1.Kreeka merejumal,Poseidoni ja Amphitrite poeg.Tal on puusadest alates kala keha, pasunana kasutab ta suurt merekarpi.Kui ta puhub oma pasunat,vaibub torm ja meri rahuneb. Inspireerinud heliloojaid(Telemann),poeete(Bellmann). Roomas asub kujur Bernini  loodud teda kujutav purskkaev .Tema nime kannab ka üks planeedi Neptuun kuudest.Kes on see mütoloogiline kuju?

 

2.Inglise keemik ja füüsik,sündinud Iirimaal.Londoni Kuningliku Seltsi rajajaid.Tegeles Oxfordi ja Londoni laboratooriumides õhu,vaakumi,metallide,põlemise ja heli uuringutega.Esitas oma teoses „Skeptiline keemik“aine atomistliku ehituse algse teooria.Defineeris esimesena keemilise elemendi ja keemilise reaktsiooni mõiste.Teda peetakse sillarajajaks iidse alkeemiakunsti ja moodsa teadusliku keemia vahel.Kirjutas rea teoloogia ja filosoofia valda kuuluvaid teoseid.Ühes neist käsitles ta näiteks põhjalikult surnust ülestõusmise võimalikkust.Kes?

 

3.See toonekureliste seltsi kuuluv lind Scopus umbretta elab veekogude lähedal ja soistel aladel Aafrika lõunaosas ning Araabia poolsaarel.Savist ja jämedamatest okstest pesa ehitab ta puu otsa või põõsasse.Sööb konni, kalu,vähke ja suuri putukaid.Linnu nimi paljudes keeltes(ka eesti keeles)  on otseselt tuletatud tema välimuse järgi.Mis lind?


4.Mis aastal ja mis linnas toimuma pidanud kaasaegsed olümpiamängud olid esimesed, mis  jäid sõja tõttu ära?

 

5.Kes on see kaunis filminäitleja?


6.Selles  paikkonnas,iidsest Mephisest läänes,Niiluse kaldal,asuvad Egiptuse vanimad hauakambrid.Ala nimi tuleneb arvatavalt egiptuse muistse surnutejumala nimest.Siin asuvad vaaraode Asosi, Unase, Pepi hauakambrid-püramiidid.Samuti arhitekt Imhotepi ehitatud Dzoseri astmikpüramiid. Dzoseri peetakse esimeseks vaaroks, kes oma hauakambri kohale püramiidi ehitada lasi.Küsitaval alal paikneb ka Apise nekropol.Mis nime paikkond kannab?

 

7.Sündinud 1874 Viinis.Alustas 1901 Berliinis dirigendina.Oli 1925-33 Preisi KA kompositsiooni-meistriklassi juhataja.Pärast emigreerumist USA-sse oli California ülikooli professor.Tema esimesed teosed olid hilisromantilised (keelpillisekstett „Kirgastunud öö“),hiljem lõi atonaalset (monodraama „Ootus“) ja dodekafoonilist muusikat (ooper „Mooses ja Aaron“).Tegeles ka maalikunstiga.Küsitavat peetakse Thomas Manni romaani „Doktor Faustus“peategelase Adrian Leverkühni üheks prototüübiks. Kes?

 

8.Hõbevalge,kergsulav, pehme keemiline element..Looduses leidub teda ainult ühenditena.Saadakse tänapäeval mineraalidest ja meresoolast.Tema ühendid annavad leegile karmiinpunase värvuse.Tal on tähtis osa elusorganismide ainevahetuses.Tema sooli on kasutatud ka meeleoluhäirete ning hullumeelsuse raviks,samuti peavalu puhul.Talle kui narkootikumile viitavad mitmedki poplaulud (näiteks Stingi, Nirvana loomingus).Sulameid kasutatakse ka auto- ja lennukitööstuses.Hüdrooksiidi õhu puhastamiseks kosmose-ja allveelaevades.Keemilise elemendi avastas 1817 rootsi keemik Arfwedson.Mis element?

 

9.Ta on oma riigi ajaloo teine naispresident,kuid esimene naine,kes valitud demokraatlikult sellele ametikohale.Naise eelkäijaks presidenditoolil oli aga tema abikaasa Nestor.Hariduselt on daam jurist.Riigi parlamenti on see kahe lapse ema kuulunud 1995. aastast alates.Daami hüüdnimeks on Pingviinitar,kuna tema abikaasa meenutab välimuselt pingviini.Kes ja mis riigi president?

 

10.Kes on kunstnik,maalide „Talvine Tartu vaade“jaMontmartre õhtul“looja?

