1. Küsime Islandi tuntuimat filmirežissööri. Sündis 12.mail 1953 Reykjavikis. Filmitööd alustas varastel kaheksakümnendatel dokumentaal- ja eksperimentaalfilmidega. Filmimaailmas toimus läbimurre 1992.aastal, kui tema teine mängufilm „Looduse lapsed“ jõudis viie filmi hulka, mis kandideerisid parimale võõrkeelse filmi Oscarile. Suurt tähelepanu on filmiilmas võitnud ka Reykaviki viiekümnendate vaestekvartalite elu kajastav „Kuradi saar“ (1996) ja sünge sissevaade skisofreeniasse „Universumi inglid“ (2000). Tema loodud on Islandi suurim filmikompanii, mis on koostööd teinud maailmakuulsate filmitegijate Lars von Trieri ja Francis Ford Coppolaga. Tema filmide retrospektiiv oli 2002.aastal PÖFFil. Kes on see lavastaja, keda on võrreldud Aki Kaurismäkiga?


2. Euroopas on esindatud 2 sugukonda esikloomalisi ehk primaate. Üks on inimlased – liigiks pärisinimene. Teine sugukond on pärdiklased. Selle liigi esindaja (Macaca sylvanus) on kaugemadel aegadel laialt levinud ka Euroopas. Väidetavalt säilisid mõned isendid Lõuna-Hispaanias ka veel 19.sajandil. Esimesed selle liigi esindajad viidi Gibraltarile 1740.aastal. Lisaks on neid viidud sinna veel vähemalt kolmel korral (1939-1943). Küsime selle liigi eesti keeles tuntud nimetust.

 

  1. See Norra suurim päevaleht asutati pärast riigi vabastamist Saksa okupantide käest 1945.aastal. Asutajateks olid vastupanuliikumise aktivistid. Esimene number ilmus 23.juunil 1945. See leht ilmub iga päev tabloidformaadis ning ülemine ots on lehel klassikaliselt punane. Praegu kuulub ta kohalikku meediakonglomeraati Schibsted (tolle omanduses on ka hulk Eesti ajakirjandusväljaandeid). Peatoimetaja on Bernt Olufsen (aastast 1994). Trükitiraaž on 315 000 eksemplari. Suusahüpete huvilistele on ajalehe nimi tuttav kindlasti Norra hüppajate kiivritelt. Mis on ajalehe nimi?

 

4. Küsitav õlletüüp ja porter on tumedad õlled. Porteril on lahjem kangus, aga sel õlletüübil pigem kangem. Mõlemad tüübid leiavad õllespetside silmis tihtipeale ühist käsitlust. Tumeda õlle tarvis kasutatakse röstitud linnaseid või röstotra. Selle õlle alatüüpe loetakse kokku üheksa – kaks porterit – tavaline porter ja balti porter. 7 tumedat õlletüüpi kannavad liignimena küsitavat – iiri ehk kuiv, keiserlik, piima, oamaitseline, šokolaadi, kohvi ja austri. Austrimaitselisest õllest pidas eriti lugu 19.sajandi Inglise suurimaid riigimehi Benjamin Disraeli. Kuidas kutsutakse seda õlletüüpi, mis on eriti populaarne Iirimaal?

 

5. Mis territooriumi vapp?

 

6.Mõned faktid sellest riigist.

         Valitsust juhib riigiminister, kelle riigipea nimetab kolme eelnevalt nimetatud naaberriigi kodaniku seast.

         Riigis on suhteliselt kõige rohkem politseinikke maailmas (1000 in. kohta 15,5 politseinikku)

         Tööstusharudest on olulisemad elektroonika-, kosmeetika-, toiduainete- ja farmaatsiatööstus.

 

  1. 2.septembril 1916 toimus Inglismaa kohal õhulahing. Leitnant William Leefe Robinson teenis sellel päeval koha ajaloos. Ta lendas biplaan BE2-ga. Robinson tuli õhulahingust välja elusana ja autasustati Victoria ristiga. Kuid saatus ei olnud talle siiski armuline. Kaheksa kuud hiljem tulistati mees sakslaste poolt hõivatud Prantsusmaa kohal alla ning veetis ülejäänud sõja vangilaagris. Sõja lõppedes langes gripiepideemia ohvriks ja suri vana-aasta õhtul 1918 23-aastaselt. Millega ta läks 2.septembril 1916 ajalukku?

