1.      Igal aastal toimub Bulwer-Lyttoni kirjanduskonkurss, mis on nime saanud inglise kirjaniku Edward Bulwer-Lyttoni nime. Mida tuleb teha esikoha võitmiseks (preemia suurus 250 dollarit)?

2.       See 2007. aasta 5. detsembril surnud sakslane oli üks 20. sajandi tuntumaid heliloojaid. Tema tööd, eriti elektroonilise muusika vallas, on mõjutanud paljusid muusikuid alates Frank Zappast ja Pink Floydist Miles Davise ja teisteni. Kes ta on?

 

3.      Milline Vana-Rooma luuletaja on ütluse "Carpe diem" autor?

4.      1967. aastal sündinud Matthew Barney on USA päritolu kunstnik, kes töötab filmi ja video valdkonnas, tegelen fotograafia, performance´ite ja palju muuga. Tema tuntuim töö on 5 filmist koosnev seeria. Kuidas neid filme kokku nimetatakse?

5.      Pildiloleva krutsifiksi autor on Firenze kunstnik, kes on tuntuim ilmselt kui Giotto õpetaja. Kes?                                                                    

6.      Milline näitekirjanik ütles, et tema näidendid rääkisid "nirgist baarikapi taga" (weasel under the cocktail cabinet)? Teda on nimetatud ka "napisõnaliseks meheks, kelle enamik sõnu olid veidrad (man of many words, most of them silly).

7.      Millist ühist nime kannavad "Meistri ja Margarita" tegelane ja kuulus helilooja? Romaanitegelane on MASSOLIT-i esimees ja helilooja elas aastatel 1803-1869.

8.      Mis nime all tuntakse laiemalt Lõuna-Aafrikast pärinevat taime Aspalanthus linearis, millest valmistatakse teed?

9.      Kes oli see teadlane ja filosoof, kes võttis kasutusele mõiste "vaikiv teadmine"?

10.  Milline ajalooline sündmus toimus New Yorgis Christopher Streetil juuni lõpust juulini 1969?

 

11.  Millise kolme riigi armeed osalesid 1805 Austerlitzi lahingus?

12.  See rootsi kindral, kes kannab pildil endale iseloomulikku musta siidist peapaela, sai kodumaal kangelaseks Juutta lahingus 1808. Kes?        

13.  Jaapani ajaloos oli 1603 kuni 1868 Tokugawa periood. Seda ajastut tuntakse peamiselt šogunaadi asukohalinna järgi. Mis nime see kandis?

14.  Millist nime kasutati prantsuse õukonnas valitseva kuninga vanima vallalise tütre kohta?

15.  Millise paari hauamonumenti näete siin pildil, mis tehtud Pere Lachaise´i kalmistul Pariisis?

 

 

16.  Mis oli Victor Hugo "Hüljatutes" Cosette´i tegelik nimi? See nimi tähendab "rõõmsat" ja "rahulolevat" ning ühtlasi on see taimeriigis silmarohu perekonna ladinakeelne nimi.

17.  Mis on ühist pildilolevatel esemetel?                           

18.  Millisel spordialal kasutatakse mõistet open telemark?

19.  Kes on South Parki joonisseriaalis Cartmani isa?

20.  Ta on John Cleese´i endine abikaasa, kes ühtlasi kehastas Fawlty Towersis Pollyt. Kes?                                     

 

 

 

21.  Mida tähendab lahtiseletatult organisatsiooni PETA nimi? Organisatsiooni täisnimi!

22.  Mis nime kandis Martin Scorsese 1976. aasta filmis "Taksojuht" Robert de Niro kehastatud taksojuht?

23.  Millised kaks jalgpalliklubi Norrast, Rootsist, Taanist ja Soomest on kõigi peale kokku UEFA klubide edetabelis 2008. a seisuga kaks kõrgeimal positsioonil klubi?

24.  Tonga on olümpialt võitnud ühe medali, Paea Wolfgramm ( s 1971) hõbeda 1996. Millisel alal ta võistles?

25.  Millise firma kitarre kasutavad Tom Petty ja Paul McCartney? 1960ndatel kasutasid selle firma kitarre kõik biitlid.

26.  Tema nimi on Arnold George Dorsey ja ta sündis 1936 Indias Madrases. Hiljem võttis ta endale saksa helilooja nime ja tema laul "Release Me" oli 1967. aastal põhjuseks sellele, miks biitlite "Strawberry Fields Forever" ei tõusnud edetabelis esikohale. Kes on see laulja?