 


11.Tema keha on kõrge ja külgedelt lame,suu allasopistuv. Küljed pronksjad,selg rohekaspruunikas, noored isendid on valkjashallid kuni hõbedased.Tavaliselt kasvavad nad 35-45 cm pikkuseks ja 1,5-2 kilo raskuseks.Eelistab aeglase vooluga savise ja mudase põhjaga järvi.Põhitoiduks veekogu põhjas elavad selgrootud- limused,ussid,surusääsevastsed. Viimaseid on tal lihtne oma pikalt väljasopistuva suu abil mudast välja imeda.Paljunemise ajaks otsib iga üksik isane omale kodu,milleks on üks maatükk, mida oma silmadega vaatama ulatub. Rahvasuus kannab ka nime lasn. Kes?

 

12.Romaani tegevus toimub 1327a.Selle aasta talvel saabub munk Baskerville`i William koos noore noviitsiga üksildasse benediktiini kloostrisse.Siin toimuvad kummalised sündmused,mitu munka sureb salapäraselt.Üks lendab aknast alla,teine leitakse uppununa seaverega täidetud toobrist,kolmas mürgitatakse.William rekonstrueerib kuriteo asjaolud ja avastab, et müsteeriumi lahendus peitub kloostri raamatukogus.Romaani saab lugeda kui põnevikku,aga ka kui ajaloolist uurimust.Nimetage romaani autor ja nimi.

 

13.See aastail 1839-1925 elanud saksa arstiteadlane oli 1869-1871 Tartu ülikooli professor.Tal on eksperimentaalseid ja kliinilisi uurimusi sapikivide,suhkruhaiguse ja vähktõve alalt.Asutas 1873 koos Tartu farmakoloogiaprofessori Oswald Schmiedebergiga maailma esimese teadusliku farmakoloogiaajakirja,mis hakkas ilmuma Saksamaal.Küsitava teadlase nime kannab suuraju lugemiskeskus.Kes?

 

14.Emajõe Suveteater tähistas mullu 10.tegevusaastat Andres Dvinjaninovi lavastusega „Jumalaema

kiriku kellamees“.Peategelast peletisest küürakat Quasimodot mängis kaunismees Veiko Täär, jumalasulast Frollot Leino Rei.Kes esineb naispeosalise kauni Esmeralda rollis? Näitleja on sündinud 1983 Tallinnas ja lõpetanud 2006 Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia.

 

15.Küla on mainitud esmakordselt 1564 aastal.17.sajandil asutatud mõis kuulus algselt von Fersenitele,alates 1849.aastast oli von Taubede omanduses.1905 põletati ülestõusnute poolt mõisahoone koos viinavabrikuga maha.Mõisnik Otto von Taube lasi selle asemele ehitada suurejoonelise ja esindusliku neobarokse mõisahoone.Hoonet iseloomustavad mansardkatused, esi-kui ka tagaküljel asuvad suurejoonelised terassid ja külluslik stukkdekoor.Nii luksusliku hoone ehitamise võimaldas von Taubede osalus Türi Paberivabrikus, mis andis suurt kasumit.Mõisale   kuuluv suur park paikneb mõlemal pool Pärnu jõge.Mõisahoonet on kujutatud ka eesti postmargil.Mis mõis?


16.Sündis Moskvas 1960.Tuli 1981 maailmameistriks NL-i meeskonnas.Pälvis 1986 Eesti meeskonnas NL-i meistritiitli.1986 eesti parimaks valitud võistkonna liige.Kuulus 1980-1986 Eesti koondisse ja 1981-1983 NL-i koondisse. Hiljem töötanud treenerina ja ehitusfirma Omrann  esindajana Eestis.Lõpetas elu enesetapuga 11.detsembril 1998.Kes?

 

17.Selle  ameerika kirjaniku on tuntuks teinud eeskätt tema teoste põhjal valminud filmid.Neist üks tuntumaid on „Rosemary laps“, mille Roman Polanski filmiks tegi,peaosas Mia Farrow.Kahel korral  on filmitud tema teost „Stepfordi naised“.Filmi uuemas versioonis on üks peaosatäitjaid Nicole Kidman.Filmideks on tehtud ka kirjaniku esikteos „Suudlus enne surma“ ja romaan „Poisid Brasiiliast“.Kirjanik suri mullu 78-aasta vanusena. Sama perekonnanime kandev mees on jätnud jälje eesti kriminaalõiguse valdkonda.

