VARIA

 

 1. Üksmeelselt on kõige raskemaks sudokutüübiks hinnatud kõrvalolev sudoku, milles lisaks tavalistele sudokulahendamise reeglitele (üheski reas/veerus/erivärvi tükis ei tohi asuda korduvaid numbreid) tuleb jälgida, et väikestes kastikestes asuvate numbrite summa oleks võrdne etteantud arvuga. Mis nimi?

2.  Vene ärimees Oleg Teterin teatas hiljuti, et on Vene patendiametis enda nimele registreerinud SMS-des ja e-mailides üldkasutatava emotikoni. Millise?

 

3. Lämmastikhappe ja ammoniaagi kokkusegamisel algab reaktsioon, mille käigus tekib vesi ja küsitav aine. Peale vee aurustamist jääb järele peen pulber. Mis ainega (nimetus) on tegemist?

(1 punkti saab, kui märkida selle pulbri kasutusvaldkond)

 

4.    14. Oktoobril 2007 ilmus Sunday Times´is artikkel, milles DNA struktuuri selgitamise eest  Nobeli preemia saanud James Watson väitis midagi, mis põhjustas ülemaailmse pahameeletormi.
Kuigi ta hiljem vabandas ja püüdis oma seisukohti mahendada, oli tema väite tagajärjeks vallandamine Edinburghi Ülikooli professorikohalt. Mida Watson väitis ?

 

5. Millisel printsiibil on järjestatud suutrad Koraanis?

 

KAUNID KUNSTID

 

 1. Esimest korda PÖFF-i animafilmide festivali „Animated Dreams” 10-aastases ajaloos jäi seekord võistlusprogrammi peapreemia koju. Peapreemia Wooden wolf läks  2008. aastal Eestis valminud filmile. Kes on selle 43 minutit pika filmi  filmi autorid?
 2. Mis on kaasaja populaarseima Eesti joonisfilmitegelase koeraplika Lotte isa ja ema nimed?

 

 

 

 

 

 

 

 1. Seda, et kokakunst ka kunstide alla kuulub, oleme me küllap ehk kõik restoranis tunda saanud. Kes poleks siis lugenud keerulisi prantsusekeelseid toitude nimesid ja püüdnud mõistatada, millega on tegemist… Küsime: millest koosneb salapärane beshamell-kaste, mida sageli toitlustuskohtades pakutakse?

 

9.     Hispaania poeet, näitekirjanik ja teatridirektor (1898-1936). Kujunes oma ajastu mõjukamaks hispaaniakeelseks lüürikuks. Peale mõrvamist fashistide poolt omandas märtrioreooli, tema tööd olid Hispaanias keelatud kogu Franco rezhiimi aja, kuid seda innukamalt loeti teda salaja. Sõbrustas nooruses Salvador Daliga. Tema nime kannab Havanna Suur Teater. Leonard Coheni hitt „Take this Waltz“ on kirjutatud küsitava sõnadele, loomulikult tõlkes. Eesti keeles on ilmunud luulekogud Mustlasromansseero ja Laulud ning näidendid Mariana Pineda, Verine pulm ning Bernarda Alba maja.

 1. Rakvere teater annab koleegipreemiatena näitlejatele esemeid, mida kasutatakse pea juures. Mida antakse meestele ja mida naistele?

 

LOODUS

 1. Paljude jõulukaartide peal esineb üks ilusate teravate leheotstega taim, mis on jõuludele sobivalt kaunistatud punaste marjadega. Küllap oskavad paljud seda taime jõuluajaga seostada, kuid ei tea tema nime. Kuidas kõlab selle taime nimi?

 1. Selle puuliigi fossiile on leitud alates hiliskriidiajastu kuni miotseeni kivististest. Mõnes tertsiaari ladestus moodustavad nad isegi enamiku fossiilsetest taimejäänustest. Peeti täielikult väljasurnuks, kuni 1944. aastal avastati Hiinas Sichuani provintsis ühes üksildases orus kasvavat 5000 kummalist puud. 40-45 meetri kõrguseks kasvavat kiire kasvuga puud on 50ndatest alates hakatud laialdaselt kasvatud dekoratiivse pargipuuna, tema kiire kasvu tõttu kaalutakse ka metsaistandustes kasvatamist. Mis puu?

