Tartu mälumäng 31.10. 2007

 

1. Meest esiplaanil tunnevad kõik. Kelle kuju on taustal? Tegu on ühe kunagise presidendiga.

 

Back to thumbnails... 

 

 

2. Milliste teenete eest on pildil selle „püha kolmainsuse” parempoolne tegelane? Nime pole vaja.

 

 

3. Läti venelased kogunevad oma valitsusvastastele protestimiitingutele Riia kesklinnas ühe mehe mälestussamba juures. Sellele mehele on tuntud ausammas püsti ka ühes Eesti linnas. Kes?

 

 

4. Nüüdne paavst Benedictus XVI sai siis, kui ta oli veel kardinal Joseph Ratzingerina Johannes Paulus II parem käsi ja mõjukaim teoloogianõunik tuntuks hüüdnime all „Jumala …”. Mis sõna puudub?

 

 

5. Kelle esimesele sünnitunnistusele oli kirjutatud „poeg (originaalis kirillitsas, „sõn”) Randjarov, Ljonja”?

 

6. Eestis on erinevaid „pealinnu”, nii tunnustatuid kui kõnekeelseid. Millise linna ametlik tunnuslause on „Mulgimaa pealinn”?

 

 

7. Tegemist on Walesist pärit koeratõuga (või kahega Cardigani-... ja Pembroke'i-...ga), mille nimi kõmri keelest tõlgituna tähendab "kääbuskoer", tema keskmine kõrgus on u.25-30 cm ja kaal 15 kg. Algselt kasvatati neid karjakoertena, kuid tänapäeval on populaarsust võitnud seltskonnakoertena. Oma osa selles on ilmselt ka Elizabeth II eeskujul, kes peab neid koeri oma lemmikloomadena. Mis tõug?

 

 

 

8. Carduelis flammea on rahvasuus tuntud ka kui punase peaga varblane, lepavarblane, lumelind. Ta pesitseb Eestist põhja pool ja suvel on neid meil harva näha. Saabuvad meile tavaliselt oktoobris ja moodustavad talv läbi suuri, tihti tuhandepealisi parvi. Lahkuvad pesitsuspaikadesse tavaliselt märtsis. Ebatavaliselt julged linnud, lasevad inimesi lähedale. Isaslinnu rind on roosakas, emaslinnul hall. Mis lind?

 

 

9. Nimetage Aegna ja Viimsi poolsaare tipu vahel asuv 17-hektariline saar! See on tõusnud merest umbes tuhatkond aastat tagasi, 200 m idas asub Kumbli saar. Küsitava saare rootsikeelne nimi on eesti keelde tõlgituna ’rohusaar’.

 

 

10. Nimetage see aktiivne vulkaan! Asub Uus-Meremaa Põhjasaarel ja on ühtlasi saare kõrgeim tipp (2797 m). Viimased pursked on toimunud aastail 1975, 1995, 1996, 2006, 2007. Vulkaan on tuntud ka filmist „Sõrmuste isand”.

 

 

 

 

11. Kellele soovis Karl Marx pühendada oma „Kapitali”? Küsitav ise keeldus sellest aust, tuues põhjuseks soovimatuse siduda end sellise ateistliku teosega. Tema soov on muidugi mõistetav: hariduselt oli ta teoloog, ehkki oli õppinud ka arstiteadust.

 

 

12. Eesti olulisem lennukompanii on võõrapärase nimega „Estonian Air”. Ühe riigi lennukompanii kannab aga see-eest vägagi eestipärast nime „Malev”. Millises riigis see tegutseb? See asutati 1946; peab sidet 34 riigi 50 linnaga.

 

 

13. Selle kosmeetikatooteid müüva poeketi asutas Anita Roddick. Keskkonnateadliku kosmeetikapoe mõttele tuli ta aastal 1976, mil tekkis vajadus teenida endale ja lastele elatist. Reisides oli naine märganud, et vannitarbeid ei müüdud millegipärast kunagi väikestes kogustes. Esimesed tooted, 15 looduslikku kosmeetikatoodet, tegi Anita valmis garaažis ja pakkis need uriiniproovideks mõeldud pudelikestesse. Tänaseks on firma kaubamärki kandvaid tooteid sadu ja ketti kuuluvaid poode tuhandeid, kuid põhimõtted on jäänud samaks –keskkonnasõbralikkus, loomkatsete vastu võitlemine ja naturaalne tooraine. Mis kaubamärgiga on tegu?

