Tartu individuaal 15.03.2008. Küsimused Rein Ets, Tiit Naarits, Lauri Naber

 

1. Mõisahoone oli sel kohal juba 1376. aastal ja siis kandis ta nime Wollust. 1887.a. valmis mõisnik August von Sieversil esinduslik historitsistlik peahoone. Seda on laastanud sõda ja tulekahjud, korduvalt on teda ümber ehitatud, kaasaegne torn selles asuva Tornikohvikuga valmis alles mõni aasta tagasi. Kus see hoone asub?

 

 

 

2. Kes on kunstnik?

 

 

 

3. Ta võitis spordis kõik, mis võita andis, oma riigi kõigi aegade parimaks valitu. Kes?

4. Laialtlevinud sibullill, Eestis üle 70 sordi. Mis lill?         

5. Kes?           

  

                        3                                                 4                                               5


 

6. Teda (eluaastad 1475-1507) kasvatati saama vaimulikuks ning tehti 15-aastaselt Pamplona piiskopiks ning 18-aastaselt kardinaliks. Tänu vanema venna surmale (kuhu teda peeti segatuks) avanes tal võimalus teha sõjaväelist karjääri ja 1498 sai ta esimeseks, kes loobus kardinaliametist. Tema meetoditest vaimustus Niccolo Macchiavelli, kelle teos  “Valitseja” on suuresti just küsitavale pühendatud. Kes?          

 

7. Riikide iseseisvumine on viimase poole sajandi jooksul toimunud märgatavate lainetena: 1960. ja 1991.a. iseseisvusid 18 riiki, aastail 1976 - 1990. kokku ainult 10 riiki. Tänaseks viimased Aafrika riigid iseseisvusid, s.t. said ÜRO liikmeteks vastavalt 1990. ja 1993. aastal. Viimased 15 aastat ei ole Aafrikasse tekkinud ühtki uut riiki. Nimetage mõlemad riigid!

 

8. Mis nime kandis Piibli järgi viimane heebrea kohtumõistjatest, prohvet kes pani ametisse kaks esimest Iisraeli kuningat Sauli ja Taaveti?

 

9. Esimest korda pärast 1952. aastat ei kandideeri tänavustel USA presidendivalimistel  ametisolev president või asepresident. Küll on aga allesjäänud kandidaatide hulgas Senati liikmed. Riigi ajaloos on Senatist otse presidendiks valitud vaid kaks inimest: Warren Harding 1920. aastal ja .... Kes on teine?

 

10. Igal Riigikogus esindatud erakonnal on oma ajaleht. Mis nime kannab Erakonna Eesti Rohelised ajaleht?   

 


 

11. Ikterus ei ole haruldane häda, tõenäoliselt mõnelgi meie hulgast on see olnud. Tegemist ei ole haiguse või tõvega, vaid sümptomiga, haiguse tunnuste kompleksiga. Ikterus võib olla täiesti iseenesest üleminev (nn. füsioloogiline ikterus) kui ka väga raskele ja ravimatule haigusele viitav. Igal juhul hakatakse ikteruse korral meid tõsiselt uurima. Ikteruse äratundmine ei ole keeruline, seda põhjustava haiguse ravi võib küll väga keeruline olla. Milles avaldub ikterus?

 

12. Melilotus albus ehk valge ... on liblikõieliste sugukonna taim ja kannab rahvasuus nimesid maarjamalts, orjavits. Tugeva ja meeldiva lõhnaga, kõrgusega kuni 1,2 meetrit. Levinud kogu maailma parasvöötmes ja kasvatatakse ka kultuurtaimena loomasöödaks, ravimtaimeks, parfümeeriatooraineks. Sageliesinev on ka Meliolotus officinalis e. kollane... , eelistab lubjarikast pinnast ja seetõttu rohkem Põhja-Eestis esinev, temast valmistatud plaaster, nn. roheline või melilotiplaaster oli veel viiskümmend aastat tagasi igas apteegis müüdav laiatarberavim. Suure kumariinisisalduse tõttu  kumbagi taime loomad õitsemise ajal ei söö. Mis taim?  

  takin.jpg - 35768 Bytes

  

13. Seda Bhutani rahvuslooma (õlakõrgus üle meetri, kaal kuni 350 kg) peetakse üheks võimalikuks Kuldvillaku legendi aluseks, kuna ühel tema kolmest alaliigist on kuldkollakas karvkate ning arvatakse, et Kolhisesse võis sattuda just tema nahk. Viimasel paaril aastal on neid olnud näha ka Tallinna Loomaaias. Mis loomaga tegu?

