Tartu spordimäng 2007

 

I

 

1) Küsime ühte Saksa spordimeest, kellest ei minda tavaliselt mööda ka Eesti spordiajaloost rääkides. Küsitav on 4-kordne Euroopa meister, lisaks ka EM-võistluste hõbe- ning olümpiamängude pronksmedalist. II maailmasõjas sai ta 6 korda raskelt haavata ning vaatamata mitmetele operatsioonidele enam lõplikult ei paranenudki. Ta suri kõigest 48-aastasena (1958). Kes?

 

 

2) 1950. aasta 14. märtsil võis USA insener Wayne Pierce võidukalt teatada: „Ma suudan seda teha!” Ta oli jõudnud ühe uue, kuid ammusoovitud avastuse lävele. Peagi võttis ta firma uuele leiutisele patendi, ent suurt äri sellega ei teinud. Idee müüdi maha jõukamatele kosilastele ja nüüd läks äri tõesti käima. Veel ühe arengutõukena astus 1970. aastatel areenile leiutise uus põlvkond, mille esindajad muuhulgas varasemaga võrreldes tunduvalt vähem müra tegid. Küllap nii mõnigi oluline võistlus oleks ilma selle leiutiseta pidamata jäänud ja mõnigi medal mõnda kaela tulemata jäänud… Tänaseks on tegemist asendamatu abimehega õige mitme spordiala suur- (ja peaaegu ka kõigi muude) võistluste korraldajatele. Mis leiutis?

 

3) Kettaheide on eestlastele viimasel ajal palju rõõmu, rekordeid ja medaleid pakkunud spordiala. Tipptegijaid peaks täna jaguma igale maitsele, ent muidugi on neid leidunud varemgi – nii kodu-Eestis kui ka sealpool piire. Küsime, kas tunnete ära pildil ketast pilduva atleedi? Kes?

 

 

 

 

 

4) Videoküsimus. Kes on

see ekraanil domineeriv

oranžis särgis sportlane?

 

 

 

 

 

5) See tennisist juhtis ATP edetabelit vaid ühe nädala – 1999. aasta juulis. Karjääri jooksul kahe Suure Slämmi turniirivõiduni jõudnud mängija kerkis esile 1997. aastal, kui jõudis muruväljakutele sobiva serve-and-volley mänguga poolfinaali French  Openil. Samal aastal võitis esimese Grand Slam turniiri (US Open), kus järgneval aastal edukalt tiitlit kaitses. Ihaldatud Wimbledoni võit jäi tal saavutamata – laeks jäi finaalipääs 2000 ja 2001, samadel aastatel tuli kaotus vastu võtta ka Davis Cupi finaalis. Kes?

 

II

 

6) Üldlevinud teadmiste kohaselt olevat antiikolümpiamängud alguse saanud aastal 776 eKr ja neid korraldati peajumal Zeusi auks. Esialgu oli kavas ainult üks ala – staadionijooks – ja võistelda võisid seal teadupärast ainult mehed. Naiste osavõtt oli keelatud, enamgi veel – mitmete allikate kohaselt oli (abielu)naiste pealtvaatajana staadionil viibimine koguni lubamatu. Kuid ajaloost on teada, et alates 6. sajandist eKr peeti esimesi võistlusi ka naistele. Nende sportlikke kohtumisi nimetati Hera mängudeks ehk heraiadeks (jumalanna Hera auks) ning ainsa alana oli seal kavas kiirjooks. Küsime aga, millises Kreeka paigas Hera mängud toimusid?

 

 

7) Elan on arvatavasti tuntuim sporditarvete tootmisega tegelev firma endisest sotsialismileerist, eelkõige tänu oma suuskadele (kuulsaim kasutaja ilmselt Ingemar Stenmark), kuigi mitte ainult. Millisest tänasest Euroopa riigist Elani firma pärit on?

