1. 1918. aastal traagiliselt hukkunud Eesti Ajutise Valitsuse asepeaminister Jüri Vilms täitis ühtlasi veel ühe ministri ametit. Millise?

 

a) kohtuminister

b) rahandusminister

c) sõjaminister

d) toitlusminister

 

2. 1891. aastal, kui James Naismith leiutas korvpalli ja riputas seinale esimesed 13 reeglit, oli seal kirjas ka esimese korvpallimängu kestus. Kui kaua kestis Naismithi reeglite järgi korvpallimatš?

 

a) 2x10 min

b) 2x15 min

c) 2x20 min

b) 4x10 min

 

3. Eesti Teaduste Akadeemia on jagatud nelja osakonda. Millises neist on kõige rohkem liikmeid (19 akadeemikut ja 4 välisliiget)?

a) astronoomia ja füüsika osakond

b) bioloogia, geoloogia ja keemia osakond

c) humanitaar- ja sotsiaalteaduste osakond

d) informaatika- ja tehnikateaduste osakond

 

4. Lähinädalatel liituvad NATO-ga lisaks Balti riikidele veel 4 riiki. Kas liituvate riikide kõrgeim mäetipp asub:

 

a) Bulgaarias

b) Rumeenias

c) Slovakkias

d) Sloveenias

 

5. Eesti rahvusvaheline telefonikood on 372, Lätil 371 ja Leedul 370. Millise riigi rahvusvaheline telefonikood on 373?

 

a) Eritrea

b) Fääri saared

c) Gruusia

d) Moldova

 

6. Suurvõitu Stalingradi lahingus serveeriti nõukogude ajalookirjanduses kui venelaste hiilgavat üleolekut lahinguväljal sakslastest. Teadupärast sai lahingus sissepiiratud Saksa 6. armeele siiski saatuslikuks mitte tema enda nõrkus või otsene allajäämine lahinguväljal, vaid tema tiibadel asunud Rumeenia armeede nõrkus, kelle purustamine võimaldas Nõukogude vägedel terve Saksa armee esmakordselt sõja käigus sisse piirata. Tegelikult võlgnevad venelased edu eest Stalingradi lahingus tänu ka ühtedele loomakestele, kelle tegevuse tulemina oli märkimisväärselt vähenenud Saksa reservtankiüksuse löögijõud, kes saadeti Nõukogude läbimurret rumeenia üksuste vastu (edutult) likvideerima. Kes olid need loomakesed, kellele venelased edu eest tänu võlgnevad?

 

7. Kreeka mütoloogia tunneb lisaks legendaarsetele Atlantise ja amatsoonide kuningriikidele ka poollegendaarset lapiidide kuningriiki Tessaalias. Selle kuningas Ixion jälitas peajumalanna Herat, kuid selle asemel vägistas hoopis pilve nimega Nephele. Kes sündisid Ixioni ja Nephele lastena?

 

8. Väljend «keelan, käsen, poon ja lasen» on muutunud üldlevinuks. Kellele selle Eestis populaarse väljendi algupära aga omistatakse?

 

9. Kelle mälestused algavad järgnevalt: «Olen juba vana mees ning elus palju näinud. Üha vähemaks jääb minusuguseid. Kas ei ole seega lausa mu püha kohus sulg pihku haarata, et panna kirja seda, mis tänaseks unustusehõlma on langemas. Õpetuseks noortele ning meenutuseks vanadele».

 

10. Selle katoliikliku ordu juhiks on alates 2000. aastast dr. Bruno Platter. Tegutseb peamiselt Viinis, kuigi ajaloos on ordut nähtud ka mujal. Viimati üritas neid likvideerida Hollandi aladel 1811. aastal Napoleon I. Viimatistel andmetel (2000) oli ordul 1090 liiget, neist vendi 90, oblaate (ilmikvendi, kes pole vandetõotust andnud) 6, õdesid 240, familiaare 720. Ordu peab oma kaitsjateks püha Elizabethi Tüüringist, püha Maarjat ja püha Jüri. Milline ordu?

 

11. Lisage nimekirja veel üks nimi, et see muutuks täielikuks! Dalia Grybauskaite, Markos Kyprianou, Péter Balàzs, Joe Borg, Pavel Telicka, Danuta Hübner, Sandra Kalniete, Jan Figel, Janez Potocnik ja …

 

12. Millises Euroopa riigis on praegu võimul kõige kauaaegsem valitud riigipea ja millises on kõige kauem ametis olnud valitsusjuht?