27.  Marokos on selle nimi mellah, kuid erinevates riikides kasutatakse erinevaid nimesid - näiteks teavad inimesed Aafrika ja Lõuna-Ameerika analooge, kuid kaugelt kõige tuntum on Veneetsiast pärinev nimi, mis algselt olevat tähendanud rauavalu töökodade asukohta (ehkki on ka teisi teooriaid). Milline sõna või mõiste?

28.  Küsitav oli Taaveti ilusaim poeg, temast on juttu teises Saamueli raamatus. Taaveti teine poeg Amnon magas oma lihase õe Taamariga (vahel ka Tamar) ning seejärel põlgas ta ära. See vihastas nii Taavetit kui küsitavat poega, kes kaks aastat pärast verepilastust lasi oma venna Amnoni tappa ja hakkas mässama ka isa Taaveti vastu. Poeg suri kummalisse surma, kui hobusel põgenedes jäänud ta peadpidi haruliste tammeokste vahele. Kes?

29.  Näete pildil ... Vabariigi lippu. See oli üks II maailmasõja aegsete Prantsusmaa vastupanuvõitlejate maquis´de (makiide) suuremaid ettevõtmisi. 1944 a. juulis kuulutasid vastupanuvõitlejad samanimelisel platool Kagu-Prantsusmaal välja oma vabariigi ning pidasid sakslastega ägedaid lahinguid, et takistada vägede liikumist Normandia poole. Sakslased suutsid ülestõusu maha suruda alles juuliks, ning lahingutes osales umbes 6000 vastupanuvõitlejat ja 10.000 sakslast, kes kasutasid vaikseks rünnakuks muuhulgas plaanereid.  Milline kohanimi/ vabariik?  

30.  Ta on üks tuntumaid ameerika biitluuletajaid Kerouaci, Ginsbergi ja Burroughsi kõrval. Itaalia päritolu noormehe ema oli prostituut ning ta ise elas mh lastekodudes ning sattus varguste eest mitu korda vangi. Noorima vangina (kes väidetavalt istus Lucky Lucianost vabanenud kongis) võeti maffiategelaste kaitsealuseks ning vanglast vabanenult töötas ka nende jooksupoisina. Ta hakkas luuletama ning tutvus Allan Ginsbergiga, kelle kaudu liitus teiste biitnikega ja sai tuntuks. Tema üks tuntumaid luuletusi on „Abielu”, mis arutleb pikalt ja humoorikalt, kas ta peaks abielluma või mitte.  Küsitav suri 2001. aastal ja tema tuhk puistati Roomas P. B. Shelley haua kõrvale. Kes?

31.  Mis on pildil?  

32.  Kelle kuju näete pildil? Vihjeks võib veel öelda, et selle omamoodi rahvuskangelase kuju asub tema nime kandvas linnas, kus elab ca 200.000 elanikku. Ka taamal paistev torniga ehitis on oluline monument. Asukohariigi näol  on tegemist rahvaarvult ühe maailma suurima riigiga.             

33.  1906. aastani kandis see väikelinn nime Derry City, hiljem sai nime aastatel 1857–1945 elanud Pennsylvania mehe järgi, keda näete ka pildil. Linn on endiselt üsna väike, umbes 10.000 elanikuga, kuid teatud põhjusel oluline. Turistid pildistavad sageli linna keskel tänavasilte, sest ühes kohas ristuvad Kakao ja Šokolaadi avenüü.

34.  Järgnevate piltide järgi küsime kahte kunstnikku, keda ühendab muuseas see, et mõlemad on siin kujutanud Anna Ahmatovat. Esimese kahe pildi autor kohtus Ahmatovaga Pariisis 1910 ja hoolimata luuletaja abielust, said neist mõneks ajaks armukesed. Ka kunstnik oli Pariisi saabunud välismaalt, ta suri 35-aastaselt, olles põdenud pikalt tuberkuloosi ja tarvitanud ohtralt meelemürke. Parempoolse pildi autor suri tuberkuloosi 1939. aastal, olles vahepeal elanud ka Pariisis. Tema kuulsaim töö on „Punase hobuse ujutamine”.                                        

 

35.  Algselt asus koht/hoone Chicagos, aga kahtlemata on tuntum kaasaegne variant.  1971. aastal olnud selle müügihinnaks umbes miljon dollarit, praeguseks turuhinnaks üle 50 miljoni dollari. See saigi tuntuks 1970ndatel, praeguseks on ta saanud osakeseks massikultuurist. Kahtlemata on tuntud sellega seotud ürituste telesaated või filmid, 2005. aastal ilmus ka selleteemaline Playstationi mäng. 