 

 

8) Selle mitmevõistlejana sportlasteed alustanud spordipiiga püüded üksikalasid omavahel klappima saada kulgesid vahelduva eduga kuni 1978. aastani, mil viievõistlus lõplikult tahaplaanile jäi – küsimuse peategelane oli 20-aastasena küllap eneselegi ootamatult Prahas kahekordseks Euroopa meistriks kerkinud. Muutuste õigsust kinnitas kaks aastat hiljem Moskva olümpiamängudelt võidetud kuldmedal. Paari vaiksema hooaja ja 1984. aasta olümpiaboikoti järel otsustas ta suurest spordist tagasi tõmbuda ning abiellus peagi ühe kaasmaalasest maailmarekordimehe ja kahekordse olümpiavõitjaga (tõsi, see kooselu lõppes peagi lahutusega). 1985. aastal teatati ootamatult tema surmast kodumaalt kaugel Malibus, Californias... Õnneks oli tegu pelgalt nimekaimuga ning küsitav oli “piisavalt elus”, võitmaks pronksmedalit oma viimasel suurel tiitlivõistlusel, 1988. aasta olümpial Soulis. Kes?

 

 

 

9) Milline ringrada?

 

 

 

 

 

 

 

 

10) Esineb üks mäesuusataja, kes laulab teile suusatamisest. 2004. aastal jäi ta vahele dopingu tarvitamisega, käesoleva aasta alul paistis aga silma sellega, et laskus Lauberhorni kiirlaskumisnõlva lähistel mäest ihualasti, kandes vaid suusasaapaid ning oranži kiivrit. Ta on 2-kordne juunioride maailmameister, 2004. aasta MK-võitja slaalomis, kogunud 2 medalit olümpiamängudelt ja 2 medalit MM-võistlustelt. Kes?

 

III

 

11) Seda legendaarset spordimeest peetakse surfamise isaks. Lisaks sellele on ta ka 3-kordne olümpiavõitja ujumises (1912-1920) ning 1924. aasta Pariisi mängude kulla napsas tema eest legendaarne Johnny Weissmüller. Küsitava teeneks on peetud ka kroolistiili juurutamist ujumisse. Üle 30 aasta Honolulu šerifina tegutsenud mehe näol on tegemist Hawaii ühe tuntuma ja armastatuma persooniga – seal on talle püstitatud mälestusmärk, tema nimest on tuletatud üks Hawaii ja California restoranide kett, ta on mänginud ka mitmetes Hollywoodi filmides (mõnedes neist lausa iseennast). Kes?

 

12) 2002. aasta taliolümpial lõppes 15 km suusatamine meile üliedukalt – Andrus Veerpalu ja Jaak Mae võitsid Eestile kaks medalit. Vaid korra varem olümpiaajaloos on või(s)tlus medalite pärast lõppenud eestlaste jaoks samuti kahe autasuga. Kulla viis kahe Maarjamaa mehe eest siis itaallane Carlo Galimberti. Küsime – kes olid hõbeda ja pronksi võitjad?

 

13) Küsime jalgpalliklubi, mille saavutusterida on tõepoolest muljetavaldav. Koduses liigas on seni võetud esikoht koguni 40 korral, 1967. aastal võideti ka Euroopa meistrite karikas. Kui uskuda Vikipeediat, siis on küsitava klubi arvel veel mitmeid vägevaid rekordeid – nii oldi 1937. aastal üheks osapooleks kodusest karikafinaalist, mida kogunes vaatama 146 333 inimest – see on Euroopa jalgpallipubliku absoluutne rekord. Ja 1970. aastal mängiti oma kodulinnas eurosarja poolfinaalmäng Leeds Unitedi vastu 136 505 inimese ees – see on Euroopa klubimängude absoluutne rekord. Mis klubi?