 

18.Riik Rahvaste Ühenduses.Valdav osa tema territooriumist on madal ja tasane,lõunas kõrguvad Maya mäed.Riigi rannikut ümbritsev korallrahude ahelik on võetud UNESCO maailmapärandi nimistusse.Riigi rahvuslill on must orhidee,rahvuspuu mahagonipuu,rahvuslind vääveltuukan ja rahvusloom hiidtaapir.Riigi majanduse aluseks on puidutööstus ja turism.Riigi vapil on moto“Sub umbra floreo“ (Varjus õilmitsen).Mis riik?

 

19.Stalingradi lahingu saatuse otsustanud operatsiooni Uran esimese ründeteraviku andsid vene väed just selle riigi armeekorpuste pihta,sest nende võitlusvalmidust peeti saksa väeosadest  nõrgemaks. Esimeseks hoiatajaks paar tundi enne 19.novembri hommikul 1942 alanud suurpealetungi  oli odaviske olümpiavõitja Gerhard Stöck,kes oli kinnitatud sakslaste poolt sideohvitseriks  selle riigi 4.armeekorpuse juurde.Mis riigi vägesid rünnati esmalt?

 

20.Sündinud 27.septembril 1984 Kanadas Ontarios.Rocklaulja,helilooja ja modell.Esialgu sai tuntuks oma mässulise imagoga.Nüüdseks valinud keerukama ja naiselikuma stiili.Tema esimesed kaks albumit „Let Go“(2002) ja „Under My Skin“(2004) on vallutanud mitmete riikide edetabeleid.Tema tuntumad lood, millest tehtud ka rajud videod on „Complicated“,“My Happy Ending“,“Girlfriend“.Hetke kuumim lugu,mis muusikasõpru hullutab on „Hot“.Laulja esines ka Torino talimängude  lõputseremoonial.Kes?


 

21.See Saksamaa liidumaa hõlmab Reinist idas paikneva mägise ala(Taunuse kõrgustik,Odenvaldi mäed).Liidumaa majanduslikuks tuumikuks on Reini-Maini tööstuspiirkond,keskusega Maini äärses Frankfurdis.Tuntud linnad liidumaal on ka Kassel (autotööstuslinn,siin asub ka vendade Grimmide majamuuseum), Darmstadt(ravimitööstus,Kunstnike Koloonia Muuseum),Erlach (siin töötab elevandiluumuuseum),maailmakuulus  kuurortlinnWiesbaden.Mis liidumaa?

 

22.Küsitav eesti viiulimeister sündis Kose kihelkonnas ja õppis viiulite valmistamist Peterburis Zimmermanni vabrikus.Asutas 1889 kodutalus pillitöökoja ja sajandi lõpus ka Tallinnas.On oma pillide eest pälvinud palju rahvusvahelisi auhindu(Grand Prix messil Madridis 1907 ja Brüsselis 1909).Tema tööd jätkas poeg Harald,kes ehitas 1948 kromaatilise kandle,rekonstrueeris hiiu kannelt,roopilli ja isa töökojas toodetud vilespille. Pillimeistritega sama perekonnanime kannab ka üks tuntud eesti jalgpallur.Milline perenimi sobib vastuseks?

 

23.Torino OM-il 2006 sai murdmaasuusatamises ainsa naisena 2 kuldmedalit meie Kristina Šmigun. Meestest õnnestus neil mängudel kaks kulda võita kahel murdmaasuusatajal. Kes nad olid?

 

24.Sündinud 1882a.Õppis Arhangelski gümnaasiumis, mille 7. klassist asus vabatahtlikuna sõjaväeteenistusse.Osales Vene-Jaapani sõjas ja I maailmasõjas.1917 a.lõpul, pärast punaste riigipööret lahkus oma polgust, võttis kaasa polgu lipu ja sõitis Lõuna -Venemaale , kus moodustati valgekaartlikku armeed.1918 sai Taganrogi garnisoni ülemaks, hiljem Musta mere sõjakuberneriks.

1920 ülendati jalaväekindraliks, kuid sama aasta lõpul pidi evakueeruma Türgisse. Emigrandina asus elama Prantsusmaale, kus 1928 a. aprillist juhatas Vene Sõjaväelaste Liitu.26.jaanuaril 1930 rööviti ta Nõuk.Liidu agentide poolt Pariisis, tapeti ja maeti Pariisi äärelinnas ühe vene agendi eramaja õue. Kes?

