Jõgeva paarismäng 2008

Küsimused: Tiit Naarits, Arko Olesk

 

1. 31. juuli varahommikul 1991. a  ründasid OMON-i eriüksuslased Leedu piiripunkti Vilniuse-Minski maantee lähedal. Laskudega pähe tapeti seitse relvastamata piiripunkti töötajat. Vaid ühel piirivalvuril õnnestus imekombel ellu jääda. Suurem osa veretöös osalenud OMON-i üksuslastest on tänase päevani karistamata ning varjavad end tõenäoliselt Venemaa avarustel. Mis nime kandis see piiripunkt, kus  kohutav tragöödia aset leidis?

 

2. See on Paleosoikumi vanim ajastu, mis algas 540 miljonit ja lõppes 495 miljonit aastat tagasi. Ajastu kestel oli põhjapoolkeral Panthalassa hiidookean, lõunapoolkeral asetses Gondvana hiidmanner ning Laurentia (Põhja-Ameerika), Baltika ja Siberi mandrid. Kontinendid olid üle ujutatud madalmeredega. Kliima oli mõõdukas, mitte eriti külm, ega ka soe. Ajastu alguses ilmusid toesega (skeletiga) varustatud hulkraksed loomad ja organismide mitmekesisus suurenes geoloogiliselt lühikese aja jooksul kiiresti. Ajastu on oma nime saanud Walesi ladinakeelse nimetuse järgi. Mis ajastu?

 

3. 1995.a. mässis tollane Rootsi asepeaminister Mona Sahlin ennast suurde jamasse, kui ilmnes, et naine on kasutanud riigi krediitkaarti isiklikeks ostudeks. Naine oli ostnud muuhulgas ka sukkpükse ning ühte Šveitsi kompanii Krafts Foods toodetavat šokolaadi, mille järgi sai ka afäär endale üldnimetuse. Mis nime kannab see šokolaad? Maiustus on tuntud oma kolmnurkse kuju poolest, jäljendades niimoodi Alpide mäestikus paiknevat Matterhorni mäge

 

4. 1980. ja 1984.a. suveolümpiamängude ohtra boikottimise kõrval on vähem räägitud faktist, et ka 1988.a. suveolümpiamängudest Lõuna-Korea pealinnas Soulis jäi poliitilistel põhjustel eemale neli riiki. Üks oli loomulikult Põhja-Korea, teisena võiks ära mainida tollal sandinistide valitseda olnud Nicaragua. Kes olid kaks ülejäänud riiki? Ühe puudumine mõjutas kindlasti natuke kergejõustikuvõistluste, teise riigi eemalejäämine kindlasti mitmete olümpiaalade taset.

 

5. Natsi-Saksamaa laevastiku uhkus oli soomuslaev Admiral Graf Spee. Enne kui ta 1939. aasta detsembris Teise maailmasõjas ühes esimeses merelahingus rängalt kannatada sai, jõudis ta põhja lasta üheksa vastaste laeva. Parandustöödeks siirdus ta ühe neutraalse riigi sadamasse, oli sunnitud sealt aga peatselt lahkuma ning et takistada laeva langemist vaenlaste kätte, käskis kapten laeva jõesuudmes õhku lasta ja sealsamas lebab ta siiani. Millise maailma pealinna juures see lahing toimus? Viimastel aastatel on laevalt hakatud üles tooma kõiksugu kraami, sh haakristil istuv kuldne kotkas, millele on hammast ihunud neonatsid.

 

6. Millise populaarse ilutaime üheks hinnatumaks sordiks on Eestis aretatud „Piilu“? Lisaks on eestlased aretanud sellised sordid nagu „Küllus“, „Memm“, „Alo“, „Ristimägi“, „Põhjanael“ jpt. Näete ka pilte nendest ilutaimedest!

 

7. Umberto Eco romaanis „Baudolino“  jutustatakse keskaja ühest kõige tuntumast võltsingust, mis tuli käibele tõenäoliselt 12. sajandil Saksa keisri Friedrich Barbarossa õukonnas. Võltsing kujutab endast ühe kaugel Idas (või teise versiooni kohaselt Aafrikas) asuva mütoloogilise riigi  kristlasest valitseja (kelle riik on vaenulikult meelestatud inimestest – tõenäoliselt muhamedlastest – ümber piiratud) abipalvet kõigile kristlikele Euroopa valitsejatele. Riik oli keskaja inimese unistuste silmapiir, millele omistati ideaalse elu tunnused. Riigi vabastamine võõraste küüsist oli ka üks ristisõdade ja maadeavastuste peamisi eesmärke. Nimetage see mütoloogiline valitseja!


8. Helilooja ja teos?

 

9. Prantsuse kirjanikult Mazarine Pingeot’ lt (sündinud 1974) on ilmunud hetkel 5 romaani. Pingeot’ viies romaan “Le Cimetière des poupées” (“Nukkude surnuaed”) räägib loo naisest, kes tapab oma lapse ning peidab surnukeha külmikusse. Teose süžee sarnaneb väga Prantsusmaad viimase aasta jooksul šokeerinud juhtumiga, kus Veronique Courjault’ nimeline naisterahvas arreteeriti, kui tema abikaasa oli helistanud politseisse, teatades, et on pere korteri külmikust leidnud kahe imiku surnukehad. Romaanikirjanik Pingeot väidab, et raamat ei põhine kõnealusel juhtumil ning et tema teose eesmärgiks on hoopis üleüldiselt uurida põhjuseid, miks emad oma lapsi tapavad. Pingeot’ menukuse peamiseks teguriks on asjaolu, et tegemist on 20. sajandi ühe kuulsaima prantslase tütrega (oma eluloost jutustab Pingeot’ eelviimases romaanis „Not a Word“). Kelle?

