Eesti paarismängu karikavõistluste IV etapp

18.01.2003 Jõgeval

Küsimused: Tiit Naarits ja Arko Olesk

 

1. Kes on see kunstnik, kes on maalinud Jõgeva Gümnaasiumi seinal rippuva Alo Mattiiseni portree?

 

2. Eesti Vabariigis toimus selle asutamisest kuni 1933. aastani neli rahvahääletust, neist kolm olid aastatel 1932-33 ning üritasid vastu võtta uut põhiseadust. Mis teemal toimus aga esimene rahvahääletus 1923. aastal? Olgu öeldud, et pakutud muudatus leidis rahva poolehoiu.

 

3. Eesti manufaktuuri- ja tööstuskeskuseks 18. sajandi II poolel oli Põltsamaa ja selle ümbrus, kuhu kohalik mõisnik asutas vase-, tärklise-, nahaparkimis-, peegli-, klaasi- ja portselanimanufaktuuri. Loss kujundati Louis XV ja Louis XVI stiili matkides „väikeseks Versaille’iks“,  seal tegutses itaalia näitetrupp ning oma orkester. Samuti asutas mõisnik haigla (mille juhatajaks sai Eesti esimese ajalehe väljaandja P.E. Wilde) ja Eesti esimese maa-apteegi. Suurejoonelised ettevõtmised lõppesid mõisahärrale siiski pankrotiga. Küsime mõisahärra nime.

 

4. Artur Erich oli 1990. aastate produktiivne kirjanik, kes on avaldanud nii lasteraamatuid („Ahvipoiss Mafi seiklused linnas“, „Hallikirju karvakera“) kui ka täiskasvanud lugejale suunatud teoseid („Äike“ – 1990. aasta romaanivõistluse III auhind, „Pärast äikest“ – Tammsaare preemia 1995, „Välgust tabatud“, „Varjud“, „Varjude allee“). Tegelikult peitusid varjunime Artur Erich taga kaks naiskirjanikku. Kes?

 

5. ÜRO Lastefond UNICEF valib traditsiooniliselt liikmesriikides tuntud inimeste seast Hea Tahte Saadikuid, kelle osalus aitab tõmmata tähelepanu laste heaks korraldatavatele projektidele. Eesti esimesed rahvuslikud Hea Tahte Saadikud valiti 1. juunil 1999. Nimetage need kolm inimest!

 

6. Kuulete laulmas noort ja tuntud lauljatari. Keda?

 

7. Milline on vanim siiani tegutsev kommertspank Eestis (asutatud 9. detsembril 1991)?

 

8. SK Pedja meeskond kindlustas omale mullu aprillis meistritiitli, alistades Tallinna Monstera 5:1 - tegemist oli selle spordiala esimeste Eesti meistrivõistlustega alates 1947. aastast. Kuigi alaliitu kuulub kuus klubi, osales 2002. aastal meistrivõistlustel vaid kolm. Eesti meistritiitleid hakati sel alal välja jagama 1916. aastast (toona kuulus võistkonda ka näiteks Al. Klumberg-Kolmpere), nüüd on ala Eestis taas ellu puhuda aidanud soomlased. Ala rahvusvahelise alaliidu president on Viktor Pomortsev, ka järgmine MM toimub Venemaal. Mis mäng?

 

9. Eesti Kirjanike Liidu ajakiri on teatavasti 1923. aastal asutatud “Looming”. Kuid lisaks on olemas ka Eesti Kirjanike Liidu kuukiri Tartus (nii on kirjas tiitellehel). Mis nime see kannab?

 

10. Kes (sünd. 1942)? Pärit Rakverest, lõpetanud 1967. aastal lavastajana GITIS-e. Teinud mõningaid kino- ja teatrirolle. Oli 1974 – 1978 lavakunstikateedris kursuse juhendaja. Tuntuks saanud siiski õpitud erialal – töötanud lavastajana „Endlas“, „Noorsooteatris“, „Vanemuises“ ning alates 1983. aastast „Ugalas“. Lavastanud palju tuntud näidendeid, ent eelkõige peetakse teda Eesti teatri parimaks Tšehhovi lavastajaks.

