Tartu mälumäng 1.11.2006

(küsimused Kvart: Rein Ets, Rein Parts, Koit Nook, Tiit Naarits, Leino Pahtma)

 

 

1. Meie kõnekeeles tähistab mõiste „tohuvabohu“ segast kaootilist olukorda. Sõna on pärit Piiblist, õieti on see I Moosese raamatu 2. peatükis olevate „tohu“ ja „bohu“ liitmisel tekkinud sõna. Kuidas on need sõnad eesti keelde tõlgitud?

 

2. On olemas Briti Neitsisaared ja USA Neitsisaared. Milliselt riigilt ostis USA selle valduse 1916. a. 25 miljoni dollari eest?

 

3. Millise nime all tunneme paremini 1905. a. Venemaal asutatud Rahva Vabaduse parteid? Sellega ühte fraktsiooni kuulus ka enamik Eesti alalt Riigiduumasse valitud saadikuid.

 

4. Kes on pildil?

 

5. USA ajalukku on jätnud märkimisväärse jälje Bushide perekond. Lisaks kahele presidendile ka sellega, et praegune president George W. Bush ja tema vend Jeb on olnud üheaegselt kubernerid – esimene Texases (1994–2000), teine Floridas (aastast 1999). Samas pole nad esimene vennaste paar, kes olnud korraga kuberneri ametis. Kes olid esimesed (piisab perekonnanimest)? Ka see perekonnanimi ei vaja erilisi kommentaare.

 

6. Käesoleva aasta 14. augustil toimus üpris ebatavaline sündmus – üks riik loovutas ÜRO survel teisele vaidlusaluse 1000 km2 suuruse ja ligi 300 000 elanikuga Bakassi poolsaare. Kohalikele see väga ei meeldinud, sealne enesemääramisliikumine kuulutas vahetult enne seda välja Bakassi Demokraatliku Vabariigi. Mis riigid tehingus osalesid?

 

7. Millises riigis asub 1946. a. loodud ja 1126 km2 suurune Darwini looduskaitseala, millest 60% hõlmab maismaa ja 40% veehoidla alla jääv ala. Looduskaitsealal jälgitakse mh. veehoidla mõju ümbritsevale loodusele, jõhvikate kasvu, lindude eluviise jm.

 

8. Kes on see Kesk- ja Lõuna-Ameerikas elutsev pesukarulane?

 

   

 

9. Selle hõbevalge ja hästi töödeldava metalli avastas 1751. a. Rootsi mineraloog Axel Fredrik Cronstedt. Looduses esineb ta ainult ühenditena, näiteks pentlandiit ja milleriit. Hapetega reageerib, leelistega mitte. Kasutatakse metallurgias, katalüsaatorina vedelate rasvade tahkestamisel (näiteks margariini tootmisel), akude valmistamiseks. Venemaal on selle metalli nimeline linn. Milline metall?

 

10. Milline jõgi? See algab Tudu lähedalt ja suubub Soome lahte, voolab kohati 20 m sügavuses kärestikulises sängis. Oli kuni 20. sajandi keskpaigani ilus ja kalarikas jõgi, kus kudesid lõhed. Praegu on Eesti reostunuim jõgi. Sinna suunatakse suur osa Virumaa solgist, mis tekib Kiviõli keemiakombinaadis, Püssi plaadivabrikus jm. Kui eksite vastamisel ühe tähega, on vastuseks Väike-Emajõe lisajõgi ja punkte ei saa!

 

11. Äsja lõpetas Michael Schumacher oma 16. Vormel-1 hooaja. Ta osales 248 etapil ja sai enda nimele kõikvõimalikke sarja rekordeid. Üks mees tegi aga kaasa 256 etapil, olles sellega ainsana Schumacherist staažikam. Kes?

 

12. Kes? Ta tuli 1986. a. Argentiina jalgpallikoondises maailmameistriks, ehkki oli kuni selle ajani elanud suurema osa oma elust poliitilistel põhjustel Hispaanias, kus võitis Madridi Realiga kahel korral UEFA karika. Tema eduka mängijakarjääri jätkumist takistas haigestumine hepatiiti. See-eest on ta olnud edukas treener (Tenerife, Real, Valencia), tuntud kommentaator, ajakirjanik, jalgpallipublikatsioonide autor ja luuletaja. Kannab hüüdnime Jalgpalli filosoof.

