Urmas Oljumi 50. juubelile pühendatud spordimälumäng veteranidele (27.10.2007)

(küsimused: Tiit Kuningas)

 

1. See 26. okt. 1961 sündinud veepallur lõi kaasa kuutel olümpiamängudel (1980-2000) ja oli koguni neljadel mängudel olümpiaturniiri resultatiivseim mängija. Kokku pidas ta oma maa koondise eest 578 mängu. 1998 tuli maailmameistriks ning 1991 ja 1994 sai MM-hõbemedali, Atlantas tuli olümpiavõitjaks, Barcelonas sai -hõbeda. Kes?

 

2. Sheila Taormina kuulus Atlanta olümpial kuldmedali võitnud USA 4 x 200 m vabaujumise naiskonda. 1998 siirdus ta uuele spordialale ja Sydney olümpial saavutas triatlonis kuuenda koha. 2004 Ateenas pidi ta triatlonis aga leppima 23. kohaga. Pärast seda hakkas Taormina taas tegelema uue alaga, tulles 2005 Pan-Ameerika mängudel kohe ka võitjaks. Seejuures oli see sel alal talle tema debüütvõistluseks. Ta on praktiliselt juba kvalifitseerunud ka Pekingi mängudele ja seal võistlemise korral saaks temast esimene naissportlane, kes startinud olümpiamängudel kolmel erineval spordialal. Mis spordialal peaks Sheila Taormina Pekingis võistlema?

a) moodne viievõistlus; b) veepall; c) kergejõustik; d) vabamaadlus 

 

3. Mõlemal vennal on olümpiamängudelt võidetud nii kuld- kui hõbemedal. Vanem vend, kes on sündinud 8. septembril 1970 Põhja-Osseetias Nogiris, sirgus tõstjaks sõjaväeteenistuse ajal Ukrainas ja Ukrainasse ta jäigi. Tuli olümpiavõitjaks Atlantas. Noorem vend, kes sündis 20.07.1979 Vladikavkazis, esindab Usbekistani ja tuli olümpiavõitjaks Ateenas vabamaadluses. Nimetage vendade perekonnanimi.

 

4. Kes on pildil olev ratsutaja? Olümpiamängudel on tema parimaks jäänud kaks korda (2000 ja 2004) saavutatud võistkondlik neljas koht kolmevõistluses. Lööb tõenäoliselt kaasa ka Pekingis. 2006 tuli noorhobuste (kuni 6 a.) koolisõidus maailmameistriks hobusel nimega Damon Hill. Tema isa on läbi aegade üks kuulsamaid ratsutajaid maailmas.  

 

5. Kreeklased olid esimestel olümpiamängudel Ateenas 1896 saavutanud võimlemises kuus kuldmedalit. Möödus sada aastat, enne kui järgmine Kreeka võimleja autasustamispjedestaali kõrgeimale astmele tõusis. 1996 Atlantas tuli üks Thessalonikist pärit lokkispäine võimleja olümpiavõitjaks vabaharjutuses. 1994 oli temast saanud ka esimene Kreeka võimleja, kes saavutas MMilt medali, võites hõbeda, kuid pärast seda ei suutnud enam midagi korda saata. Kahel viimasel MMil ei jõudnud ta mitte finaaligi. Peamiseks probleemiks oli asjaolu, et kreeklase vabakava esitus polnud päris tavapärane, tuues kavva tantsuelemente ja üritades oma vabakavaga „jutustada lugu“. Atlantas olid kohtunikud võimleja suhtes heatahtlikumad ja lubasid tal oma looga olümpiaajalukku minna. 

Hõbedale jäänud hiinlane Li Xiaoshuang aga iseloomustas hiljem ajakirjas International Gymnast kreeklase etteastet sõnadega „more stumbling than tumbling“ (’rohkem komistamine kui akrobaatika’).

Kes oli see Kreeka võimleja?