 

10. “Vana sepa sõnul on mõned ... kaetud süsimustade karvadega, nad suudavad oma pikkade küüntega lõigata aknaklaasi ja söövad seda nagu vahvlit. Teised ... on seevastu väikesed, limased ja roosad, nad pesitsevad valdavalt köögis, kapi taga, nende tiinus kestab vaid paar nädalat ja nad toovad ilmale korraga vähemalt kaksteist pimedat poega. Leidub..., kellel nahk on all ja sisikond peal ning et seda kupatust koos hoida, ümbritsevad nad end tugevasti vöötatud vihmamantliga.” Kellest on juttu?

 

11. Sel satelliidipildil näete üht jõge ja tema eri kallastel asuvat kaht linna. Kumbki linn on oma riigi pealinn. Nimetage nad!

 

12. See tuntud lauamäng põhineb muistsel India mängul Pachisi. Euroopas sai ta 1896. aastal müügile tulles nimeks Ludo, Rootsis kutsutakse teda Fia’ks. Ei tahaks uskuda, et saalis leidub kedagi, kes seda mänginud pole. Mis nime all tunneme mängu meie?

 

13. Sellesse Henry VIII naisesse suhtusid õukondlased varjatud, lihtrahvas aga avaliku põlgusega. Tema kohta levisid sellised väljendid nagu „tavaline rentslihoor“, „silmipööritav hoor“ jne. Sageli kutsuti teda „kristluse häbiplekiks“. Tema kroonimise ajal irvitati tema üle avalikult. Uue kuninganna narr hüüdis nähes, kui vähesed pealtvaatajad võtsid kuninganna auks mütsi maha: „Ma arvan, et  teil kõigil on mädapead ja te ei julge neid paljastada!“ Keda rahvas niimoodi põlastas?

 

14. Tegemist on iga-aastase võistkondliku tenniseturniiriga, mida peetakse Austraalias Perthis. Turniiri eripäraks on see, et riikide võistkonnad koosnevad nii mees- kui ka naistennisistidest. Igal aastal osaleb turniiril kaheksa võistkonda ning võistkondade mängijad valitakse korraldajate, mitte treenerite poolt. Viimati võitis USA esindus koosseisus Mardy Fish ja Serena Williams. Mis turniir?


15. UNESCO peab 1979. aastast arvet maailmas enim tõlgitud autorite üle oma andmebaasis Index Translationum. Esikümnest leiame näiteks Stephen Kingi (10.), Hans Christian Anderseni (9.), Enid Blytoni (6. – kes see veel on?), kohtadelt 5.-2. Shakespeare’i, Lenini, Verne’i ja Christie. Esikohta hoiab võimsalt enda käes aga hoopis üks firma 8677 tõlgitud raamatuga. Milline?

 

16. Küsitav riikidevaheline ühendus asutati 1948. aastal eesmärgiga hallata paremini Marshalli plaani teostamist. Ühenduse töövaldkond on väga laialdane ning katab ala majandusest keskkonna ja sotsiaalsete küsimusteni, kuid seal ei võeta vastu otsuseid, vaid tegemist on foorumiga, mis võimaldab arutada probleeme ja võrrelda eri riikides kasutatud lahendusi. 2007.a. algasid läbirääkimised Eesti vastuvõtmiseks ühendusse. Ühenduse koordineeritud projektidest võib mainida PISA-testi erinevate maade kooliõpilastele. Nimetage selle ühenduse laialt kasutatav lühend!

 

17. Suurbritannia veterinaarid hindavad riigi veiste tervishoiu seisukohalt üheks ohtlikumaks haiguseks veiste tuberkuloosi. Selle levikut piirata üritades lubatakse arvukalt tappa ka ühtesid loomi, keda haiguse edasikandjaks peetakse. Viimased teadusandmed seavad tapmiskampaania efektiivsuse küll küsimärgi alla, kuid oma elu on kaotanud juba kümneid tuhandeid loomi. Mis loomad on kampaania ohvrid? Eestis on nende arvukus umbes 2000-3000 isendit (sh palju Saaremaal) ning küttida tohib neid septembrist veebruarini.

 

18. Seltskonnakroonikat: need kaks spordilegendi teatasid eelmise aasta lõpus oma kihlusest. Mees oli oma ala edetabeli tipus 331 nädalat järjest ja võitis 87 turniiri, naine on võitnud 18 Grand Slami üksikmängu turniiri. Paar ei harrasta sama ala. Kes nad on?

 

19. Esialgu ilmus see Leipzigis nime all „Conversations-Lexikon mit vorzüglicher Rücksicht auf die gegenwärtigen Zeiten“ (1796-1808) ning selle väljaandjateks olid Renatus Gotthelf Löbel and Christian Wilhelm Franke. 1808.a. ostis selle autoriõigused Friedrich Arnold ...  Praeguseks on ilmunud 21 trükki. Viimane neist sisaldab umbes 300 000 erinevat märksõna 24 000 leheküljel. Millega tegu?