 

14) Näete fotomeenutust ühest sünnipäevast. Kuupäev on 22. veebruar 2007 ning sünnipäevalaps (voodis) on saanud 80. Sünnipäevale on tulnud Türgi professor Ali Yazici, mõjukas juut Israel Gelfer, kreeklane (samuti mõjukas) Georgios Makropoulos, üks grusiinidest abielupaar ning paar sugulast-sõpra. Päevakangelane ise on kunagi olnud pikka aega ühe rahvusvahelise spordialaliidu eesotsas. Kellel oli sünnipäev?

 

 

 

15) Erinevate hüpete sooritamisel on iluuisutamises oluline roll. Aga vaid ühte hüpet sooritatakse näoga sõidusuunas. Muide, seda hüpet peetakse ka kõige raskemini sooritatavaks. Mis hüpe?

 

 

IV

 

16) Küsime juuraharidusega spordiajakirjanikku, kel õnnestunud olla koguni ajakirja Eesti Jurist peatoimetaja. Ta on Eesti Entsüklopeedia kaasautor, mitme spordiraamatu koostaja ja autor ning Eesti Spordiajaloo Seltsi auliige. 24. veebruaril 1989 kuulus ta nende seitsme inimese sekka, kes heiskasid Pika Hermanni tornis 45 aasta järel taas sini-must-valge lipu. Teinud ajakirjanikutööd arvukatel suurvõistlustel, töötanud mitme ajalehe, aga ka raadio ja televisiooni heaks. Kes?

 

 

17) Vaatamata edukale klubikarjäärile esindas küsitav jalgpallur Prantsuse koondist vaid 17 korral. Küllap oli koondisekarjääri enneaegses lõpus süüdi tema saatuslik pallikaotus otsustavas 1994. aasta MM-valikmängus bulgaarlaste vastu. Bulgaarlased kasutasid kingi ära, lõid lõpuminutitel värava ja jätsid Prantsusmaa MM-ilt eemale. Küsitav ise on teist meelt. Ta usub, et oli lihtsalt liiga ilus ja teised koondislased oleksid ühispildil tema kõrval koledad olnud. Aastail 1985-1995 Prantsuse ja 1995-2002 Inglise klubides mänginud palluri tippaasta oli ilmselt 1999, mil võideti Tottenhamiga Inglismaa liigakarikas, tema ise valiti aga mängijate assosiatsiooni poolt aasta parimaks mängijaks. Ta on olnud ka modellitööl - tuntuim töö ilmselt l'Oreali reklaam. Kes?

 

 

 

 

 

18) Mis spordiala?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19) Markko Märtin on (seni?) võtnud MM-rallidelt kokku 5 etapivõitu. Oma esimese rallivõidu sai ta 2003. aastal – ja huvitava kokkusattumusena samalt rallilt, kus 1999. aastal üldse karjääri esimesed MM-punktid kogus. Mis ralli?

 

 

20) Esineb Francis Goya, kuid kes on helilooja?

 

V

 

21) Helsingi olümpiastaadionit ümbritsevas pargis on teadupärast oma koha leidnud ausambad kahele legendaarsele Soome pikamaajooksjale – Paavo Nurmile ja Lasse Virenile. Kuid tegelikult on staadioni juures kolmas ausammas veel. See on püstitatud eeltoodutega võrreldavale legendile (1888-1981), omaaegsele kergejõustiklasele, kellel olid suured teened Soome spordielu ja spordimõtte arendamisel. Kes?

 

22) Mis aastast on jutt?

* Mac Wilkins heitis esimese inimesena ketast üle 70 meetri

* Heino Sild tõukas esimese eestlasena kuuli üle 20 meetri

* Tartu “Kalevi” korvpallimeeskonnast sai Tallinna “Kalev”

* Lucien van Impe võitis Tour de France´i

* Wimbledoni tenniseturniiri võitsid Chris Evert ja Björn Borg

* F1 MM-tiitli pälvis James Hunt; raskeid põletushaavu sai Niki Lauda

* Eesti parimateks sportlasteks valiti Aavo Pikkuus ja Liivi Erm

* Tartu Pauluse kiriku tiibhoone – Eesti Spordimuuseumi toonane asukoht – läks kapitaalremonti

* Sündisid jalgpallurid Patrick Vieira, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Ruud van Nistelrooij, Alessandro Nesta, Nuno Gomes, Michael Ballack, Andrei Ševtšenko...

