Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro – Suomi

(Tartu 2007)

 

I

 

1)      Selle 17-aastase tulevikulootuse esimene suurem rahvusvaheline etteaste 1975. aasta juunioride kergejõustiku EM-võistlustel olnuks fiasko, kui avalikkuse ette jõudnuks teave tema positiivsest dopinguproovist. Kuivõrd see õnnestus maha vaikida, oli tee suurtulemusteks valla – järgnesid mitmed maailmarekordid, kaks olümpiavõitu, EM- ja MM-tiitlid, pisematest pudinatest rääkimata... Viimastel sportlasaastatel pälvis ta (eriti välissõitudel) kodumaise julgeolekuteenistuse kõrgendatud tähelepanu. Pärast viimast tiitlivõistluste medalit Souli olümpial sai tema edukas sportlastee viimaks läbi – kui mitte arvestada suusatamist, rattasõitu, tennist ja võimlemist, millega see tegus psühholoog tänapäevalgi meeleldi tegeleb. Kellest on jutt?    (RM)

 

2)      Nimetage tennisist, kes tõusnud kõigi aegade noorimana WTA tabeli esinumbriks?             (AOA)

 

3)      Muistses Elise regioonis on läbi aegade segunenud paljud kreeka hõimud, nende kultuur, kombed ja usundid. Olümpiast ~ 60 km kaugusel asunud Elise linna teatakse üldiselt ka instantsina, mis oli vastutav olümpiamängude toimumise ja läbiviimise eest. Paljud Olümpia ja Elisega seonduvad müüdid on omavahel läbi põimunud, ometi tundub vanimaid allikaid uurides, et algselt oli mängude korraldamise õigus hoopis ühel teisel linnal. Hilisemas võimuvõitluses jäi see Elisele alla, tõrjuti kõrvale ning purustati VII sajandil enne Kristust elislaste poolt lõplikult. Samanimelises ja umbes samaealises linnas (kuigi hoopis ühes teises riigis) on sündinud jalgrattakuulsus Michele Bartoli, vehklemise olümpiavõitja (2004), kolmekordne MM- ja kolmekordne EM-võitja Salvatore Sanzo jt. Milline linn/piirkond?               (RM)

 

4)      Millisel riistvõimlemise alal (vahendil) on tulnud maailmameistriks läänesakslane Eberhard Gienger? Just tema järgi on oma nime saanud ka Giengeri salto.      (AOA)

 

5)      Kes on pildil olev kolmekordne maailmameister?      (RM)   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

II

 

6)      Millise saavutuse eest pälvitakse Larry O’Brien Trophy?      (AOA)

 

7)      See spordimees osales vibulaskmises vaid kahtedel olümpiamängudel, kusjuures 20-aastase vaheajaga (!). Ta on oma kodumaa esimene olümpiavõitja ning 6 kuld- ja 4 hõbemedaliga ühtlasi riigi edukaim olümpialane läbi aegade. Üheks edu põhjuseks oli asjaolu, et 1920. aasta mängude programmi lisati ohtralt erinevaid vibulaskevõistlusi – ikka selleks, et omad võimalikult suure noosi koguks! Võib-olla just see tekitaski järgmiste olümpiate korraldajates trotsi, sest ala kadus mängude kavast pooleks sajandiks. Igatahes on küsitav olümpiamängudelt kõige rohkem medaleid saanud vibukütt, kelle rekordsaaki on ülimalt keeruline ületada (sealhulgas 4 kulda ühel päeval!). Kellest on jutt?                  (RM)   

 

8)      Missugune kuulus spordivõistlus toimus esmakordselt 19. aprillil 1897? Tegemist on tänaseni toimuva iga-aastase üritusega.        (AOA)

 

9)      Küsitavast jalgratturist (sündinud 1973) sai 2006. aastal läbi ajaloo teine mitte-eurooplasest Vuelta võitja (esimesena sai selle vägiteoga hakkama Luis Herrera Kolumbiast). Ka tänavu on temast piisavalt juttu olnud. Üldiselt on ta rattaringkondades tuntud kui all-rounder ning kartmatu rünnakute algataja. Profiks siirdus 1997 Casino klubisse, aastail 2000-2005 oli ta tööandjaks Telekom/T-Mobile, mullu otsustas ta klubi vahetada. Parim hooaeg on senini olnud 2003, mil sai Tour de France´il üldarvestuses III koha ning võitis ©veitsi tuuri ja mitu mainekat klassikut. Pariis-Nice’i võidu pühendas ta seejuures samal sõidul hukkunud kaasmaalasele ja väga lähedasele sõbrale. Tiitlivõistlustelt seni 3 medalit: OM-hõbe grupisõidus (2000) ja kaks MM-pronksi ajasõidus (2004, 2006). Kellest on jutt?            (RM)

 

10)  Nimetage need kaks kiiruisutajat, kes on jäänud ilma mitmevõistluse MM-kuldmedalist samal aastal, mil on olümpiamängudel võitnud vähemalt kolm individuaaldistantside kuldmedalit?       (AOA)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

III

 

11)  Millistest olümpiamängudest on jutt?             (RM)

-          Need kuulutati avatuks naisterahva poolt

-          Vihm kustutas olümpiatule ja see süüdati välgumihkliga uuesti

-          Sama aasta paraolümpiamängud toimusid samas riigis, kuid teises linnas