 

20. Näitlejatel on ikka põnevaid lugusid rääkida. Üks vaimukamaid silma või kõrva jäänud viimase aja lugudest pärineb eelmisel aastal 65. sünnipäeva tähistanud näitlejalt, kes jutustas järgneva loo oma näitlejakarjääri algusaastatest: „Kord Lõuna-Eestis toodi lava taha kastitäis suuri aretatud ploome, üks tädi länikutäie maapiima ning omatehtud sooja leiba. Sõime selle kõik enne «Libahundi» etendust ära ja mõtle, mis hakkas toimuma! Urrama hakkas kõik! Puhitama! Lava tagant läks uks õue ja see kääksus vahetpidamata, kõik käisid õues peeretamas. Tüki lõpus võttis Margus surnud Tiina sülle ja asetas lava äärele, kus lähedal istuvad ka inimesed. Oli pikk paus enne seda, kui Lisl Lindau vanaemana oma lõpusõnad ütles. Ja eks ma lasin end lõdvaks. Oleks siis puuks tulnud, aga tuli piuuuu! Ja pikalt ja pikalt ja ära ei lõppenud! Õudus! Kõik keerasid selja, isegi Karl Kalkun, kes iialgi laval ei naernud! Õnneks tõmmati lihtsalt eesriie ette. Pärast etendust tuli kellegi tuttav lava taha ja väga tänas. Eriti meeldinud talle see lõpu helikujundus. Hoidsime kõik naeru tagasi. «See oli nii huvitav! Nagu oleks Tiina hing taevasse läinud!“  Kes sellise naljaloo jutustas?

 

21. Eesti keelde on see eesnimi tulnud soome kaudu, moonutusena Kalevalas esineva uduhaldja nimest. Nimi on kasutusel ka Norras, kus selle päritoluks on aga nimi, mis tähendab „Thori oda“. Mis nimi?


22. Seda süsteemi kasutati esmakordselt 1895.a. riigis,mille järgi see süsteem on ka enda nime saanud. Süsteemi mõte on lihtne - mängija pannakse vastamisi endaga enam-vähem sama edukalt (või edutult) esinevate vastastega. Süsteem on tuntud peamiselt malest, bridžist, aga samuti mitmetelt teistelt aladelt. Mis süsteemiga tegu?

 

23. Šotimaa troonil oli see kuningas, Mary Stuart poeg, ajast, mil oli ühe-aastane. 1603-1625 valitses ta ka Inglismaad ning seda aega iseloomustavad konfliktid parlamendiga ning Püssirohuvandenõu, millega katoliiklased teda kukutada püüdsid. Kunstide soosijana tunud kuninga nimi on tänini tuntud seoses piiblitõlkega, mida ta patroneeris. Paljude arvates originaalilähedaseim tõlge oli sajandeid inglisekeelses maailmas Piibli standardversooniks. Kes oli see kuningas?

 

24. See akadeemik on Eesti noortemeister orienteerumises, saavutas üleliidulistel noortevõistlustel kuldmedali topograafilises kaardistamises, vabariikliku matemaatikaolümpiaadi esikoha 10. klassis. Lõpetas Kohila Keskkooli 16-aastasena kuldmedaliga 1974. Õppis seejärel matemaatikat Tartu Ülikoolis ja Moskva Riiklikus Ülikoolis, kus kaalus kaua, kas valida teoloogia või okeanoloogia aspirantuur, kuid arvas, et ilmselt poleks võimud teda teoloogiasse lubanud. Ülikooli ajal sõitis suviti mööda Eestimaa kirikuid, mängis kirikutes heliplaate ja kommenteeris kuulajaile esitatud palu ning tõlkis kõigi nende missade ja passioonide sõnu. Veel saavutusi: Eesti segapaaride bridžimeister koos Helgi Arstiga 2006, Balti Assamblee teaduspreemia 2007. Kes?

 

25. Usutavasti ei ole siin saalis kedagi, kes ei oleks näinud vaimukaid ja lahedaid ETV vaheklippe. Kes on aga nende autor ehk siis kunstnik, kes on need loonud? Tegemist on 1965. aastal sündinud kunstnikuga, kes peamiselt resideerub Lääne-Virumaal. Lisaks on mees joonistanud illustratsioone paljudele raamatutele.

 

26. Manchesteris 1959. aastal sündinud ja tõsiusklike nelipühilaste perekonnas adopteeritud lapsena üles kasvanud kirjanikust pidi tema vanemate plaanide järgi saama misjonär. Kui ta aga 16-aastaselt armus tüdrukusse, kelle ta enne usku oli pööranud, oli misjonärikarjääril kriips peal ning ta lahkus kodunt. 1985. aastal ilmunud autobiograafiliste sugemetega debüütromaan «Apelsinid pole ainsad viljad» tõi talle kohe tunnustuse. Sõnaka, eduka ja enesekindla kirjanikuna ei karda ta end nimetada ennast parimaks inglise keeles kirjutajaks nüüdisajal. Eesti keeles on ilmunud veel näiteks «Tuletornipidamine», „Kehale kirjutatud“, „Kirg“ ja „Taak“. Kes?

 

27. Looduskaitsjaid on viimasel ajal murelikuks teinud asjaolu, et  haruldase Aafrika puuliigi musta dalbergia (Dalbergia melanoxylon) ehk mpingo metsad järjest kahanevad. Oma süü selles on puuliigi heal sobivusel kindlate esemete valmistamisel, mistõttu puu on vastavate meistrite hulgas üks hinnatumaid – kvaliteetseimad esemed valmivad just sellest puust. Eriti oluline on tema omadus pidada hästi vastu õhuniiskuse ja temperatuuri kõikumistele. Milline valdkond on mpingo peamine kasutusala, milleks langetatakse 20-30 000 puud aastas? Kuupmeetri hind on sadu tuhandeid kroone ning peamiselt jõuab puit Euroopa töökodadesse nagu näiteks Buffet Crampon või Leblanc.

 

28. Millist pärjatud artisti kuulete laulmas?


29. Oma poliitilise karjääri tippu ei jõudnud ta omas riigis, ent tema matustele 1974. aastal tulid kümned tuhanded inimesed. Kuid enne ametlikku tseremooniat varastasid kirstu tudengid, viisid paika, kus kunagi asus valitseva hunta poolt lammutatud tudengiliikumise maja, ehitasid sinna ajutise mausoleumi ja matsid kirstu sinna. Mõni päev hiljem ründasid paika valitsusväed, tapsid mausoleumi valvanud tudengid, võtsid kirstu ja matsid kohaliku tähtsaima pühamu jalamile. Hunta selline käitumine tõi kaasa rahvarahutused, mis vägivaldselt maha suruti. Kelle matused lõppesid sedasi?

