HTG Mälumäng 2007/2008

II Voor

 

Estica I

1. See tuntud eesti luuletaja sündis Tartus 1923. a ja suri 1963.aastal. Sõja algusaastail õppis Tartu Ülikoolis õigusteadust, õpingute lõppedes värvati ta saksa sõjaväkke. Peale sõda istus ta ametiseisundi kuritarvitamises ja riigi reetmises süüdistatuna vanglas. Keele võimalused on tema luules nii tihedalt läbi mängitud, et tundub, nagu tegu oleks uue keelega. Tema kõige tuntumad read pärinevad luuletusest „Aeg”:
Ei ole paremaid ega halvemaid aegu.
On ainult hetk, milles viibime praegu.
Mis kord alanud, lõppu sel pole.
Kestma jääb kaunis, kestma jääb kole.

Kes?

2. Peategelane Leemet elas koos ema ja õe Salmega ürgmetsas, isa tal pole, sest karu hammustas viimasel pea otsast. Leemeti sõbrad on Pärtel ja Ints, viimane neist  on emane rästik. Lisaks nendele figureerivad teoses veel onu Vootele, hulgus Meeme, hiietark Ülgas, inimahvid Pirre ja Rääk jpt. Raamatu verises lõpus leiab Leemet legendaarse Põhja Konna, kelle leidmisest on ta terve teose jooksul unistanud. Mis 2007. aastal ilmunud raamatust on jutt ning kes on autor?

3.

  

Ärimehed?

4. Tänavu novembri alguses 13- aastaseks saanud raadiojaama meeskonda kuuluvad Margus Kiiver, Erki Ohman, Ahto Kruusman, Kadri Adamson ja vahel viskab nalja ka Henrik Norman. Tallinnas ja Tartus levib … sagedusel 97.2 MHz. Mis raadiojaam?

5. Kes on see muusik, laulja, luuletaja? 2004. aastal sattus ta raskesse autoõnnetusse, mille tagajärjel oleks peaaegu oma eluga hüvasti jätnud. Omab meistripabereid karates. Mõni aeg tagasi saavutas Mari-Leen tema omaaegse hiti „Õpetaja” tümpsuversiooniga päris suure populaarsuse.


II Loodus

 

6. Mesilaspered on tuntud oma organiseerituse poolest, kokku esineb ühes koloonias kolme eri liiki mesilasi: lisaks ühele munevale emamesilasele kuulub perre tuhandeid sigimisvõimetuid emaseid ehk töölisi ning ajuti ka mõnisada kuni paartuhat isasmesilast, kes ilmuvad tarusse suve lõpupoole. Pärast pulmalendu ning noorte emasmesilaste viljastamist viimaseid enam tarusse tagasi ei lasta ja mõnikord nad isegi nõelatakse surnuks. Kuidas nimetatakse mesilaspere isasmesilasi?

 

7. USA kodusõja kangelase William Shermani järgi nimetatud puu Kindral Sherman kannab suurima elusolendi tiitlit maailmas. Kasvanud viimased 2000 aastat USA lääneosa soodsates kliimatingimustes, asub ta tipp 83 meetri kõrgusele maapinnast ja ümbermõõt küünib 31 meetrini. Rekordi arvutamisel aluseks võetud ruumala ulatub 1500m3-ni. Mis puuliigiga on tegu? (piisab ka perekonna nimetamisest)

 

8. Milline järgnevalt esitatud faktidest ei vasta tõele?

 

-          elevantide tiinus kestab umbes 22 kuud

-          olenevalt liigist võib elevant sündides kaaluda kuni 120 kilogrammi

-          elevandid suudavad joosta kuni 65km/h

-          elevandid võivad looduses elada 70 aastat vanaks

 

9. Keda või mida uurib teadusharu nimega lepidopteroloogia?

 

10. Mis loom on pildil? Kuulete esinemas funkansamblit, mis kannab küsitava loomaga sama nime. Sämpleid bändi lugudest on kasutanud ka sellised kuulsused nagu Kanye West, Public Enemy jpt.

