HTG Mälumäng 2007/2008

Küsimused: Madis Hurt, Ants Siim, Kaarel Siim, Remo Jõgela, Enno Kirsimäe

 

I Voor

 

Estica I

 

 

1. See noor andekas eesti näitleja on sündinud 1981. aasta 26. veebruaril. 2004. aastal lõpetas ta EMA (Eesti Muusika Akadeemia) kõrgema lavakunstikooli. Eelnevatel aastatel on töötanud  Rakveres ja lühikest aega ka Tartus Vanemuise teatris. Hetkel on ta Endla teatri palgal ja mängib etenduses „Karge meri” Eerik Lammi. Tuntust on ta rohkesti kogunud hoopis oma osade eest filmides. Filmis „Malev”  mängis ta Jurmala foogti Hippolyti. Suurema osa eestlaste jaoks on ta hoopis Valdis filmist  „Tulnukas”. Kes?

 

2. Kes on piltidel?

    

 

3. Erna grupp on Talvesõjast osavõtnutest moodustatud luureüksus, mis tegi 1941. aasta suvel dessandi punaväe tagalasse Salmistule ja liikus edasi …, kus pidas maha lahingu ülekaalukate vaenlase jõududega. 1993 aasta suvel läbis grupp huvilisi taas luuregrupi teekonna ja moodustas sõjalis-sportliku seltsi „Erna”. 1994. aastal alustati Erna Retke korraldamisega. Traditsiooniliselt algab retk maabumisega Salmistu rannas, aga mis on lõpp-punktiks?

 

4. Milline hiljuti palju kõneainet pakkunud ehitis on pildil?

 

 

5. Mis ansambel?

 

 

II Loodus

 

6. Neid juba 200 miljonit aastat tagasi maakerale ilmunud olendeid on tänapäeval alles umbes 300 liigi jagu, kuuludes kõik seltsi Testudines. Nad on terves loomariigis erakordsed oma pikaealisuse poolest, sümboliseerides seetõttu ka mitmetes kultuurides kõrget eluiga. Nendest loomadest omakorda silmapaistvam oli 2006. aastal väidetavalt 250 aasta vanusena surnud Adwaita nimeline isend - mõningate väidete kohaselt pikima elueaga loom, kes eales Maal elanud. Mis loomarühmaga on tegu?

7. Selle Austraalia populaarse keskkonnakaitsja ja loodussaadete juhi traagiline hukkumine astelrai rünnaku tagajärjel vapustas eelmisel aastal tervet maailma. Oma kuulsuse tippu jõudis küsitav 2002. aastal filmiga “The Crocodile Hunter” (“Krokodillikütt”), kus ta näitas oma oskusi krokodillide, madude ja ämblike püüdja ja taltsutajana. Samuti kogus ta tuntust kui Austraalia suurima looduskaitsekeskuse - Australia Zoo - haldajana. Kes?

 

 

8. Need seltsi Isoptera kuuluvad putukad, mõnel maal tuntud kui “valged sipelgad”, on kurikuulsad oma ohjeldamatu söögiisu poolest. Kuigi nende peamiseks toiduks on surnud taimed ja puit, võivad nad süüa igasugust orgaanilist ainet. Seetõttu ongi nad troopikas inimestele tõeliseks nuhtluseks, kuna suudavad tungida praktiliselt igale poole ja süüa ära kõiki mõeldavaid esemeid, millega kokku puutuvad. Eelkõige vajavad nad aga tselluloosi. Selle täieliku omastamise eesmärgil süüakse ekskremente mitu korda ja toit läbib mitu sooltoru, enne kui kõik toitained on sealt kätte saadud. Järelejäänud massi kasutatakse pesa ehitamisel, mis mõnede liikide puhul võtab väga iseloomuliku kuhjakuju. Mis putukatega on tegu?

 

9. Seoses kliimasoojenemisega kogub järjest enam tuure jutt kasvuhoone efektist, kus “lõksu jäänud” pikalaineline kiirgus tõstab tublisti maakera pinnatemperatuuri. Eriti suure tähelepanu osaks on saanud inimkonna tegevus, kus tänu metsaraiele ja arenevale tööstusele järjest suurendatakse õhusoleva CO2 hulka. Vastupidiselt üldisele arvamusele annab suurima panuse (kuni 36%) efekti ilmnemisse aga hoopis üks teine ühend. Milline?

