Juuru Spordikilb 2008

Küsimused Raini Lelle ja Peep Vahtrik

 

1. Mis aasta? ±1 a = 1 p          - jalgpalli Euroopa karikavõitjate karika võitis Tbilisi Dinamo

                                                - Nelson Piquet võitis oma esimese vormel-1 MM-tiitli           

                                                - augustis sai surma Valeri Harlamov

                                                - esimest korda peeti mitte-olümpiaalade maailmamänge World Games

                                                - Eesti parimaks meessportlaseks valiti 4-süstas MM-ks tulnud Jüri Poljans

                                               

2. Eesti kõik elus olevad olümpiavõitjad kuuluvad Eesti Olümpiavõitjate Kogusse. Kes on selle Kogu president?

3. Pekingi olümpial olid ühel alal naistest kolm paremat Anne-Caroline Chausson (tulemus 35,976), Laetitia Le Corguille (mõl. Prantsusmaa) ja Jill Kortner (USA), meestest sai 2. koha Mike Day ja 3. koha Donny Robinson (mõl. USA). Kes sai meestest esikoha (tulemusega 36,190)? Küsitav on 21-aastane ja valitsev maailmameister. (õige nimi = 2 p, kui vastate õigesti ala = 1 p)

4. Olümpiamängude pallialadel naiste seas on kõige edukamad olnud USA korvpallurid, kes on võitnud 8 medalit (6-1-1).  Edukuselt järgmised on NSV Liidu võrkpallurid 6 medaliga (4-2-0). Millise riigi millise palliala naised on sellises pingereas 3. kohal (samuti 6 medalit, kuid veidi kehvemad)? (õige riik = 1 p, õige ala = 1 p)

5. Milline on vanim motospordiala, kus on selgitatud maailmameistreid? Esimene ametlik võistlus peeti 1923 Austraalias ja esimene MM 1936 (kaks paremat olid van Praag Austraaliast ja Langton Inglismaalt). Eesti esimene spetsiaalne selle ala rada valmis 1971 Järvakandis.

 

 

6. Filbert Bayi võitis 1980 a. OM-il sellele riigile esimese olümpiamedali 3000 m takistusjooksus. Paar päeva hiljem saadi veel teinegi medal. Need kaks medalit on 1964. aastast olümpiamängudel osalenud riigile jäänud ka ainsateks. Mis riik?

 

7. Skulptor Riho Kuld on tulnud sel alal N. Liidu MV-l kolmandaks (6x Eesti meister), Eesti meistriks on tulnud raadiohääl Toomas Puna (protokollides Priit Vare), N. Liidu noorte MV-l on saanud hõbeda kirjamees Olev Remsu, Eesti noorte meistriks on tulnud teatrimees Raivo Trass. Selle spordialaga tegelejad kasutavad tihti väljendit „tegi konna“.  Mis alaga tegu?

 

8. Eestil on õige mitu kahekordset olümpiavõitjat – Kristjan Palusalu, Svetlana T¹irkova, Erika Salumäe, Kristiina ©migun, Andrus Veerpalu. Eestil on ka mees, kes kahel korral olnud olümpia viimane. Kes?

 

9. 1983 a. tuli ta kolmekordseks maaailmameistriks. 1984 a. NBA draftis valis Chicago Bulls ta endale, kuid NBA-s mängimisest ei saanud asja. Samal aastal riputati talle kaela tema esimesed kuldmedalid olümpiamängudelt. Kes on see mees?

 

10. Pildil on  üks ja sama naine. Kes?

 

 


11. Eesti Kergejõustikuliidu eelmine president Neinar Seli oli nooremas eas tubli vasaraheitja. Samas oli ta ka innukas õppur ja “teadusetegija”, jõudes teaduste kandidaadi kraadini. Mis valdkonnas on Neinar Selil teaduslik kraad ehk mis kandidaat ta on?

12. Edvinas Krungolcas on olümpiamedalist, 2-kordne maailmameister aastast 2006, lisaks nelja hõbeda ja 1 pronksi omanik, 3-kordne Euroopa meister. Leedu koondises temast ehk kuulsamgi on üks Kalinin­gradis sündinud atleet. Naistest on maailma paremikus Laura Asadauskaite ja Donata Rimsaite. Mis ala tippmees on Krungolcas?