 

13. Tšehhi paremaid sportlasi, maailma paremaid naissuusatajaid ja Torino taliolümpia üks kangelasi Kateřina Neumannová on võitnud taliolümpiamängudelt 1 kulla, 4 hõbedat ja 1 pronksmedali. Millisel suvealal on ta aga saanud Euroopa meistrivõistlustelt 1995. a. pronksmedali? Atlanta olümpial pidi ta leppima samal alal haigestumise tõttu 18. kohaga.

 

14. Neil päevil meie hulgast lahkunud Aleksander Tammert seenior oli esimene eestlane, kes ületas kuulitõukes 18 m piiri (18.10 – 1968. a.). Kes eestlastest ületas aga esimesena 16 ja kes 17 m piiri?

 

15. Näete pildil Indiana Pacersi korvpalliklubi üht edukaimat mängijat Reggie Millerit kandmas klubi vormi (praegu seda enam ei kasutata), mille disainis 1989. a. üks mitmekordne olümpiavõitja. Kes?

 

 

16. 1884. a tegi üks Berliini üliõpilane ühe väga olulise leiutise. Nimelt torkas ta ühe metallketta serva lähedale spiraaljoonele rea ruudukujulisi augukesi. Kui ketta taha asetada pilt, on korraga näha ainult ühe augu taga olev pildiosa (täpp). Kui ketas pöörlema panna, liigub esimene ülemine auk üle pildi ülemise serva ja teeb nähtavaks esimese pildirea täpp täpi järel. Järgmine, teine auk liigub üle teise pilditäppide rea jne., kuni viimase auguni. Nii saavad ühe kettatiiru jooksul üksteise järel nähtavaks kõik pilditäpid. Kui ketas tiirleb suurel kiirusel, näeme aukudest kogu pilti, mis ketta taga asub. See on võimalik, sest mulje esimesest täpist jääb silma püsima seniks, kuni ketas on ka pildi kõik järgnevad täpid „kokku kogunud“. Pilditäppide heleduseaste anti edasi saatjas asuva fotoelemendi, sidekanali ja vastuvõtjas asuva valgusallika kaudu. Mis leiutisega on tegemist?

 

Jamie & Adam

17. Pildil olevate härrasmeeste nimed on Jamie Hyneman ja Adam Savage. Milline populaarne telesaade neid ühendab?

 

18. Vana-Kreeka on pärandanud meile mh. ka nn. Naerva filosoofi ja Nutva filosoofi. Esimese teaduspärandisse kuulub eelkõige atomistlik teooria, teine pidas maailma iseloomulikumaks omaduseks pidevat liikumist ja vaheldumist. Kes nad olid?

 

19. See prantsuse matemaatik ja mehaanikateadlane (1736–1813) sai juba 19-aastaselt Torino Kuningliku Suurtükiväekooli professoriks. Kirjutas põhjapanevaid töid algebra, diferentsiaalarvutuse, diferentsiaalvõrrandite ja arvuteooria alal, oli variatsioonarvutuse rajaja. Üks liikumisvõrrandeid kannab selle mehe nime. Kes?

 

20. Eesti Teaduste Akadeemial on praegu 57 liiget. Nende hulgas on ainult kaks põllumajandusteadlast, EPA vilistlast. Esimene on EPA lõpetanud 1954., teine 1956. a. Nimetage mõlemad!

 

21. Käesoleva aasta septembris esitas üks eestlane USA kirjastusele oma ingliskeelse romaani „Lux Gravis“ („Raske valgus“) käsikirja. Kirjastus „Fantaasia“ tegi autorile ettepaneku see raamat ka eesti keeles avaldada. Küsimusele, miks mitte kohe eesti keeles ja kohalikule lugejale, vastas autor nii: „Kui ma suudan inglise keeles kirjutada, siis ma seda ka teen. Isegi väga väike ingliskeelne lugejaskond on umbes tuhat korda suurem kui väga suur eestikeelne lugejaskond. Ja isegi väga väike honorar ingliskeelse raamatu eest on umbes tuhat korda suurem kui honorar eestikeelse raamatu eest.“ Küsime tsiteeritud autorit?

22. 1975. a. ilmus „New York Times’i“ esikaanel nekroloog ühele kirjanduslikule kangelasele. Kellele?

 

23. Märtsis lõi Suurbritannia kuninganna Buckinghami palees rüütliks Thomas Woodwardi. Mis nime all tunneb seda meest maailm?