 1. Brontosaurus on üks tuntumaid dinosaurusi. Tegelikult pole see nimetus aga korrektne, sest tema avastaja Othniel Charles Marsh oli 2 aastat varem sama looma halveminisäilinud fossiile kirjeldanud hoopis teise nimega.... Vastavalt nimepaneku reeglistikule on varasem nimetus prevalentne ja alates aastast 1903 räägivadki  teadlased ainult ...., kuigi ka nimetus "brontosaurus" elab rahvasuus üha edasi. Mis on brontosauruse korrektne nimetus?
 2. Pildiolev kivitükk (2) on üks inimkonna vanimaid tööriistu, mis võeti kasutusele juba paleoliitikumis. Seda kasutati oletatavasti peamiselt nahkade ja puidu töötlemiseks. Mis on selle tööriista (2) eestikeelne nimetus?

(1) on nooleots, (3) pihukirves.

 


 1. Mis manner on joonisel?

 

 

TEADUSE JA TEHNIKA IMED

16.             Arvutimängu Azeroth võrgumängus juhtus 2005. aastal apsakas - järjekordsesse kõrge raskusastmega alasse paigutasid mängu arendajad uue tegelasena verejumal Hakkar Soulflayeri, kel oli võime temaga võitlema tulnud kangelane nakatada virtuaalse haigusega. Tulemuseks oli 5 päeva kestev virtuaalepideemia, mille laastamistöö mängutegelaste seas oli hullem kui Mustal Surmal keskaja Euroopas. Ootamatu kõrvalproduktina hakkasid nähtuse vastu huvi tundma epidemioloogid, kelle jaoks olevat tegu täiesti adekvaatse ja kasuliku haigusepuhangute levikute ennustamismudeli ja -polügooniga. Azeroth on kantud ka Guinnessi rekordite raamatusse kui suurima levikuga arvutimäng, mille kasutajate arv ületas hiljuti 10 miljoni piiri. Mis nime all tuntakse Azerothi paremini?

17.             Kõik, kes vähegi arvutiga tööd on teinud, on kindlasti kasutanud lisaseadmete ühendamiseks USB-d. De¹ifreerige tähed USB.

18.             Seda mudelit toodetakse aastast 1955. 70te lõpul hakati valmistama erimudeleid politseile ja praeguseks on tegu põhilise USA politseiautoga (3/4 USA politseiautodest), samuti taksoga (New Yorgis 9/10, mujal 2/3 kõigist taksodest). Tartus peaks olema 2 sellist autot. Mis firma auto  ja mis mudel?

 

 

 

 

 


19. Kes võitis 2008. aasta Eesti noorte teadlaste preemia?
Millisel spordialal oli ta 01.07.2008 Eesti naiste edetabeli juht?

20. Küsitav ese sai 9. Skp 40 aastaseks.  Leiutajaks Douglas Engelbart.  Juuresoleval pildil on üks eelkäijatest mida kasutati samal eesmärgil juba varem. „Pall“ seadme keskel on umbes keeglipalli suurune (tegelikult kasutatigi pildil oleva seadme ehitamisel Kanada 5 kurika bowlingu palli!) 

        

                                     

 

LIPUD

 1. Selle lipuga maa ametlikuks riigiusuks on juba kümmekond aastat voodoo? Vihje, tegu pole mitte tuntud voodoomaa Haitiga, kuid enamik Haitile veetud orjadest on pärit just sellelt maalt. Mis riik?
 2.  Selle lipuga linnas olev 6,9 km pikkune ainus trammiliin on ühtlasi ka kõige vanem (elektri)trammiliin Baltikumis.
 3.  Millise Eestiski populaarse spordiala maailmameistrivõistlused toimuvad 2009. aastal Reichenbergis (joonisel oleva lipuga linna tuntakse ka teiste nimede all). Linnas on sündinud kuulsustest Ferdinand Porche ja Konrad Henlein.
 4.  Millise riigi hümni kõlades langetatakse Pika Hermanni tornist sinimustvalget lippu iga päeva lõpus?

