1.Kes oli see Saare-Lääne piiskop, kes 1263.aastal otsustas piiskopkonna pealinna Vana-Pärnust tuua turvalisemasse paika, pannes nii aluse Haapsalu linna tekkele? Tänapäeval on tema nimi jäädvustatud ühes Haapsalu kõrtsi nimes.

 

2. Lõppsõnas ütleb autor: „Käesolevas raamatus esitatu hõlmab 1940.-1941.aastal nõukogude võimu poolt toime pandud repressioone vaid kolmes Eestimaa vallas – Kirblas, Lihulas ja Karusel. Ometi peegeldab ühe väikese piirkonna inimestega juhtunu tervel Eestimaal 1941. aastal toimunut. Paljud parimas eas inimesed rebiti vägivaldselt lahti oma igapäevasest elust ja perekonnast. Neid süüdistati tegudes, millega Eestit okupeerinud riigil poleks pidanud olema mingit asja. Nende süü seisnes vaid selles, et enamik neist olid olnud iseseisva Eesti Vabariigi parimad kodanikud.“ (Kurjuse aasta Lõuna – Läänemaal 1940-41, Eesti Ajaloomuuseumi väljaanne 2007). Kes on autor?

 

3. Varem suubus see jõgi Matsalu lahte, kuid seoses lahe kinnikasvamisega on ta muutunud Kasari vasakpoolseks lisajõeks. Umbes 11 km pikkune jõgi saab alguse Lihula rabast. Piki jõeäärt kulgeb tänapäeval matkarada. Jõe nime aitab meelde tuletada rahvuspargi keskuse asukoht.

 

4.Eluaastad 1900-1970. Sündinud Sinalepa vallas Läänemaal, õppinud Tartu Ülikoolis, täiendanud end Saksamaal. Tema "loomingusse" kuuluvad Talvenauding, Sidrunkollane taliõun, Sügisdessert, Koit. Oli üks koguteose Eesti pomoloogia autoreid. Kes?

 

5.Sündinud 1964 Haapsalus, lõpetanud Haapsalu I Keskkooli ja on seotud osaga sellest hoonest kus viibime. 1994.aastal lõpetas Eesti Kunstiakadeemia maali erialal, 1997.aastast samas õppejõud. Tegeleb õlimaali ja arvutigraafikaga. 2006.aasta lõpul osales Belgias rahvusvahelisel näitusel YOUNGST*RS II . Eestis on tema teosed väljas olnud pea kõikidel viimastel suurematel ülevaatenäitustel. Kes? Allpool tema maalid Tõearmastus ja Aga ma olen alati olnud hea poiss.


 

 

 
 

 

6.Sellesse taimeperekonda kuulub 30 liiki, mis on põhiliselt levinud Ida-Aasias ja Jaava saarel.
Eestisse on toodud 3 liiki, millest enam kohtab südajat ..., mis tuntud eelkõige ilutaimena. Kasvab liaanina kuni 7m kõrgusele. Lehed muudavad värvi, kasvu alguses on  pronksjad, siis helerohelised,  tumerohelised, enne õitsemist muutuvad lehetipud valgeks ja peale õitsemist roosadeks, seejärel maasikapunaseks.  Õitseb kuni 20 päeva. Viljad on söödavad. Mis taim?

 

7.Tegutseb peamiselt rannikumeres, hoidudes põhja lähedale.  Elukas võib kasvada kuni 1,2 m pikkuseks ja kaaluda kuni 3 kg. Angerjalaadse siugja kehaga looma seljal ja külgedel on heledamal foonil mustjaspruun või pruunikas - oliivroheline muster, kõht valkjast kollakaspruunini.

Toitu hangib vastikul moel,  raspeldades suuava ümbritseval imilehtril ja keelel olevate arvukate hammastega  läbi ohvri naha augu, toitudes nii peamiselt  suuremate kalade verest ja kehavedelikest. Eestis püüdsid sellise looma viimati Reimo ja Valdur Saarkoppel. Mis elukas?

 


8.Ajakiri The Bulletin on välja pannud 11 miljoni  krooni suuruse autasu inimesele, kes suudab tõestada, et õllesildil olev loom pole välja surnud. Viimase kümnendi jooksul on tulnud mitmeid kinnitamata andmeid küsitava looma olemasolu kohta. Näiteks veebruaris 2005 teatas Saksa päritolu turist, et pildistas digikaameraga looma populaarses turismipiirkonnas ja pilte näinud eksperdid väitsid, et fotol on tõesti meie küsitav loom.  Nimetage loom.