 

  1. Heeringaline. Elab Atlandi ookeani idaosa mõõdukalt soojades ja subtroopilistes vetes Lõuna-Euroopa ja Põhja-Aafrika ümbruses, samuti Vahemeres ja Mustas meres. Kalal on prussitaoline külgedelt mitte kokkusurutud keha, sinakas selg ning hõbedased küljed ja kõht. Lõpusekaane ülaosa taga on kummalgi küljel tume laik ja tavaliselt selle taga veel rida tumedaid täppe. Lõpusekaanel on radiaalselt hargnevad vaokesed. Kala on kuni 30 cm pikk (tavaliselt 20-22 cm). Nende püügiks kasutatakse triivvõrke, suuri heitenootasid, lampareid. Ligimeelitamiseks kasutatakse tursamarja. Seda kalaliha loetakse tervislikuks eriti ajule, aitab ära hoida Alzheimeri tõbe. Portugalis saab seda grillituna. Mis kala?

 

9.Almatõ lähedal mägedes asub kunagine NSVLi talispordikoondise treeninglaager, kus ka Eesti sportlased on oma vormi lihvinud. Siin paikneb ainulaadne uisustaadion, millel on hõreda õhu kaasabil püstitatud mitmeid kiiruisutamise maailmarekordeid. Loomulikult sooviksid kasahhid siin taliolümpiat korraldada. Esmalt proovitakse kätt 2011.aasta Aasia talimängudega. Mis on selle kuulsa Kasahhi talispordikeskuse nimi?

 

  1. Kes on pildil (II pildil paremal)?

 


 

  1. Liechtenstein võttis osa 1936.aastal Berliini olümpiamängudest. Segadust tekitas see, et Liechtensteinil ja veel ühel riigil olid sarnased lipud. 1937.aastal otsustati oma lipule lisada kuldne kroon. Sama teed on läinud ka küsitav riik, kes on sinna kinnitanud vapi. Mis riik?

 

  1. Katariina II üks targemaid kultuurialaseid otsuseid oli Diderot´ nõuandel küsitava Pariisi skulptori kutsumine Peterburi Peeter I hiiglasliku ratsamonumendi püstitamiseks. 1766.aastal saabus 50-aastane kujur ühes oma 17-aastase õpilase Marie-Anne Collot´ga Venemaa pealinna. Seal veetis ta järgnevad 12 üsna tormilist aastat täis piinavaid otsinguid, võite ja ebaõnnestumisi. Skulptoril ei õnnestunud pikka aega ratsaniku loorberipärjaga pärjatud pea – Peetri portree. Lõpuks voolis pea noor Collot kõigest ühe ööga. Neli aastat otsiti monumendile kohta. 1782.aasta 7.augustil, Peeter Suure troonileasumise 100.aastapäevaks avati lõpuks monument. Kujur ei jõudnud seda päeva ära oodata, sest oli Katariinaga tülli läinud. Ning kuna teda süüdistati kuritahtlikus raiskamises, siis sõitis ta koju Pariisi. Kes oli see kujur?

 

  1. See poolpõõsaste ja püsikute taimeperekond on tuntud tugeva lõhna poolest. Looduslikult kasvab 7 liiki Vahemeremail ja Krimmis. Lehed on liht- kuni kolmelipaaritusulgjad, kollased õied asetsevad ebasarikõisikuis, vili on kupar. Perekonna liigid sisaldavad eeterlikku õli, alkaloide ja flavonoide, värsked lehed võivad põhjustada naha ärritust. Tuntuim liik on kultuurtaim aed..., mida kasvatatakse Lääne-Euroopas, Leedus ja Ukrainas, Eestis harva. Leedu rahvustaim. Maitsetaimena kasutati seda Lähis-Idas, kuid mõrkjas maitse populaarsust ei tekitanud. Taime puhtalt kasutades võib sel olla halb mõju teie maksale. Kasutatud abordi esilekutsumiseks. Taim on leidnud palju ära märkimist kirjanduses (Shakespeare, Piibel) ja muusikas. Inglise rahvalaulus sümboliseerib taim kahetsust. Mis taim?

