Eurokilb 2003 finaal

27.04.2003 Säreveres

Küsimused: Andres Pulver, Tenno Sivadi, Indrek Salis, Arko Olesk

 

1. See Euroopa Liidu liikmesriik on iseseisev aastast 1581, mil vabaneti Hispaania võimu alt ja moodustati maailma esimene kodanlik vabariik. Sellele riigile on

koloniaalvaldustena kuulunud näiteks Indoneesia ning suuri maa-alasid Lõuna-Aafrikas ning Põhja-Ameerikas. 1810-1813 oli see riik liidetud Prantsusmaaga,

1815-1830 oli praegusest märksa suurem, kuid lagunes kaheks pärast 1830. aasta revolutsiooni. Millisest riigist on jutt?

 

2. Briti aristokraatia tipus seisavad kindlasti kõrgaadlikud. Aadlitiitleid on viis - keskele mahuvad markii, krahv (krahvinna) ja vikont (vikontess). Nimetage selle tabeli kõrgeim ja madalaim tiitel?

 

3. Legendi järgi asutas Odysseus oma rännakute käigus pärast Trooja lahingut linna, tänapäeval ühe Euroopa Liidu liikmesriigi pealinna. Tõenäolisemalt asutasid linna siiski foiniiklased. Roomlased kutsusid seda Olisipoks, oma valitsusajal, mis algas 205. aastal e.Kr, nimetasid nad selle Julius Caesari auks umber Felicitas Juliaks. 714-1147 valitsesid linna maurid. Mis linnast on jutt?

 

4. Kui Euroopa Liit on laienenud igal kümnendil alates 1970. aastatest, siis NATO võttis aastatel 1956-1998 vastu vaid ühe uue liikme (1982.a.). Mis riik? Esialgu liitus see riik ilma sõjalise seotuseta, täisosaluse sai ta 1996. aastal. ELi liikmeks sai riik 1986. aastal.

 

5. Helilooja?

 

6. Kus peab oma istungeid Euroopa Parlament?

 

7. Kui Euroopa Liidu alguseks peetakse Maastrichti lepingut (1992), siis millise lepinguga ja mis aastal loodi Euroopa Liidu eellane – Ühisturg (Euroopa Majandusühendus - EEC)?

 

8. Pärast uute maade liitumist tõuseb Euroopa Liidu ametlike keelte arv kahekümnele, hetkel on ELis 11 ametlikku keelt (flaami, hispaania, inglise, itaalia, kreeka, prantsuse, saksa, soome, taani, portugali ja rootsi) ja üks eristaatusega keel. Milline on see eristaatusega keel? Tegu on ühe liikmesmaa põlis- ja riigikeelega, mida oskab rääkida ligi 1,5 miljonit inimest.

 

9.  Euroopa Liidu liitumiskriteeriumid, mille täitmine esitati nõudeks liituda soovivatele maadele, kehtestati 1993. aasta juunis ELi tippkohtumisel. Millises linnas kohtumine toimus? Selles pealinnas asub ka Euroopas ainulaadne ilma trepiastmeteta ümartorn.

 

10. Kes on pildil?

 

11. Milline riik on praeguseks kõige kauem oodanud Euroopa Liitu vastu võtmist? Ta esitas avalduse 14. aprillil 1987, kuid siiani pole seda riiki Euroopa Liidu liikmeks võetud (ja ei võeta ka lähiajal). Peamiseks põhjuseks, miks see riik ei ole EL liikmeks pääsenud, on kehv olukord inimõigustega ning tõsine konflikt ühe EL liikmesmaaga. Praegusel kujul eksisteerib see riik alates 1923. aastast, tegemist on eestlaste jaoks

olulise turismimaaga.

 

12. Kaks Saksamaad taasühinesid 3. oktoobril 1990. 1. jaanuaril 1993 aga kadus Euroopa kaardilt üks riik. Milline?

 

13. Monarhidel on ikka olnud lisanimesid. Peeter I kutsuti Suureks, samuti frankide Karli, Friedrich oli Barbarossa e Punahabe. Millise Euroopa riigi kuningatel on olnud lisanimed Sinihammas, Vana, Harkhabe, Hea, Sõbralik, Näljane, Lonkur, Adraraha, Võitja, Suurest ja Pühast rääkimata?

 

14. Esimene teleülekanne Eurovisioni võrgus toimus 2. juunil 1953. Millist sündmust näidati? Peamiseks osaliseks selles sündmuses oli üks 21. aprillil 1926 sündinud isik, kes on praegu samas ametis, kui siis.

 

15. Kes laulab?

 

16. Kirjutage kaks jõge – 1) Euroopa pikim jõgi ja 2) pikim jõgi, mis vähemalt osaliselt voolab tänase Euroopa Liidu territooriumil!