 

 

 

23) Kes on pildil?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24) Viimasel ajal mõlgutatakse Eestis mõtteid eraldi spordile spetsialiseerunud telekanali loomisest, mis pole muidugi uus mõte. Meile hästituntud Eurosport alustas 1989. aastal, kuid spordikanalite sünniaastaks peetakse aastat 1979, mil asutati … - tänaseni tegutsev ning väga mõjuvõimas telekanal. Täitke tühik, mis kanal?

 

 

25) Millise tähelepanuväärse seiga tõttu on spordiajalukku läinud Francisco Lazaro (Portugal), Knud Jensen Enemark (Taani), Ross Milne (Austraalia), Kazimierz Kay-Skrzypeski (Suurbritannia) ning Nicolas Bochatay (Šveits)? Nimekiri on hetkeseisuga lõplik.

 

VI

 

26) Olümpialiikumise isa parun Pierre de Coubertini plaanides oli koht veel ühe spordivõistluse jaoks, mis pidi plaanide kohaselt toimuma 1925. aastal. Paraku tegi kõigevägevam omad korrektuurid ning tegelikkuses sai see üritus ANOCA juhtimisel esmakordselt teoks alles 40 aastat hiljem. Osalevaid maid oli kokku 29 ning sportlasi ~2500. Tänavu juulis toimuvad need võistlused üheksandat korda ning muuhulgas võisteldakse ka males, karates ja squashis. Mis võistlus?

 

 

27) Seda 1949. aastal sündinud vutimeest peetakse oma maa parimaks jalgpalluriks läbi aegade. Ta mängis koondise eest üle 100 korra, osales kolmel MM finaalturniiril (1970-1982) ning lõi siis rohkem väravaid kui ülejäänud meeskonnakaaslased kokku. Nii palliplatsil kui ka väljaspool seda tuntakse teda hüüdnimega Nene. Ta oli ainus mees möödunud aastatuhandel, kes suutis kahel erineval MM-finaalturniiril lüüa vähemalt 5 väravat. Suurest jalgpallist loobus ta 1982. aasta MM-i järel (seal mängis ta kodumaa koondis muuhulgas viiki tulevase maailmameistri Itaaliaga). Siiski naases ta 1987. aastal oma koduklubi ridadesse – pärast seda, kui klubi senine rivistus hukkus lennukatastroofis. Kes?

 

 

28) Eestis on viimasel ajal üsna levinud kombeks valida spordialaliitude presidentideks poliitikuid, endisi sportlasi ja teisi avaliku elu tegelasi. Möödunud aasta lõpul valiti ühe alaliidu presidendiks kahekordne olümpiavõitja Erika Salumäe. Salumäe olevat selle alaga “sina peal” juba üle 15 aasta, samuti sobivat see suurepäraselt tema ideega, et inimesed rohkem liiguksid ning seda sõltumata vanusest. Mis alaliidu president on Erika Salumäe?

 

 

29) Üheks tõsise korvpalluri mõõduks on ikka olnud võime palli pealt korvi panna ehk dongata. Kes sellega Eestis päris esimesena hakkama sai, pole küllap 100% võimalik välja selgitada, kuid õige mitme autoriteetse allika kohaselt oli selleks meheks (ja mitte ainult Eestis, vaid kogu NSV Liidus!) legendaarne Mart Laga. Kuid üks nimekas korvpallur on Vello Lääne ja Märt Ibruse raamatus „Eesti korvpall. Portreed” enda kohta öelnud: „Üldse ma arvan, et olin vist Laga Mardi järel teine mees Eestis, kes palli pealt hakkas panema. Midagi polnud parata – kui tegija tahtsid olla, siis pidid karm mees olema.” Väike vihje – pikkust on küsitaval 193 cm. Kes?

