Tallinn-Tartu linnavõistlus 2007

 

Teema 1:

 

KAUGUSHÜPE

 

1. Viimasel paaril aastal on meeste kaugushüppe valitsejaks maailmas Panama sportlane Irving Saladino, kes tuli möödunud suvel Osakas ka maailmameistriks, hüpates oma hooaja parima tulemuse 8.57. Eelmisel aastal oli ta maailma edetabelijuht 8.56-ga. Samas on sel hooajal üks kaugushüppaja hüpanud veelgi kaugemale, 2. juunil hüpatud 8.66-ga (kõigi aegade 8. tulemus maailmas, saavutatud sealjuures täiesti legaalsetes tingimustes). Kes ? Osaka MM-il küsitav sportlane vigastuse tõttu ei osalenud.

 

LOUIS TSATOUMAS (Kreeka)

 

2. Naiste kaugushüppes jäävad 7 ja poole meetri kaugusele küündivad katsed 80-ndatesse aastatesse ning 90-ndate algusesse, kui ilma tegid Heike Drechsler, Jackie Joyner-Kersee ja Galina Tšistjakova. Ometi on veel nii hiljaaegu, kui 2002. a suvel hüpatud (jällegi täiesti legaalsetes tingimustes) koguni 7.42 (kõigi aegade 5. tulemus maailmas). Kelle poolt ?

 

TATJANA KOTOVA (Venemaa)

 

3. Austerlane Felix Baumgartner on tuntud BASE-hüppaja, kelle saavutuste hulka kuuluvad langevarjuhüpped nt. „Petronas Towers”’ilt Kuala Lumpuris ning Malmö „Turning Torso” hoonelt. 2003. aasta juulis sai ta aga hakkama oma pikima hüppega – ta hüppas üle ühe geograafilise objekti. Millise ?

 

LA MANCHE / INGLISE KANAL

 


 

Teema 2:

SÕJAST TUUMASÕJANI

 

1. Kes on see USA kõrge sõjaväelane (eluaastad 1860-1948) ? Talle omistati 1919. aastal USA kõrgeim võimalik sõjaline auaste - “Ameerika Ühendriikide armeede kindral“ (võrdväärne generalissimusele) – peale tema on see omistatud vaid (sedagi postuumselt) George Washingtonile. Ta osales indiaanisõdades, USA-Hispaania sõjas, USA-Filipiinide sõjas ning I Maailmasõjas. Tema nimi on antud ka ühele USA ballistilisele keskmaaraketi tüübile. 

 

JOHN PERSHING

 

2. 1983-84 oli maailm tuumasõja puhkemisele lähemal kui kunagi varem pärast Kuuba kriisi. NSVLiit pidas NATO Lääne-Euroopas toimunud õppust „Able Archer 83” plaaniks alustada tuumasõda ning asus valmis sättima oma rakette Saksa DV-s ja Poolas. Vastuseks asus 1984. a jaanuaris USA paigutama Pershing II rakette Lääne-Euroopasse. Sellise õhustiku foonil pole imekspandav, et ühe seni tundmatu ansambli laul, kõneles sellest, kuidas üle reageerivad sõjaväelased rumala juhuse tõttu lasevad käiku tuumarelvad, sai samal ajal suureks hitiks (ansambli suurimaks ja ainsaks). Nimetage ansambel või see laul ! 

 

NENA / „99 LUFTBALLONS” („99 RED BALLOONS”; „99 ÕHUPALLI”)

 

3. Samasse ajaperioodi langeb ka üks võimalikku tuumarelva kasutamist käsitlev film: 1983. a linastunud … , 13. James Bondi film, milles peaosalist kehastas Roger Moore. Mässajalik Nõukogude kindral Orlov kavatseb vallutada Lääne-Euroopa. Fanaatiline kindral Orlov, olles riigi juhtkonnas opositsioonis, plaanib panna  plahvatama aatompommi USA sõjaväebaasis Lääne-Euroopas. Orlov: „Kõik arvaksid, et Ameerika pomm lõhkes kogemata ja kogu Euroopa nõuaks relvade hävitamist. Nii jääksid piirid kaitseta ja venelased saaks igale poole hõlpsasti sisse tungida.” Sobivaks kattevarjuks pommi kohaletoimetamiseks on tsirkus. Mis filmil on selline süžee ?     