 

14. Käesolev aasta tuleb kahe ajaloolise looduskatastroofi juubeliaasta. Esimene mats oli 30. juunil ja teine 28. detsembril 1908. aastal. Esimene muutis tundmatuseni loodust, teine purustas kaks linna ja tappis üle saja tuhande inimese. Nimetage mõlema katastroofi asupaigad!  

 

15. Berberis vulgaris on kuni 5 m kõrguseks kasvav puu, aga tavaliselt ilupõõsas ja hekitaim, millel on mitmeid dekoratiivvorme ja kannab rahvasuus nimesid paaberits, paburitski. Õied on kollased, marjad punased, meeldiva hapu maitsega ja neist valmistatakse populaarseid lutsukomme, tarretisi ja morssi. Hapud ja söödavad on ka taime lehed. Koort ja juuri kasutatakse riide värvimiseks, väärispuidust saab iluesemeid ja ehteid. Taime on põllumajanduspiirkondades armutult hävitatud, sest ta on kõrreroosteseene vaheperemees. Mis taim?

 

16. See keerulise elukäiguga Eesti teadlane sündis 1883.a. Padise lähedal. 1905.a. visati Peterburi elektrotehnika koolist välja ja pandi vangi, sealt edasi iseõppija. Vabadussõja ajal ülemjuhataja staabi majandusülem, II maailmasõja ajal tegi Eestis oma igapäevast tööd, aga sai selle eest pärast sõda ordeni Vapra töö eest suures isamaasõjas, sai teeneliseks teadlaseks, teaduste doktoriks, akadeemikuks ja Stalini preemia laureaadiks. Suri 1950. Tema poeg sai 1952.a. tollase EPA diplomi nr. 1. Kes?      

 

17. Küsime kaht teadlast, kes elasid ühel ajal, aga kunagi elus kokku ei saanud. Üks oli inglane eesnimedega James Clerk (s. 1831), kes tegeles kõigega, mida tolleaegne füüsika ja matemaatika üldse teadis: formuleeris elektrodünaamika põhivõrrandid, ennustas valguse rõhu olemasolu, pani aluse statistilisele füüsikale jpm. Teine mees oli itaallane eesnimedega Antonio Luigi Gaudenzio Giuseppe (s. 1830), kelle perekonnanimi langeb kokku ühe Lombardia madalikul oleva linna nimega. Teineteisest sõltumatult lõid nad varraskonstruktsioonide sisejõudude määramise graafilise meetodi, mis on teoreetilise mehaanika põhitõdede hulka kuuluv asi ja kannab nende nimesid. Kellest on jutt?

 

18. See ennekõike Läänemerele omane ühemastiline ja ühepurjeline laevatüüp tekkis kümnendal sajandil. Kuigi see tegi kehvemate tuuleolude puhul sõitmise keerulisemaks, vajas temaga hakkama saamine väiksearvulist meeskonda. Tema õitseaeg oli 12-13. sajandil kui arenev Hansa Liit vajas odavaid ja mahukaid kaubalaevu, samuti kasutati teda vahel ka sõjalaevana. 14. sajandi algusest saadik hakkas ta kaduma, kuna tekkisid uued ja paremad laevatüübid. Millisest laevast jutt? 

 

19. Küsitav sarnaneb oma ehituselt rasvadega ning kujutab endast olulist rakumembraanide koostisosa. Aine on tähtis närvirakkude toitaine, mistõttu ta soodustab mälu- ja kontsentreerumisprotsesse. Lisaks aitab see  hoida vere normaalset kolesteroolitaset, parandab naha üldseisundit ja pidurdab isegi juuste väljalangemist. Looduses leidub seda ainet kõige rohkem sojaubades. Mis aine?

 

20. See on maailma kõigi aegade enimtoodetud automudel, tootmine algas 1966.a. ja kestab tänaseni. 2006. aastaks oli neid autosid valmistatud 31,6 miljonit.  Erinevalt kuulsast VW Beetlest (Põrnikast), millised olid kõik (21,5 miljonit) üht nägu, on küsitavaid  palju erinevaid variante ja üht näete ka fotol. Mis firma? Mis mudel?            

