AJALUGU

 

1.) See Eestitki valitsenud monarh (eluaastad 1566-1632) kandis täistiitlit: ..., Jumala armust Poola kuningas, Leedu, Ruteenia, Preisimaa, Masoovia, Žemaitija (Samogiitia) ja Liivimaa suurvürst, Rootsi, gootide ja vendide pärilik kuningas. Seitsme aasta jooksul (1592-1599) oli ta samaaegselt nii Rootsi kui ka Poola kuningaks, kuid esimesest sunniti teda peamiselt katoliikluse tõttu loobuma oma onu kasuks. Kes?

 

 

2) See keel oli ametlikuks asjaajamise keeleks ning lingua franca`ks  Ahhemeniidide Pärsia impeeriumis. Umbes 1300 aasta vältel (7. sajandist e. Kr. kuni väljatõrjumiseni araabia keele poolt 7. sajandil p. Kr.) oli see keel kõige kõneldavam kogu Lähis-Idas. Põhiliselt selles keeles on kirja pandud juudi pärimuste kogum Talmud. Arvatavasti oli see keel ka Jeesus Kristuse emakeeleks. Mis keel?

 

 

3) Selle aastatel 317-180 e. Kr. valitsenud dünastia ajal kujunes India klassikalise kultuuri põhialus. Budismist riigiusundi teinud kuningas Ashoka ajal allutas see dünastia enda võimu alla peaaegu kogu India, ühendades sellega India esmakordselt. Mis dünastia?

 

 

4) Tegemist on legendaarse Mehhiko poliitikuga (1879-1919). 1910 Porfirio Diaz'i vastu puhkenud revolutsioonis sai ta riigi lõunaosas tekkinud geriljaarmee juhiks, kuid peale tolle kukutamist Madero poolt järgmisel aastal sattus omakorda viimasega vastuollu ja pidi taas põgenema ja alustama vastupanu, mis kestis kuni ta elu lõpuni, hoolimata vahepealsetest võimuvahetustest. Kuigi lahinguväljal teda lõplikult võita ei suudetud, langes ta varitsuse ohvriks ja tema vägi läks pikapeale laiali. Hiljem on suhtumine temasse olnud vastuoluline, sõltuvalt sellest, kas teda peeti bandiidiks või revolutsionääriks, aegajalt on teda kujutatud Mehhiko rahatähtedel ja mitmed revolutsioonilised liikumised on end tema järgi nimetanud (... istid). Kes?

 

 

5) Näete mehe pilti, kes valitses oma riiki ligi 40 aastat. Kes on pildil?


 

 

 

 

 

 

 

SPORT

 

6)Küsime jalgratturit (jah, ta on ka dopinguga vahele jäänud), kes on enim kordi (seitse) võitnud Tour de France`il mäekuninga tiitli. Parimaks kohaks tuuri üldarvestuses jäi tal teine (aastal 1997).

 

7)See Saksamaa laskesuusataja võitis 1992 Albertville`i olümpial kolm medalit (ind. kuld ja hõbe ning teatekuld). 1994 lisandus teine teatekuld. Maailmameistritiitleid kogunes 1990-1995 kokku seitse. Ta kuulus veel 1997 hõbeda võitnud teatemeeskonda, kuid lõpetas peagi karjääri – oluliselt varem teistest oma põlvkonna Saksa ässadest. Kes? 

 

8)Millise klubi logo näete?


9)See 2.11 pikk tsenter mängis NBA-s 14 hooaega. Selle jooksul võitis ta 2 meistritiitlit, valiti neljal korral All-Stars mängule, võitis ühel hooajal lauakuninga tiitli ja oli pidevalt liiga liidrite seas lisaks lauavõitlusele ka vabavisete tabavusprotsendilt. Play-off mängudes jäi ta plussi selliste legendide vastu nagu Larry Bird, Michael Jordan ja Magic Johnson. Tuntum oli ta aga mitte oma korvpallurioskuste vaid platsikäitumise poolest: ta tegi vastastele karme vigu, ise üritas neid kergelt välja meelitada ja ei öelnud ära ka kaklustest platsil (nt. Birdi, Brad Daugherty ja Charles Barkleyga). Kes?