 


III Ajalugu ja usk

 

11. Alloleval pildil näete Suurbritannia Ühendatud Kuningriigi (Kingdom of Great Britain; eksisteeris aastatel 1707-1800) personifikatsiooni. Tegu on sarnase nähtusega nagu USA-s Onu Sam. Tegelast on kasutatud nagu Ühendriikide „kolleegigi” patriootilistel sõjaväkke värbamise plakatitel jms. Ta on loodud 1712. aastal satiiriku John Arbuthnoti poolt. Küsitavat sümbolit on kasutatud ka tänapäevase Suurbritannia kohta, aga Põhja-Iirimaal pole ta just eriti populaarne. Sama võiks öelda ka Walesi ja ©otimaa kohta.

 

Kes on pildil?

 

 

12. Selle tuntud sententsi poetas ajaloolase Suetoniuse järgi Vana-Rooma keiser Vespasianus. Imperaator olevat kasutanud küsitavat lausungit pärast seda kui tema poeg, Titus, oli isa kritiseerinud avalikele käimlatele kehtestatud nn „uriini maksu” tõttu.

Kuidas on see sentents eesti keeles?

 

13. Uude testamenti kuuluvad ….., …... Johannese ja Luuka evangeeliumid. Tegu on kirikliku traditsiooni järgi vanimate evangeeliumitega.

Mis nimed sobivad lünkadesse?

 

14. Millise hinduismist ja islamist välja kasvanud usundi sümbolit näete pildil?

15. See sõna tähendab bol¹evistlikus terminoloogias talupoega, kes kasutas talus palgatööjõudu ning tegeles ka nö spekulatsiooniga. Nad olid kollektiviseerimise vastu.  NVSL-i II maailmasõja eelselt territooriumilt olid nad likvideeritud 1930. aastaks (hukatud, küüditatud Siberisse või tasalülitatud). Ka Eestis represseeriti nõukogude ajal inimesi süüdistatuna …… olemises.

Mis sõna?


 

IV Sport

 

 

16. Teadupoolest on üks judoka meisterlikkuse näitajatest talle omistatud vöö värv. Kuigi piirkonniti võivad need pisut erineda, siis Euroopas, Austraalias ja Kanadas kasutatakse peamiselt süsteemi, kus on 7 erinevat värvi vööd. Kõige suuremad tegijad kannavad pruuni ja musta vööd, algajad seevastu aga valget ja kollast. Mis värvi on aga 3 vahepealset vööd? (2 õiget – 1 punkt, 3 õiget – 2 punkti)

 

17. Alates sellest hooajast mängib Austraalia korvpalliliigas (NBL) kaasa ka Melbourne Tigersi ridadesse kuuluv Martin Müürsepp. Kokku on sellest liigas 13 klubi, kusjuures nendest kaks esindavad hoopis teisi riike. Mis riigid on lisaks Austraaliale veel esindatud NBL-is?

 

18. Missuguse spordiala rahvusvaheline organisatsioon kannab nime FINA (Fédération Internationale de Natation)?

 

The Ladies' (top) and Gentlemen's singles trophies.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19. Mis spordisuurürituse võitjatrofeed on pildil?

(õige spordiala nimetamise eest 1 punkt)

 

20. Sumo kui iidse spordialaga käivad kaasas mitmed traditsioonilised ja küllaltki tuntud rituaalid. Nii näiteks esitatakse iga kord enne maadlema asumist tantsulaadset harjutust, mis uskumuste kohaselt ajab minema kurjad vaimud. Samuti puistavad vastased ringi midagi, mis täidab ringi puhastamise eesmärki. Mida täpsemalt?

 

 

V Varia

 

21. Küpros, Ida-Timor, Fiji, India, Hong Kong, Indoneesia, Inglismaa, Iirimaa, Jaapan, Keenia, Malta, Uus-Meremaa, Pakistan, Paapua Uus Guinea, LAV, Tonga, Zimbabwe… (nimekiri pole täielik)

Mis seob kõiki neid riike?