 

30. See on iidne India filosoofilis-meditsiiniline õpetus eluviisidest ja tervisest. Sanskritikeelne väljend tähendabki tõlkes „eluteadmised“. Süsteem ja õpetus sai alguse 5000 aasta eest Lõuna-Indias Keralas. Sajandeid pärandati teadmisi põlvest põlve suuliselt ja teadaolevalt esimese teksti on kirja pannud Agnivesha raamatus „Agnivesh tantra India Veda kultuuri ajastul“. Peamiseks printsiibiks on haiguste ärahoidmine ning see keskendub keha, meeleorganite, vaimu ja hinge harmoonilisele tasakaalule, looduslähedusele, et hoida keha tervena kogu elu vältel ning juhtida inimene uuestisünnile. Mis õpetus?

 

31. Pärast reisilt naasmist hakkasid seda suurt teadusemeest kimbutama tervisehädad, mis saatsid teda kogu ülejäänud elu ning tegid töötamise ja seltskonnaelu keerukaks, sundides teda tagasi tõmbuma oma maakodusse. Meest piinasid väsimus, rängad kõhuvaevused, peavalud, depressioon, probleemid südamega. Arstid ei suutnud panna diagnoosi ega määrata ravi. Tagantjärele on pakutud, et põhjuseks võis olla arseenimürgitus, paanikahäire, laktoositalumatus või troopiline haigus trüpanosomiaas (Chagas’ tõbi). Seni viimane teooria pakub diagnoosiks põletikulise soolehaiguse Crohni tõve. Kellest jutt?

 

32. Millise linna suurimaks sümboliks on sellised uhked veetornid? Näete ka teisi vaateid sellest linnast.

 

33. Selle jalgpalliklubi peasponsoriks on Vene suurkontsern Gazprom ning seetõttu on hetkel tegemist Venemaa rikkaima jalgpalliklubiga ning ühtlasi ka valitseva Venemaa meistriga. Klubi koosseisu kuuluvad hetkel Venemaa koondise ründajad Andrei Aršavin ja Pavel Pogrebnjak, aga näiteks ka tšehhist väravavaht Kamil Contofalsky jt. Mis klubi?

 

34. Joe Berlingeri ja Bruce Sinofsky dokfilmis «Metallica: Some Kind of Monster» kohtub Metallica trummar Lars Ulrich Dave Mustaine’i-nimelise mehega. Mustaine mängis Metallica esimeses koosseisus, kuid visati sealt alkoholiprobleemide tõttu välja. Metallica terapeut seab Ulrichi ja Mustaine’i vastamisi istuma ning Mustaine kurdab, kuidas alates hetkest, mil ta Metallicast sule sappa sai, on ta elu olnud väga-väga raske.  Mustaine on mees, kelle juhitud bänd ... on müünud plaate 15-20 miljonit eksemplari ning kelle loodud muusikat armastavad ka kriitikud (näiteks raamat «1001 albumit, mida elu jooksul peab kuulama» sisaldab kaht bändi  plaati). Mustaine tunnistab ka ise, et mõnele võib see, mida tema nimetab kannatuseks ja alanduseks, paista suure eduna, kuid tema näeb vaid seda, kui hästi läheb Metallical ning Mustaine’i projekt  jääb ikka teda enda ridadest välja heitnud bändi varju. Mis ansambli juht on Mustaine?

 

35. Selle prantsuse kirjandusteadlase ja semiootiku (1915-1980) tuntumaid teoseid on "Mütoloogiad" (1957), kogumik iroonilisi lühietüüde 1950. aastate prantsuse ühiskonnast, kus semiootiliste vahenditega paljastatakse halastamatult käibetõdesid ja klišeesid. Laialdaselt on ta tuntud ka esseega „Autori surm“. Kes?


36. Oma keele kohta ütlevad nad ise: „Pehmeä nii kui sammal“. Professor Paul Ariste on kirjutanud: „«Vana .... tšeeli on nii lähella viro tšeelta, etti virolainõ võib senessä saada arvoa ilmaa õppimatta.» Mis keel see on? 1998. aasta suvel kõneles seda keelt emakeelena suuremal või vähemal määral u. 30-40 inimest kolmes Lauga jõe suudme äärses külas: Liivtšüläs, Luuditsas ja Jõgõperäl.

 

37. 4. märtsil 1960 plahvatas lõhkeainet täis laev „La Coubre“, tappes vähemalt 75 ning haavates 200 inimest. Päev hiljem toimunud ohvrite matusetseremoonial tegi legendaarne fotograaf Alberto Korda ülesvõtte, mis sai nimeks „Guerrillero Heroico“. Pilti hiljem töödeldi ning laiema tuntuse omandas mõned aastad hiljem. Keda või mida on pildil kujutatud?

 

38. Selle Eesti panga asutas 1999. aastal Itaalia päritolu kurikuulus suurärimees Ernesto Preatoni. Seoses Preatoni ärisekeldustega sattus ka pank raskustesse. Murranguline oli panga jaoks 2004. aasta, kui Kreekast (suurosanikuks sai Nikolaos Sarros) ning Rootsist pärit investorid ostsid enamusosaluse pangas. Uuest suurosanikust sai sama aasta lõpul ka panga nõukogu esimees, juhatuse esimeheks palgati tuntud äritegelane Riho Rasmann.  Kõigi uuendustega kaasnes loomulikult nimevahetus. Mis nime all seda panka tänasel päeval tuntakse?

