KULTUUR

 

 

1.

Kuidas nimetatakse neid omapäraseid traditsioonilisi Apuulia ehitisi? Muide, kui see sõna panna originaalkeeles mitmusesse (milles seda sageli kasutataksegi), siis langeb see kokku tuntud tehnikasportlase perekonnanimega. Vasakpoolsel pildil nähtav objekt kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.

 

 

2.

1975. aastal maeti ühe maailmakuulus kirjaniku ja tema abikaasa Zelda põrmud ümber Rockville'i linna kalmistu perekonnaplatsile. Kahekohalise hauakambri kohale asetati hauakivi, millel kirjaniku romaani lõpuread: "Nii me rügame edasi, võitleme vooluga ja meie laevukesed kantakse tagasi minevikku". Nimetage kirjanik ja romaan!

 

3.

1971. aastal kuulutati välja esimesed Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaadid – Jaan Kross ja Paul Kuusberg. Kellele anti aga 1972. aasta auhind? Teose pealkirjaks oli "Helloi maa".

 

4.

See klassikalise balletti eelkäija on mõõdukas 2/2 või 4/4 taktimõõdus vana-prantsuse tants, millest Louis XIV õukonnas sai populaarne õukonnatants ja mida tantsiti läbi 17. ja 18. sajandi. Bachi ja Händeli süitide osana eelneb sarabandile. Mis tants?

 

 

5.

Kunstnik?

 

 


LOODUS ja GEOGRAAFIA

 

6.

Ta on 28–34 cm pikk, tiivaulatus on 50–60 cm. Isaslind on suurem kui emaslind. Sulestik on ülapoolel must, alapoolel valge, pea küljed ja kurgualune on hallid. Kõige silmapaistvam on linnu nokk – eredavärviline kõrge ja külgedelt litsutud, peaaegu kolmnurkne ning mitme ristipidise vaoga. Enamus aega veedab lind merel, pesa aga teeb kaljunukkidele. Pesitseb Atlandi ookeani põhja- ja keskosas ning Põhja-Jäämere aladel ja sööb valdavalt kala. Tuntud ka sümbollinnuna – Newfoundlandi ja Labradori provintsi ametlik lind ning Islandi rahvuslind. Eksikülalisena on kohatud ka Eestis. Linnu hüüdnimi on Ookeani kloun. Mis lind?

 

7.

See imetaja on kärplaste sugukonna suurim maismaaline liik. Kehahoiaku ja liikumisviisi poolest üsna sarnane karuga. Levinud suuremas osas Euroopast. Hiiglasliku kodupiirkonnaga (kuni 3000 km2). Aastas sünnib üks pesakond, kus on 14 looma. Toidukaardilt on keskendunud närilistele ja lindudele, aga sööb ka marju ja raipeid ja heade lumeolude puhul kipub kallale ka põtradele ja rebastele. Valmistab suurt meelehärmi jahimeestele, sest paneb lõksudest pihta sööta ja saakloomi. Ladina ja inglise keeles on tema sünonüümiks õgard. Kes on see ahnepäitsi mainega loom?

?

Pealinn

Pindala (km2)

Elanike arv

Chuuk

Weno

127

53 595

Kosrae

Tofol

110

7 686

Pohnpei

Kolonia

346

34 486

Yap

Colonia

118

11 241

 

8.     Pealkirjastage tabel!

 

 

 

 

 

9.

Nimetage kaks maailma pealinna, mille omavaheline vahemaa on lühim! Küsitavad kaks linna paiknevad umbes sama koha peal teineteise pool jõge. Vatikan ja Rooma jäägu siinkohal mängust välja ja parem ärge Euroopast üldse otsige.

 

10.

See taimeperekond (Sambucus) kasvab maailmas peaaegu kõikjal ega esine üksnes Antarktikas ja Lõuna-Aafrikas. Kasvab meilgi. Lääne-Eestis ja saartel must …, kõikjal Eestis aga punane … (pildil). Sellest taimest olevat tehtud rist, mille külge paigaldati Jeesus Kristus. Mis taimeperekond?

 


SPORT

 

11.

Selle mängu juured ulatuvad Antiik-Kreekasse ja seda mängu võib pidada baski rahvusspordialaks, ka parimad mängijad on pärit Hispaania ja Prantsusmaa baski aladelt. Kuid ala modifikatsioonid on olemas Iirimaal ja Valencia kandis ning mängitakse mõnuga ka Mehhikos ja Floridas. Mõni ehk mäletab mängu „Miami Vice’st“. Mängitakse enamasti kahe kõrge ja pika müüri (frontoi) vahel. Vahendite hulka kuuluvad 92–95 grammine pall, kurikas, kinnas (remonte) ja korv. Pall on mängus väga kiire. Olnud olümpiaala 1900 ning demonstratsioonala 1924, 1968 ja 1992. Mis mäng?

