Põhjamaade meistrivõistluste paarismäng

1. voor

 

1. Millist 1976. moodustatud Briti bändi kuulete? Nad on pääsenud singlimüügi edetabeli esikümnesse lauludega, milles teiste seas figureerivad majad, autod ja püksid.

 

2. Milline Hispaania oli viimase Pürenee poolsaarel asunud Araabia kuningriigi pealinn, enne kui selle vallutasid kuningas Ferdinand ja kuninganna Isabella 1492. aastal?

 

3. Tour de France sõnul ei tunnista nad enam 1996. aasta tuuri võitjana taanlast, kes on tunnistanud dopingu pruukimist. Kes jäeti tiitlist ilma?

 

4. Mis nime (baski keeles „ühtsus“) kannab ebaseaduslik Baski rahvuslaste erakond, mis tegutseb nii Hispaanias kui Prantsusmaal? Hispaanias kuulutas kohus selle 2003. aastal ebaseaduslikuks, peamiselt suutmatuse eest mõista hukka ETA vägivalda ning kuna mõned partei liikmed on ETAga otseselt seotud. Prantsusmaal jätkab partei tegutsemist.

 

5. See Jules Verne’i kangelane jagab oma nime saarega USA idarannikul, Põhja-Carolinas. Romaani algses versioonis ta hukkus, kuid kirjastaja nõudel kirjutas autor lõpu ümber. Selle kohaselt ta pääses, kuid veetis oma elu lõpu vaimuhaigete varjupaigas, ignoreerides täielikult ümbritsevat maailma. Kes?

 

6. "Any Help In Learning These Little Molecules Proves Truly Valuable" on lause, mis aitab meelde jätta arginiini, histidiini, isoleutsiini, leutsiini, treoniini, lüsiini, metioniini, fenüülalaniini, trüptofaani ja valiini. Neid molekule tuntakse ka millise koondnimetuse all?

 

7. Küsitav Inglise koondislane valiti 2006 oma võistkonna parimaks mängijaks MMil, kuid Inglise liigas tegi debüüdi alles 2007. Kuna sündinud on ta Kanadas, ei ole ta mänginud ka üheski Inglise noortevõistkonnas. Rahvusvaheliselt on ta parimaks saavutuseks seni Meistrite Liiga võit 2001. Kes?

 

8. Legendi kohaselt kohustas kuningas Alfonso X kõiki Kastiilia kõrtse serveerima veini kõrvale ka midagi söödavat, et vein inimestele nii ruttu pähe ei hakkaks. Sellest arenes välja terve suupistete köök. See võib olla näiteks hambatiku otsa torgatud tuunikalatükk, kokteilisibul ja oliiv või väikesel savitaldrikul serveeritav kuum lihatükk kastmega. Kuidas neid Hispaania suupisteid kutsutakse?

 

9. Kes oli kohtu all süüdistusega Ronald Lyle Goldmani mõrvamises?

 

10. Joseph Smithi järel sai temast viimsepäevapühakute liikumise (mormoonide) juht, ta oli ka Utah esimene kuberner ning kandis hüüdnime „Ameerika Mooses“. Lisaks asutas ta ülikooli, mis kannab nüüd tema nime ja on USA suurim usuülikool. Tuntud polügaamina abiellus ta kokku 55 naisega. Kellest jutt?
2. voor

 

11. See Saksa naisrežissöör, näitlejanna ja tantsija suri 2003. aastal 101 aasta vanuselt. Tuntuks sai ta eelkõige natsiajastu innovatiivsete dokfilmidega nagu „Tahte triumf“ (Triumf des Willens). Kes?

 

12. Millised kaks lina võõrustavad tänavu esmakordselt F-1 etappe? Mõlemad on linnaringid ning ühel kihutatakse öösel.

 

13. See muistne maa vastab üldjoontes tänapäeva Rumeeniale ja Moldovale ning hõlmas ka tükke Ungarist, Bulgaariast ja Ukrainast. Pealinn oli Sarmizegetusa. Võib ajada segadusse, et sama nime kasutas katoliku kirik keskajal oma põhjapoolseima provintsi ehk Taani-Norra-Rootsi kohta, teinekord ka ainult Taani kohta. 1966. aastast kannab sama nime Rumeenias toodetav automark. Mis nime kandis see muistne maa?