 

 

14. See prantsuse insener ja füüsik elas 1799–1864. Ta rakendas termodünaamikas esimesena graafilist meetodit, tuletas 1834. a. ideaalse gaasi olekuvõrrandi, avastas küllastunud auru rõhu sõltuvuse temperatuurist. Nendest tema nime kandvatest võrranditest tulenevad kõik ideaalsete gaaside seadused. Kellest on jutt?

 

 

15. Esimest sellelaadset seadet demonstreeris sir Humphry Davy juba 1801. a., aga tema avastused laborist kaugemale ei jõudnud. Seda on täiustanud paljud insenerid ja leiutajad ning uuendused jätkuvad. Tõsisemad tegijad on olnud James Bowman Lindsay (1835), Joseph Swan (1879) ja muidugi Thomas Edison (1880). Viimased kaks moodustasid 1883. a. ühisfirma Edison & Swan United Co just nende asjade tootmiseks. Millest on jutt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. Küsitav on sündinud 1967. a. Türkmenistanis Ašhabadis, tema ema pärineb Iraanist. Kõrgeimaks sportlikuks saavutuseks jäi MM-i pronks (1997), mõnelt suurvõistluselt tuli ka 4. kohti (juunioride EM, EM, sise-MM). Tema poeg püüab saavutada midagi korvpallis. Tuntud on ka tema abikaasa. Küsitav elab ja töötab Eestis, kuid EV kodanik ei ole. Kes?

 

17. Kes on see 1990. a. sündinud Hispaania korvpallur? 2005 sai temast Badalona „Joventudi” meeskonna koosseisus Hispaania kõrgeima liiga (Liga ACB) läbi aegade noorim mängija. Vaatamata oma noorusele oli möödunud hooajal Euroliigas keskmiselt 3,3 vaheltlõikega mängus esikohal. Märkimisväärne on ka tema 51 punkti 2006. a. kuni 16-aastaste EM-i finaalis Venemaa vastu.

Ricard Rubio (Spain)  

 

18. Ainult üks itaallane on tulnud autoralli maailmameistriks ja seda kaks aastat (1988–89) järjest. 1958. a. sündinud arhitekti haridusega mees võitis kokku 17 MM-etappi, neist 16 „Lancia Delta Integralel” ja ühe 1993. a. „Ford Escortil”. Osales MM-rallidel 1980–95. Kes?

 

19. Seda, et valge mees 100 m jooksus MM-il või olümpial finaali jõuab, ei juhtu just üleliia sageli. Sel aastal aga niimoodi läks – pildil olev mees jooksis Osaka MM-i finaalis ning saavutas 7. koha ajaga 10,23. 2006. a. püstitas ta EM-il uue rahvusrekordi (10,14), võites ühtlasi pronksmedali. Kes?

 

 

 

20. Mis ühendab järgmisi jalgpalliklubisid: Swansea City, Newport County, Merthyr Tydfil, Colwyn Bay ja Newport County? (Üks siia nimekirja sobiv klubi jäi nimetamata).

 

 

 

 

 

21. Küsitav ansambel on tegelikult alles oma suure võidukäigu alguses, esimene albumgi alles valmimas. Samas on ansambel pakkunud käesoleval aastal palju kõneainet (õnneks küll muusikalises mõttes!). 2007. a. võitsid noortebändide võistluse ja nad kuulutati parimaks noortebändiks Eestis. Nende ülesupitamise on enda südameasjaks võtnud muusikakanal MTV. Pärnust pärit ansamblisse kuuluvad Joosep Järvesaar, Mihkel Mõttus , Rauno Kutti, Kaspar Koppel ja Karl-Kristjan Kingi. Mis ansambel?

 

 

22. David Fincheri sel aastal valminud film käsitleb kurikuulsamaid lahendamata juhtumeid Ameerika kriminalistika ajaloos. End ... ristinud sarimõrvar hoidis hirmu all kogu San Franciscot ja ümberkaudseid piirkondi, saates politseile ja ajalehtedele lugematuid kirju salapäraste sõnumitega. Ta kuulutas oma ohvrite arvuks 13, hiljem koguni kaks tosinat. Politsei suutis ametlikult tõestada ... seotust 5 tapmisega, kuid tema ohvrite hulka kuulusid tegelikult ka elavad. Filmis mängivad Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal jt. Mis film?