25. Eestis on talvepealinnaks Otepää, Lätis Sigulda aga milline Linn on Leedu tähtsaim talispordikeskus ?

 

PILDID KÜSIMUSTE JUURDE:

 21.  22. New SVG image 23.

  25.

 

AASTAL 2008

 

 1. Mis riigid võitsid meestest (a) ja naistest (b) 2008 aasta maleolümpia?
 2. Mis klubid võitsid 2007/2008 hooajal vastavalt NBA ja NHL võidukarikad?
 3. Milline eesti (mees)jalgpallur osales ainsana 2008 aastal kõigis senipeetud eesti täiskasvanute  koondise ametlikes maavõistlusmängudes. Ta andis ühtlasi parimana 4 väravasöötu
 4. Esmakordselt toimusid need võistlused 1923. aastal. Ära on jäänud vaid 1930,1940, 1942 (viimasel kahel korral sõja tõttu, ülejäänud sõjaaastatel tulid võistlejad kohale otse rindelt). 1926, 1938, 1958, 1978, 1989 ja 2001 olid need võistlused ühtlasi ka (peaala) maailmameistrivõistlusteks. Juba 1938. aastal ületati pealtvaatajate koguarvuna 100 000 aga  1989. aastal oli neid 450 000. Eestlased said võidurõõmu esmakordselt tunda 2000. aastal.

2008. aastal tähistas võistluse korraldaja oma 100 aasta juubelit.
2009. aastal toimuvad võistlused 6.-8. märtsil.

30. Millises riigis Alsunga piirkonnas elav suiti rahvakild (rahvaarv 2800) asus 2008. aastal  nõudma iseseisvust, kuna riigi võimud asusid teostama haldusreformi, mille tulemusena rahvas jagataks kahe haldusüksuse vahel ära.
Erinevalt ümberkaudsetest teistest elanikest on suitid katoliiklased.

 

MAAILM JA MÕNDA

31. Kui Robert Scott kaaslastega lõunapoolusele jõudis, nägi  ta seal lehvimas Norra lippu. Mitu päeva ta hiljaks oli jäänud?

 

32. Maailma pikim putukas kehapikkusega 33 cm (koos jalgadega koguni 55 cm) kuulub sellesse alamseltsi. Rekordisend elutseb Borneo saarel. Küsitavad elukad elutsevad peamiselt troopilistes metsades, väiksemad isendid ka kõrbetes ning mõned nende hulgast on koguni kultuurtaimede kahjurid. Eestis seni veel leitud pole.

        32.            33.

 

 1. Selle Austria  päritolu füüsiku ja kvantmehaanika teoreetiku (1887-1961) lemmikloomast räägitakse siis, kui on vaja illustreerida  kvantmaailma tõenäosuslikku olemust. Ei ole kindel, kas see tõsine teadusmees ka tõepoolest koduloomi omas. Küll aga on tema pereelust teada, et ta pidas avalikult kahte naist, mis sai ka tema lahkumise põhjuseks Oxfordi Ülikooli professorikohalt. Skandaalideta ei möödunud ka tema professuurid Zürichi, Berliini, Edinburghi ja viimasena Dublini Ülikoolis, kus ta väidetavalt sunniti pensionile minema 1955. aastal, peale seda, kui selgus, et ta oli ühe aasta jooksul saanud kaks korda isaks kahe erineva iiri tüdrukuga. Sai Nobeli preemia aastal 1933 omanimelise võrrandi loomise eest, mis kirjeldab osakeste lainefunktsioone. Kes? 

34. Antarktika vetes on viimastel aastatel vähemalt kaks sukeldujat hukkunud ühe merelooma rünnaku tagajärjel. Sama looma 4 isendit on ühe uurimuse järgi suutnud 15 nädalaga ära süüa  uskumatuna tunduva arvu- 15 000- adeelia pingviini. Mis loomaga on tegemist ?

 

35. Mis nime kannavad tänapäeval endised Briti kolooniad Põhja-Rodeesia ja Lõuna-Rodeesia. Tegemist kahe iseseisva riigiga.