 

10. Millisele kaslasele kuulub see kurjakuulutav ilme?

 

 

 

III Ajalugu ja usk

 

11. Millised kaks kalendrikuud on saanud nime ajalooliste isikute järgi?

 

12. See saali-frankide legendaarne kuningas elas 5. sajandil. Ta olevat pannud aluse enda järgi nime saanud frankide dünastiale. Tema kohta on väga vähe andmeid: 6. sajandi kroonik Gregorius Toursist mainib teda kui kuningas Childeric I isa. Tõenäoliselt hiljem tekkinud legendide järgi pärineb ta mereelukatest ja hilisemal ajal on väidetud, et küsitav pärinevat Jeesus Kristusest endast (seda teemat käsitleb ka Dan Browni „Da Vinci kood”). Tema olemasolus on isegi kaheldud.

Kellest oli juttu?

 

13. Mis nime all on see nabatealaste nekropol laiemale avalikkusele tuntud? Vana nimi oli väidetavalt Rekem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. Näete allolevatel piltidel Vana-Egiptuse kuu, tarkuse ja kirjajumalat. Kuna ta esines Vana-Egiptuse usundis ka jumalate käskjalana, hakkasid kreeklased teda hiljem samastama Hermesega (nii sai ka küsitava jumaluse kultuslinn Khmun nimeks Hermopolis). Kuna teda peeti ka kõikide tarkuste peaallikaks, pälvis ta isegi sellise au, et teda kutsuti kolmekordselt võimsaks Hermeseks. Tavaliselt kujutati teda iibisepäise mehena, aga ka ahvina (paavianina) ning veel ahvi keha ja koera peaga olevusena.

Kes on see jumal?

 

                           

 

15. 1) Microsoft esitleb esimest Windows’i (Windows 1.0). 2) Mihhail Gorbatšov saab NLKP peasekretäriks ehk siis riigi juhiks. 3) Sünnivad Christiano Ronaldo, Lenna Kuurmaa ja Wayne Rooney 4) Surevad Ernst Öpik, ja Orson Welles.

Mis aastast oli juttu?

 

IV Sport

 

 

16. … on sündinud 1960. aastal Saksamaal. Tema on üks kahest kettaheitjast, kes on ketast meie Gert Kanterist kaugemale heitnud. 1986. aastal heitis ta uueks maailmarekordiks 74.08, mis purustas endise, Juri Dumchevi nimele kuulunud, rekordi 2.22 meetriga. Oma viimase võistluse tegi mees 2000. aasta Sidney olümpiamängudel ja lahkus areenilt tugeva 8. kohaga.

Kes?

Jürgen Schult

 

17. Kes lõppenud Osaka MM-l edukalt esinenud Bahama sportlastest on piltidel? (esimene mees võitis hõbeda ja teine kulla)

 

       

 

18. Meeste tennisemaailma hetkel valitseva Roger Federeriga seoses on viimasel ajal palju räägitud ühe rekordi - enim üksikmängu Grand-Slami tiitleid võitnu rekordi ületamisest. Hetkel kuulub rekord jänkile Pete Samprasele.

Kui palju Grand-Slami tiitleid on Pete Sampras üksikmängus võitnud?

 

19. See kuulus Argentina jalgpalliklubi asutati 1901. aastal Buenos Aireses, nende läbi aegade suurima rivaalklubi lähikonnas, hiljem  koliti küll linna põhjaosasse. Sealt on tuule tiibadesse saanud nii mõnedki pallivõlurid, nagu näiteks Alfredo Di Stefano ja Eduardo Omar Sivori. Klubi hüüdnimeks on „Los Millonarios”. Mis klubi?

Image:River Plate logo.png

 

20. Kes on värske meeste malemaailmameister?

 

V Varia

 

21. Üks esimesi kirjalikke märkmeid selle kohta pärineb ajast u. 450 eKr, kui Pärsia kuningas Artaxerxes andis ühe taolise oma alluvale Nehemiah’le, et tagada viimase turvaline läbipääs igal pool, kus too liigub. … nimi on arvatavasti tuletatud keskaegsete linnade väravast. Riigiti erinevad need päris suuresti, kuid funktsioon jääb samaks. Peaaegu igal eestlasel on selline „vidin” olemas. Millest on jutt?

Chinese passport from the Qing dynasty (24th Year of the Guangxu Reign, or 1898) (üks varaseid… Qingi dünastia ajast)

 

22. See väga tuntud prantsuse magustoit, mida pakutakse enamikes korralikes restoranides, koosneb üldjuhul munast ja piimast, mis on maitsestatud vanilje ning suhkruga. Mis roog?

