SPORT

 

1)See 1966 sündinud võidusõitja sõitis aastatel 1991-1994 Vormel-1s, seda küll erilise eduta. 1996 liitus ta Põhja-Ameerika Champs Car sarjaga (Indy CART), kus oma debüüthooajal saavutas kokkuvõttes kolmanda koha ja järgmisel kahel tuli meistriks. Seejärel tuli naasemine Vormel-1te, Williamsi meeskonda, kuid tulemused olid kõike muud kui head ja 2000 naases ta tagasi CART sarja, kus tal oli samuti raskusi varasema vormi näitamisega. 2001 septembris tundus, et asi läheb paremaks, ta oli parasjagu tegemas hooaja parimat sõitu juhtides Lausitzringil üsna lõpu eel, kuid järgnes avarii, mille tagajärjel ta kaotas põlvest mõlemad jalad. Kes?

 

2)Küsime jalgpallurit:

Sündinud 1981, ründaja. 1999 pääses koondisse, kus on pidanud (eelmise aasta lõpu seisuga) 57 mängu (18 väravat), on osalenud ka kahel MM-finaalturniiri. Samal aastal liitus Müncheni Bayerniga, kus pidas kuni eelmise hooajani 155 mängu (31 väravat), eelmine hooaeg liitus Blackburn Roversiga (37 mängu, 18 väravat). Müts sellel detsembris tehtud pildil ei ole ka päris juhuslik. Kes?


3)Tänavune suusatamise MK-sarja üldvõit läks meestest t¹ehhile Luka¹ Bauerile. Sellega lõppes aastaid kestnud sakslaste ülemvõim selles sarjas. Kes oli viimane mittesakslane, kes võitis MK-sarja enne Bauerit?

 

4)Seoses riikide lagunemise ja liitumisega tekkis aastaks 1995 olukord, kus igalt kergejõustiku maailmameistrivõistluselt oli kuldmedal ette näidata vaid kolmel riigil (kui Saksamaad mitte DDRi mantlipärijaks lugeda) – USA-l, Suurbritannial ja Soomel. Soomlased said igal MM-il täpselt ühe kulla, kolm neist tulid odaviskest (Lillak, Räty ja Kinnunen). Küsime aga, kes tõid Soomele ülejäänud kaks kulda? Üks küsitav on mees, teine naine ja tegid nad sama ala.

 

5)Tegemist on mängijaga, kes on suutnud võita Stanley Cupi kolmes erinevas võistkonnas. Klubideks olid Montreal Canadiens (1986), New Jersey Devils (1995) ja Colorado Avalanche (1996). 1995 valiti ta ka playoffide kasulikeimaks mängijaks, kuid rohkem võitis ta tuntust kui liiga üks räpasemaid mängijaid. Vaatamata tema edukusele, oli tal NHLis ka nimekaim (sugulust nende vahel polnud), kes oli veel tuntum ja mõneti varjutas küsitavat, nii et tema üheks hüüdnimeks saigi “See teine ... (perek. nimi)”. Seda perekonnanime küsimegi!

 

TEADUS/TEHNIKA

 

6)Tegemist on pärilike haiguste grupiga, mille puhul esinevad hemoglobiini tootmise häired ning teatud ainete kuhjumine organismi. See toksiliste vaheainete kuhjumine kahjustab ennekõike nahka ja närvisüsteemi. Oma nime on ta saanud sellest, et ataki puhul värvuvad haige kehavedelikud purpurseks. Sagedamini diagnoositakse 20 ja 40 eluaasta vahel, naistel sagedamini kui meestel. Arvatakse, et küsitav haigus võib olla üheks vampiiridest ja libahuntidest rääkivate müütide tekkepõhjuseks, sest ühe tema vormi puhul on tundemärkideks naha kahjustumine valguse käis, karvakasvu kiirenemine ja jäsemete moondumine ning seda üritati vanasti ravida vere manustamise abil. Spekuleeritud on, et selle all kannatasid näiteks Nebukadnetsar, Mary Stuart ja George III. Millest jutt?