 

12.

23. oktoobril 1974 langetas ROK oma 75. istungijärgul Viinis otsuse, et XXII suveolümpiamängud toimuvad Moskvas ning purjeregatt Tallinnas. Tallinnaga konkureeris seejuures 5 linna, sh Leningrad, Riia ja Sotši. Nimetage ülejäänud kaks!

 

13.

Kes on pildil?

14.

Küsime Leedu linna. Seda küllaltki noort tööstuslinna (asutatud 1961, praegu 13 950 elanikku) võib nimetada Leedu jäähoki au ja südametunnistuseks. Siin on hokiuisud alla saanud sellised NHLi ässad nagu on Darius Kasparaitis ja Dainius Zubrus. Samuti on siit pärit tunnustatud jäähokitreener ja kunagine Riia Dünamo mängija Juri Nikiforov, kes hetkel õpetab Long Islandil noortele jäähokitalentidele tehnilist Euroopa stiili. Linna esindusmeeskond mängib hetkel Läti meistriliigas. Mis linn?

 

 

15.

Pildi loonud mees ja korvpallur on nimekaimud. Pallur (sündinud 1978) on NBA meister 2004 ning kaks korda osalenud ka tähtede mängus. Nimetage perekonnanimi.

 

 


 

 

AJALUGU

 

 

16.

Peale rahvarevolutsiooni 1920. a veebruaris moodustati … Nõukogude Rahvavabariik pealinnaga Hiiva. 1923. a nimetati see vabariik ümber … NSV-ks. Nõukogude kongressi otsusega otsustati see vabariik 1924. a likvideerida ning selle territoorium jagada Usbeki ja Turkmeeni NSV ning Karakalpaki autonoomse oblasti vahel rahvuslikkuse põhimõttel. Mis vabariigist on jutt?

 

 

17.

Kooli avas 1909. a Tartus Daniel Levinovitš ning 1917. a läks kool üle samas koolis õppinud Julie Saareperale (neiuna Paris). 1918–1919 õppetööd ei toimunud, oktoobris 1919 avas kool taas uksed. Paraku küll, juba 1922. a vastuvõtt lõpetati ja 1924. a kool suleti, ehkki Eesti Vabariigi algusaastatel oli kool andnud 104 lõpetajat. Keda selles koolis õpetati?

 

18.

George W. Bush, nagu ka tema isa, Ronald Reagan ja hulk teisi presidente on või olid Vabariiklaste Partei liikmed. Kes oli aga esimene vabariiklasest USA president?

 

 

19.

Stalinistliku NSV Liidu võimuladviku tippu kuulus vähe naisi. Neist kõige kõrgemale positsioonile tõusis Polina Karpovskaja, keda võitluskaaslased kutsusid Žemtšužinaks ehk Pärliks. 1939. aastal sai temast esimene naine rahvakomissari ametis. Paraku, nagu paljud teised, sattus ta ebasoosingusse ning arreteeriti. Tema kõrgel positsioonil olev mees ei leidnud endas julgust abikaasa eest välja astuda, kuigi olevat naist sügavalt armastanud ja tema kaotust valusalt läbi elanud. Kellega oli Žemtšužina abielus?

 

 

 

 

20.

18. sajandil tegutsenud Vohnja mölder Jaan on tuntuks saanud oma mõisniku-vastase kohtusaagaga, mis põhjustas kurikuulsa Roseni deklaratsiooni koostamise 1739. a. Jaanil aga läks lõpuks ometi korda pääseda vihatud pärisorja staatusest. Mil viisil see tal õnnestus?

 


 

TEADUS ja TEHNIKA

 

 

21.

Selle automargi nimetus sündis 1931. aastal, kuid selle nime all pole iseseisvat autofirmat kunagi olnud. Margi algse nimetuse viimane silp tähendas kohalikus keeles „hukku“, mis parandati 1933. aastal selliseks, mida tunneb ka iga eesti autosõber. Selle margi nime all lõpetati tootmine 1983. aastal. Mudeleid: Patrol, Urvan, Bluebird. Rallispordis olid selle margi autod eriti popid Safaril. Mis mark? Emafirma eest saab 1 punkti.

 

22.

Kuidas nimetatakse joont, mis ühendab kaardil punkte, kus tuule tugevus on ühesugune? Vihjeks võiks mõelda lilledele.

 

23.