 

11. Selle tuntud Eesti ühiskonna- ja poliitikategelase nimi oli sünnijärgselt Anne Dotsenko (sünd. 1946). Millist nime kannab ta tänasel päeval? (Muuseas ka tema abikaasat ei tunta „algupärase“ nime all)

 

12. Pildil olev hoone on üks Eesti noorimaid mõisahäärbereid (tudoristiilis), mis ehitati 1911. a. mahapõlenud mõisahoone lähedasele kaldapealsele paar aastat hiljem. Algselt oli maakoha nimi Podves, sealset feodaallinnust on esmakordselt mainitud 1485, mõisa kohta pärinevad teateid aastast 1528. Mõisa esimese omaniku järgi sai paikkond ka nime, viimased mõisnikud olid Stackelbergid. 1999. aastal ostis mõisa USAs elavatelt Stackelbergidelt Taani puidutööstur Henning Lykke Jensen ning avas mõisas mullu eksklusiivse (loe: hirmkalli) hotelli. Nimetage mõis!

 

13. Kelle nime kannab alates 1988. aastast Euroopa Parlamendi poolt välja antav auhind isikule, kes on end pühendanud inimõiguste eest võitlemisele? Auhinna on teiste seas saanud ka Nelson Mandela ja Anatoli Martšenko (1988), Alexander Dubcek (1989), ajaleht Oslobodjenje (1994) ja Ibrahim Rugova (1999).

 

14. 1810. aastal abiellus Baieri kroonprints Ludwig  Sachsen-Hildburghauseni printsessi Theresaga. Sel puhul toimunud pidustustest kasvas välja lausa iga-aastane traditsioon. Milline?

 

15. Alljärgnev tekstilõik on teile paljudele ilmselt väga tuttav. Kas suudate täita lüngad?

On ülim aeg, et kommunistid esitaksid avalikult kogu maailmale oma vaateviisi, oma eesmärgid, oma püüdlused ning seaksid kommunismitondi muinasjutule vastu partei enda manifesti.

Selleks on väga mitmesugustest rahvustest kom­munistid kogunenud Londonisse ja koostanud järg­neva manifesti, mis avaldatakse inglise, prantsuse, saksa, itaalia, … ja … keeles.

 

16. 28. nov. 1919 valiti Briti parlamendi alamkotta esimene naine (s.t esimene, kes ka oma kohale asus), väga kuulsa perekonna esindaja, kes on ka Lordide Kojas istunud. Kes? Tänapäeval seostub sama perekonnanimi eelkõige kosmeetikamaailmaga.

 

17. Millise organisatsiooni logo näete? Ka Eestis on üks selline asutus.

 

18. 1974. aastal oli esmakordne juhtum NSVL ajaloos, kui ametipostil suri ühe liiduvabariigi KP esimene sekretär, mees, kes jäi sel hetkel I sekretäri staažilt maha vaid Mao Zedongist. Kohaliku KP esimese sekretärina töötas ta aastast 1936 ning suutis nii kaua vastu pidada ajaloolaste hinnangul tänu vankumatu ustavusega Moskvale ja võimega ette näha suunamuutusi Kremli poliitikas. Kes oli see mees, kelle auks nimetati ka üks vastrajatud selle liiduvabariigi linn (kandis seda nime 1989 a-ni)? (õige riik – 1 p)

 

19. 1903. aastal Šveitsis Baselis toimunud VI sionistliku liikumise kongressil kuulutas liikumise algataja Theodore Herzl, et parim paik juudi riigi jaoks on Palestiina. Samas lükati tagasi Suurbritannia ettepanek, mille kohaselt oleks saanud juutide tulevase kodumaa asupaigaks hoopis üks tollane Briti koloonia Kesk-Aafrikas. Milline?

 

20. Ehkki suveaja idee autor oli ameeriklane Benjamin Franklin ning idee taaselustaja inglane William Willett, ei võetud uuendust esmalt kasutusele sugugi nende kodumaal, vaid hoopis 30. aprillil 1916 kahes Euroopa naaberriigis. Nimetage need!