 

13. Kellele kuulub järgmine lause: «Diplomaatia eesmärgiks on ellujäämine kuni järgmise sajandini – poliitika on suunatud ellujäämisele kuni reede õhtuni». Nimetatud lause oli motoks ka Eesti Välisministeeriumi aastaraamatule (1998).

 

14. 2000. aasta presidendivalimistel Venemaal kogus Vladimir Putin 53,4 ja Gennadi Zjuganov 29,5 protsenti häältest. Kes kogusid aga kolmanda ja neljanda häältesaagi (vastavalt 5,8 ja 3 protsenti)?

 

15. Kes laulab?

 

16. Wolverine oli filmi «X-men» ja selle järje peategelane. Mis loom aga on inglise keeles wolverine? Loom kuulub kärplaste sugukonda, tema elualaks on Skandinaavia, Soome, Karjala, Venemaa põhjapiirkonnad. Eestis on loom harv talvekülaline.

 

17. See taim moodustab mugulsibultaimede perekonna liilialiste sugukonnas, olles looduslikult levinud Ees- ja Kesk-Aasias. Selle lehed on renjad ja lihakad, õied kellukjad, asetsedes kobaras. Vili on kupar. Õisik on tihe ning lõhnab meeldivalt. Eestis kasvatatakse neid rohkelt peenralilledena, kuna nad on üsnagi talvekindlad. Aias õitsevad mais, kuid neid on ka lihtne ajatada, mis annab võimaluse õieilu nautida talvekuudel. Taim eelistab kasvamiseks päikeselist, vett hästi läbilaskva viljaka pinnasega kasvukohta. Taim on saanud nime ühe antiik-Kreeka müüdi järgi.

 

18. Hambad jagunevad lõike-, silma- ning ees- ja tagapurihammasteks. Et mõnedel elusolenditel on osa hambaid silmanähtavalt eripärased, on neile antud ka spetsiaalsed nimetused. Küsime, kuidas nimetatakse erakordselt suuri lõikehambaid ja kuidas erakordselt suuri silmahambaid (vastata selles järjekorras).

 

19. Paljudel taimedel ja mitmetel loomadelgi on see üsna tavaline. Inimeste puhul on seda tavaliselt võimatuks peetud, kuid tänapäeval tänu teaduse arengule siiski tegelikkuseks saanud. Tõsi, kirjalike allikate põhjal sai sellega juba sajandite eest ilma teaduse abitagi hakkama ka ühe tubli puusepa abikaasa. Millega on tegemist?

 

20. Enamik tuntumaid ja kuulsamaid vääriskiviliike on kasutusel olnud juba sajandeid. Selle kivimi tõi kalliskivimaailma aga alles 1967. aastal Manuel de Souza, kes algul arvas, et on sattunud safiiri leiukoha peale. See tänapäeva üks ihaldatumaid vääriskive omandas ülemaailmse tuntuse tänu filminäitlejale Elizabeth Taylorile. Nime on saanud maa järgi, kus avastati.

 

21. See spordiala sündis 1880. aastatel, kusjuures tänaseni kestab vaidlus, kas ta leiutati New Yorgis või Šveitsis. Esimene võistlus peeti 1898 Šveitsis. 1923. aastal sai spordiala rahvusvahelise tunnustuse ja lülitati aasta hiljem olümpiakavva. Alates 1930. aastast korraldatakse igal aastal selle ala maailmameistrivõistlusi. Naiste olümpiakavva pääses ala 2002. aastal. Mis spordiala?

 

22. Kui aastal 2000 ostis Madridi Real rekordilise 60 miljoni USA dollari eest Barcelonalt Luis Figo, pälvis see suurt meedia tähelepanu. Samas jäi mõni aeg varem peaaegu tähelepanuta tehing, kus üks teine, siin küsitav jalgpallur rekordsumma eest klubi vahetas. Tehingu muudab huvitavaks asjaolu, et tegemist peaks olema siiani suurima summaga, mida ründaja eest on makstud (Figo ja Zidane, kelle eest Real maksis hiljem 67 miljonit dollarit, on teatavasti poolkaitsjad), samuti ei olnud ostjaks ega müüjaks Real, kes viimastel aastatel on kalleimate ostutehingutega silma paistnud, vaid Itaalia klubi. Kes on see jalgpallur, kes pärast nimetatud tehingut on veel 2 korda klubi vahetanud (viimati sel suvel) ning kes tehingujärgsel hooajal oli ka Itaalia liiga resultatiivseim väravakütt?