 

 

36.  See viimastel aastatel populaarsemaks saanud koeratõug pärineb Kesk-Aafrikast, kuid teda on kujutatud ka Vana-Egiptuse seinamaalingutel vaaraode kõrval. Sageli kutsutakse teda „tummaks koeraks” või „joodeldavaks koeraks”, sest ta ei haugu nagu koerad tavaliselt, vaid nad piiksuvad, vigisevad ja teevad lindude kädina ja koguni joodeldamisega sarnanevat häält. Kui siiami kassi peetakse koeralikuks kassiks, siis küsitav tõug on kassilik koer. Tänu suhtelisele vaiksusele on ka hea jahikoer.

37.  Nimetage pildil nähtaval valemil kujutatud keemilise ühendi nimi.  2005. aastal lavastus Suurbritannias samanimeline muusikal, kus peategelane (nagu ka autor ise) on küsitava aine kasutamise tõttu sündinud sünnitraumaga.  Tänapäeval kasutatakse seda näiteks vähiravis ja on kasutatud ka HI-viiruse kulu pidurdamiseks.  

38.  See Sopotis sündinud ja Californias surnud näitleja (1926–1991) oli väga temperamentse kuulsusega. Oscaritega teda ei pärjatud, kuid filmirolle kogunes pikalt üle saja ja kuulsamate rollide kõrval jäi viimaseks Paganini kehastamine. Inimesena olnud ta väga keeruline. Muuhulgas korjati müügilt üks tema  raamat, sest Marlene Dietrichit nimetas ta seal lesbiks, teinekord olevat visanud publikusse põlevate küünaldega küünlajala, kord jällegi tulistanud pärispadrunitega liiga kõva häält teinud statistide pihta, nii et üks neist jäi sõrmelülist ilma. Kes?

39.  See vene ajakirjanik oli algselt valitud kajastama Kremli uudiseid siseringile soodsalt, mis võimaldas tal juurdepääsu kõrgetele ametnikele. Algselt peeti teda mõttetuks tibiajakirjanikuks, kuid pärast raamatut „Baiki kremlevskogo diggera”, kus oli mitmeid mahlakaid detaile Jeltsini ja Putini ringkonnast, muutus ta võimudele tülikaks. Hiljuti ta emigreerus Suurbritanniasse ning saigi seal turvapaiga poliitilise põgenikuna.

40.  Üks viimaste aastakümnete enim läbilöönud moodsaid magustoite on tiramisu kook. Selle valmistamiseks võetakse spetsiaalsed küpsised, mida leotatakse kohvis või rummis ja siis kaetakse kihiti mascarpone juustu, munakollase, suhkru ja marsala veini seguga. Millist (geograafilist) nime kannavad aga need küpsised, mida kasutatakse õige tiramisu valmistamisel?                                                  

41.  Kobalamiin on üks kõige keerulisema ülesehitusega vitamiine. Nagu nimigi ütleb, on kobalamiini keskne metallioon koobolt. See on üks olulisemaid vitamiine, sest mõjutab oluliselt närvirakkude funktsioneerimist ja vereloomet. Alkoholi tarvitamine mõjub kobalamiini tasemele pärssivalt, mistõttu alkohoolikutel ilmnevadki mitmed neuroloogilised haigused. Toidus on kobalamiini rohkelt kalas, lihas, munades ja piimatoodetes. Mis on vitamiin kobalamiini teine, tähte ja numbrit sisaldav nimetus?

42.  Näete mõningaid pilte ühest viimaste aastate kõige kõmulisemast ja edukamast graafilisest romaanist (koomiksiromaanist). Nimetage selle pealkiri ja autor, kes näha parempoolsel fotol.                              

43.  Wes Andersoni lühifilmis „Hotell Chevalier“ ja selle täispikas kaaslases „Darjeeling Limited“ kuulab Jason Schwartzmani kehastatud Jack oma iPodilt ikka ja jälle laulu „Where do You go My Lovely“, mis oli 1969. aastal inglise edetabelis esikohal. Laul jäi ainsaks suureks hitiks India päritolu lauljale, kelle vennad on samuti omal ajal figureerinud edetabelites, üks koguni esikohal Eden Kane´i nime all. Kes on see vähetuntud laulja, kes tänu Wes Andersonile tegi hiljuti väikese come-backi? Laulja vasakul, Schwartzman ja Portman paremal.                                               

44.  Lõuna-Ameerikast pärineb linnalegend parasiitkalast, keda meelitab kohale uriini lõhn, misjärel suudab ta piki uriinijuga ujuda/ söösta inimese sisse. Kõige koledam, et suures osas on see lugu tõsi ja selline kala on tõesti olemas. See sägaliste hulka kuuluv kala elab Amazonase jões, peetakse piraajast ohtlikumaks ning on väga väike, kõigest 2-5 cm pikk ja 5-6 mm lai (pildil u elusuuruses) Teda on raske märgata, kuna ta keha paistab läbi. Kuigi on vaieldav, kas teda meelitab kohale uriin ja kindlasti ei suuda ta ujuda piki uriinijuga, on tõestatud, et ta tungib inimestesse ja välja saab teda ainult keeruka operatsiooni abil, kuigi kohalikud kasutavad ka segusid, mis väidetavalt kala organismi lahustavad. Mis on selle kala hispaaniapärane nimi (tuntud ka kui peenisekala).                                                                                       