Näete mitme nurga alt lennukit hüüdnimega "Dragon Lady". Mis lennuk? Nimetage tootja ja mark (näiteks nagu Airbus A380 või Boeing 777).

 

 

 

 

 

24.

Ta sündis 7. augustil 1598 Dalarnas, saadeti 1630 Tartu õuekohtu assessoriks, oli 1639 Liivimaa maanõunik ja 1648 Tartu õuekohtu asepresident. 1921. aastani kuulus tema järglastele Vasula mõis. Kaasaegsete mälestustest ja Tartu Ülikooli senati protokollidest nähtub, et ta oli elurõõmus ja aktiivne mees, kes aga tihti sattus tülli teiste tartlastega. On teada tema suur arveteõiendamine professor Savoniusega, mida ülikooli senat korduvalt arutas. Traagiline tüli tekkis tal aastal 1641 assessor Ulrichi lapse ristsetel maapealik Wrangeli poegade Fabiani ja Helmichiga. Löömingus sai üks üliõpilane surma ja küsitav ise haavata. Talle omistatakse ka au olla üks esimesi, kes määras eesti keele kuuluvuse soome-ugri keelkonda. 1656. a põgenes naise ja lastega venelaste eest Rootsi. Hakkas esimesena Rootsis kasutama suurendusklaasi ja mikroskoopi ning viis Rootsis sisse ka esimese riikliku mahumõõdu „Rikstunnan“. Suri Stockholmis 22. aprillil 1672. Tema hauakivil seisab ladina keeles lause: „Elas rõõmsalt, seni kuni elas“. Kes?

 

25.

Küsitav elas 1. sajandil. Ta olevat konstrueerinud esimese auru jõul töötava masina, mida kasutati templi uste avamiseks, samuti esimese sellise aparaadi, millesse mündi laskmisel sai teatud koguse pühitsetud vett, tuule jõul töötava oreli, mõnedel andmetel ka esimese taksomeetri ja muidki kasulikke seadmeid. Keskkooli lõpetanu võiks kuulnud (ja ehk ka kasutanud) olla temanimelist valemit. Inglise keeles kannab tema nime üks linnuliik (Ardeidae), mille esindajad Eestiski haruldased ei ole. Samuti kannab seda nime üks kraater Kuul. Kes?

 


 

KULTUUR

 

 

26.

Aastaid jooksis erinevates Eesti telekanalites saade "Tähed muusikas", mille avasaade oli 30. aprillil 1998. Kes saadet vaadanud teavad, et võistkondade kaptenid vahetusid aastate jooksul korduvalt. Kes olid selle saate esimesed kaks kaptenit?

 

 

27.

Soome filmiga seostuvad tavaliselt vennad Aki ja Mika Kaurismäki. Kuid nende kõrvale on sirgumas teinegi mainekas režissöör, kes on sündinud 1968. a ning õppinud Helsingi ülikoolides teatrilavastamist ja filmi. 2004. a valiti ta Soome parimaks filmilavastajaks. Tema filmides kohtab ängi, rahuldamatust, nurjaminemist ja moraalikadumist. ETV on näidanud mehe debüütfilmi „Rahuldamatud“ („Levottomat“, 2000), kuid tema tõeline läbimurre toimus Helsingi kaamosliku varjuelu kujutavate filmidega „Paha maa“ (2005) ja „Jäine linn“ („Valkoinen kaupunki“, 2006). Abielus näitlejatarist fotokunstnikuga Laura Pauliina Malmivaaraga. Kes on see Soome filmilavastaja?

 

 

28.

18. septembrist 1940 kuni 1. veebruarini 1940 ilmus ajaleht "Noorte Hääl", mis praeguseks on saanud tagasi oma õigusjärgse nime "Päevaleht". "Noorte Häälel" oli nende aastate jooksul palju ajakirjanikke, aga ainult üks neist on jõudnud ka Eesti Vabariigi ministritoolile. Kes?

 

 

29.

Kuuldav-nähtav Hollandi ansambel avaldas oma esimese stuudioalbumi „Enter“ 1997. aastal ning seda peetakse koos samal aastal oma esikalbumi üllitanud Nightwishiga muusikastiili üheks peamiseks rajajaks. Järgnesid albumid „Mother Earth“ (2001), „The Silent Force“ (2004) ja „The Hearth of Everything“ (2007). Mis ansambel?

 

 

30.