 


14.Selle joogi nimi on tulnud türgikeelsest omadussõnast, mis tähendab kas tihke või paks. Võimalik, et selle joogi nimi on tuletatud ka tegusõnast „muljutud“. Selle joogi liigid on soolane Ayran, India karastusjook Lassi ja prantsuse puuviljane Yop. Mis nime all tunneme seda jooki meie?

 

  1. Mis ansambel?

 

  1. Juulis 1934 haaras 9 päevaks võimu vene emigrant Boris Skossyneff (Skossõnev). Ta kuulutas end vürstiks Boris I nime all, alustas sõda ning kehtestas meestele ja naistele üldise valimisõiguse. Isehakanu kukutati, kuid naaberriik viis siiski riiki väed (jäi sinna 1940.aastani) ning korraldas uued valimised. Mis riigis selline isehakanu valitses?

 

  1. Esimene naiste male maailmameister sündis 16.veebruaril 1906 Moskvas, isa oli tšehh, ema inglanna. Võistlustel esindas ta elu jooksul nii Nõukogude Venemaad, Tšehhoslovakkiat kui ka Suurbritanniat. Õppis malemängu selgeks 9-aastaselt. Kolis koos vanematega 1921 Inglismaale. Võitis 1927.aastal Londonis esimese naiste maailmameistrivõistluse. Tiitlit kaitses edukalt veel kuuel korral. Kaks korda kaitses ta tiitlit silm silma vastu Sonja Grafi vastu (1934, 1937). Hukkus 27.juunil 1944 Londonis pommirünnaku tagajärjel. Tema nimeline karikas ulatatakse naiste maleolümpia võitnud koondisele. Kes?

 

  1. See klassimõiste tähistas Ungaris isikut, kes omas maad, oli vabastatud maamaksust, osales piirkonna koosolekutel ja valis maapäeva. Kuidas nad ennast nimetasid?

 

  1. See armeenia päritoluga leivasort on laialt levinud Armeenias, Aserbaidžaanis ja Iraanis. Õhuke, pehme, hapendamata leib, mille põhikoostisosadeks on jahu, vesi ja sool. Garneeringuks on leib piserdatud üle röstitud seesami- või mooniseemnetega. USA-s müüdav sama nimega leivasort on tegelikult tunduvalt paksem, kui originaal. Värskelt on pehme, kuid muutub kiirelt kuivaks ja rabedaks. Seda leiba kasutatakse Türgis nime all „Dürüm“ koos kebabiga. Mis on selle leivasordi nimi?

 


  1. Küsitav rattakuulsus on sündinud 3.märtsil 1973 Talsis. Nagu tavaliselt, läks temagi andeka noorsportlasena õppima Murjane spordikooli. Esimene edu tuli 1995.a., kui sai kuni 21a EMil hõbeda ning amatööride MMil 12.koha. Samal aastal ka Saaremaa velotuuri võit. Profiks sai 1998. Silma on paistnud eelkõige ühepäevasõitudel ja klassikutel. 1999.a. oli UCI (rattaföderatsioon) edetabelis enim arenenud, tõustes 133.kohalt 12ndaks. 2000.a. MK-sarjas 5. ja 2001.a. 3. 2000.aastal oli tervelt kuuel korral MK-etapil esikümnes. 2001.a. sai rattameeste seas ülihinnatud Pariis-Roubaix sõidul 3.koha. Lõpetas profikarjääri 2004.aastal. Kes on see grupisõidu maailmameister aastal 2000?

 

  1. Botaaniliselt kuuluvad selle puu sugukonda sellised tuntud taimeperekonnad nagu on saar või sirel. Kuulub maailma vanimate kultuurtaimede hulka – kultiveeritud on seda juba 5500 aastat. See puu võib kasvada kuni 2000-aastaseks. Ploomist pisut väiksemad luuviljad ja nahkjad lehed, mis püsivad puul aasta ringi. Vanad lehed langevad alles kevadel, kui uued lehed ilmuvad. Eemalt vaadates meenutab hõbepaju, kuid lehestik on hõredam. Selle taime vilja põhitootjad on Hispaania, Itaalia ja Kreeka ning Türgi. Tuntumad sordid: „Manzanillo“, Frantoio“, „Leccino“, „Kalamata“ ja „Koroneiki“. Luuvilja värve on mitmesuguseid. Mis puu?