 

OCTOPUSSY


 

 

Teema 3:

 

PIIBLILOOD

 

1. Küsitavale prohvetile omistatakse Vana Testamendi lühima raamatu (koosneb ainult 21 lõigust) autorlus. Irooniana kirjutas just temast Uku Masing oma ligi 1000-leheküljeliseks(!) paisunud doktoritöö „Der Prophet …” (kirjutamist alustas 1931, kaitstud 1947, kraad anti 1948). Ühtede allikate järgi on see kirjutatud Jeruusalemma vallutamise ajal vilistide poolt 848-840 e.Kr. teiste järgi Jeruusalemma vallutamise ajal Nebukadnetsari poolt u. 586 a. e.Kr.

 

OBADJA

 

2. „Ma teostan nende kallal suure kättemaksu vihaste nuhtlustega. Ja nad saavad tunda, et mina olen Issand, kui ma neile kätte maksan.” Raamat ja number !

 

HESEKIEL 25:17

 

3. Ta oli kuningas Saalomoni poeg ja Taaveti pojapoeg ning esimene Juuda kuningriigi kuningas. Tema ajal lõhenes ühine Iisraeli kuningriik Iisraeli ja Juuda riikideks. Tema nime kannab ka 4,5 liitrit (6 pudelit) mahutav veinipudel (mida aga tänapäeval toodetakse väga harva). 

 

REHABEAM (ka REHOBOAM)

 


 

Teema 4:

ÜMBER NURGA TUNTUS

 

1. Kes ? Eluaastad 1907-1930.

 

HORST WESSEL

 

2. Sakslast Dieter „Didi” Senfti on spordisõpradel olnud võimalus näha alates 1993. aastast, eriti sagedasti iga aasta juulikuus. Mida tegemas või millisel sündmusel ?     

 

KURADIT KEHASTAMAS   (TOUR DE FRANCE’IL)

 

3. Haruldane on juhus, kus kergejõustikus olümpiavõitjaks tulnud sportlane, on sellel alal, milles ta olümpiavõitjaks tuli, Eesti kõigi aegade edetabelis niivõrd tagasihoidlikul, kui 52. kohal. Ometi on see nii. Kes on see olümpiavõitja ?

 

VLADIMIR KUTS (5000 m. jooks; 14.32,2, 1952)

 


 

Teema 5:

 

VEE-ELU

 

1. Carcharodon carcharias on oma perekonna (Carcharodon) ainus allesjäänud liik. Võib kasvada 6-7 m. pikkuseks ning kaaluda kuni 2,5 tonni. Tavapärasest sagedasem on tema esinemine Austraalia vetes, seetõttu on loogiline, et temaga sama (hüüd)nime kannab ka Austraalia golfilegend, kahekordne British Open’i võitja (1986, 1993) ja kunagine maailma esinumber Greg Norman.   

 

SUUR VALGE HAI (ka VALGEHAI, MÕRTSUKHAI)

 

2. See järv on kalaliikide arvu poolest maailmas esikohal – üle 600 erineva liigi, nendest enamus endeemsed. Suur osa Euroopas müüdavatest akvaariumikaladest (eriti kirevahvenlased) on pärit just sellest järvest. Järvest voolab välja laevatatav Shire jõgi. 1914. aastal toimus järvel 1. maailmasõja raames laevadevaheline sõjaline kokkupõrge.  

 

NJASSA JÄRV (ka MALAWI JÄRV)

 

3. Meriveiseliste seltsi kuulub praegu 4 liiki, kuid tuntakse ka viiendat liiki. Liigi avastas 1741 saksa teadlane Georg Steller Kamtšatka poolsaare lähedal ja Beringi väinast, paarikümne aastaga suri ta välja küttimise tagajärjel. Hävinud liik oli äärmiselt suur, nad kasvasid ligi 10 m pikkuseks ja kaalusid kuni 4 tonni, mõnedel andmetel isegi 10 tonni.