 

7)Tegemist on keemiliselt aktiivse ja seetõttu looduses hajutatult leiduva elemendiga, mille peamiseks allikaks on meresoolad ja mineraalid. Kui psühhiaater John Cade uuris kusihappe mõju merisigadele, siis tegi ta selle organismi viimiseks selle keemilise elemendi soola. Sellel tundus olevat rahustav mõju, kuid hiljem selgus, et mõjuriks ei olnud mitte kusihape ise vaid hoopis see keemiline element. Samas on hiljem selgunud, et selle toime on väga kitsas diapasoonis – samm ebaefektiivselt mürgiseni on üsna väike (ka eelnimetatud merisead said tegelikult üledoosi). Selle elemendi soolad on looduses laialt levinud, mistõttu tema sooli patendeerida ei saanud ja see mõjus samuti pärssivalt selle aine kasutamisele (ei olnud majanduslikult tulus toota sellel põhinevaid rohtusid). Tänapäeval kasutatakse seda siiski meeleolu tasakaalustajana, näiteks bipolaarse meeleoluhäire maaniafaasis. Millisest keemilisest elemendist on jutt?

 

8)Vahel juhtub, et firma nimi või kaubamärk muutub üldmõisteks. Tänapäeval on sellega mures üks kontoritehnika ja –tarvetega tegelev firma (loodud 1906 Haloid Company nime all), kelle nime kasutatakse Ameerika inglise keeles sageli tema toodanguga otseselt seotud valdkonnas nii nimisõna kui verbina. Iseenesest oleks tegemist ju hea reklaamiga, kuid peljatakse, et see praktika võib kaasa tuua selle sõna kuulutamise üldmõisteks ja sättida ohtu kaubamärgi. Sellest hoolimata tuuakse see ära mitmetes sõnaraamatutes. Aastani 2008 oli firma logoks tema nimi punases kirjas, 2008 seda muudeti, nimest paremale lisati järgmine puna-hõbedane kuulike. Mis firmast jutt?

9)Missugusel erialal omab kõrgkoolidiplomit (kandidaat aastast 1987) praegune Tartu Ülikooli rektor Alar Karis?

10)XX sajandil oli see firma üks juhtivaid tegijaid lennukiehituses. Ta rajati 1912, kuid esimese maailmasõja ajal sunniti ta Saksa võimude poolt koostööle Junkersiga. Koostöö oli viljakas ja tootis tõhusaid sõjalennukeid, ka kurikuulus „Punane Parun“ Manfred von Richthofen lendas selle firma masinal. Pärast sõja lõppu kolis firma Saksast väljamaale ja keskendus tsiviillennundusele, kus saavutas domineeriva positsiooni. Samas jätkus ka sõjalennukite tootmine, tema toodangut kasutasid Hollandi ja Soome lennuvägi. Oma tegevust jätkas firma kuni eelmise kümendini, kuid 1996 kuulutati pankrotistunuks. Nimetage see lennukitootja?

 

KIRJANDUS

11)Ta oli kirjanik, raamatuillustraator, paljude koomiksite autor ning kunstnik. Meri andis talle kõige enam inspiratsiooni. Lapsena veetis ta oma perega kõik suved väikestel saartel. Hiljem oli tal küll ateljee pealinnas, kuid ta eelistas suurema osa ajast veeta siiski väikesel Klovharu saarel. Esimese raamatu oma populaarsekssaanud tegelastest kirjutas ta 1945. aastal. Ise ütles ta, et sõda viis teda suurde masendusse ning seetõttu tahtis ta kirjutada midagi süütut ja naiivset. Kellest on jutt? 

 

12)Kellelt pärinevad järgmised mõtted:

„Muidugi suudan ma rääkida puhast inglise keelt. Kuid, mu sõber, vigases keeles rääkimine annab mulle tohutu eelise. Inimesed hakkavad põlastama. Nad ütlevad – võõramaalane! ta ei suuda isegi korralikult rääkida! Samuti arvavad inimesed, et kui keegi väga palju kiitleb, ei saa ta tegelikult kuigi palju väärt olla. Nii uinutan ma inimeste valvsuse.” 

 

13)See Ümarlaua rüütel oli legendide järgi Cornwalli kuninga Marki nõbu, kes saadeti Iirimaale tolle mõrsja järgi, kuid tee peal jõid nad kogemata kombel armurohtu ja armusid teineteisesse. Edasised üksikasjad, näiteks kas loo lõpp oli õnnelik või mitte või kui kaua armujoogi mõju kestis, varieeruvad eri jutustajate puhul,. Sellest armuloost on kirjutanud tuntud ooperi ka Richard Wagner. Kes?