45.  Tänavu korraldas Venemaa pärast NSVL-i lagunemist kõige suuremad mereväeõppused, kus osales 1 lennukiemalaev, 11 saatelaeva ja 47 lennukit ning katsetati ka tuumalõhkepea kandejõuga rakette. See kõik ei toimunud Venemaal, vaid NATO-riikide rannikul ühes lahes. Millises lahes?

46.  Näete pilte samast kohast. Mis koht see on (nimi)?             

47.  Hiljuti pidi seksiskandaali tõttu tagasi astuma Soome välisminister. Sellised lood pole haruldased ja isegi mitte tänavu polnud see esmakordne lugu: aasta alguses astus tagasi ühe riigi tervishoiuminister, kui välja ilmusid videod temast ja ta armukesest hotellitoas. Et küsimus oleks vähem nõme, siis vihjeks lisame, et juudid saavad küsitavasse riiki viisa ainult valitsuse eriloaga ning kokku elavat juute selles riigis ainult kümmekond. Riigi vapil on kaks tiigrit. Mis riik?                     

48.  Praeguseks võiksime teada, et juutide sobilik toit on koššer ja mittesobilik on treif – seega võtame uue mõiste. Näete pildil traditsioonilist juudi riietuseset, mida kantakse mh juudi uusaastal Rosh Hashanahil ja Yom Kippuri ajal. Sageli juute ka maetakse selles, sest koolivormi laadselt peab see rõhutama kõigi võrdsust – vahel kannab seda ka peigmees pulmas. Millist nime kannab see riietusese?                                    

49.  Millise omas valdkonnas teedrajava suurfirma logo on pildi? Nende motoks on „Protects what´s good“/ „Kaitseme head“.                                                                                                                                                       

50.  Hispaania kohta öeldakse sageli, et seal on kuus suurt jõge. Milline on Hispaania kuuest suurimast jõest veerikkaim, ning ainus, mis ei suubu Atlandi ookeani, vaid Vahemerre? See 900 km pikkune kunagine Kastiilia ja Aragoni piirijõgi voolab ka läbi Zaragoza linna.

 

 

51.  Nii nimetatakse selliste geenide kogumit, mis pärandub ühelt põlvkonnalt järgmisele tervikuna, ilma vahepealse ümberkombineerimiseta. Selliste kogumite/ rühmade uurimine on tohutult muutnud rahvastikugeneetikat – muuhulgas on just need uuringud viimasel aastakümnel pea peale pööranud rahvaste päritolu ja omavahelise suguluse teooriad. Nende uuringute käigus uuritakse kõige rohkem Y-kromosoomi ja mitokondrilist DNA-d ning (muuhulgas) eestlaste vastavaks rühmaks on N3. Mis on see geneetiline mõiste?

52.  17. sajandil rajasid hollandlased Gorée saarele linna, millest sai üks orjakaubanduse suuremaid keskusi – mustad lastid saadeti sealt edasi peamiselt Ameerikatesse suhkrurooistandustesse orjadeks. Gorée asub ühe riigi pealinna reidil, vaevalt kilomeetri kaugusel sadamast. Mis linn lähedal?

53.  See riik eksisteeris lühikest aega 1840. aastal, kui Mehhiko osariigid Coahuila, Nuevo Leon ja Tamaulipas lõid Mehhikost lahku. Vabariigi keskuseks sai Laredo, mis asub tänapäeva Texases, kuid veel samal aastal lakkas riik olemast, kui Mehhiko väed peale surusid ja lühiealise vabariigi kindral tegi sobingu ja hakkas hoopis Mehhiko armee brigaadikindraliks. Mis oli selle vabariigi nimi?

54.  Baghdadi lähedane Abu Ghraibi asula on oma vanglaga saanud üheks Iraagi sõja süngemaks märksõnaks. Vietnami sõjast on aga võtta karmimaid näiteid, millest üks kuulsamaid on 1968. aasta 16. märtsi veresaun, kui USA väed tapsid ca 400 valdavalt tsiviilisikut, olles eelnevalt ka paljusid vägistanud või piinanud. Vietkongi sisse otsima läinud üksused tegid külas täieliku hävitustöö ning asja selgudes mõisteti nende üksuse juht William Calley eluks ajaks vangi, aga tegelikult istus ära vaid umbes kolm aastat. Mis külanime all seda veresauna teatakse?