 

14. Selle sõjalise eraettevõtte asutasid 1997 endised mereväelased Erik Prince ja Al Clark. Firmale on rahvusvahelises meedias viidatud kui julgestusteenuse pakkujale või kui lausa palgasõdurite organisatsioonile. Asub ta Põhja-Carolina osariigis, kus paikneb ka väidetavalt maailma suurim taktilise väljaõppe keskus. Ettevõte on oma väitel koolitanud kümneid tuhandeid turvatöötajaid, kes tegutsevad maailma kriisikolletes. Iraagi ja Afganistani konfliktid on kergitanud firma tuntust, nad kaitsevad diplomaate kui viivad läbi teisi turvaoperatsioone. Mis firma?

 

15. Rootsi rõivafirma H&M on tuntud odavate ja moekate rõivaste poolest. Neil on 28 riigis 1500 poodi ja üle 60 000 töötaja. Mis nimed peituvad tähtede H&M taga?

 

16. Millises 1928 kirjutatud ja kaua mitmes riigis keelatud raamatus tunneb Constance suuremat tõmmet metsavaht Oliver Mellorsi kui oma abikaasa Cliffordi vastu?

 

17. Mitu 100 meetri ujumise maailmarekordit on aeglasemad kui üks minut? Arvesse lähevad kõik stiilid, nii meeste kui naiste rekordid. kuid ainult 50 m basseinis püstitatud.

 

18. Voodoo Child on Virgin Comicsi uus sari, mille loojateks on üks Hollywoodi täht ja tema poeg Wes. Kes? Sarja kirjutab Mike Carey, joonistab Dean Hyrapiet. Tegevus keerleb Katrina-järgses New Orleansis, kus on mängus ka voodoo-mütoloogia.

 

19. See linn oli sumerite vaste Vatikanile. Ta oli nende peajumala Enlili residentsiks ja kuigi tal otseselt poliitilist tähtsust ei olnud, käsitati teda Sumeri religioosse pealinnana. Mis linn?

 

20. Millise filmi pealkiri on kirja pandud DNA-koodis (ehk kasutades nelja tähte, mis vastavad neljale DNA alusele)? Filmi peaosades on Ethan Hawke, Uma Thurman ja Jude Law ning reklaamlause kõlab: „Inimhingele geeni pole“ (There is no gene for the human spirit).
3. voor

 

21. Kes on see laulja, kes avaldas 1979 albumi „Broken English“ ja vashistatai samal aastal Norras?

 

22. Millist ühist nime kannavad:

- tuul

- kaks Nobeli kirjanduspreemia laureaati

- rakett

- Maserati mudel

 

23. Kes on see Inglise koomik ja näitleja, kelle kuulsus põhineb eelkõige telesarjadel „Kontor“ ja „Statistid“?

 

24. Millisesse Euroopa linna hakkab kerkima muuseum, kus New Yorgi Guggenheim hakkab näitusepinda jagama Vene Ermitaažiga? 2011. avatav muuseum keskendub uue meediakunsti eksponeerimisele. Hoone arhitektuurikonkursi võitis Zaha Hadid. Küsitav pealinn asub 500 km Tallinnast, 580 km Helsingist ja 1030 km Oslost.

 

25. Läbi ajaloo on vaid neli maletajat saavutanud ELO reitingu üle 2800 punkti – üks neist on Garri Kasparov, kes on ülejäänud 3?

 

26. 19. sajandi keskel arendati välja teooria, et kunagi asus enamiku praeguse India ookeani kohal suur manner. Sellele andis nime geoloog Philip Slater loomade perekonna auks, mille levik on omamoodi ebatavaline ulatudes Aafrikast Lõuna-Indiasse ja Malaisiasse, andes alust hüpoteesile kunagisest maismaasillast nende vahel. Teised teadlased väitsid, et paik oli inimkonna häll, Eedeni aia asukoht. Milline müütiline manner?

 

27. See šotlane oli oma aja F-1 domineerija, võites kaks MM-tiitlit (1963 ja 65). Oma surma ajaks oli ta võitnud rohkem etappe (25) ja saavutanud rohkem parimaid stardikohti (33) kui keegi teine sõitja selleks ajaks. Ka Indianapolis 500l osales ta viis korda, võites selle 1965. Ta oli osaline F-1 ajaloo rängeimas õnnetuses – just tema Lotus oli 1961. aastal see, millega põrkas Monza rajal kokku Wolfgang Graf Berghe von Tripsi Ferrari, mis kerkis õhku ja lendas rahva sekka, tappes sõitja ja 15 pealtvaatajat. Ise hukkus sõitja F-2 etapil Hockenheimringil. Kes?