-          USA ei mahtunud mitteametlikus medalitabelis kahe edukama riigi hulka

-          Kullata jäid Holland, Belgia, Hispaania, Portugal, Austraalia, Brasiilia…

-          Teineteist vältivad Taiwan ja Hiina otsustasid mõlemad mänge boikoteerida

-          Esmakordselt jäi dopinguga vahele naissportlane – poolatar Danuta Rosani

-          Lõpetamisel ilmus platsile ootamatult ihualasti pealtvaataja

 

12)  Stephen Clark kordas 1964. aasta OM-il Tokios küll 100 meetri vabaujumise maailmarekordit 52,9, kuid ei võitnud ometi olümpiakulda. Miks?   (AOA)

 

13)  Nigeeria politseinikku Chioma Ajunwat teatakse kui riigi esimest olümpiavõitjat (1996), kolmekordset Aafrika meistrit (1989, 1990, 1998) ja kontinendi rekordiomanikku naiste kaugushüppes, kuid ta on üritanud läbi lüüa veel kahel spordialal. Ühel neist (lemmikalal) võistles ta Nigeeria koondises ka 1991. aasta MM-võistlustel ja on tänasel päeval treener, soovides viia kaasmaalannad kõrgeimate tiitliteni. Teisel alal otsis „Nigeeria spordiprintsess” lohutust siis, kui sai kergejõustiklasena 2002. aastal dopingu pruukimise eest eluaegse võistluskeelu. Üldjuhul laieneb võistluskeeld ka teistele spordialadele, kuid antud ala puhul pole sugugi kõik nõnda must-valge, kui esmapilgul tundub (eks ole seegi mingi vihje). Millised spordialad?             (RM)

 

14)  Kes on saanud sõudmise olümpiakulla finaalis osalemata?    (AOA)

 

15)  See 1892. aastal asutatud jalgpalliklubi sai oma sini-valged värvid ühe aurulaeva järgi (sinine taevas ja valge suitsuviirg!). Aastail 1930 ja 1931 tuldi Saksamaa meistriks, 1963. aastal oldi ka Bundesliga asutajate hulgas. 1971. aastal osaleti kokkuleppemängude skandaalis, aastal 1975 aga saavutati ajaloo parim tulemus Bundesligas – teine koht. 1979. aastal jõudis klubi UEFA karikasarja poolfinaali, ent juba 1980. aastal langeti taas Bundesligast välja. Alates 1997. aastast on küsitav meeskond püsivalt Bundesligas. 2005/06 saadi 4. koht, 2006/07 10. koht. Minevikus on klubi värve kandnud Otto Rehhagel, Andreas Köpke, Sebastian Deisler, Fredi Bobic, Mario Basler jt. Mis klubi?       (PN & RM)

 

 

 

 

Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

IV

 

16)  Brasiillane José Telles da Conseicão võitis 1952. aastal kõrgushüppes olümpiapronksi, kuid sai 4 aastat hiljem, Melbourne’is 1956, ühel teisel kergejõustikualal 6. koha. Mis alal?   (AOA)

 

17)  Talle kuulub kümnevõistluse “teise päeva maailmarekord” 4455 p (14,44 - 48.70 - 5.20 - 74.58 - 4.27,17), ühtlasi on ta neljakordne oma maa meister ja 1989. aasta universiaadi võitja. Barcelona olümpiale sõitis ta favoriidina, kuid pidi rahulduma pronksiga. Tema etteastet segas seal oluliselt võistluse esimesel päeval saadud vasaku jala väsimusmurd, mistõttu pidi mees kasutama paar numbrit suuremaid jalanõusid. Maailma kõigi aegade edetabelis on ta 8705 punktiga 15. kohal, pärast võistlejakarjääri lõppu on ta tegutsenud inspireeriva kristliku jutlustajana. Kes?           (PN)

 

18)  *          Kaheosaline küsimus: millistes linnades toimusid 1972. aasta olümpiamängude: a) süstaslaalom; b) demonstratsioonialana kavas olnud olnud veesuusatamine? (AOA)

 

19)  2006. aasta lõpul valiti ajakirja Sports Illustrated poolt järjekordselt maailma kaunemaid naissportlasi. Võidu võttis tuntud „nägu” Maria ©arapova, kolmanda koha sai pingereas veel teinegi tuntud venelanna Anna Kurnikova. Küsitav (ja pildil olev) kaunitar suutis end aga nende vahele suruda. Kes? She fine art nude oil painting of Gabrielle Reece       (KV)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20)  Kes oli esimene (amatöör)poksi olümpiavõitja, kes suutis hiljem tulla elukutseliste (profipoksi) maailmameistriks?       (AOA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

V

 

21)  Worldloppeti sari koondab 14 pikamaasuusasõitu kõikjalt üle maailma. Nende sõitude taust on aga peeti üpriski erinev. Nii on üks Worldloppeti sarja sõitudest (esimene sõit 1968) traditsiooniliselt pühendatud Peruu mägedes hukkunud mägiekspeditsiooni liikmete mälestusele. Milline maraton ?        (KV)

 

22)  Kaheosaline küsimus: nimetage esimene lõunapoolkera sportlasest taliolümpiamängude a) medalisaaja; b) kuldmedalisaaja?         (AOA)