 

 

9. Rana ridibunda  kasvab12-14cm pikkusteks. Keha suur, robustne. Selg on tavaliselt roheline või oliivikarva, tumedate täppidega. Eluiga ulatub 6-7 aastani. 1925.a. toodi neid Irboska kandist Tartu lähedasse Raadi järve elama , kuid 2000.a. leidus teda vaid Emajõe luhal. Milline looduskaitse all olev loom?

 

10.Ühes naaberriigis tähistatakse suure pidulikkusega tema 300-ndat juubelit? Näete teda lapi rahvarõivais. Kes?11.20.sajandi algul selgus laboriuuringutel, et see toode on kosutavam kui piim. Kiitvad artiklid ilmusid meditsiiniajakirjades The Lancet, Praktitšeski Vratš, Sovremennaja Terapija, Farmatsevt. Ülivõrdeis hinnanguid lisasid laiema levikuga väljaanded Novosti sezona ning Dom i Hozjaistvo, kusjuures viimases teatati, et tegu on suurepärase unerohuga, mis on parem kui morfium. Valitsejate soosingu saavutamiseks annetas ettevõtja oma toodet Vene-Jaapani sõja ajal sõjaväehospidalidele ning 1912 saadi keisrikojast ametlik tunnustus. Mis toode? Kaubamärgist, mis kõigile tuttav, piisab.

 


12.Küsitav autotootja on tegutsenud juba 100 aastat, praegune nimi võeti kasutusele 1951. Nüüdseks on firma aktsiate kontrollpakk läinud Toyota kätte. Maailmas on ettevõte tuntud eelkõige oma väikeautode poolest. Minevikust on teada sellised mudelid nagu Applause, Domino, Rocky, praegu on tootenimekrjas näiteks Copen ja Move. Nimetage autotootja.

 

 

13. Gail Borden Jr tegi oma avastuse 1856.aastal. Tema katsete tulemusel saadud produkt ei pea olema külmas ja võib säilida õhukindlalt suletuna aastaid. Bordeni leiutis leidis rakendamist  Ameerika kodusõjas, sest föderaalvalitsus lisas toote sõdurite toidunimistusse. Hiljem on toode muutunud mitmetel maadel maiuseks. Sel aastal on küsitava produktiga Eestis probleeme olnud, sest Ukrainast imporditud „Omka“pärineb Tšernobõli lähistelt. Mille avastajaks oli Gail Borden Jr?

 

14. Ohtlik taud avastati esmakordselt 1926 aastal Kagu-Aasias, kuid nime sai ühe Euroopa linna järgi, kus ta järgmisel aastal taasavastati. Tänapäeval on  see maailmas, sh Euroopas levinud ning tihti registreeritud haigus, mis tulenevalt tema tekitatud majanduslikust kahjust kuulub eriti ohtlike loomataudide nimekirja. Tegemist on liigispetsiifilise, ainult lindudel esineva Paramyxoviridae sugukonda kuuluva nakkushaigusega. Nimetage tõbi.

 

15.Üks Euroopa rahvuslik lennufirma mängib oma kodumaa pealinna jõudes seda viisi. Kes on helilooja? Firma lennuk lähtub ka Tallinnast.

 

 

 

 

 

 

 


16.Küsitav jõgi suubub Daugavasse Koknese linna juures. Kunagi oli tuntud vaatamisväärsuseks jõel paiknev juga, kuid seoses Plavinase HEJ valmimisega sattus jõe alamjooks paisutatud vee alla ja tänapäeval enam juga näha ei saa. Nimetage see Daugava parempoolne lisajõgi.

 

17.Küsitava geograafilise regiooni, mis on nüüdseks kahe riigi vahel jagunenud, keskuseks on Novi Pazar. Piirkonnas elavad neli suuremat rahvusrühma, kellest üks kasutab regiooni kohta ka nimetust

Raška. Nimetage geograafiline piirkond, mis esindatud ka Esindamata Rahvaste Organisatsioonis.

 


18.Maailmakuulus linn asub meie poolt küsitavast linnast 15 km kaugusel. Selle vähemkuulsa linna nimi võiks eesti keeles kõlada  jumala mägi. Asulale pandi alus 16.sajandil kui sinna saabusid esimesed asukad, linnaõigused saavutati 20.sajandi algul. 1950.-1960.aastate algul oli tänu oma värskele õhule ja elavale kultuurielule  hinnatud kuurort. Praegu on  linnas omale asukoha saanud  rahvaesindus ja mitmed ministeeriumid. Mis linn?