55.  Hector Berlioz kirjutas ooperi "Beatrice ja Benedict", mis põhineb ühel Messinas toimuval Shakespeare´i näidendil. Millisel näidendil?

56.  Millise kirjaniku debüütromaan aastast 1992 on "Pimesi". Tema abikaasa on kirjanik Paul Auster.

57.  Milline 1986. aastal Šveitšis surnud kirjanik töötas aastatel 1955-1973 Argentina Rahvusraamatukogu direktorina?

58.  See Jamaika rahvuskangelane asutas 1919 "Black Star Line´i" laevafirma. Paljud muusikud on pühendanud talle laule. Burning Spear pühendas talle 1975. aastal terve albumi. Kes see on?

59.  Need indiaanlased elasid u aastatel 0 kuni 1300 AD praeguse Arizona ja Mehhiko aladel. Nende järeltulijad on pueblo, zuni ja hopi indiaanlased. Nende nimi tähendab navaho keeles "vana" või "iidset". Kes?

60.  Kes avastas 1858. aastal läänemaailmale Victoria järve?

 

 

61.  Millist linna peetakse Suurbritannia vanimaks? Praegu on seal pisut enam kui 100.000 elanikku ja selle tähtsaim vaatamisväärsus on 11. sajandist pärinev kindlus.

62.  Keda loetakse kreeka matemaatika isaks? Ta elas u aastal 600 eKr ja oli esimene, kes suutis ennustada päikesevarjutuse toimumisaega.

63.  Milline oluline sportautode kestvussõit toimus aastatel 1906-1977 kuuskümmend üks korda? Võitjate hulka kuulusid muuhulgas Stirling Moss ja Jo Bonnier.

64.  Esimene väljaspool Austraaliat avaldatud AC/DC album oli High Voltage. Tegelikult on see koostatud kahest Austraalias avaldatud albumist. Ühe nimi oligi High Voltage. Mis nime kandis teine album?

65.  1990ndate alguses sündis Washington DC-s feministlik punkliikumine. Kõige kuulsamad sellega seotud ansamblid olid Bikini Kill ja Bratmobile. Mis nime see liikumine kandis?

66.  Arvutimängud Megaman ja Resident Evil on loonud 1979 Osakas asutatud firma. Mis on selle firma nimi?

67.  Milline praegune Itaalia tippjalgpallur on avaldanud kogumiku enda kohta käivatest naljadest/ anekdootidest?

68.  Millise 1999. aastal valminud filmi lavastaja oli Kimberley Peirce, kus tegevus põhineb tõsielulistel sündmustel. See on Peirce´i filmidest selgelt kõige kuulsam ja tunnustatum.

69.  Küsitav ooperilaulja sündis 1926 ja lõpetas esinemised alles 1990. Teda tunti ka hüüdnimega La Stupenda. Kes?

70.  Millisest endisest rocklauljast räägib Anton Corbijni film "Control" aastast 2007?

 

 

71.  See tunnustatud bluusilaulja alustas karjääri 1930ndatel Kansas Citys, oma sünnilinnas. Algselt sai ta tuntuks koostööga pianist Pete Johnsoniga, 1950ndatel aga ka rockiringkondades. Üks selle kümnendi tähelepanuväärsemaid laule oli tema "Share, rattle & roll", mida hiljem kaverdas Bill Haley & The Comets. Küsitav laulja suri 74-aastaselt 1985. Kes?

72.  Milline Rimski-Korsakovi 1888. aastast pärinev töö kannab "Tuhande ja ühe öö" kogumikust inspireeritud pealkirja?

73.  See film põhineb vanal Jaapani muistendil ja toimub 16. sajandil. Kenji Mizoguchi pälvis režissööritöö eest 1953. aastal Veneetsia filmifestivalil hõbelõvi. Sellest saati on filmi maine tõusnud ja seda peetakse üheks olulisimaks Jaapani filmiks läbi aegade. Mis film?

74.  Millise firma lipukiri on "Swiss Avant-Garde Since 1860"? See firma on praegu Vormel-1 sarjas ametlik ajavõtja.

75.  Milline Belgia firma on maailma suurim tegija õlleturul? Üks nende kaubamärke on Stella Artois.

 

76.  See Saksa arhitekt ja disainer elas aastatel 1886-1969. Tema tuntuimad tööd on Seagram Building New Yorgis ja nn Barcelona tool, mida tutvustati 1929. aastal Barcelona Maailmanäitusel. Ta sündis Aachenis, kuid elas 1937. aastast USA-s. Kes?

