Haapsalu mälumäng  21.04.2005          Küsimused: Tenno Sivadi

 

1. Bremeni Werder on tuntud jalgpalliklubi, kes alles mullu võitis Bundesliiga ja koos sellega Saksamaa meistritiitli. Tsaariaegselt Eesti maakaardilt võis samuti leida Verder`i (Werder) nimelist koha. Millise nimega me seda kohta praegu tunneme ?

 

2. Seda saarekest on esmamainitud 1391 Pferdeholmi nime all. Erinevalt enamusest Väina-mere tillukestest saartest ja laidudest, mis reeglina on kagu-loodesuunalised, on see põhja-lõunasuunaline. See 81 ha suurune maalapp on üks neljast Läänemaa saarest, millel on olnud püsiasustus. Millest on jutt ?

 

Asendus: Juba XIX sajandil tunti selle eseme juures erinevaid variante: hagakirja, lehekirja ja rahakirja. Hiljem on lisandunud mitmeid uusi kirju, nagu haneihukiri, käpakiri või kroonprintsikiri. Tegemist on ühe omapäraseima „eesti-asjaga“, lausa omamoodi „eesti-nokiaga“. Tegelikult oli see muidugi ammu enne „nokiat“ olemas. Ese ise koosneb kolmest osast: keskosa, poort ning äär. Millega on tegemist ?

 

3. 1999 korraldatud avalikul arutelul selgitati välja Läänemaa loodussümbolid. Puudest valiti selleks tamm, kuna Läänemaa on looduslike tammikute põhjapoolseim leviala. Loomadest osutus valituks metskits (siili, viinamäeteo ja põdra ees), lindudest merikotkas (oli juba algsel vapil), kaladest muidugi särg (igakevadine särjeuputus!) ja kividest Kürema männikivi. Kuigi sümbol-seeneks pakuti männiriisikat ja -putukaks sääske, siiski neid ei valitud. Nimetage milline seen ja kes putukatest valiti Läänemaa sümboliks ?

 

4. Eesti Kirjanduse Seltsi koosolekul 4.jaanuaril 1911 ütles ta muuhulgas, et „Peame, kuigi see zyniliselt kõlab – oma „tõuraamatut“ tegema, nagu neid karjakasvatajad oma puhast verd loomade jaoks peavad, sest neil on kultuuraloos suur väärtus. (…) Kui loomade juures saab juba ühe perekonna juures tõu rikkumist tähele panna, miks siis mitte inimeste juures.“

Kes oli see mees, kes tegi ettepaneku hakata eestlastele väljastama tõupuhtuse tagamiseks nn. “tõuraamatut“ ? Muuseas, ise ta pidas tõutervenduse arsenali universaalseks relvaks karskus-

liikumist kui „rahvaste eluvõitlust“ ja maakultuuri kui linnalise „ülikultuuri“ antipoodi.

 

5. Lepp (Alnius) kuulub heitleheliste lehtpuude ja –põõsaste perekonda, kaseliste sugukonda.  Lepa isasõied on rippuvais, emasõied aga käbijais urbades. Mis on aga lepa viljaks ?

 

6. Teada on, et Marie Underit on nimetatud printsessiks ja Artur Adsonit paažiks. Kes olid aga vürst ja parun ? (asi sai alguse Siuru-aegsest sõpruskonnast)

 

7. Missuguse nime all teame pool-tedre-metsist ehk poluvernikut – tedrekuke ja metsisekana suguvõimetut värdi ?  Eestis on seesuguseid tabatud lausa mitukümmend isendit.

 

8. Mäevalla palvemajas, mis asub Põgari-Sassi mail Puisesse suunduva tee ääres, toimus 22. septembril 1944 üks oluline sündmus, mida on kirjeldanud ka tollane tuntud avaliku elu tegelane Helmut Maandi. Millise sündmusega oli tegu ? 

 

9. Ta oli tuntud näitleja, ta elas Piirsalu metsavahi majas, kus armastas suvitada ka meie suur-kirjanik Anton Hansen-Tammsaare. Tegelikult oligi ta Tammsaare õepoeg. Tema eluaastad olid 1903-1960. Kellest on jutt ?   

 

10. Ladinakeelseid ütlusi küsitakse mälumängudes sageli. Vahest küsitakse ka mõne inglise- või prantsusekeelset väljendit. Teatri kaudu on aga meile tuttavaks saanud itaaliakeelne ütlus

cosi fan tutti. Mida see võiks tähendada ? ( Mozarti koomiline ooper (opera buffa) Cosi fan tutte, ossia La scuola degli amanti)

 