 

22. Thriller „Blue Velvet” linastus esmakordselt 1986. aastal. Tegevus toimub U.S.A väikelinnas Lumbertonis. Peategelasteks on kolled¾i õpilane Jeffrey Beamont (Kyle McLachlan) ja tema sõbratar Sandy (Laura Dern). Jeffrey naaseb haiglast oma isa vaatamast ja leiab koduteel paberkotti mähitud inimkõrva. Ta otsustab kõrva viia kohaliku ¹erifi juurde, aga samas asub ka ise asja uurima abiks Sandy. Film tõi  re¾issöörile Oscari.

Kes on re¾issöör?

Image:Bvmovieposter.jpg 

 

23. Mis linnades asuvad need monumendid?

 

 

24. Kelle romaan on „Läänerindel muutusteta”?

 

25. Mis 1986. aastal loodud ja nüüdseks kõige kauem Broadwayl etendatud muusikalist pärineb see muusikapala?


 

VI Meelelahutus

 

26. 1)  …… calendar goes straight from March 31st to April 2nd; because no one fools …….

      2) ……. can delete Recycle Bin.

      3) There is no theory of evolution. Just a list of animals …….. allows to live.

      4) ………. is always on top during sex because …….. never fucks up.

 

Mis nimi sobib lünkadesse? Küsitav on tuntud näitleja ja võitluskunstide meistrina ning on loonud ka võitlustehnika „Chun Kuk Do”.  

 

27. See on kiire ja tormiline afro-ameerika päritolu tants. Seda liigitatakse Ladina Ameerika tantsude alla, kuigi on pärit Ameerika Ühendriikide kirdeosast. Tantsu põhisamm on kiire sünkopeeritud chasse (kõrvale-juurde-kõrvale) vasakule ja paremale, millele järgneb aeglasem samm taha ja keharaskuse tagasitoomine. Küsitavat tantsu tantsitakse võistlustantsus viimasena. Euroopas esimesena kirjeldas küsitavat tantsu Londoni tantsuõpetaja Victor Silvester 1944. aastal.

 

Mis tants?

         

28. Näitlejad?

 

           

 

29. Mis pillid?

   

 

30. Esitaja? Bänd kuulus nö „60-ndate briti invasiooni suurde nelikusse” koos The Beatles’i, The Rolling Stones’i ja The Who’ga.


 

VII Geograafia

 

31. Nimeta Eesti lõunapoolseim punkt?

 

32. Nimeta Euroopa pruunima veega järv?

 

33. Kus elavad sürjäänid?

 

34. Mis maakonna vapp? (kollane taust, must karu)

 

 

35. Mis riik?

 

 

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36. See tuntud eesti teadusmees sündis 1935. aastal Tartus. Erialalt on mees geoloog ja teadusorganisaator. Alates 1977. aastas kuulub ta Eesti Teaduste akadeemiasse. Huvitavate faktidena võib mainida, et … on üks eesti orienteerimisspordi rajajaid ja samuti täitis ta omal ajal NSV meistersportlase normi matkaspordis. Viimasel ajal on meedias sõna võtnud tuumajaama küsimuses ja spekuleerinud variandi üle rajada Eesti oma tuumajaam Maardusse maa-alusesse graniidikaevandamise tagajärjel tekkivasse õõnde. Kes?

 

37. See auto tekitas sensatsiooni 1965. aasta Torino autonäitusel. … kohta kasutati esmakordselt sõna superauto ning oma nime on ta saanud ühe Hispaania rant¹o järgi, kus aretati pulle. Mõned peavad seda isegi läbi aegade ilusaimaks sportautoks. Suurim kiirus 288 km/h ja 0-st 100-ni kiirendab auto 5.5 sekundiga.

Mis auto? (küsime ka mudeli nime)

 

 

 

38. Ameerikast on pärit M1 Abrams, itaaliast Aritete, Saksamaalt Leopard 2, Venemaalt T-80, T-90, Inglismaalt Challenger 2, Iisraelist Merkava ja Prantsusmaalt Leclerc. Mis „relvadega” on tegu?

 

 

39. Mis nähtust kutsutakse ka Maelströmiks?

 

40. Mida tähendab järgnev elektroonilistes skeemides esinev sümbol?

 

 

 

IX Poliitika ja kultuur

 

 

41. Mis on abielupaari ühine perekonnanimi?

 

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks

 

42.