77.  Küsitav linn asutati 1850. aastal ja sai nimeks Al-Bida. Selles linnas on toimunud mitmed olulised maailmapoliitika tippkohtumised. Linn kandideerib 2016. aasta olümpialinnaks. Mis linn?

78.  Põhjamaade meistrivõistlustel võiks olla sobilik küsida Põhjamerega seotud küsimust. Satelliidipildi keskel on kujutatud Põhjameres asuvat 17 600 km2 suurust liivamadalat, mille suurim põhja-lõuna suunaline ulatus on 260 km ja ida-lääne suunaline ulatus 95 km ning mis mere madalaimas kohas asub kõigest 13 m. sügavusel. Avalikkuse tähelepanu keskmes on see olnud vähemalt kolmel korral: 1781. a 5. augustil, 1904. a 21. oktoobril ning 1915. a 24. jaanuaril. Mis nime kannab see liivamadal?                                                                                

79.  See endine USA tennisist jõudis tõusta maailma teiseks reketiks ning võitis üksikmängus 12 turniiri. Suure slämmi turniire ta üksikmängus ei võitnud, end jõudis kaks korda finaali: 1982. a Prantsuse lahtiste ning 1983. a Wimbledoni finaalis kaotas ta Martina Navratilovale. Tema karjäär lõppes enneaegselt, vaid 19-aastaselt, tõsise õlavigastuse tagajärjel (1985). Pärast tippspordist loobumist on ta pühendunud ühiskondlikule tegevusele, heategevusele ja filantroopiale. 2006. aastal sai temast aga dominikaani nunn, õde … . Kes?                                 

80.  Lähiajaloo võimsaim vulkaanipurse oli 1815. aastal toimunud Tambora purse. Selle mõju maailma kliimale oli nii suur, et 1816. aasta tuntuks kui „ilma suveta aasta“ (seda eeskätt tänu Põhja-Ameerika ja Euroopa kliima mõjutamisele). Mis saarel toimus Tambora purse?

 

81.  Millise 1998. aastal loodud ansambli liikmeteks on 2D, Murdoc, Noodle ja Russel ?

82.  Päev millal muusika suri Vol. 2. Seda, 30-aastaselt surnud lauljannat jälitas surm järeleandmatult ning 1963. a märtsis sai lõpuks ka kätte. Kahel korral pääses ta eluga autoõnnetusest, eriti ränk oli teine, 1961. a juunis toimunud laupkokkupõrge. Kabelimatsuks osutus lennuõnnetus Tennessees, Camdeni linna lähedal metsas, temaga koos hukkusid ka kantrilauljad Cowboy Copas ja Hawkshaw Hawkins. Kes oli see traagilise saatusega lauljanna?     

83.  Dogger Bank’i küsimus juba oli, nüüd „päris“ panga-küsimus. Näete tükki ühe tuntud panga logolt. Eemaldatud on vaid panga nimi ja tunnuslause. Mis nime kannab see pank?                                                                                                             

84.  1974. aastal saabus Pariisi ühe teise riigi valitseja, kellel seal diagnoositi seenhaigus. Kes oli see valitseja ?

85.  Umbkaudu ajavahemikus 1000–1008 a. Jaapani naiskirjaniku Murasaki Shikibu poolt kirjutatud “Genji lugu” (“Genji Monogatari”) peetakse teatavasti maailma esimeseks romaaniks. 1002. aastal valmis aga üks teine tuntud raamat, Sei Shōnagoni poolt kirjutatud päevikulaadne teos, mis peamiselt käsitles sündmusi Heiani ajastu Jaapani keisrinna Sadako õukonnas 990-ndatel aastatel ja 1000-ndate a-te alguses, aga sisaldas ka autori mõtteid, värsse ning ka kaasaegsete inimeste vaateid jms. Mis on selle, ka kinolinale jõudnud raamatu nimi ?

 

86.  Mis nime kannab see muusikapala? Selle loojaks on läbi aegade kuulsaim Puerto Rico muusik, Rafael Hernández Marín (1892–1965)

87.  Tundub et riigitegelaste jaoks on teatriskäimine ohtlik tegevus. Abraham („Malcolm“) Lincolni maine teekond lõppes teatavasti 1865. aastal Washingtonis, Fordi Teatris John Wilkes Booth’i poolt sooritatud atentaadi tagajärjel. Milline valitseja tapeti aga 2201 aastat varem Aigai teatri ees, pistodalöögiga rinda ? (nimetage nii valitseja nimi kui ka riik, mida ta valitses)

88.  Teine ristisõda (1145–1149) oli teatavasti paras katastroof (nagu tegelikult enamus neist), seda loomulikult eurooplaste/kristlaste vaatevinklist. Seda peamiselt „tänu“ kavalale Bütsantsi keisrile Manuel I Komnenosele, kes mängis ristisõdijatega „kassi-hiirt“. Esmalt said nad Väike-Aasias lüüa seldžuki-türklastelt ning hiljem üritasid ebaõnnestunult vallutada Süüria pealinna Damaskust. Ainsa õnnestumisena õnnestus Teise ristisõja käigus ristisõdijatel araablaste käest tagasi vallutada üks pealinn. Mis pealinn ?