 

 

30) Videoküsimus. Näete ekraanil efektselt tegutsemas üht väravavahti. Tema sooritatav tõrje on spetsialistide poolt valitud jalgpalli MM-ajaloo parimaks. Kes?

 

VII

 

31) See spordiala sai tõenäoliselt alguse XIX sajandi II poolel Briti saartel, selle esimesed reeglid pani kirja šotlane William Wilson aastal 1877. Aastal 1891 said alguse mõõduvõtud Cambridge’i ja Oxfordi ülikoolide vahel, alates 1973. aastast korraldatakse MM-võistlusi meestele ja alates 1986. aastast ka naistele. Möödaniku suurimad staarid on olnud ilmselt Tamas Farago ja Manuel Estiarte Duocastella, tänapäeva suurnimedest võib välja tuua nt Tamas Kasase ja Aleksandar Šapici (meestest) ning Tania di Mario (naistest). Ajakiri „Men's Journal” hindas aga 2003. aastal jänki Tony Azevedo oskusi koguni sedavõrd, et paigutas ta tolle aasta maailma 10 parema sportlase hulka. Ala harrastajate hulka on kuulunud nt penitsilliini avastaja sir Alexander Fleming, prints William, Paavo Lipponen, filminäitleja Bud Spencer, Joao Havelange jne... Mis spordiala?

 

32) Tantsud tähtedega ei ole edukas projekt mitte ainult Eestis, see on õnnestunud üritus mõnel pool mujalgiJ  Väga edukas oli ka 2006. aastal ookeani taga toimunud show – Tantsud tähtedega jääl. Foxi kompanii korraldatud vaatemängu juht oli 1984. aasta olümpiavõitja Scott Hamilton ja staare sõidutasid teiste hulgas uisutähed Kurt Browning ja Nancy Kerrigan. Küsime üht kaasalööjatest, kunagist olümpiavõitjat, kes juuresolevatel piltidel poseerib koos oma kaaslase Tai Babiloniaga (paarissõidu maailmameister koos Randy Gardneriga 1979) ja üksi. Kes?

 

 33) See treener viis mullu (oma debüüthooajal klubis) CSKA meeskonna taaskord ihaldatud Euroliiga tiitlini – saavutus, millega ei saanud hakkama isegi kuulus Dušan Ivković. Küsitaval polnud see küll esimene kord säärase eduni jõuda – varasemast (1998 ja 2001) on tal ette näidata tiitlid Bologna Virtusega. Kes?

 

34) Küsitav termin on ilmselt meile võimlemistundidest pea kõigile tuttav. Inglise keeles on see cartwheel, prantsuse keeles roue, itaalia keeles ruota, läti keeles sānisks kūlenis, leedu keeles persivertimas šonu, rootsi keeles hjulning, poola keeles gwiazda, sloveeni keeles kozolec, ungari keeles ciganykerek, indoneesia keeles jungkir ke samping, türgi keeles yan takla, aga kuidas kõlab see termin eesti keeles?

 

35) Käesoleva hooaja keskel lõpetas NY Rangers lepingu esimese lätlasest Stanley karika võitjaga. 1996. aastal Colorado meeskonnas ihaldatud auhinnani jõudnud hokimees on mänginud veel San Jose, Florida ja Anaheimi klubi eest. Korra (1997) on ta valitud NHL All Stars esimesse meeskonda, kuus korda osales ta NHL-i tähtede mängul. Lisaks on ta kaks korda osalenud juunioride MM-il (1991 NSV Liidu, 1992 Venemaa meeskonna ridades) ja kaks korda Läti eest olümpial. Kes?

