Tartu MV mälumängus 28.11.2007

( küsimused Artes Terrae: Mart Kiisk, Rein Hiob, Veiko Tonts, Mart Hiob)

 

1. Ta elas 1 eKr. – 40 pKr. ja oli ühe suure Rooma sõltlasriigi viimane kuningas. Tema ema Kleopatra Selene II oli Marcus Antoniuse ja Kleopatra VII ainus ühine tütar. Tema vanaisa kuningas Juba I kaotas oma trooni, sest sattus võitlema vabariiklaste poolel. Tema isa Juba II oli Rooma Impeeriumis üks haritumaid mehi, paljude teatmeteoste autor ja sai Octavianuselt trooni tagasi. Caligula kutsus küsitava kui valitseva kuninga Rooma, võttis ta austusavaldustega vastu ja lasi peale teatrietendust tappa. Tema kuningriigist moodustati kaks Rooma provintsi. Mis riik ja mis kuningas?

1) Egiptus                                                        A) Aleksandros Helios

2) Mauretaania                                                B) Jugurtha

3) Möösia (Moesia)                                         C) Massinissa

4) Numiidia                                                     D) Ptolemaios

5) Süüria                                                          E) Seleukos VI

 

2. Budismi pärimuse järgi nägi Siddhārtha Gautama ema rasedana unes, et tema üska sisenes valge elevant. Seitse päeva peale tulevase Buddha sündi ta suri ja sündis uuesti Tušita taevas.

Siddhārtha abiellus oma nõo Jašodharāga ja neil sündis poeg, kelle nimi tähendab köidikut. Varsti peale seda lahkus Siddhārtha kodust, kuna poeg oleks teda sidunud selle maailma külge. Hiljem sai pojast oma isa innukas õpilane, munk ja arhat.

Mis nime kandsid Buddha ema ja poeg?

1) Deva                                                           A) Ašoka

2) Jānā                                                             B) Indra

3) Mājā                                                            C) Kāma

4) Pārvatī                                                         D) Rāhula

5) Tārā                                                             E) Sumeru

 

3. 1922. a. viibisid mõnda aega Narva vanglas üks hilisem maailmakuulus riigimees ja üks siis alles maailmakuulsusele pürgiv kirjanik. Kes?

1) E. Beneš                                                      A) Bo Yin Ra

2) M. Begin                                                     B) A. Gide

3) L. Beria                                                       C) J. Hašek

4) M. Kalinin                                                   D) V. Linna

5) J. B. Tito                                                     E) T. Mann

 

4. Ülemaailmse interneti eelkäijaks võib pidada ARPANETi. Mis aastaks oli ARPANETis ühendatud 29 erinevat arvutit, täpsemalt IPM (Interface Message Processors)?

1) 1942

2) 1952

3) 1962

4) 1972

5) 1982

 

5. Mida meile igapäevast võttis esimesena Euroopas kasutusele paavst Silvester II (950 – 1003)?

1) Paber

2) Abielu sõrmus

3) Kompass

4) Araabia numbrid

5) Püssirohi

 

6.  Kes oli see 17. sajandi matemaatik, Galilei õpilane, kes töötas välja pindala ja ruumalade leidmise meetodi, millest lähtuvalt Newton ja Leibniz arendasid integraalarvutuse?

 

7. Kes oli see teadlane (1861 Jamburg -1938 Göttingen)? Mitmed asjaolud annavad alust arvata, et oma päritolult oli ta eestlane. Tartu Ülikoolis keemiat õppinud ja töötanud aastani 1903, edasi anorgaanilise keemia ning füüsikalise keemia professor Göttingenis. On avaldanud töid heterogeense tasakaalu, metallograafia ja muudes valdkondades. Suri Göttingenis, kus on ka tema nimeline tänav.