 

(STELLERI) MERIÕHV


 

Teema 6:

TASUB PAKKUDA

 

1. Leiboristid tulid üle tüki aja Suurbritannias võimule ning Tony Blair sai peaministriks 1997. aastal. Kuigi teda peeti juba varem nooreks ja võimekaks poliitikuks, sai Blairi tema tähelend Briti poliitikas võimalikuks just tänu sellele, et 1994. aasta mais suri ootamatult infarkti tagajärjel 55-aastaselt leiboristide senine liider. Kes oli Blairi eelkäija Leiboristliku Partei eesotsas ?

 

JOHN SMITH

 

2. Kergejõustikus peetakse Euroopa meistrivõistlusi iga 4 aasta tagant. Küsitav sportlane tuli aastatel 1978-1986 koguni 5-kordseks Euroopa meistriks. Maailmatasemel jäi ta enamasti alati aga oma kuulsaimale konkurendile alla. Hiljem kaitses sporditeadustes doktorikraadi ja on osalenud aktiivselt dopinguvastases võitluses. Kes ?

 

HARALD SCHMID (Saksa FV, 400 m. tõkkejooks ja 4 x 400 m. teatejooks)  

 

3. Proua von Mecki ja küsitava isiku kirjavahetus on kultuuriajaloos üks erilisemaid ja mõistatuslikumaid. Küsitava isiku loomingut austav proua von Meck võttis temaga kirja teel ühendust 1870-ndatel aastatel. Kirjade ettevaatlik laad muutus õige varsti intiimseks hingesuguluseks. Peagi kirjutasid nad teineteisele iga päev ja vandusid igavest armastust. Nende suhe oli täiesti platooniline ja vaimne. Proua von Meck soovis, et nad ei kohtuks kunagi. Sõpruse alguspäevil palus küsitav proualt laenu, et ta saaks rahus pühenduda loometööle. Niimoodi ilmus nende sõprussuhtesse elu praktiline pool. Proua von Mecki kirjavahetus küsitavaga ja majanduslik tugi temale kestsid tublisti üle kümne aasta. Oktoobris 1890 sai küsitav aga ootamatult kirja, milles proua von Meck teatas, et on laostunud ega suuda teda enam toetada. “Ärge mind unustage ja mõelge vahel mu peale!” – sellise lausega lõppes kiri. Kellel oli proua von Mecki näol tegemist niivõrd hea sponsoriga ?

 

PJOTR TŠAIKOVSKI


 

 

 

Teema 7:

MUUSIKALISED PILDID

 

1. (Heliküsimus) Näete Jaapani kunstniku Katsushika Hokusai kahtlemata kuulsaimat tööd, „Kanagawa suur laine”. Sellest inspireerituna kirjutas Rainer Maria Rilke poeemi „Mägi” ning üks helilooja (1862-1918) kuuldava sümfoonilise pala „Meri”. (1903-05) Kes on see helilooja ?    

 

CLAUDE DEBUSSY

 

2. Kes on see peamiselt 80-ndatel loorbereid lõiganud lauljanna (andnud 1994. aastal kontserdi ka Eestis), kes tuntust kogunud ka professionaalse aednikuna ? Tema loodud aedadest on tuntuimad „Alice Imedemaal”-teemaline „All about Alice” ning fotol kujutatud „The Cumbrian Fellside Garden”.

 

KIM WILDE

 

3. Millise Briti bändi albumite-singlite paljud kaanepildid on inspireeritud vene avant-garde kunstnike Aleksandr Rodtšenko ja El Lissitski  töödest ?

 

 

 

FRANZ FERDINAND


 

 

Teema 8:

 

KAS ARMASTATE LAPSI?

