1. Kunstnikud Arseni Mölder, Ivo Janis, Piret Hirv, Ene Valter, Rein Mets, Merle Kasonen,
Rait Siska, Julia Maria Künnap
on kõik valmistanud ühe spetsiifilise eseme  sama valdkonna asutuste jaoks. Millise eseme?

 

2. Praegu kestab Nukufilmi juubeliaasta, mil paljude filmiloojate tegevused on pühendatud Nukufilmi 50ndale sünnipäevale. Riho Undil valmis juubelipidustusteks film, mis kannab sama nime Elbert Tuganovi 1959. aastal valminud nukufilmiga mütoloogia ainetel. Toona peeti seda Tuganovi loodud nukufilmi väga eriliseks, kuna prooviti animeerida nii tuld kui vett.

Kuidas kõlab mõlema nukufilmi ühine nimi?

 

3. Arvatavasti kõik meist on lähemalt või kaugemalt kokku puutunud 1959. aastal sündinud daamiga, kelle nimi on Barbie. Kaua on ta olnud ainsaks ihaldusobjektiks, kelle moodi kõik väikesed tüdrukud tahavad olla. Viimaste aastatega on aga Barbie´dele palju konkurente tekkinud. Kõige kuulsamad neist on lisatud piltidel.
Kuidas on piltidel näidatud konkurentide (üld)nimetused (kaks nime)?

 

 

1                                                                                                                                                                   2

 

 1. Mis oli Kaljo Kiisa esimene amet Tallinnfilmis? Sama tegevusega on olnud sunnitud tegelema näiteks Rauno Pehka ja Jaak Mae, kuigi spordiga ei ole siin otsest seost. Amet kuulub maailma vanemate hulka.

 

 1. 1991. aastal avastas ühe küsitava isiku tütretütar pööningult käsikirjalise teose „Mis juhtus Margoga”. Teos avaldati 1995. aastal. Nii selgus, et lisaks kahele viljakast autorist vennale on ka nende õde katsetanud kirjandusega (raamat oli kirjutatud aastal 1951).
  Seni tunti teda mitme noorema venna raamatu kangelasena (näiteks raamatus „Jumalate aed”). Vanema venna tuntumateks teosteks on Aleksandria tetraloogia („Justine”, „Balthazar”, ”Mountolive”, „Clea”). Mis on nende kolme Indias sündinud raamatute autorite ühine perekonnanimi (Õe puhul neiupõlvenimi)?

 

 1. Aimesait LiveScience.com reastas 10 populaarseimat surematut tegelaskuju, kes mingil eluetapil on olnud tavalised inimesed. Tulemus on päris kummaline, sest pingerea kaht esimest ei ole tegelikult mitte kordagi otsesõnu surematuks nimetatud, pealegi surid mõlemad - küll pärast väga pikka (vastavalt ca 3500 ja 1000 aastat)  eluiga - loomulikku surma. Nimetage tabeli 2 esimest.

Mõlemad on pärit (eri) raamatutest, mida on avaladatud miljonilistes tiraazhides.

 

1.    ......................................

2.    .....................................

3.    Graali rüütel - filmist "Indiana Jones ja Püha Graal"

4.    Connor MacLeod - filmisarjast "Mägilane" ("Highlander")

5.    Dorian Gray - nimitegelane Oscar Wilde romaanist "Dorian Gray portree"

6.    Tithonos - kreeka mütoloogiast;  Eose armuke, kellele Zeus kinkis igavese elu, kuid mitte igavest noorust

7.    Nicholas Flamell - Tarkade kivi avastaja J.K. Rowlingi romaanist "Harry Potter ja Tarkade kivi"

8.    Lazarus Long - mitme Robert Heinleini romaani peategelane

9.    Krahv Dracula - Bram Stokeri romaanist "Dracula"

10.           Peeter Paan - Donald Barrie lasteraamatust "Peeter Paan"

 

7. Piltidel on kujutatud ühe kiriku sisevaateid. Selle interjööri rajamisel on kasutatud umbes 40 000 inimese luid. Koht reklaamib end slogan´iga: "Paik, kus kontidest saab kunst".
                 

 

 Kus see kirik asub? (linn -2 p, riik -1p)

8. Germaani mütoloogias köideti koletis Fenrir-hunt maailma lõpuni köis Gleipniriga, mis oli valmistatud kuuest ulmelisest komponendist nagu linnu sülg, karu kõõlused, kala hingus, mäe juured, kassi ...  ja naisterahva ... .  Nimetage punktiiriga asendatud komponendid.