 

VIII

 

36) See eestlane (1897-1990) on Los Angelese olümpiamängudel kuulunud nii sportlasperre (1932; 10. koht 50 km käimises) kui ka korralduskomiteesse (1984)? Ameerikasse õnne otsima siirdus ta 1920. aastate keskpaiku, kuid kupatati peagi kodumaale tagasi. Nii, “olude sunnil”, püstitas ta siin 1928. aastal Eesti rekordi 10 000 m jooksus. Edaspidi jäi ta siiski rohkem seotuks Uue Maailmaga. Oma ainsa Eesti meistrikulla, maratonijooksus (1934), võitis ta siin visiidil viibides. USA-s oli küsitav ka “Eesti Spordilehe” kaastööline ning aitas kaasa mitmete ürituste ja spordimängude toimumisele. Kes?

 

37) USA uudisteagentuur Associated Press annab 1931. aastast välja Aasta Sportlase aunimetust ning enamasti on laureaatideks ka USA sportlased. Eriti kehtib see meeste kohta: viimased mitte-USA võitjad meestest olid Ben Johnson (1987) ja Wayne Gretzky (1982) ning ega nemadki USA-st väga kaugelt mööda pole käinud. Naiste osas on olukord siiski parem, löögile on pääsenud nii mõnigi eurooplane. NSV Liidu sportlastest on läbi ajaloo AP Aasta Sportlase tiitli pälvinud ainult üks persoon. Tõele au andes tuleb tunnistada, et täna elab see Valgevenest pärit naisterahvas USA-s (Scottsdale’is Arizonas). Lisada võib, et omal ajal on küsitav olnud abielus ansambli “Pesnjarõ” liikme Leonid Bortkevitšiga. Kes?

 

38) See nõukogude spordi suurkuju, mitmekordne olümpiavõitja, maailma- ja Euroopa meister langes 1990. aastatel paljude teistegi kuulsuste kombel koos NSV Liiduga peaaegu tavainimese tasemele. Uutes oludes leidis ta siiski tööd välismaal, oli lastetreener USA-s, Soomes ja Norras ja sai lõpuks 7 aastaks stabiilsema tööotsa Kanada firmas Bombardier. 1990. aastate lõpul leiti kadunud kuulsus jälle üles ning kutsuti appi Venemaa olümpiakoondise ettevalmistamisele. 2000. aastal nimetati ta Venemaa presidendi kehakultuuri- ja spordinõukogu liikmeks, 2003. aastal valiti Vene Riigiduumasse (Ühtne Venemaa) ja 2006. aastal ühe Venemaa spordialaliidu juhiks. Vene Riigiduumas on ta 2005. aastast kehakultuuri, spordi ja noorsooasjade komitee esimees. Kes?

 

39) Jalgpallurid kuuluvad teadagi Brasiilia suuremate ekspordiartiklite hulka. Seetõttu tundub ehk isegi pisut imelik, et ühe Euroopa suurklubide ühendusse G-14 kuuluva jalgpalliklubi ridades on klubi ajaloo esimene brasiillane (Fabio Aurelio) alles käesolevast hooajast. Milline klubi?

40) Kes on piltidel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX

 

41) Spordiradadel võitis ta kõik võimalikud tiitlid, olles muuhulgas ka IAAF-i 20. sajandi parima naiskergejõustiklase auhinna nominent ning omal ajal maailma parimaks naissportlaseks valitu. Viimasel ametlikul võistlusel osales ta Tahitil 2004. aasta sügisel (ja selle ta võitis). Hiljem on küsitav teinud tutvust show´ga “Tähed jääl”, katsetanud triatloni ja arktilist mitmevõistlust, tegutsenud telekommentaatorina, prantslasest elukaaslase ja poja Tony (s 1989) seltsis ohtralt mööda maailma ringi rännanud ning olnud hõivatud kõikvõimalike muude elutervete hobidega. Viimasel ajal on niigi vähest aega röövinud uus meelisharrastus – kepikõnd. Kõike seda arvestades ei saa pahaks panna, et omandatud optiku erialal pole küsitav daam kunagi töötanud. Kes?

