HTG Mälumäng 2007/2008

III Voor

 

Estica I

 

 

1. Harju maakohus karistas 26. aprillil pronksiöö käigus Tallinnas Pärnu maanteel R-kioskit ja kunstipoodi rüüstamas käinud söögikoha VS endist kokka 1 aastase vangistusega, millest kõigi R-kioskite suurel hirmul tuleb reaalselt ära istuda 2 kuud. Tema nägu on saanud pronksiöö tüüpilise poerüüstaja sümboliks. Küsime kuulsa koka eesnime, kes teab kodanikunime on eriti tubli?


2. See tuntud telemees ja ajakirjanik sündis 1955. aastal Tallinnas. Tema isa oli Eesti Raadio ajakirjanik, ema medõde. Mees on tuntud kui kõva naistemees ja üldse on temaga palju sehkendusi seotud. Juba lapsepõlves oli ta tuntud krutskimees, näiteks 8. klassis põgenes ta koos sõbra Roman Baskiniga Türgimaale, toona 13. aastased poisikesed ei kartnud muud kui seda, et nad kinni võetakse, ära kohitsetakse ja haaremivalvuriteks pannakse. Õppis Tartu ülikoolis inglise keele erialal. On olnud ETV korrespondent Moskvas, teinud kaastööd ka BBC-le ja üks tema lugu on isegi ilmunud The New York Times’i esilehel. Tema nimi figureerib ka Kuldse Trio laulus „Chiri Biri Binn”. Kellest on jutt?


3. Järvakandi vallas toimub juba mitmendat aastat Rabarock ja seal asub ka klaasimuuseum.
Mis maakonnas asub Järvakandi vald?

4. Mis on Eesti rahvusvaheline suunakood (telefon)?

5. Kes laulavad?


II Loodus

 

6. Mesosoikumi keskel, suurimate dinosauruste, sauropoodide, ajastul, elasid muuhulgas Brachiosaurused ja Diplodocused. Kuidas nimetatakse seda ajastut, mis kestis 210-140 miljonit aastat tagasi? Nimi on kindlasti tuntud ka teistesse valdkondade kaudu.

7. Mille poolest on tuntud USAs kasvanud puu (Pinus longaeva) hüüdnimega Prometheus, mis raiuti maha 1964ndal aastal? Praegu on analoogilise tunnuse poolest tuntud sama perekonna puu, mille hüüdnimi on Metuusala (tema on aga liigist Pinus aristata).

8. Escherichia coli, lühendatult E. coli, on tänapäeval bioloogiaga tegelevates laborites üks kasutatumaid katseobjekte. Võib teatud tingimustes olla ohtlik, aga enamasti siiski ei juhtu midagi. Temaga samasse riiki kuuluvad ka perekonnad Pseudomonas, Moraxella, Yersinia, Haemophilus, Clostridium. Mis riigiga tegu?

9. Neid nimetatakse nende avastaja jaapani teadlase Okazaki järgi. Neid tekib S-faasis ja nende abil tehakse nn. lagging strand, kunas leading strand tehakse pidevalt, katkematult. Nende sünteesiks on muuhulgas vajalikud primaasne kompleks, nelja tüüpi trifosfaate ja ligaas. Millest koosnevad Okazaki fragmendid?

 

10. Selle, ka Eestis, niisketel kasvukohtadel kasvava taime ladinakeelne nimi on Valeriana officinalis ja rahvapärane nimi näiteks surnuehmatusejuur. Kasutatakse väga paljudes rahustavates preparaatides, tuntum vast täielikult selle taime peatoimeainel põhinev Korvalool, ta on ubalehe, piparmündi ja humala kõrval ka nn. rahustava tee koostises. Põhitoimeaineks loetakse taime järgi nime saanud ainet, mis keemiliselt on pentaanhape, kuigi taime kesknärvisüsteemi rahustav toime võib olla tingitud ka teistest ühenditest. Mõnele üksikule inimesele mõjub hoopis ärritavalt, taim mõjub ergastavalt ka ühele teisele tuntud loomale. Mis taimega tegu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III Ajalugu ja usk

 

11. Selle USA mustanahaliste õiguste eest võitleva organisatsiooni/partei lõid Oaklandis Huey P. Newton ja Bobby Seale aastal 1966. Organisatsioon kutsus üles võitlema mustanahaliste sotsiaalse võrdõiguslikkuse eest valgetega ja selle kõrgaeg jäi 60ndate teise poolde ja 70ndate algusesse. Organisatsiooni ühele osale oli iseloomulik afroameeriklaste marurahvuslus, nii oli valgenahalistel praktiliselt võimatu liituda parteiga. Küsitaval parteil oli mitmeid probleeme võimudega, kuna selle liikmed kaldusid mõnikord vägivalla teele ja arvata on, et valgetele ei olnud selliste vaadetega organisatsioon just kõige meeldivam. Kuulus on kahe USA sportlase žest Mexico olümpiamängudelt aastast 1968, millega nad näitasid oma toetust küsitavale organisatsioonile, tõstes pjedestaalil üles mustas nahkkindas käe. Mis organisatsioon?