 

28. Mis nime kannab see arvutimäng? (Sarja nimest piisab)

 

29. Selle Itaalia pühaku ja orduasutaja sünnipärane nimi oli Giovanni di Bernardone. Mis nime all tunneme teda paremini?

 

30. Muusikas nimetatakse nii lühikest, kerget ja pehmet (klaveri)pala. Nimetus tuleb sõnast „tühiasi“ ning tuntuim pala on ilmselt Beethoveni „Für Elise“. Sama nime kannab piljardile sarnanev lauamäng, mille eesmärk on juhtida pallid takistustest mööda ja aukudesse. Mäng on pinballi eelkäija ning seotud ka minigolfiga. Mis on muusikapala ja mängu ühine nimi?


4. voor

 

31. Millised kolm Verdi ooperit põhinevad Shakespeare’i teostel?

 

32. Millise väljamõeldud tegelase lapsepõlv möödus talus onu Oweni ja tädi Beru juures?

 

33. Kes on see Vene iluvõimleja, kelle kohta räägitakse, et tal on suhe Vladimir Putiniga? Ta on 2004. aasta olümpiavõitja ning 2007. aastast Vene parlamendisaadik.

 

 

34. Sel mõistel on USA poliitikas mitu omavahel seotud tähendust. See tähistab erakonna või liikumise toetajate või liikmete miitingut, kõige sagedamini kuuleme seda aga viitavat protseduurile, mille abil mõned osariigid valivad presidendikandidaate. Mõnede allikate kohaselt tuleneb sõna indiaanikeelsest sõnast, mis tähendab „nõukogu“. Mis termin?

 

35. Tegemist on 1925 loodud teadus- ja arendustegevusega tegeleva organisatsiooniga, mille peakorter asub New Jerseys. Oma esimestel aastatel demonstreeriti avalikkuse ees faksimasinat (kuigi seda seal ei leiutatud) ja heliribaga filmilinti. Oma kõrghetkedel oli ta maailmas arendustegevuse esirinnas, töötades välja mitmeid pöördelisi tehnoloogiaid nagu raadioastronoomia, transistor, laser, informatsiooniteooria, UNIXi operatsioonisüsteem, C-programmeerimiskeel jpm. Seal tehtud tööd on saanud 6 Nobeli preemiat. Mis asutus?

 

36. Täna aastal 1877 kuulutas Rumeenia end iseseisvaks. Mis riigi alt?

 

37. Selle Rootsi kirjaniku ja lavastaja (1924-2006) filmid käsitlevad vastuolulisi teemasid nagu sotsiaalne klass, moraal ja seksuaalsed tabud, ühildades Bergmani emotsionaalselt piinatud tegelased Prantsuse uue laine filmide avangardse stiiliga. Tema tuntuimad tööd on “491” (1964), ”Olen uudishimulikkollane” (1964, "Jag är nyfiken - gul") ja ”Olen uudishimuliksinine” (1968, "Jag är nyfiken - blå"), mis laiendasid filmis näidata lubatava piire, käsitledes teemad teadlikult provokatiivselt ja otsekoheselt. Kes?

 

38. W|-|47 i5 7|-|3 |\|4m3 0f 7|-|i5 "14|\|gu4g3"? Ehk siis õiges inglise keeles: What is the name of this "language" ja eesti keeles: mis on selle „keele“ nimi?

 

39. Millist värvimiseks kasutatavat kultuurtaime näete pildil?

 

40. See Kreeka ajaloolane alustas Peloponnesose sõjas Ateena väejuhina, kuid saadeti eksiili. Ta kasutas seda ära, et külastada ka sõja teist poolt, Spartat ja olles näinud sõda mõlemalt poolelt, kirjutas Peloponnesose sõja ajaloo, mis on maailma üks vanimaid säilinud ajalookirjutusi ja kuigi võib veidike kahelda selle objektiivsuses on tegu ühe tähtsama tollest ajast pärineva allikaga. Kes?
5. voor

 

41. Kuuldava loo autor on Rootsi üks tuntumaid trubaduure (1890-1976). Kes?

 

42. 1989. aastal sündinud Gedhun Choekyi Nyima kadus kuue-aastaselt. Mis nime all on poiss paremini tuntud?

 

43. Sellenimelist naist kujutatakse tihti suplemas, ta oli Figaro pruut ja Leonard Cohen on temast laulnud. Mis naisenimi?

 

44. See kompaktne džiip on mõeldud ostjatel, kellele meeldib dünaamiline disain, kuid kellele ei meeldi teiste džiipide suur ja agressiivne loomus. 2007. aasta veebruaris müügile tulnud automark sai nime Iraani nomaadihõimu järgi. Mis auto?