 

24. Nimetage helilooja ja ooperi pealkiri?

 

25. Kes on kunstnik?

 

 

 

 

 

26. 1. märtsil 1906.a. hakkas Tartus ilmuma uus ajaleht „Isamaa”. Selle toimetajaks oli tuntud luuletaja ja haridustegelane. Kes?

 

27. Küsitav kunstnik on sündinud Tartus, lõpetanud keskkooli Jõgeval ja 1980. a. Tartu Ülikooli. Enda kohta on ta öelnud, et temal kunstnikuks saamise pabereid pole, aga tal on selleks saamise elavad mälestused. Nooruses oli tema hüüdnimi Vivaldi, 1980. aastate I poolel lõi ta Viljar Valdi varjunime all võimsaid hüperrealistlikke linnavaateid. Kunstnik on öelnud: „Pseudonüüm aitas mul maalida stiilis, mis oli vanemate tegijate pärusmaa.“ Viljar Valdit kiideti tol ajal taevani, samal ajal kui kodanikunime all välja toodud tööd pälvisid vaid kriitikat. Kes?

 

28. Tuntud ärimehe ja Eesti eksiilvalitsuse majandusministri Oskar Lõvi romaanitriloogia 2 esimest osa ilmusid Jaan Järvlase pseudonüümi all 1965. a. Torontos. 2005 avaldati Eestis need koos käsikirja jäänud 3. osaga autori poja Tõnis Lõvi toetusel õige nime all. Raamatute üldpealkirjale „Kolm naist” lisandub igas osas üks naisenimi. Nimetage need.

 

29. Pildil olev daam on kuuekümnene, aga riietub nagu kuueteistkümnene. Oma laulude, ettevõtlikkuse ja efektse välimusega on ta saanud kümneid kuldplaate ja teeninud sadu miljoneid dollareid. Omal kombel on ta välimus ka tõsiseid teadlasi inspireerinud. Kes?

 

 

 

30. Kellele kuuluvad järgmised read: „Eestlaste juhmiks tunnistamise aktsioon ehk „Miljonimäng“ – mälumängus, kus küsimusi esitatakse seinast seina ja aegade algusest tänapäevani, võib edukas olla vaid indiviid, kelle pea on suur prügikast, mis talletab vajalikke teadmisi läbisegi infomüraga.“?

 

Vastused:

1. „Tühi“ ja „paljas“ („Maa oli alguses tühi ja paljas“).

Venelaste „dohuj“ ja „pohuj“ on sama algupära                                                 KN

2. Taani                                                                                                                        KN

3. Kadetid (Konstitutsioonilised demokraadid)                                                  TN

4. Haile Selassie I. Etioopia keiser 1930–36 ja 1941–74                                               LP

5. Rockefellerid. Nelson 1959–73 New Yorgis ja Winthrop 1967–71 Arkansases        LP

6. Nigeeria (andis), Kamerun (sai)                                                                                 KN

7. Venemaa (jutt Rõbinski veehoidlast)                                                              LP

8. Kinkažu ehk pisikaru                                                                                                LP

9. Nikkel                                                                                                                      RE

10. Purtse. Pikasilla kandis suubub Emajõkke Purtsi                                                      RE

11. Riccardo Patrese                                                                                                    RP

12. Jorge Valdano                                                                                                        LP

13. Mägijalgrattasõit                                                                                                     LP

14. Arnold Viiding (16.06 – 1935), Feliks Pirts (17.01 – 1955)                                    RE

15. Florence Griffith-Joyner                                                                                          LP

16. Nipkowi ketas                                                                                                        TN

17. „Müüdimurdjad” („Mythbusters“)                                                                TN

18. Demokritos, Herakleitos                                                                                         LP

19. Joseph Louis de Lagrange                                                                                       RE

20. Loit Reintam, Hans Küüts                                                                                       RE

21. Mart Sander. Varasemad raamatud „Mercator“ ja „Z, the Terminal Letter“  RP
22. Hercule Poirot. 1975. a. ilmus Agatha Christie romaan „Eesriie“                  RP

23. Tom Jones. Teenete eest muusikatööstuses                                                 KN

24. Gaëtano Donizetti, „Armujook“                                                                               RE

25. Kuzma Petrov-Vodkin                                                                                            RE

26. Ernst Enno                                                                                                              KN

27. Ilmar Kruusamäe                                                                                                    RP

28. Alma, Klaara, Viktooria                                                                                          KN

29. Dolly Rebecca Parton                                                                                             RE

30. Robert Lepikson                                                                                                     RP