 

  1. See jäähoki karikaturniir on üks traditsioonilisemaid. Võistlusi on peetud alates 1923.aastast iga aasta viimastel päevadel. Esimene karikavõitja oli Oxfordi ülikooli jäähokiklubi. 1962 kuni 1983 aastani valitsesid turniiri kas NSVLi või Tšehhoslovakkia klubid või koondiseformatsioonid. Sel ajaperioodil napsas võidu mujalt ainult EV Füssen (Saksa FV) -  aastal 1964. Viimastel aastatel on turniiri valitsenud kas Kanada koondis (Team Canada) või korraldajaklubi. Turniiri peeti aastani 1978 välisväljakul, hiljem on peetud sisetingimustes. Mis karikaturniir?

 

  1. See muusikastiil jõudis maale, millega seda seostatakse, kusagil 1820ndate paiku. Kõlalt on ta leinav ja kurdab tihtilugu karmi mereelu ja vaesuse üle. Selle stiile on kaks: Coimbra ja Lissabon. Coimbra stiil on tasakaalustatum, Lissaboni oma populaarsem. Lissaboni oma kuulates võiks heakskiitu näidata plaksutades, Coimbra oma kuulates kurku puhtaks köhides. Üldiselt kuuluvad esitajate hulka ainult laulja ja kitarrist, aga viimasel ajal on ka orkester tihtipeale platsis. Mis stiil?

 

  1. Taani kuningad on aastast 1481-1972 kandnud ainult kahte nime. 1972.aastal sai troonile kuninganna Margrethe II. Küsime siin neid kahte kuninga nime, mida kasutati vaheldumisi.

 

25. Tuntud Wonderbra rinnahoidjareklaamijana ja ülipikkade jalgade poolest (50 tolli). Kes on see modell (võib märkida kas neiupõlve või abielunime)?


26.Sevastoopoli sümboliks on uppunud laevade monument, mis on ühe komponendina paigaldatud nii linna vapile kui ka lipule. Küsime selle kuulsa monumendi autorit.

 


27.See riik iseseisvus 1991.aastal. 1993.aastal sai ÜRO liikmeks. Kurioosumina ei heisatud selle riigi lippu ÜRO peahoone ette. See juhtus alles hiljem – 1995.aastal, kui oli ära klaaritud suhted naabritega ning saanud ka uue lipu (teatud määral sarnane vanaga) Mis riik?

 

  1. Teda võib ilma liialdamata nimetada San Marino läbi aegade parimaks sportlaseks. Sündinud 14.veebruar 1983. Teda kroonib motoringraja kaks MM-tiitlit - „võrridel“ (125 cm³) 2001 ja veerandliitristel (250 cm³) 2003. 1998-2006 osales 122 Grand prix´il, 12 võitu, 35 poodiumikohta ja 1095 punkti. Eelmine aasta jäi vahele, kuna KTM lõpetas mehega ennetähtaegselt lepingu. Kuigi sanmarinolane sai pakkumisi mitmeltki motosarjalt, otsustas mototäht puhata ning naaseb rajale tänavu. Kes on see number 54 all tuiskav kodanik?

 


  1. Sündis 21.XII 1896 Velikije Lukis raudteelase perekonnas. Nõukogude Liidu marssal (1944), Poola marssal (1949). Oli II Maailmasõja ajal mitme rinde juhataja. Juhatas 24.juunil 1945.aastal Moskvas võiduparaadi. 1949-1956 oli Poola RV Ministrite Nõukogu aseesimees ja kaitseminister. Hiljem elas uuesti Nõukogude Liidus. Kahekordne NLi kangelane. „Võidu“ orden 1945. Suri 3.VIII 1968. Kes?

 

  1. Nimetage ansambel

 

31. Platalea leucorodia on suur lind, kellel on valge sulestik, mustad jalad ja kollakas otsast labidakujuliselt laienenud lame nokk. Valjasriba, rõngas silma ümber, lõuaalune ja väike piirkond „puguala“ keskel on sulgedeta. Sulistumata kehapiirkondade värvus on kollane, välja arvatud must valjasriba. Vanalindudel on peas tutt, mis ulatub veidi seljalegi. Tiiva pikkus on keskmiselt 39 cm. Sulgivad mitu korda aastas. Pesitseb Hollandis, Kesk- ja Lõuna-Euroopas ning mitmel pool Aasias. Pesitseb põhiliselt roostikus. Elutsevad suurte kolooniatena. Täiskurnas 3-5 muna. Hauvad mõlemad vanemad. Toitub väikestest kaladest, putukadest, kuid ei põlga ära ka konni ja sisalike. Loomult rahulik vaikne lind, keda harva kuulda õnnestub. Mis lind?