13. 1990te algul taivanlased Ming-Hui Weng ja Kuang-Chu Young mõt­le­sid välja uue spordiala, kus 400-grammi­ne puust pall tuleb muu seas läbi lüüa metallpulgal rippuva kummuli peekri alt. Löögi­riist on mallet. Nagu mitmete uudsete ala­dega, nii ka siin on eestla­sed esi­rinnas. Naised on Euroo­pas täielikud valitsejad, meestest suu­davad konkurentsi pakkuda vaid rootslased. Mitme-mitme-mitme­kordne Euroopa meister on Helle Hein, meestest on kibedamad käed Vello Hein ja Andre Koka. Kuidas seda ala nimetatakse?

14. Sel kevadel peeti 4. korda Sitakoti Matsi turniir vibulaskmises. Millise omavalitsuse pinnal seda võistlust peetakse?

15. Aegade jooksul on neid olnud neli: Maurice Podoloff, Walter Kennedy, Larry O’Brien ja veel üks. Kes on nimetamata?

 

 

16. Mis firma jalavarjud?

17. Kes? Tuntud suitsetaja ja kiir­toidu austaja. Maailmameister ja OM-medalist.

18. Ateena olümpial üllatas võiduga, Pekingis kehva esinemisega. Kes?

 

19. Kes?

20. Mis auhind on pildil? Vasakpoolne on ka asjaga seotud.

21. Eestis on oda üle 60 m heitnud vaid 2 naist – üks uue odaga (Monika Aava, rekord 61.42) ja teine vana odaga (1983. a, st 25 a tagasi 60.80). Kes on see teine? Pärit on ta Juurust, nimi senini kooli rekor­dite tabelis. 8-kordne Eesti meister. Praegu arhitekt, tema tööd (koos Priit Ehalaga) on nt Volta kvartalis tehase karkassile ehitatud hiigelpikk kortermaja, samuti varsti uksed avav Kurtna uus koolimaja.

22. Club Tour de France’i moodustavad võistluse suurtoetajad ehk ametlikud partnerid Crédit Lyonnais, Supermarché CHAMPION ja Vittel (Nestlé). Neljas liige on üks autofirma, kes toetab teisigi jalgratta­võistlusi ja ka mitmeid -klubisid. Milline firma?

23. Küsitava spordiala esimesed Euroopa meistrivõistlused (vähemalt tookord nimetati nii) peeti 1942 Münchenis. Kuigi koos oli suur osa tolle aja tippudest, siis II maailmasõja tõttu rahvusvaheline spordiala­liit neid ametlikult esimesteks siiski ei tunnista. I individuaalne EM peeti alles aastal 2000, võitis Pavel Tregubov Venemaalt. Hilisemate võitjate seas on nt Emil Sutovsky, Bartłomiej Macieja, Zdenko Ko¾ul, Sergei Tiviakov. Mis ala?

24. Millises võistlussarjas osalevad RSC Anderlecht, Galatasaray SK, CR Flamengo, Borussia Dortmund, AC Milan, Liverpool FC, Olympiacos CFP, FC Porto, SC Corinthians, Rangers, AS Roma, Tottenham Hotspur, PSV Eindhoven, Al-Ain, Beijing Guoan FC, FC Basel 1893 ja Sevilla FC? Nimekiri on täielik.

25. Küsitav rahvusvaheline spordiorganisatsioon loodi 1972. Varem oldi kümme­kond aastat tegutsetud Euroopa piires. Suuremat tähelepanu pööratakse pallimängu­dele, kuid võistlusi korraldatakse ka kergejõustikus, sulgpallis, krossijooksus, võim­lemises, orien­teerumises, suusatamises, ujumises ja lauatennises. Iga 4 aasta tagant toimuvad “suur­män­gud” nimetusega The Gymnasiade. Vastava liidu tööd Eestis juhib üks olümpia­võitja. Millise spordiorganisatsiooniga on tegemist?

 

 

26. Mis karikas?

27. Tädil on olümpialt 8 medalit: indi­vi­duaalselt 3 kulda ja üks hõbe, võist­kond­­likult 4 hõbedat. Kes?

28. Kes?

 

29. Kes? Lähisugulased, kuid erinevate nimedega. Küsin mõlema perekonnanime.

30. Pildil on 2003 a. maailmameister, 2007 a. Euroopa meister, Pekingi OM-i 4. Kes?

31. Alates 1992 a., kui  korvpalliprofid lasti olümpiale, on USA võistkonnad  koosnenud valdavalt NBA staari­dest. Vaid kaks mängijat ei olnud enne olümpiaturniiri NBA-s mänginud. Esimene neist valiti NBA draftis 1992 Minne­sota Timberwolvesi poolt üldjärjestuses 3-ndana, teine 2004 Charlotte Bobcatsi poolt teisena. Kes on need kaks pallurit?