 

39. ...hüdrokloriid on täissünteetiline opiaatide asendusaine, mis arendati välja Teise maailmasõja ajal. Seda kasutatakse nii süstimis- kui ka suu kaudu manustatava lahusena, samuti tablettide kujul. Meditsiinis kasutatakse ainet valuvaigistina. Ainet hinnatakse eelkõige seetõttu, et korduva kasutamise korral on tema toimeaeg küllalt pikk, 8-12 tundi.  Aine vähendab võõrutusseisundi vaevusi ja seepärast kasutatakse teda ka heroiinist võõrutamiseks. Mis ainega tegu?

40. Eesti kunstnik, kelle pilte näete, kannab sama nime kahe Eesti mõisaga. Üht neist esmamainiti 1582. aastal, mil ta kuulus Hans Schwartzile. Siit pärineb ka mõisa saksakeelne nimi Schwartzen. Neli kilomeetrit idas asuva Varbola muinaslinnuse tõttu on mõisa asukoht ning sinna hiljem tekkinud asula kaasjal tuntud peamiselt Varbola nime all. 1807-1813 elas seal näitekirjanik August von Kotzebue. Ajaloolise jaotuse järgi Harjumaale Nissi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Raplamaale Märjamaa valla territooriumile. Teine mõis kuulub ajaloolise jaotuse järgi Viljandimaale Paistu kihelkonda, jääb kaasajal aga Viljandimaale Pärsti valla territooriumile. Mõisa, saksa k Schwarzhof, on esmamainitud 1631. aastal. Enne 1919. aasta võõrandamist kuulus mõis von Bockide aadliperekonnale. Tänaseks on peahoone varemed lamumutatud. Mis on kunstniku ja mõisade ühine nimi?

 

41. Silindrikujuline saviahi, milles toitu kuumade süte kohal küpsetatakse, on meile tuntud eelkõige India toidukohtades serveeritava samanimelise kanaroa kaudu. Kasutatav marinaad põhineb jogurtil ning vürtsid annavad roale kas väga punase või väga kollase värvuse. Mis ahi/roog?

 

42. Praegu aktiivse krišnaiidina tuntud Arne Lauri alustas oma muusikuteed 1980. aastate lõpus, mil asutas bändi, mis viljeles omapärast poprocki ja gooti segu. Bändi nimi oli võetud kuulsa Norra keeleteadlase ja kirjamehe järgi, kes oma ülipika elutee (elas 104-aastaseks!) jõudis pidada ka riigi haridusministri ametit. Mis on see ühine nimi?


43. Selles liigas on viis meeskonda: Newcastle United, ... United, Manchester United, St. Joseph's ja Glacis United. Kodu- ja võõrsilmänge ei eristata, kuna seal ongi ainult üks jalgpalliväljak – Victoria Stadium. Jalgpalliliit asutati seal aastal 1895, liiga käib 1907. aastast. Suurima saavutusena (ja teie jaoks eksitava vihjena!) tuuakse esile saarte mängude jalgpalliturniiri võitu 2007. aastast. Ühegi rahvusvahelise jalgpalliassotsiatsiooni liige ei olda. Mis paiga liigast käib jutt?

 

44. 1927. aastast on vastav õigus olnud 319 vallal/kogukonnal, kokku umbes 15 000 ettevõttel. Seistes silmitsi maailmas kasvava nõudlusega, otsustas riiklik komisjon tänavu märtsis suurendada piirkondade arvu 357ni. Nende piirkondade toodangule võib lisada ühe kindla sõna ja märgistuse appellation d'origine contrôllée (AOC). Millest jutt?

 

45. Einar Sandeni (1932–2007) jutustuse „Mitme näo ja nimega” (1978) peategelane on keeleteadlane, hilisem Tartu ülikooli professor, kes eitas oma koostööd Nõukogude eriteenistustega lõpuni. Vett ei pea tema kaitseargumentidest ükski, kuid seni on neid saanud tagasi lükata ainult loogiliste vahendite ja mitte dokumentaalsete allikatega. Vaieldamatuks jääb, et raudne eesriie laskis ta läbi kaks korda, 1955 ja 1963. Esimene kord läände, teine kord “kodumaale” tagasi. Vahele ei jäänud ta kummalgi korral. Võimalik, et Nõukogude agentuuri ümberkorralduse käigus tõmmati ta tagasi kui tüüp, keda ei saanud välitöödel enam kasutada. Mees oli läinud ülekäte. Kes?

 

46. 17. sajandil polnud eestlased kaugeltki veel tõsikristlik rahvas. Endiselt olid armsad looduslähedased uskumused. Nii mõnegi loodusobjekti kallale minemist võeti pühaduse teotusena. 1640. aastate algul rajas üks mõisnik vesiveski ühele pühaks peetud jõele. Kohe varsti pärast seda tabas piirkonda ikaldus ning rahvas läks ja lõhkus jõele rajatud veskitammi maha. Olukorda saadeti rahustama sõdurid, ent mässulisi talupoegi kuigi karmilt ei karistatud. Mis jõele rajatud veskitamm rahva raevu ajas?

 

47. Vastuseks Windows Vistale tõi teine suur arvuti operatsioonisüsteemide tootja Apple eelmisel aastal turule oma uusima toote, mis kannab ametlikult nime Mac OS X 10.5. Võrreldes oma eelkäijaga, on tehtud siin rohkem kui 300 parandust ja täiendust. Millist hüüdnime kannab Maci uus operatsioonisüsteem?

