1.LÄÄNEMAA

1.Küsitav isik on olnud mitmeis ameteis. Alljärgnevalt mõned neist: ajalehe „Kaja“ vastutav toimetaja, 1937-1938 „Postimehe“ peatoimetaja, Eesti Evangeeliumi-Luteriusu Kiriku konsistooriumi ilmalik asepresident, vaimuliku ülemkohtu liige; Tartu Ülikooli koguduse juhatuse ja nõukogu esimees, Rahvusvahelise Parlamentide Uniooni Eesti grupi  esimees, Arhiivinõukogu, Kultuurkapitali nõukogu, Vabadussõja Ajaloo Komitee juhatuse liige. Peale kõige muu Szegedi  Ülikooli  audoktor. Kes? Tuntud on ka tema vennapoeg.

 

2.Ridala valla piiresse jääva saare pindala on umbes 2,5 ruutkilomeetrit ning mahub oma suurusega Eesti 20 suurema saare hulka. Läänemaal aga asub auväärsel 3.kohal. Meie ajakirjandusest saare kohta eriti sõnumeid ei leia. Uudisekünnise ületavad ehk ainult saare lähistel kaluritega juhtunud õnnetused. Küll ei saa sellest saarest ( ning naabruses paiknevaid Sõmeri ja Liia laiust) mööda 1944.a. põgenemissügist kajastavad teosed. Mis saar?

 

3.See Eesti skulptor on sündinud 1942. Läänemaaga seovad teda C.Kreegi monument Haapsalus ja R.Tobiase mälestusmärk Kullamaal. Mujal Eestis loonud hulgaliselt mälestussambaid (M.Saar, P.Süda), tema loodud on ka rida TTÜ memoriaalansambli akadeemikute portreesambaid. Lisaks sellele kuuluvad tema tööde nimistusse Lugeja, Ootaja, Justitia.  Viimasel ajal tegelenud ühe vabadussõja samba taastamisega.

 

4. 1993.aastal teadsid seda kohta  Eestis paljud ja ehk on see praegugi meeles. Ilmselt seostatuna selle aastanumbriga jääbki ta Eesti ajalukku. See kunagine küla  tänaseks muutunud Nõmme küla osaks. Kohalikuks suurimaks huviväärsuseks on pildil olev mälestussammas Aleksander III-le ja pankrannik. Mis koht?

 


5.Tumedat verd isikute keskel musitseerivad kaks europiidset meest. Kes need on?

 

2.TEADUSTEHNILINE

6. Sel vääriskivil, mis vanaindia keeles tähendab väärtuslikku kivi, on halb kuulsus, sest teda peetakse mõnel pool  õnnetusetoojaks. Ometi on ta väga hinnatud, sest ta leevendavat mao- ja soolehaigusi. Värvuselt võib olla nii valge, pruun, punane, kollane või sinine. Tema keemiline valem on SiO2·nH2O . Nimetage vääriskivi. Päris hästi teavad seda väärtuslikku kivi need, kes kunagi Bulgaaria suitse tõmbasid.

7.Nii nimetatakse 20.sajandil tekkinud psühholoogia, sotsioloogia ja kasvatusteaduse suunda, mis seletab inimeste ja loomade käitumist reaktsioonidena välismaailmast saadud stiimulitele. Terminit kasutas esmakordselt J.Watson. Küsitava õpetusega on seostatud veel I.Pavlovit, E.Thorndike'i , B.Skinnerit. Kuidas seda õpetust nimetatakse?

8.Selle teadusliku kraadi nimetus tuleneb ladina keelest ning tähendab loaga varustatu. Keskajal kasutati seda nimetust õpetlase kohta kellel oli õigus ülikoolis loenguid pidada, kuid doktoriväitekiri oli kaitsmata. Tänapäeval tähendab doktorist madalamat teaduslikku kraadi. Seda nimetust kasutatakse eriti prantsuse haridussüsteemis.

9.Küsitava firma alguseks võib lugeda 1929.aastat kui osteti ära Wandereri mootorrattatööstus. Uus omanik lisas oma perekonnanime  algustähtedele veel endise tootja algustähed ning tuntud firma oligi sündinud. Samal aastal valmis esimene mootorratas.  1934 alustati autode tootmist. Autotoodangu näidist allpool näetegi. Nimetage firma.


 

10.Inglased ja prantslased vaidlevad omavahel, kes kirjeldas esimesena  küsitavat tüüpi taevakeha. Inglased väidavad, et esimesena kirjeldas neid Michell, prantslased aga, et Laplace. Veel on küsitava asjaga seotud Schwarzschild'i raadius ja Hawkingi kiirgus. Millest on jutt?