  1. Sündis Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli nime all 2.märtsil 1876 Roomas. Pacellide suguvõsa oli väga tihedalt seotud Vatikaniga. Näiteks vanaisa Marcantonio oli kõrge ametnik majandus- ja siseasjade alal. Sai 1899.aastal Rooma La Sapienza ülikoolis teaduskraadid teoloogias ja juuras. Pühitseti sama aasta lihavõttepühal preestriks. 1901.aastal siirdus tööle Vatikani. 1917-1929 oli nuntsiusena paavsti esindaja Saksamaal ja Baieris. Pacelli sai kardinaliks 16.detsember 1929 ning 7.veebruaril 1930 nimetati ta Vatikani riigisekretäriks. Pacellist sai 2.märtsil 1939 esimene paavst pärast Clemens IX (1667), kes tõusis sellele positsioonile riigisekretäri kohalt. Suri 9.oktoobril 1958. Tema suhtes on olnud kaksipidiseid tundeid, teda on peetud nii juutide päästjaks holokausti eest, kui ka sõimatud „Hitleri paavstiks“. Kuulutas 1.novembril 1950 dogmaks Neitsi Maarja ihuliku taevassevõtmise. Mis oli Pacelli paavstinimi?

 

  1. Selles riigis pole parlamendi suurus täpselt kindlaks määratud, vaid on öeldud, et parlamendis peab olema 100-160 liiget. Täpse suuruse määrab parlament pärast valimisi, kui on teada hääletamas käinute arv. 2003 valitud parlamendis on näiteks 152 kohta. Talvel puhub selles riigis sageli tugev külm põhja- ja kirdetuul boora. Mis riik?

 

  1. See linn võlgneb oma nime mustale nugisele, kes elas Tamperest 30 kilomeetrit lääne pool. Algne asula oli kuni aastani 1938 Pohjois-Pirkkala. Siis sai linn praeguse nime. Linna suurus on 289 km², 27 000 elanikku. Tööhõivelisest elanikkonnast on 44 % seotud tööstusega. 2007.a. oli linn kõrgendatud meediatähelepanu all. Mis linn?

 

  1. Kes on pildil?


36. Omadustelt metall. Esineb looduses 1 isotoobina, massiarvuga 209. On ka radioaktiivseid isotoope. Tihedus normaaltingimustel on 9,78 g/cm³. Sulamistemperatuur 271 kraadi Celsiuse järgi. Rabe hõbehall roosaka helgiga metall. Ainult elavhõbedal on halvem soojusjuhtivus. Maagina on haruldane, seda saadakse põhiliselt plii-, vase-, tina- ja volframimaaki töödeldes. Aastal 2006 toodeti seda metalli 5700 tonni. Põhitootjad Hiina (3000 tonni), Mehhiko (1180 t) ja Peruu (950 tonni). Metalli põhikasutusalad on kosmeetika ja meditsiin. Metalli nimi tuleneb saksa keelsest sõnast „valge mass“. Metallilise elemendi eraldas 1739 saksa keemik J.H. Pott. Keemilise elemendiga sarnast nime kandis Saksa DV-s kolm korda meistriks tulnud Karl-Marx-Stadti klubi (praegu Erzgebirge Aue). Mis keemiline element?

 

  1. See linn kandis 13.juulist 1946 – 2.aprill 1992 Titogradi nime. Selle ta sai vapruse eest   vastupanuliikumises. Enne 11.sajandit nimetati Birziminiumiks. Enne 1326.aastat kandis nime Ribnica. Teise maailmasõja ajal pommitati linna üle 70 korra. 2003.aastal elas linnas 136 500 inimest. Mis linn?