 

 

21. Eurooplastele avastas selle 1625 Willem Janszoon. Hollandlased nimetasid maa Uus Hollandiks ja kaardistasid rannajoont, kuid püsivat asustust ei rajanud. 1770 kuulutasid inglased maa idaosa endale kuuluvaks ja rajasid esimese püsiasustuse 1788, nimetades selle Port Jacksoniks, lääneosa kuulutasid nad formaalselt enda omaks 1829. Kohalik elanikkond vastavalt ajastu tavadele suretati välja või suruti ebasoodsamatesse tingimustesse. Millise tänapäevase riigiga on tegu?

 

22. Rahvasuu pajatab, et Tedremägedena tuntud seljakud on algselt Kalevipoja künnivaod. Seal, kus hobune kusi, tekkis seljakute vahele Sinijärv ehk Suurjärv. Järvestikku kuuluvad veel Valgejärv, Roheline järv, Linaleojärv jt. Koledale tekkele vaatamata on Sinijärv e. Suurjärv Eesti puhtaim ja läbipaistvaima veega järv, vee läbipaistvus 15 m, järve sügavus kuni 8 meetrit, s.t. põhi paistab täies ulatuses. Kõik järved on allikatoitelised. Mis järvestik?       

 

23.  Tänapäeval on maailmas ainult neli riigilippu, mille üheks põhivärviks on oran¾. Üks neist on Iiri Vabariik, nimetage ülejäänud 3!           

 

24. See saar on suur 390 km2 ning sellel elab umbkaudu 2000 inimest. Peaasjalikult on kohalikud endiste väljasaadetud kurjategijate järeltulijad. Eurooplaste jaoks avastati saar võrdlemisi hiljuti – 1910.a. külastas saart hollandlasest mereväeohvitser Van Steyn van Hensbroek. Vaatatamata oma väiksusele on saar turistide hulgas ülipopulaarne, eriti meeldib külastajaile saarel asuv rahvuspark ning sealne ainulaadne fauna. Mis saar?

 

25. Mis riik? Pealinn sai linna õigused 1413 ja seal on ca 1,6 milj. elanikku.

 


26. 1932.a. valmis ühes Euroopa pealinnas 9 m kõrgune ratsamonument rahvuskangelasele (ca 1370...1424) ja see on tänaseni maailma suurim ratsamonument. Mis linnas? Kelle monument? 

 

27. Mees maailma muusikute absoluutsest tipust, sünd. 1947.  Tema 30.-ks sünnipäevaks kirjutas Arvo Pärt  oma „Tabula rasa“, mille maailma esiettekandjaks küsitav oli. Oma 50.-ks juubeliks asutas omanimelise orkestri, millega oma 60. sünnipäeval ka Tallinnas esines. Kes?

28. See nelja tugipiilariga metalltuletorn valmis 1877.a., on maapinnast 39,5 ja merepinnast 65 meetrit kõrge. Läänemere piirkonna ainus omalaadne. Kus ta asub?

    

                     26.                                               27.                                          28.

29. Mis linn?

30.  See 30-meetrine sammas püstitati Rooma Senati käsul, et austada keisri kahte sõjakäiku daaklaste vastu ja on kaetud reljeefidega, mis neid retki kirjeldavad. Sammast tuntaksegi keisri nime järgi ja ta asub sama keisri nimelisel väljakul. Nimetage see keiser (või sammas)!

 

                                            29.                                                                      30.

 

31. 1846.a. valmis maailmakirjanduse klassikaks saanud romaan, mida on tõlgitud enamvähem kõigisse kultuurkeeltesse. Romaani põhjal on tehtud draama- ja muusikalavastusi, mitmeid filme. Viimane, 4-osaline telefilm valmis 2006.a., lavastaja Suzanne White, osades Richard McCabe, Tara Fitzgerald, Andrew Buchan. Romaanist võib rääkida nii ja naa, SL Õhtuleht teeb seda selliselt (tsitaat rubriigist tibilektüür):

No tegelt eksju on ... mingi orvuks jäänud t¹ikk, ta pole eriti ilus ega midagi, suht tavaline tibi siuke. Aga draamat talle meeldib teha, samas ega ta nagu ei ütle ka kohe välja, kui miski eriliselt pinda käib, muudkui kannatab ja ohkab taeva poole, kui ebaõiglane see eluke ikka on. No muidugi elab ... vanal ajal ja läheb koduõpetajaks, nagu tol ajal mindi. ... lapsepõlv oli ka ilge jama, tädi ja nõbud muudkui kiusasid ja tema ikka midagi ei teinud. Kui ta aga juba Edward Rochesteri juurde tööle saab, siis läheb elu paremaks. No tekib armastus ja värki neil, aga et ikka asi oleks võimalikult keeruline, siis ega nad ju kohe õnnelikult lõpeta, ikka elu keerdkäigud ja intriigid särki-värki. No lõpuks muidugi saab pisardada kõvasti ja üldse väga liigutav teos on, ainult mahukas teine.