 

17. Näete ühe piirkonna lippu. Tegemist on piirkonnaga, mis mõni aeg pärast autonoomia saavutamist 1979. aastal otsustas, et ei soovi olla Euroopa Ühenduse liige ning astus 1985. aastal sealt kaubanduslikel põhjuselt välja. Mis piirkond?

 

18. Kahe värvi traditsiooni tõid sellesse riiki Baieri ohvitserid, kes juhtisid 19.sajandi esimesel poolel kohalikku vabadusvõitlust Türgi ülemvõimu vastu. Baieri värvides ristilipp kinnitati selle riigi riigilipuks 1833, kui kuningaks krooniti Baieri prints Otto. 1862 liideti riigilipp merelipuga ja saadi lipu tänapäevane vorm. Lipul olevad triibud sümboliseerivad nii ajaloolisi piirkondi kui rahvusdeviisi „Vabadus või surm“. Nimetage riik?

 

19. Millises Euroopa Liidu riigis elavad vabas looduses kängurud, kes toituvad kohalikust kanarbikust?

 

20. Kes on pildil?

 

21. See USA korvpallur (s. 23. august 1978) on tegelikult kaheksa aastat oma lapsepõlvest elanud Itaalias ning räägib ka soravalt itaalia keelt. Tema nimele kuulub mitu “NBA noorima” rekordit - noorim NBA mängus osalenu (18 aasta, 2 kuu ja 11 päeva vanuselt), noorim All-Star meeskonna liige, hiljuti sai temast kõigi aegade noorim 10 000 punkti visanud NBA pallur. Kes on see kolmekordne NBA meister, kelle eesnimi tähendab teatud liharooga?

 

22. Eesti kuulsaimaks jalgpalliprofiks on muidugi väravavaht Mart Poom. Paljudel on meeles tema Premier-liiga debüüt, kus Derby County värav jäi maailma rikkaima klubi Manchester United`i poolt puutumata. Poom on Inglismaal mängides kuulunud kolme meeskonna nimekirja, kusjuures kõik need meeskonnad on tulnud ka saareriigi meistriteks. Kui 1972 aasta meister Derby County maadleb praegu selle eest, et jääda püsima I Divisjoni, siis see Poomi klubi, kus Mart oma Inglismaa karjääri omal ajal alustas ja kes tuli meistriks 1949 ja 1950 pääseb ilmselt uuel hooajal üle tüki aja jälle kõrgemasse seltskonda. Samas see kuuekordne Inglismaa meister (1892, 1893, 1895, 1902, 1913, 1936), kelle ridadesse praegu Poom kuulub, kukub arvatavasti tagasi madalamasse liigasse. Nimetage need 2 klubi peale Derby County, kellega Mart Poom on Inglismaal olnud seotud! (mõlemad on sadamalinnad)

 

23. Mis värvi olümpiarõngas sümboliseerib Euroopat?

 

24. Esimese olümpiakulla tõi Eestile teatavasti tõstja Alfred Neuland (29.augustil 1920). Meie naabritest tõi Soomele esimese kuldmedali kreeka-rooma maadleja Verner Weckman (22.juulil 1908), Leedule kettaheitja Romas Ubartas (5.augustil 1992) ja Lätile riistvõimleja Igor Vihrov, seda alles 2000 Sydneys. Rootsi sai oma esimese olümpiakulla 16.juulil 1900. Mis alal? (tegemist oli meeskondliku alaga, mida praegu enam olümpiamängude kavas ei ole).

 

25. Kes on piltidel olevad rahvuskoondise- ja klubikaaslased?

 

 

26. 1913 -1914 elas ja töötas Tallinnas üks hilisem tuntud lennukikonstruktor. Ta töötas Vene-Balti laevatehase 12-liikmelises vedur-ekskavaatori meeskonnas juhi abina. Kes? Alustas ta pommituslennukite konstrueerimisega, millest üks oli II maailmasõja enimtoodetud lennuk. Hiljem on tuntuks saanud eeskätt tema konstrueeritud suured reisilennukid. Kui kirjutate konstruktori nimest lühendamisel saadud lennukite nime, saate 1 punkti.

 

27. Paljud teist on ilmselt söönud sprotti ja skumbriat. Sellenimelisi kalu aga ookeanis ei uju. Millistest kaladest toodetakse vastavalt sprotti ja skumbriat?

 

28. Kõnekäänd ütleb, et (1) …kavandavad tooteid, (2) … valmistavad neid, (3) … turustavad ehk             müüvad, ja (4) … ostavad ära. Kirjutage iga numbri asemele õige Põhjamaa rahvas!