 

14)Aleksandr Sol¾enitsõnit ja tema “GULAG-i Arhipelaagi” teame kõik. Küsime aga vene kirjanikku, kelle ilukirjanduslikku vormi valatud kogemused stalinlikest vangilaagritest (“Kolõma jutud”) nägid trükivalgust (mõistagi Läänes) juba seitse aastat enne Sol¾enitsõni suurteost ehk 1966. Küsitav (1907-1982) oli vangilaagrites kaks korda, aastatel 1929-1931 trotskistlikku grupeeringusse kuulumise eest ning uuesti 1937-1951. Peale rehabiliteerimist 1956 asus järgmisel aastal tööle kirjandusajakirja “Moskva” korrespondendina. Tõenäoliselt võimude survel väitis 1972, et tema ei ole “Kolõma juttusid” kirjutanud. NSV Liidus ilmusid “Kolõma jutud” 1987 ning osa neist on kuulub nüüd Venemaal koolides kohustusliku kirjanduse hulka.

 

15)Seda, milliste raamatute kangelased on Harry ja Hermione, pole mõtet küsida. Küsime aga, millise maailmakuulsa romaani peategelaste eesnimed on Harry ja Hermine? Nimetage kirjanik ja teos.

 


MAJANDUS/POLIITIKA

 

16)See termin on pärit 1960-test aastatest Baieri liidumaa peaministrilt Franz Josef Straussilt. Ta pidas selle all silmas läänelike moraalinormide järkjärgulist lagunemist kommunistliku korruptsiooni abil ja hoiatas, et sel viisil sisemiselt mandunud demokraatia võib langeda kergesti saagiks Nõukogude Liidule. Selle definitsioonina on välja pakutud ka: “Kunst kummardada Ida poole täpselt nii sügavalt, et Lääne pool ei saaks seda käsitada p... näitamisena.” Mis termin?

 

17)Natside pühadekalendris oli rohkesti pühasid, mis enamus rõhutasid erinevaid natsidele tähtsaid seiku. Nt. oli seal “võimulepääsu päev”, “NSDAP programmi vastuvõtmise aastapäev”, “kangelaste mälestuspäev”, “füüreri sünnipäev”, “Nürnbergi parteikongressi päev” jpm. Millisesse kuusse langes aga nende tähtsaim püha päev “natsionaalsotsialistliku liikumise eest langenute mälestuspäev”, mis toimus 1923. aasta Müncheni put¹ikatse aastapäeval ja tipnes seal toimuva mälestusmarsiga natsidest “vereohvrite” auks?

 

18) Eesti on nii Euroopa Kohtus kui Euroopa Inimõiguste kohtus esindatud kummaski ühe kohtunikuga.Nimetage need!

 

19)Alustades oma tegevust 1971, oli ta maailma esimeseks elektrooniliseks börsiks – kuigi toona tähendas see lihtsalt komputeriseeritud teadetetahvlit, mis otseselt ostjaid ja müüjaid kokku ei viinud. Tänapäeval on peale liitumist Rootsis baseeruva OMXiga tegemist maailma suurima börsikontserninga, mis omandas selle liitumise läbi 2008 ka Tallinna börsi. Mis firma?

 

20)Ansambel?

 


 

LOODUS

 


21) Mis linnuga tegu?

 

22) Selle Uus-Meremaa endeemse asuka juures on pealtnäha kõik aeglane: nad kasvavad aeglaselt (suguküpsed alles 10-15 aastaselt), sigivad aeglaselt (uus järeltulija 2-5 aastase vaheaja järel) ja neil on äärmiselt aeglane ainevahetus. Tema sugulased on ammu välja surnud ja tema enda välimus ei ole paarisaja miljoni aasta jooksul eriti muutunud. Samas on paradoksaalsel kombel tegemist kõige nobedamalt evolutsioneeruva loomaga – tema DNA muutub uuritud loomade seast kõige kiiremini. Kes?

 

23)Millist taime näete pildil?


24)See karu oskab küll seista ja isegi kõndida tagajalgadel, kuid eelistab liikumiseks siiski kasutada kõiki nelja ja püsti seista ennekõike vaatlemiseks või lõhnade tabamiseks. Väidetavalt on tegemist küliskäijaga (st. ta liigutab oma ühe kehapoole jäsemeid korraga, mitte kordamööda). Kuigi ta karv on reeglina must, võib see olla ka pruun või isegi valge ja sageli on neil kurgu all valge V-kujuline laik. Isased kaaluvad laias laastus 115-175 kg, rekordiline isend kaalus 400 kg. Mis liigiga tegu?

 

25)Helilooja?
 

GEOGRAAFIA

 

26)Näete läänepoolkera väikseima (261 km2, seega natuke Muhust suurem) iseseisva riigi lippu. Mis riigist jutt?