 

 

45. Mõne aasta eest, kui San Francisco kuulus Kuldvärava sild vajas remonti, pakkus üks firma, et rahastab töid, kui vastutasuks värvitakse sild kollaseks. Linnavalitsus keeldus ning sild on jätkuvalt oranžikarvaline. Mis firma tegi pakkumise?

 

46. Seda spordiala defineeritakse kui tegevust, mille eesmärk on liikuda ühest punktist teise nii tõhusalt ja kiiresti kui võimalik, kasutades inimkeha võimalusi. Ala peab aitama inimestel ületada takistusi, mis võivad olla mistahes objektid ümbitsevast keskkonnast. Ala harrastajaid nimetatakse traceur’ideks. Ala rajas prantslane David Belle ja keskendub tõhusate liigutuste arendamisele, et arendada keha ja vaimu kõiksugu takistuste ületamiseks. Mis ala?

 

47. Selle Kesk- ja Lõuna-Ameerika suurima ja kõige jõulisema röövlinnu nimi viitab antiikmütoloogiale. Mis kotkatga on tegu?

http://www.discoverlife.org/IM/I_TS/0001/320/Harpia_harpyja,I_TS106.jpg http://www.guyanazoo.org.gy/Photos/Harpy-Eagle-Fotonatura.jpg

 

48. Kes on selle kuulsa foto autor?

 

49. Mis valdkonna toodetega tegelevad need firmad: Scullcandy, Sennheiser ja Beyerdynamic?

 

50. Milline Fulhami jalgpallur (sünd 1979) tegi hiljuti UEFA EM-valikmängude rekordi, lüües Põhja-Iirimaa eest mängides 13 väravat? Nende seas olid ka hat-trickid Hispaania ja Liechtensteini vastu.

 


Round 6

 

51. Selle Aafrika riigi muusikaline pärand on tuntum kui paljudel teistel Aafrika maadel, tänu mbalaxi populaarsusele maailmas. Tegu on wolofi löökriistamuusikaga, mida on populariseerinud ka samast riigist pärit Youssou N'Dour. Tänapäevane mbalax on segu populaarsetest lääne muusika- ja tantsustiilidest nagu jazz, soul, latiino ja rock, segatuna traditsioonilise trummimuusika sabariga ja tantsuga. Mis riigist on jutt?

 

52. Millise spordiala maailmarekord on 1983. sündinud austerlanna Daniela Iraschko käes?

 

53. Seda vürtsikat India piimateed valmistatakse tavaliselt mustast teest, piimast, magustajast ja vürtsidesegust. Tavaliseimad vürtsid on kardemon, kaneel, ingver, nelk ja pipar. Tee tekitab sooja, rahustava tunde, soodustab seedimist ja annab imelise rahulolutunde. Viimastel aastatel on tee muutunud Läänes tohutult populaarseks. Mis nime kannab see jook?

 

54. Operatsiooni Just Cause (Õiglane põhjus) tuntuim episood oli see, kui USA armee püüdis Vatikani saatkonda pagenud tagaotsitavat kindralit „välja suitsutada“. Nad seadsid üles valjuhääldajad ja hakkasid mängima valju rock-muusikat, ööpäev läbi. Muu hulgas kõlasid lood „Nowhere to Run“ ja „Road to Hell“. Lõpuks ei suutnud mees enam seda välja kannatada ja andis alla. Kes?

 

55. Mis lindu kuulete? Teda olete ilmselt isegi kuulnud, kui hilja õhtul pubist (mälumängult) koju lähete.

 

56. Milline ulmekirjanik, kes on kasutanud ka pseudonüümi Harrison Denmark, on tuntuim fantaasiaromaanide sarjaga Amberi kroonikad ning romaaniga „Valguse isand“?

 

57. Seda neurotransmitterit kutsutakse ka õnnemolekuliks ning teda võib leida käbikehas, vereliistakutes, seedetraktis ja ajus. Ta toimib nii keemilise sõnumikandjana, mis edastab närvisignaale närvirakkude vahel, kui ahendab ka veresooni. Selle kemikaali taseme muutus ajus mõjutab ka inimese tuju, seepärast kasutatakse selle amiini toimet muutvaid ravimeid depressiooni raviks (nt Prozac). Mitmed psühhedeelsed uimastid imiteerivad kemikaali toimet, ecstasy aitab kaasa selle vabanemisele neuronitest. Mis neurotransmitterist on jutt?