 

38. See kurva saatusega ameerika-prantsuse näitlejatar oli mässulistel 60ndatel filmiikooniks. Sündis 13.XI 1938 Marshalltownis (Iowa osariik). Tüdruku avastas filmilinale kurikuulus lavastaja Otto Preminger. Läbimurde ja kuulsuse tõi Jean-Luc Godardi „uue laine“ vaimus tehtud film „Viimse hingetõmbeni“ („Breathless“, 1960), kus küsitav moodustas karismaatilise kelmipaari koos Jean-Paul Belmondoga. Näitlejatari poisipeasoeng sai neidude seas reegliks. Tuntumatest filmidest olgu märgitud muusikal „Paint Your Wagon“ (1969) ja „Lennujaam“ (1970) Tal oli enam kui õnnetu eraelu. Neli nurjunud abielu, FBI poolsest tagakiusamisest põhjustatud nurisünnitus viisid ta sõltuvusteni. Viimase abielu skandaalne lörriminek põhjustas näitlejanna enesetapu 8.IX 1979. Ta on maetud Pariisi Montparnasse´ kalmistule. Temast on kirjutatud romaan ja võltsbiograafia. Kirsten Dunst on lubanud tema elust teha filmi. Kes?

 

39. Kosovo on värskelt iseseisvunud. Juba enne iseseisvumist oli ta vastu võetud kahte rahvusvahelisse spordiföderatsiooni. Ühel spordialal ollakse eristaatusega (koondisega tiitlivõistlustel osaleda ei saa, klubidega Euroopas võib käia küll). Teisel spordialal ollakse liige 2003.aastast ning võetakse innukalt osa ka tiitlivõistlustest. Selle spordiala föderatsiooni võetakse vastu üsna vabameelselt. Siia kuuluvad sellised territooriumid nagu Man, Jersey, Guernsey ja Uus-Kaledoonia. Mis spordialad?

 

40. Kes on helilooja?

 

41.Nende saarte minevikust räägib saaga, mille peategevus leiab aset aastatuhande (umbes 1000 a.) vahetuse paiku. Selle andmetel oli saarte esimene asukas Grímur Kamban, kes saabus siia Harald Kaunisjuukse ajal. Saaga jutustab ka säravast kangelasest Sigmundur Brestissonist, kes tõi saartele ristiusu, ja tema vastasest Tróndur Gøtulasest, käsitletakse ka suhteid Norra kuningatega ja muid teemasid. Saaga pandi kirja alles 13.sajandil, ja seda tuntakse ainult teistes saagades säilinud lõikude kaudu. Mis saaga või saarte nimi on?

 

42.Teda on peetud läbi aegade parimaks Southamptoni jalgpalliklubi mängijaks ning ta on üks kahest poolkaitsjast, kes on löönud Inglismaa Premier League´is (alates 1992/93) üle saja värava. Teine poolkaitsja on Manchester Unitedi kuldvara Ryan Giggs. Sündinud on ta 14.oktoobril 1968 Saint Peter Portis. Alustas noorteklubis Vale Recreation, kus lekkis varsti kuuldusi, et poiss armastab palle väravasse kõmmutada otse nurgalöögist. Oli katsetel Oxford Unitedi juures, kuid ainumaks koduklubiks sai kogu karjääri jooksul Southampton, kuigi kosjas käis nii Chelsea kui AC Milan. Profiaktivasse jõudis (1986-2002) 540 mängu, neist liigas 443 (162 väravat). Täpne penaltilööja (49/48), 8 koondisemängu Inglismaa särgis. Rekordhooaeg oli 1993/94, kui lõi klubi eest 30 kolli. Kes on see ilusate väravatega silmapaistnud mängumees?

 


43.See ungarlasest Austria arst sai oma pioneerliku tegevuse eest hüüdnime-tiitli „Emade päästja“. Sündis 1.juulil 1818 Budas Tabani linnaosas. Õppis arstiteadust Pecsi ülikoolis ning Teises Viini Meditsiinikoolis. Saavutas 1844 magistrikraadi, uurides sünnitusabitemaatikat. Ta pani Viini haiglates liikudes tähele, et sünnituselt sünnitusele liikudes ei pestud käsi ning pisikute levik ja olematu hügieen põhjustas paljudel sünnitavatel naistel veremürgituse ja surma (kuni 18%). Ta soovitas selle vältimiseks sünnituse vastuvõtjal pesta käsi kloorlubjalahusega. Kliinikus, kus arst töötas, suutis ta viia sünnitavate naiste surmaprotsendi 2-ni. Läbimurre toimus aastal 1847. Kuna ta ei suutnud teaduslikult pisikuteooriat tõestada, leidis tema praktiline viis vastuseisu teadlaste hulgas ja ta vilistati välja. Steriilsuse vajalikkust tõestasid mõned aastakümned hiljem Louis Pasteur ja Joseph Lister. Suri 13.augustil 1865 Viinis vaimuhaiglas. Tema nimeline meditsiiniline ülikool asub Budapestis ja naistekliinik Viinis. Kes?