 

21. Selle tuntud õpetlase (pildil) kohta levis tema eluajal palju erinevaid legende. Paljud neist ülistasid tema tarkust, aga oli ka legende, milles kirjeldati, kuidas inimesed lõpetasid põldudel töö, et imetleda mööduva õpetlase kauneid näojooni. Tegelikkuses oli mees tüse ja üsna põdur. Tema tuntuim teos on lõpetamata viieköiteline “Summa Theologiae”, mida võib pidada katoliikliku doktriini aluseks tänapäevalgi. Lõpetamata jäi töö seetõttu, et 6. detsembril 1273 elas ta Napolis läbi jumaliku ilmutuse, mille järel ta ütles, et tema kirjutised on kui õlesasi jumaliku hiilguse kõrval, mida talle lasti osaks saada. Kes?

 

 

22. Millise Euroopa riigi hümni kuulete?

 

23. Millisest saarest on juttu esmakordselt 1516. aastal ladinakeelsena ilmunud tuntud raamatus, millest loete järgnevat lõiku?

Oma keskmises osas (sest seal on ta kõige laiem) on ... saar kahesaja miili laiune. Nii lai on suurem jagu saarest, kui mitte arvesse võtta, et see vähehaaval mõlemast otsast sissepoole pöörab ja kitsamaks jääb. Nõnda haarab see enese alla viiesaja miili pikkuse ümbermõõdu ehk piirjoone ja teeb saare noorkuu sarnaseks. Nende kahe maanina vahel on väin, nii et need teineteisest umbes üheteistkümne miili kaugusele jäävad, ja selle taga saab alguse suur ja lai laht, mis selle tõttu, et maa seda igast küljest ümbritseb ja varjab, ei ole tormine ega tõsta kõrgeid laineid, vaid voogab üsna rahulikult, üpris sarnaselt suure seisva tiigiga, ja muudab peaaegu kogu maa kõhupoolele jääva ala omamoodi sadamaks ning võtab asukate suureks rahuloluks vastu laevu maa igast nurgast. Kahe maanina vaheline ala või lahesuu on küll madalikkude, küll karide ja kaljude tõttu väga ohtlik ja kardetav. Nende vahel kõrgub vee kohal suur kalju, mis sellepärast sugugi ohtlik ei ole, et ta nähtaval seisab. Selle kalju tippu on ehitatud kena ja tugev kindlus, milles saareelanikud garnisoni jagu mehi hoiavad.

 

24. See taim pärineb umbes 700 liigist koosnevast rohttaimede, igihaljaste poolpõõsaste ja lehtpõõsaste perekonnast. Taim ise on pärit Vahemere äärest: õied on helelillad, sinised. Peamiselt kasutatakse maitse- ja ravimtaimena, näiteks värsked lehed ja mahl sobivad haavandite ravimiseks. Sellest taimest tehtud teed kasutatakse suu- ja kurguhaiguste ning higistamise vastu. Erinevate haiguste vastu aitavad samuti taimelt saadavad eeterlikud õlid. Vanad roomlased küsisid: “Miks peaks inimene surema, kui ta aias kasvab…?” Keskajal usuti, et tass ….teed suurendab sümpaatiat ja armastust inimeste vahel. Mis taim?

 

25. USA levinuim kohanimi on Fairview, Kanadas Mount Pleasant. Mis on levinuim kohanimi Suurbritannias (k.a. linnad, külad, mäed, metsad)? Sama perekonnanime kannab ka üks hiljuti brittide poolt 10 kõigi aegade suurima inglase hulka valitu.

 

26. Maailmas on ohtralt merepiirita riike, kuid teadaolevalt vaid kaks riiki, mis külgnevad ainult merepiirita riikidega, olles nii topelt avamereühendusest ära lõigatud. Nimetage need, eri maailmajagudes asuvad ja suuruselt teineteisest 2800 korda erinevad riigid!

 

27. Imetajate klass jaguneb kaheks alamklassiks: ürgimetajad (kuhu kuulub vaid üks selts - ainupilulised) ja eluspoegijad imetajad. Lindude klass alamklassideks ei jagune, küll võib aga eristada kahte ülemseltsi. Neist esimesse kuulub samuti vaid üks selts, teise aga kõik ülejäänud. Nimetage need ülemseltsid!