 

12. Nii kutsutakse India religioosse kirjanduse vanimat osa. Need olid brahmanismi (hinduismi arengujärk) ja seega ka hinduismi vundamentteosed. Eriti tähtsad on 4 vanimat kirjutist. Hilisemal ajal on neid ca II at e.Kr pärinevaid usutekste interpreteeritud ja nende põhjal uusi kirjutisi ja mõttevoole sepistatud. Nende nimi tähendaks ümbertõlgituna „(püha) teadmine”. Mis on nende vanade tekstide üldnimetus?

13. „Kleopatra nõelasid” on kolm. Need asuvad Pariisis, New-Yorgis ja Londonis. Küsitavate seostamine Kleopatraga (kõige tuntum Kleopatra, kes kandis järjenumbrit VII) on petlik, sest tegelikult on „nõelad” pärit rohkem kui tuhat aastat varem valitsenud vaarao Thutmosis III ajast (ca 1450 eKr). Algselt asusid küsitavad Heliopolises, kust nad hiljem keiser Augustuse valitsemisajal Alexandriasse toimetati ja 19. sajandi jooksul transporditi need omakorda tänapäevastesse asukohtadesse. Brittidele läks ühe „nõela” transportimine maksma 6 inimelu – „nõela” transportinud laev „Cleopatra” läks ümber ja jõuti põhjaläinuks kuulutada, enne kui saadi teada, et õnneks see ei uppunud, vaid triivis hoopis Hispaania randa, kust britid laeva koos laadungiga hiljem kätte said. Mis on „Kleopatra nõelad”?

14. Kuidas sellist budistide tornpühakoda nimetatakse? Tegu on indiapärase stuupa edasiarendusega. Vasakpoolsel pildil näetegi stuupa „arenguteed” ..….-iks. Aga näiteks Tais on küsitav mõiste stuupaga kattuv.

              

 

15. 1) Sureb kuninganna Victoria ja Suurbritannia kuningaks saab Edward VII. 2) 2 aasta pärast teevad vennad Wrightid esimese lennu ja saadetakse esimene raadiosignaal üle Atlandi. 3) Ebaõnnestub  katse mõrvata Saksa keiser Willhelm II, õnnestub aga USA presidendi William McKinley mõrv. 4) Sünnivad: Marlene Dietrich, Walt Disney, Jean Dubuffet, Louis Armstrong jpt. 5) Surevad: Giuseppe Verdi, Henri de Toulouse-Lautrec, Vassili Kalinikov jpt. Lisaks saab selle aastaarvuga ühtivale numbrile helistades kasutada EMT-e m-parkimise teenust. Mis aastast oli juttu?


IV Sport

 

 

16. Nagu kaks tilka vett. Kes on piltidel?

  

 

17. Nendel olümpiamängudel oli edukaimaks riigiks Saksamaa 12 kullaga, teine oli Norra 10 kullaga. Nendel olümpiamängudel oli esimest korda kavas naiste jäähoki. Austria mäesuusataja Hermann Maier elas üle ränga kukkumise, aga sellest hoolimata võitis veel 2 kuldmedalit. Suusatamises võitis 3 kuldmedalit Bjørn Dæhlie, eestlastest sai Jaak Mae 10 km jälitussõidus 6. ja Andrus Veerpalu 8. koha. Meeste jäähoki finaalis olid vastamisi Tšehhi ja Venemaa ning 1:0 seisuga võttis võidu Tšehhi koondis. Mis olümpiamängudest on jutt?

 

18. Esimesel pildil olev mees on sündinud 1863. ja surnud 1937. aastal. Tuntud on ta eelkõige Rahvusvahelise Olümpia Komitee asutajana. Tema nime kannab ka medal, mis antakse sportlasetele, kes on üles näidanud tõelist spordimehelikkust. Parempoolsel pildil on viiekordne olümpiavõitja, kes oli tuntud ka filminäitlejana. Kes on piltidel?
Image:Coubertin.jpg    

 

19. 1974- Eddy Merckx; 1975- Bernard Thévenet; 1976- Lucien Van Impe; 1977- Bernard Thévenet; 1978- Bernhard Hinault. Esimene … võitja oli Maurice Garin (1903), 2007. aastal võitis Alberto Contador. Mis spordivõistlusest on jutt?