 

23)  Nimetage see legendaarne kiirusearmastaja, kes on ainsana võitnud MM-tiitlid nii kahel kui ka neljal rattal kihutades – nii mootorrataste ringrajasõidus (MotoGP) kui ka vormelite (F1) võidusõidus?            (RM)

 

24)  *          Kaheosaline küsimus: missugustel olümpiamängudel ja millisel spordialal on nüüdisaja olümpialoos lõpuni läbi viidud ainus selline ametlik võistlus, kus mitte keegi osavõtjatest ei saanud ühtegi medalit? Nimetage: a) olümpiamängud (linn + aasta); b) spordiala?     (AOA)

                     

25)  Millisest riigist on jutt?           (RM)

-        OM-kergejõustikuvõistlustelt ainult üks kuldmedal (1948)

-        Kergejõustiku MM-võistlustelt kokku 2 medalit

-        Kolm sportlast tulid Ateenas 2004 olümpiavõitjaks

-        MM-tiitel nii motokrossis, mootorrataste ringrajasõidus kui ka F1 sarjas

-        Üks sportlane on võitnud NFL Super Bowli (Dallas Cowboys, 1972)

-        Üks võit tennise Grand Slam turniiridelt üksikmängudes     


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

VI

 

26)  Üks 1988. aasta olümpiamedalistidest sai medali võistlustel, mille oli katkestanud, lisaks oli talle medali üleandjaks tema enda naine! Kes?      (AOA)

 

27)  Kes on need kolm sportlast, kes mahuvad kahel olümpiaprogrammi kuuluval kergejõustiku väljakualal maailma kõigi aegade esikümnesse (2 õiget - 1 punkt)                       (RM)

 

28)  Kes oli see spordiajaloo professor, Rahvusvahelise Olümpiakomitee liige aastail 1948−61, kes võitis 1928. aasta olümpiamängude kunstikonkursil kirjanduse/eepika valdkonnas esikoha oma teosega „Olümpiamängude ajalugu“?         (AOA)

 

29)  Selle spordiala juuri tuleb otsida XIX sajandist, mil entusiastid asusid kehalisele tegevusele sobivaimat väljendusvormi otsima nii Vanas Maailmas (P. H. Ling, E. Dalcroze, G. Demeney) kui ka sealpool ookeani (C.E. Beecher). Võistlusspordialaks kujunes ala 1940. aastatel NSV Liidus, esimesed MM-võistlused korraldati 1963. Tiitlivõistlustel jagatakse medaleid nii individuaalselt kui ka võistkondlikus arvestuses, kuid mitte alati ühes kohas ja korraga. Praegu on harrastajate hulgas nii naisi kui ka mehi, kusjuures naistest domineerivad peamiselt Euroopa riigid, kuid meeste seas kujundavad moodi jaapanlased. Mis spordiala?             (RM)

 

30)  Missuguse pallimänguala naiste 1998. aasta MM-võistlustel said 5 riiki (igaüks) 3000 dollari trahvi, sest nende võistlusvorm osutus liiga varjavaks (peitvaks)?           (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

VII

 

31)  2003. aastal tunnistas kodumaine jalgpalliföderatsioon selle vutimehe oma riigi viimase poolsajandi kõige silmapaistvamaks jalgpalluriks. Rahvuskoondises mängis see ründav poolkaitsja kokku 63 mängu ja lõi 10 väravat. Rahvusvahelisel tasemel jäid tema parimateks saavutusteks EM-pronks ning MM-hõbe (kaks aastat hiljem). MM-finaalis viis ta oma võistkonna koguni Brasiilia vastu juhtima ning tunnistati sama aasta lõpul ka maailmajao parimaks mängijaks. Hiljem oli muuhulgas ka kodumaa rahvuskoondise treener. Kes?             (RM)

 

32)  Millise olümpiaprogrammi kuuluva kergejõustikuala kõik MM-kuldmedalid on seni (1983-2007) läinud võistlejaile väljaspoolt Euroopat (st. mitte-eurooplastele)?     (VMP)

 

33)  Nagu üldiselt teada, sisenes sportimise traditsioon oma (rohkem või vähem) tänapäevases tähenduses inglaste igapäevaellu XIX sajandi I poolel. Oma osa oli selles ka Inglise koolide arendaval mõjul. Eeskuju andis siin küsitav kool, kus alates 1828. aastast tegutses direktorina Thomas Arnold, pannes aluse millelegi, mida võib nimetada “musklitel põhinevaks kristluseks” (muscular Christianity). See mõjutas hiljem koole kogu Inglismaal – ja õigupoolest kogu anglosaksi hariduselu. Mis kool?    (KV)

 

34)  Kaheosaline küsimus: a) küsime linna, kus 1965-72 korraldati 4 korral F1 osavõistlusi; 2006. aastal tuli selle linna lähedal aga tugeva tormituule tõttu katkestada orienteerumise MK-etapp, mis langetas puid ja oli võistlejaile ohtlik; b) missuguse F1 sarjas väga eduka rehvifirma kodukohaks on küsitud linn?       (VMP)

 

