AJALUGU

 

1.      Hitler oli suur brittide austaja. Inglismaa oli esimene Euroopa riik, mis kohustas 1218 aastal juute kandma kollast märki. Harilikult peetaksegi Inglismaad keskaegse juudiviha esimaaks. Küsime inglise monarhi, kes 1290. aasta seadusega otsustas teha Inglismaa juudivabaks ning kellega harilikult seostatakse juutide kollase märgi kandmise kohustust. Formaalselt kehtis see juudivastane seadus 1656. aastani. Eluloolisi andmeid: sündinud 17. juunil 1239, sai kuningaks 20. novembril 1272 peale tema isa Henry III surma. Suri Šoti piiri lähedal 7. juulil 1307 ning maeti kirstu, millel kiri „Šotimaa haamer”. Kes?

 

2.      Teatavasti kuulutas Soome end vastavalt Põhiseaduse 38. paragrahvile 6. detsembril 1917 iseseisvaks kuningriigiks. Regendiks sai Pehr Evind Svinhufvud. 9. oktoobril 1918 valis parlament kuningaks Frederick Charles Louis Constantine Hesse-Kassel – Hessen-Kasseli printsi. Temast sai Soome kuningas Väino I. Peagi aga kuulutati Soomes välja vabariik. Mitu päeva (9. oktoober kaasaarvatud) sai Väino I, kes kuuldavasti ei jõudnud isegi Soomesse, kuningas olla? Täpne vastus annab 2 punkti, eksimus ±10% annab 1 punkti.

 

3.      Küsitav isik sündis 1894. aastal Rakkes sepa perekonnas ning suri 1965. aastal Moskvas. Teenis 1915-17 tsaari armees, hiljem Punaarmees, õppis 1925-29 Leningradi Kõrgemas Lennukoolis. Oli hiljem samas õppeasutuses õppejõud. Osales 30.09.1933 stratostaadi meeskonna liikmena 19000 m kõrguslennu maailmarekordi püstitamises. Oli II Maailmasõja lõpus diviisikomandör, pärast sõda lennunduse instruktor. Sai 1945. aastal kahekordseks Nõukogude Liidu kangelaseks. Olgu öeldud, et tema vend lasti samal aastal maha kui natslik sõjakurjategija. Eelmise Eesti Vabariigi ajal oli küsitava vend Meleski klaasivabriku üks hinnatumaid töölisi ning aktiivne Kaitseliidu liige. Saksa okupatsiooni ajal sai ta tuntuks kui eriti aktiivne omakaitsemees, kes andis ka süütuid inimesi sakslastele välja. Kellest käis jutt? Ehk nimetage nende vendade ühine perekonnanimi.

 

4.      See linn võib oma rajamises süüdistada Vürst Potjomkinit ja Katariina II-st. Asum valmis 1777. aastal, vaid 3 aastat peale järjekordse Vene – Türgi sõja lõppu. Linnaõigused sai 1785. Linn loodigi kaitserajatiseks vööndis, kuhu umbes samal ajal rajati ca kümmekond sarnast kindluslinna. Linna venekeelne nimi on tegelikult laenusõna kreeka keelest, eesti keeles võiks seda linna kutsuda „Risti linnaks“. Augustist 1942 – jaanuarini 1943. aastal olid linna peremeesteks sakslased. Mainime selle ka ära, et linn on seotud Mihhail Sergejevitši karjääriga. Mis linn?

 

5.      Millega on ajalukku läinud järgmised isikud: Robert H. Jackson, Roman Rudenko, sir Hartley Shawcross, François de Menthon ning Auguste Champetier de Ribes. Toodud nimekiri on lõplik. Kahe punktiline vastus eeldab täpsust.

 

 


SPORT

 

6.      Küsitav kergejõustiklane sai 1970. aastal filmimaailmas tuntuks kui Jasoni osatäitja Pier Paolo Pasolini filmis „Medea“. On kuulsust kogunud ka kui showmees televisiooni meelelahutussaadetes. Osales kahel olümpial (1968. aastal Mexicos ja 1972. aastal Münchenis). Tema tippsaavutuseks jäi 1968. aasta olümpiamängude pronksmedal. Püstitas omal alal kaks maailmarekordit. Tema isikliku rekordiga võib tänapäevalgi kergejõustiku suurvõistlustel selle ala finaali jõuda. Kusjuures see isiklik rekord jääb 13 cm alla Eesti rekordile. Kes on see veel elus olev kergejõustiklane?