 

 

42) Küsitav korvpallur äratas 1980. aastate keskel asjatundjate tähelepanu kui “uus Larry Bird”. 1985. aastal valiti ta EM-i sümboolsesse viisikusse ning loogilise jätkuna ennustati talle edukat karjääri NBA-s. Birdi saavutusteni ei jõudnud küsitav isik küll kunagi (muuhulgas kaotas Birdile ka duelli NBA viskevõistluse finaalis 1987), ometi sai temast üks edukamaid eurooplasi NBA-s. Nuputamisel on ehk abiks väljavõte tema teenistuslehelt: draftiti 1985. aastal 8. valikuna Dallasesse; 1985-2001 mängis nelja klubi eest 1136 mängu, viskas 15761 punkti; NBA Sixth Man Award 1991 ja 1992; osales kahtede olümpiamängude korvpalliturniiril; kaotas kahel hooajal põhiturniiri “viimastel minutitel” liiga parima kolmesteviskaja tiitli; mängis 3x NBA tähtede mängul, 1996/97 valiti liiga 3. sümboolsesse viisikusse. Kes?

 

 

43) See mitmekülgsete võimetega naisterahvas (sündinud 22.11.1928) nakatus spordipisikuga juba kooliealisena ega ilmutanud mingeid tervenemise märke edaspidigi. 1949. aastal püstitas ta karjapoisistiilis Eesti rekordiks kõrgushüppes 1.50 (ise arvas: “Sentimeetreid lisandunuks veel, kui treener poleks nõudnud aeganõudvat tehnika ümberõppimist”), aasta hiljem tuli lisaks kõrgushüppele vabariigi meistriks ka korvpallis. Kokkuvõttes kuulus ta 15 aasta vältel kolmel eri spordialal Eesti koondisse ning suutis läbi lüüa ka rahvusvahelisel areenil – selle kinnituseks on kindlasti EM-võistluste hõbe tema lemmikalal (1955). Hiljem töötas aastakümneid pedagoogi ja treenerina TRÜ ja TPedI tudengeid koolitades ning nende pärast südant valutades. Kes?

 

 

44) Jalgrattasport, kergejõustik, kiiruisutamine, tõstmine, ujumine... Siit nimekirjast puudub kaks olümpiaala, kus fikseeritakse ametlikult maailmarekordeid. Mis alad?

 

 

45) Esemeküsimus. Mis auhind?

 

X

 

46) Millistel olümpiamängudel juhtusid alljärgnevad seigad?

* Mänge ei avanud riigipea

* Edukaim kullamaa oli NSV Liit

* Olümpiavande andis hilisem samade mängude edukaim sportlane

* Olümpiatule süütas tervisesportlane

* Sama aasta paraolümpia ei toimunud samas riigis

* Olümpiakullata jäid Kanada, Jaapan, Belgia, Kreeka, Rumeenia, Hispaania...   * Mängudel osales Hiina RV esindus, kuid mitte Taiwan

* Näidisalasid kavas ei olnud, samuti ei valminud ametlikku olümpiafilmi

 

47) 1991. aasta pöördeliste augustisündmuste käigus vabanes Eesti teatavasti punaimpeeriumi kütkeist ja kuulutas 20. augustil välja iseseisvuse. Ometi võib aastaraamatuid sirvides leida, et veel sama aasta 22.-23. augustil peeti ühel spordialal Tallinnas NSV Liidu meistrivõistlused. Tšempionideks tulid Oleg Kurkuškin, Vitali Anohhin ja Juri Sidorov; Eestisse jäid hõbemedalid (Heik Reitel ja Tarmo Räbovõitra), lisaks saadi veel 5. ja 8. koht. Milline spordiala?