 

VARIA

36. Kuigi silmu müüakse toidupoes kalaletis peaksid nad olema hoopis ....... letis.
(Kirjuta õige loomaklassi nimi)

 

37. See oli viies (põhiliselt) individuaalkasutuses olev ese mis elektrifitseeriti - õmblusmasina, ventilaatori, veekannu ja triikraua järel, aga näiteks 10 aastat enne tolmuimejat. Esialgu kasutati ka teatud ravivahendina. Viimase aja moeröögatuseks on muusikalised ja mobiiltelefoniga sünkroniseeritavad. Alates 20ndatest aastatest ei peetud heaks tooniks päevalehtedes neid reklaamida. Millest on jutt?

 

38. Teise maailmasõja puhkedes septembris 1939 sidus Eesti oma valuuta lahti valuutast X  ja sidus valuutaga Y. Nimetage X ja Y.

39.  II MS esimesed lasud lasti Saksa laevalt Schleswig-Holstein Danzigi sadamas.
Kus asub see laev käesoleval ajal?  (Riik 1 p, täpsem asukoht 2p)

40. Rootsi kompanii Sweco tegeleb muuhulgas pakkide laialisaatmisega kogu maailmas.
2007. aastal tuli ühel maal, mida me küsimegi, selle firma töötaja Rebecca Gunner välja ideega, et just see on riik, kust  jõuluvana alustab oma teekonda mööda maailma laste juurde. Ta põhjendas maa valikut, et niiviisi jõuab vana kõigi maailma laste juurde kõige otstarbekamat teed mööda. Maakera pöördumise tõttu jääb tal aega rohkem ja lapsi külastatakse optimaalses järjekorras. Esmalt peakss ta sealt maalt suunduma Hiinasse ja siis Indiasse, kus elab enamik lapsi ja seejärel suundub lääne poole. Maa turismiameti juht võttis loomulikult süllekukkunud võimalusest kohe kinni ja  asus ideed arendama. Üks mäetipp nimetati ümber Santa Clausi nimeliseks ja 2008. aasta Jõuluvana aastaks. Kohalikus keeles on jõuluvana „Ayaz Ata” (tõlkes lumevana).  Millisest riigist teeleasunud jõuluvana võime
24. detsembril tervitada?  Pildil on Jõuluvanade aasta avapidustused 30. detsembril 2007.


17.12.2008 MÄNGU VASTUSED:

1.       Killersudoku 
(õigeks loeme ka SAMUNAMUPURE (jaapanikeelne), SUMDOKU (venekeelne nimi)

2.       ;-)

3.       Ammoniumnitraat, tugev lõhkeaine

4.       Valgetel on suurem IQ kui neegritel

5.        Pikkuse järjekorras (lühim on esimene)

6.       Olga Pärn (end. Marchenko) ja Priit Pärn.

7.       Oskar ja Anna

8.       Beshamellkaste on tavaline valge jahukaste.  Koostises: või, jahu, piim, sool ja pipar.

9.       Federico Garcia Lorca

10.    Meestele – sarved,  naistele – kõrvarõngad

11.   Iileks

12.   Metasekvoia

13.   Apatosaurus

14.   Kõõvits

15.   Lauraasia

16.   WORLD OF WARCRAFT

17.   Universial Serial Bus (universaalne jadasiin)

18.   Ford Crown Victoria

19.   Veronika Kalmus; (vene)kabe

20.   Arvutihiir

21.   Benin

22.   Liepaja

23.   Suusatamine (põhja suusaalad) (Libereci linnas)

24.   Mikroneesia föderatsioon

25.   Ignalina

26.   A-Armeenia B-Gruusia

27.   Boston Celtics / Detroit  Red Wings

28.   Martin Vunk

29.   Lahti Salpausselkä suusamängud

30.   Läti                                                                                                       36. Sõõrsuud

31.   34 päeva (14.12.11 kuni 17.01.12)                                                               37. Vibraator

32.   Raagritsikad                                                                                       38. Suurbritannia nael, Rootsi kroon

33.   Erwin Schrödinger (lemmikuks kass)                                           39. Eesti, Osmussaare lähedal merepõhjas

34.   Merileopard                                                                                        40. Kõrgõstan

35.   Sambia ja Zimbabwe