 

58. Ustaše oli natsionalistlik paremäärmuslik liikumine, mis enne Teist maailmasõda tegeles terrorismiga ja pärast riigi vallutamist teljeriikide poolt tõsteti natside kaitse all võimule. Võimul olles said nad hakkama sarnaste koleduste ja genotsiidipoliitikaga nagu natsid Saksamaal. Millises tänapäevases riigis tegutses Ustaše?

 

59. See 1989 Stanley karika võitnud hokimeeskond asus 1972-80 Atlantas, mille järel koliti tänasesse asukohta. Meeskond sai nime, pidades silmas Atlanta põletamist kodusõja ajal, mida juhtis kindral William Sherman. Mis NHLi meeskond?

 

60. Nõukogude Liit on võitnud kolm parima võõrkeelse filmi Oscarit: 1969 Sergei Bondartšuki „Sõda ja rahu“; 1980 Vladimir Menšovi „Moskva pisaraid ei usu“ ning 1975 „Dersu Uzala“. Kes oli viimase filmi režissöör?


7. voor

 

61. Kuulete 1927. aastal Hoagy Carmichaeli loodud muusikapala, mis on USA ajaloo üks enim llindistatud palu. Mis on selle nimi? Samanimelised on ka üks 2007. aasta menufilm ja üks NASA missioon.

 

62. USA Ülemkohtu ajaloo üks vastuolulisemaid ja poliitiliselt tähtsamaid otsuseid tehti 1973. aastal juhtumis Roe vs Wade. Mis muutus otsuse järel USAs lubatuks?

 

63. Kelle esikromaan 1923. aastal kandis pealkirja „Jigsaw“ („Pusle“) ja viimane romaan oli 1999 valminud „The little pretender“ („Väike teeskleja“)?

 

64. Mille disainimise/loomisega on kuulsust kogunud mehed Reiner Knizia, Klaus-Jürgen Wrede ja Klaus Teuber?

 

65. Mis rahva lippu näete?

 

66. Kunstnik? Ta hukkus Verduni lahingus.

 

 

67. Louis Comfort ... sündis jõuka juveelikaupmehe perre. Isa raha ja tutvuste abil asutas ta oma klaasitöökoja. Ta patenteeris küütleva aknaklaasi saamiseks loodud radikaalse uue tehnoloogia, mis lubas mitut värvi klaasi omavahel segada ja manipuleerida, luues varjundite ja efektide enneolematu ulatuse. Teine tema loodud tehnika nimega Favrile kogus kiiresti rahvusvahelist tuntust tänu küütlevale pinnale ja puhastele värvidele. Kõigest hoolimata läks ta pankrotti, kui 1930. aastate majanduskriisi ajal läks klaas moest. Ta suri 1933, ent varsti ta kunst taasavastati ning 1997 müüdi üks ta Lotus-lampidest oksjonil 2,8 miljoni dollariga. Kes oli see klaasikunstnik ja disainer?

 

68. Ukraina teaduse akadeemia uurijad tõestasid hiljuti, et Kuule võib taimi istudada küll. Eksperimendi käigus kasvatasid nad Kuul oleva regoliidiga sarnases pinnases lilli. Milliseid lilli (Tagetes patula) võime ehk peatselt Kuult leida?

 

 

69. Trooja sõjas pärssis kreeklaste leeri edu Agamemnoni ja Achilleuse riid, mille tulemusena viimane keeldus sõjategevuses osalemast. Siiski soostus ta laenama oma relvastust oma sõbrale (mõne allika järgi ka armukesele), kes langes Hektori käe läbi. Leinav Achilleus naases sõtta, tappis Hektori ja korraldas sportmängud, et austada langenud sõpra, kelle nime küsimegi.

 

70. Milline nimi (ja selle versioonid) on olnud populaarne kuningate nimi nii Inglismaal, Prantsusmaal kui Saksamaal ja tuleneb germaani nimest, mille tähendus on „oma koja valitseja“?
8. voor

 

71. Millise kahe USA osariigi vahel asub Washington DC?

 

72. Milline ebausk ühendab järgnevaid:

- Macbeth

- vilistamine

- ehtne raha, lilled, ehted

- peeglid

 

73. Kuigi tuntuks sai ta märksa lühemate lugudega, on tema sulest ilmunud ka kuus romaani:

„Improvisatoren“ („Improvisaator“), „O. T.“, „Kun en Spillemand“ („Ainult viiuldaja“), „De to Baronesser“ („Kaks parunessi“), „At være eller ikke være“ („Olla või mitte olla“) ja „Lykke-Peer“ („Peer Õnneseen“). Kes?