11. Kellest on jutt ? Ta vanaisaks oli Narvas elanud sõjaväelane Konstantin Žuravljov, kes ise nimetas ennast vene nimega eestlaseks. Ja kuigi siirdus vanaisa hiljem Inglismaale ja vanaema jäi Tallinnasse, ütles see tuntud pojapoeg, et tegemist oli väga kauni armastuslooga. Küsitava õde õppis kunstnikuks ja praegu kogub kuulsust raamatute kujundamisega. Küsitava abikaasa on aga tuntud näitleja, kelle neiupõlve nimeks oli Side. Muuseas, kokku viis neid Konna aaria Punamütsikese-ainelisest loost, mida naisterahvas esitas Glehni lossis toimunud loominguliste komnoorte peol ja mis äratas meesterahva tähelepanu. Küsitav ise oli aga oma kuulsa isa jär-gija, kuigi noorpõlves huvitus rohkem spordist: ta tegeles nii iluuisutamise kui korv- ja võrk-palliga, ajas natuke ka jalgpalli taga aga suurimad sportlikud saavutused pärinevad sulgpalli ehk badmintoni mängust. Oma elu ja hinge pühendas ta siiski muusikale.

 

12. Inglise kuningakojas asub praegu oma tähtsuselt esikohal muidugi kuninganna Elizabeth. Talle järgneb Wales`i prints Charles. Nende mõlema abikaasad kannavad aga hertsogi tiitlit. Nimetage täpsemalt millise hertsogi ja millise hertsoginnaga on tegemist ?

 

13. 19.sajandi Sankt-Peterburg`is olid selle elukutse esindajateks peaaegu eranditult soomla-

sed. Nende üheks põhiliseks töövahendiks oli kokkupandav ehk liigendlusikas. Neile kuulus ka üks tasuta kommunaalsfääri privileeg, mille tegid neile välja tänulikud linlased. Et see elu-

kutse oli küllaltki tähtis, selle tunnistuseks on fakt, et pärast 1917-ndat aastat (pärast soomlas-

te massilist lahkumist) tekkisid linnas suured probleemid. Mis elukutsega on tegemist ?

 

14. TÜ 1903 põhikirja alusel võis ülikool õppemaksust vabastada 15% üliõpilastest, eeskätt nende varalise seisu alusel. Õppemaksust oli aga rangelt keelatud vabastada … . Keda ?

 

15. Tallinnas toimunud spordialase suursündmuse, UEFA kongressi puhul peeti ka sõprus-kohtumine Eesti ja Norra koondiste vahel. Eesti jalgpallikoondisesse oli kutsutud esmakord-selt ühe IV liiga klubi mängija. Nii madalast liigast polnud varem veel kedagi koondisesse kutsutud. Kes oli see mängija ja mis meeskonnas ta mängib ?

 

Asendus: Kahe jalgpalliklubi embleemid (esitatud pildina); üks mängib Hispaania teine Šotimaa sarjas. Tegemist on tinglikult klubikaaslastega, kuna klubinime tuletus on sarnane. Nimetage need jalgpalliklubid ?

 

16. Legendi järgi tahtis Ivan Groznõi Venemaa pealinna Moskvast üle viia Vologdasse. Kuid Vologda linna väravas kukkus ta tõllale miskit. Ivan pidas seda halvaks endeks (durnoi pri-met) ja ta otsustas pealinna jätta vanasse kohta. Tänulikud moskvalased aga püstitasid sellele esemele, mis Ivan Groznõi tõllale kukkus, mälestusmärgi. Mis ese see oli ?

 

17. Juan Fernandez`i saarestik asub umbes 600 km kaugusel Tšiili rannikust ja koosneb 3 saa-

rest, millest üks kannab nime Santa Clara. Kogupindala 185 km2; elanikke u 300; peaasula San Juan Battista (suur krabisadam), teine asula Puerto Ingles (Inglaste sadam). Nimetage 2 ülejäänud, tunduvalt kuulsamat saart ? (varasemad nimed Mas a Tierra ja Mas a Fuera)

 

18. NL lagunemisega lagunes ka see monstrum, mida nimetati riiklikuks spordisüsteemiks. Nii pankrotistusid ka mitmed tuntud spordiklubid. Mõnel õnnestus leida siiski „suure raha-kotiga hea onu“, kes võttis klubi oma protežee alla. Tuntud NHL-i klubi Pittsburg Pinguins

sai samuti ühe tuntud vene klubi toetajaks ning seetõttu kandis viimane lühiajaliselt nime Russkije Pingvinõ. Millise tuntud klubiga oli tegu ?

 

 

 

 

19. Millise tuntud isiku sümbol-sõrmust nimetatakse rahvasuus „kalamehe sõrmuseks“ ?

Pärast selle inimese surma purustatakse see sõrmus, et ta ei satuks halbadesse kätesse, õige-mini sõrme. Järgmisele ametimehele tehakse juba uus „kalamehe sõrmus“ ja kogu protseduur kordub.  

 

Asendus: Mille valmistamiseks kasutatakse sulamit Nordic Gold (Põhjala Kuld) ?  

                                                                                                                                                          20. HELIND – Kes laulab?

 

21. pilt – ühe väeosa käiseembleem

 

22. pilt – paljukordne Eesti malemeister

 

23. pilt – kaunis ja väiksemamahulisem kaslane. Kes ?

 

24. pilt – kuidas nimetatakse neid kütkeid ?