 

48. Millisest teatrietendusest pärinevad järgmised fotod?

 

 

49. See füüsik (1930-1982) oli esimene, kes tuli kvantfüüsikas välja paralleeluniversumite hüpoteesiga, mille kohaselt kõik võimalikud sündmused leiavad küll aset, kuid eri universumites, mis omavahel kokku ei puutu. Teooria ei leidnud tunnustust ning pettunult lahkus ta akadeemilisest maailmast sõjatööstusse, hakkas jooma ja tõmbus endasse. Oma jahedatest suhetest isaga on palju laulnud mehe poeg, ansambli Eels hing. Mis on nende perekonnanimi?


50. Selle traditsioonilisel Andide rahvaviisil tugineva loo aranžeeris 1913. aastal Peruu helilooja Daniel Alomía Robles. Ingliskeelsed sõnad kirjutasid laulule Simon&Garfunkel, tänu kellele lugu kogu maailmas tuntuks sai. Kuuldavasti ajendas just Boliivia valitsuse ametlik hädakiri UNESCOle omal ajal pöörama selle organisatsiooni tähelepanu rahvakultuurile, sest indiaanlasteni ei jõudnud autoritasudest loomulikult sentigi. UNESCO jõudis tänu sellele lõpuks välja suulise pärandi nimekirja loomiseni, kuhu kuuluvad ka Kihnu kultuuriruum ja Baltimaade laulupidude traditsioon. Mis laul?

 

51. Alguses oli 1973.a ilmunud Lothar-Günther Buchheimi romaan, seejärel tuli 1981.a. raamatu põhjal valminud režissöör Wolfgang Peterseni  film ning veel hiljem DJ Alex Christenseni techno-projekti U-96 poolt filmi muusika põhjal kokku miksitud tümpsulugu, mis vallutas diskoteegid 1990. aastate algul. Kuidas kõlab kõige kolme ühine pealkiri?

 

52. Millises riigis lükkasid kõik elanikud eelmise aasta septembris kellad poole tunni võrra tagasi?  Riigi ajavöönd on nüüd endise GMT –4 asemel GMT –4.30. Selline „poolik” ajavöönd on maailmas haruldane. Riigi presidendi sõnul oli muudatus vajalik selleks, et valget aega efektiivsemalt kasutada. Ta nimetas uue ajaga kaasas käiva erilise hüvena seda, et nüüd saavad lapsed kooli minekuks ärgata siis, kui päike on juba tõusnud.

 

53. Hiljutine uurimus, mis reastas Euroopa kaubamärgid väärtuslikkuse järgi, seadis esikohale Nokia. Teisel kohal oli Prantsuse luksuskaupade firma LVMH. Nende tähtede taga peitub kolm erinevat tuntud kaubamärki. Millised?

 

54. Filmimaailmas on alati suurt kiitust pälvinud linateosed, mis toodetakse väikese eelarvega, ent mis osutuvad ülimalt populaarseks ja tulusaks. 2002.a. üllatajaks oli režissöör Joel Zwicki romantiline komöödia, mis läks maksma kõigest 5 miljonit dollarit, ent teenis maailmas 368 miljonit (sealhulgas USA-s 241 miljonit). Filmi peategelaseks on kreeka perekonnast pärit „hall hiireke“ Toula (Nia Vardalos), kes armub mittekreeka päritolu noormehesse Ian Millerisse (John Corbett). Kuna tegemist on aga mõnusa komöödiaga, siis ei lähe asjad mitte just kõige plaanitumal moel. Mis film?

55. Nad olid 1960. aastatel iluuisutamise paarissõidu valitsejateks. 1964. ja 1968. aastal võideti olümpiakullad ning aastatel 1965 – 1968 tuldi maailmameistriteks. Hiljem langeti oma kodumaal NSV Liidus põlu alla, sest 1979.aastal reedeti kodumaa – asuti elama Šveitsi. Kes

 

56. Mis heli kuulete? Seda on võimalik soodsate olude puhul kuulda umbes 50 paigas üle ilma. Kuuldav ülesvõte on tehtud Atacamas, Tšiilis.


57. Millise riigi Nobeli preemiate arv inimese kohta on kõige muljetavaldavam – 165 000 elaniku juures on võidetud kaks preemiat: Derek Walcott kirjanduses ja Sir Arthur Lewis majanduses?

 

58. Kes on formuleerinud need laused, mida tuntakse ka tema kolme seaduse nime all?

1. Kui tunnustatud, ent vanaldane teadlane ütleb, et midagi on võimalik, on tal pea kindlasti õigus. Kui ta ütleb, et miski on võimatu, ta suure tõenäosusega eksib.

2. Ainus viis avastada võimalikkuse piire on minna neist veidi üle, võimatusse.

3. Igasugune küllalt arenenud tehnoloogia on eristamatu nõiakunstist.

 

59. Millise organisatsiooni logo näete pildil? Ühendus on asutatud 1972. aastal ning selle  juhiks on Velupillai Prabhakaran.

 

60. Vasakpoolsete vaadetega eurooplaste  üheks rünnakuobjektiks pärast II maailmasõda kujunes USA ja kõik selle riigiga seonduv. 1950. aastal esinesid Prantsuse kommunistid hoiatusega, et ühe USA kompanii turustustalitus võib teise ülesandena täita USA spionaaživõrgustiku kohuseid. 1947-1949 oli firma rajanud oma tehased Hollandisse, Belgiasse, Luksemburgi, Šveitsi ja Itaaliasse. Mis ettevõte?

 

61. ... (Phytophthora ramorum) peremeestaimed Eestis on rododendron, lodjapuu, tamm, hobukastan, suurlehine vaher, pöök, harilik ebatsuuga, harilik sirel jt. Kahjustaja levik Eestisse võib tekitada pöördumatut kahju ülalnimetatud nii dekoratiiv-, kui looduslikele taimeliikidele. Ainsaks kahjustaja leviku takistamise meetmeks on taimede hävitamine, juba kasvukohale istutatud taimede puhul lisaks ka kohapeal tõrjemeetmete rakendamine järelevalveametniku poolt määratud korras. Millisest taimekahjustajast jutt?