 

6. Sellel kolmedel olümpiamängudel (1992-2000) võistelnud judokal jäi olümpiamedal saamata. 2001.a. osales ta Jerzy Kawalerowiczi filmis „Quo vadis?“, mängides seal Ursuse rolli. Tõenäoliselt ei tasukski meil seda 1993.a. maailmameistriks tulnud džuudomaadlejat mäletadagi, kuid just tema kustutas Atlantas meie Indrek Pertelsoni medalilootused, alistades avamatšis eestlase kahe wasariga ehk kokkuvõttes ipponiga. Kes? 

 

7. Mis spordialal kuulus Montreali OMil USA koondisse 1996.a. tennise naisüksikmängus olümpiavõitjaks tulnud Lindsay Davenporti isa Winthrop ”Wink” Davenport?

 

8. Keda on kujutatud sellel postmargil väravat viskamas?

 

9. Atlanta OMil saavutas mõnevõrra üllatuslikult meeste vibulaskmises kuldmedali (teise ka võistkondlikult) 21-aastane Justin Huish. Tema esinemine jättis sügava mulje ühele 1988 kõrvalosatäitja Oscari pälvinud näitlejatarile, kes otsustas samuti hakata vibulaskmisega tegelema. Andekust tal jätkus, sest 1999.a. juulis peetud USA olümpiakatsevõistlustel jõudis ta veerandfinaali, saades seal 28 vibulaskuri seas 24. koha. USA olümpiakoondise liige Janet Dykman avaldas arvamust, et paremini laskmist segas näitlejannat meedia liiga suur tähelepanu. Kes on see filminäitlejanna?

 

10. Peep Pedmanson on tema spordiga tegelemistest rääkinud:
Tema puhul tulevad esimesena meelde loomulikult munad, kerad, kuulid ja muud veerevad asjad, sest tihti harrastame me tubaseid pallimänge. Enamasti küll tema õhutusel, sest talle meeldib võita. Olgu see siis bõulamine või keegel või kellaaeg juba mis tahes, aga ta võidab. Isegi kõrtsipiljardis pole minust talle vastast. See oli lausa nagu needus, kuni ühe grillimise ajal tirisin õnneks õuele petanque’i. Päris naljakas oli enda kaunite soorituste kõrval näha teda ka petanque’is keegli heitetehnikat kasutamas. Muidugi oleme ka malet mänginud ja siingi oskab ta olla originaalne, jõudes vaieldamatu lahingumeistrina oma nuppudega juba avangu lõpuks kahurite lõppmängu. Kellest on jutt?

 

11. Kes on pildil? Oli oma maa olümpiakomitee president a-il 2002-2005,  2. veebruaril 2007 autasustas ROKi eluaegne aupresident Juan Antonio Samaranch teda kuldse olümpiaordeniga.

 

12.  Populaarsel Indy-500 võistlusel USAs on traditsiooniks, et võitja saab šampanja asemel pudeli piima, millest siis autasustamispoodiumil mõne lonksu joob. Kohustuslikuks muutus piima joomine 1936.aastal, kui üks piimatootja sai võistluste peasponsoriks. 1993.a. võttis võitjaks tulnud brasiilia kuulsus Emerson Fittibaldi kohustuslikus korras küll sõõmu piima, kuid haaras seejärel kohe ühe teise joogipudeli, millest demonstratiivselt rüüpas. See tekitas suure skandaali ja tõi Fittibaldile kaela rahatrahvi. Mida Fittipaldi autasutamisel jõi?

a) coca-colat

b) viskit

c) apelsinimahla

d) hapupiima

 