89.  Pärast oma läbimurdefilmiga “sex, lies and videotape” (1989) Kuldse Palmioksa võitmist Cannes’is, saatis USA filmirežissöör Steven Soderbergh (s. 1963) mööda terve kümnendi, vändates väikseid, kummalisi, kriitikute tähelepanu mittepälvinud filme, enne kui tegi eduka come-back’i Hollywoodi suurel laval kassahittide ja kriitikute poolt kiidetud filmidega nagu „Üle mõistuse“ („Out of Sight“; 1998), “Erin Brockovich” (2000), „Narkoäri“ (“Traffic”, 2000, mille eest ta pälvis parima režissööri Oscari®), “Ocean’s Eleven” (2001) jt. Üks neist unustusehõlma vajunud kummalistest filmidest pärines aastast 1996, sisuliselt oli see USA näitleja ja kirjaniku Spalding Gray (1941–2004) 80 minutit kestnud monoloog alternatiivse meditsiini teemadel. Mis oli selle filmi pealkiri ?  

90.  Mis nime all tunneme paremini suurlinna (üle 3 miljoni elaniku), mida kohalikud kutsuvad kas Dar-el-Beida või Anfa (mõlemad tähendavad „valge maja“) ?

 

91.  Miks põletati Annapolises 1774. aasta 19. oktoobril Peggy Stewart ? (Piisab ühest sõnast)

92.  Teada tuntud ja värvikas lugu on see, kuidas USA tahtis kinni nabida Panama kukutatud diktaatorit Manuel “Tony” Noriegat. 1989. a detsembris pages Noriega Panama … saatkonda. USA sõjavägi piiras saatkonna ümber ning alustas Noriega psühholoogilist töötlemist, lastes valjuhäälditest rock-muusikat (mh korduvalt Van Haleni lugu “Panama” ja The Clash’i “I Fought the Law”) ning Howard Sterni show’d. 1990. a 3. jaanuaril andis Noriega alla. Pikantseks teeb aga loo riik, kelle saatkonnast Noriega varjupaika otsis. Mis riigiga oli tegemist ?

93.  Ta oli aastatel 1989–1990 keskkonnaminister, 1990–1992 oma partei peasekretär ning 1999–2004 Euroopa Komisjoni välissuhete volinik (ehk sisuliselt Euroopa Liidu välisminister). Millist tähelepanuväärset ametit pidas ta aga aastatel 1992–1997 ?  

94.  “Meritsi Pekingisse”. Need kaks Hiina poolsaart (A ja B) moodustavad loodusliku värava Bo Hai (Bohai) lahte. Mis nimesid need kaks poolsaart kannavad?

95.  Näete üht Rubensi varasematest töödest: “… allakäik”. See Assüüria kuningas hävitas 689. aastal e.Kr. Babüloni linna (mille hiljem paradoksaalsel kombel taastas tema poeg Assarhaddon). Samuti vallutas ta Juuda kuningriigi Laakise linna, laastas Juudamaa ning piiras kaks korda selle pealinna Jeruusalemma. Piibli järgi olevat piiramise ajal ühel ööl ilmunud Assüüria leeri mõõgaga ingel, kes lõi maha 185 000 sõdurit (ratsionaalset selgitust otsides on seda sündmust hiljem peetud mingisuguseks epideemiaks). Kes oli see kuningas ?        

96.  See kuni 7-meetri pikkuseks ja 90 kg raskuseks kasvav Kagu-Aasiast pärit madu on võõrliigina osutunud tõeliseks nuhtluseks USA Florida osariigile. Nuhtlus sai alguse sellest, kui mao lemmikloomana (!) endale võtnud inimesed on lemmikust tüdinenud ning ta loodusesse lasknud (Everglades), kus ta on edukalt paljunenud. On esinenud juhtumeid, kus … on alla neelanud alligaatori ning ise seejärel lõhki läinud. Mis maoga on tegemist ?