20. Mis riik võitis esimesed Euroopa Meistrivõistlused jalgpallis? 


V Varia

 

21. Seda nime kasutavad põhiliselt angloameerika filmirežissöörid, kui nad pole oma loodud filmiga rahul ning ei taha, et nende nimi kajastuks kusagil selle filmiga seoses. Esimesena kasutasid seda võimalust 1969. aastal filmi „Death of the Gunfighter” režissöörid Robert Totten ja Don Siegel. See nimi on fiktiivne ega ole tulnud ühegi reaalse isiku nimest. Mis nimi?

22. Need kaks meest said 1953. aasta 29. mail hakkama ajaloolise teoga, nimelt jõudsid nad esimeste inimestena maailma kõrgeima mäe Mount Everesti tippu. Vasakpoolne mees on pärit Nepalist ja parempoolne Uus-Meremaalt. Oma kodumaal on mehed väga tuntud, näiteks on parempoolse mehe nägu Uus-Meremaa 5-dollarilisel rahatähel. Nüüdseks on nad mõlemad surnud.
Mis on nende meeste nimed?   

 

 

23. See lill on Jaapani keisri sümboltaim ja ühtlasi koos kirsiga jaapani rahvustaim. …..mustriga riideid tohtisid kanda ainult keisrikoja liikmed, seaduserikkujaid tabas surmanuhtlus. 16-õielehelised ….. on keisri lilled, 14-õielehelised ….. aga keisriperekonna meesliikmete omad. Jaapani keiser jagab välja ka selle lille nimelisi ordeneid: nt Toomas-Hendrik Ilvesele on langenud osaks au saada selline orden. Taim on sümboolse tähendusega lisaks Jaapanile ka Lõuna-Korea ja Hiina kultuuris, kus see on üks neljast pühast taimest (ploomi, orhidee ja bambuse kõrval). Küsitavad taimed on Eestis populaarsed ja levinud. Mis lillest oli juttu?

Image:Ibiza flag.png24. See saar kuulub Baleaaride saarestikku ja on eelkõige tuntud oma suviste pidude ning uhkete ööklubide poolest. Tuntumad ööklubid on Space, Pacha ja Privilege, mis on üks maailma suurimaid ööklubisid, mahutades umbes 10 000 inimest. Saare pindala on 571 km2 ja seal elab 88 000 inimest. Mis saarest on jutt? (kollased ja punased triibud)

 

 

25.See inglise rockgrupp oli 70. aastate keskel üks edukamaid bände. Bändi ninamees Jeff Lynne on tuntud kitarristi, laululoojana ja produtsendina, samuti oli ta „kuulsustest tiine” bändi Traveling Wilburys liige. Tuntuimad laulud on „Mr. Blue Sky”, „Xanadu”, „Evil Woman”, „Turn To Stone”, „Last Train To London” jpt. Mis bänd?

 
VI Meelelahutus

 

 

26. 1970. aastal startis kolmas mehitatud kosmoselaev Apollo 13, missiooniga maanduda kuul. Meeskonna liikmeteks olid James Lovell, Jack Swigert ja Fred Haise. 2 päeva pärast starti tabas kosmoselaeva vigase hapnikupaagi tõttu tekkinud plahvatus ja oldi sunnitud missioon katkestama. Meeskond kasutas edukalt kuumoodulit atmosfääri taassisenemiseks. Apollo 13 missioonist on tehtud mitu filmi. Küsime kuulsat lauset, millega komandör Lovell raporteeris pardal toimunud plahvatusest?

27. See tuntud USA kirjanik sündis 1947. aastal. Ta on kirjutanud väga palju romaane, mis kuuluvad nii ulme, õuduse kui ka kriminaalkirjanduse žanri alla. Mitmete tema teoste põhjal on hiljem tihti ka film vändatud, näiteks: „Stand By Me” (romaani „The Body” põhjal), „The Running Man”, „Pet Cemetery”, „The Shining”, „The Green Mile”. Kirjanik ise peab oma elutööks The Dark Towers’i” („Tume Torn”) seeriat. Kes on kirjanik?

28. Ka staaridel juhtub apsakaid. Allolevatel piltidel näete kahte staari, kellel on juhtunud apsakaid. Parempoolne neist lasi lava peal püksi ja teine ilmus täis peaga esinema. Kes on piltidel?

 

       29. Ühe müüdi järgi oli selle Hiina lauamängu looja kuulus filosoof Kong-Fuzi ise umbes 500 a. eKr. Pildil näete kivikesi, millega seda mängu mängitakse. Mis lauamäng?