32. Seda iluuisutamises sooritatavat hüpet - selg ees liikudes tehakse hüpe ja maandutakse selg ees, aga teisele jalale - hakati nimetama selle esmasooritaja järgi. Mees tuli 1908 a. olümpiavõitjaks, ta on tulnud 10 korda maa­ilma­meistriks ja 9 korda Euroopa meistriks. 1925-1937 oli Rahvusvahelise Uisuliidu (ISU) president. Kuidas seda hüpet nimetatakse ehk kuidas on mehe nimi?

33. Isa on tulnud nooruses 4 korda Eesti meistriks sõudmises, nüüd mängib ta rohkem autodega. Ta tuli automude­lismis võistkondlikult Euroopa meistriks 2007 (ind. 6.) ja 2008 (ind. 8.), 2007. a. MM-il tuli ta võistkondlikult teiseks (ind. 10.). Tema tütar valiti 2005 a. oma spordialaliidu parimaks naissportlaseks, kuna tuli omaealiste maa­ilmameistriks. Täiskasvanute seas pole kahjuks loodetud edu tulnud. Paluks nende ühist perekonnanime.

34. Isa tuli 3 korda N. Liidu meistriks. 1969a. püstitas ta maailmarekordi. Paraku uppus ta kolm aastat peale tütre sündi. Tütar tuli 1991 a. juunioride MM-il hõbedale ja oli 1994 a. täiskasvanute MM-il 5. Samal aastal valiti ta ka Eesti parimaks naissportlaseks. Mis on nende ühine perekonnanimi? Tütrel on see arusaadavatel põhjustel tänaseks päevaks muutunud, kuid uue nime all tuli ta 2005 a. Euroopa meistrivõistlustel hõbedale, aga seda ka teisel alal -  maastiku vibulaskmises.

35. Isa on osalenud olümpiamängudel. Poeg võitis USA lahtised meistrivõistlued „Subaru” meeskonnas. Ta on osa­lenud mitmel korral ka Eesti koondises maailmameistrivõistlustel.1993 a. osales Euroopa Väikeriikide Mängu­del Monaco eest. Tippspordist loobumise järel mängis prints Alberti heategevuslikus tähtede meeskonnas jalgpalli, samuti mängis ta 2002 a. Tallinnas Eesti sportlaste võistkonnas nende vastu. Nende ühine nimi?

 

 

36. Eestlastel on põhjust uhkust tunda 42-aastasest hõbedamehest Jüri Jaansonist. 23. septembril saab 44-seks aga üks Saksamaal sündinud ja praegu Itaaliat esindav “igiliikur”, kes oma esimese OM-medali või­tis juba 1984 ja Pekingis kaotas esikoha 0,004 sekundiga. Olümpiatelt on tal kokku 4 medalit, sh kuld Sydneyst. 5-kordne maa­ilmameister, lisaks on tal kamaluga hõbedat-pronksi. Kellest jutt? (õige nimi = 2 p, õige ala = 1 p)

37. Olümpia jalgpallivõistlused pole küll samaväärsed MM-iga, kuid sealgi on omad võitjad. Kui MM-i ja OM-i medalid kokku liita, siis kõige rohkem – 4 (olümpialt kuld ja hõbe ning MM-idelt kaks pronksi) – on neid täpselt ühel mehel. MM 1974 oli ta finaalturniiri edukaim väravatelööja. Kes? (õige nimi = 2 p, kui teate õiget riiki = 1 p)

38. Mitte otseselt olümpiaobjektide kavandamisel, vaid linna kujundamisel, osales Pekingi OM-ks valmistumisel arhitekt, kelle isa tegeles omal ajal samuti ühe linna olümpiaks kujundamisega. Isa (1905-1981 London) oli tuntud mees ka mitmes muus mõttes (elu lõpupoole kirjutas autobiograafilisi teoseid, “mängis” iseennast paaris filmis). Ka vanaisa oli arhitekt. Kõigil kolmel mehel on/oli sama ees- ja perekonnanimi. Milline nimi?

39. Venelased ütlevad selle harrastuse kohta “T¹apajevit mängima” (игра в Чапаева, nimetus loomu­likult Vassili Ivanõt¹i järgi). Kasutatakse tegelikult teiste mängude vahendeid, kas libisevaid või veerevaid. Sarnase arvutimängu nimeks on Shuffle. Millega tegemist?

40. Autoralli maailmameistrid on pärit 8 riigist, üksikute rallide võitjad aga veel 2 maalt. Üheks selliseks maaks on Eesti. Milline on teine riik? Sealsed rallimehed on võitnud 8 etappi.

 

 

41. Augusti lõpus sõlmis Tarmo Kikerpill lepingu Ateena AEK-ga. Temast sai kolmas eestlane, kes selles klubis palli mänginud. Esimene oli loomulikult Martin Müürsepp. Kes oli teine?