 

74. See Itaalia dominikaani preester ja Firenze juht aastatel 1494-98 sai tuntuks usureformi, renessansivastase jutlustustööga, raamatupõletamise ja tema arvates ebamoraalse kunsti hävitamisega. 1497. aastal viisid tema ja ta poolehoidjad läbi nn edevuse tuleriida. Nad saatsid poisid ukselt-uksele käima ja korjama asju, mida seostati moraalse lodevusega: peegleid, kosmeetika, nilbed pildid, paganlikud raamatud, skulptuurid, mängulauad, malenupud, lautod ja teised pillid, uhked riided, naiste kübarad ja antiikpoeetide teosed, kuhjasid need kõik Firenze Piazza della Signoria väljakule ja panid tule otsa. Paljud väärtuslikud renessansiaja kunstiteosed hävisid selles tules, teiste seas Sandro Botticelli ja Michelangelo Buonarroti tööd. Hiljem viskas paavst Alexander VI ta kirikust välja ning mees hukati 1498. Kes?

 

75. Tema isa oli neljakordne motokrossi maailmameister, ta ise võitis enne erruminekut 2006. aastal rekordilised 10 tiitlit. Viis korda on ta valitud Belgia parimaks sportlaseks, maailmameistriks on ta tulnud kõigi nelja Jaapani tootja tsiklitel (Suzuki, Kawasaki, Honda ja Yamaha). Kes on see motolegend?

 

76. See aine on Assami ja Tai metsades leiduva putuka Kerria lacca habras ja helbeline eritis. See on looduslik polümeer ning kuna on keemilise sarnane sünteetiliste polümeeridega, võib teda pidada looduslikuks plastiks. Üldiselt kasutatakse seda mööbli, viiulite ja kitarride poleerimisel. Kuni vinüüliajastu saabumiseni 1938. aastal pressiti fonograafiplaadid just sellest ainest. See on ka söödav ja teda on kasutatud tablettide ja kommide glasuurina. Mis aine?

 

77. Aasatel 1912-18 oli see firma Fordi järel USA suuruselt teine autotootja. Tuntuim on aga auto poolest, mis tõi kasutusse termini džiip. Mudel MB (pildil järgmisel lehel) oli esimene džiibina unuks saanud masin ning selle tootmine algas 1941. Teise maailmasõja jooksul toodeti mudelit 359 851 tükki. 1963 muutis firma nime Kaiser-Jeep Corporationiks. Mis nime all tegutses ta enne?

 

 

78. Sellel filmil on kaks tegevuspaika: Hispaania 1944. aasta mai-juuni, kodusõjale järgnenud turbulentne ajastu, ning Hispaania tüdruku Ofelia fantaasiamaailma, milles ta saab salapäraselt faunilt kolm ülesannet. Paljud kriitikud kuulutasid selle 2006. aasta parimaks filmiks, ta sai ka kolm Oscarit, sh parima meigi eest. Mis pealkirja kannab see film (lavastaja Guillermo Del Toro)?

 

79. Kes on romaani „Rändtirtsu päev“ autor (1903-1940)? Romaani tegevus leiab aset Hollywoodis majanduslanguse ajal, kujutledes luhtunud lootustega inimeste võõrandumist ja meeleheidet. Raamatukogus asetseb teos kusagil „Maailmade sõja“ ja „Tuletorni juurde“ vahel.

 

80. See keel on üks Lõuna-Aafrika 11-st riigikeelest, tema rääkijate hulk (u 8 miljonit) jääb alla ainult suulu keelele. Enne 1994. aastat ei antud selle keele rääkijatele Lõuna-Aafrika kodakondsust ja paigutati inimesed ennekõike Transkei ja Ciskei bantustanidesse. See keel on ka Nelson Mandela emakeeleks. Millisest keelest on jutt?

 


9. voor

 

81. Kuulete teost „Introduction et Rondo capriccioso“. Kes on helilooja?

 

82. Mullu läks inimsusevastaste kuritegude eest kohtu alla mees nimega Kang Kek Lew, olles enne seda veetnud kaheksa aastat vanglas, oodates kohtuprotsessi. Mis riigis tavatses see mees ise inimesi ilma kohtuta vangi heita?

 

83. Üks maailma suurimad (kui mitte suurim) mageveekala võib kasvada kolme meetri pikkuseks ja kaaluda kuni 200 kilo. Elutseb ta Lõuna-Ameerikas. Mis kala?