27)See 130 000 elanikuga Boliivia linn on maailma üheks kõrgeimaks linnaks, asudes Cerro Rico (rikas mägi) jalamil. Ta on tuntud oma hõbedaleiukohtade poolest, kus kaevandati juba inkade ajal. 1546 rajasid hispaanlased sinna kaevanduslinna, millest sai Ameerika üks suuremaid, selle elanike arv kasvas koguni 200 000ni. Sealsed kaevandused olid nii rikkalikud, et tema nimi tuli kasutusse suure rikkuse sünonüümina (u. nagu eldoraado). Langus algas 19. sajandil, kui hõbedavarud kokku kuivasid (kuigi midagi kaevandatakse ka tänapäeval) ja peamiseks kaevandatavaks maagiks sai tina. Mis linn?

 

28)Küsitav jõgi, mille peamiseks lisajõeks on Olifants River, on 1750 km pikk, tema vesikonda kuuluvad riigid on Lõuna-Aafrika Vabariik, Botsvaana, Simbabve ja Mosambiik ning seal elab ca 14 miljonit inimest. Ta voolab kaarekujuliselt India ookeani – algul kirdesse ja lõpuks kagusse. Sama nime kannab Lõuna-Aafrika põhjapoolseim provints. Mis jõega tegu?

 

29)Milline on ainuke päikesesüsteemi kuu, millel on tihe atmosfäär? See pole küll mitte hapnikust, vaid metaanist. Hiljuti avastati ka, et selle kuu pinna all võib peidus olla ka vedel veega ookean.

 

30)Näete ajaloolise Bearni maakonna pealinna vappi. Tänapäeval elab seal u. 80 000 elanikku ja ilmselt on kõik spordisõbrad selle linna nime vähemalt kuulnud. Vapil leiduv märge HIV ei tähenda mitte seost sellenimelise viirusega, vaid vihjab Henri IV-dele, kes sündis seal linnas ja kui ta sai Prantsusmaa kuningaks, olevat ta lubanud, et ta ei anna mitte Bearni Prantsusmaale vaid Prantsusmaa Bearnile. Veidra kokkusattumusena on seal linnas sündinud ka teine kroonitud pea – nimelt Napoleoni marssal Jean Baptiste Bernadotte, kes hiljem sai Rootsi kuningaks Karl XIV nime all. Mis linn?


KUNST/KULTUUR

 

31)See Belgia metseeni Anna Bochi poolt 1888 sügisel omandatud maal liikus edasi Sergei ©t¹ukini kollektsiooni. Hiljem natsionaliseeriti ta bol¹evike poolt ja lõpuks jõudis Moskvasse Pu¹kini muuseumisse, kus asub tänapäevani. Ühe punkti saate autori nime eest ja teise siis, kui kirjutate, mis muudab selle teose eriliseks!

 


32)Selles näidendis on kuus tegelast: hr ja pr Smith, hr ja pr Martin, teenija Mary ning tuletõrjekapten. Küsime näidendi nime (autorit pole vaja öelda) ning seda Eesti teatrit, mis näidendit nähtavatel piltidel esitab (esietendus oli novembris 2002, ent tükk on mängukavas menukalt siiani).

 


 

 

33)Selle 1852-1926 elanud sügavalt uskliku mehe loomingu tuntuimat näidet teame me ilmselt kõik. Ta uuris looduses esinevaid nurki ja kaari ja üritas neid jäljendada, kasutades palju hüperboloide ja paraboloide. Ta suri jäädes trammi alla ja voorimehed keeldusid teda peale võtmast ja kuna keegi teda ära ei tundnud, viidi ta vaestehaiglasse, kus ta kolm päeva hiljem suri. Tema haua võime leida ta suurtöö juurest. Kes?

 


 

 

 

 

 

34)Autor?

35)Helilooja?

 

KINO

 

36)Sellenimeline kurjategijast antikangelane ilmus ingliskeelsesse kirjandusse 19. sajandi keskel habemeajaja ja sarimõrvarina, kes kasutas oma „tööriistana“ habemeajamisnuga. Üsna ruttu tehti temast ka lavaversioon, mida reklaamiti märkuse „baseerub tõsilool“ abil, näidend oli edukas ja lugu sai linnalegendiks. 1936 tehti samal teemal esimene film (hiljem on neid järgnenud vähemalt neli), 1947 kuuldemäng, 1959 ballett. 1973 kirjutati loost uus versioon, kus mõrvari motiiviks ei olnud enam puhas ahnus vaid soov tehtud ülekohtu eest kätte maksta. 1979 tegid S.Sondheim ja H.Wheeler viimase variandi põhjal muusikali ja 2007 linastus USAs ka Eesti kinodesse jõudnud filmiversioon. Nimetage see mõrvar!

