Looduse kiirküsimused -  26.01.2008.a. Kloostriturniir

 

 

1.     Millise toiduaine nimi tuleb heebreakeelsest väljendist “MIS SEE ON “ ?

2.     Kui raske lind on veel võimeline lendama ( kilogrammides) ?

3.     Mis looma liikumisviiside hulka kuulub KALDVAKSAMINE ?

4.     Suurim vaalaline – kiskja, kes püüab ka linde, loomi – saab jagu jääkarust?

5.     Arvukaim pingviiniliik ( 2/3 pingviinidest) ?

6.     Ungari rahvusjook on palinka. Mis puuviljast on tehtud esinaps KECSKEMETI BARACK- palinka ?

7.     Ainuke koerlane, kes ei ulu ja magab talveund ?

8.     Kes on see MAA suurim elusolend – võtab USA Oregoni osariigis enda alla 10 km2 ?

9.     Eestis saavad talveks valge kasuka mittebeibedest valgejänes ning veel kolm püsiasukat. Kes?

10.            Organismi muutumise kiiruse mõõtühik?

11.            Mis suunas voolab vesi Suessi kanalis?

12.            Austraalia metsik hobune ( Ameerika mustangi vaste) ?

13.            Mis kapsaliiki nimetatakse ka “brüsseli kapsaks” ?

14.            Inimkeha ainus luu, mis pole ühenduses teiste luudega?

15.            Mis looma kutsuvad soomlased HIRVAS?

16.            Mis maailma pikim puitehitis WOOLLOOMOOLLO – 400 m – asub Sydneys ?

17.            Mis liikumise esimene aktsioon Eestis oli 27.02.2006.a. lumememmede tegemine Toompeal?

18.            Kes on (planktonist toituv) maailma suurim kala – kaal kuni 14 tonni?

19.            Kummal on ( vastavalt A. Alleni reeglile) pikemad kõrvad, kas põhja- või lõunamaa jänesel?

20.            Mis on see Itaalia “kontsa- maakond”, pindalalt pool Eestit, rahvast 3 korda rohkem – toodab 12% maailma oliiviõlist ( seal on maailma tihedaim oliivipuude leviala),

      40% Itaalia tomatitest, 20 % Itaalia veinist?

21.            Eesti asukate “miljonäride klubisse” (s.t. isendeid üle ühe miljoni) kuulub kuus imetajat, kes     neist arvukaim, kes väikseima arvuga “klubiliige” ?

22.            Mis suurema kosmilise keha maapinnale jõudvateks põlemisjäänusteks on meteoriidid?

23.            Mis ilmastikunähtuse rahvusvaheline leppemärk on = ?

24.            1907.a. suri Uus- Meremaal välja HUIA. Kes ta oli?

25.            Voki kere osad tehti reeglina kasest, Saaremaal ka saarepuust. Mis kergest puust tehti aga vokiratas?


Looduse pildid

 

1.       Mis lind see on?

 

Madukotka joonistus

 

2.       Mis taime see on?

      

 

 

3.       Mis liblikas see on?

     

Koiduliblikas

 

4.       Mis perekonda kuulub Kuldse lõvina tuntud ahv?

 

                     

 

 

5.       Mis nime kannab see mardikas?

   

 

 

6.       Kes on see pikkade sarvedega tegelane?

 

 

7.       Kes on pildil?

 

     

 

8.       Millist Vana-Egiptusega seotud erinimetust kannavad need olendid?

 

           

 

       

9.       Mis taim see on (Agrimonia eupatoria)?

 

     Harilik maarjalepp /Agrimonia eupatoria /. Orissaare, 10.07.2006

 

10.    Mis kalliskiviga on tegemist?

 

          

 

 

Looduse tavaküsimused

 

1. Pähklikandja … Nelumbo nucifera – seda taime nimetatakse “kaspia roosiks”, sest sealkandis leidub teda maailmas kõige rohkem. Ta pähklid on kuni 1,5 cm pikad ja idanemisvõimelised veel 200 aastat peale noppimist. Mis taim ?

 

2. Väliseestlane zooloogiadoktor Illar Muul on uurinud eriti lendoravaid, kuid 1970 – ndail aastail sai  maailmas tuntuks ainulaadse ettevõtmise juurutajana- väljatöötajana, milleks sai inspiratsiooni maailma metsades ringi hulkudes. Millele on eestlane alusepanija?

 

3. “Finfood hyvää Suomestaedendab- propageerib Soomes valmistatud toiduaineid. Keda on kujutatud kvaliteedimärgil “Hyvää Suomesta!” ?