 

7.      Kõige internatsionaalsemaks kergejõustiku alaks võib pidada meeste 1500 meetri jooksu. „Petlik favoriitidele ja helge väikeriikidele,“ selliselt on ala iseloomustanud Paavo Kivine. Tõesti, USA kergejõustiklane võitis sellel alal olümpiakulla viimati 1908. aastal. Seni toimunud 28 suveolümpiamängu on andnud meeste 1500 meetri jooksus kokku 13 „kullariiki“. Neist 12 on alfabeetilises järjestuses järgmised: Alžeeria, Austraalia, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Keenia, Maroko, Rootsi, Soome, Suurbritannia, USA ja Uus-Meremaa. Nimetage selles loetelus puudu olev 13. riik.

 

8.      Selle jalgpalliklubi presidendiks ja enamusaktsiate omanikuks on Läti jõukur Valeri Belokon, klubi mängijate seas ka üks lätlane: Kaspars Gorkss (s. 1981, kaitsemängija). Hetkel ollakse Inglismaa tugevuselt teise liiga tugevad keskmikud ning klubi president on seadnud pikemaajalise sihi võita meistritiitel Premiershipis, raha lugemata. Klubi kannab linna nime, linn asub Lancashires, Iiri mere rannikul. Mis klubi?

 

9.      Kes on pildil olev sportlane?

 

10.  Kes on pildil olev olümpiavõitja?

KULTUUR

 

11.  Sellel 1975. aastal valminud filmil ei läinud esialgu sugugi hästi – kriitikud arvasid halvasti ja rahvast tuli kinno vähe. Kuid 1976. aasta 1. aprillil näidati filmi esmakordselt New Yorgis kesköise seansina ja juba sama aasta Halloweeniks oli filmist saanud tõeline kultusteos: inimesed tulid kinno kostüümides, laulsid, tantsisid, karjusid repliike vastu. Praeguseks on sellest saanud kõige pikemalt kinodes jooksnud film. Mis film?

 

12.  Selle aasta 28. aprillil saab 60-aastaseks briti (inglise) kirjanik. Alustas kirjutamist 13-aastaselt, kuid tema esimene romaan avaldati 1971. aastal. Oli 1990-ndatel Suurbritannias enim müünud kirjanik – 2007 aasta alguse seisuga müünud 50 miljonit raamatut 33 keeles. Sealhulgas ka eesti keeles. USA-s on loetavuse poolest teine briti autor ja asub seitsmendal kohal mitte-ameeriklastest autorite osas. Käinud ka Tartus autogramme jagamas. Kuigi tema teosed kubisevad suuremaist ja väiksematest jumalatest peab ta end ateistiks ja on Suurbritannia Orangutangide Fondi toetaja. Kes on see kuulus kirjanik?

 

13.  Selle 1960. aastal sündinud muusiku ja luuletaja kohta on öeldud, et ilma temata poleks Soome rockmuusika see, mis ta on. Muusikuteed alustas noormees tšelloõpingutega, kuid kõige olulisemaks mõjutajaks loeb ta ise siiski oma rahvalaulikust ema. Juba 15-aastaselt tegi ta bändi ja kirjutas ise lugusid, mis esialgu pälvisid tunnustust progressiivse rocki kategoorias. Kuulsaimad koosseisud on Hassisen Kone ja Sielun Veljet ning inglisekeelne projekt L’amourder. Sooloprojektidega tegutseb siiamaani, värskeim plaat “Blanco Spirituals” ilmus selle aasta alguses. Kes?