 

23. Kes on tulnud autoralli maailmameistriks, võites samal hooajal ainult ühe etapi? Küsitavale on see (siiani) jäänud ka ainsaks maailmameistri tiitliks?

 

24. Meeste murdmaasuusatamises korraldati esimesed ametlikud maailmakarikavõistlused hooajal 1981–1982, võitjaks oli siis ameeriklane Bill Koch, kuid samal aastal kogus 2 punkti ja sai üldarvestuses 70. koha ka üks eestlane. Tema kõrgeim koht oli 19. Reit im Winkli 15 kilomeetris. Kes?

 

25. Kergejõustiku hallimaailmameistrivõistlusi on peetud alates 1987. aastast (mitteametlikult peeti ka 1985), kusjuures rekordiliselt on viis korda järjest ühe ala suutnud võita vaid üks sportlane. Küsime sportlase nime ja ala.

 

26. Kes on selle maali autor?

27. Kes on pildil?

28. Kes on pildil?

29. Kes on pildil?

30. Kes laulab?

 

31. Filminäitlejail Vytautas Tomkusel (mängis ka Tallinnfilmis) ja Russell Crowe’il on midagi ühist. Mis?

 

32. Nimetage teos ja autor.

 

33. Tallinnfilmi 1975. aasta filmile «Briljandid proletariaadi diktatuurile» kirjutas muusika üks tuntud helilooja. Kes?

 

34. J. R. R. Tolkieni menutriloogia järgi vändatud suurfilmi «Sõrmuste isand» kolmas osa võitis äsjasel Oscarite jagamisel tervelt 11 auhinda, suutmata sellega küll lüüa sama palju Oscareid kogunud «Ben Huri» (1959) ja «Titanicu» (1997) rekordit. Küll aga lõi ta ühe teise rekordi, võites kõigis kategooriates, kus oli üles seatud. Varem kuulus see rekord 9 nominatsiooniga kahele filmile. Millistele?

 

35. Selle 1957. aastal sündinud briti kirjaniku teoseid on nimetatud «meestekateks». Läbivateks teemadeks tema raamatutes on olnud jalgpall, popmuusika ja inimsuhted, mis kõik kuuluvad ka kirjaniku enda lemmikteemade hulka. Kes on see Londoni Arsenali fännist kirjanik, kelle 3 teost on ilmunud ka eesti keeles ning ühe teose («Ühest poisist», peaosas Hugh Grant) ainetel tehtud film jooksis eelmisel sügissuvel ka Eesti kinodes?

 

36. Eesti väikseimad vallad (välistades alevid) on kolm saart Kihnu, Piirissaare ja Ruhnu. Pange need suuruse järjekorda, alustades suurimast.

 

37. Selles omapärase ülesehitusega «vabariigis» Euroopas kehtib juba 1060. aastal välja antud keiserlik seadus, mis keelab naissoost inimeste ja emaste loomade, samuti noorusliku näoga inimeste sisenemise sellele territooriumile. (Seda nimetatakse vabariigiks, kuigi seal kehtiv kord erineb oluliselt tavapärastest vabariikidest.) Kus see seadus kehtib?

 

38. Maailma mitmeid rahvusvahelisi organisatsioone nimetatakse tihtipeale lühenditega – näiteks on Maailma Kaubandusorganisatsioon WTO, Ühinenud Rahvaste Organisatsioon ÜRO jne. Missugune organisatsioon peitub täheühendi AOSIS taga?

 

39. Sellel planeedil maandus Maalt läkitatud kosmoseaparaat viimati 1981. aastal. USA viimatistest tehiskaaslastest üks hävis planeedi atmosfääris pärast 15 aastat kestnud edukat tööd 1993. aastal. Teine tehiskaaslane Magellan lakkas töötamast 1994. aastal, olles orbiidil tiirelnud viis aastat. Juba kümme aastat ei paikne planeedi orbiidil ühtegi Maa aparaati. Euroopa Kosmoseagentuuri järgmine satelliit peaks teele asuma 2005. aastal.