 

23. Kes on need mehed pildil? (küsitakse kodanikunime)

 

 

24. See David Chase’i loodud ning tuntud ja paljude auhindadega pärjatud telesari (18 „Emmyt” ja 5 „Kuldset gloobust”) jookseb ühendriikides 1999. aastast alates. Tänu suurele populaarsusele on sarja ka palju parodeeritud, näiteks sarjas „The Simpsons” ja isegi on tehtud mäng Playstation 2-le. Paljudele seostub sari just James Gandolfini näoga, kes mängib küllaltki vastuolulist peaosalist. Mis sari?

 

25. Küsitav kolme venna (Isaac, Taylor ja Zac) poolt loodud bänd sai 1997. aastal maailmakuulsaks just selle lauluga, kahjuks jäi see nende ainsaks suuremaks eduks ning nende puhul on kindlasti kohane öelda nn. „one hit wonder”. Märkimist väärib ka fakt, et vennad olid toona vastavalt 17, 14 ja 12 aastased.

Mis ansambel?

 

VI Meelelahutus

 

 

26. Mis on Harry Potteri romaanisarja II ja V raamatu nimed?

 

27. Tibid?

 

             

 

 

28. Mis on allolevatel piltidel olevate koerte nimed?

 

                                

 

29. 1968. aastal (6. veebruaril) räägib Tartu miilitsaosakonna ülema asetäitja Valdmann ajalehes „Edasi” sellest, kuidas alates sama aasta 1. jaanuarist toimima hakanud muutus on mõjutanud miilitsa tööd. Tema sõnul pole tööd juurde tulnud, küll aga on miilitsa töö raskuspunkt kandunud laupäeva õhtult (mil on ka korralikult tööd) üle reede õhtule; pühapäeva õhtud olevat „sündmustevaesemaks” jäänud. Samas märkis miilitsatöötaja, et seoses toimunud muutusega teevad talle muret ka tegevuseta tänaval luusivad noored, keda on aina rohkem näha ning soovitas hakata mõtlema nende vaba aja sisustamise võimaluste peale.

Mis  muutis politseile reede õhtud eriti töiseks?

 

30. Millist Prantsuse ansamblit kuulete? Ansambel on nime saanud ühe eluks vajaliku „asja” järgi (inglise keeles).

 

VII Geograafia

 

31. Kui pikk on Anne kanal?

 

32. Mis riik?

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

33. ... on Pärnu jõe veerohkeim lisajõgi. Pikkus 100 km, valgala 3000 km². Jõe ülemjooks paikneb Kesk-Eesti tasandikul, ühtlasi läbib ta kolme maakonda (Järva, Viljandi ja Pärnu maakond). Jões võib leiduda kuni 18 kalaliiki, nende seas järgmised: jõeforell, haug, särg, teib, turb, säinas, latikas, luts, ahven ja kiisk. Mis jõgi?

 

 

34. Kus elavad hanid?

 

35. Mitu ajavööndit hõlmab Kanada?

 

VIII Teadus ja tehnika

 

36. See tuntud Itaalia teadlane sündis 1901. aastal Roomas. 1938. aastal sai ta Nobeli füüsika- preemia indutseeritud radioaktiivsuse uurimise eest. Samal aastal emigreerus ta  naise ja lastega ühendriikidesse. Põhjuseks oli Mussolini poolt aetud antisemiitlik poliitika, mis ähvardas tema naist Laurat, kes oli judaist. … oli esimene, kes lõhustas aatomituumi, kuigi ta ise seda ei teadvustanud, samuti ehitas tema poolt juhitud rühm maailma esimese tuumareaktori, mis oli ehitatud squashi väljakule. Hiljem töötas ta ka „Manhattani projekti” juures. Ta suri küllaltki noore mehena 1954. aastal. Kes?

 

37. Mida mõõdetakse siivertites?

 

38. See tuntud firma rajati 1924. aastal Assar Gabrielssoni ja Gustaf Larsoni poolt. Firma toodab autosid, busse, ehitusmasinaid jne. Tartus sõidab tänasel päevalgi selle firma busse. Tuntud on ka firma poolt sponsoreeritud ümbermaailma purjetamise võistlus. Nimi on tulnud ladina keelest ja tähendab „ma veeren”. Mis firma?

 

39. Seda seadet võib leida enamustes maailma lennujaamades ja muudes avalikes kohtades, isegi paljudes lennukites on see olemas. Lühendatult on selle seadme nimi AED. Mis seadmest on jutt?