 

 

Renessanssi suurmeister (vasakul on kunstniku enda autoportree)?

 

43 Tema arvukate teoste hulka kuuluvad ka järgmised: „Imerohi ei ole müüdav”, „Kuldne märkmeraamat” ja „Ellujäänu mälestused”. Küsitav on olnud tegev mitmes vasakpoolses organisatsioonis (sealhulgas Inglismaa Kommunistlikus Parteis). Ta olevat oma mehe ja lapsed maha jätnud, et liituda kommunistliku noorteorganisatsiooniga. Kirjanik on vanim ja uusim nobelist (2007).

 

Kellest oli juttu?

 

44. See organisatsioon loodi 1975. aastal NATO ja Nõukogude bloki riikide poolt ühiselt. Organisatsiooni eesmärgiks on konflikte ennetada, kriise ohjata ja aidata kaasa konfliktijärgsele sotsiaalsele taastustööle, sealhulgas inimõiguste tagamisele. Organisatsioon on võtnud oma valvsa pilgu alla ka venekeelse vähemuse olukorra Eestis ja Lätis.

 

Mis organisatsioon?

 

45. Saksa laulja-näitlejanna?


 

X Kultuur

 

46.Esitaja?

 

47. Näidend… on segu halenaljakast agulirealismist, absurdist, lasteaia tasemel ulmest ja põõsafilosoofiast. Lavastuse ja muusika autor Villu Tamme. Laval on peaaegu kõik Viljandi kultuuriakadeemia seitsmenda lennu teatritudengid. Mis näidend?

 

48. Ansambel asutati 1975 aastal bassist Ian „Lemmy” Kilmister´i poolt Inglismaal. 2005. aastal pärjati ... Grammy auhinnaga. Tuntumad lood: „Overkill”, „Bomber”, „Iron Fist". Nende viimane album kannab pealkirja „Kiss of Death”. Mis ansambel?

 

 

49. Ta on suurepärase lauluhäälega ja samaväärse kirjasulega elupõline Türi elanik. Lõpetanud Räpina Aianduskooli. ... on mänginud ansamblites Koer ja Claire´s Birthday ning avaldanud luulekogu „Tuigu kui tuled”. Kes?

 

 

50. Autor?

 


Vatused:

1. Artur Alliksaar
2. Andrus Kivirähk „Mees, kes teadis ussisõnu”
3. Rein Kilk ja Neinar Seli
4. Raadio Uuno
5. Henry Laks

6. Lesed

7. hiidsekvoia (Sequoiadendron giganteum)

8. Väär on kolmas variant (elevandid suudavad joosta kuni 65km/h) *faktide aluseks on võetud Wikipedia ingliskeelne versioon

9. Liblikad

10. Mandrill

11. John Bull

12. Pecunia non olet – Raha ei haise

13. Matteuse ja Markuse

14. Sikhismi ehk sikhide usu

15. Kulak

16. oran¾, roheline, sinine

17. Uus – Meremaa (New Zealand Breakers) ja Singapur (Singapore Slingers)

18. ujumine

19. Wimbledoni tenniseturniir

20. Soola

21. Vasakpoolne liiklus

22. David Keith Lynch

23. Helsingi ja St. Louis

24. Erich Maria Remarque

25. Ooperifantoom

26. Chuck Norris

27. Jive ehk d¾aiv

28. Audrey Hepburn ja Marlon Brando

29. Trompet ja tuuba

30. The Kinks

31. Naha küla

32. Nohipalu Mustjärv

33. Karjalas

34. Pärnumaa

35. Angola

36. Anto Raukas

37. Lamborghini Miura

38. Tankidega

39. Veekeeris

40. Lamp

41. Valk (Heinz ja Marika)

42. Raffael

43. Doris Lessing

44. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon ehk OSCE

45. Marlene Dietrich

46. Kago

47. Haned võõlgu

48. Motörhead

49. Jaan Pehk

50. Mark Kalev Kostabi