 


3.BIOLOOGILINE

11.Hiljuti jäi ühe Saaremaa kalamehe võrku meie vetes haruldane kala. Viimati püüti selline isend Liivi lahest 2003, üle-eelmine aga 1980. Tema tavaline elukoht asub Atlandi ookeanis ja Vahemeres. Kala  selg võib olla tumeroheline või sinakas, küljed ja alapool hõbejad, tumedate triipudega, soomused on suured. Ülamokk eenduv, ninamik ülalõuast pikem, alalõua alaosa keskjoonel kitsas vagu. Tagumine seljauim ja pärakuuim paiknevad kohakuti, samuti on kõhuuim kohakuti rinnauime tagaosaga. Kala võib kasvada kuni 90 cm pikkuseks ja kaaluda üle 6 kg. Mis kala?


12.Cornus (ka swida) sanguinea  puit on ammusest ajast tuntud kui Euroopa üks kõvemaid.   Legendi järgi olnud Odysseusel  sellest puust tehtud  nooled ning Rooma  asutajal Romulusel samast  puust oda. Temast on tehtud veel muusikariistasid. Marjad, mis on sinakasmustad ja hernesuurused, söömiseks  ei kõlba, küll aga  rohelise õli valmistamiseks. Enam tuntud siiski ilutaimena, sest oksad on kogu aeg punakad või punakaspruunid. Meil levibki peamiselt parkides või aedades,  looduslikult esineb Eesti lääne- ja edelaosas. Nimetage see heitleheline põõsas, mis võib kasvada 4-5 meetri kõrguseks.

13.Ta on väike lühikarvaline loom, heledale tuharalaigule on kontrastiks tume saba. Jäära sarved on peaaegu ühe täispöörde võrra kõverdunud; utt on sarvedeta ning ülaltpoolt punakaspruun, alapoolel valge.Seda looma peeti aastaid kodulamba eellaseks, kuid nüüdseks on selgunud, et tegu on 7000 aasta eest taasmetsistunud algelise kodulamba poolloodusliku edasiarendusega. Looma algne elukoht oli Korsikal ja Sardiinias, kuid nüüd elutseb mujalgi Euroopa mägialadel. Mis loom?

14.Laspeyresia pomonella tegevus võib hävitada kolmandiku kogu Eesti õunasaagist. Tegemist öise liblikaga, kes alustab lendlust  õhtuhämaruse saabudes, päevaks poeb ta peitu. Liblikad on väheldased, tiibade siruulatus 15-20 mm. Eestiivad on tumehallid, lillaka varjundiga, millel tumedaid risttriipe ja täppe. Liblikate lendlus algab viljapuude õitsemise ajal ja võib kesta kuni juulikuuni. Röövikud toituvad algul lehtedest, peagi asuvad aga viljade kallale. Täiskasvanud röövik on ligi 1,5 cm pikkune kahvatupruuni pea ja roosaka kehaga, millel tumedaid täppe. Ta lahkub varisenud viljast, liigub maapinda mööda õunapuu tüveni, kus otsib talvitumiseks sobiva koha. Mis elukas?

15.Mis marjad?

 


POLIITIKA ja MAJANDUS

16.Panga juhatuse esimeest Dmitri Ilju¹init, kommertsosakonna juhatajat Tiit Harjut ja tema asetäitjat Alik Karajevit süüdistati 15 miljoni krooni kadumises. Ehk lühiajaliselt deponeeritud raha omastamises, millest sai osa ka Eestist kadunud skandaalne ärimees Indrek Samusenko. Panka süüdistati ka illegaalse naftaäriga seotud rahapesus. Ilju¹init ja Karajevit karistati tinigimisi. Harju, kes pidi mõneks ajaks vabaduse kaotama, hukkus autoavariis. Niiviisi, üsnagi kurvalt, kirjeldas ajakirjandus ühe panga loojangut. Pank loodi 1992.a. märtsis ja 9.mail 1995 tühistas Eesti Pank küsitava panga tegevuslitsentsi (koos Sotsiaalpangaga). Mis pank?