 

 

10)Ta oli keskkaitsja kohta küll suhteliselt lühikest kasvu (176 cm), kuid see ei takistanud tal saada oma ampluaas maailma üheks parimaks. Ta mängis AC Milanis 532 mängu (enamuse neist kaptenina) ajal, mil klubi kaitset peeti maailma parimaks ja peale tema loobumist võttis klubi tema särginumbri kasutuselt ära. MM-finaalturniiridel oli tal aga pigem ebaõnne: 1982 tuli ta küll maailmameistriks, kuid varumehena platsile ei pääsenud, 1986 ta koondisesse ei kuulunud, 1990 kodumaal toimunud MM-il tuli leppida kolmanda kohaga ja 1994 sai ta turniiri avamängus raskelt vigastada. Finaalmänguks Brasiilia vastu pandi ta küll jalgele ja mängima, kuid penaltiseerias oli just tema see, kes esimese penalti löömisel eksis. Kellest jutt?

 

 

 

 

 

BIO/GEO

 

11)Üks tuntumaid majandeid Eesti NSV-s oli "Estonia" kolhoos Paide rajoonis. Küsime majandi keskuseks olnud alevikku, praegust vallakeskust. See umbes 500 elanikuga alevik asub Türi-Arkma maantee ääres, seal on vallamuuseum, kus saab muuhulgas ülevaate vallas elanud kirjanikust Jaan Lintropist ning tutvuda varem alevikus elanud Toivo Asmeri spordisaavutustega.

 

12)Missuguses riigis asub Minas Gerais`i osariik? 18. sajandil oli see tähtis kaevanduspiirkond (eelkõige kullakaevandus), kus koos kiiresti areneva majandusega õitsesid kunst, arhitektuur ja muusika, kuid seoses kullavarude lõppemisega 19. sajandil tema tähtsus vähenes, kuid endiselt on tegu riigi ühe suurema haldusüksusega.

 

13)Briti polaaruurija John Franklini (1786-1847) juhitud ekspeditsioon siirdus aastal 1845 otsima loodeväila, paraku hukkus selle käigus kogu 129-liikmeline meeskond. Franklinit otsima saadetud hulk päästeekspeditsioone aga andis suure panuse Arktika-uurimisse. Küsime kahe laeva nime, millega Franklini ekspeditsioon teele asus. Mõned aastad varem kasutati neidsamu laevasid ühe teise mehe poolt juhitud teise ekspeditsiooni käigus ning aastal 1841 nimetati laevade järgi kaks geograafilist objekti. Küsime laevade (või geograafiliste objektide) nimesid.  


14) Mis lind on pildil? (piisab ühest sõnast)

 

15) Selle Aafrikas ja Aasias elava kärplase õlakõrgus ulatub 30cm-ni ja kaal kuni 14 kg-ni. Olles lihasööja, sööb ta enam-vähem kõike, kellest jõud üle käib, mh. usse, termiite, skorpione, okassigu,  kilpkonni, väiksemaid krokodille ja madusid (kaasa arvatud mürkmaod) ja samuti armastab rüüstata mesilaspesi. Väidetavalt võib ta provotseerimise korral rünnata suuremate olevuste (mh. inimese) munandeid ja nad kastreerida. Kuna tegemist on paksunahalise ja tigeda loomaga, siis üldiselt kiskjad hoiduvad teda ründamast – kirjeldatud on juhtumit, kus leopardil läks vana, poolpimeda ja poolhambutu looma tapmiseks umbes tund. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEADUS/TEHNIKA

 

16) Kuidas nimetatakse tehnikas kleepuvat plastset seismisel kõvenevat massi? Õiget vastust aitab tuletada mõtlemine Ferenc Molnarile.