97.  Mis oli Tahuantinsuyu ? See jagunes neljaks: Chinchaysuyu, Antisuyu, Collasuyu ja Cuntisuyu.

98.  Mõned inimesed armastavad tsiteerida mõttetera: “Mis ei tapa, teeb (sind, meid) tugevamaks.“ Seda armastati kasutada omal ajal Hitlerjugendi treeninglaagrites. On levinud eksiarvamus, et see pärineb Piiblist. Kes on tegelikult selle kuulsa ütluse autor ning millisest tema teosest on see pärit ? (originaalis kõlab ta: „Was mich nicht umbringt, macht mich starker”)   

99.  Kes on see Ungari motoringrajasõitja? Ta tuli 2007. aastal maailmameistriks mootorrataste ringrajasõidus, 125 cm3 klassis – seega on tegemist esimese endise idabloki sportlasega, kes on tulnud maailmameistriks ühes kõige prestiižikamatest auto- või motospordisarjadest.                       

100.                     Kes laulab?

Vastused: boldis norrakate tehtud, kursiivis soomlaste, tavakirjas eestlaste

1.       Kirjutada võimalikult halb romaani avalause. Bulwer-Lyttoni sulest pärineb lause "Oli pime ja tormine öö".

2.       Karlheinz Stockhausen

3.       Horatius

4.       The Cremaster Cycle, Cremasteri tsükkel

5.       Cimabue

6.       Harold Pinter

7.       Berlioz

8.       Rooibos

9.       Michael Polanyi

10.   Stonewall

11.   Prantsusmaa, Venemaa ja Austria

12.   Georg Carl von Döbeln

13.   Edo ajastu

14.   Madame royale

15.   Heloise ja Abelard

16.   Euphrasie, Euphrasia

17.   Porsche disainitud

18.   võistlustants/ valss/ quickstep, aeglane fokstrott/ moderntants

19.   Cartmani ema, Liane Cartman

20.   Connie Booth

21.   People for the Ethical Treatment of Animals

22.   Travis Bickle

23.   Rosenborg (72. koht) ja Kobenhavn (99.)

24.   Poks (raskekaal)

25.   Rickenbacker

26.   Engelbert Humperdinck

27.    Geto

28.    Absalom

29.    Vercorsi vabariik ja platoo

30.    Gregory Corso

31.    Austraalia jalgpalli väljaku skeem

32.    Lapu-Lapu

33.    Hershey

34.    Amedeo Modigliani ja Kuzma Petrov-Vodkin

35.    Playboy häärber (maja)

36.    Basenji

37.    Talidomiid

38.    Klaus Kinski

39.    Jelena Tregubova

40.    Savoyardi (savoi) küpsised

41.    B-12

42.    Persepolis, Marjane Satrapi

43.    Peter Sarstedt

44.    Candiru, Vandellia cirrhosa

45.    Biskaia laht

46.    Thingvellir Islandil (Althingi kogunemise koht)

47.    Malaisia

48.    Kittel

49.    Tetra Pak

50.    Ebro

51.    Haplogrupp

52.    Dakar Senegalis

53.    Rio Grande vabariik

54.    My Lai (ehk Son Ly või Pinkville´i) veresaun

55.   Palju kära ei millestki

56.   Siri Hustvedt

57.   Jorge Luis Borges

58.   Marcus Garvey

59.   Anasazi

60.   John Speke

61.   Colchester

62.   Thales Miletoselt

63.   Targa Florio

64.   TNT

65.   Riot Grrl

66.   Capcom

67.   Francesco Totti

68.   Boys Don´t Cry/ Poisid ei nuta

69.   Joan Sutherland

70.   Ian Curtis

71.   Big Joe Turner

72.   Sheherezade, oopus 35

73.   Ugetsu, Ugetsu monogatari

74.   Tag Heuer

75.   InBev

76.   Ludvig Mies van der Rohe

77.   Doha

78.    Dogger Bank

79.    Andrea Jaeger

80.    Sumbawa (Indoneesia)

81.    Gorillaz

82.    Patsy Kline

83.    Grameen Bank

84.    Egiptuse vaarao Ramses II (ehk Ramses Suur)

85.    Pillow Book, Padjaraamat

86.    El Cumbanchero

87.    Philippos II, Makedoonia (Aleksander Suure isa)

88.    Lissabon

89.    „Gray anatoomia”

90.    Casablanca

91.    tee (Peggy Stewart oli kaubalaev, mis põletati teeimpordi boikoti rikkumise eest. Sündmus on tuntud Annapolise teejoomisena)

92.    Vatikan (Püha Tool)

93.    Mees pildil ehk Chris Patten oli Hong Kongi 28. ja viimane kuberner

94.    A - Liaodong, B – Shandong

95.    Sanherib

96.    Birma püüton (Python molurus bivittatus)

97.    Inkade riik (impeerium). Tahuantinsuyu tähendab Nelja nurga riigi

98.    Friedrich Nietzsche "Ecce homo"/ "Ennäe inimest"

99.    Gábor Tálmacsi

100.  The Fratellis