35)  Piltidel olev pisike (148 cm/37 kg) tüdruk võitis aastail 1999-2001 võimlemises 5 MM-kulda, kuid Sydney OM tõi talle triumfi asemel pisarad. Ta kuulus kuldsesse naiskonnavõistluse koondisse ning kogus kaks päeva hiljem parima punktisumma ka individuaalses mitmevõistluses, kuid pidi selle kuldmedali hiljem positiivse dopinguproovi (pseudoefedriin) tõttu tagasi andma. NB! Pseudoefedriin oli keelatud küll ROK, ent mitte rahvusvahelise võimlemisföderatsiooni reeglite kohaselt... Süüdlaseks olnud ravimit neelas neiu gripist pääsemiseks arsti korraldusel. Kes on see ülekohtuselt kullast ilma jäänud ja kodumaal väga armastatud meediategelane?          (RM)

 

 

 

 

 

 

 

 

Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

VIII

 

36)  Millisele linnale antud olümpiamängude võistlusprogrammis oli esmakordselt leitud kindel koht ka põhja suusa-aladele (nordic skiing)?             (VMP)

 

37)  Mitmekordne olümpiavõitja Clarence Houser läks kergejõustikuajalukku tehnikauuendajana. Milles seisnes tema 1920. aastatel juurutatud uuendus?       (KV)

 

38)  Kaheosaline küsimus: a) kes valiti ajakirjanike poolt Saksamaal toimunud 2006. aasta jalgpalli MM-võistluste parimaks mängijaks? Ja b) kes sai 2007. aastal Moskvas toimunud jäähoki MM-võistlusel MVP (väärtuslikema mängija) auhinna?       (VMP)

 

39)  Maailma kuulsaimal jalgrattavõistlusel Tour de France on võidurõõmu maitsnud 11 riigi ratturid. Kõige sagedamini on edu saatnud loomulikult Prantsusmaa rattureid (36 võitu), nimetage aga kaks edukuselt järgmist riiki – vastavalt 18 ja 11 võiduga?    (KV)

 

40)  Kaheosaline küsimus: kes on nüüdisaja olümpiamängudel enim individuaalseid kuldmedaleid võitnud: a) mees-; b) naissportlane?          (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

IX

 

41)  Selle maineka, alates 1839. aastast toimuva spordivõistluse orgkomitee struktuur oli Pierre de Coubertinile eeskujuks Rahvusvahelise Olümpiakomitee struktuuri visandamisel. Alates 1851. aastast toimub küsitav sündmus kuningliku patronaa¾i all ja on üks oma ala iga-aastaseid suursündmusi maailmas. Põnev lisafakt: 1920. aastal ei lubanud korraldajad (kõrvaltvaataja jaoks) mõnevõrra segastel põhjustel võistlema tulevast olümpiavõitjat John B. Kellyt, kes oli ühtlasi tulevase Monaco printsessi ja näitlejanna Grace Kelly isa. Mis võistlus?          (KV)

 

42)  Missugust jalgpalliklubi esindas William (Dixie) Dean, kui püstitas 1927/28 hooajal tänaseni kehtiva Inglise kõrgliiga väravaterekordi – 60 väravat ühel hooajal?             (VMP)

 

43)  Küllap paljud mäletavad, kuidas küsitav juhtis 1993. aasta Wimbledoni finaalis Steffi Grafi vastu 6:7; 6:1; 4:1 ja 40-15, ent kaotas siis pea ja hakkas lihtsatel pallidel eksima. Kaotuse järel nuttis ta lohutamatult autasustama tulnud Kenti krahvinna õlal. Neli aastat hiljem oli ta taas Wimbledoni finaalis, ent kaotas kolmes setis Martina Hingisele. 1998. aastal sai ta aga kauaoodatud Wimbledoni võidu kätte. See on ta ainus Grand Slam-turniirivõit üksikmängus, samas kui paarismängus on võite koguni 11. Küsitava kõrgeim koht WTA tabelis on olnud 2. Koduses auhinnakapis on tal kolm OM-medalit (Soulist 1988 paarismänguhõbe; Atlantast 1996 samuti paarismänguhõbe ning lisaks üksikmängu pronks). Kes?           (PN)

 

44)  Miks jäi põhjakorealane Han Gyong-Si 1980. aasta olümpial helveskaalus (<52 kg) kogusumma 245 kg juures vaid olümpiapronksile, kuigi rebis maailmarekordi 113 kg ja tõukas 135 kg?            (VMP)

 

45)  Kes on pildil olevad kunagised meeskonnakaaslased?           (PN)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

X

 

46)  Kaheosaline küsimus: küsime hilisemaid taliolümpiavõitjaid, kes said kullavõidule eelnenud mängudel samal võistlusalal viimase koha: a) viimane koht 1924. aastal, kuld 1928; b) viimane koht 1992. aastal, kuld 1994. Kes?    (VMP)

 

47)  Üks kuulsamaid Saksa iluuisutreenereid on kindlasti Jutta Müller. Tema käe alt on sirgunud tiitlivõistluste medalivõitjad Jan Hoffmann, Anett Pötzcsh, Katarina Witt, Evelyn Grossmann jt. Teiste seas aga ka Mülleri enda tütar, kelle auhinnakapis on 11 tiitlivõistluste medalit. Tippspordist loobumise järel oli ta mõnda aega ka ise treener, kuid jättis selle ameti, kui talendikas Anett Pötzsch tema grupist Jutta Mülleri (ehk siis tema oma ema!) gruppi üle viidi. Hea näide Saksa DV sporditreenerite hierarhiast! Kellest on jutt?    (DL)