13. See Põhja-Iirimaal Belfastis sündinud sõudja oli Barcelonas tulnud olümpiavõitjaks Kanada kaheksapaadil. 1990 ja 1991 sai kaheksapaadil ka kaks MM-hõbedat. Kui tavaliselt siirdutakse hiljem ühepaadilt teistesse paadiklassidesse, siis see sportlane käitus vastupidiselt, hakates sõudma ühepaadil. 1993 tuli ta ühepaadil juba maailmameistriks, Atlantas sai olümpiahõbeda. Seejärel rajas ta Vancouveris oma kiropraktikakooli ja sai sõudmisega vähem tegeleda. 1997 ja 1998 oli ta MMidel alles kaheteistkümnes ja kolmeteistkümnes. Seejärel asus taas usinamalt treenima ja 1999 saavutas MM-pronksi. Sydney olümpiamängude tasavägises finaalis oli ta esimene medalitajääja. Pärast seda otsustas ta võistlusspordist loobuda. 2006 tuli ta aga ometi sõudmise juurde tagasi, saavutades ühepaadil ka Kanada meistritiitli. Samas hakkas ta koos Jake Wetzeliga (olümpiahõbe 2004 neljapaadil) sõudma paarisaerulises kahepaadis ja võib selles paadiklassis osaleda ka Pekingi olümpial, olles taas Jüri Jaansoni üheks konkurendiks. Kes?      

 

14. Atlanta olümpiamängudel kandsid Brasiilia jalgpallinaiskonna liikmed nii nagu meesmängijadki jalgpallurinimesid: Didi (õieti Diedja Barreto), Elane (Elane Rego dos Santos), Fanta (Roselane Mota Camargo), Formiga (Miraildes Maciel Motta), Nenê (Elissandra Regina Cavalcante) jne.

Mariela dos Santosel oli aga eriti vahva nimi, mis kattus ühe tuntud laulja nimega. Mis nimi?

 

15. Kes on pildil, 2006. aastal oma ausamba avamisel?

 

16. See Barcelona olümpiavõitja džuudos ei pääsenud Atlantas üldse tatamilegi. Grusiinlane ei suutnud mammutehitises Georgia World Congress Centeris üles leida paika, kus viidi läbi võistluste-eelne kaalumine. Kui ta pärast pikka ekslemist lõpuks siiski õigesse kohta pärale jõudis, oli kaalumine ammu lõpetatud. *Ei aidanud ka Gruusia spordijuhtide südantlõhestavad palved ja väljamõeldised järjekordsest pommiähvardusest, tiitlikaitsja oli kõrgest mängust väljas ja ühines nii nende õnnetutega olümpiaajaloos, kes on jäänud oma võistlusele hiljaks ja seetõttu diskvalifitseeritud. Kellest jutt?

 

17. Kes Saksamaa tuntud naistennisistidest kirjutas sõnad 2006. a. meeste jalgpalli MM-võistluste ametlikule laulule (hümnile) „Wir Haben einen Traum“ (ingliskeelne pealkiriThere is a dream“)? Laulu kandis MM-võistluste avamisel ette lauljatar Amy Elaine.

a) Steffi Graf

b) Claudia Kohde-Kilsch

c) Anna-Lena Grönefeld

d) Anke Huber

 

18. Kelle elufilosoofia kajastub neis repliikides?

Kai se jossain on" (pärast olümpiamedali võitmist, kui ta pidi vibulaskjatelt hõbemedalit laenama, et fotograafidele poseerida)

"Mikä perkeleen seura?" (tema esimene kommentaar, kuuldes Aleksis Kivi Seltsist ja selle organisatsiooni poolt talle antud autasust)

 "Ooppera? Hyi saatana!” (1991.a. ühes tema hobisid puudutavas intervjuus) 

"Saakohan tällä sixpackin" (5-eurose juubelimündi presentatsioonil, kuhu ka teda oli kutsutud)

"Jos vituttaa, niin vitutta” (suurvõistlustel ka mitmeid kordi alt läinud sportlase kokkuvõttev elufilosoofia)

 

19. Atlanta olümpiamängudel saavutas vabamaadluses kehakaalus kuni 68 kg esikoha Vadim Bogijev, kes tuli kolm korda (1994-96) ka Euroopa meistriks. Atlantas tuli olümpiavõitjaks ka tema pinginaaber Tshinvali 6. keskkoolis õppimise päevilt, kuid seda tõstmises, korrates ühtlasi ka oma Barcelona olümpiavõitu. Kes?