 

1. Mis on fotol kujutatud isikute perekonnanimi ?

 

MCCANN

 

2. Kes ? 70-ndate glam-rock’i legend kelle lood “Rock and Roll. Part 1 & 2” ja “I'm the Leader of the Gang (I Am)” kõlavad praktiliselt igal õhtul mõne hokimängu või mõne muu sportmängu vaheaegade ja pauside käigus, kes aga ise kannab praegu 3-aastast vanglakaristust Vietnami vanglas pedofiilia eest.

 

GARY GLITTER

 

3. 2003. aastal jäi internetist lasteporno ostmisega vahele tuntud inglise muusik, kes kaitses ennast väitega, et tegi seda lihtsalt prooviks. Ta väitis, et kirjutab parajasti autobiograafiat, mis hõlmab ka mälestusi tema seksuaalsest ärakasutamisest lapsena. Küsitav laulja, kitarrist ja helilooja on tuntud peamiselt 1970-ndate „megagrupi” liidrina, mille trummar Keith Moon suri ravimite ja tablettide ühise liigkasutamise tagajärjel 1978. 

 

PETE TOWNSHEND (The Who)


 

 

Teema 9:

 

AAFRIKA LEKSIKA

 

  1. Nii nimetatakse geograafias Aafrika riike, mis asuvad Saharast põhjas ja Niilusest läänes ehk peamiselt Maroko, Alžeeria, Tuneesia, Liibüa ja tinglikult ka Lääne-Sahara ning Mauritaania. Pildil näete nende mitteametlikku lippu. See nimi tähendab „päikese loojumise paika“.                                                                         

 

MAGHREB (MAGRIB)

 

  1. Teatavasti on kwanzaa detsembri lõpust uue aastani kestev pidustuste nädal, mida peetakse afro-ameeriklaste jõuludeks. Kwanzaad ei tähistata väga laialt, selle mõtles 1960ndatel välja USA neegriaktivist Ron Karenga. Kwanza tähendab suahiili keeles „esimesi vilju”. Kuid millise Aafrika riigi valuuta nimi on kwanza?

 

ANGOOLA

 

  1. Selle sõnaga tähistatakse nn “Aafrika holokausti” ehk umbes 500-aastast perioodi, mil aktiivselt Aafrika maid ja inimesi koloniseeriti, ekspluateeriti ja orjastati. Sõna tuleb suahiili keelest ja tähendab “suur õnnetust”.

 

MAAFA


Teema 10:

RIKKAD JA ILUSAD

 

1.      Millises hoones asub pildil kujutatud skulptuur?         

 

Diana ja Dodi kuju Londonis HARRODS´I KAUBAMAJAS

 

2.      Kui Dodi al-Fayed oli kahekümnendates eluaastates, ostis Mohammed al-Fayed talle produktsioonifirma, et poeg saaks mängida filmitegelast ja noorte näitlejannadega kohtamas käia. Kompanii Allied Stars finantseeris 17 aasta jooksul kuue filmi tegemist. Mõneti üllatuslikult pälvis neist üks 1981. aastal neli Oscarit, seejuures parima filmi eest. Mis film?

 

TULEVANKRID  (CHARIOTS OF FIRE)

 

3.      Kes oli see Pariisi hotelli Ritz turvaülem, kelle nimi jõudis maailma ajakirjandusse 1997. aastal, sest ta juhtis Diana ja Dodi autot õnnetushetkel Pont de l'Alma tunnelis? Lahkamisel selgus et tema vere alkoholisisaldus oli kolm korda üle lubatud normi (1,75 g/l).

 

HENRI PAUL

 


Teema 11

DRANG NACH OSTEN

 

 

1.      Selle pealinna teletorn on lähemalt vaadates kaetud huvitavate detailidega – beebidega, kes ronivad torni tippu.                                   

 

PRAHA TELETORN ZIZKOVIS

 

2.      Seda Ameerika teadlast loevad enda omaks ka bulgaarlased, kuna tema vanemad olid omal ajal Bulgaariast Ameerikasse rännanud. Küsitavat peetakse üheks arvutiasjanduse isaks, kuna 1937.-1941 aastal konstrueeris ta Iowas esimese elektroonilise digitaalse arvuti. Hiljem sai ta tuntuks ka kohtuasjaga, sest teine arvutipioneer John Mauchly olevat oma ENIACIS rakendanud tema lahendusi. Kes?