 

17)Küsime 18. juunil 1929 sündinud saksa filosoofi ja sotsioloogi. Adorno ja Horkheimeri kriitilise teooria traditsioone jätkates on ta enim tuntud käsitlusega avalikust sfäärist, millele paneb aluse oma teooriaga kommunikatiivsest tegevusest. Eesti keeles on raamatuna 2001 ilmunud "Avalikkuse struktuurimuutus". Kes?

 

18)Küsime briti etoloogi, evolutsioonibioloogi ja populaarteaduslikku kirjanikku (sünd. 1941). Tuntuse saavutas ta 1976 ilmunud raamatuga "Isekas geen", mis populariseeris geenikeskset lähenemist evolutsioonile ning tõi sisse mõiste "meem", mida üritas kasutada kultuurievolutsiooni kirjeldamisel. Praeguseks on see mitmeid bestsellereid avaldanud Oxfordi professor üks maailma mõjukamaid intellektuaale. Ta on valjuhäälne ateist, ilmalik humanist ja skeptik, keda tema veendunud ja raevuka evolutsionismi pärast on nimetatud ka Darwini rotveileriks. Kes?

 

19)Missugust nime kannab ka "inimkonna hälliks" nimetatud Tansaanias, Serengeti tasandikul Ngorongoro kaitsealal asuv kuristik, kust Louis ja Mary Leakey poolt 1950-ndatel alustatud väljakaevamiste käigus on leitud suurel hulgal inimese varast evolutsiooni seletada aitavaid fossiile ja tööriistu.

 

20) See tuntud Itaalia relvatootja loeb oma rajamisaastaks 1526, kui Veneetsia maksis ühele relvasepale 296 tukatit 185 arkebuusitoru eest, olles nii üks maailma vanimaid firmasid. Firmat on traditsiooniliselt edasi antud isalt pojale ja ta seniajani samale perekonnale ning arve selle müügitehingu eest asub firma arhiivides. Firma toodab laia valikut erinevat tüüpi käitulirelvi, mida kasutatakse nii tsiviilelanike, politsei, kui ka sõjavägede poolt, firma relvi loetakse hästi valmistatuteks, kestvateks ja usaldusväärseteks. Sama nime kannab ka üks Chevrolet' auto. Mis firma?

 


 

 

 

 

 

 

KULTUUR

 

21)“Utoopiad näivad nüüd hoopis teostatavamad kui varem arvati ja meie ette kerkib hoopis isemoodi mure: kuidas nende tegelikku teostumist vältida? Utoopiad on teostatavad, elu liigub utoopiate suunas ja võib-olla jõuab kätte uus sajand, kus vaimuinimesed ja üldse kõik haritud rahvakihid hakkavad mõtlema, milliste vahenditega vältida utoopiaid ja pöörduda tagasi mitteutoopilisse, vähem “täiusliku” ja vabama ühiskonna juurde.”

Tegemist on Nikolai Berdjajevi (Nicolas Berdiaeff'i) poolt kirjutatud eessõnaga romaanile, mille pealkiri on pärit Shakespeare'i “Torm”-ist. Küsime romaani autorit ja pealkirja.

 

22)See naine sündis 19. detsembril 1915. Boheemlikud vanemad tema eest suurt ei hoolitsenud, maailmasõja ajaks andis väeteenistusse kutsutud tänavaakrobaadist isa tüdruku oma ema hoole alla, kes töötas lõbumajas kokana. Oma ainsa lapse (tütre) sünnitas meie küsitav vaid 17-aastaselt, paraku ei jätkunud ka temal palju aega oma tütre eest hoolitsemisele ning kaheaastaselt suri laps meningiiti. Ka meie küsitavale ei olnud antud vanaks elada, viimastel eluaastatel oli ta tervis väga halb ning vaid 47-aastaselt, 11. oktoobril 1963 suri ta maksavähki. Mõni tund hiljem, kuulnud oma kauaaegse sõbra surmast, lahkus infarkti tagajärjel siit ilmast Jean Cocteau. Kes oli see naine?

 

23) Me kõik teame Andrus Kivirähu romaani "Rehepapp". Raamatus on ära mainitud ka rehepapi (ees)nimi, seda küsimegi!