 

8. See ajulõikuse vorm oli 1930. - 1970. aastatel maailmas kasutusel langetõbiste ja vaimuhaigete aitamiseks. 1947-1949 tehti seda ka Tartus. Selle väljatöötamise eest sai Portugali neurokirurg Antonio Egas Moniz 1949.a. Nobeli preemia ja kohe hakkas see meetod kirgi üles kütma. Patsientide sugulaste ühendused ja paljud arstid on väitnud, et meetod on aidanud vaid 10% haigetest, samas on mitu korda rohkem neid, kelle seisund operatsiooni tagajärjel tunduvalt halvenes. Seetõttu on nad nõudnud, et ajulõikuse leiutajalt tuleb postuumselt ära võtta talle määratud Nobeli preemia. Nobeli komitee vastus oli muidugi, et see ei tule kõne allagi. Mis nime all tunneme seda ajulõikust, mis seisneb peaaju valgeaine teatud juhteteede läbilõikamises ja mis oli populaarne skisofreenia ravimeetod?  

 

9. Kuigi eestimaalased said elektrivalgust näha varem kui 100 aastat tagasi, täitus tänavu 2. novembril 100 aastat päevast, millal elekter laiemalt levima hakkas nii kodudesse kui ka tänavavalgustuseks. Mis linna elektrijaam hakkas sel päeval linnakodanikele voolu andma?

 

10. Kes mängib ja laulab?

 

11. Mis lind? Phoenicurus phoenicurus (L.) on ilus eredavärviline lind. Isaslinnul on halle, roostepunaseid ja musti toone, emaslind on aga valdavalt pruun, vaid silmaümbrus on neil mõlemal ühtemoodi must. Isase puhul on veel iseloomulikud tema roostepunane saba ja valge laup. Tema värvuse järgi on rahvasuus kutsutud teda mitmete tabavate nimedega: savik, tulisaba, tulelind, punaüüt ja veel sarnaselt. Kasvult umbes varblase suurune.

Levinud Euroopas, Loode-Aafrikas ja kohati Aasias. Eestis on ta peaaegu kõikjal kohatav, aga samas väikesearvuline pesitseja. Elupaigana eelistab sega- ja lehtmetsi, aga ka hõredaid valgusrikkaid kuivi männikuid. Sageli võime teda kohata ka suurte linnade parkides ja aedades.

Maikuu lõpupäevadel muneb emaslind 5...7 muna, ka haudumine kuulub tema kohustuste hulka. Pojad kooruvad 13...15 päevaga, aga peavad siis veel teist samapalju pesas kasvama. Vanematele on see aeg aga eriti raske, sest nad peavad oma järglastele kuni 500 korda päevas süüa tooma. Poegi saadetakse ja toidetakse kaitsvalt ka veel nädala jooksul peale nende pesast lahkumist. Tavaliselt alustab linnupaar siis oma teise kurnaga. Esimesed pojad saavad lennuvõimelisteks juuni lõpul või juuli alguses.

See lind on ka rändlind, kes talvitub Aafrika keskosas ja Araabia poolsaarel. Eestisse saabuvad esimesed linnud maikuus ja sügisränne toimub kas septembris või kõige hiljem oktoobris.

 

12. See taim (Rumex acetosa) on 30-100 cm kõrgune mitmeaastane rohttaim tatraliste sugukonnast. Vars on ülaosast harunenud, lehed noolja alusega, veidi lihakad, sirgeservalised.  Õitseb juunist augustini. Kasvab kõikjal metsikuna niitudel, teeservadel, kraavikallastel, jõe- ja järvekallastel. Kultuurtaimena kasvatatakse Euroopa aladel, vähem eesti aedades. Ravimina kasutatakse eeskätt lehti ja juuri. Rahvameditsiinis kasutatakse sappi ajava vahendina. Selle taime  ülemäärane kasutamine võib aga põhjustada teatud soolade ilmumist uriini ja tekitada neeru- ja põiekive. Ettevaatlik peab olema ka mao- ja kasteistsõrmiku haavandite korral. Miks ei tohi liialdada selle taime kui ravimiga? Eeskätt ühe happe sisalduse tõttu. Viimane reageerides kaltsiumiga moodustab taim- ja loomorganismides teatud sooli - oksalaate. Esiteks võib organismis tekkida kaltsiumi puudus või häired kaltsiumiainevahetuses ja teiseks tekitada ka neerukive. Mis taim?