 

62. Kes oli Eesti iseseisvuspartei presidendikandidaat 2001. aasta aasta valimistel? Muidu on ta Eesti Muusikaakadeemia tšelloprofessor ja keelpilliosakonna juhataja. Tema abikaasa töötab aga sama õppeasutuse laulukateedri kontsertmeistrina ja Tallinna Muusikakeskkooli klaveriõpetajana. Sama nime kannavad veel linnaosad Narvas ja Rakveres.

 

63. Tema valgekaartlasest isa tapeti, kui poiss oli mõnekuune. Isa taust tuli välja tükk aega hiljem, kui mees oli juba GRU polkovnik ning see tõmbas kriipsu peale tema edutamisele. See oli ilmselt üks põhjus, miks ta hakkas lääneriikide spiooniks, väärtuslikeimaks, kes läänel kunagi Nõukogude Liidus oli. 60. aastate alguses saatis ta 18 kuu jooksul läänele palju tehnilist teavet, näiteks NLi arvatust väiksema tuumaarsenali kohta. Tema väärtust näitab see, et MI6 juht käis temaga isiklikult kohtumas. 1962 mees areteeriti ja hukati järgmisel aastal. Kes?


64. Françoise oli Prantsuse kirjanik, kelle tegi ilmakuulsaks 1954. aastal 18-aastasena avaldatud romaan „Bonjour Tristesse“. Carl oli USA astronoom ja teaduse populariseerija, SETI-programmi üks eestvedajaid ja filmiks vändatud ulmeromaani „Kontakt“ autor. Neid kaht ühendab ainult perekonnanimi. Mis see on?

 

65. Ta sündis 1861. aastal Prantsuse Sudaanis, kolis varsti pärast sündi Pariisi ning neli aastat hiljem Londonisse. Kui 1882. aastal hakkas tema ostmise vastu huvi tundma P.T. Barnum, kogusid kooliõpilased selle vastu 100 000 allkirja ja saatsid need kuninganna Victoriale. Sellest hoolimata sai 10 000 dollari tehing teoks. Ta hukkus traagiliselt 1885. aastal Ontarios, kuhu on püstitatud tema elusuuruses kuju. Kellest jutt (vastake võimalikult täpselt)?

66. Selle Itaalia renesansskunstniku (1528-1588) kuulsaimaks tööks on 1563. aastal valminud maal „Kaana pulm“. Maal rippus pikka aega Veneetsias San Giorgio Maggiore kloostris, ent Napoleon lasi selle 1797. aastal kaasa võtta ning hetkel on seda võimalik imetleda Louvre’is. Kes on autor? Mees ei piirdunud ainult piibliteemaliste taiestega, näiteks kuulub tema loomingusse Lepanto merelahingut kujutav maal.

 

67.  1980 - Mount Everest, 1984 - Manaslu, 1985 - Cho Oyu ja Dhaulagiri, 1986 - Kanchenjunga, 1987 - Annapurna, 1988 - Lhotse, 2005 - Shisha Pangma. Tegemist on nende üle 8000liste tippude ... esmavallutustega. Kõigiga said hakkama Poola alpinistid, eeskätt Jerzy Kukuczka ja Krzysztof Wielicki vedamisel. Viimane on tõotanud viia poolakad esimestena ka veel kuue mäe tippu, mis on veel ... alistamata. Mis on poolakate mäeronimises erilist?

 

68. Prunus on lehtpuude ja –põõsaste perekond roosõieliste sugukonnast, millel on 430 peamiselt põhjapoolkeral leitavat liiki. Selle puu alamperekondadeks loetakse teiste seas aprikoosipuud, kirsipuud, mandlipuud, ploomipuud, toomingat ja virsikupuud. Mis  puuperekond? Osa dendrolooge seda perekonda üldnime all siiski ei tunnista ja peab iga alamperekonda iseseisvaks. Nimi on omistatud ainult perekonnale, samanimelist puud liigina ei eksisteeri.

 

69. Kui ta lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli, pakuti talle Estonia orkestri esiklarnetisti kohta. Ent valik langes hoopis lavakunstikooli kasuks. Pärast seitsmeaastast tööd näitlejana sai temast hoopis Draamateatri muusikajuht. Kuulete tema loomingut. Kellest jutt?

 

70. Kes on pildil nähtav kaunitar? Tuntud nii moe- kui ka spordimaailmast.


71. Eesti Betooniühing valib traditsiooniliselt aasta betoonehitisi ning 2007. aasta parimaks objektiks tunnistati Puurmani kaarsild. Oma valiku said teha ka Eesti Päevaleht Online’i lugejad, kelle lemmikuks osutus aga üks vastvalminud Eesti saatkond, arhitektiks Scope Cleaver. Kus see saatkond asub?

 

 

72. See kuulus päikeseprillide tootja asutati 1937. aastal. Prillid leidsid aktiivset kasutust USA õhujõududes, sest olid ühtlasi stiilsed ja samas kaitsesid silma UV-kiirguse eest. Firma esimene ja legendaarsem mudel kannabki nimetust Aviator. Aegade jooksul on kandnud toodangut paljud kuulsused – näiteks kinolinal tegi prillid laiemalt kuulsaks Audrey Hepburn, kes kandis selle firma päikeseprille kultusfilmis „Hommikusöök Tiffany juures“. Mis firma?