17.Mallotus villosus on  isegi nii tähtis, et ta on paigutatud Islandi 10kroonisele mündile. Kala ise on tintlaste sugukonda kuuluv saleda keha ja terava peaga parvkala, kes elab Atlandi ja Vaikse ookeani põhjaosas ning Põhja-Jäämeres. Tema keskmiseks pikkuseks on 23 cm, eluiga võib ulatuda kuni 5 aastani. Koeb Islandi kirderannikul , Atlandi ookeani idarannikul, mõnes Norra fjordis ning Newfoundlandi Suurmadalal. Elutseb kuni 300 m sügavusel, toitudes planktonivähkidest ja on ise atlandi tursa toiduks. Leiab laialdast kasutamist inimese toidulaual.  Mis kala?

18.2008.a veebruaris sai partei parlamendis ühe koha juurde, kui nendega liitus seni roheliste hulka kuulunud Merikukka Forsius ning nüüd on neil sama palju kohti kui Keskerakonnal. Erakond sai alguse 1918.a kui selle rajasid konservatiivsed poliitikud. II maailmasõja järel oldi pikki aastaid opositsioonis ja alles 1980-aastail õnnestus valitsusse saada. Praegugi ollakse valitsusliidus, näiteks rahandusministri ametikohal on erakonna liider Jyrki Katainen. Nimetage partei.

19.Kes on pildil olev kahtlane tüüp?


20.Kes on pildil olev riigipea?


SPORT

21.Küsitavad spordivõistlused leidsid aset esmakordselt 1932.aastal, siis osales 390 sportlast 18 riigist ning teiste seas oli kohal  Eesti esindus. Alates 1953.aastast toimuvad võistlused suveolümpiamängudele järgneval aastal. Mõistagi ei saanud Eesti sportlased pikki aastaid oma riiki esindada ja alles 1993 oldi võistlustules. Seni viimased võistlused viidi läbi 2005 ja neist võttis osa 7700 sportlast 55 riigist. Eesti esindajaid kohal polnud. USA ja Venemaa said medalite arvult teise ja kolmanda koha, korraldajamaa oli edukam. Järgmisel aastal oodatakse kohale ka Eesti sportlasi, Nimetage see spordiüritus.

22.Näidisalana oli see kavas Montreali olümpiamängudel. Esimese individuaalse olümpiakulla võitis Tracie Ruiz, temale kuulus ka esimene võistkondlik kuld paaris Candy Costie´ga. Nimetage spordiala. Viimastel olümpiamängudel on olnud edukamad idapoolse naaberriigi sportlased, võites nii paaris- kui võistkonnaharjutuses. Mis ala?

23.Selle jalgpalliklubi hiilgeajad olid 1979 ja 1980 kui võideti  Euroopa meistrite karikas. Nüüdseks on head ajad möödas ning Premier League's osalemine on kättesaamatu. Viimase hooaja saavutuseks oli kolmanda liiga teine koht ning tänu sellele  tõusis vutimeeskond tagasi oma maa meistrivõistluste tugevuselt teise liigasse. Milline kuulus klubi?

24.Priit Pullerits kirjutas Postimehes, et Hiina võitis kodustel OM-l küll hulga kuldmedaleid, kuid võitjaid ei tea maailmas õieti keegi. Kontrollime siis teie teadmisi. Mis spordialal võitsid kulla Zou Shiming ja Zhang Xiaoping? Kuna sel alal oli teisigi olümpiavõitjaid, siis võiks teie abistamiseks lisada veel mõned: Somjit Jongjohor, Enkhbatyn Badar-Uugan, James De Gale ja nendega nimekiri veel ei lõpe.

25.Kes on  pildil olevad mehed?


NAGU EURO

26. Kes on selle kuulsa foto autor?


27.Rahvusvaheline alaliit kannab nime WDF (selle liige on ka Eesti) ning see korraldab maailma ja Euroopa karikavõistlusi. Maailmameistritiitleid jagavad aga kaks konkureerivat organisatsiooni BDO ja PDC. BDO  maailmameistrid on Marc Webster ja Anastassia Dobromõslova, PDC maailmameistritiitlit hoiab John Part. Nimetage võistlusala.

28. Vulkaan purskas juunist 1783 kuni veebruarini 1784. Tohutul hulgal õhku paiskunud mürgiseid gaase tõi kaasa kliimamuutuse kogu Euroopas ja ka Põhja-Ameerikas. 1784.a talve peetakse Põhja-Ameerikas üheks külmemaks, mil jääkate ilmus isegi Mehhiko lahte. Sama aasta suve hakati nimetama Euroopas päikeseta suveks, mille tagajärgedeks oli saagi hävinemine ja sellest tulenev näljahäda. Seda looduskatastroofi on mõnel pool peetud Suure Prantsuse Revolutsiooni  kaudseks põhjustajaks.  Maal, kus katastroof toimus,  hävis enamus teraviljast ja heinast, hukkus enamik  kariloomadest ning sellest kõigest põhjustatud näljahäda hävitas veerandi  elanikest. Mis vulkaan ja kus maal see toimus?