 

13.  Maailma suurima elanike arvuga riigiks mis asub ainult saartel ja mitte mandril on Indoneesia (234.7 milj. 2007.a.) ja ta on üldjärjestuses neljandal kohal Hiina, India ja USA järel. Suuruselt teiseks on Jaapan (127.4 milj. 2007. a., üldjärjestuses 10. koht). Millised kaks saareriiki on aga kolmandal ja neljandal kohal elanike arvult? Üks neist on vabariik ja teine on kuningriik.

 

14. Kuusk ei kasva Aafrikas, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ning ka suurel osal endise NSVL territooriumil. Seal, kus kuusk ei kasva, on jõulupuuks kohalikud puu- ja põõsaliigid. Küsitav jõulupuu kuulub huulõieliste sugukonda ja igihaljaste lõhnavate lehtpõõsaste perekonda. Juba vanaaja egiptlased kasvatasid seda lõhnataimena, meie aga tunneme teda ühe maitseaine allikana. Vana-Kreekas seostati seda taime aga Aphroditega. Täidab jõulukuuse osa Inglismaal ja Vahemere maades. Mis taim? 

 

15. Küülikkala, küülikahven, lippahven, lüürakala, meriroosahven, papagoikala, seebiahven, trikkelkala, vimpelkala jne. Kõik need nimed on poolikud, sest puudub ühine eesosa, mis viitab ühele meile kõigile tuntud merele. Mis mere kaladega on tegemist?

 

16. Kes oli ainuke naine, preestrinna, kellel lubati igakord jälgida Olümpia mänge Elise linnriigis?

 

17. Selle aasta Osaka MM-l kergejõustikus olid medalite järgi esimese kümne riigi hulgas neli Euroopa riiki: Venemaa, Saksamaa, Suurbritannia ja ….  Nimetage neljas riik. Selgituseks niipalju, et järjestatakse selle järgi, kellel on kõige rohkem kuldmedaleid, nende võrdse arvu puhul vaadatakse hõbemedalite arvu ja kui ka see on võrdne, tuleb arvesse pronksmedalite arv. See riik võitis kaks kuldmedalit.

 

18. Selle "täiesti iseseisva riigi" sõltumatus emamaast kuulutati välja 15.XI 1983 ja seal elab praegu umbes 270 000 elanikku. Juunis 2006 Saksamaal toimunud FIFI Wild Cupi turniiril kuue rahvusmeeskonna vahel võitsid nad finaalis Zanzibari ja sama aasta novembris kodus kaheksa meeskonna osavõtul toimunud ELF (Equality, Liberty, Fraternity) Cupi finaalis Krimmi koondist. Nimetage võitjariik ja spordiala

 

19. Küsime Eesti sportlast (1903 - 1997), olümpiavõitjat. Lisaks olümpiavõidule on saavutanud veel olümpiapronksi, kaks Euroopa meistri kulda ning kaks hõbedat. Paljukordne Eesti meister ja esindas Eesti koondist 34 korral. Alates a-st 1944 elas Rootsis. Algul töötas metallitöölisena, hiljem asutas koos abikaasaga nukutehase.