 

48)  Need kaks riiki võttis Rahvusvaheline Olümpiakomitee oma liikmeteks juunis 2007. Mis riigid?    (VMP)

 

49)  See jalgpalliklubi asutati 1913. aasta suvel, kui Itaalias tähistati suurejooneliselt helilooja Giuseppe Verdi 100. sünniaastapäeva. Seetõttu saigi klubi esialgu nimeks Verdi jalgpallklubi (AC Verdi). Tänasel päeval kannab nüüdseks kahekordne UEFA karikavõitja veidi teist nime. Viimastel aastatel mitmete probleemide küüsis olnud klubi läbi aegade kuulsamate mängijate hulgast olgu nimetatud itaallased Gianluigi Buffon, Filippo Inzhagi ja Gianfranco Zola, brasiillane Taffarel, argentiinlane Hernan Crespo ning bulgaarlane Hristo Stoit¹kov. Mis klubi? (DL)

 

50)  Millise (välisvõistluste) kergejõustikuala EM-kulla võitnud sportlase (perekonna)nimekaim lavastas 1972. aasta suveolümpiamängude terroriaktist kõneleva filmi „München“? Küsime võistlusala, mitte perekonnanime!           (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XI

 

51)  Teatavasti mahutavad maailma suurimad jalgpallistaadionid rohkem kui 100 000 pealtvaatajat. Kuid leidub ka teisi võrreldava huviliste hulgaga spordialasid. Ühes linnas asub näiteks Eedeni Aia (Eden Gardens) nime kandev kriketistaadion, kuhu mahub erinevatel andmetel kuni 140 000 pealtvaatajat. Sama linna ühes eeslinnas leidub veel ka 120 000 pealtvaatajat mahutav jalgpallistaadion - Salt Lake Stadium. Lisaks tegutseb samas linnas ka maailma vanim poloklubi (olnud käigus aastast 1862). Mis linn?                 (DL)

 

52)  Kaheosaline küsimus: a) mis võistluse võidu kaotas 2005. aastal Mohammad Babulfath, kui selgus tema usulahk ehk religioosne taust? Ja b) Millist riiki ta esindas?   (VMP)

 

53)  Küsime ühte 1950. aastal sündinud kergejõustiklast - kahekordset olümpiavõitjat, kes kandis (kannab) hüüdnime Hobune. Tema talendi avastajaks ja esimeseks tõsisemaks treeneriks oli poolakas Zygmunt Zabierzowski. Küsitava tee spordimaailma tippu sai õige hoo 1973. aasta universiaadil Moskvas (ehkki ta oli osalenud juba ka Müncheni olümpiamängudel). Pärast sportlaskarjääri lõppu on ta kuulunud oma riigi spordijuhtide hulka. Lisada võib veel, et tippspordis üritab end teostada ka isaga sama nime kandev poeg. Kuidas kõlab isa ja poja ühine nimi?   (DL)

 

54)   1992. ja 1996. aastal anti välja spordiraamatud, mille pealkirjad sarnanesid väga J.R.R. Tolkieni Sõrmuste-loo romaanitriloogia algupärase nimega. Küllap osalt just seetõttu said need ka äärmiselt rikkaliku tähelepanu osaliseks. Kes on nende raamatute autor?      (VMP)

 

55)  Ladina keeles tähistas see sõna liiva, täna teame aga ka sellenimelist sporditarvete tootjat ja mitmeid muid spordiga seonduvaid institutsioone. Spordisõpradele meenub kindlasti sama (perekonna)nime kandev USA jalgpallitreener, Austraalias ilmub aga ka samanimeline vasakpoolne poliitiline ajakiri. Mis sõna?                (KV)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XII

 

56)  *          Kaheosaline küsimus: küsime põhja kahevõistluse tiitlivõistluste (OM ja/või MM) kullani jõudnud a) kaksikuid; b) vendasid. Kes? (Kui nimed lähevad omavahel vahetusse, saate poole vähem punkte!)            (VMP)

 

57)  Sellel mehel on ainsana õnnestunud võita suusahüpete nelja hüppemäe turnee kolmel korral järjest (aastail 1967-69). Olümpiamängudel tal küll õnne ei olnud – 1968. aastal kaotas ta olümpiapronksi vaid 0,6 punktiga. 1966. aastal võitis ta aga MM-võistlustelt kodupubliku silme all mõlemad kullad. Siia võib lisada muidki häid sportlikke tulemusi – näiteks 11. koht põhja kahevõistluses 1964. aasta olümpiamängudel või oma maa meistritiitel ja karikavõit jalgpallis (1971). Kellest on jutt?    (RM)

 

58)  Millised neli riiki lisaks T¹ehhoslovakkiale on võitnud esikoha meeste jalgpalli EM-finaalturniiril, kuid pole kunagi varem ega hiljem jäänud teiseks? Ehk teisisõnu: milliste riikide vutikoondised on jõudnud EM finaali ega ole seal mitte kunagi kaotanud?               (VMP)

 