42. Ühe Eesti spordialaliidu president valiti 2007. a selle alaliidu parimaks meessportlaseks. Nimetage alaliit ja president.

43. Janne Ahonen võitis sel aastal viiendat korda nelja hüppemäe turnee. Tegelikult võiks ju öelda, et ta on võitnud selle 4,5 korda, sest ühel korral jagas ta esikohta. Kellega? Aasta siis oli 2006.

44. Kahel naismäesuusatajal (ka kahel mehel, aga neid me täna ei küsi) on õnnestunud võita MK etapp ühel hooajal kõigil 5 kavas olnud üksikalal. Kellel? Nende kahe saavutuse vahele jäi 15 aastat.

45. Ta on Hollywoodi seltskonnatibi Kim Kardashiani võõrasisa. Järgmisel aastal saab 60. Tema osalusel tehtud filmi “Can’t Stop the Music” peetakse maailma üheks viletsamaks. Võistelnud ka Tallinnas. Teel olümpiavõidule püstitas enda innustamiseks loosungi “85 75-ndal, 86 76-ndal”, mis läkski täide. Enne olümpiavõitu kasutas üht tehnilist uuendust, mis varsti siiski keelati. Kellest jutt?



46.  Kes?

47. Millise spordivarustust toot­va firma logo? Seotud ka Eestiga.

48. Kes? MM-pronks, sündinud A¹habadis. Seotud ka Eestiga.

49. Rahvuskaaslasi meilt ja mujalt. Vasakul maailmakuulsus, parempoolne on Eesti tasandil üht-teist saavutanud sportlasena, kuid oluliselt rohkem tuntud (spordi)fotograafina. Kes?

 

50. Tegu on teatud mõttes tervikliku seltskonnaga. Kes on piltidel ehk mis mõttes terviklik? Üksikuid nimesid ei ole vaja, kuid ei piisa a la naised või sportlased.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vastused: RL: 6-10, 18-20, 27, 30, 31-35, 41-44, 46;                       PV: 1-5; 11-17, 21-26, 28, 29, 36-40, 45, 47-50

1. 1981                                                                                                                                            

2. Ivar Stukolkin

3. Maris ©trombergs, BMX rataste kross

4. Lõuna-Korea käsipall

5. söerajasõit ehk speedway

6. Tansaania

7. sõudmine

8. Elmar Reimann 1912 ja 1924

9. Carl Lewis

10. Clara Hughes (1996 grupisõit III, eraldistart III, 2002-2006 kiiruisutamises kuld, hõbe ja pronks)

11. bioloogiakandidaat

12. moodne viievõistlus

13. puupall, woodball

14. Kullamaa Kullametsa rajal

15. David Stern, NBA presidendid-komissarid

16. Karhu

17. Hestrie Cloete

18. Juri Bor¾akovski

19. Paolo Maldini

20. Vezina – auhind NHL-i parimale väravavahile, teisel pildil Georges Vezina

21. Raili Kadarik

22. ©koda

23. male

24. Superleague Formula, vormelautode ringrada, autod vastava jalkaklubi värvides, 6 etappi

25. Koolispordiliit

26. Giro d’Italia võitjale

27. Theodora Elisabeth Gerarda „Anky“ van Grunsven hobusel Salinero, koolisõit

28. Eddie “Kotkas” Edwards

29. Deniss Karpak ja ema Marina Trofimova

30. Hanna-Maria Seppälä

31. Christian Laettner ja Emeka Okafor

32. Salchow, Karl Emil Julius Ulrich

33. Ülo ja Mirjam Liimask

34. Lembit (allveeujumine 40m sukeldumine) ja Margrit Kärp–Tooman (moodne 5-võistlus)

35. Rein ja Martin Aun

36. Josefa Idem Guerrini, aerutamine

37. Grzegorz Lato, Poola

38. Albert Speer

39. nips

40. Keenia, Safari ralli 8 võitu

41. Martin Noodla

42. Jõutõsteliit ja Kaido Leesmann

43. Jakub Janda

44. Janica Kostelic (2006) ja Petra Kronberger (1990/1991)

45. Bruce Jenner

46. John Higgins, snuukeri MM

47. Jartazi

48. Remigija Nazaroviene

49. Mark Spitz, Isi Trapido

50. Venemaa 7 dopingupatust naiskergejõustiklast, kes said võistluskeelu enne Pekingi OM-i (Hanafejeva, Pi¹t¹alnikova, Jegorova, Toma¹ova, Soboleva, T¹erkassova, Fomenko)