antarktika suurim polaarjaam, kus suvel tegutseb kuni 2000 inimest ?

23.  1812.a. taganes Napoleon suurte kaotustega üle Berezina. Mis jõe lisajõgi on Berezina?

24.  Aafrika külastatavamaid linnu asutati 1827.a. kui Port Clarence ja 1843.a nimetati  Santa Isabel. Viimane nimevahetus toimus 1973.a. iseseisva riigi pealinnana bubi rahva suure pealiku nime järgi. Mis linn ?

25.  Mis USA osariigi pealinn on FRANKFORT?

 

Geograafia pildid

 

1.       Tallinnas on tänav, mille nimetus langeb kokku selle vulkaani nimega?

 

 

2.       Seda meest ei lubanud kuningas kodumaale matta-„Seni kuni tema luud on Indias, pole meil seal midagi karta”?

 

 

3. Mis riigis asuvad need ajaloolised varemed?

      

 

 

4.       Mis riigis asub see rahvusküla?

Ndebele dwelling     Traditional huts    Ndebele woman

 

5.       Mis vapiga on tegemist?

 

 

 

 

6.       Mis linna vapp ja lipp?

 

      

 

7.       Kes on see maadeavastaja 1565-1611?

 

     

 

 

8.       Millega on tegemist?

 

    

 

 

9.       Mis teenetemärkidega on tegemist?

       

10.    Kes on see meresõitja?

 

 

 

Geograafia tavaküsimused – Kloostrimäng 26.01.2008.a.

 

1. Melaneeslaste pühadeks paikadeks võivad olla tiigid, kaljud jm.    loodusobjektid ning suured, hoolikalt ehitatud hooned – “ esivanemate hingede majad”, millel kindel nimi. Paapua Uus- Guineas on samanimeline jõgi ja esineb provintsinimes. Mis nimega tegemist?

 

2. Ooperiajaloo menukamaid teoseid on PucciniTosca”. Mis linnas toimub tegevus, kusjuures tegevuspaikadena kasutatavad ehitised on tegelikkuses kõik olemas?

 

3. Selle Eesti kirjaniku loomingus on romaanid ” Ararauna” ( 1930.a.) ja “Rowne rändab”( 1933.a.), mille tegevus lavastub Lõuna – Ameerika mägimetsadesse sattunud muistses Eesti suguharus. Isikupärase reisiraamatuna avaldas veel “Rännud, rannad, Rivera, Sõsarsaared, Savoy” ( 1937.a.). Kes on kirjanik?

 

4. 1972.a. panid Tony ja Maureen Wheeler oma köögilaua ääres kokku ühe “odava asja”, nagu nad ise nimetasid, kuid asi sai kohe tuntuks ning on nüüd terve tööstusharu. Uusimaid üllitisi on tootearenduses “Bluelist”, mis tähendab selles kontekstis parimat, nagu näiteks “sinilipp”. Millest jutt?

 

5. Milline Araabia Ühendemiraatide emiraatidest kannab tõlgituna nime “gaselli isa” ?

 

6. Kuna keiser Karl V ei suutnud oma võlgu saksa Welserite pankuriperekonnale ära maksta, andis ta neile 1527. a. üle mere suure maatüki erakolooniaks. Welserid ei suutnud omakorda selle sääserikka maatükiga midagi mõislikku ette võtta ning  evakueerisid oma personali paarikümne aasta pärast Euroopasse tagasi. Mis tooraine rikas riik, praegu maailma majanduses 36. positsioonil ning

    kus Welserite võimu ajal elas 0,5 milj. , praegu umbes 26 milj. elanikku ?

 

7. Teatavasti pidi Odysseus pikal koduteel sõitma läbi Messina väina, kus varitsesid pahad Skylla ja Charybdis. Odysseus leidis, et Skyllale lähemale hoides on suuremad võimalused ellu jääda. Mispärast?