 

 

19. Üsna mägine saar, mida pärismaalased nimetavad Isatabuks, avastati hispaanlaste poolt 1568. aastal ja sai nime ühe retkel osalenu kodulinna järgi. Laiemalt sai saar tuntuks II maailmasõjas 1942-1943 toimunud lahingu järgi. Praegu elab saarel veidi üle 100 000 elaniku ning saare suurim linn on Honiara. Mis saar?

 

20.Kui maadeavastaja Alonso de Ojeda tundmatule rannikule jõudis nägi ta pärismaalaste majasid, mis asetsesid vaiadel vee kohal. Maadeavastajale meenutas nähtu ühte kaubalinna ning ta nimetas piirkonna selle linna järgi. Millist nime hakkas avastatud maa kandma?
21.1986.aastast alates leiavad aset selle spordiala Euroopa meistrivõistlused. Edukaimad on seni olnud Venemaa sportlased, kes võitsid tiitli ka mullu oma kodumaal Vidnojes peetud EM-l. Euroopa meistriteks on tulnud veel Saksamaa, Prantsusmaa ja Valgevene. Baltimaade sportlastest  on sel spordialal suuremad saavutused leedulastel, kes 1994 saavutasid EM-l pronksi ja 1996 hõbemedali. Saksamaal on üheks edukaimaks klubiks MSC Puma Kuppenheim, Venemaal Vidnoje Metallurg. Mis spordialaga on tegu?

 

22.Küsitava jalgpalliklubi üks hüüdnimedest on punasinised. Klubi ajalugu algab 1911. aastast, esimesed 11 aastat kanti nime Suusaspordi harrastajate ühing, hiljem on kantud teisigi nimesid, praegune nimi pärineb 1960.aastast. Viimasel kümnendil on meistritiitlini jõutud 2003, 2005 ja 2006. Meie ajakirjandusse on lipsanud väide, et eelmisel hooajal 70% võitudest osteti. Sel hooajal kuulutakse samuti turniiritabeli ülemisse poolde. Nimetage klubi.

 

23. Ta on pikem kui paljud meessoost kolleegid. Kes on pildil?


24. Ta on 221cm pikk,  hüüdnimeks Z ja NBAs mängib  juba üle kümne aasta. Tuntud sellegi poolest, et  ei ole osalenud oma kodumaa meeskonnas kui see on võtnud osa tähtsamatest turniiridest. Kes ?


25.Sportlik muusikaküsimus. Teile esineva ansambli ridades tegi kaasa üks rallisportlane ning kollektiivi nimigi sobiks mitmele pallimängualale. Ansambel?
26.See riik rajati Põhja-Mesopotaamias hurrilaste poolt umbes 1500 aastat e.Kr. ning oma hiilguse saavutas 14.saj. e.Kr. Pealinnaks oli Vaššukanni. Kuningatena on riiki valisenud Artashumara, Tušratta, Vasašatta, Šattuara jt. Sattus hetiitide mõju alla, lõplikult hävitati assüürlaste poolt 13.sajandil. Mis riik?

 

27.Kuulete üht vana lööklaulu. Kes seda esitavad? Vastuseks ei soovi kollektiivi, vaid esitajate nimesid.

 

28. Kiievi-Venemaal võeti ristiusk vastu aastal 988. Kirikupeaks sai metropoliit. Kogu Kiievi vürstiriigi eksisteerimise kestel said vene piiskopid metropoliiditroonile kõigest kahel korral: Jaroslavi ajal Illarion 1051 ja Klim või Kliment Izjaslavi ajal 1148. aastal. Mis rahvusest olid ülejäänud Kiievi-Vene kirikupead?

 

29.1978.a. puhkes konflikt kahe riigi vahel asustamata Lennoxi, Piconi ja Nueva saarte pärast. Olukord muutus nii karmiks, et iga hetk võis alata sõda. Ilmselt hoidis sõja ära ühe konflikti osapoole sõda   tuumariigiga. Konflikt lahenes 1984.a paavsti vahendusel sõlmitud piirileppega, kuigi hiljemgi on saarte ümber segadusi olnud. Millised riigid omavahel tülitsesid?

 

 

30.Selle riigi viimane kuningas kandis peaaegu sama nime nagu ühe teise riigi viimane monarh (järjekorranumber erines). Näete pildil  riigi kuningalossi ja kuninga viimast puhkepaika. Nimetage riik.31.Ettevõte rajati 1930.aastail Saksamaal Schwarzi perekonna poolt. Firma praegune nimi on tunduvalt kaubanduslikum ja tuleneb ühe endise õpetaja nimest. Tänaseks on laienetud 17 riiki. Plaaniti tulla ka Eesti turule, kuid tänaseks on sellest plaanist loobutud. Põhilisteks konkurentideks firmal on Aldi, Plus, Netto. Nimetage ettevõte.