 

JOHN ATANASOFF

 

3.      Selle Kagu-Poola linna vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Tartust veelgi väiksem linn on kuulus oma barokse väljanägemise poolest. Küsitavas linnas oli sündinud Rosa Luxemburg, kuid 20. sajandil plaaniti talle anda hoopis teise isiku nimi. Mis linn (praegune nimi)?   

 

ZAMOSC (plaaniti nimetada Himmlerstatdiks)

 


 

Teema 12

 

TARTU

 

1.      17. sajandi alguses hakkas kaubanduses vähenema Tartu tähtsus, kuna põhjas oli tõusmas Narva tähtsus ja Riia–Pihkva trassil ei soovitud viivituse ja maksude tõttu liikuda enam Tartu, vaid teise Eesti asula kaudu. Seetõttu palusid tartlased kuninganna Kristiinal alternatiivse tee sulgeda, et kaupmehed tooksid oma raha ikka Tartu. Algselt Kristiina keeldus, kuid 1646 kinnitaski, et Liivimaalt Venemaale tohtis kulgeda vaid Tartu kaudu. Peamiselt Riia kaupmeeste protest aga jättis teise tee alles ja Tartu tähtsus langes. Millise asula kaudu käis teine tee?

 

VASTSELIINA

 

2.      Tartu üks populaarsemaid ööklubisid kannab ambitsioonikat nime Tallinn. Kes on klubi Tallinn sisekujunduse autor? See 34-aastane Saaremaal sündinud mees on üks kaasaja hinnatumaid sisekujundajaid, kes ühtlasi tegeleb plaadifirmaga Kohvirecords. Tuntumatest töödest võib veel nimetada remondi läbi teinud Nukuteatrit ja uut Rahva Raamatu kauplust.                

 

HANNES PRAKS

 

3.      Need abikaasad on mõlemad hariduselt keemikud. Kuigi ka naine on töötanud muuhulgas keemiaõpetajana, on ta hiljem tegelenud kaubandusega ja aastast 1996 hoopis kunstiga. Mees on üks Eesti juhtivaid keemikuid, õppejõud nii Tallinnas kui Tartus, molekulaardisaini ja molekulaartehnoloogia spetsialist, juhib uuringufirmat MolCode. Milline perekond?

 

 

Tiia ja Mati KARELSON

 


Teema 13:

 

NEUROLOOGILISED HAIGUSED

 

 

1.      Sclerosis multiplex on haigus, mille puhul patsiendil on probleeme tasakaalu, nägemise, lihaste, põie- ja sooletegevuse kontrolliga. Haigust põhjustab aksonite ehk närvirakkude pikemaid jätkeid ümbritseva kihi hävinemine, mistõttu närviimpulsid ei jõua sinna kuhu vaja. Kuidas nimetatakse seda peamiselt lipiididest ja vähemal määral proteiinist koosnevat aksonite „isolatsioonikihti”, mis SM-i puhul hävineb?

 

MÜELIIN

 

2.      Ajukahjustuste puhul on tavaline teatud funktsioonide häire või sooritusvõime langus. Nii on näiteks ataksia koordinatsiooniprobleemid, amneesia mäluprobleemid, akalkuulia arvutusvõime langus ja apraksia motoorsete tegevuste probleemid. Kuidas aga nimetatakse mälumängurilegi saatuslikku temporaalsagara häirest tingitud äratundmishäiret, kui inimene ei suuda ära tunda inimesi, asju, helisid ja lõhnu?

 

AGNOOSIA

 

3.      Eesti neuroloogia ja neurokirurgia üks rajajaid Ludvig Puusepp oli ka mitmete ülikoolide audoktor. Millise 1222. aastal asutatud Itaalia ülikooli audoktor oli Ludvig Puusepp? Selles linnas toimub muuhulgas Shakespeare´i „Tõrksa taltsutuse” tegevus.