 

8. Sel ebastabiilsel arengumaal on kolm jõge, kus aastaringselt vett, haritavat maad on 5%. Riigi rahvaarv oli 20 aastat tagasi 6 milj. , praegu üle 20. milj. ,

    2050. aastaks prognoositakse vähemalt 70. milj. elanikku. Igal naisel on keskmiselt 7 last ja ligi pool elanikkonnast on vanuses kuni 14 aastat.

   19 saj. keskel oli riigi peamine sadam käibelt maailmas kolmas New Yorki ning Liverpooli järel. Mis maa ?

 

9. Traditsiooniliselt loetakse millegipärast Euroopa esimeseks presidendiks 10.dets. 1848.a. Prantsusmaal valitud Louis- Napoleon Bonaparte`, kes varsti, 1852.a. 02.detsembrist oli juba keiser Napoleon III. Ometi on 21.nov. 1848.a. valitud täiesti respektaablis Euroopa riigis president Jonas Furrer. Kus?

 

10. Mis see Tallinna- suurune pealinn ja kus sajab sama palju, kuid kõige kuumem on märtsis – aprillis. 1897.a. sakslased tegid ta oma protektoraadi keskuseks. Iseseisva riigi pealinnaks 1960.a.. Linnas on ohtralt puhkevõimalusi, üks linnaosa kannab nime Plaaž - Robinson. Kohalikud, peamiselt ewed teevad oma tehinguid Kesk- Aafrika frankides ja harrastavad woodood. Mis linn ?

 

11. Prantsuse kohtunikud võisid kergendust tunda, kui 2007.a.13. oktoobril lahkus siit ilmast kaasaja tuntuim palgasõdur, 1929.a. sündides nimega Gilbert Bourgeaud. Oma teeneid pakkus kümnekonnas riigis teiste nimede all. Peamiseks tegevusalaks oli tal riigipöörete läbiviimine Aafrikas, neist neli viis läbi antaloatratega asustatud ”lemmikriigis” (lõhnaaine ILANGI monopoolne maailmatootja – riik), kus ta oli 10 aastat maa tegelik valitseja. Kohtu all oli palgasõdur neljal korral, aga reaalset vanglakaristust ei saanudki. Mis nime all see “ Prantsuse vabariigi korsaar” tuntuim ja mis Aafrika riik ta avantüüride lemmiktanner?

 

12. 1897 – 1925 aastail eksisteeris inglaste soositud Arabistani emiraat, praegune Huzistan. Sii- itidest araablased võivad oma provintsi liita naaberriigi sii-itidega ja tekiks uus probleemne naftariik. Mis riigi separatistid elavad Huzistanis?

 

13. Neid saari loetakse maksusoodustuste tõttu maailma kolmandaks kindlustuskeskuseks peale Londoni ja New Yorki, ka sissetulekult inimese kohta maailma tipu hulgas. 1995.a. keeldusid nad iseseisvusest, kuna kartsid saarte  pankadesse deponeeritud summade väljaviimist. Mis saared?

 

14. Sri Lanka üks kõrgemaid tippe Adams Peak (2243 m) , mida kohalikud kutsuvad “ Püha Jalajälg”, sest tipus on 160x70 m jalajäljekujuline org, mis hindude meelest pärit Šivalt, budistid ütlevad – Buddalt, moslemid – Adamalt ning kristlaste meelest pühakult, kes tõi saarele ristiusu. Kes on see kristlik pühak, kelle haud olevat Indias Madrase lähedal?

 

15.Tuntuks sai see turismikeskus II ms. ajal, kui seal seadsid end sisse Itaalia viimane kuningas Umberto II, Rumeenia kuningas Carol II, Ungari regent Horthy, Windsori hertsog  jt. enam ja vähem siniverelised rantjeed. Seal asub Euroopa suuremaid kasiinosid, lähedal kuulus Tamarizi rand. Mis see ka maailma spordis oma osa mänginud koht?