 

20. Ungari jalgpall elab juba üle 15 aasta raskes kriisis. Kui koondisel ja klubidel ongi rahvusvahelisel areenil üksikuid kordaminekuid, siis seda enamasti sõprusmängudes. Kodustel meistrivõistlustel puuduvad kindlad liidrid ja publiku huvi on kaugel kunagisest. Siiski jätkavad legendaarne “Ferencvaros” ja see traditsiooniliselt arvuka juudi rahvusest pooldajaskonnaga jalgpalliklubi, mis antisemitismi võimutsemise ja fašistliku okupatsiooni ajal (1940 – 1945) ametlikult enam ei tegutsenudki. Kahe peale on nad võitnud 50 Ungari meistritiitlit ja saavutanud 34 karikavõitu. Mõlemad klubid on asutatud XIX sajandi lõpul ja suurte traditsioonidega. Küsitav klubi tuli 1917 – 1925 järjest üheksa korda Ungari meistriks ja kandis enne II Maailmasõda lisanime Hungaria. 1934. a. Mitropa Cupi 1/8 finaalis mängiti Praha Spartaga 6 mängu ja võitja (tšehhid) selgitati siiski loosiga. 1955 ja 1963 võideti Mitropa Cup ja 1964 kaotati Euroopa karikavõitjate finaalis Lissaboni Sportingule. Mis klubi?

 

21.   1.detsembril sellel aastal annab Tartu Ülikool välja järjekordse, juba neljanda Rahvusmõtte auhinna. Möödunud aastal pälvis selle akadeemik Endel Lippmaa. Auhinna kaks esimest nominenti olid kirjanik ja helilooja. Kes?

 

 Edgar Degas. Self-Portrait.  

 

22. Kes on kunstnik?

 

23. “1960. aastatel kolisin ma oma kodumaalt Prantsusmaale, kus mind jahmatas avastus, et olin seal “Ida-Euroopa põgenik”. Tõepoolest, prantslaste jaoks kuulus minu kodumaa Euroopa orienti. Ma ruttasin kõigile selgitama meie olukorra skandaalsust: omariiklusest ilmajäetuna oli meid annekteerinud mitte ainult teine riik, vaid terve teine maailm, Euroopa idaosa, mille juured ulatusid antiikajastu Bütsantsi…”. See on katkend tuntud kirjaniku (sündinud 1929) esseest “Die Weltliteratur” (2005). Kelle?

 

24. Ta sündis 1977 ja sai juba 13-aastaselt maailmakuulsaks lapsnäitlejaks tänu teleseriaalile “Saved by the Bell” (“Päästja koolikell”), kus tal oli närvilise ja üliaktiivse nohiku Screech’i roll. Ta on hiljem välja lasknud videofilmi kus õpetab malemängu ja müünud omanimelisi T-särke (www.getdshirts.com). Omamoodi karjeks, et vabaneda nn. igavese Screech’i rollist, võib pidada pornofilmi, kus ta vallatleb kahe kaunitariga ja mis olevat kogemata “lekkinud”. Seda müüakse praegu internetis pealkirjaga “Saved by the Smell”. Mis on “Screech” Samuel Powersi tõeline nimi?

 

25. Lapsepõlve veetis ... Raplamaal, Alu vallas, kus praegugi tema vanemad elavad. Rapla Ühisgümnaasiumis tegi ... koos Vaiko Eplikuga bändi “Segased” muusikaõpetaja Thea Paluoja juhendamisel ning koos võideti näiteks Saaremaal noorte solistide konkurss. Rapla Lastemuusikakoolis õppis ... löökpille ja mängis kitarri.1999. a. astus lavakunstikateedrisse, see lend oli järjekorras 20. ning kursust juhendas Elmo Nüganen.

Teatris “Ugala” on mänginud järgmisi rolle: Toomas Nipernaadi, krahv Aleksei Kirillovitsh Vronski, Joe DiMaggio jt. Mänginud Danny Zuko osa muusikalis “Grease”, Buratinot Eesti Televisioonis.

Abielus kursuseõega ja neil on ka laps. Kes?