 

28. See mees on üks vähestest, kui mitte ainus teadlane, kelle auks on nimetatud kaks mõõtühikut. Üks neist on ka mälumängudes küsitud SI-süsteemi ühik, teine, mis vastab teadlase nime häälduspildile, on aga mittesüsteemne elektrilaenguühik ning võrdub ümardatult 96,5 kC (kilokulonit). Kes oli see hinnatud keemik ja füüsik (1791-1867), kelle nime kannavad ka arv, efekt, seadused ja silinder?

 

29. Mis ühendab järgmisi isikuid? Nimekiri on lõplik: Ronald McNair, Ellison Onizuka, Judith Resnik, Sharon Christa McAuliffe, Michael Smith, Gregory Jarvis, Francis Scobee.

 

30. Millise tuntud mehe poeg on jäädvustanud oma nime astronoomia ajalukku, kirjeldades süsteemi Maa-Kuu evolutsiooni? Selle kohaselt on umbes 4-5 miljardi aasta pärast Kuu suutnud Maa enda suhtes peatada. Maa ööpäev on siis 55 korda praegusest pikem ning Maa ja Kuu on alati pööratud teineteise poole ühe ja sama küljega. See tähendab, et pooled Maa elanikest peavad Kuu nägemiseks sõitma maakera teisele poolele.

 

31. Sellele tehasele panid alused härrasmehed Klement ja Laurin, kes 1895. aastal avasid jalgrataste remonditöökoja, järgmisel aastal asuti ise jalgrattaid valmistama, siis lisandusid tsiklid. 1904 sündis esimene Laurin&Klement märki kandev auto, seeriatootmine algas 1905 margiga Voiturette. 1925 võttis rahalistesse raskustesse sattunud tehase üle insener ja suurtööstur Emil von …, kelle perekonnanime tänapäeval kaubamärgina tunnemegi. Nimetage see auto!

 

32. Helilooja?

 

33. Kelle suust pärineb järgnev monoloog: „ Ma ei meeldinud enesele enne, kui hakkasin maadlema. Maadlus aitas mul end kergemini tunda. Ometi tahaksin ikka veel olla väike vend, keda keegi ei märka. Teismelised hüüavad: „Vaadake seda selli! Ta jalgu! Kõrvu!“ Vanemad inimesed ütlevad: „Issand! Vaadake ruttu! See on ju kurjategija!“ Olen samuti joodikute favoriit ja ka neile, kes tahavad minuga jõudu proovida. Kui ostsin külmkapi, siis tassisin selle trepist ise üles kaheksandale korrusele. Olen alati arvanud, et ma pole tüüpiline mees. Võin võita maadlusvõistluse suureskooriliselt, kuid just seepärast, et ma ei ole tüüpiline – pean võitma ebatüüpilisel viisil.“

 

34. Šveitsi murdmaasuusatamine pole tänapäeval sugugi tundmatu nähe. Lisaks kuulsatele Davosi võistlustele suudavad mitmed Šveitsi suuskurid end tänapäeva kõvas konkurentsis aeg-ajalt nähtavaks teha. Kuid murdmaasuusatamise kui spordiala tutvustajaks Šveitsis oli üks tuntud kirjamees, paradoksina pärit riigist, mille suusatraditsioonid ja –saavutused on meile märksa vähem teada kui Šveitsi omad. Kes oli see spordihuviline mees?

 

35. Tuntud naistearst ja kunstviljastaja Andrei Sõritsa on tulnud neljakordseks Eesti meistriks (1979-81, 1983) ühel olümpiaalal, mille viimased Eesti meistrivõistlused peeti aastal 1993 (võitis Rene Kapusta). Nimetage see spordiala! (Ülddistsipliin – 1 p)

 

36. Michael Schumacher võib küll noppida tiitleid, kui valitakse 2002. aasta maailma parimat sportlast, kuid Saksamaa parima valimisel jäeti viiekordne maailmameister koguni kolmandaks. Parimaks meessportlaseks tunnistati atleet, kes sai 50 aasta jooksul esimesena hakkama teatud sportliku saavutusega. Kes?