 

29.Firma, mis on Türgi peamisi toiduainetetootjaid, ekspordib oma toodangut 78 riiki. Enam on tuntud küpsised ja ¹okolaadid, kuid üheks viimaseks müügihitiks oli jook Cola Turka, mis saavutas suurt edu Türgi siseturul. 1944.aastal väikesest Istanbuli pagarikojast alguse saanud firmas on tänapäeval üle 11 000 töötaja ning raha jagub spordi toetamiseks. Mis firma?

 

30.Inglise õukondlast ja luuletajat John Harringtoni peetakse ühe tänapäeval nii harjumusliku asja leiutajaks. Esmalt olevat ta oma leiutist, mida nimetati Ajaxiks, kasutanud oma isiklikus mõisas.  Asja vastu tundis huvi kuninganna Elisabeth I ja nii algas leiutise võidukäik. Hiljem on seda hoolega täiustatud (näiteks vajaliku S-uuenduse lisas Alexander Cummings). Millega on tegu?

 


GEOGRAAFIA

31.Näete ühe Hispaania provintsi lippu. Nimetage provints


32.Selle, umbes 5 kilomeetrise jõe ületavad Kollane sild, Roheline sild, Punane sild, Sinine sild, Postimaja sild, Esimene Inseneride sild, Suudluste sild, Esimene Aiasild ning Suur ja Väike Hobusetalli sild. Jõgi ümbritseb miljonilinna linnasüdant nii, et too moodustab saare, kuhu jääb ka üks kuulus muuseum. Arvata võib, et mitmedki teist on  suurlinna külastades seda jõge mitu korda  ületanud. Nimetage see jõgi.

 

33.Too Doonaust poolsada kilomeetrit lõuna pool asuv Bulgaaria linn, kus elanikke veidi üle poolesaja tuhande,  on ajaloos kandnud nimetusi Ferdinand, Kutlovitsa, Mihailovgrad. Oma praeguse nime sai 1993.aastal ning see tuletab pigem meelde 381,156 ruutkilomeetri suurust osariiki Ameerika Ühendriikides. Ning kui teile midagi ütleb kaunis naisenimi Helena, siis on vastamine lihtne. Nimetage linn?.

 

34.Esmakordselt on seda Läti rajoonikeskust, mille vappi allpool näete, mainitud 1224.aastal. Rahvaarvu kasvule aitas kaasa raudtee rajamine 20.saj. algul, raudteejaam ongi üks linna suurimaid vaatamisväärsusi. Mis linn? Sealse Buki korvpallimeeskonnaga on Eesti korvpalluridki kunagi rinda pistnud.


35. Meile on nn fantoomsaartest kindlasti tuntuim Sannikovi maa, mille otsimiseks tehti Vene impeeriumi poolt mitu ekspeditsiooni. Kuid oma arktiline fantoomsaar on ka ameeriklastel – Crockeri maa. 1906.a. nägi arvatavat saart Ellesmere'i maa Hubbardi neeme tipust tuntud maadeuurija, andis saarele nime ja hiljem kanti maa kaartidelegi. 1913.aastal tehti saare otsimiseks uurimisretk, mis läbi kukkus. Kuigi nüüdseks on selge, et mingit saart seal ei ole, levivad ikkagi jutud imelikust maast kaugel põhjas. Kes oli see maadeuurija, kes nn Crockeri maad esmalt nägi?
KULTUUR, KIRJANDUS jne.

36.Näete pildil loovisikut, kelle abikaasadeks on olnud Elizabeth Hadley Richardson, Pauline Pfeiffer, Martha Gellhorn, Mary Welsh. Kes?. Tema nime aitab meelde tuletada üks serbohorvaadikeelne lugu.


37.Kirjastus loodi 1991. aastal. Esimesel tegevusaastal ilmus 4 bro¹üüri, järgmisel 12 pehmekaanelist teost. Tänaseks antakse välja üle 200 raamatu aastas. Kirjastus annab välja ka populaarseid Harry Potteri raamatuid. Mis kirjastus?