 

  1. Kreeka territooriumil asub varjuline väikeriik, olles justkui õigeusu Vatikan. Võõraid sinna peaaegu ei lubata. Võõrad pääsevad sinna viisaga, mida nimetatakse Diamonitirioins. Viisasid antakse päevas 110, sada õigeusklikele palveränduritele ja 10 muudele meestele. Riiki saavadki siseneda ainult mehed. Vabariigi territoorium on 332,5 km². Mäetipp on Kreekas kõrguselt teine (2033 m). Selles elab umbes 2500 munka. Mis on selle teokraatliku riigi nimi?

 

  1. Kes on pildil?


46.Kes on kunstnik?


 

47.  Oli Rootsi riigipäevapartei aastatel 1734-72. Tugines Prantsusmaa orientatsiooniga aadlile ja kodanluse ladvikule, taotles pärast Rootsi lüüasaamist Põhjasõjas suurriigiseisundi taastamist. Pidas ägedat võitlust Vene-sõbraliku parteiga ning saavutas 1738 Riksdagis ülekaalu. Olles 1738-65 ja 1769-71 võimul, edendas partei majandust ja pidas revanšitaotlusega sõda Venemaaga (1741-43). Partei saadeti pärast Gustav III korraldatud riigipööret (1772) laiali. Mis partei?

 

 

48.  Sündis 21.III 1949 Ljubljanas. 1971 lõpetas lõpetas Ljubljana ülikooli filosoofia ja sotsioloogia alal. 1975 kirjutas magistritöö „Prantsuse strukturalismi teoreetiline ja praktiline tähtsus“. Paar aastat elas küsitav vanemate kulul ja tõlkis pisut saksa filosoofiat. 1977 sai tööle Sloveenia Kommunistliku Ühingu Keskkomiteesse kõnedekirjutajaks. 1981 kaitses doktoriväitekirja ning hakkas tihedamalt käima Pariisi vahet. Moodustas koos sõpradega Ljubljanas lacaniaanide (Jacques Lacani järgijad) ringi. Kaitses teise doktoriväitekirja 1985 Pariisi VIII ülikooli juures. Keskendunud on strukturalismile, ideoloogiaküsimustele ja saksa filosoofiale. Raamatuid: „Hegel ja tähistaja“ (1980), läbimurdeteos „Ideoloogia ülev objekt“ (1989) ja „Fantaasiakatk“ (1997). Kes on see filosoof?

 

49.Kes on see teenekas Bosnia päritoluga korvpallur? Rahvuselt serblane, sündis 27.XI 1951 Mostaris. Seitsekümnendatel mängis ta peamiselt Belgradi Partizani ridades. 80ndatel rõõmustas ta hea korvimänguga Itaalia publikut, mängides Veneetsias, Udines ning Veronas. Valitud kolm korda (1977, 1978, 1980) Euroopa parimaks korvpalluriks. Võitis Jugoslaavia rivistuses täiskasvanute tiitlivõistlustelt kokku 12 medalit, sealhulgas täiskomplekti olümpiamedaleid. Nelja MM-medalt pole peale tema ja Sergei Belovi Euroopa korvpalluritest keegi võitnud. Valiti 2004 Naismithi Korvpallikuulsuste halli, 2007 FIBA kuulsuste halli. Viskas karjääri jooksul keskmiselt üle 30 punkti mängust.

 

 

50.Selle Moldova ooperiprimadonna sünniaasta on erinevatel andmetel kas 1934 või 1935. Debüteeris Chisinau Ooperi- ja balletiteatris 1961. Paistis koheselt silma PucciniToscas“. Kiirelt jõudis moldaavlanna ka maailma suurimate ooperilavadeni. 1965-67 esines ta Milaano La Scalas: rollid – Cio-Cio San (Puccini „Madam Butterfly“), Tosca, Aida ja Leonora (Verdi „Trubduur“). 1971.aastal esines New Yorgi Metropolitan Operas. Praegu korraldab omanimelist ooperifestivali, kus on osalenud ka Mati Palm. Teda on intervjueerinud Urmas Ott oma saates „Teletutvus“. Kes?