 

73. See Indoneesia kunagi võimas ja oluline olnud sadam Sunda väina ääres andis nime pisikesele kanatõule. Kui neid kukki kasutati kukevõitlustes, hakkas nimi külge kõiksugu pisikestele kaklejatele ning poksis ja maadluses ongi tänini rahvusvahelises pruugis sellenimeline kaalukategooria 51-54 kilo kaaluvatele meestele (meil tuntud kukk-kaalu nime all). Mis linn, kanatõug või kaalukategooria?

 

74. See range režiimiga koloonia asub New Yorgis umbes 50 km kaugusel Hudsoni jõe kaldal Ossiningi linnas. Vangla avati 1828. aastal ning kandis esialgu nime Mount Pleasant. Hiljem sai vangla endale nimeks piirkonna varasema indiaanipärase nimetuse, mis tõlkes tähendab „kivi kivi peal“. Praegu umbes 1700 vangi mahutavas vanglas on viibinud paljud kuulsad kriminaalid, näiteks spioonipaar Rosenbergid. Mis vangla?

 

75. Paljude linnuteadlaste arvates on just see lind (Quelea quelea) kõige arvukam tiivuline meie planeedil (jättes muidugi välja erinevad kodulinnud). Väike, kuni 12 cm pikkune värvuline elab paljudes Aafrika riikides ning nende koguarvuks on hinnatud umbes 1,5 miljardit. Nad toituvad peamiselt viljast, mistõttu on muutnud tõeliseks põldude nuhtluseks. Mis lind? (Sugukonna nimetamisest piisab täielikult 2 punkti saamiseks!)

 

76. Millise autofirma logo? Autode valmistamine lõpetati 1980. aastatel,  mudelite valikusse on kuulunud ka Sunbeam, Avenger, Alpine jt.


77. 1970. aastate lõpus sai alguse suur formaadisõda videoturul, kui JVC tõi turule VHS-i (Video Home Systemi) ja Sony .... Edukama turunduskampaania abil surus VHS oma konkurendi 1980.aastate keskpaigaks ära. Vaid Jaapanis jäi teine formaat pikemalt püsima – Sony tootis viimase ... formaati mängiva videomagnetofoni 2002.aastal. Mis nime kandis VHS-i konkurent?

 

78. 28-aastane paus kahe uut materjali sisaldava plaadi vahel ei ole just igapäevane. Isegi mitte muusikamaailmas. Ometi tegi eelmisel aastal suure tagasituleku legendaarne USA bänd, kelle viimane uute lugudega album „The Long Run“ oli ilmunud 1979. aastal. Uus album kannab nime „Long Road Out of Eden“ ning sellelt kuulete ka üht lugu. Mis ansambel?

 

79. Briti krimikirjanduse praeguse aja üks kõvemaid tegijaid on Šoti kirjanik, kelle kangelane on küünilisevõitu Edinburghi politseinik John Rebus, kes armastab napsitada ja kuulab rokkmuusikat. Oma töös lähtub ta eelkõige sisemisest õiglustundest, isegi kui see läheb vastuollu tema ülemuste soovidega. Eesti keelde on tema teostest tõlgitud näiteks „Peitusemäng“, „Sõlmed ja ristid“, „Põhjusi otsides“ ja veel mõnda. Kes?

80. Keda (eluaastad 1392 – 1460) on kujutatud Nuno Goncalvesi maalil? Mehe teeneks on ka maailma esimese meresõidukooli asutamine.Vastused:

 

1. Medininkai

2. Kambrium

3. Toblerone

4. Etioopia ja Kuuba

5. Montevideo (Uruguay)

6. Elulõng

7. Preesterkuningas Johannes (Preesterkuningas Johannese kuningriik)

 

8. Heino Eller, „Kodumaine viis“

9. Francois Mitterand

10. Tiblad

11. Brazzaville (põhjakaldal), Kinshasa (lõunakaldal

12. Reis ümber maailma

13. Anne Boleyn

14. Hopman Cup

 

15. Walt Disney Company

16. OECD

17. Mäger

18. Greg Norman, Chris Evert

19. Brockhausi entsüklopeedia

20. Luule Komissarov

21. Terje

 

22. Šveitsi süsteem

23. James I (Šotimaal James VI)

24. Tarmo Soomere

25. Jüri Mildeberg

26. Jeanette Winterson

27. Puhkpillid

28. Amy Winehouse

 

29. U Thant

30. Ayurveda

31. Charles Darwin

32. Kuwait City

33. Peterburi Zenit

34. Megadeth

35. Roland Barthes

 

36. Vadja

37. Ernesto Che Guevara

38. SBM Pank

39. Metadoon

40. Vardi

41. Tandoor

42. Just Knud Quigstad

 

 

43. Gibraltar

44. Šampanja tootmisõigusega piirkonnad

45. Juhan Tuldava

46. Võhandu jõgi

47. Leopard

48. GEP

49. Everett (Hugh ja Mark)

 

50. „Kondori lend“ (El Condor Pasa)

51. Das Boot

52. Venezuela

53. Louis Vuitton, Moet, Hennessy

54. „Minu pirakas kreeka pulm“ (My Big Fat Greek Wedding)

55. Ljudmilla Beloussova & Oleg Protopopov

56. Laulvad düünid

 

57. St Lucia

58. Arthur C. Clarke

59. Tamili Tiigrid

60. Coca Cola

61. Tamme-äkksurm

62. Paemurru

63. Oleg Penkovski

 

64. Sagan

65. elevant Jumbo

66. Veronese

67. Vallutatud talvel

68. Toompuu

69. Ardo Ran Varres

70. Gabriela Sabatini

 

71. Virtuaalkeskkonnas Second Life

72. Ray-Ban

73. Bantam

74. Sing Sing

75. Vilja-kangurlind

76. Talbot

77. Betamax

78. The Eagles

79. Ian Rankin

80. Henrique Meresõitja