59)  Küsitav daam on oma lemmikspordialal saavutusrikkaim võistleja olümpiamängude ajaloos.  Olümpiakuldade arvult on ta ühtlasi oma kodumaa edukaim sportlane läbi aegade. Mitme allika kohaselt on ta eri aegadel olnud nii oma spordiala noorim kui ka vanim olümpiavõitja. EM- ja MM-võistlustelt on küsitav seni võitnud ligi 30 kuldmedalit, lisaks pisut muudki metalli (viimati mõned hõbedad-pronksid 2005. aastal). 1999. aastal kandideeris ta (paraku edutult) europarlamenti. Vabal ajal armastab käsitööd, klassikalist muusikat ja aias töötamist. Kes?           (RM)

 

60)  Milline murdmaasuusataja on saavutanud MM-kulla Nõukogude Liidu esindajana ja MM-pronksi Rootsi esindajana?      (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XIII

 

61)  Nimetage seni ainus linn, kus on toimunud nii (meeste) jalgpalli kui ka korvpalli MM-võistluste ja EM-võistluste finaalmängud?        (RM)

 

62)  Missugune on mootorrataste ringrajasõidu MotoGP MM-sarjas suurim lubatud silindrimaht?                     (VMP)

                                                    

63)  Küsitava spordiala rahvusvahelise föderatsiooni praegune president on juba alates 1988. aastast al¾eerlane Mustafa Larfaoui. Selle ala MM-võistlused said alguse 1973. aastal, toimudes esialgu ebaregulaarselt, 2-5-aastase intervalliga. Kuid alates 1997. aastast on leitud täiendavaid võimalusi juba igal aastal mõningaid MM-medaleid välja jagada. Tänavu on maailmameistriteks tulnud näiteks Benjamin Wildman-Tobriner, Tae Hwan Park, Przemysław Stańczyk, Mateusz Sawrymowicz, Gerhard Zandberg... Mis spordialast on jutt?             (RM)

 

64)  Millistest olümpiamängudest alates tohib maadlusvõistlustel iga maadlusviisi igas kaalus üht riiki esindada vaid üks sportlane?     (VMP)

 

65)  NFL on teatavasti professionaalne ameerika jalgpalli liiga. 1991. aastal sai just ameeriklaste initsiatiivil alguse samalaadne võistlussari ka Euroopas. See tegutses mitmete nimede all – viimati NFL Europa – ning lõpetas tegevuse täpselt 3 kuud tagasi (29. juunil 2007). Selles toredas liigas jõudsid mängida mitmed vahvate nimedega klubid (nt Barcelona Dragons ja London Monarchs), kuid viimasel hooajal lõi kaasa vaid 6 klubi kahest riigist. Millistest riikidest?       (RM)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XIV

 

66)  2007. aasta naiste kolmikhüppe sise-EM-võistluste võitja Carlota Castrajena esindas oma kodumaad ka 2000. ja 2004. aasta OM-kergejõustikuvõistlustel. Küsime aga, millisel spordialal sai ta 5. koha 1992. aasta olümpiamängudel?      (VMP)

 

67)  Küsitava hüüdnimeks on Kuldne Karu (The Golden Bear). Paljud peavad teda maailma parimaks golfimängijaks läbi aegade, seda eriti tema edu tõttu golfi suurturniiridel. 25 aasta jooksul (1962-86) võitis ta golfi suurturniiridel (major´s) ühtekokku 18 esikohta. Pärast aktiivse mängijakarjääri lõppu osales pisut tavatu mängustiiliga mees meelsasti ka seenioride turniiridel, oma karjääri kuulutas ta ametlikult lõppenuks 2005. aastal, olles 65-aastane. Golfirajast väljaspool näitab küsitav aga aktiivsust üles kuni tänaseni. Sünnilinnas Columbuses (Ohio) on temale pühendatud koguni muuseum. Kes? (RM)

 

68)  *          Kaheosaline küsimus: a) nimetage esimene sportlane, kes kaotas olümpiavõidu dopinguga vahele jäädes? Ja b) kes tõusis võitjaks pärast eelpool küsitud sportlase diskvalifitseerimist?          (VMP)

 

69)  Mis linn?         (RM)

-           Seal on püstitatud hetkel kehtiv naiste 800 m maailmarekord

-           Seal on toimunud nii kergejõustiku EM- kui ka sise-EM-võistlused

-           Selle linna jalgpallimeeskond on ühe korra võitnud UEFA karikasarja (1995/96)

-           Seal toimus XIII maleolümpia (1958)

-           Alates 1974. aastast peetakse seal saviväljakutel (clay-court) ATP tenniseturniire; näiteks 2006. aasta  „Belgia finaalis” võitis Oliver Rochus seal Kristof Vliegenit

-           Käesoleval aastal toimusid seal ühe olümpiaala MM-võistlused, kus korraldav maa jäi kullata

-           Plaanitakse osaleda 2018. aasta taliolümpialinna valimistel

 

70)  Mis bänd salvestas koos Manchester Unitedi mängijatega laulu „Come On You Reds“. See laul püsis 1994. aastal koguni kaks nädalat esikohal Suurbritannia singlite edetabelis. Nimetage bänd?        (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XV

 