 

32.Musikaalse nimega riigimees sündis 1935.aastal. Enne poliitikukarjääri kasuks otsustamist teenis Prantsuse õhujõududes. 1967.aasta märtsis sai asepresidendiksja sama aasta novembris tõusis presidenditoolile. Vanuse poolest  oli ta tollane maailma noorim president. Võimul on ta tänaseni ja praeguseks on ta Musta Mandri kõige kauaaegsem valitseja. Kes?

 

33.Mõningaid fakte firma ajaloost: 1993 laieneti väljaspoole Tallinnat, 1997 jõutakse Läti ja 2000 Leedu turule, 2005 laienetakse Ukrainasse, 2006 Bulgaariasse, 2007 luuakse esindus Rumeenias. Samal aastal saadi börsiettevõtteks. Nimetage see 1992.aastal Arti Araka poolt rajatud firma.

 

34.Millise teedrajava ühenduse lipp?


 

35.Kes on pildil?36.Tema loomingu austajad on harjunud selliste nähtustega nagu vägivaldsed kujutelmad, intsest, vägistamine, laipade tükeldamine jne. Viimane, tänavu aprillis ilmunud, lühiromaan Chesili rannal on tunduvalt pehmema sisuga. Eesti keelde on ümber pandud tema romaanid Amsterdam,
Lepitus, Laupäev, Tsementaed . Kes on see 21. juunil 1948 Aldershotis, Inglismaal sündinud kirjamees?

 

37. Järgneva luuletuse autor on  välja andnud kirjandusliku ka almanahhi Põrp! (1988). Kes?

 

Elsewhere I

 

Kohvikud, kohvikud, kas nad kusagil elavad?

Wernerit olen otsinud kogu elu, ei Viinis,

Pariisis, ei kodulinnas ta leidnud.

Tolmuste kingadega jalgsi ei saa…

keegi Pariisi enam ausalt saabuda

Ja kirjad kevadetüdrukule on saanud

koltunud sügisläkitusteks,

mis käsiposti teel saabuvad harva,

kui üldsegi

Kurat, oli jah paremaid, varemaid aegu.

Vihkan seda hetkete sadu,

milles sunnitult viibin ma praegu.

Mina eelistan kadunute varemeis radu.

 

38.Ühine arhitekt on Rooma Trevi purskkaevu ümberehitusel 1704, tsaariperekonna suvelossil ja pargil Kadriorus, Rooma Colonna palee rekonstrueerimisel. Kujundas paavstipalee ruume ja kasutas seejuures Kadrioru lossi ehitusmotiive. Kes?

 


39. Allpool paiknevad kujud (Louis XV ja Istuv Cupido) on näited aastail 1716-1791 elanud prantsuse skulptori töödest. Kindlasti on tema loomingust teile enam tuntud üks värvilisest metallist ratsaniku kuju Eestile lähedal asuvas miljonilinnas. Nimetage skulptor.


 

40.Kuulete muusikat Vanemuise lavastusele Daamide õnn? . Kes on helilooja? Sama autor on loonud muusika näiteks etendustele Mort, surma õpipoiss; Ronja, röövlitütar;  Huck.
41.Selles kultusliku maine omandanud mängufilmis tegutsevad Mia ja Marsellus Wallace, kapten Coons, Winston Wolfe, Butch Coolidge, Vincent Vega, Jules Winnfield. Nimetage film.

 

42.Küsitava ansambli rajasid klassikalise muusikuhariduse saanud Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Max Lilja ning Antero Manninen 1996.aastal. Hiljem on kahe viimatinimetatu asemele tulnud Perttu Kivilaakso ja trummar Mikko Sirén. Debüütalbumil kõlasid Metallica lood, järgnevatel on töödeldud näiteks Faith No More, Slayeri ja Rammsteini loomingut. Ansambel?

 

43.1944.a. sündinud arhitekt on Eesti mainekaim maakoolide projekteerija. Tööd: Leisi ja Jüri kk, Antsla ja Juuru kk juurdeehitused, Uhtna, Noarootsi, Kolga, Alavere, Oru, Leie (kõik Noarootsi kooli projekti kohandused), Keeni, Ääsmäe, Palivere, Tahkuranna jm. Lisaks on projekteerinud Tartu Salemi baptistikiriku. Kes?