 

 Ban Ki-moon

 

26. Kes? Paluks nime ja ametikohta.

 

27. Mis aastal?

 - moodustati Hiina Vabariik

 - sündisid Leonid Kantorovich ja Milton Friedman, majandusteadlased, Nobeli preemia laureaadid

 - suri Henri Poincare, prantsuse matemaatik

 - Kazimierz Funk identifitseeris vitamiinid

 - Gustav Mahleri üheksanda sümfoonia esietendus Viinis

 

28. Tänavu möödus 90 aastat oktoobripöördest Venemaal. Alates sellest on Venemaa esimesteks meesteks kronoloogilises järjekorras olnud 1)Lenin, 2)Stalin, 3)Hruštšov, 4)Brežnev, 5)Andropov, 6)Tšernenko, 7)Gorbatšov, 8)Jeltsin ja 9)Putin. Kahtlusi vöib tekkida võimu üleminekust pärast Stalini surma 1953. a., sest Hruštšov oli küll matusekomisjoni esimees, kuid NLKP KK esimeseks sekretäriks sai alles sama aasta septembris. Võibolla peaks lisama Stalini ja Hruštšovi vahele veel Beria ja Malenkovi. Aga vaadates seda jada võib leida huvitava seaduspärasuse, et kõigil paaritu numbriga isikutel(1, 3, 5, 7, 9) on üks väline tunnus,mida paarisjärjekorra numbriga tegelastel pole. See seaduspärasus kehtib ka siis, kui lisame Stalini ja Hruštšovi vahele ka Beria ja Malenkovi. Mis on see väline tunnus?

 

29. Selle riigi lippu ja vappi on muudetud palju kordi, viimati märtsis 2006. Kohalik parlament Rahvusassamblee võttis siis vastu vapiseaduse, mille järgi hobune vapil kappab nüüd vasakule, enne kappas pead tagasi pöörav hobune paremale. Uue lipuseaduse järgi on riigilipul nüüd taas kaheksa tähte endise seitsme asemel. Kaheksas viisnurk lisati seetõttu, et see olnud riigi kunagise vabadusvõitleja lipukavandil. Mis riik? 

 

30. Millisest kolmest Osmani impeeriumi vilajetist (provintsist) moodustati Iraak? Esimesed kaks moodustasid Iraagi 1921. a. ning kolmas liideti viis aastat hiljem.

 

 

Vastused. Tartu MV 28.11.2007.

 

1. 2 D, Mauretaania, Ptolemaios (ka Mauretaania e. Maroko Ptolemaios).          VT

2. 3 D, Mājā, Rāhula.                                                                                            VT

3. 5 C, J. B. Tito, J. Hašek.                                                                                   MK

4. 4, 1972.                                                                                                             RH

5. 4, Araabia numbrid.                                                                                          MK

6. Bonaventura Francesco Cavalieri.                                                                    MK

7. Gustav (Heinrich, Johann, Apollon) Tammann.                                               RH

8. Lobotoomia või leukotoomia.                                                                           VT

9. Pärnu.                                                                                                                MK

10.Jimi Hendrix.                                                                                                   MH

11. Lepalind e. aed-lepalind.                                                                                RH.

12. Hapuoblikas.                                                                                                   RH

13. Filipiinid (91.1 milj)  ja Suurbritannia (60.8 milj).                                          RH

14. Rosmariin e. harilik rosmariin.                                                                        MK

15. Punase mere.                                                                                                   VT

16. Demeteri preestrinna.                                                                                      VT

17. Tšehhimaa.                                                                                                      RH

18. Põhja-Küprose Türgi Vabariik, jalgpall.                                                          VT

19. Voldemar Väli.                                                                                               VT, RH

20. Budapesti MTK (1950-tel “Vörös Lobogò”).                                                 VT      

21. Ilmar Talve, Veljo Tormis.                                                                              MK

22. Edgar Degas.                                                                                                  RH

23. Milan Kundera.                                                                                               RH

24.Dustin Diamond.                                                                                             VT

25. Priit Võigemast.                                                                                              RH

26. Ban  Ki-moon, ÜRO peasekretär.                                                                   RH

27. 1912.                                                                                                               RH

28. Kiilaspäisus.                                                                                                    RH

29. Venezuela.                                                                                                      VT

30. Bagdad, Basra, Mosul.                                                                                   MH