71)  Vaid korra iluuisutamise MM- ja olümpiavõistluste ajaloos on naiste üksiksõidus saavutatud ühe riigi sportlaste poolt kolmikvõit. See juhtus 1991. aastal just samas linnas, mida küsisime eespool (küsimus nr 69). Nüüd ei küsi me seda linna. Me ei küsi ka seda riiki. Küsime hoopis neid kolme sportlast! Üks neist tuli hiljem olümpiavõitjaks, teine proovis hiljuti raha teenida poksijana (!) ja kolmas mängib iseennast 2007. aasta komöödiafilmis Blades of Glory. Kes? (2 õiget – 1 punkt)    (RM)

 

72)  Milline oli esimene Aasia riik, kus toimus autoralli MM-võistluste etapp?     (VMP)

 

73)  See kaubamärk on korvpallis kohal olnud pikki aastaid, nende siinküsitavat ketsimudelit aga usutakse olevat tänaseks enim müünud korvpallijalatsiks (üle 500 miljoni paari). Mis firma, mis mudel?      (KV)

 

74)  *          Kaheosaline küsimus: küsime spordialasid: a) sellel alal toimusid elukutseliste MM-võistlused aastatel 1831−1876, esimesed amatööride EM-võistlused peeti 1893. aastal, esimesed amatööride MM-vöistlused aga (alles) 1962. aastal; b) sellel alal peeti esimesed MM-võistlused 1893. aastal, esimesed EM-võistlused aga 1992. aastal. Mis alad?                        (VMP)

 

75)  Erinevate spordialade segusid on igasuguseid – biathlon, duathlon, triathlon, pentathlon, heptathlon, decathlon jne. Quadrathlon, nagu nimigi ütleb, koosneb neljast alast. Maailma Quadrathloni Föderatsiooni (World Quadrathlon Federation) andmetel on need 3,2 kilomeetri ujumine, 20 kilomeetri ..., 161 kilomeetri jalgrattasõit ja 42 kilomeetri jooks. Täitke punktiir – millega tegeletakse quadrathloni distantsil 20 kilomeetrit?     (DL)

 


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XVI

 

76)  See olümpiavõitja on muuhulgas kõige vanem II maailmasõja järgsel perioodil olümpiamängudel võistelnud sportlane. Kes?            (VMP)

 

77)  Olümpiamängud taaselustati teatavasti juba rohkem kui 100 aastat tagasi – esimesed nüüdisaegsed olümpiavõistlused toimusid Ateenas 1896. Kuid veel ühed muistsetest kreeklaste suurtest spordipidudest (ehk suurtest pärjamängudest) on tänaseks rahvusvahelistena, kuid antiik-stiilis toimuvatena uuesti ellu äratatud (vt juuresolevat pilti). Esimesed nüüdisaegsed küsitavad mängud toimusid 1996. aastal. Mis mängud?         (KV)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

78)  Kaheosaline küsimus: teemaks esimene OM-jäähokiturniir: a) mitu mängijat ühest meeskonnast tohtis korraga platsil viibida? Ja b) kui kaua kestis üks hokimäng?   (VMP)

79)  Kes on pildil? (RM)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

80)  Nimetage need ainsad neli väljaspool Euroopat asuvat linna, kus on korraldatud kergejõustiku MK-võistlusi? (NB! Siin on mõeldud täisprogrammiga sündmusi, mitte nt käimise MK-võistlusi vmt)       (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XVII

 

81)  1980. aasta Moskva olümpiamängude üks suuri favoriite oli Viktor Sanejev, kellelt korraldajad ootasid kuldmedalit neljandatelt mängudelt järjest – see oleks olnud legendaarse kettaheitja Al Oerteri saavutuse kordamine. Isegi sellesisuline film olevat olnud lõputiitriteni valmis vändatud. Teame, et Sanejevi soov ei täitunud, kuid siiski leidus üks teine NSV Liidu Viktor, kes esines nime vääriliselt (victor – võitja) ning võitis Moskvas oma neljanda kulla neljandatelt mängudelt. Kes?   (RM)

 

82)  Millise spordiala rahvusvaheline alaliit on rajatud alles 36 aastat pärast seda, kui ala esimest korda olümpiakavasse kuulus? Küsitav ala kuulub olümpiaprogrammi ka praegu. (VMP)

 

83)  Selle riigi hetke üks kuulsamaid ja rikkamaid naissportlasi on 25-aastane golfimängija Lorena Ochoa. Sel sajandil on ta kahel korral valitud oma kodumaa Aasta Sportlaseks, lisaks on talle omistatud kõikvõimalikke muid auhindu ning tiitleid, muuhulgas nimetatud koguni rahvuslikuks ikooniks. Olümpiamängudelt on küsitava riigi esindajad seni võitnud üle poolesaja medali, seejuures võistkondlikel spordialadel kaks – pronksmedalid polos ja korvpallis. Mis riik?   (DL & RM)

 

84)  Küsitav isik tõusis oma 35. sünnipäeval (17. oktoober 2004) golfimängijaks, kes on võitnud kõige rohkem MM-tiitleid rajamängus. Kes?            (VMP)

 

85)  Küsitava riigi jalgpallimeistrivõistluste liider on Zeta nimeline klubi. Sarja kolmas on Lovcen, kaheksas-üheksas koht on Komi ja Morgreni jagada. Sama riigi rahvuskoondis tegi hiljuti südika partii Rootsi meeskonna vastu, kaotades 1-2. Üldse esimene rahvuskohtumine suudeti aga Ungari vastu võita 2-1. Mis riik?     (TT)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XVIII

 

86)  *          Mitmeosaline küsimus: pange kirja võistlejanimed, mille all on maailmameistriks tulnud alljärgnevad sportlased:       (VMP)

a) Marcos Evangelista de Moraes;

b) Gerardo Gonzales;

c) Ricardo Izecson Santos Leite;

d) Walker Smith (Jr)?