 

 

23. Sellel Lähis-Idast pärit toidul (on öeldud, et tegemist on lausa Iisraeli rahvustoiduga) on kitsam ja laiem tähendus. Kitsamas tähenduses on see õlis küpsetatud, peamiselt hernestest või ubadest valmistatav pallikene. Sageli pakutakse neid pallikesi aga hot dogi laadse toiduna, kuhu on juurde lisatud ka muud head ja paremat (näiteks liha). Laiemas tähenduses tähistab see sõna aga Lähis-Ida stiilis kiirtoitu, mis populaarne ka paljudes paikades Euroopas ja Ameerikas. Lisaks tavapärasele täidisele on saadaval ka selle toidu eriversioonid magusasõpradele ja taimetoitlastele. Mis nime kannab see maitsev toit?

 

 

24. Raamatukogude andmebaasist leiame ka Egon Närepi nimelise tegelase. Selle nime all on 1924. a. ilmunud „Luupainajad: komöödia 5 vaatuses”. Märgitakse ka, et tegemist on pseudonüümiga. Oma paremini teatud pseudonüümi all on ta avaldanud lisaks tuntud teostele ka tõlkeid prantsuse ja vene keelest. Nimetage tema tuntuim pseudonüüm.

 

 

25. Praegu kehtiv põhikooli ja gümnaasiumi riiklik õppekava ütleb muu seas: „Muusikaõpetus üldhariduskoolis lähtub … ja … didaktilis-metoodilistest printsiipidest, milles on ühendatud Z. Kodaly meetod ning C. Orffi muusikaõpetuse süsteem.” Kes on kaks punktiiriga varjatud eesti muusikapedagoogi (mõlemad minevikumehed)?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26. Ivan Turgenevi „Isad ja pojad” ühe keskse tegelase, Jevgeni Bazarovi, iseloomustamiseks lõi Turgenev koguni uue sõna. Millise? Bazarovi tegelaskujult on oma iseloomujooned kogunud mitmed tulevased legendaarsed kirjandustegelastest terroristid, anarhistid, ateistid, materialistid jt.

 

 

27. Kes kõneleb?

 

 

28. Millist pealkirja kannab Guatemala maajade kitšee hõimu eepos, mille algtekst pärineb 16. sajandist, esmatrükk 1861. aastast. See sisaldab eelkõige müüte maailma loomisest ja kangelaslugusid. On tänapäeval olulisemaid ajalooallikaid maajade vaimumaailma uurimisel.

 

 

  

 

29. See kunstnik on avaldanud olulist mõju Euroopa kunstile. Tema 1889. a. (83 aastat pärast surma) Pariis eksponeeritud maalid said eeskujuks Vincent van Goghi kompositsioonilaadile, tema kalligraafia joone peenus oli eeskujuks kogu juugendstiilile. Tema lemmikteemaks oli kurtisaanide elu kujutamine. Kes?

 

 

30. Kes on helilooja?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastused:

1. Tomáš Masaryk. Tšehhoslovakkia president 19201935.

2. Marssal Kim Jong Ili abikaasa, president Kim Il Sungi ema Kim Jong Suk. Suure Juhi esimene abikaasa ning Kalli Juhi ema, „Jaapanivastase võitluse kangelanna”, elas 1917–1949

3. Michael Andreas Barclay de Tolly (Ka Peterburis Kaasani katedraali ees tema ausammas)

4. Rotveiler

5. Laine Jänes (sünd. Randjärv)

 

6. Abja-Paluoja

7. Korgi (Corgi)

8. Urvalind

9. Kräsuli (rootsi k. Gräsö)

10. Ruapehu

 

11. Charles Darwin

12. Ungari

13. „Body Shop”

14. Benoit Pierre Emile Clapeyron

15. Elektrilambid (-pirnid)

 

16. Remigija Nazaroviene (Leedu kodanik, poeg Deividas)

17. Ricard Rubio

18. Massimo „Miki” Biasion

19. Matic Osovnikar (Sloveenia)

20. Inglise liigasüsteemis mängivad Walesi klubid

 

21. „BedWetters”

22. „Sodiaak” („Zodiac”)

23. Falafel

24. Peet Vallak

25. Riho Päts, Heino Kaljuste

 

26. Nihilist

27. Andres Ehin

28. „Popol Vuh”

29. Kitagawa Utamaro

30. Antonín Dvořák