 

84. Selle koomiksi autor on Jeff Smith. Mis on peategelase/koomiksi nimi?

 

85. Millise riigi kõrgeim tipp on ee mägi (2052 m, nimi tähendab „kolmepealine“)?

 

86. Millise esinejaterühma lõid ettevõtja Somen "Steve" Banerjee, kes poos end 1994. aastal vanglas üles, ja koreograaf Nick DeNoia, keda esimene ilmselt 1987. aastal tulistas?

 

87. See raske, pehme, tinajas metall on üks kummalisemaid elemente, mille omadused on nii erilised ja vastuolulised, et varased keemikud ei osanud seda perioodilisustabelis kuhugi paigutada. Teinekord kutsuti seda lausa elementide nokkloomaks. 60-70 protsenti elemendi toodangust leiab kasutust elektroonikatööstuses, kuid tegu on ka kurikuulsa mürgiga, mis esineb näiteks Agatha Christie romaanis „Tuhkur hobune“. Ka Aleksander Litvinenko juhtumis oli see element esmane kahtlusalune. Elemendi nimi tuleb kreeka keelest , tähendades „rohelist oksa“, mis viitab ilusale rohelise spektrijoonele. Mis element?

 

88. Kui produtsendid nägid teda Nestle Quiki telereklaamis mängimas James Bondi laadset Captain Q-d, kutsusid nad ta 1960. aastate telesarja, kus ta sai kuulsaks. Tema sõnul kutsuti teda pärast Sean Connery loobumist mängima ka päris Bondi, kuid ta on oma sõnul õnnelik ka teist kuulsat B-d kehastades. Kellest jutt?

 

89. See hispaania konkistadoor oli esimeseks Puerto Rico kuberneriks. Tuntuks sai ta oma 1513 ette võetud ekspeditsiooniga, mille eesmärgiks oli avastada igavese nooruse allikas. Selle käigus avastas ta Golfi hoovuse ja Florida. Kes?

 

90. 1908. aastal kukkus Marquis M ... Maldenis Massachusettsi osariigis treppidest alla, vigastades end ja oma kodueeslit. See andis talle mõtte kummitaldadega kingadest, mis takistaksid libisemist. 1921. aastal astus loodud firmasse sisse korvpallur Charles "Chuck" Taylor, kurtes valusate jalgade üle. Ta sai tööd ning müügimehe ja ettevõtte esindajana tutvustas kingi kogu USAs. Praegu on „Chuck Taylorid“ selle Nike valduses oleva jalatsifirma populaarseim müügiobjekt. Mis firma (kannab asutaja nime)?


10. voor

 

91. Kes esitab oma versiooni Depeche Mode’i loost „Personal Jesus“?

 

92. On kerge sattuda segadusse, kui tahta rongiga sõita Münchenist Milanosse või vastupidi. Mida ütlevad mõlemal juhul sihtkohatablood rongijaamades – ehk kuidas kutsuvad Milanot sakslased ja Münchenit itaallased?

 

93. Film „Kodanik Kane“ keskendub ühe ajakirjanikule püüdele teada saada, mis peitub sureva magnaadi viimase sõna „Rosebud“ taga. Tema ei suuda mõistatust lahendada, kuid filmi lõpukaadris näevad vaatajad üht eset, millele on maalitud see sõna. Mis ese?

 

94. 1868. aastal otsisid Thamesi sõudeklubi liikmed ala, mida teha talvel. Tulemusena takkis mitmeid uue ala klubisid ning riigi meistrivõistlusi hakati pidama 1883. aastal. MM lisandus 1973. Mitmekordsed maailmameistrid sel alal on näiteks John Ngugi, Carlos Lopes ja Grete Waitz. Mis ala?

 

95. Okavango jõgi jookseb läbi mitmete Lõuna-Aafrika riikide. Ta on omapärane seetõttu, et ei suubu merre, vaid Okavango delta liivadesse ja soodesse, moodustades maailma suurima sisemaadelta. Millises riigis asub Okavango delta?

 

96. See Saksa muusik ja kirjanik asutas Berliinis 1985. aastal ansambli Element of Crime. Oma esimese romaani „Berliini bluus“ avaldas ta 2001, saavutades suurt edu. Raamatu peategelane on Frank Lehmann ja tegevus toimub 1989. aasta Berliinis. Samanimelise filmi käsikirja eest sai ta Saksa filmiauhinna. Teine romaan „Neue Vahr Süd“ ilmus 2004 ja jälgib Frank Lehmanni elu 1980. aasta sõjaväeteenistuses Bremenis. Kes on see kirjanik?