Nimetage autor ja romaani pealkiri!             

 

32. Kes?

 

 

33. 2006.a. romaanivõistluse I auhinna sai Väikesed vanamehed. Autor on üle kümne aasta ajakirjanik olnud, sellest suurem osa Eesti Päevalehes ja ajalehe kirjastamisel see debüütromaan ilmuski. Kes on autor?

 

34. 1974.a. hakkas lavakunstikateedrit lõpetama VI lend, diplomitööks oli „Suveöö unenägu“. Tudengitele ootamatult võeti lugu otseetendusena TV mägukavva. Kursusejuhendaja Grigori Kromanov oli Eestist ära, tudengid tahtsid streikima hakata ja esinemise ära jätta. Kõigile tehti ühemõtteliselt selgeks, et organiseeritud vastuhaku korral ei näe diplomit keegi ja kateedrit ähvardab sulgemine. Leidus aga üks mees, kes võttis tule enda peale, telestuudiosse ei ilmunud ja etendus jäigi ära. Diplomi sügisel rektori sekretäri käest siiski sai. Näitlejatöö kõrvalt on loonud muusika lavastustele „Härra Huu“, „Berangeri laulud“, „Dekameron“, avaldanud CD „Luguauk“. Kellest on jutt?           

 

35. 2007.a. lõpus kaotas tantsumaailm oma suurmehe. 80. eluaastal suri prantsuse koreograaf, kelle balletispektaaklid, mis leidsid aset staadionitel ja spordihallides, viisid 1960-tel tantsu laiema auditooriumi, iseäranis noorte ette. Tema tegevus vähendas vahet balleti ja moderntantsu vahel. 2002.a. esines tema trupp lavastusega „Ballet for Life“ ka Tallinnas. Kellest on jutt?     

 

36. Muusikateadlased ja plaadifirmad on heliloojaid järjestanud ka nende loodud muusika kogupikkuse järgi, nii on L. v. Beethoovenil muusikat 120 tundi, G. Verdil 87 tundi ja mõlemad mehed mahuvad kõigi aegade edetabeli esikümne lõppu. Kaks meest on aga eraldi klassist, kirjutatud muusikat vastavalt 340 (kaks nädalat ööd kui päevad järjest!) ja 303 tundi.

Nimetage nad! Sündinud vastavalt 1732 ja 1685.

 

37. Koosseisus Alex Turner, Jamie Cook, Matt Helders ja Nick O'Malley esinev rockansambel on brittide viimaste aastate üks lemmikud. Nende mõlemad siiani ilmunud kauamängivad „Whatever People Say I Am, That's What I'm Not“ ja „Favourite Worst Nightmare“ on nautinud nii müügiedu, kriitikute kiidulaulu kui ka auhinnasadu. Näiteks on mõlemad albumid saanud Suurbritannia tähtsamate muusikaauhindade galal Brit Awards aasta albumi tiitli. Mis ansambel?

 

38. Kes?                                                        

                                              

 

39. Mis pill?

 

40. Barkarool on Itaaliast pärinev  tavaliselt 6/8 või 12/8 taktimõõdus gondlilaul. Ooperitesse on barkaroole loonud enamik  itaalia heliloojaid. Nüüd kuulete aga ilmselt maailma tuntuimat barkarooli, ooper on Vanemuise käesoleva hooaja ja suvise Saaremaa ooperifestivali  mängukavas ja tema autor ei ole itaallane. Kes on helilooja? Mis ooperist on barkarool?

 

41. NBA-s on kaks mängijat hakkama saanud sellega, et on playoffide keskmiste näitajate poolest teinud triple-double'i (st. nende poolt visatud punktide, võetud lauapallide ja antud söötude keskmine playoffis olid kõik üle 10). Üks neist sai 1962 neljas mängus kirja 28,75 punkti, 11,0 söötu ja 11,0 laupalli, teise numbrid olid 2007 (12 mängu juures) vastavalt 14,6; 10,9 ja 10,9. Kes?     

 

42. Viimase aja üks suuremaid avastusi Eesti  spordis on see,  et tegelikult sai sellega esimese eestlasena  hakkama Bernhard Sillaots 11. augustil 1956, mitte aga üks teine ja oluliselt tuntum eestlane kaks aastat hiljem. Millisest saavutusest jutt?