 

37. Igal aastal sooritavad tuhanded Eesti (ja kindlasti ka välismaa) kooliõpilased Cooperi testi. Mida see endast kujutab?

 

38. Selle tuntud ameerika filmiperekonna pea – Ramon (näitlejaeesnimega Martin) säras Coppola „Tänapäeva apokalüpsises“ ning Stone’i „Wall Streetis“. Praegu võib teda kõige sagedamini kohata menukas teleseriaalis „Presidendi meeskond“ president Bartlettina. Näitlejad on ka tema 4 last – Emilio (1962) – „Varitsus“, „Võimsad pardid“; Renee (1963); Carlos (ehk Charlie, 1965) – „Rühm“, „Wall Street“, „Ässad“; ning Ramon (1967). Mis on nende ühine perekonnanimi (sünnipärane või näitlejanimi)?

 

39. Kahe filmiga ühel aastal „Oscarile“ kandideerinud filmilavastajaid on auhindade ajaloo vältel olnud ainult kaks. 1938. aastal sai sellise saavutusega hakkama Michael Curtiz ning 2001.aastal küsitav isik. „Oscarit“ nõudles ta filmidega „Erin Brockovich“ ning „Narkoäri“ (viimase eest ka sai). Kes?

 

40. Ameerika bluesilegend Muddy Waters on pihtinud ajakirjanikele, et ühed inglise kollanokad võtsid temalt nime ja muusika ning lisaks saadud kuulsusele kühveldasid taskusse ka kogu raha. Keda Waters niimoodi sarjas?

 

41. Kes laulab?

 

42. Kes on pildil?

 

 

 

43. Selle kirjandusteose käsikiri kandis pealkirja „Neli ja pool aastat võitlust arguse ja rumaluse vastu“. Kirjastaja lühendas pealkirja oluliselt, millise all on see ka tuntuks saanud. Mis teosest jutt ning kes on autor?

 

44. Mis aasta? ±2a=1p

 

45. Selle 1997 Margus Turu poolt moodustatud Eesti poisteansambli liider oli Jõgeva Gümnaasiumi vilistlane ja Mister Estonia 1996 Andrus Raissar. Algul kuulus ansamblisse neli liiget (kellest pooled tegelesid samal ajal ka ansamblis Rumal Noorkuu), pärast Margus Turu surma bänd lagunes ning naasis 2001. aastal kaheliikmelisena (Raissar ja Rein Kahro), ent erilise eduta. Nende suurimat hitid 1997. aastal olid “See on hea” ja “Seest läeb hing”. Ansambli nimi on mõistena mälumänguritele tuttav veel vähemalt kahes meile lähedases kontekstis. Nimetage see ansambel!

 

46. See kirjanik töötas aastatel 1911-18 Jõgeva vallas Rohe külas põllumehe ja möldrina. Ta valiti 1917 Maanõukogu ja 1920 I Riigikogu liikmeks, oli seejärel talupidaja. Menukale esikteosele “Kraavitajad” (1906), mis käsitleb külakoolmeistrist rahvavalgustaja käekäiku, järgnesid aastatel 1927-33 üheksa kunstiliselt vähepakkuvat romaani. Kes?

 

47. Kes on kunstnik?

 

48. See sõna tähendab ajaloolastele kuninga pärisvaldusi või maavalduse osa, mida feodaal ise majandab. Füüsikutele on see ferromagneetiku väike, ent siiski makroskoopiline spontaanse magneetumise piirkond või senjettelektriku spontaanse polariseerumise piirkond. Seoses arvutite ja Interneti levikuga on paljudele kõige tuttavam aga hoopis kolmas tähendus. Nimetage see sõna!

 

49. Miks on koolilastel kasulik pähe õppida järgmine lause: "Peremees ootab kitselt raha, sulane tema liha"? Inglise koolilapsed õpivad samal eesmärgil lauset “Richard Of York Gave Battle In Vain”.

 

50. Paljud teist ilmselt teavad, et pizzicato tähendab hääle tekitamist viiulikeeli näppides. Kuidas nimetatakse aga hääle tekitamist tavapärasel viisil – poognaga üle keelte tõmmates?