 

PADOVA

 


 

Teema 14:

 

PEGASUS

 

 

1.      See keeruline jaapani kollektiivne luulevorm sai alguse juba 12.-13. sajandil ning jõudis tippu 15.-16. sajandil. Kõige kuulsamateks autoriteks peetakse Sogit ja Matsuo Bashot. Traditsioonilise mudeli järgi peab autoreid olema vähemalt neli ning neid võib olla ka üle kümne. 5-7-5 silbilisele hokkule järgneb 7-7 lõik, seejärel taas 5-7-5, siis taas 7-7, kuid igal osal on ka sisulised nõuded. Milline luulevorm?

 

RENGA

 

 

2.      See eesti luules äärmiselt levinud värsimõõt koosneb pikast (rõhulisest) ja lühikesest (rõhutust) silbist, mida tähistatakse + -/+ -. Kreeka keeles tähendab nimi “jooksvat”.

 

TROHHEUS

 

 

3.      See keeruline ja eesti luules haruldane luulevorm koosneb 15 luuletusest. 2.-14. luuletuse esimene värss kordab eelmise viimast värssi, 1. luuletuse 1. värss 14. luuletuse viimast värssi. Viimane luuletus koosneb eelmiste esimestest värssidest. Eesti luuletajatest on neid kirjutanud näiteks Bernard Kangro, Marie Under, Leelo Tungal, Märt Väljataga jt.

 

SONETIPÄRG


 

Teema 15:

 

 

KARPKALAD

 

1.      Karpkala on tegelikult kodustatud vormi nimetus. Kuidas nimetatakse tema looduses vabalt elavat suguvenda?

 

SASAAN

 

2.      Kuidas nimetatakse Jaapani tavalisest karpkalast aretatud ehisvormi, kes on lähedalt sugulane ka kuldkalaga? Kuna üks ja sama sõna tähendab nii „karpkala“ kui „armastust“, on need kalad õnnesümbolina väga populaarsed ja kõrges hinnas. Aretetakse neid suures mahus juba 19. sajandist.

 

KOI (nishikigoi)

 

3.      Ühe eriti Aasia jõgedes ja järvedes elava karpkala (Varicorhinus) eestikeelne nimi on meile tuttav pigem ühe Eesti teadlase perekonnanimena. Kelle (1879 Kuressaare – 1975 Tartu)? Mees oli oma valdkonna eestikeelse terminoloogia rajaja ning vastava osakonna rajaja, kauane õppejõud ja professor Tartu Ülikoolis.

 

RAMUL


 

 

Teema 16:

 

INDIA LINNAD

 

Indias on 35 miljonilinna. Küsime neist nüüd kolme.

 

1.      Mis nime all on praegu tuntud India suuruselt neljas linn, 6,4 miljoni elanikuga Madras?

 

CHENNAI

 

2.      India suuruselt viies linn (5,6 mln inimest) on tuntud India Silicon Valley nime all ning igal aastal toimub seal ka mälumängu MMi India üks osavõistlustest. Ta on Karnataka osariigi pealinn ja eelkõige tuntudki kiirelt areneva teadus- ja tööstuskeskusena. Mis linn?

 

BENGALORE (Bangalore)

 

3.      India suuruselt kaheksanda linna (3,7 mln elanikku) nimi kattub ühe tuntud ravim- maitsetaime eestikeelse nimega. Vanarahva seas on teda vorstirohuks kutsutud ja majoraani kõlbab ta ka asendama, näiteks verivorstides. Toitude maitsestamisel kasutatakse lehti ja õisi, ravimtaimena kasutatakse teda tihti valude leevendamiseks. Temaga on ka villa värvitud. Mis taim (ja linn)?

 

PUNE


 

Teema 17:

 

MÕTTETUD TIBID

 

1.      See ansambel loodi 2004. aastal Rakverest pärit tüdrukutest. Tänavu osalesid nad ka lauluvõistlusel „Uus laine“, kuid finaali ei pääsenud. Süüdistasid nad selles poliitikat. Plaadifirma koduleht kirjutab: „tüdrukutebänd, kuhu kuulub kolm võluvat neidu – J., A. ja M. ...neid ühendab armastus muusika ning tantsimise vastu.“ Hiljuti oli jälle põhjust neist rääkida. Mis ansambel?