 

43. See spordiala võeti 648.a eKr olümpiamängude kavva ja ühendas endas rusikavõitluse ja maadluse. Põhivõteteks olid rusika-, küünarnuki-, põlve- ja jalalöögid, kägistamine ja liigeste väänamine, keelatud oli hammustamine. Võistlejaid ei liigitatud kaalu ega vanuse järgi, võitlus lõppes ühe poole alistumise või võitlusvõimetuks muutumisega. Kaotaja surm oli tavaline asi, aga Arrichion Phigaliast tuli 564 eKr kolmandat korda olümpiavõitjaks postuumselt, suri ringis pärast viimast võidukat mat¹i ja laip kaunistati võitjapärjaga.  Tänapäeval peaks niisugust ettevõtmist kaklemiseks nimetama, mis on aga spordiala ametlik nimi?     

 

44. See jalgpallur omas head lööki kummagi jalaga – penalteid lõi ta reeglina parema kuid nurga- ja karistuslööke vasaku jalaga. Kuigi ta tegutses kaitsjana, on ta hakkama saanud sellise trikiga, et löönud värava kahes MM-poolfinaalis ja ühes MM-finaalis, mis lõppesid kõik tema poole võiduga. Kusjuures MM-finaalis tõi tema poolt löödud penalti tema koondisele võidu (1:0 jäigi lõpptulemuseks) ja ta valiti turniiri sümboolsesse koondisse. Kes?

 

45. Lõppenud „üliviljaka“ suusatalve lõppakordina küsime teilt üht Norra suusatajat, kelle suurimaks saavutuseks oli hõbemedal 4x10 km teatesõidus 1999.a. maailmameistrivõistlustel. Tegelikuks põhjuseks aga miks me teda küsime, on aga jäädvustus Eesti spordiannaalidesse – mees on esimese Otepää MK-etapi võitja! Kes? 

 


46. See on kõige kallim ja eksklusiivsem tee. Tegemist on tipmiste lehepungakestega ja mõnel puhul ka esimese kahe lehekesega, mille alumine külg on kaetud pehmete valgete karvakestega. Teed nopitakse vaid paaril päeval aastas, hooaja alguses. Seda teed ei fermenteerita. Tee on kõrgelt hinnatud, sest tal on enim antioksüdantseid omadusi, ta on delikaatse, maheda lillelise maitsega ja ilma herbaalse alatoonita. Tõmmis on kristalne, suhteliselt kahvatu, õrna värvitooniga. Juues mõjub väga värskendavalt! Tee joomiseks soovitavad asjatundjad kasutada õhukesest ja õrnast materjalist teenõusid. Hinnatud sortidest tasuks nimetada taolisi nagu Yin Zhen (Silver Needles), Pai Mu Tan, China White Monkey, Le Feng Hseng. Mis tee?

 

47. Ühe riigi president, TTÜ audoktor. Kes?

  

 

48. Selle kirjastuse asutasid Maureen ja Tony Wheeler 1972.a. Esialgsest soovist teha reisihuvilistele inimestele korralikke reisijuhte on välja kasvanud tõeliselt globaalne äri. Eelmisel aastal ilmus erinevates keeltes 650 reisijuhti ning raamatuid müüdi üle 6 miljoni eksemplari. Tänaseks on Wheelerid müünud suurema osa kirjastuse aktsiapakist BBC-le, et kaubamärki veel usaldusväärsemaks muuta. Mis nime all neid reisijuhte tuntakse?

 

49. Mürktaim, pornotäht, Bilbo Bagginsi ema (Kääbikust), ansambli Anthrax laulja ja üks kõigi aegade legendaarsemaid brid¾imängijaid kannavad sama nime. Seda küsimegi.

 

50. Kes räägib?

 

51. Nimeuurijate väitel on see eesnimi tuletatud tuntud nimest Johannes. Põhja-Euroopas ja Skandinaavias kasutatakse teda ammu, Eesti sai populaarseks alles pärast II Maailmasõda. Seda nime kannab vähemalt neli olümpiavõitjat, nende hulgas üks eestlane, 675.a. surnud Taani kuningas jpt. Ingliskeelne maailm hääldab nime teistmoodi ja seda nime kasutatakse nii Eestis kui ka Lätis (seal muidugi s lõpus).  Mis nimi? (s.t.esimene, olümpiavõitjate nimi)

 

52. Sellega sümboliseeritakse inimese võimetust teha valikuid ja otsuseid. Sümboliks on eesel, kes seisab kahe heinakuhja vahel, suutmata otsustada, kummast sööma hakata ning lõpuks nälga sureb. Paradoks sai endale nime 14. sajandil elanud prantsuse filosoofi järgi, kelle nime teada soovimegi!