Selle ühe maailma tuntuma indie-rocki plaadifirma asutasid Ivo Watts Russell ja Peter Kent 1979. aastal. Rahaliselt toetas ettevõtmist Beggars Banquet Records (The Fall, Gary Numan, The Cult, The Strokes). Algselt kandis nime Axis Records, aga see asendati, kuna seda kasutas juba üks teine muusikakompanii. Küsitava plaadifirma praegune nimi tuletati 1980. aastal ajaliselt punkliikumise ametlikust algusest. Esimene artist oli firmas Modern English. Kuid bändi stiililisteks lipulaevadeks kujunesid gootilikud Cocteau Twins ja Dead Can Dance ning Nick Cave´i varane grupeering Birthday Party. Oma grungemuusikat mõjutanud teose „Doolittle“ (1989) andis selle just selle plaadifirma alt välja The Pixies. Mis nime kannab see plaadifirma?

 


VASTUSED

 

1.

Trullo (trulli)

http://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=31&id_site=787; http://en.wikipedia.org/wiki/Trullo

IP

2.

Francis Scott Fitzgerald "Suur Gatsby"

Kendall Taylor "Vahel hullus on tarkus. Zelda ja Scott Fitzgerald : abielu" (2003), lk 493

TT

3.

Friedebert Tuglas

XX sajandi kroonika III (2006), lk 196

TT

4.

Gavott

http://www.utlib.ee/ekollekt/diss/mag/2006/b18124227/uleksin.pdf; ENE 3 (1988), lk 125

IP

5.

Raffael (Raffaello Sanzio, Raffaello

Santi)

http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Sanzio_00.jpg; http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Raphael_-_Saint_George_Fighting_the_Dragon.jpg

IP

6.

Lunn (põhjalunn) (Fractercula arctica)

http://www.loodus.ee/eurolinnud/kurvits.htm

MS

7.

Ahm (Gulo gulo)

http://www.greengate.ee/index.php?id1=23804

MS

8.

Mikroneesia Föderatsiooni osariigid

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/fm.html; http://en.wikipedia.org/wiki/Federated_States_of_Micronesia#_note-2

MA, IP

9.

Brazawille ja Kinshasa

Suur maailma atlas (2005)

IP

10.

Leeder (leedripuu, kooljapuu, pliidrepuu, kihvtimarjapuu)

http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/leeder.htm

IP

11.

Pelota (pilota)

http://en.wikipedia.org/wiki/Basque_pelota

MS

12.

Klaipeda, Odessa

Bruno Saul "Meie aeg" (2006), lk 161

TT

13.

Mihhail Botvinnik

http://www.64.ru/old/2003/4/img/botvinnik.jpg

IP

14.

Elektrenai

http://en.wikipedia.org/wiki/Elektrenai

MS

15.

Richard Hamilton

http://imagecache2.allposters.com/images/pic/adc/10129693A~Richard-Hamilton-2004-NBA-Championship-Posters.jpg; http://faculty.evansville.edu/rl29/art105/img/hamilton_whatmakes.jpg; http://www.nba.com/playerfile/richard_hamilton/

MS, IP

16.

Horezm

ENE 3 (1988), lk 479

MA

17.

Hambaarste

Toomas Karjahärm, Väino Sirk "Vaim ja võim : Eesti haritlaskond 1917–1940“ (2001), lk 136; http://www.eha.ee/fondiloend/frames/fond_prop.php?id=2459

TT

18.

Abraham Lincoln

Ronald D. Gerste "Ameerika otsustavad hetked" (2003), lk 51

TT

19.

Vjatšeslav Molotov

Simon Sebag Montefiore „Stalin : punase tsaari õukond“ (2005), lk 60

IP

20.

Saadeti Siberisse

Mati Laur „Eesti ajalugu varasel uusajal, 1550–1800“ (1999), lk 105

IP

21.

Datsun (emafirma Nissan)

http://en.wikipedia.org/wiki/Datsun

MS

22.

Isanemoon

ENE 3 (1988), lk 678

MA

23.

Lockheed U-2

http://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_U-2

IP

24.

Georg Stiernhielm

http://www.filateelia.ee/postiajalugu/Stiernhielm.php; "Postisarv" 1998, nr 2 (37), lk 2

MA

25.

Heron

http://en.wikipedia.org/wiki/Hero_of_Alexandria; http://math.ut.ee/pmi/kursused/ajalugu/Kreeka.pdf, slaid 181

MA

26.

Peeter Saul, Tarmo Pihlap

SL Õhtuleht, 30.04.2005

TT

27.

Aku Louhimies

http://www.epl.ee/artikkel/360483

MS

28.

Raivo Palmaru

"Päevaleht ja tema ajastu" (2005), lk 167

TT

29.

Within Temptation

 

IP

30.

4AD

http://en.wikipedia.org/wiki/4AD

MS