37)Kes?


38)Kes?


39)1982 mõisteti oma suhkruhaigust põdeva naise mõrvas (insuliini üledoosiga) süüdi saksa-taani-briti päritolu aristokraat. Mees ei andnud aga alla ning palkas end kaitsma Harvardi ülikooli juuraprofessori Alan Dershowitz`i. Laialdast meediatähelepanu pälvinud kordusprotsessil tunnistati aadlik ebapiisava tõendusmaterjali tõttu süütuks. Dershowitz kirjutas protsessist raamatu, mille põhjal vändati 1990 linastunud menukas tippnäitlejatega mängufilm. Küsime süüdistatud aristokraadi nime (sama perekonnanime kandis tema emapoolsete esivanemate hulka kuulunud 19. sajandi üks nimekamaid dirigente) ning näitlejat, kes teda filmis kehastas (ja rolli eest Oscari pälvis).

40) Kes laulab?

 

AJALUGU

 

41)Pärsia Ahhemeniididest valitsejatel oli 10 000 meheline eliitüksus, mis tegutses kuninga ihukaitsena, kuid Kreeka-Pärsia sõdade ajal ka regulaararmeena. Nende seast surnud, tõsiselt haavatud ja haiged liikmed asendati koheselt. Tulenevalt nende arvu säilimisest hüüdsid kreeklased neid Αθάνατοι ja kuna nende pärsiakeelset nime pole teada, kasutataksegi eri keeltes nende tähistamiseks selle termini tõlget. Arvutimängusõpradele võib abiks olla see seik, et paljudes ajaloolistes strateegiamängudes, kus on sees ka Pärsia, on nad pärslastele ainuomaseks üksuseks. Kuidas neid hüüti?

 

42)Ta (1517-1587) sai 1559 Liivimaa Ordu viimaseks ordumeistriks. Vastukaaluks Venele ajas Poola-sõbralikku poliitikat. 1561 viis läbi ordu sekulariseerimise ja suutis endale “erastada” Kuramaa ning Zemgale, luues seal Kuramaa hertsogiriigi, mille esimeseks hertsogiks ta sai. Kes?

 

43)Kelle (1890-1969) noorpõlv oli selline? Saabunud 1911 Prantsusmaale, veetis ta suurema osa oma vabast ajast raamatukogudes, lugedes ajalehti ja ajalooraamatuid. 1912-1919 elas USA-s ja Inglismaal, teenides leiba põhiliselt kokaabilise, pagari ja peakokana. Naases 1919 Prantsusmaale, kus oli 1920 üheks Prantsusmaa Kommunistliku Partei asutajaliikmeks. Peagi hakkas suure osa ajast veetma Nõukogude Venemaal. Kes?

 

44)Kristliku pärimuse järgi oli ta Jeruusalemma esimene piiskop. Teda peetakse ühe Uue Testamendi raamatu (..... kiri) autoriks. Mis aga kõige huvitavam- Uus Testament nimetab teda Jumala (st Kristuse) vennaks. Kas tegemist on “päris” vennaga, poolvennaga, kasuvennaga, “vaimse vennaga” (mõtte- või aatekaaslasega) või mingis muus mõttes vennaga, selle üle on ajaloo vältel vaieldud palju. Enamus protestante usub, et küsitav oli Maarja ja Joosepi poeg (seega Jeesuse “poolvend”); katoliiklased, õigeusklikud ja mõned protestandid on seisukohal, et “vend” ei tähenda siin veresugulust. Oli ta nüüd Jumala/Kristuse vend meie mõistes või mitte, igatahes küsime selle varakristliku kogudusejuhi (tema surmaaastaks peetakse aastat 62 pKr) nime.

 

45)Selle väikese Lõuna-Ungari linna juures toimus kaks lahingut, mis olid Ottomani impeeriumi ekspansiooni suhtes määrava tähtsusega. Tuntum on 1526 toimunud lahing, kus purustati täielikult Ungari väed, muuhulgas hukkus (põgenemisel) ka kuningas Lajos II, ning see viis riigi langemiseni Türgi võimu alla. 1687 juhtus vastupidine, kui hävitava lüüasaamisega pidid leppima türklased ja see suuresti katkestas nende edasised laienemisambitsioonid. Mis linn/lahingud?