 

MIAU

 

2.      Reklaamtekst: „Sindist pärit 1980. aasta 15. mail sündinud Kairit Tuhkanen, artistinimega ****, pole kunagi laulmist õppinud. Ometi kukub see tal suurepäraselt välja ja nagu ta ise ütleb, tuleb otse südamest. **** nime all on Kairit musitseerinud alates 2004 sügisest, debüütalbum "Teistmoodi" nägi ilmavalgust 2005 novembris. Laiema tuntuse saavutas Kairit 2006 kevadel, kui ta valiti Kanal 2 uudistesaate Reporter ilma- ja horoskoobilugejaks.“ Mis on ta esinejanimi?

 

NIKI

 

3.      Lõpetuseks ja vastukaaluks üks mõttekas neid ka. Plaadifirma Õunaviks, mis annab igal aastal sihilikult välja vaid ühe plaadi, valis selleks sel aastal plaadi „Üü tulõk“. Selle autor on isa poolt Võru ja ema poolt Kihnu juurtega muusik, kelle laulud on paljuski inspireeritud pärimustest ja mitmed neist seatud ka murdeluuletajate Rihhard Iheri, Raimond Kolgi ja Enn Tuulingu sõnadele. Plaadi heliprodutsent on Pastacas (Ramo Teder), kes ütleb lausa nii: “Minu jaoks on *** hetkel parim Eesti naislaulja. Sellist mõju, mida *** laulmine mulle kas või ilma mikrofonita avaldab, pole ma varem kogenud.” Kes?

 

MARI KALKUN


 

Teema 18:

 

JOOME KUMU TERVISEKS

 

Kumu poest ja restoranist saab osta ka muuseumi veinisarja, mille siltide kujunduses on kasutatud teoseid Kunstimuuseumi kogudest.

 

1.      Punase veini pudelil on 1910. aastatest pärinev „Natüürmort vähiga“. Selle autor (1880 Petseri – 1918 Pihkva) oli iseõppija ja tuntuim natüürmordi- ja kompositsioonimaalijana. Valinud kujutamiseks “ajatud” maalimisobjektid liikus ta vanade meistrite jälgedes. Puuviljade mahlakas värv ja lastud lindude sulestiku ilu võlus publikut, rahuldades igatsust luksuse ja vana “väärtusliku” kunsti järele. Kes?

 

ALFRED HIRV

 

2.      Kumu roosal on „Daami portree“ (1885-86), autoriks 1858. aastal Saue mõisas sündinud naiskunstnik. Õppis Berliinis ja Dresdenis. 1888. a. aprillis ja mais korraldatud suurel maalinäitusel esines nelja tööga, mille hulgas oli Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluv “Apelsinimüüja”. Kümmekond kunstniku tööd muuseumi kogus näivad peamiselt pärinevatki aastaist 1885 – 88. 1905. aasta revolutsiooni eest pages Dresdenisse, kuhu jäi surmani 1936. aastal. Kes?

 

LYDIA VON RUCKETESCHELL

 

3.      Kumu valge veini pudelil on 1926. aasta maal „Rannal“. Autoriks mees (1898-1995), kes põlvnes Valgamaa taluperest. Õppis 1914–1918 Penza kunstikoolis, mille lõpetas joonistusõpetaja kutsega. Pärast seda töötas Eestis mitmel pool õpetajana. Läks 1943 Soome ja elas seejärel alates 1944. aastast Rootsis. Üks tänapäeva Eesti tunnustatumaid kunstnikke tegi 1996. aastal küsitava tuntuimast maalist täpse koopia. Kellest jutt?