 

9. Ühel meile lähedasel maal on kõnekäänd: Kui tahad õnnelik olla, seisa kahekordse vikerkaare all, võta korstnapühkijal nööbist või räägi elava ….ga. Kellega peab rääkima, et olla õnnelik?

Pildil on vihje, mida punktiirjoonele kirjutada.

 

 

10. Nii nagu meil Kalev, on ka Läti magusatootja Laima nimi seotud oma rahva mütoloogiaga. Mille isikustatud kehastus on Laima läti (ja ka leedu) mütoloogias?

Lisame, et tal oli ka 2 õde- Karta ja Dekla - ja nii võime leida ootamatu sarnasuse
Norra (3 õde – nornid) ja koguni Vana Kreeka (moirad) mütoloogiaga.

 

11. Verd tarretama panevatel vampiirilegendidel võib olla hoopis proosalisem päritolu. Nimelt eksisteerib üks haigus, mille kliinilised sümptomid langevad kokku muutustega vampiiristuva isiku organismis. Väike mittetäielik vähemtuntud sümptomite loetelu: isukadu, tekivad valgusepelgus ja unetus, hiljem ka aerofoobia, nahk muutub kahvatusinakaks, silmatera suureneb ja võib omandada punaka tooni, näojooned muutuvad teravaiks. Kroonikates leidub märkmeid selle kohta, et XV sajandi Transilvaanias esinenud seda haigust iseäranis rohkelt. Mis haigus?

 

12. Kes kommenteeris otse-eetris 20. juulil 1969 ameeriklaste maabumist Kuule? Selle Täheadmirali – mõeldud on muidugi taeva-, mitte lava-, kirja- ega muid tähti – hüüdnimega tuntud USA ulmekirjaniku valimine antud ülesande täitjaks oli tema ametivendade hinnangul (tsitaat): "sama loomulik, kui George Washingtoni valimine esimeseks presidendiks"

 

13. Pildil kujutatud asja leiutas professor Thoeder Benfrey 1960. aastal. Õigemini, ta täiustas midagi, mille tavapärane kuju oli 90 aastat vanem ja mis on edukalt kasutusel tänapäevani. Te kõik olete sellega ka koolis kokku puutunud. Mis see on? Kõik kirjad on eemaldatud.


14. Esimene riik, kus hakkas toimima värvitelevisioon, oli muidugi USA. Teine selles nimekirjas (1958. a.) on aga riik, mis oli ka varem televisiooniajaloos pioneeriks (seal oli üks esimesi üleriigilisi saatjate võrke ja esimesi seebikad ). Saated katkesid 1959. ja jätkusid alles 1975. aastal. Millisest riigist on jutt?

 

15. Teie ees on Kuu pilt. Näidake, kuhu maandus (kuundus) esimene inimene!
      1p - õige pinnavormi nimi, 2p - õige pinnavormi nimi ja asukoha number  juuresoleval pildil

 

 

 1. Millisel maal asub pildil kujutatud maailma suurima istekohtade arvuga jalgpallistaadion?

 

 

17. Kuigi Michael Schumacher, Kimi Räikkonen ja Lewis Hamilton elavad kõik Shveitsis, on tegelikult sellel maal mootorisport keelatud (välja arvatud aja peale sõit üksiku autoga). Millise sündmuse tõttu?

 

 

18. See Suurbritannia rekordimees sündis 5. detsembril 1963. aastal ja tema kuulsus jääb mõnekümne aasta taha, kuid aktiivsust ilmutab ta siiani, osaledes reklaamikampaaniates ja showbisnisis (ta on jõudnud  UK muusika TOP 50 hulka, samuti avaldanud singli „Mun nimeni on Eetu” Soomes). Selle tõestuseks on  sel aastal ilmuv film, kus on peaosas inglise koomik Steve Coogan, kuigi  mees ise arvas, et paremini oleksid sobinud Tom Cruise või Brad Pitt. Ilmselt ei andnud rahu sama spordiala teise kangelase kohta 2006. aastal valminud film. Viimati  osales küsitav 13. veebruaril Calgary olümpiamängude 20. aastapäeva pidustustel tulekandmistseremoonial koos Jamaica bobikoondisega. Kes?

 

19. Millistes linnades (2) toimuvad Pekingi olümpiamängude purjeregatt ja ratsutamisvõistlused? Purjeregati linnas asub Hiina suurim õlletehas ja ratsutamisvõistluse linna kaunistab rohkem kui 7500 pilvelõhkujat (kõige rohkem pilvelõhkujaid ühes linnas terves maailmas) ning maailma suurim vabas õhus asuv Buddha kuju.