 

53. Allpool näete üht maailma tuntuimat kirjatüüpi. Selle lõid 1957.a. kunstnikud Max Miedinger ja Eduard Hoffmann, meeste kodumaa järgi ongi kiri nimetatud. 1984.a. lisas Apple Macintosh selle kirjatüübi omaloodud arvutitesse. Praeguseks on see saanud üheks levinumaks firmagraafika, kunstiväljaannete ja muude valdkondade põhifondiks. New Yorgi filmitegija Gary Hustwit on selle kirjatüübi arengust filmi teinud, mida KUMU-s möödunud aasta lõpul näidati. Mis kirjatüüp?

 

54. „... on ülemaailmne, kaasaegseid ehitusteenuseid osutav ettevõte, kus on ühendatud ülemaailmne ja kohalik kogemus ja oskused ning mis pakub oma klientidele laialdast teenustevalikut projektiarendusest ja ehitamisest kinnisvara haldamiseni. Ettevõte tegutseb üheksas territoriaalses turupiirkonnas ja annab tööd 56 000 inimesele. Aastal 2006 oli ... käive 13,6 miljardit EURi. Eestis tegutseb tütarettevõte, mille  tööpiirkond on Eesti. Kontserni liikmena oleme eesmärgiks seadnud ... tegevuspõhimõtete ja eetikakoodeksi rakendamise Eestis. Meie visioon on olla klientidele esimeseks valikuks ehitusteenuste pakkumisel.“  Niimoodi reklaamib end üks Eesti ehitusturu liidreid. Näitena globaalse haarde kohta olgu mainitud, et kontsern võitis eelmisel aastal konkursi, millega hakati renoveerima ÜRO peakorteri kompleksi New Yorgis. Mis firma?

 

55. Kes on kuuldava loo esitaja? Albumilt pealkirjaga „Blondes Have More Fun“ pärinev lugu on kõlanud ka ÜRO Peaassambleel.

 

 

Vastused:

 

 1. Pühajärve (Otepää)    RE
 2. Raffael           RE
 3. Janis Lusis      RE
 4. Hüatsint          RE
 5. John McCain  RE
 6. Cesare Borgia LN
 7. Namiibia, Eritrea        RE
 8. Saamuel          LN
 9. John F. Kennedy        TN
 10. Kortsleht        RE
 11. Kollasus (naha, limaskestade, silmavalgete kollasus) RE
 12. Mesikas          RE
 13. Takin   LN
 14. Tunguusi, Messiina    RE
 15. Kukerpuu       RE
 16. Julius Aamissepp        RE
 17. J.C.Maxwell, A.L.G.G.Cremona      RE
 18. Koge   LN
 19. Letsitiin          TN
 20. Toyota Corolla (2. VW Golf)                        RE
 21. Austraalia       LN
 22. Äntu   RE
 23. India, Niiger, Cote d´Ivoire, Armeenia, Bhutan       LN
 24. Komodo         TN
 25. Poola   RE
 26. Praha, Jan ®i¾ka         RE
 27. Gidon Kremer                        RE
 28. Ruhnu             RE
 29. Kaunas           RE
 30. Traianus          LN
 31. Charlotte Bronte „Jane Eyre“            RE
 32. Age Oks (Agnes Oaks), Toomas Edur          RE
 33. Tiina Laanem  RE
 34. Lauri Nebel    RE
 35. Maurice Bejart           RE
 36. Franz Joseph Haydn, Georg Friedrich Händel         RE
 37. Arctic Monkeys         TN
 38. Madis Kalmet TN
 39. Kontrabass     RE
 40. Jaques Offenbach „Hoffmanni lood“           RE
 41. Oscar Robertson, Jason Kidd                       LN
 42. Elbruse vallutamine    TN
 43. Pankraation    RE
 44. Andreas Brehme        LN
 45. Espen Bjervig TN
 46. Valge tee        TN
 47. Vaclav Klaus  RE
 48. Lonely Planet TN
 49. Belladonna     LN
 50. Jaak Kangilaski          RE
 51. Ivar (Aivar)    RE
 52. Buridani eesel TN
 53. Helvetica        RE
 54. Skanska          TN
 55. Rod Stewart   TN