38. Tänavu märtsis vallandus Belgias äge dispuut eutanaasia üle, sest 78-aastane Alzheimeri tõbe põdev kuulus kirjanik valis siitilmast lahkumiseks just eutanaasia tee.  Oma elu jooksul andis see hollandikeelse kirjanduse suurkuju välja üle viiekümne raamatu, millest enamiku  tegevuspaigaks on Flandria. Mõned tema teosed: Jahe armuke, Schola nostra, Hämmastus, Belgia kurbus. Eesti keelde on jõudnud romaan Kuulujutud (2004) ning 1998  Loomingus  ilmunud mõned  luuletused. Peale kirjanikuameti oli veel lavastaja, filmistsenarist, maalikunstnik ning mõnda aega Emmanuellena tuntud Sylvia Kristeli elukaaslane. Kes?

 

39.Kes on luuletuse autor?

Hommik

On lahti läinud roosa lill-

Tal kannike ei lähe peast

Neid paitab leebe tuuleiil,

On valged piibelehed reas

 

Seal lõoke hõiskas kõrgustes

Ja lendas üle pilvede

Ka ööbik laulis põõsastes

Veel oma laulu lastele

 

Oh õitse, Gruusia, mu maa

Las rahu jääb siin püsima

Mu sõbrad, minge õppima

Nii kuulsaks teete kodumaa

 

40. 1989.aastal hakkas ilmuma Eesti Kultuurifondi ajaleht, mis hiljem muutus suurema väljaande omanduseks. Lehe nime valikul võeti eeskuju arvatavasti  enne Nõukogude okupatsiooni ilmunud ajalehest. Just selles lehes oli 1925.aastal ilmunud esimene eesti ristsõna. Mis nime ajaleht kandis? Ajaleht lõpetas ilmumise 1996.
 

AAFRIKA

41.Küsitav vutimees nägi ilmavalgust 1981.aastal. 1990-nate keskpaigast alates taob palli Hispaanias. Ta on seotud Real Madridiga, Real Mallorcaga. Tulnud Sidneys olümpiavõitjaks. Tunnistatud mitmel korral Musta mandri parimaks jalgpalluriks ning 2005-2006 hooajal tunnistati UEFA poolt paimaks ründajaks. Praeguses koduklubis mängib 2004.aastast. Kes?

 

42.Küsitava kirjaniku eluaastad olid 1906-2001. Temalt on ilmunud luulekogud Varjulaulud, Mustad armulaualeivad, Etioopikad, Sügiskirjad, poeem Passaattuule eleegia. Ta on tuntuim prantsuse keeles kirjutav Aafrika poeet, esimese aafriklasena sai Prantsuse Akadeemia liikmeks. On üks Aafrika rahvusluse peamisi teoreetikuid. 1960-1980 oli Senegali president. Eestiga seob teda fakt, et metropoliit Stefanose ja president Meri esimesel ametlikul kohtumisel vesteldi pikalt just küsitava mehe luulest. Kes?

 

43.2002.aastal elas saarel ning ümbritsevatel pisisaartel veidi üle 40 000 inimese. Elanikud tegelevad põhiliselt kalapüügi ja põllundusega. Ajaloos on saar mänginud tähtsat rolli kaubanduses Idamaade ja Aafrika vahel. 19.sajandi lõpul läks Saksamaa kontrolli alla, I maailmasõjas sattus brittide kätte. Tänapäeval tõmbab ligi turiste, kes otsivad alternatiivi Sansibarile. Mis saar? Nime järgi otsiks saart pigem Itaaliast, mitte Aafrika rannikult.

 

44.ENE esmatrükk väitis, et küsitava mäestiku kõrgeim mägi on Cathkin Peak, „uus“ ENE aga teatab, et kõrgeim on hoopiski Thabana Ntlenyana (3482m), sama arvamust jagab ka Wikipedia. Nimetage mäestik, mida nimetatakse veel Maluti või uKhaklamba?

 

45.Kes on pildil olev kehakultuurlane? 

FILM ja TEATER

46.Meeste perekonnanimi on ...


47.Seda teatripreemiat annab välja Eesti Teatrikriitikute Ühendus. Preemia antakse loominguliste saavutuste eest, mida peetakse tähelepanuväärseks eesti teatripildis. Sellega ei tooda esile hooaja tipplavastust, vaid eelkõige teatritegijat või -kollektiivi, kes suhtuvad tõsiselt teatrikunsti. Auhinnaks on Ave Nahkuri maal. Seni on preemia saanud Guido Kangur, Andres Noormets, Aare Toikka, Maarika Vaarik, Aleksander Eelmaa. 2007.aasta eest anti auhind Võru Teatriateljeele. Mis auhind.