 

29. See eetiliste normide kogum, mis oli pühendatud Apollonile, Asklepiosele, Hygieiale ja Panakeiale, on väheste muudatustega püsinud tänapäevani kasutusel ning sellega on kokku puutunud iga vastava ala ametimees/naine. Oma nime on ta saanud antiikaja tuntuima selle ala tegelase järgi. Kuidas seda normide kogumit nimetatakse?

 

30. Ansambel?

 

31. See märk on pärit 1958. aastast ja oli eriti populaarne 1960ndail.. Kuigi talle on omistatud ka mitmeid muid tähendusi-tõlgendusi, on ametliku seletuse kohaselt tegu kokkuliidetud semaforisüsteemi (signaliseerimine lipukesta abil) tähtedega N ja D (Nuclear Disarmament). Seda märki kasutas hiljuti mõne aja jooksul oma sümbolina muusikakanal VIVA. Joonistage see märk!

 

32. Viimastel aastatel on populaarseks saanud teleshowd, mille tulemusena sünnib vaatajate silme all uus ansambel või popstaar. Nii on Inglismaalt muusikataevasse tõusnud Hear’Say ja Gareth Gates. Küsime aga ansamblit, mis pandi kokku Saksamaa telesaate PopStars põhjal (näete ka pildil). Ansambel koosneb viiest neiust – Lucy, Vanessa, Sandy, Jessica ja Nadja, nende debüütsingel kandis nime Daylight In Your Eyes, märtsis 2001 avaldatud esikplaat Elle’Ments. Nimetage ansambel!

 

 

33. Millises Euroopa Liidus kõneldavas  keeles on alljärgnev lause? Erekondoan urteten dabe udabarian pitxiak; aresek baino ederagoak, maitea, zure begiak. Tegemist on ühes riigis elava vähemusrahvuse keelega.

 

34. See Belgiast pärit Hollywoodi näitleja on kunagine Euroopa meister karates. Ta on sündinud 1. aprillil 1961 (samal päeval ja aastal Kaie Kõrbiga) ning õppinud nooruses klassikalist balletti. Osatäitmise eest filmis Street Fighter (1994) teenis 6,2 miljonit dollarit. Veel filme: Timecop (1994), Universal Soldier (1992). Sudden Death (1995). Proovinud kätt ka lavastajana – The Quest (1996). Kellest on jutt?

 

35. Meeshäältest on muusikateostes kasutatavamad kindlasti tenor, bariton ja bass. Küsitavat naishäält sellise nimega aga veel Mozarti-ajal ei tuntud, kuigi tänapäeval esitavad niisuguseid rolle nagu Dorabella „Cosi fan tuttes“, Cherubio „Figaro pulmas“ ja Sesto „Tituse halastuses“ (mis algselt oli kirjutatud kastraat Bedinile) alati just selle häälerühma esindajad. Paljud Rossini kuulsatest rollidest – „Sevilla habemeajaja“ Rosina, „Tuhkatriinu“ Angelina ja „Itaallanna Alžiiris“ Isabella – on samuti loodud sellele häälele. Tänapäeval nimetatakse 19.sajandi keskpaiga kuulsaid lauljaid Maria Malibrani, Rosine Stoltzi ja esimest Carmenit Celestine Galli-Marie`d just selle häälerühma esindajateks. Nimetage!

36. Itaalia keelel on palju murdeid, millest mõned pole vastastikku mõistetavad. Millise piirkonna murre on (kirja)keele standardi aluseks, kas …

        Firenze             Milano              Rooma            Toscana           või           Veneetsia?

Muuseas, seda murret kasutasid ka Itaalia suurimad kirjanikud nagu Petrarca ja Dante ning suurenisti tänu sellele saigi sellest kirjakeele alus.

 

37. Kelle autoportreid näete (1629, 1640 ja 1661)? See kuulus kunstnik joonistas oma eluajal umbes 50-60 autoportreed, seda tegi ta tavaliselt siis, kui tal parajasti paremat modelli kusagilt võtta polnud. Samuti on ta ohtralt maalinud oma naist.

 

38. Selle tegelaskuju lõi oma 1904. aasta näidendis Šoti laste- ja näitekirjanik James Matthew Barrie (1860-1937). 1911. aastal kirjutas ta näidendi ümber raamatuks, mille põhjal on tehtud muusikaline näidend (1950), muusikaline komöödia (1954), tummfilm (1924, nimiosatäitja Betty Bronson), täispikk joonisfilm (1952) ja veel lugematul arvul tele- ja kinofilme. Järgmine Hollywoodi film selle raamatu põhjal valmib tänavu septembris, sama motiivi on kasutanud ka Steven Spielberg. Kirjanik ise annetas kõik autoriõigusest saadud tulud ühele Londoni lastehaiglale. Nime Wendy, mida kannab peamine naistegelane, mõtles kirjanik spetsiaalselt selle raamatu jaoks välja. Nimetage tegelaskuju!