 

25.Selles animasarjaFuturama“ tegelases ilmnevad kõik inimlikud pahed.Ta joob,suitsetab,  varastab,naudib robotite pornograafiat ega jäta kunagi kasutamata võimalust teistelt raha välja petta.Juhtub kellelgi mõni äpardus, irvitab ta tema üle.Õnnetuse korral ta siiski ei jäta oma sõpru kunagi hätta.Sarja autoriks on Matt Groening, kes ka populaarse „Simpsonitelooja.Mis nime kannab see robotist filmikangelane?Sellist perenime kannab veel üks tegelaskuju vene kirjandusest.Sarnane perekonnanimi on  ka ühel pikki aastaid Tartumaa parimate mälumängurite hulka kuulunud mehel.

 


26.a)USA füüsik,elektromagnetismi uurija.Hakkas ilmateadete edastamiseks kasutama telegraafi,see tegi võimalikuks USA Ilmabüroo asutamise.

   b)inglise keemik ja arst.Tema tähtsaim töö käsitles gaaside lahustuvust vees erinevate temperatuuride ja rõhkude korral.

   c)kirjanik.Kirjutanud üle 400 lühijutu,avaldanud tugevat mõju ameerika novelli arengule.

   d)jalgpallur.Primera Liga hetke tuntumaid mängumehi.

Kõik neli kannavad sama perekonnanime. Millist?

 

27.Rahvakalendris on see päev meil 9.veebruaril.Sel päeval tuleb hoiduda raske füüsilise töö tegemisest,ei tohi hüpata,joosta,tantsida.Selle päeva hommikul tuleb kaua magada, et tervist kosutada. See on ka märter Apollonia päev.Seda vaesekest piinati,löödi hambad välja ja ta hüppas lõpuks elusalt tulle, et usust mitte taganeda.Püha Apollonia poole pöördumine pidavatki aitama nii hambavalus vaevlejaid kui ka hambaarste. Hambaarstide patroonina on Apollonia atribuutideks kristlikus kunstis hammas ja tangid. Mis nime päev kannab?

 

28.Puu Citrus maxima on 6-13 m kõrge.Tema lehed sarnanevad apelsinipuu omadega.Valged õied on suuremad kui teistel tsitruselistel.Viljad on väga suured,kuni 30 cm läbimõõduga.Leidub isegi inimese peast suuremaid vilju.Kujult on nad ümmargused või laipirnikujulised.Viljaliha kahvatukollane või punane.Viljalõikude vahel on nahkjas materjal, mis tuleb enne söömist eemaldada.Kasvatatakse peamiselt Kagu-Aasias:Indias,Tais,Filipiinidel.Viimasel ajal on selle puu viljad ilmunud sageli müüki ka meie poodidesse.Mis puu (puuvili)?

 

29.Peeter Simmil valmis 2004 aastal film kirjanik Jaan Krossist.Filmi pealkirjaks sai pärast    valmimist“Söerikastaja“.Sama nime kandis ka kirjaniku esimene luulekogu,mis tal pärast vangla ja asumisaastaid avaldada õnnestus.Tööperioodil kandis film aga hoopis teist nime ja selleks oli  üks amet,mida kirjanik vangilaagris olles pidas.Millist erilist ametit tuli tal pidada seal?

 

30.Kes on piltidel olev ilus sportlane? Neiu isa on tuntud nimi jäähokimaailmas.

 


 

VASTUSED.

 

1.TRITON

2.ROBERT BOYLE

3.VASARPEA

4.1916 BERLIIN

5.JESSICA  ALBA

 

6.SAKKARA

7.ARNOLD SCHÖNBERG

8.LIITIUM

9.CHRISTINA FERNANDEZ KIRCHNER-ARGENTINA

10.ALEKSANDER VARDI (AASTANI 1940 BERGMAN)

 

11.LATIKAS

12.UMBERTO ECO - ROOSI NIMI

13.BERNHARD NAUNYN

14.LAURA PETERSON

15.LAUPA

 

16.TOOMAS HINT-VEHKLEJA

17.IRA LEVIN (JURIST SIMON LEVIN)

18.BELIZE

19.RUMEENIA

20.AVRIL LAVIGNE

 

21.HESSENI LIIDUMAA

22.KRISTAL (AUGUST KRISTAL JA MARKO KRISTAL)

23.GIORGIO DI CENTA JA BJÖRN LIND

24.ALEKSANDR KUTEPOV

25.BENDER ( OSTAP BENDER JA MÄLUMÄNGUR REIN PENDER)

 

26.HENRY (JOSEPH,WILLIAM,O. JA THIERRY)

27.LUUVALUPÄEV

28.POMELIPUU(POMEL)

29.VILDIKUIVATAJA

30.KIIRA KORPI (ISA RAUNO KORPI-JÄÄHOKITREENER)