 

20. Kuidas nimetatakse maooride iidset sõjatantsu, mille kaasajal on populaarseks teinud Uus-Meremaa ragbikoondis, kes oma musta võistlusvormi tõttu on tuntuks saanud kui All Blacks? Igat oma rahvusvahelist võistlust alustavad nad selle maooride iidse sõjatantsuga, pälvides publiku seas rohket kaasaelamist. Vastamise hõlbustamiseks: Soomes on ühes linnas ka sellenimeline nimekas jalgpalliklubi.   

 

 

21.  27. mail 1996 oli tegi see naisjalgrattur ajalugu, tulles Prantsusmaa meistrivõistlustel hõbemedalile mitteolümpiaalade hulka kuuluval võistkondlikus sprindis, seda aga meeste seas! Kes? 

 

22. Kes kordas 2. novembril 2006 NHL-i 89-aasta vanust rekordit, visates oma profikarjääri kuues esimeses kohtumises iga kord ka värava?

a) Aleksandr Ovetškin

b) Jevgeni Malkin

c) Maksim Sušinski

d) Sergei Samsonov

 

23. Aastail 1992-96 võitis ta vettehüpetes hoolaualt kaks olümpiahõbedat. 1998 abiellus ta ühe Austraalia ärimehega ja siirdus elama uuele kodumaale. Kuigi ta oli kvalifitseerunud ka Sydney olümpiale, pidi ta sellest kõrvale jääma, sest Venemaa eest ei saanud ta enam võistelda. Ateena olümpiamängudel esindas ta juba Austraaliat, tulles hoolauahüpetes seitsmendaks ja pälvides pronksi hoolaua paarishüpetes, saades nii Dorothy Poynton-Hilli (1928-36), Paula Myers-Pope’i (1952-60) ja Fu Mingxia (1992-2000) järel neljandaks naisvettehüppajaks, kes võitnud medali kolmedel mängudel. Kuna ta oli 14-aastaselt kaasa võistelnud juba Souli mängudel (hoolauahüpetes neljas), siis kuulub ta ka nende väheste hulka (Isabella White 1912-28, Nicole Pelissard-Darrigrand 1968-80, Juno Stover-Irwin 1948-60), kes võistelnud neljadel mängudel. Kuid ühes osas ületab küsitav vettehüppaja mistahes spordialasid silmas pidades absoluutselt kõiki teisi olümpiaatleete. Nimelt on ta olümpiamängudel esindanud koguni nelja erinevat koondist: 1988 NSV Liitu, 1992 Sõltumatute Riikide Ühendust, 1996 Venemaad ja 2004 Austraaliat. Kes (pildil)?      

 

24. Mis ühendab järgmisi sportlasi, kes kõik on võitnud olümpiamängudel ka vähemalt ühe medali: Samantha Riley, Nova Peris-Kneebone, Cathy Freeman, Baeden Choppy, Stacey Porter?

 

25. Kes on nüüdseks eksisteerimise lõpetanud Saksa DV viimane olümpiavõitja? Viimast korda kõlas olümpiaareenil SDV hümn 1. oktoobril 1988 Soulis.

1. detsembril 1956 Melbourne’is oli Saksamaa ühendatud võistkonnas Saksa DVle võitnud esimese kuldmedali poksija Wolfgang Behrendt, kes hiljem sai tuntuks spordifotograafina ja oli seda sündmust ajalehe Neues Deutschland fotograafina ka Soulis jäädvustamas.