 

 

30. Kes laulab?

 

 

VII Geograafia

 

31. Millisel Eesti saarel asuvad järgmised külad: Hullo, Saxby, Sviby?

32. Mis jõe saksa keelne nimi on Embach?

 

33. ... on vallasisene linn Anija vallas Harjumaal. 1945 sai ta iseseisva omavalitsusega alevi staatuse, 1993. aastal aga linna õigused. Linna läbib Tallinna–Narva raudtee, samuti Jägala jõgi. Elanikke on antud linnas umbes 3500. Mis linn?

 


34. Mis riik?
 
Image:Flag of Mali.svg

35. See Briti maadeuurija ja kartograaf elas aastatel 1728-1780. Ta oli kapteni auastmes ja juhtis kolme ümbermaailmareisi, sh esimest läänest itta. Nende jooksul selgitati välja, et Uus-Meremaa ei ole manner ja avastati ka mitmed saared (üks saarestik sai koguni tema järgi nime) ning Suur Vallrahu. Küsitav on üritanud leida Loodeväila ja Lõunamandrit. Surma sai küsitav võitluses Havai pärismaalastega. Tema reiside kohta ilmus ka raamat „Reis lõunapoolusele ja ümber maailma” (1784), mis ilmus ka eesti keeles 1960. aastal. Tähelepanuväärne on tõik, et tema poolt 1777. aastal Tonga kuninglikule perekonnale kingitud kilpkonn Tu'i Malila suri alles 1965. aastal! Kes on see kapten?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36. See Maa tehiskaaslane liigub umbes 400 km kõrgusel maast ja keskmise kiirusega 27 000 km/h ning seda on Maa pealt võimalik palja silmaga näha. Plaanide kohaselt peaks… täielikult valmima 2010. aastal. Mis on pildil (küsime rahvusvahelist lühendit)?


37. See Ameerika molekulaar-bioloog sündis 1928. aastal. Ta on eeskätt tuntud kui üks DNA kaksikhelikaalse struktuuri avastajaid, mille eest sai

1962. aastal ka Nobeli preemia. Mees on esimene inimene, kellele anti eelmisel aastal üle tema isiklik geenijärjestus (20 GB suurune kõvaketas, millele geenijärjestus oli salvestud). Mõnda aega tagasi räägiti nagu oleks … öelnud, et mustad aafriklased on vähem intelligentsed, kui valged, mille peale teatas 2007. aasta detsembris üks Islandi farmaatsia kompanii, et umbes 16% … DNA-st on Aafrika päritolu, see on 16 korda kõrgem protsent, kui Euroopa keskmine. Kes?


38. See organism on bioloogilistes uuringutes üks enimkasutatud olendeid, eriti geneetikas, sest on väike, lihtsasti kasvatatav ja lühikese arengutsükliga (umbes 2 nädalat). 20. sajandi alguses uuris Columbia ülikooli teadur Thomas Morgan nende peal mutatsioonide teket. Ka Eestis leidub neid rohkelt. Kreeka keeles on tema nimi Drosphila Melanogaster.  Mis organismiga on tegu on tegu?

39. Mida mõõdetakse steradiaanides?

40. Autopede silmarõõm, mis auto on pildil, vihjeks võib öelda, et ka ühel arvutimängul ja Soome heavy metal bändil on sama nimi ?

Image:Diablo Roadster copy.jpg


IX Poliitika

 

41. Tegemist on U.S.A poliitikuhärra ning Arizona senaatoriga. Ta sündis 29. augustil 1936 aastal. Ta on üheks  USA 2008. a  presidendivalimiste kanditaadiks. Mehel jätkus julgust öelda maailma kõige kõvema mehe, Chuck Norrise, kohta järgmist: "I'm going to send my 95-year-old mother to just go over and wash Chuck Norris' mouth out with soap." Eelnevalt oli Chuck Norris ta välja vihastanud väitega, et ta on liiga vana, et olla president. Kes on pildil?

 

 

 

42. Aastal 1994 suri Põhja-Korea president Kim Il-sŏng (venepäraselt Kim Ir Sen).

Kes on Põhja-Korea president pärast seda sündmust?43. Milline oli esimene valimiskünnise alla jäänud erakond 2007. aasta riigikogu valimistel?

44. Missuguse poliitilise ühenduse logo on pildil? Paremal näete partei juhti Mihhail Limonovit, kelle järgi on ühendust ka limonovlasteks kutsutud.