 

51.Krahvinna Geraldine Margit Virginia Olga Maria Apponyi de Nagy-Appony (1915 Budapest-2002 Tirana) oli lühikest aega albaanlaste kuninganna Geraldina. Ta oli üks Euroopa aristokraatlikest iludustest, keda hüüti ka „Ungari valgeks roosiks“.27.aprillil 1938 abiellus Albaanias Tiranas kuninga Zogu I-ga.Laulatus oli ilmalik, sest Geraldine oli katoliiklane, ent kuningas moslem. Geraldine`st saimaailmas nooruse poolest teisel kohal olev kuninganna. Temast noorem oli ainult Egiptuse kuninga Faruki abikaasa Farida. 5. aprillil sündis troonipärija Leka. Geraldine sai kuningannana Albaania pinnal viibida 354 päeva.Mille poolest oli abiellumise momendil veel tähelepanuväärne kuninganna Geraldina?

 

  1. Kes on kar

    ikatuuril?

 

  1. Kes laulab? See laulja võitis 1969.aastal rahvusvahelise estraadifestivali Sopotis. Tuntud on ka tema samanimeline heliloojast vanaisa ning mõlemad leiavad äramärkimist Eesti Entsüklopeedias.

 

  1. Poolkuu ja täht, esinesid esmakordselt islami sümbolina Türgi lipul. Mõlemad on siiski pärit islamieelsest ajast ja neil on seos isegi kristlusega. Poolkuu ja tähe võtsid moslemidest türklased ehk osmanid oma tunnuseks ühe linna vapilt. Millise linna?

 

Vastused

 

1. Fridrik Thor Fridriksson (Island)

  1. Magot (Gibraltar)
  2. Verdens Gang (VG, Norra)
  3. Stout (Iirimaa)
  4. Jersey
  5. Monaco
  6. Tulistas esimesena alla tsepeliini SL-11 (Suurbritannia)
  7. sardiin (Itaalia)
  8. Medeo (Kasahstan)
  9. Marija Šeripović (Serbia)
  10. Haiiti (Liechtenstein)
  11. Etienne Falconet (Venemaa)
  12. Ruut (Leedu)
  13. jogurt (Bulgaaria)
  14. Pesnjarõ (Valgevene)
  15. Andorra
  16. Vera Menchik (Tšehhi)
  17. Madjar (Ungari)
  18. Lavašš (Armeenia)
  19. Romans Vainšteins (Läti)
  20. Harilik ehk euroopa õlipuu (Malta)
  21. Spengleri karikas (Šveits)
  22. fado (Portugal)
  23. Christian, Frederik (Taani)
  24. Adriana Sklenarikova-Karembeu (Slovakkia)
  25. Amandus Adamson (Ukraina)
  26. Endine Jugoslaavia vabariik Makedoonia (Makedoonia)
  27. Manuel Poggiali (San Marino)
  28. Konstantin Rokossovski (Poola)
  29. Bee Gees (Man)
  30. Valgeluitsik ehk luitsnokk-iibis (Holland)
  31. Pius XII (Vatikan)
  32. Horvaatia
  33. Nokia (Soome)
  34. Albert II (Belgia)
  35. vismut (Saksamaa)
  36. Podgorica (Montenegro)
  37. Jean Seberg (Prantsusmaa)
  38. Käsipall, lauatennis (Kosovo)
  39. Kustas Kikerpuu (Eesti)
  40. Fäärlaste saaga“ ehk Fääri saared (Fääri saared)
  41. Matthew Le Tissier (Guernsey)
  42. Ignaz Semmelweis (Austria)
  43. Athos ehk Agios Oros (Kreeka)
  44. Suurhertsog Henri (Luksemburg)
  45. Constantin Brancusi (Rumeenia)
  46. Kübaratepartei (vastaspartei Mütsidepartei, Rootsi)
  47. Slavoj Žižek (Sloveenia)
  48. Dražen Dalipagić (Bosnia)
  49. Maria Biešu (Moldova)
  50. Sel ajal ainuke kuninganna, kelles voolas ameerika verd (Albaania)
  51. Juan Carlos I (Hispaania)
  52. Muslim Magomajev (Aserbaidžaan)
  53. Istanbul ehk Konstantinoopol (Türgi)