 

EDUARD OLE (kopeerija Kaido Ole)


 

Teema 19:

 

NOBELIKÕRVASED

 

1.      Nobeli preemiate puhul on ikka kõneaineks matemaatikaautasu puudumine. Matemaatikaringkondades endis on hinnatuim preemia ehk Fieldsi medal. 2002. asutas Norra Teaduste Akadeemia aga uue matemaatikapreemia, mille kujundas just Nobeli eeskujul. Auhinnaraha oli viimati kuus miljonit Norra krooni ja võitis selle Srinivasa S. R. Varadhan. Preemia loomise mõte oli olemas juba sajand tagasi, kui täitus 100. aastat ühe tuntud Norra matemaatiku (1802-29) sünnist. Tema 200. sünniaastapäevaks tehti aga asi ära. Mis preemia?

 

ABELI PREEMIA (Niels Henrik Abel)

 

2.      Neid auhindu kutsutakse ka Jaapani Nobeliteks. Neid on välja antud 1984. aastast, mil omanimelise fondi asutas Kyocera firma asutaja Kazuo Inamori. Need auhinnad teeb eriliseks see, et antakse välja kolmes kategoorias – baasteadused, arenenud tehnoloogiad ning kunstid ja filosoofia. Preemiasumma on 50 miljonit jeeni ja Kyocera aktsia. Lauretaatide seas on palju tuntud nimesid: Jane Goodall, Jan Hendrik Oort, Noam Chomsky, Oliver Messiaen, Roy Liechtenstein, Andrzej Wajda, Karl Popper jt. Kannab auhind ühe linna nime. Millise?

 

KYOTO

 

3.      Samuti Norras hakatakse järgmisest aastast välja andma auhinda, millega tunnustatakse teadustöid astrofüüsika ja teoreetilise füüsika, nanoteaduse ja neuroloogia vallas. Preemiasumma on miljon dollarit. Preemia hakkab kandma Norra päritolu ärimehe, innovaatori ja filantroobi, omanimelise fondi asutaja nime. Mees asutas omal ajal firma, millest sai suurim andurite tootja kosmose-, auto- jm tööstusele. Mis preemia?

 

KAVLI


 

Teema 20:

 

TALLINN

 

1.      1960 – 80 tegutses see Tallinna vapimärgi kavaler Tallinna peaarhitektina ja oli seeläbi tollal unikaalseid võimalusi pakkunud olümpiaehituste innukas paigutaja. Mart Kalm on öelnud, et ta oli Tallinna ajaloos viimane peaarhitekt, kes kogu oma talendi ja administratiivse geeniuse linna arengule pühendas ning midagi saavutas. Vaieldamatult on tegu inimesega, kes armastab ja tunneb oma linna läbi ja lõhki ning on seetõttu kindlasti linnaehituse spetsialist. Üksiti oli ta peljatud arhitekt-ideoloog, 1950. aastatel Tallinna linna komsomolisekretär ja edaspidi Arhitektide Liidu parteisekretär, kuid kirjutas näiteks ka Tallinna linnaehituse ajaloo Eesti Vabariigi ajast. On aktiivne tänini. Kes?

 

DMITRI BRUNS

 

2.      Eesti Kontsert lisas sel hooajal oma kontserdipaikade hulka ühe uue saali Gustav Adolfi Gümnaasiumis. Just selles saalis olevat 1680. aastal ette kantud esimene Eesti ooper, mis sest, et sakslase kirjutatud. Saal ongi nime saanud ooperi helilooja järgi. Kes see mees oli?

 

JOHANN VALENTIN MEDER

 

 

3.      Päris Hillar Palametsa mõõtu ta ehk välja ei anna, kuid kahtlemata on tegu ühe viljakama ja põhjalikuma Tallinna ajaloo uurijaga. Tema erilise tähelepanu objekt on Tallinna eeslinnade ajalugu. Tallinna kultuuripärandi kohta on ta trükis avaldanud umbes 230 artiklit (viimasel ajal peamiselt Postimehes) ja kuus raamatut, viimase seas näiteks «Kopli. Miljöö, olustik, kultuurilugu 1918-1949», «Kalamaja ajalugu», «Lasnamäe ajalugu» jt. Kes?

 

ROBERT NERMAN