48. See Aleksandr Rogo¾kini film jõudis ekraanile 1995.aastal ja sai kiiresti populaarseks. Hiljem tehti filmile veel mitu järge. Tegelaskujudeks olid näiteks zen-budismist huvitatud Kuzmit¹, Ljova Soloveit¹ik, Sergei Olegovit¹, üks välismaalane, kõrgem sõjaväelane jne. Näitlejatest lõid kaasa Viktor Bõt¹kov,  Aleksei Buldakov jpt. Mis film?

 

49.Tänavu toimusid küsitavad filmipäevad juba 13.korda. 10.korda aga peeti filmipäevade raames lühifilmide festivali. Ajakirjandusest käis läbi teade, et festivalil osalejaid oli vähe ning hiilgeaeg oli mõni aasta tagasi. Hoolimata sellest leidus teoseid, mida ära märkida. Festivali parimaks filmiks tunnistati Väike abi, dokumentaalse lühifilmina leidis äramärkimist Kallis Paul. Mis filmipäevadega oli tegu ja kus need toimusid?

 

50. Kes on helilooja?
 

KUNST

51.Too 18.saj. Inglise mööblidisainer lõi oma teosed inglise rokokoo või neoklassistsistlikus stiilis. Oma disainitud toodete kohta avaldas ta ka raamatu, mis 18.saj. oli harukordne. 19.sajandil hakati tema loomingu vastu jälle huvi tundma. Veelgi enam, tema nime hakati kasutama mööbli reklaamimisel. Nii ilmusid turule hiina ..., iiri... ja gooti... stiilis mööblitooted. Kes? Arvata võib siiski, et tema nime seostatakse rohkem enese paljaks koorimisega.

52.Tema (eluaastad 1875-1911) loomingusse kuuluvad sümfoonilised poeemid Metsas ja Meri, kantaat De profundis jne. Allpool näete aga paari rahvusromantilist maali (Mere sonaat ja Maailma loomine X. Kes on autor?

 


53.Termin, mis tähistab küsitavat kunstivoolu, tähendab kunsti, mis ei võlgne midagi minevikule ega allu ka kaasaegsetele mõjudele.  Kunstivool tekkis Euroopas möödunud sajandi keskpaigas  paralleelnähtusena abstraktsele ekspressionismile ning levis peamiselt Itaalias, Saksamaal, Hispaanias ja Prantsusmaal. Selle voolu nimetuse alla on mahuvad ka kalligraafiline kunsti, art brut, ta¹ism, gutai. Tuntumad esindajad: Wols, Georges Mathieu, Jean Fautrier. Mis kunstivool?

 

54. Londoni St.Pauli katedraalis kannab üks hauakamber epitaafi Si monumentum reguris circumcpice (tema mälestusmärkide nägemiseks tarvitseb sul vaid enda ümber vaadata).Tegemist on 1666a. Suure tulekahju järgse St.Pauli kiriku taastaja puhkepaigaga. Kes oli see kuulus arhitekt?

 

55.Kuulete Tony Benneti esituses hittlaulu Robert Wrighti ja George Forresti muusikalist, mille tegevus leiab aset Bagdadis. Seda 1953.aastal valminud teost tabasid plagiaadisüüdistused, sest muusika põhineb Aleksandr Borodini teostel. Mis on muusikali pealkiri? Sama nime kannab ka Fazeri maiustus.
 

AJALUGU

56.390 aastat tagasi. 23.mail tegid Chlumi Vilem Slavata ja Martineci Jaroslav Borzita koos oma kirjutaja Philipp Fabriciusega õnnelikult lõppenud õhulennu. See õhulend oli ajendiks pikaaegsele konfliktile Euroopa südames. Kuidas seda konflikti nimetati?

 

57.See kuulus Assüüria kuningas valitses 8.sajandil e.Kr. Teda kohtame ka Vana testamendi tegelaste hulgas: I Kuningate raamatus peaaegu, et oma nime all ning II Ajaraamatus ja I Kuningate raamatus Puuli nime all. Just teda peetakse Assüüria suure sõjariigi loojaks, kes viis läbi haldusreformi ning rajas alalise sõjaväe. Tema ajal purustati Urartu, Süüria ja Foiniikia, maksustati juudi riigid ning liidendati personaaluniooni abil Babüloonia. Alistatud rahvaste suhtes rakendas küüditamisi. Kes oli see valitseja?

58.2.augustil 1903 algas Makedoonias ülestõus Kreeka ülemvõimu vastu, mis peagi lõppes ebaõnnestumisega. Kuna vastuhaku algus langes ühele piiblitegelasele pühendatud päevale, siis sellest tulenes ka ülestõusu nimi.  Õigeusklike jaoks on tegu tähtsa päevaga. Sellest päevast on loetud sügissuve ning lõikusaja algust. Meil kehtivast kalendrist võib tähtpäeva leida kuraditosin päeva varasemal ajal. Mis päev? (Või pühategelane?)