 

97. Rahhat Alijev oli kuni möödunud aasta maini abielus oma riigi presidendi tütrega ning teenis riigi suursaadikuna Austrias. Kui aga ta väljendas teatud poliitilisi ambitsioone, sai ta järsku kaela süüdistuse kahe kasahhi panga Nurbank tipptöötaja röövimises ning tema vastu väljastati rahvusvaheline tagaotsimisorder. Praegu ootab Alijev Austrialt poliitilist varjupaika. Kes oli see president, kellega Alijev tülli läks? (Üks punkt riigi eest)

 

98. Muistse Hippo Regiuse linna (praeguse nimega Annaba või Bôner) asutasid foiniiklased ja hiljem oli see Rooma kõige tähtsam valdus Aafrikas. Tol ajal elas ja tegutses ses linnas ka üks kuulus filosoof ja teoloog. Kes?

 

99. Mis on selle asja nimi?

 

100. Somaali keeles tähendab selle Ida-Aafrika antiloobi nimi „kaelkirjakukaelne“. Tõustes tagajalgadele ja sirutades välja oma pika kaela, ulatub ta kõrgemale, kui teised gasellid ja enamus teisi antiloope. Mis loom?

 

 


Vastused:

 1. Madness
 2. Granada
 3. Bjarne Riis
 4. Batasuna
 5. Kapten Hatteras
 6. Asendamatud/olulised aminohapped
 7. Owen Hargreaves
 8. Tapas
 9. OJ Simpson
 10. Brigham Young

 

 1. Leni Riefenstahl
 2. Singapur ja Valencia
 3. Daakia (Dacia)
 4. Blackwater
 5. Hennes & Mauritz
 6. „Leedi Chatterley armuke“
 7. Üks (naiste 100 m rinnuli)
 8. Nicholas Cage
 9. Nippur
 10. GATTACA

 

 1. Marianne Faithful
 2. Mistral
 3. Ricky Gervais
 4. Vilnius
 5. Kramnik, Anand, Topalov
 6. Lemuuria
 7. Jim Clark
 8. Grow
 9. Assisi Franciscus
 10. Bagatell

 

 1. Macbeth, Othello, Falstaff
 2. Luke Skywalker
 3. Alina Kabajeva
 4. Caucus
 5. Bell Labs
 6. Türgi (Ottomani impeerium)
 7. Vilgot Sjöman
 8. Leet, Leetspeak or 1337
 9. Indigo
 10. Thucydides

 

 1. Evert Taube
 2. Panchen Lama (the 11th). Tema ja ta pere rööviti Hiina võimude poolt ja asukoht teadmata
 3. Susanna/ Suzanne
 4. Nissan Qashqai
 5. McDonald’s
 6. Parkour
 7. Harpüia (Harpia harpyja)
 8. Steve McCurry
 9. Kõrvaklapid (mikrofonid, audiovarustus)
 10. David Healy

 

 

 1. Senegal
 2. Suusahüpped (naiste)
 3. Chai
 4. Manuel Noriega (Panama)
 5. Musträstas (Turdus merula)
 6. Roger Zelazny
 7. Serotoniin
 8. Croatia
 9. Calgary Flames
 10. Akira Kurosawa

 

 1. Stardust
 2. Abort
 3. Barbara Cartland
 4. Lauamängud
 5. Tiibet
 6. Franz Marc
 7. Tiffany
 8. Peiulill (NOR – Fløyelsblomst?, FIN – Ryhmäsamettikukka?)
 9. Patroclus
 10. Henry, Heinrich (Heimiric)

 

 1. Maryland ja Virginia
 2. Teatrilaval ebaõnne toovad esemed
 3. Hans Christian Andersen
 4. Girolamo Savonarola
 5. Stefan Everts
 6. Willys
 7. Shellac
 8. „Paani labürint“
 9. Nathanael West
 10. Koosa (Xhosa)

 

 1. Camille Saint-Saens
 2. Kambodža
 3. Arapaima (pirarucu)
 4. Bone
 5. Sloveenia (Triglav, kujutatud ka lipul)
 6. Chippendales
 7. Tallium
 8. Adam West (Batman)
 9. Juan Ponce de Leon
 10. Converse

 

 1. Johnny Cash
 2. Mailand / Monaco
 3. Kelk
 4. Murdmaajooks
 5. Botswana
 6. Sven Regener
 7. Nursultan Nazarbajev (Kasahstan)
 8. Püha Augustinus

99.    Möbiuse leht

100. Gerenuk