 

 

20. Ujumisest kergejõustikku siirdunud Jane Salumäe jõudis varsti ühel kergejõustiku olümpia-alal Eesti naiste   aasta edetabelis esikümnesse. Tegemist ei ole jooksualaga. Mis ala?

 

21. Millises riigis asub see üks Euroopa pikimaid müüre (5km +890m linnamüüri)?

 

 1. Millise ja mis aastal toimunud ajaloolise sündmusega on tegu vene kunstniku Sauerweid’i  maalil?

 

 1. Canny Vedeno (lähipiirkond),  Doha, Tolstoi Jurt, Argun – milline sündmus ühendab neid linnu?
  Nimekiri on seni ammendav.

 

 1. Millise maa piirjõeks on Doonau kõige vähem ja kui pikk on see piirilõik?

 

 1. Kohalikus keeles on selle saare nimi Tartupaluk. Rahvusvaheliselt tuntakse aga seda rohkem Hansu saare nime all. Asub see Kennedy kanalis, mis on Narese väina osa. Millised 2 riiki pretendeerivad sellele inimtühjale saarele?

 

 1. Millistele riikide (3) osaks on Macaroneesia arhipelaag?

 

 1. 1918. aastal oli Euroopas kaks riiklikku moodustist, mille lipuvärvideks oli sinine, must ja valge.
  Üks neist oli Vabadussõda pidav Eesti, teiseks oli aga  killuke maad, mida kaks riiki ei suutnud omavahel ära jagada 1815. aasta Viini kongressi aegu. Peamiseks väärtuseks oli territooriumil paiknev tsingikaevandus. Nii jäi Moresneti linna lähedal paiknev (nn Neutraalne Moresnet) kolmnurkne ala rahvusvaheliseks territooriumiks. Ametlikuks lipuks oli must valge sinine:

 

 

1908. aastal üritati piirkonna ametlikuks keeleks määrata esperantot (ja elanikkond -3000 inimest reaalselt ka õppis seda). Tsingikaevanduse ammendumisel katsetati kasiinobisnisega.
Küsime, millise tänapäeva riigi territooriumil asetses neutraalne Moresnet? Seda riiki vaidluse ajal ei eksisteerinud.

 

 1. Versailles lepingu  363 artikkel annab Tsehhoslovakkiale 99 aastaks õiguse kahes Saksamaa sadamalinnas  territooriumitele vabakaubanduse arendamiseks.

      Nii võib öelda et alles 2018 aastast lakkab Tshehhimaa olemast mereriik   

      Nimetage need 2 linna.

 

 1. Mis värvides on Marsi trikoloor? Kuigi lipp pole ametlik, kasutavad seda NASA Marsi-ekspeditsioonide väljatöötajad. Lipuvärvid sümboliseerivad Marsi olevikku, tulevikku ja unelmat. Võimalik, et kontseptsioon on laenatud Kim Stanley Robinsoni triloogialt.

 

 1. Millises Euroopa Liidust väljaspool asetsevas  piirkonnas lasti käibele 2001. aastal
  Harry Potteri kujutisega münt?

 

 

 

VASTUSED

 

1. Eesti kõrgkoolide rektorite ametirahad

2. „Põhjakonn”

3. Witch ja Bratz

4. Tõlk

5. Durrell

6. Arwen Ehatäht ja Metuusala

7. Kutna Hora – Sedlice, Tshehhi

8. Jooksumüdin ja habe

9. Liivlane

10. Saatus

11.Marutaud

12. Robert Heinlein

13. Mendelejevi tabel

14. Kuuba

15. Vaikuse meri, pildil koht numbriga 7

16. Põhja-Korea

17. Õnnetusel 1955. aasta 11. juunil toimunud Le Mansi 24 tunni autovõistlusel hukkus 82

pealtvaatajat

18. Eddie „The Eagle” Edwards

19. Quingdau ja  Hongkong

20. Odavise

21. Horvaatia

22. 1704, Narva vallutamine Vene vägede poolt

23. Tapeti Tshetsheenia (Itshkeeria) presidendid

24. Moldova, 200 meetrit

25. Taani ja Kanada

26. Hispaania, Portugal ja Cabo Verde

27. Belgia

28. Hamburg ja Stettin

29. Punane – roheline - sinine

30. Mani saar