 

24) Küsime piltidel olevat filminäitlejat, kelle tuntumate rollide seas on Nottinghami šerif ja Grigori Rasputin. Viimase aja tõenäoliselt tuntuima rolli jätsime nimetamata.


 

25) Nimetage 1990-ndate keskpaigas populaarne olnud, Bristolist alguse saanud muusikastiil, mille tüüpilisteks esindajateks olid näiteks Massive Attack, Portishead ja Tricky.

 

 

 

 

IGASUGUST

 

26)Nõukogude malekool oli muust maailmast niivõrd palju ees, et kui 1970 ja 1984 korraldati matšid Nõukogude Liit – Muu Maailm, siis lõppesid need mõlemad NSVL-i võiduga (kuigi napilt). Küsime kes mängisid nendes matšides Muu Maailma esimesel laual? (esimene võitis 1970  Spasski vastu (ühes partiis asendas viimast Stein) 2,5:1,5; teine kaotas 1984 Karpovile 1,5:2,5)

 

27) Kuidas nimetatakse seda kreeka tähestiku tähte? Kvantmehaanikas tähistab see lainefunktsiooni.


28) Autor?

 

29)Tegemist oli 1980te lõpul kokku tulnud staaride kogumiga, kes moodustasid ansambli juhuslikult – nimelt said nad kokku, et teha B-poole laul ühele George Harrisoni singlile. Üks neist sattus sinna seltskonda näiteks tänu sellele, et Harrison oli oma kitarri tema poole unustanud. Nad andsid välja omanimelise albumi (... Vol 1.), kus bändi liikmete nimede asemel kasutati pseudonüüme, legendi järgi oli tegu poolvendadega, kes sama perekonnanime juures omasid eesnimesid Nelson, Otis, Lefty, Charlie ja Lucky. Album sai 1988 Grammy Aasta Albumi kategoorias, kuid aasta lõpul suri Roy Orbison (“Nelson”). Ilma temata jätkati veel paar aastat ja anti välja ka teine omanimeline album (... Vol 3.), mis oli aga vähemedukas. Mis ansambliga on tegu?

 

 

30)Sellel nümfil oli kaunis hääl. Sestap lasi Zeus tal lahutada Hera meelt tollele lugusid rääkides, samas kui ta ise kasutas viimase hõivatust ära, et oma armukesi külastada. Lõpuks

sai Hera asjale jälile ja karistas nümfi ja võttis talt kõnevõime, lubades vaid korrata kuuldud lauseid. Hiljem armus nümf Narcissosesse ja kui too ta ära põlgas, haihtus pikapeale ja temast jäigi järgi ainult hääl. Mis oli selle nümfi nimeks?

 

 

 

 

 

 

vastused

1.) Sigismund (Zygmunt III Wasa)               LN

2.) Aramea                                                     VK

3.) Maurjad                                                    VK

4.) Emiliano Zapata                                       LN

5.) Francisco Franco                                      LN

6.) Richard Virenque                                     VK

7.) Mark Kirchner                                          VK

8.) Calgary Flames                                         LN

9.) Bill Laimbeer                                            LN

10.) Franco Baresi                                         LN

11.) Oisu                                                        VK

12.) Brasiilia                                                  VK

13.) Erebus ja Terror                                      VK

14.) Kardinal                                                 LN

15.) Meemäger                                               LN

16.) Kitt                                                         VK

17.) Jürgen Habermas                                    VK

18.) Richard Dawkins                                               VK

19.)Olduvai                                                   VK

20.) Beretta                                                    LN

21.) Aldous Huxley, “Hea uus ilm”              LN

22.) Edith Piaf                                                           VK

23.) Sander                                                    VK

24.) Alan Rickman                                        VK

25.) Trip hop                                                  VK

26.) Bent Larsen ja Ulf Andersson               LN

27.) Psii                                                          LN

28.) Ado Vabbe                                             VK

29.) Traveling Wilburys                                 LN

30.) Echo                                                       LN

 

 

 

 

LN = Lauri Naber

VK = Vallo Kask