 

4. Millise Hiinas aretatud kodulooma tõustandard näeb ette melonikujulist pead, “vanaemalikku” näoilmet, merekarbikujulisi kõrvu, liblikakujulist nina, vesipühvli kaela, hobuse tagumikku ja draakoni jalgu ning ta nimeks on “Liivanahk”?

 

5. Keskajal püüdsid algkeemikud saada selle taime abil kulda ja tarkusekivi.  Linne` väärtustas nende püüdlused taimeperekonna nimes Alchemilla. Eesti folklooris on tal palju nimesid: vaenelaps, keisrimärk, kassirattad, kõuetammerohi. Mis taim?

 

6. Eestis on välja töötatud looduslik preparaat valude ja põletike vastu -    “PAPS – 20”, autoriks Heiki Krimm. Sisaldab neli komponenti: taruvaik (propolis), agaav, piiritus ja komponent, mis langeb kokku meile tuntud eesti mälumänguri nimega. Kes – mis ?

 

7. Seda marja nimetatakse Inglismaal “pilvemarjaks”, ladina keeles Rubus chamaemorus. Oskar Lutsu viimane surmaeelne soov olevat olnud süüa sellest marjast tehtud moosi. Mis tähelepanuväärselt tervislik mari?

 

8. Meditsiiniuuringud on leidnud seoseid sellest metallist toiduvalmistamisnõude kasutamise ja Alzheimeri tõve ( seniilne dementsus) vahel, kuna metalli jääke olevat palju letaalse lõpuni jõudnute koljudes. Kui te kasutate sellest metallist nõusid, siis sidrun, tomat, sibul, äädikas jt. happelisi aineid sisaldavad toidukomponendid ei sobi nende nõudega. Mis metall?

 

9. 1161.a. pandi alus ”Gotlandit külastavate sakslaste  ühistule” ehk Hansa Liidule, mis 1669.a. pidas oma alles jäänud 9 liikmega vaikse lahkumiskoosoleku. Hääbumise üheks põhjuseks oli Hansa Liidule aluse pannud kauba ümberpaigutumine teise piirkonda. Mis nõutud kaup ( seoses Gotlandi kandiga) pani aluse Hansa Liidule?

 

10. Florida jõgedesse asustatakse üht looma, et ta sööks ära ummistavat vesihüatsinti. Erinevalt teistest imetajatest on tal kuus kaelalüli. Kes see vagur, kuni 5 cm paksuse nahaga ja pehmete tundlike mokkadega “näkineiu legendile” aluse pannud  kuni 6 tonnine loomake?

 

11. Seda u. 100 aastat tagasi rajatud vabakujulist Eesti linnaparki kutsutakse “kördiööbiku pargiks”, ka pastoraadi- või kultuurimajapargiks seal asuvate hoonete järgi. Park on oma nime saanud seal kuni II ms. alguseni tegutsenud tütarlaste täienduskoolituse keskuse järgi. Tüdrukud olevat kudunud kauneid seelikuid ( körte), teinud head sööki ja laulnud nagu ööbikud. Praegu on koolimajas Kördiööbiku kauplus. Mis linnas asub see vee- ja roosirohke park?

 

12. Pärsia lahe äärsetel riikidel  on kolm olulisemat teadusuuringute suunda – üks muidugi vee magestamise tehnoloogias, teine – kaamelite sigivuse parandamine. Nimetage kolmas, see on sportlik- meelelahutuslik- zooloogiline?

 

13. Üldteada, et nooruses oli rohi rohelisem ja taevas sinisem. Tõsiteadlased on siiski tulnud järeldusele, et praegu vesi jõgedes – järvedes tõepoolest muudab värvitooni endisaegade poole, kuna võitlus happevihmade vastu on andnud tulemusi. Vesi muutub tervislikumaks, kuid mis värvitoon talle lisandub?

 

14. Kagu – Aasia rahvalik roog on BALUTI, milleks on 16…19 päeva hautud ja siis keedetud linnumunad, kus juba väljaarenenud nokk ning suled. Nimetatud ka “Filipiinide viagraks”, kuid valged turistid reeglina selle neelamisega hakkama ei saa. Mis Eestiski tavalise linnu munad BALUTI aluseks?

 

15. Maltat tuntakse Euroopas ka nn. “maltade” kodumaana. Eriti hollandlased on maiad juba aprillis saadaolevate “maltade” järele, mida aastas saab kaks saaki – peamiselt Cozzo saarelt. Arvestades kasvupinna piiratust, on tegemist Euroopa mastaabis delikatesstootega, mida peale Hollandi pidavat minema ka Saksa turule. Mis on “maltad” ?