59.Tänaseks on lahingust, mille memoriaali pildil näete, möödas juba üle kuue sajandi. Mitte eriti kaugel monumendist asub lahingus hukkunud riigipea puhkepaik.   Monumendi juures on 19 aasta eest peetud üks tähtis kõne. Et tegu on väga sõjaka kohaga, siis tänapäeval võib monumendi tipust leida relvastatud sõjamehe. Mis lahing?


60. Selles linnas asuva tammepuu all andsid valitsejad vande austada baskide ajaloolisi õigusi. Nii toimiti mitu sajandit. Loomulikult polnud sajandite vältel puu üks ja seesama, sest vajadusel asendati vana puu tammetõrust võrsunud uuega. Ajaloos on olnud 4 tammepuud, viimatine istutati oma kohale 2005.aastal, vahetades välja tamme, mis elas üle 26.aprillil 1937 linna tabanud katastroofi. Mis linn? 

 


PEAAEGU POPKULTUUR

61. 2007.a. Tähistas Michel A. Lissowski poolt rajatud telekanal oma 10.sünnipäeva. Selleks puhuks soetati endale luksuslaev F Diamond, mille pardal saab korraldada mitmeid telekanalile tarvilikke üritusi. Optimistlikumatel andmetel omab ühele kindlale teemale keskendunud telekanal 300 miljonit televaatajat üle maailma.

62.Piltidel on üks nooremapoolne ameerika näitleja ja laulja. Viimasel ajal jahvatab meedia tema suhetest Samantha Ronsoniga. Kes?


63.Küsitav muusikakollektiiv alustas tegevust 1997.aastal Londonis. Neljaliikmelise grupi hittide hulka kuuluvad lood Yellow, Viva la Vida, The Scientist, Fix You. 2004.aastal said nad Grammy auhinna ja tänavu figureerivad Eesti edetabeli tipus. Nimetage ansambel.

64.Scott Adamsi loodud nn. kontorihuumori koomiks nägi esmakordselt ilmavalgust 1989.a. aprillis. Teoses on teiste hulgas tegevad  Alice, Wally, Asok. Koomiksi võib leida meiegi leheveergudelt. Nimetage koomiks.

65.Teile esinevat ansamblit on mõnedes allikates peetud britipopi maaletoojaks Eestis. Grupi nime kohta öeldi, et see on otsekui loodud keskealiste ETV ja ER diktorite keelte sõlmekeeramiseks. Nimetage ansambel.

 

NORRA

66.Ta sündis Telemargi maakonnas pastori pojana. Lõpetas edukalt sõjakooli ning 1920.aastate alguses tegutses Nanseni kaaslasena näljahädaliste abistamisel Nõukogude Venemaal. Tema nö korrektse poliitikukarjääri tipuks sai kaitseministri ametikoht 1932-1933. Tosin aastat hiljem lõppes tema elutee kaunis kurvalt. Kellest on jutt?

67.Pindalalt suurim Norra maakond, mille keskus on Vadsø , on väheasustatud - elanikke  72 000. Traditsiooniliselt on kohalik tähtsaim majandusharu kalapüük,  viimasel ajal on turismi tähtsus kiiresti tõusnud. Mis maakond? Nime järgi otsiks maakonda võib-olla ühest teisest riigist.

68. Thorbjörn Egneri teos ilmus 1955 ja sellest sai üks Norra mõjukamaid lasteraamatuid ning selle auks on rajatud teemapark Kristiansandi linna lähistele. Küsitav teos on tuttav ka Eestis, selle on tõlkinud Arvo Alas. Selle põhjal tehtud telelavastuses osalesid näiteks Urmas Kibuspuu, Aare Laanemets, Teet Hanschmidt, Anne Paluver jt. Nimetage raamatu pealkiri.

 

69.Christian Michael rajas ettevõtte juba 1839.aastal. 21 aastat hiljem hakkas firma välja andma ajalehte Christiania Adresseblad, mis hiljem sai tuntuks Aftenposteni nime all. Hiljem laiendas ettevõtte oma haaret kodumaal, kuid sellega ei piirdutud. Tänaseks on oma kontrolli alla saadud suur osa Rootsi turust, tugevasti on pandud jalg maha Lääne-Euroopas. Lisaks eelnevale mängib firmale kuuluv ettevõte tähtsat rolli Eesti turul. Mis oli Christian Michaeli perekonnanimi?