 

14.  Küsime armeenia-vene-nõukogude näitlejat, keda oma ca. 170 filmirolliga peetakse nõukogude näitlejatest enim filmis esinenud artistiks. Sündis 3. oktoobril 1935 Jerevanis. Proovis astuda GITIS-sse, kuid ei saanud sisse. Läks tagasi Jerevani, lõpetas teatri-kursused ja esines sealses Stanislavski-nimelises vene teatris. Samal ajal töötas „Armenfilmis” operaatori abina. Esimest korda laval 1955. aastal. Mängis 1967. aastast Moskva erinevates teatrites. Esimene filmiroll 1960. aastal. Kuulsaks sai aga filmi „Tere, see olen mina” (1966) peategelast, noort füüsikateadlast, mängides. Mänginud ka Eestis toodetud filmis „Briljandid proletariaadi diktatuurile”(1975). Uuemal ajal on loonud Moskvas teatri „Teatr D”, mis hiljuti nimetati ümber tema enda nime järgi. Kes?

 

15.  Näete pastellmaali, mille nimi on „Itaalia poisike“, valmimisaeg 1912. Kes on autor?


TEADUS. TEHNIKA

 

16.  Küsime matemaatika imelast, kes sündis 1908. aasta 22. jaanuaril Bakuus juudi perekonnas. Astus 14-aastaselt Bakuu Riiklikku Ülikooli, kus õppis korraga kahes teaduskonnas – füüsika-matemaatika ja keemia. Sai juba 21-aastaselt doktoriks. 1929. aastast täiendas ennast paljudes välisülikoolides ja pidas end Nils Bohri inimeseks. Juhtis 1932-37 Harkovi Mehaanika ja Masinaehituse Instituudis teoreetilise füüsika osakonda. Aastast 1935 professor. Aastatel 1937-39 kuulati teda NKVD-s põhjalikult üle. Hiljem NLVL TA Vavilovi nim. Füüsikaprobleemide instituudis. Tema panus Nõukogude ja maailma füüsikasse on tohutu. Sai 1962. aastal Lenini ja Nobeli preemia. Uurimisvaldkondadest tuuakse välja tahke keha ja vedelike teooria, hüdrodünaamika, kvantmehaanika, väljade kvantteooria. Hõreda plasma kineetiline võrrand, metallide vabade elektronide diamagnetismi teooria jne. 1962. aastal sai autoõnnetuses raskelt vigastada ja suri selle tagajärjel 1968. aastal. Kes?

 

17.  Küsitav sai tuntuks biokeemiku ja publitsistina. Sündis 1922. aastal Tallinnas. Lõpetas 1949. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi ajalooõpetaja erialal. Olles juba 29-aastane asus Tartu Ülikooli bioloogiat õppima, mille lõpetas 1957. aastal. Oli aastatel 1965-1983 Tartu Ülikoolis legendaarne taimefüsioloogia- ja biokeemia õppejõud. Uuris peamiselt bakteriaalset denitrifikatsiooni ning pärmide kasvukineetikat. Sai laiemalt tuntuks kui mitme teadusliku ja populaarteadusliku raamatu autor nagu näiteks Teejuhid bioloogiasajandisse (1970), Inimene ja ilm (1970, üks autoritest) ja Üldine biokeemia (1977). Küsitav suri 1995. aastal Tartus. Olgu lisatud, et küsitava tütar on praegu Tartu Ülikooli keemia õppejõud ning küsitava väimees oli mõnda aega Tartu Ülikooli füüsika- keemiateaduskonna dekaan. Kellest käis jutt?

 

18.  Küsitaval algebralisel struktuuril on defineeritud 2 tehet: liitmine ja korrutamine. Liitmine on sellel struktuuril defineeritud selliselt, et ta on assotsiatiivne, kommutatiivne ning igal elemendil leidub sellele tehtele üheselt määratud pöördelement. Korrutamist ja liitmist seob küsitaval algebralisel struktuuril distributiivsuse seadus. Korrutamise defineerimisel on meil praktiliselt vabad käed. Selle tehte defineerimine jagab küsitava algebralise struktuuri eri tüüpideks. Nagu näiteks eukleidilised ..., nulliteguriga ..., Lie ... jms. Igapäeva elus leiavad enim rakendust ..., mida nimetatakse korpusteks. Millisest algebralisest struktuurist käis jutt ehk millise sõna mitmuse vorm sobib punktiirile.