 

51. 2002. aastal ristis Harvardi Ülikooli putukateadlane Howard Wilson Kesk-Ameerikast avastatud uue sipelgaliigi ühe looduskaitseaktivistist filmistaari (sünd. 1942) järgi. Küsitaval isikul on au olla üks kõrgemini honoreeritavaid näitlejaid maailmas. Kes?

 

52. Helilooja ja teos?

 

Vastused:

1.                   Ilmar Kruusamäe (Jõgeva Gümnaasiumi vilistlane)                                                             AO

2.                   Usuõpetuse taastamine koolis                                                                                          AO

3.                   Woldemar Johann von Lauw                                                                                          TN

4.                   Ira Lember ja Erika Esop                                                                                               TN

5.                   Eri Klas, Erki Nool, Maarja-Liis Ilus                                                                                AO

6.                   Liisi Koikson                                                                                                                 TN

7.                   Tallinna Äripank (Hansapank asutati 1991.a. suvel Tartu Kommertspanga filiaalina, iseseisvat tegutsemist alustas jaanuaris 1992)                                                                                        TN

8.                   jääpall                                                                                                                           AO

9.                   Akadeemia                                                                                                                    AO

10.                Kaarin Raid                                                                                                                   TN

11.                Mari-Ann Kelam (Rikken)                                                                                               TN

12.                Kalvi (Ida-Virumaal Aseri vallas)                                                                                      AO

13.                Andrei Sahharov                                                                                                                        AO

14.                Müncheni Oktoberfest                                                                                                    TN

15.                flaami ja taani                                                                                                                 AO

16.                Nancy Astor                                                                                                                  TN

17.                SOS lasteküla                                                                                                                 TN

18.                Antanas Snieckus (Leedu; linn Visaginas Ignalina AEJ lähedal)                                             AO

19.                Uganda/Keenia (Briti kolooniateminister Chamberlain tegi 1902. aastal laevareisi Ida-Aafrika valdustesse ning nägi Keenias suuri inimtühje alasid, mida pidas juutide kodukolde jaoks sobivaks. Alad asusid küll Keenias, ent minister pidas neid juba Uganda territooriumiks                           TN

20.                Saksamaa ja Austria-Ungari                                                                                             TN

21.                Aquino Thomas                                                                                                             TN

22.                Hispaania                                                                                                                      TN

23.                Utoopia (autor Thomas More)                                                                                        AO

24.                aedsalvei                                                                                                                        TN

25.                Newton                                                                                                                                    AO

26.                Liechtenstein ja Usbekistan                                                                                              AO

27.                pingviinilised, uuduslõualised                                                                                           AO

28.                Michael Faraday (esimene on mahutavuse mõõtühik farad)                                                 AO

29.                Kosmoselaeva Challenger meeskond, hukkusid 28.01.1986                                                 AO

30.                Charles’i poeg George Darwin                                                                                        AO

31.                Skoda                                                                                                                           AO

32.                Dmitri Šostakovitš                                                                                                         AO

33.                Aleksander Karelin                                                                                                         TN

34.                Arthur Conan-Doyle                                                                                                      AO

35.                espadron (vehklemine)                                                                                                    AO

36.                Sven Hannawald (võitis kõik Nelja Hüppemäe turnee suusahüppevõistlused)                        AO

37.                12 minuti jooks                                                                                                              AO

38.                Estevez (Sheen)                                                                                                              TN

39.                Steven Soderbergh                                                                                                         TN

40.                Rolling Stones                                                                                                                TN

41.                Celine Dion                                                                                                                   AO

42.                Tiit Sukk                                                                                                                       AO

43.                Adolf Hitler “Minu võitlus” (Mein Kampf)                                                                       TN

44.                1949                                                                                                                             AO

45.                6-pack                                                                                                                          AO

46.                Mats Mõtslane (Mart Kiirats)                                                                                           AO

47.                Edward Hopper                                                                                                                        AO

48.                domeen                                                                                                                                    AO

49.                spektrivärvide järjestus                                                                                                    AO

50.                arco                                                                                                                               AO

51.                Harrison Ford                                                                                                               TN

52.                Mussorgski “Pildid näituselt”                                                                                           AO