Image:Defibrillator Monitor.jpg

 

40. Mis nime all tuntakse polügraafi rahva suus?

 

IX Poliitika ja kultuur

 

41. Kes on pildil?

 

 

Ta sündis 19. novembril 1917. Ta oli India siiani ainuke naispeaminister aastatel 1966 kuni 1977 ning 1980 kuni 31. oktoobrini 1984, mil ta mõrvati.

 

 

42. Kellele kuulub järgnev tsitaat?

 

"Military men are just dumb stupid animals to be used as pawns in foreign policy."

 

43. Millise filmi esitas Eesti tänavu Oscarile?

 

44. New Yorki ÜRO Peaassambleele saabunud maailma liidritest pälvis kõige enam kriitikat, aga ka tähelepanu Iraani president Mahmoud Ahmadinejad.«Kurjuse kehastus on saabunud,» kuulutas New Yorgi linnaleht Daily News Iraani presidenti tervitades. «Hitler New Yorgist välja!» nõuti ÜRO peakorteri naabruses toimunud demonstratsioonil[...]Kõige üllatavama vastuse andis ta aga küsimusele, miks Iraanis väidetavalt hukatakse homoseksualiste. Ahmadinejadi sõnul ei pea see info paika, kuna ...

 

45. Ladina keeles tähendab sõna colere käituma, austama, aga ka kasvatama ja hooldama.

Mis mõiste on sellest sõnast välja kasvanud?

 

X Kultuur

 

46. Esitaja?

 

47. Käesoleva aasta juunikuul ilmus Tartu NAK-i koguteos ... . See sai alguse Contra geniaalsest välgatusest 1999. aasta juulis, Kärgulas, naklaste suveseminaril. Seal välgatus Contrale nimelt luuletus „Loomaporno”, mis kõlas: „Panen tallele.” Antud raamat sisaldab mitmetähenduslikke sõnamänge, viidates eelkõige seksuaalvahekorrale. Mis raamat?

 

48. Mis on Chalice´i kodanikunimi?

 

49. Kes?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50. Kolm süüdimõistetut (George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson) põgenevad aheldatuna vanglast. Meeste edasiseks sihiks on ühe jõuguliikme kodu, kus asub nende viimaselt pangaröövilt saadud saak. Kuid üksteise külge aheldatuna ning triibulisi vanglaülikondi kandes ei ole pikk teekond kuigi lihtne. Nii leiavadki nad end pidevalt situatsioonidest, kus on abiks üksnes hea suuvärk ...Mis film?

 

Vastused:

 

1. Märt Avandi

2. Hirvo Surva ja Tõnu Kaljuste

3. Kautla

4. Sakala keskus

5. Agent M

6. Kilpkonnad

7. Steve Irwin

8. Termiidid

9. Vesi (õigemini veeaur)

10. Jaaguar

11. Juuli ja august

12. Merovech

13. Petra

14. Thot ehk Tehuti

15. 1985

16. Jürgen Schult

17. Derrick Atkins (100 m jooks) ja Donald Thomas (kõrgushüpe)

18. 14 tiitlit

19. River Plate

20. Viswanathan Anand

21. Pass

22. Crème brûlée

23. James Earl Hyneman (Jamie Hyneman) ja Adam Savage

24. Sopranod

25. Hanson

26. „Harry Potter & saladuste kamber ” ja „Harry Potter & fööniksi ordu”

27. Lindsay Lohan ja Sarah Michelle Gellar

28. Laika ja Gromit

29. Suurema osa asutuste ja ettevõtete üleminek 5-päevalisele töönädalale

30. Air

31. 900 m       

32. Vietnam

33. Navesti

34. Hiinas (õige ka Ida-Aasias)

35. 4

36. Enrico Fermi

37. Biodoosi (kiiritusdoosi)

38. Volvo       

39. Defibrillaator nn. elustamisaparaat

40. Valedetektor

41. Indira Ghandi

42. Henry Kissinger

43. „Klass”

44. Iraanis lihtsalt ei ole homoseksualiste

45. Kultuur

46. Indrek Kalda

47. Väike Pornoraamat

48. Jarek Kasar

49. Johnny Rotten

50. „Oo, vend, kus oled sa?”

 

Kohal oli 14 võistkonda, seejuures 4 MHGst.

Esiviisiku punktid:

I koht(67p)

II koht(59p)

III koht(58p)

IV koht(57p)

V koht(56p)