 

44.Filmi pikkus on 22 minutit ja osatäitjatena löövad selles kaasa Märt Avandi, Ott Sepp, Vallo Kirs jpt. Stsenarist-lavastaja on Rasmus Merivoo. Film sisu on lühidalt järgmine. Saades labidaga pähe unustab rullnokk Valdis ära kõik, mis tema igapäevases jõmmielus normaalne oli. Kuigi sõbrad üritavad Valdise mälu virgutada, muutub mitte mõistev noormees erinevusi vihkavas ühiskonnas peagi häirivalt üleliigseks ning tema pääsemine ei ole sugugi lihtne. Nimetage teose pealkiri.

 

45.Kes on helilooja?

 

 

 

46..Kaks nädalat enne Wall Streeti börsikrahhi tõi Charles Leiper Griggi firma turule karastusjoogi, mil nimeks Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda , aga üsna pea sai jook omale tänaseni kestva nime. Karastusjooki saatis menu ning mõned aastad hiljem nimetati teda tootev kompaniigi joogi nimeliseks. Joogi edu jätkus 1960.aastateni mil Coca-Cola tõi turule võistleva  joogi, mis meiegi turul on oma nišis valitsev. Praegu haldab kaubamärki USAs Cadburys, mujal maailmas aga PepsiCo. Nimetage karastusjook.

 

47.Ajakiri alustas ilmumist 1879.aastal. 1919 hakkas ilmuma  sõsarväljaanne (ärge küsitavat sellega segi ajage). 2007.a. juuli seisuga on tema trükiarv 28,5 miljonit, kokku 161 keeles. Eesti keeles ilmub 1989.aastast. Ajakirja jagatakse tasuta, tihti tuuakse kojugi.  Nimetage ajakiri.

 

48. Tolle raadiojaama ajaloo  võiks lõpetada nii: … ja siis sai Makarovil raha otsa ning raadiojaam lõpetas varsti tegevuse. Ometi oli raadiojaam olnud 1993.aastal kuum tegija Tallinna ja selle ümbruse raadiomaastikul. Raadiotööd tegid seal näiteks Ivar Vigla, Mart Mardisalu, Jüri Liim, Peeter Ristsoo. Legend pajatab, et viimane oli selle raadio otseeetris toime pannud suguakti. Mis raadiojaam?

 

49. Amandus Zakarias Sellberg võttis laenu hobuse ostmiseks ning asutas  transporditeenuseid osutava firma. See oli aastal 1881.   Kui ta suri, jätkas  alustatut   poeg Ragnar. 1992.aastal alustas  ettevõte Eesti turu hõivamist ning tänaseks on tegevus laienenud üle riigi 9 kohta ja ettevõtte teenuseid kasutab ligi 35 000 klienti. Mis firma?

 

50. Kellele kuulub naishääl? Kandideerinud Riigikokku. Üsna aastapäevaline küsimus.
1.Hermann I (Hermannus)(MM)

2.Mati Mandel(RT)

3.Penijõgi(MM)

4.Aleksander Siimon(MM)

5.Agur Kruusing(MM)

6.Aktiniidia(MM)

7.Merisutt (MM)

8.Kukkurhunt (tasmaania hunt või -tiiger)(MM)

9.Järvekonn(MM)

10.Carl von Linne(RT)

11.A.LeCoq Imperial Stout(MM)

12.Daihatsu(MM)

13.kondenspiim(MM)

14.Newcastle'i tõbi(MM)

15.B.Smetana(MM)

16.Perse(MM)

17.Sandzak(MM)

18.Ramallah(MM)

19.Cuadalcanal(MM)

20.Venezuela(MM)

21.Motopall(MM)

22.Moskva CSKA(MM)

23.Blanka Vlasic(MM)

24.Zydrunas Ilgauskas(MM)

25.Real(RT)

26.Mitanni(MM)

27.Lembit Ulfsak, Juhan Viiding, Tõnis Rätsep(RT)

28.kreeklased(RT)

29.Argentina ja Tšiili(MM)

30.Montenegro(MM)

31.Lidl(MM)

32.Omar Bongo (Gaboni president)(MM)

33.Arco Vara(MM)

34.Euroopa Söe-ja Teraseühendus(MM)

35.Dmitri Medvedjev(MM)

36.Ian McEwan(MM)

37.Toomas Hendrik Ilves(MM)

38.Niccolo Michetti (1675-1743)(RT)

39. Étienne Maurice Falconet(MM)

40.Allan Vainola(MM)

41.Pulp Fiction(MM)

42.Apocalyptica(MM)

43.Maarja Nummert(RT)

44.Tulnukas ehk Valdise päästmine 11 osas.(MM)

45.Arvo Pärt(RT)

46.7Up(MM)

47.Vahitorn(MM)

48.TOP Raadio(MM)

49.Ragn-Sells(MM)

50.Merle Jääger(MM)