 

26. Indias lõi see saade kõik televisioonirekordid. Saatejuht Amitabh Bachchan osutus niivõrd populaarseks, et temast sai esimene India näitleja, kellest tehti vahakuju Madame Tussaud` muuseumisse. Mis saade osutus Indias niivõrd popu-laarseks ?

 

27. Autod teatavasti veerevad mööda maanteid ja ka muid teid. Üks automark on aga enda mudelile võtnudki nimeks „veeren“, seda küll ladina keeles. Mis automark see on ? Sellenimelisi autosi veereb päris palju ka meie teedel, küll pole ta just kõige populaarsem.

 

28. Kromosoomianalüüs ja ristamiseksperimendid on viinud teadlased järelduseni, et see meilegi hästi tuntud taim on tekkinud naeri ja kapsa ristumisest. Mis nimega me seda taime poest küsime, kui on vaja perele kodus süüa valmistada ?

 

29. Ühest XVIII sajandi Prantsusmaa ministrist tehti tolle aja kohta haruldane karikatuur, tema nägu kujutati profiilis. Sellised karikatuurid võitsid kohe populaarsuse. Ka selle ministri nimi muutus üldnimeks. Eestis ilmus pikka aega suuretiraažiline ajakiri, mille nimi on tuletatud sellest üldnimest. Mis võis olla ministri perekonnanimi ?

 

30. Oskar Luts oli tuntud naljamees. Tema naljadel oli sageli päris sügav põhi. Nii on teda uurinud kirjandustegelaste arvates võtnud ta ühe toreda laenu ka Karl Marxi teosest ning sokutanud selle lausa oma kuulsasse „Kevadesse“.  Millisest „laenust“ on jutt ?

 

Vastused:

1. Virtsu; Haapsalu oli näiteks Gapsal, Lihula aga Leal;

2. Hobulaid; saart olevat kasutatud Haapsalu piiskopilinnuse noorhobuste karjamaana, sealt ka tänapäevane nimi; püsiasustus on olnud veel ka Osmussaarel, Tauksil ja Vormsil (seal ka praegu)

2A. haapsalu rätt; hinnatuim on valge nelinurkne (100x100cm) pitsrätik

3. seentest suur sirmik, putukatest liblikas – pääsusaba

4. Jaan Tõnisson; ta seadis nagu A.Grenzsteingi eesti rahva jõu sõltuvusse kvantideedist ning ta püstitas eesmärgi tõsta rahvaarv neljakordseks, et luua Suur-Eesti

5. kahe kitsa tiivaga pähklike

6. vürst – Hendrik Visnapuu; parun – Richard Roht

7. tedrekuningas; kehakujult sarnaneb rohkem tedrega

8. selle päeva õhtutundidel toimus EV tollase valitsuse viimane istung (koosolek); Helmut Maandi oli tol-ajal EV riigisekretäriks ning temal õnnestus koos perega veel Puisest Rootsi jõuda; isiklikult olen tuttav ta pojaga, kes nüüd töötab Eesti riigi heaks

9. Arno Suurorg

10. nagu teevad kõik ! (nii teevad kõik !) Mozartil – Nii teevad kõik ehk Armastajate Kool; üks kõige inimlikumaid ja liigutavamaid oopereid

11. Tõnu Kaljuste; isa Heino Kaljuste (jo-le-mi süsteemi looja); naine Ülle Kaljuste (Side)

12. Edinburghi hertsog (prints Philip) ja Cornwalli hertsoginna (Camilla Parker-Bowles)

13. korstnapühkijad; tasuta kommunaalsfääri teenus oli sauna kasutamine

14. juudid

15. Marko Kristal  FC Toompea meeskonnast; see oli ka ühtlasi Eesti rekordinternatsionaali (143) lahkumismänguks

15A. Hispaanias Celta Vigo (juhib praegu esiliiga turniiri) ja Šotimaal paljukordne meister Glasqow Celtic ; nimi on tuletatud rahvast - keltidest

16. telliskivi

17. Robinson Crusoe ja Alexander Selkirk –i saared; saarte elanikest enamus kannavad perekonnanime Robinson

18. Moskva CSKA (AKSK) hokiklubi

19. Vatikani ehk Rooma paavsti sõrmus

19A. euromüntide valmistamiseks

20. Ahti Nurmis

21.- ingerlased; Ingeri Polk

22.- Maaja Ranniku

23.- otselot (ocelot)

24.- mära paarituskütked; a) vabastus ja lukustusseade

25. torpeedod 

26. telemäng „Kes tahab saada miljonäriks ?“ (sisuliselt meie Võrno)

27. Volvo

28. kaalikas

29. Silhouette; siit ka üldnimi siluett; ajakiri Siluett oli NL-is väga populaarne naisteajakiri ja kõige suurema tiraažiga väljaanne tollases Eestis ja ka NL-is

30. Luts pööras Marxi peateose Capital ringi (tagurpidi) ja sai niimoodi nime oma kuulsale pudelile – Latipac