 

 

U. O. spordimängu vastused:

 

1. Hispaanlane Manuel Estiarte

2. a) moodne viievõistlus (enne Pan-Ameerika mängude võitu polnud ta seejuures saanud veel korralikult vehklemist ja ratsutamist harjutada; 2007 sai Taormina teise koha MK-etapil Kairos ja 2007.a. MMil oli üheksas ning on lähedal pääsule Pekingi olümpiale) 

3. Taimazov (Timur ja Artur)

4. Ingrid Klimke (isa Reiner Klimke (1936-1999) võitis olümpiamängudel kokku 6 kuld- ja 2 pronksmedalit).

5. Ioannis Melissanidis

6. Rafael Kubacki

7. Võrkpallis (seitsmes koht)

8. Peter Forsberg (1994 Lillehammeris viskas just tema finaalijärgses penaltiteseerias võiduvärava, mis tõi Rootsile olümpiaajaloo esimese jäähokikulla, teistkordselt tuli Forsberg olümpiavõitjaks 2006)

9. Geena Davis (Justin Huish kvalifitseerus muide ka Sydney olümpiamängudele, kuid pärast seda, kui ta arreteeriti 15.veebruaril 2000 mariuhaana omamise ja sellega kaubitsemise pärast, arvati ta USA olümpiakoondisest välja ja asendati Rodney White’iga)

10. 37-aastaselt surnud (5. mail 2007) näitleja Dan Põldroos

11. Venemeelne Ukraina poliitik Viktor Janukovitš. Enne teda olid Ukraina OK presidentideks Valeri Borzov (1990-98) ja Ivan Fedorenko (1998-2002), 2005. aastal valiti Ukraina olümpiaorganisatsiooni etteotsa aga Sergei Bubka.

12. c) apelsinimahla (Fittipaldi oli Brasiilias avanud isikliku tsitrusefarmi ja reklaamis sel moel oma tööstust)

13. Derek Porter

14. Michael Jackson

15. 1956.a. olümpiavõitja vasaraheites Harold Connolly

16. David Hahaleišvili

17. b) Claudia Kohde-Kilsch (pronksmedal 1988 Soulis naispaarismängus koos Steffi Grafiga, kes tuli olümpiavõitjaks üksikmängus; Anke Huber osales Barcelona mängudel, kus jagas naisüksikmängus 5. kohta)

18. Soome odaviskaja Seppo Räty

Veel tema ütlusi: "Tempaise niin että vittu repeää." (nõnda ergutas Räty Atlantas Heli Rantaneni enne naiste odaviske finaali)

"Joka toinen vuosi tuntuu menevän vanhalla miehellä perseelleen" (ebaõnnestumise järel Göteborgi MM-il 1995)

"Liiasta nestetankkauksesta seuraa ainoastaan se, että paska lentää keihästä kauemmaksi.” (Räty juhis kõikidele odaviskajatele dopingu kasutamise tagajärjest)

19. Tõstja Kahhi Kahhiašvili (esindas Barcelonas SRÜd/Gruusiat, Atlantas ja Sydneys aga Akakide Kakhiashvilise nime all Kreekat)

20. Selle maooride sõjatantsu nimi on haka (Soomes on jalgpalliklubi Valkeankoski Haka; Youtube’ist on muide võimalik vaadata All Blacksi esituses suurepäraseid haka-esitusi)

21. Felicia Ballanger

22. b) Jevgeni Malkin (lisaks 20-aastasele Pittsburgh Penguinsi uustulnukale on samaga hakkama saanud ka NHL-i avahooajal 1917-18 Joe Malone, Newsy Lalonde ja Cy Denney)

23. Irina Laško

24. Kõik nad on aborigeeni päritolu. Samantha Riley (1992 pronks, 1996 hõbe ja pronks ujumises); Nova Peris-Kneebone (1996 kuld maahokis, ühtlasi esimene aborigeeni päritolu olümpiavõitja ja esimene aborigeen, kes osalenud olümpial kahel erineval spordialal (Sydneys 400 m poolfinaal, 4 x 400 m-s viies koht); Cathy Freeman (osales kolmedel mängudel 1992-2000 ja võitis 400 m jooksus kuld- ja hõbemedali); Baeden Choppy (1996 pronks meeste maahokis); Stacey Porter (2004 hõbe softballis) 

25. Kergejõustiklane Jürgen Schult, kelle nimel on tänini ka meeste kettaheite maailmarekord 74.08. Mõningatel andmetel on Schulti kuldmedal Saksa DVle 203 olümpiakullaks.