 

39. Autoril paluti kirjutada lastepärane maateaduse õpik algklassidele. Tegelikult sai sellest teosest nõutud raamat terves maailmas ning teose peategelasest laste armastatud kangelane. Peategelase elu ja saatus sõltus mõnda aega vaid isahani Mårtenist ja parvejuht Akkast. Nimetage see peategelane ning raamatu autor.

 

40. Ansambel?

 

Vastused:

 

  1. Holland                                                                                                AP
  2. Hertsog (kõrgeim), parun (madalaim)                                                    TS
  3. Lissabon                                                                                               TS
  4. Hispaania                                                                                             AO
  5. Mozart                                                                                                 AO
  6. Strasbourgis ja Brüsselis                                                                       AO
  7. Rooma, 1957                                                                                       IS
  8. Iiri (keldi)                                                                                             IS
  9. Kopenhaagen                                                                                       IS
  10. Javier Solana (Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika koordinaator) AO
  11. Türgi                                                                                                    AP
  12. Tšehhoslovakkia                                                                                   AP
  13. Taani                                                                                                    AP
  14. Elizabeth II kroonimine                                                                         AP
  15. Edith Piaf                                                                                              AO
  16. Volga ja Doonau                                                                                  AP+AO
  17. Gröönimaa                                                                                           AO
  18. Kreeka                                                                                                 TS
  19. Suurbritannia                                                                                        TS
  20. Jeremy Irons                                                                                         AO
  21. Kobe Bryant                                                                                        AO
  22. Sunderland AFC (Albion) ja Portsmouth FC (üks tähtsamaid Inglismaa sõjasadamaid)                                                                                                                                                   TS
  23. Sinine                                                                                                   AP
  24. Köievedu                                                                                             TS
  25. Patrick Kluivert, Marc Overmars                                                          AO
  26. Sergei Vladimirovitš Iljušin (1894-1977) - IL                                        TS
  27. Sprott – kilu, skumbria – makrell                                                           AO
  28. soomlased kavandavad tooteid (soomlased on sageli loonud rabavaid tootelahendusi);

rootslased valmistavad neid (rootslastel on suurimad tootmisvõimalused);

taanlased turustavad ehk müüvad (taanlased on kuulsad oma ärivõimetelt);

norralased ostavad ära (norralased usuvad, et importtooted on kodumaistest etemad);

tegemist on norra kõnekäänuga                                                             TS

  1. Hippokratese vanne (arstitõotus)                                                           TS
  2. Sugababes                                                                                            AO
  3.                                                                                                      AO
  4. No Angels                                                                                            AO
  5. Baski                                                                                                    AP
  6. Jean-Claude van Damme                                                                      IS+AO
  7. metsosopran                                                                                         TS
  8. Toskaana                                                                                             TS
  9. Rembrandt                                                                                           AO
  10. Peeter Paan                                                                                          AO
  11. Nils Holgersson, Selma Lagerlöf                                                           AO
  12. Cardigans                                                                                             AO

 

Lisaküsimus: Pange iga linn õigesse riiki (iga linn asub erinevas EU riigis)            TS

Bristol .................. UK (Edela-Inglismaa halduskeskus);

Cottbus ................ Saksamaa (linn Brandenburgis; sorbi k-s Chosebuz);

Metz .................... Prantsusmaa (Lorraine pealinn; lad.-Metis,Mediomatrica);

Liege ................... Belgia (provintsikeskus Valloonias; holl.k-s Luik; saksa k-s Lüttich);

Haarlem ............... Holland (Põhja-Hollandi provitsikeskus);

Cork ................... Iirimaa (Munsteri krahvkonna keskus; iiri-Corcaigh(korkii));

Vaasa ................. Soome (Pohjonmaa keskus, rootsi k-s Vasa);

Lund ................... Rootsi (ülikoolilinn Skone läänis);

Linz .................... Austria (Ülem-Austria pealinn; lad-Lentia);

Vigo ................... Hispaania (sadamalinn Galicias);

Larissa ................ Kreeka (Tessaalia halduskeskus, ka Larisa);

Setubal ................. Portugal (sadamalinn, varem inglise k-s Saint Ubes);

Roskilde ................ Taani (muusikakeskus Sjaellandis)

Esch ................... Luksemburg;

Sürakuusa ........... Itaalia (linn Sitsiaalia saarel, ka Syracusa);