Image:National-Bolshevik-Party.png Pilt

 

 

 

 45. 1913–1951 oli Tiibet iseseisev riik. Selle Hiina poolt annekteeritud riigi õigusliku järjepidevuse esindajaks peab end Tiibeti eksiilvalitsus, mis ei ole ametlikult ühegi riigi poolt tunnustatud. Teiste riikide toetust ei maitsnud Tiibet ka 1951 aastal, kui Hiina sisse tungis. ÜRO peaassamblee ei pidanud võimalikuks konflikti sekkuda ning kuulutas selle Hiina siseasjaks. Selle häbiväärse juhtumi taustal olgu öeldud, et leidus vaid üks riik, kes ÜRO-s Tiibeti annekteerimise vastu protesti esitas. Mis riik?

 

 

 


Albert Schweizer FotoX Kultuur

 

46. Küsime sakslast (eluaastad 1875-1965), kes oli 1952. aasta Nobeli rahupreemia laureaat. Ta oli mitmekülgselt andekas ning võib öelda, et ta oli nii teoloog, filosoof, muusik kui ka arst. Muusikuna oli ta tähelepanuväärne organist. Küsitav tegeles Gabonis ka arstinduse alal ning rajas sinna Lambaréné Haigla, mis on Aafrika üks juhtivaid teaduskeskuseid.  Teoloogia valdkonnas tegeles ta eriti ajaloolise Jeesuse uurimisega. Eesti keeles on tema teostest ilmunud „Aukartus elu ees”, „Kultuur ja eetika” ja „Humanism ja tsivilisatsioon”. Kes?

47. Millise kunstitermini tähendus kattub mõistega „vaikelu”?

48. Pildil näete eesti kirjanikku, kelle romaan „Katku haud” võitis viimati Tammsaare preemia (Albu valla kirjanduspreemia). Kes on see eesti kirjanik?

 49. See seen (sugukonna nimi  Tuberacea) on kallis delikatess, mille kilohind küünib tuhandetesse kroonidesse ja võib olenevalt aastast varieeruda mitmekordselt. Hea ülevaate seenest annab lõik Helen Kaljuvee artiklist, mis ilmus ajakirjas „Eesti Loodus”: ….. on väga intensiivse maitse ja lõhnaga seen, mida kasutatakse Vahemere maade toitudes juba mitu tuhat aastat. Seenest on saanud delikatess mitme asjaolu tõttu – esiteks tema omapärase maitse, teiseks tema kasvukoha erilisuse tõttu – ….. kasvab kuni 30 cm sügavusel maa all, mis tähendab, et iga mats seda leida ei oska. Tarvis on …..kütti, spetsialisti, kes sulle maiuse maa alt kätte võlub. Ja kolmandaks, kasvab ta põhiliselt Vahemereäärsetes maades ja sealgi ainult valitud piirkondades. Maakonnad, kus neid seeni leidub, loevad ennast õnneseenteks.” Nende seente otsimiseks kasutatakse tihti koeri ja sigu. Kuidas nimetatakse neid „gurmaanide lemmikseeni”?

50. Helilooja?


Vastused:

 

 

1. Jevgeni Kazakov ehk kokk Ženja

2. Andres Raid

3. Raplamaal

4. 372

5. Tarmo ja Toomas Urb

6. Juura

7. Kõrge vanus

8. Bakterid

9. Nukleiinhapped/DNA

10. Palderjan

11. Mustad pantrid

12. Veedad

13. Obeliskid

14. Pagood

15. 1901

16. Kristjan Kangur ja Eerik Jago  

17. 1998. aasta Nagano olümpiamängud
18. Pierre de Coubertin ja Johnny Weissmüller

19. Tour de France

20. Nõukogude Liit

21. Alan Smithee

22. Tenzing Norgay ja Edmund Hillary

23. Krüsanteem
24. Ibiza

25. E.L.O ehk Electric Light Orchestra

26. „Houston, we’ve had a problem”

27. Stephen Edwin King

28. Amy Winehouse ja Stacy Ann Ferguson esinejanimega Fergie

29. Mahjong

30. Robert Plant

31. Vormsi

32. Emajõgi

33. Kehra

34. Mali         

35. James Cook

36. ISS (rahvusvaheline kosmosejaam)

37. James Dewey Watson

38. Puuviljakärbes ehk äädikakärbes

39. Ruuminurka

40. Lamborghini Diablo

41. John McCain III

42. Kim Il-šong ehk Kim Ir-Sen

43. Eesti Kristlikud Demokraadid

44. Natsionaal-bolševikud

45. El Salvador

46. Albert Schweitzer

47. Natüürmort

48. Ene Mihkelson

49. Trühvlid

50. Pjotr Tšaikovski