 

VARIA

 

46)Aine, mille valem on C10H14N2 ja nimetus on (S)-3-(1-Metüül-2-pürroli-dinüül)püridiin, nimi on tulnud ühe taime ladinakeelsest nimest, mille ainega seotud pool on omakorda on tulnud Portugalis resideerunud Prantsuse saadiku nimest, kes 1560 saatis selle taime näidised ja seemned Pariisi ja propageeris selle taime kasutamist meditsiinilistel eesmärkidel. Aine ise eraldati taimest 1828 ja sünteesiti 1893. Nimetage see aine!

 

47)Teel male maailmameistritiitlile võitis Bobby Fischer 1971 esimestes tiitlipretendentide matshides järjest kahte ekstraklassi suurmeistrit ennenägematu skooriga 6-0, lubamata oma vastastele kokku 12 partiis isegi ainsamatki viiki. Tema esimesel ohvril (sünd 1926, tuntud ka kontsertpianistina) võeti peale sellist kaotust nõukogude malekoolkonna häbistamise eest ära NSV Liidu teenelise meistersportlase nimetus, samuti jäi ta ilma palgast ja välisreisidest. Veelgi suurem üllatus oli aga tollase läänebloki tugevuselt teise maletaja (sünd 1935) “kuiv” allajäämine Fischerile, nimelt omas ka see mees tollal tõsiseid ambitsioone MM-tiitlile. Kes olid need kaks suurmeistrit, keda Fischer niimoodi nüpeldas?

 

48)See legendaarne koletis sarnanes välimuselt sfinksi või kimääriga – tal oli punane lõvikere, teravate kihvadega inimnägu ja trompetilaadne hääl, samuti võisid tal mõnes versioonis esineda sarved või tiivad ja skorpionisaba, millest ta võis lasta teravaid nooli, et halvata või tappa oma ohvreid. Teda mainiti antiigis ja keskajal kujutati teda mitmetes bestiaariumides ning ta jõudis otsapidi isegi heraldikasse. Nimetage see monstrum!


49)Tegemist on India troopikaaladelt pärit külmaõrna ja päikeselembese ning viljakat maad vajava püsitaimega. Euroopasse jõudis ta arvatavasti Aleksander Suure retke vahendusel ja teda hakatigi kasutama Kreekas, kust on pärit ka tema nimi. Keskajal kasutati teda vahendina mürgiste putukate hammustuse ja skorpioni salvamise vastu, tänapäeval on aga väga laialt levinud Vahemere-äärsete made, eriti Itaalia köögis. Aroomiteraapias mõjub tema õli närve tugevdavalt, masendust leevendavalt, ergutab ajutegevust ja vereringet. Koos meega juues alandab tema tee palavikku, kanget teed soovitatakse kasutada loputusvahendina suu- ja limaskestade haavade korral ja angiini ravis. Samuti sobib ta diabeetikutele. Milline maitsetaim?

 

50) Kes laulab?

 

 

 

VASTUSED:

1)Alex Zanardi

2)Roque Santa Cruz

3)Mathias Fredriksson

4)Valentin Kononen, Sari Essayah

5)Claude (ja Mario) Lemieux

6)Porfüüria

7)Liitium

8)Xerox

9)Veterinaaria

10)Fokker

11)Tove Jansson

12)Hercule Poirot

13)Tristan

14)Varlam ©alamov

15)Hermann Hesse, „Stepihunt“

16)Finlandiseerumine (soometumine)

17)November (9. november)

18)Uno Lõhmus ja Rait Maruste

19)Nasdaq

20)the Smiths

21)Porr

22)Tuataara

23)Hiirekõrv

24)Baribal

25)Ludwig van Beethoven

26)Saint Kitts ja Nevis

27)Potosi

28)Limpopo

29)Titaan

30)Pau

31)Vincent van Gogh, ainus maal, mille autor oma eluajal maha müüa suutis

32)“Kiilaspäine lauljanna“ (Eugene Ionesco), Theatrum

33)Antonio Gaudi

34)Johann Köler

35)Ferenc Liszt

36)Sweeney Todd

37)Hugh Laurie

38)Ludivine Sagnier

39)Claus von Bülow, Jeremy Irons

40)Shirley Bassey

41)Surematud

42)Gotthard Kettler

43)Ho Chi Minh

44)Jaakobus

45)Mohacs

46)Nikotiin

47)Mark Taimanov, Bent Larsen

48)Mantikor

49)Basiilik

50)Lou Reed