 

19.  Vanarahval oli lendva ehk rabanduse vastu hulgaliselt ravivõtteid. Mõnel pool oli lendvarohuks muna, teises peres meresüsi, sool, salpeeter, süsi, lehtkuld või lendvahõbe. Üks rohi tundus aga üle Eesti olevat rabanduse vastu universaalne. Erinevusi on ainult tarvitamise meetodis ja kogustes. Mõned soovitavad seda „rohtu” põletada, teised viina, petrooleumi, piima, naise kuse või veega segada ja loomale sisse joota. Mis rohi?

 

20.  Kõige kuulsam monument, mille üheks elemendiks naise-kuju, on loomulikult Vabaduse sammas New-Yorki sadamas. Koos aluspostamendiga on selle kõrguseks 96 meetrit. Ent naise kuju moodustab sellest vaid 46,5 meetrit. Maailmas on aga kaks veelgi pikemat daami. Esimene neist avati 1967. aastal ja selle 7900 tonnise naise kuju kõrgus on koos mõõgaga 82 meetrit (naine ise on 52 meetrine). Teine neist avati 1981. aastal ja on koos aluspostamendiga 102 meetri kõrgune. Naise enda pikkus on 62 meetrit ja kaal 530 tonni. Ka see naine hoiab mõõka, mis on küll vaid 16 meetri pikkune. Küsime, mis linnades asuvad need kaks Vabaduse samba neiust pikemat daami? (1 õige annab 1 punkti)

 

VARIA I

 

21.  Uganda kunagise diktaatori Idi Amini pikk ja segasevõitu elulugu sisaldab ka langevarjuri treeningut. Kuigi tüüpilise diktaatorina riputas Idi Amin end kiiresti kõiksugu aumärke täis, siis kursuste läbimise märgikest kandis ta alati ja igal pool. Isegi rahatähtedel oli ta kujutatud tiivakesed rinnas. Küsime, mis riigis ta läbis need kursused? Vihjeks võib öelda, et see riik oli 1960-70-ndatel suur Uganda ja teiste Aafrika riikide sõber. Idi Amin pöördus selle maa toetusest ära, kui sealt saadetud nõunikud hakkasid tema veriseid arveteõiendamisi kritiseerima.

 

22.  Kui me sõidame mööda Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maanteed mööda Tallinnast Tartusse, siis puutume kokku järgmise loeteluga: Rae vald, Kose vald, Kõue vald, Paide vald, ..., Imavere vald, Põltsamaa vald, Puurmanni vald, Laeva vald, Tähtvere vald. Just neid valdasid me läbime järjekorras suunaga Tallinn-Tartu. Milline vald sobib punktiiri?

 

23.  Kerakalalaste sugukonda kuuluvatest kalaliikidest valmistatakse gulinaarset hõrgutist, kuid kalade kaitsearsenalis esineb ka surmatoov mürk tetrodotoksiin. See on erakordselt tugevatoimeline närvimürk, keskmise kehamassiga inimese tapmiseks piisab vaid ühest milligrammist. Toidu hind on kõrge– tipprestoranides tuleb selle eest välja käia paarsada dollarit. Erinevatel andmetel sureb igal aastal maailmas mõnikümmend inimest valesti valmistatud toidu söömise tõttu. Peamiseks põhjuseks, tervelt pooltel juhtudel, osutub kerakala maksa söömine. Konkreetset vastumürki tetrodotoksiini mürgitusele ei ole. Mis toidust käis jutt?

 

24.  Kriitik Tarmo Teder leidis 2005. aastal tema jutukogu „Unetute ralli“ arvustades, et kaasaja valdavalt räiges, hüperkriitilises ja destruktiivses eesti proosas paistab selle autori loomingus silma heatahtlikkus, tegelastele kaasatundlikkus, pehmus, eluhoid. Tema hinnangul on see autor "lustlik pajataja, fantaasiarikas lõuapoolik, kelle kujutluse lennus on kaasakiskuvat hoogu". Küsitav näitekirjanik omab elamist Supilinnas, lõpetanud Pedagoogikaülikooli raadiorežii erialal, lõputööks Vikerraadio saatesari „Litter“. Kes?