 

40. Maailma kümnest suurimast lennujaamast (reisijate arvu põhjal; 2000. aasta andmetel) viis asuvad USA-s. Nimetage ülejäänud 5 suurimat? Vastamiseks piisab linnade nimest (st. lennujaamade nimesid pole vaja).

 

 41. Too leiutaja olevat loobunud 1883. aastal katsetest elektri vallas ühe ameeriklasest kaasmaalase soovitusel, kes olla öelnud: «Jäta oma elekter sinnapaika! Kui tahad varandust kokku ajada, leiuta midagi, mis võimaldab neil lollidel eurooplastel üksteist kiiremini tappa.» Leiutis sündiski ja eurooplastel õnnestuski üksteist kiiremini ja suuremal hulgal maha nottida. Kes oli too leiutaja?

 

42. 2001. aastal väljastas Austraalia patendiamet John Keoghile patendi number 2001100012 leiutise eest, mis veel samal aastal pälvis ka Ig Nobeli tehnoloogiapreemia. Mille ettevõtlik austraallane patenteeris?

 

43. Millega on ajalukku läinud väljend «mida Jumal teeb» (inglise keeles what hath God wrought) – peale selle muidugi, et see leidub 4. Moosese raamatus?

 

44. Mida tähistavad järgmised sõnad (samas järjekorras): sifer, wahid, ithinin (ithnan), thalatha, araba'a, kamisa (khamsa), sita (sitta), saba'a, thamania, tisa'a, 'ashara?

 

45. Helilooja?

 

VASTUSED

 

1. a) kohtuminister

2. b) 2x15 min

3. b) bioloogia, geoloogia ja keemia osakond

4. a) Bulgaarias

5. d) Moldova

6. Hiired

7. Kentaurid (erandiks kuulsaim kentaur Cheiron, keda peeti enamasti Kronose pojaks)

8. Adolf von Seckendorff, 1918 Eesti okupeerinud Saksa vägede juhataja

9. Ivan Orav

10. Saksa ehk Teutooni ordu

11. Siim Kallas, tegemist on volinikukandidaatidega ELiga liituvatest riikidest

12. Riigipea Vatikanis (alates 1978), valitsusjuht Islandil (alates 1991)

13. Sir Humprey Appleby

14. Grigori Javlinski 5,8% ja Aman Tulejev 3% (Vladimir Žirinovski saagiks jäi 2,7% ja 5. koht)

15. Üllar Jörberg

16. Ahm ehk kaljukass

17. Hüatsint

18. Lõikehambad – võhad, silmahambad – kihvad

19. Partenogenees ehk neitsissigimine (naine on mõistagi Neitsi Maarja)

20. Tansaniit

21. Bobisõit

22. Hernan Crespo

23. Richard Burns

24. Arne Sirel

25. Ivan Pedroso, kaugushüpe (1993–2001)

26. Akseli Gallen-Kallela

27. Monica Bellucci

28. Nicole Kidman

29. Umberto Eco

30. Johnny Logan

31. Mõlemad mängisid meespeaosa filmis «Gladiaator»

32. Paulo Coelho «Alkeemik»

33. Arvo Pärt

34. «Gigi» 1958 ja «Viimane keiser/imperaator» 1987

35. Nick Hornby

36. Kihnu, Ruhnu, Piirissaare

37. Mungavabariik Athos Kreekas (keiser Konstantinos Monomachose seadus)

38. AOSIS – Alliance of Small Island States, 43 riigist koosnev väikesaarte ühendus, kes on mures üleilmsest soojenemisest tekkinud muutuste mõju pärast nende saartele

39. Veenus

40. London, Tokyo, Frankfurt, Pariis, Amsterdam

41. Hiram Maxim (kuulipilduja)

42. Vankriratas (Ig Nobel on preemia, mida antakse saavutuste eest, "mida ei saa ega tohikski korrata")

43. Esimene morsesõnum, mille Samuel Morse 25. mail 1844 Ülemkohtu saalist Washingtonis Baltimore'i raudteejaama lähetas

44. Araabia numbrid

45. Ferenc Liszt