 

70.Paljud kindlasti arvasid, kuuldes tema nime, et ta on naine. Ei ole, hoopis mees. Küsitav kitarrist ja helilooja on üles astunud ka Jazzkaarel. Tema loodud muusika kaunistab ka Hollywoodi kunagist põnevusfilmi Pinge (Heat). Kes? 

MIS ÜLE ON JÄÄNUD

71.Olenevalt andmete allikast küsitava rahvarühma suurus kõigub 50 000 ja poole miljoni vahel. Selle rahvakillu äraarvamist lihtsustavad kaks lisatud pilti. Neil üks riigimees ja rahvarõivais õllemees.

 


72.Kuigi seda tüüpi õlut valmistatakse ka Rootsis, Itaalias, Austrias ja Alaskal, seostatakse seda õlletüüpi ikka Bambergi linnaga Baierimaal. Õlle valmistamiseks pruunistatakse linnaseid pöögipuu tule kohal. Mis õlletüüp? Meiegi kaubandusvõrgust võib leida Aecht Schlenkerla...

73. 1973.a. tegid Hilary ja George matka Amazonase harujõel. Pärast reisi lõppu avaldasid nad teiste rändurite abistamiseks matkajuhi. Sellest sai alguse populaarne reisijuhtide sari, millest tänaseks ilmunud üle 130 raamatu. Algsest keskenduti eksootilistele paikadele, mida seni polnud laiemalt tutvustatud. Nii erineti teistest reisijuhisarjadest. Sarja populaarsuse kasvades hakati avaldama ka laiapõhjalisemaid teejuhte tavaturistidele. Mis reisijuhtide sarjaga on tegu?

74. Muuseumi hakati rajama 1953.aastal, kuigi asutuse asutamise plaane oli peetud juba mitu aastat. 1993.aastal muuseumi laiendama ning tosina aasta pärast avatigi suure rahvusvahelise tseremooniaga uus muuseumikompleks. Sinna ei kuulu mitte ainult näitusesaalid vaid ka arhiiv, uurimisinstituut, trükikoda, pühakoda,  raamatukogu, koolituskeskus. Lisaks võib sealt leida veel kogukondade mälestusoru ja nn õiglaste pargi. Muuseumi ekspositsioon algab viitega Eestile. Nimetage muuseum.

 

75.Teile laulab 2006.a. Eesti parim naisnäitleja. Kes?
 

 

Vastused

1.

Jüri Uluots

39

Soselo (Jossif Stalin)

2.

Tauksi

40

Esmaspäev

3.

Aime Kuulbusch

41

Samuel E`to

4

Pullapää

42

Leopold Senghor

5

Jimmy Page, Robert Plant

43

Mafia

6

Opaal

44

Draakonimäed

7

Biheiviorism

45

Tirunesh Dibaba

8

Litsensiaat

46

Joel ja Ethan Coen

9

Jawa

47

Hea Teatri auhind

10

Must auk

48

Vene jahi eripära

11

Kefaal

49

Th. Lutsu filmipäevad Palamusel

12

Kontpuu

50

Peeter Volkonski

13

Muflon( uluklammas, mägilammas)

51

Thomas Chippendale

14

Õunamähkur

52

M.K. Ciurlionis

15

Jugapuu

53

Informalism

16

NOWE Pank

54

Sir Christopher Wren

17

Moiva

55

Kismet

18

Kokoomus

56

30-aastane sõda

19

Dmitri Linter

57

Tiglatpilesar III

20

Christina Kirchner

58

Eliapäeva ülestõus

21

Maccabi mängud

59

Kosovo lahing

22

Kujundujumine

60

Guernica

23

Nottingham Forest

61

Fashion TV

24

Poks

62

Lindsay Lohan

25

David Crawshay, Scott Brennan

63

Coldplay

26

Robert Capa

64

Dilbert

27

Darts, noolevise

65

Jim Arrow &the Anachrones

28

Island, Laki vulkaan

66

V. Quisling

29

Ülker

67

Finnmark

30

Vesiklosett (WC)

68

Kardemoni linna rahvas ja röövlid

31

Kastiilia-Leon

69

Schibsted

32

Moika

70

Terje Ripdal

33

Montana

71

Ka¹uubid

34

Gulbene

72

suitsuõlu

35

Robert Peary

73

Bradt

36

Ernest Hemingway

74

Yad Vashem (Jeruusalemma holokaustimuuseum)

37

Varrak

75

Hele Kõre

38

Hugo Claus