 

25.  See Lääne-Aafrikast pärit löökpill (enamlevinud suurused on läbimõõduga 30 cm ja 60 cm) on üks neist, mida mitte ei “lööda”, vaid “mängitakse”. Trummil on kolm põhitooni, kuid osava mängija käed saavad toone kätte ka rohkem. Euroopasse jõudis 1940. aastatel ja on tänapäeval populaarne instrument käsitrummi mängijate seas kõikjal üle maailma. Mis on selle trummi nimi?

A Lenke Wood Djembe From Conakry, Guinea, West Africa


VARIA II

 

26.  Prantsusmaa sümbolit Mariannet kujutatakse sageli sellise iseloomuliku punase peakattega, mis võeti 18. sajandil kasutusele kui vabaduse sümbol, sest Vana-Roomas kandsid niisugust peakatet vabakslastud orjad. Kreeka antiikkunstis tunneb sellise peakatte järgi ära aga hoopis ida poolt pärit mitte-kreeklasi ja oma nime ongi ta saanud ühe Anatoolia keskosas elanud rahva järgi. Kuidas nimetatakse seda peakatet?

                        

 

27.  Kelle autoportree?

 

28.  Kus linnas ja mis nime kannab pildil olev sigarikujuline hoone? (1 õige annab 1 punkti)

29.  See kuningas sai oma riigi valitsejaks aastal 1567, mil ta oli vaid ühe aastane. Alles 1581. aastal sai ta täieliku võimu ka valitsuse üle, kuigi regentide eestkoste lõppes 1578. aastal. Aastast 1603 sai ta esimeseks Inglismaa ja Šotimaa valitsejaks, olles seega n.ö nende riikide ühendaja. Isiklikust elust niipalju, et ajaloolastel on teooria kuninga võimaliku biseksuaalsuse või homoseksuaalsuse kohta. Kuigi ta oli abielus ja tal olid järeltulijad. Kes oli see kuningas?

 

30.  Lõpuks ka üks küsimus laua alt. Mis see on?

 

TÄNAME OSALEMAST!

VASTUSED

 

1.      Jumala armust Inglismaa kuningas, Iirimaa isand ja Aquitaine hertsog Edward I MS

2.      Väino I valitses 9. oktoobrist 14. detsembrini 1918 ehk 67 päeva (vastused vahemikus [60;66] ja [68;74] annavad 1 punkti) MS

3.      Ernst Birnbaum (vend Evald Birnbaum) MP

4.      Stavropol HL

5.      Nürnbergi protsessi peasüüdistajad (Märkus: Kui vastuses on olemas Nürnbergi protsess, kuid neid mehi on pakutud kas süüdistajateks, prokurörideks vms., siis saab selle eest 1 punkti) MP

6.      Giuseppe Gentile (kolmikhüppaja) MP

7.      Luxemburg (Josy Barthel 1952. aastal Helsingis) MP

8.      Blackpool FC HL

9.      Dominik Hašek HL

10.  Thomas Wassberg MP

11.  Rocky Horror Picture Show EP

12.  Terry Pratchett MS

13.  Ismo Alanko EP

14.  Armen Dzhigarkhanyan MS

15.  Ants Laikmaa HL

16.  Lev Landau MS

17.  Vello Tohver MP

18.  ring MP

19.  püssirohi MS

20.  Volgogradis (1967) ja Kiievis (1981) MS

21.  Iisraelis MS

22.  Koigi vald MP

23.  fugu KK

24.  Urmas Vadi HL

25.  djembe (jembe, yembe, djimbe, ka sanbanyi) EP

26.  früügia müts EP

27.  Egon Schiele EP

28.  Londonis, "The Gherkin" (ehk ka 30 St. Mary Axe, või The Swiss Re Tower) KK

29.  Šotimaal kutsuti teda James VI ja Inglismaal James I KK

30.  merisiiliku skelett (korjatud Horvaatia kallastelt Epp Haavasalu poolt suvel 2007) HL

EP-Ehte Puhang, KK-Kirsti Kasemets, HL-Huko Laanoja, MS-Mait Sepp, MP-Margus Pihlak