 

 

 

 

48) Pildil on tänane kolmekordne maailmameister ja täiskomplekti olümpiamedalite omanik? Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49) Eesti Spordimuuseumi töökas, sõbralikus ja mälumängulembeses peres on läbi aegade töötanud mitmed endised nimekad füüsise (Vilma Jürisma, Eha Mandel, Nora Kutti) ja vaimu kummardajad (Hannes Varblane, Lembit Kurvits, Mart Soidro)… Mõistagi pole nimekirjad lõplikud. Me küsime üht spordimuuseumi kunagist teadurit (s 1956), kes oma sõnul ületas Jüri Tarmaku nimel olnud kooli rekordi kõrgushüppes (1.86 ja 1.90) ning on kolmikhüppes võitnud Jaak Uudmäed. Kui veel numbritest rääkida, siis üks temaga seonduvatest “tippmarkidest” on 2,59 promilli (hooajast 2004). Ta on proovinud ajakirjanikuametit ning lähiminevikuski avaldanud artiklikesi spordi ja mälumängu teemadel. Kes on see filosoofiadoktor kunstiteaduse erialal?

 

50) Kuulete laulmas elupõlist legendaarset spordimeest ja laulumeest, kes tänapäeval kolinud põhiliselt arvutimaailma (teda on nimetatud ka Eesti produktiivseimaks virtuaalmuusikuks), kuid astub üles ka lives. Kes laulab?

 

Vastused:

 

1) Kurt Hornfischer                                                                                                 DL

2) Lumekahur                                                                                                         KV

3) Mart Paama                                                                                                        RM

4) Leontien Zijlaard-van Moorsel                                                                              DL

5) Patrick Rafter                                                                                                     PN

6) Olümpia                                                                                                              RM

7) Sloveenia                                                                                                            KV

8) Ljudmila Kondratjeva                                                                                           RM

9) Suzuka                                                                                                                PN

10) Rainer Schönefelder                                                                                          DL

11) Duke Paoa Kahanamoku                                                                                   DL

12) Alfred Neuland, Jaan Kikkas                                                                              RM

13) Glasgow Celtic                                                                                                  KV

14) Florencio Campomanes                                                                                      DL

15) Axel                                                                                                                 PN

16) Lembit Koik                                                                                                      KV

17) David Ginola                                                                                                     PN

18) Lacrosse                                                                                                           RM

19) Akropolise ralli (Kreeka)                                                                                    PN

20) Aleksandra Pahmutova                                                                                      KV

21) Lauri Pihkala                                                                                                     KV

22) 1976                                                                                                                 RM

23) Allan Dorbek                                                                                                     RM

24) ESPN Channel                                                                                                  DL

25) Olümpiamängudel võistluste või treeningute käigus hukkunud sportlased                RM

26) Aafrika mängud                                                                                                 RM

27) Teofilo Cubillas                                                                                                  RM

28) Petank                                                                                                              DL

29) Jaak Salumets                                                                                                   KV

30) Gordon Banks                                                                                                   KV

31) Veepall                                                                                                             RM

32) Bruce Jenner                                                                                                     KV

33) Ettore Messina                                                                                                  PN

34) Hundiratas                                                                                                        KV

35) Sandis Ozolinš                                                                                                   PN

36) Alfred Maasik                                                                                                   RM

37) Olga Korbut                                                                                                      DL

38) Vladislav Tretjak                                                                                               DL

39) FC Liverpool                                                                                                     PN

40) Kotooshu                                                                                                          RM

41) Heike Drechsler                                                                                                RM

42) Detlef Schrempf                                                                                                RM

43) Aino Huimerind                                                                                                 RM

44) Laskmine, vibulaskmine                                                                                      PN

45) Saarepera karikas, esimene Eesti jalgpalli MV auhind                                           KV

46) Lake Placid 1980                                                                                               PN

47) Mootorrataste hipodroomisõit / liivarajasõit                                                          RM

48) Hannu Manninen                                                                                               DL

49) Ants Juske                                                                                                        RM

50) Ants Laidam                                                                                                     PN