 

87)  Ookeanitaguste profiliigade kevad-suvine suursündmus on iga aastane draft – uute mängijate valimine. Tänavu leidis see Euroopas ehk vähemat vastukaja, kuivõrd siitkandi esindajad esikolmikutes valituteks ei osutunud. NBA-s osutus esimeseks eurooplasest valikuks 19-aastane Le Mansi klubi prantslasest mängumees (mehe valis Seattle’i meeskond). Üllataval kombel ei pääsenud ta aga oma riiki esindama äsja lõppenud EM-finaalturniiril. Ehk oli siin oma osa ka Le Mansi klubi ebaedul Euroliigas, kus 16 parema hulka ei pääsetud (küsitav suutis seal oma meeskonda aidata keskmiselt 4 punkti, 2 lauapalli ning 1 sööduga mängust). Parim eurooplane NHL-is valiti aga draftis seitsmendana. Selleks osutus 18-aastane t¹ehh, kes oma viimase hooaja enne profiks saamist mängis Quebeci noorte amatöörliigas. Tõsi, silma paistis ta ka 2007. aasta juunioride MM-il. Kes olid need kaks noort Euroopa lootust?    (TT)

 

88)  Kaheosaline küsimus: teemaks naiste laskmine: a) millises linnas toimunud laskmise MM-võistlustel oli esmakordselt kavas mõni naiste võistlusala? Ja b) mis aastal see juhtus?       (VMP)

 

89)  Küsitav vehkleja tegi oma olümpiadebüüdi 29-aastaselt Berliinis 1936. Floretifinaalis suutis ta seal võita eelmiste kahtede olümpiamängude võitjaid, sakslanna Helene Mayerit (5-4) ning austerlanna Ellen Preisi (5-3) ja sillutada endale tee esimese olümpiakullani. See aga polnud kõik. 1948. aasta Londoni mängudel õnnestus küsitaval oma tiitlit kaitsta (ning olla üldse üks kahest Berliini OM-võitjast, kes siis oma tiitlit kaitses). Ja ka see polnud veel kõik. 45-aastaselt suutis ta Helsingi olümpiamängudel taas kogu maailma üllatada, võites naiste floretis hõbeda (finaalis jäi ta ülinapilt 3-4 alla itaallanna Ilene Camberile). Kes?       (TT)

 

90)  Mida tähendab budotermin sensei?    (VMP)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XIX

 

91)  Maailma kümnevõistluse statistikas tunduvad Eesti ja Soome olema (mõneti üllatuslikult) suhteliselt võrdsed mitmevõistluseriigid: Eesti rekord on 8815 punkti ning Soome rekord 8730 punkti. Maailma riikide kümnevõistluse rekordite edetabelis paiknetakse vastavalt 5. ja 7. kohal. Kuid milline riik platseerub Eesti ja Soome vahele?            (TT)

 

92)  Nimetage need kaks naiskergejõustiklast, kelle nimel olevad olümpiarekordid on kõige eakamad, olles püstitatud juba enne 1984. aastat? Arvesse lähevad siin vaid need võistlusalad, milles naised võistlesid ka viimastel olümpiamängudel 2004 Ateenas. Kes?       (VMP)

 

93)  UEFA Meistrite Liiga edukaim klubi läbi aegade on teadupoolest Madridi Real, kes ihaldatud trofee võitnud üheksal korral. Nimetage aga need kaks kõige õnnetumat klubi, kes on pidanud UEFA Meistrite Liiga finaalides vastu võtma kõige enam kaotusi – kumbki viis. Mõlemad on sarja siiski ka võitnud.       (TT)

 

94)  *          Kaheosaline küsimus: 2001. aastal õnnetult surma saanud mäesuusatamise tiitlivõistluste kullaomanikud: a) sai südameataki Türgis sukeldudes; b) põrkas treeningsõidul Austrias kokku Saksa treeneriga. Kes?          (VMP)

 

95)  Korvpalliliigas NBA on läbilööki tegemas küll Euroopast pärit mängijad, ent Euroopast pärit treeneritele pole NBA meeskondade juhendamist veel usaldatud. Küll on aga hetke Phoenix Sunsi treeneril topeltkodakondsus – lisaks USA kodakondsusele on küsitav ka Itaalia kodanik. Tegevmängijana mängis ta USA-s (ka NBA-s) ning Itaalia liigas, kus võitis Milano meeskonnaga erinevaid tiitleid nii riigisiseselt kui ka Euroopa tasandil. Lisaks on ta esindanud Itaalia rahvuskoondist 1989 aasta EM-il. Treenerikarjääri NBA-s alustas ta Denver Nuggetsis hooajal 1998-99. Phoenixi meeskonna treeneriks on ta alates aastast 2003. 2005. aastal valiti ta NBA parimaks treeneriks, lisaks on ta valitud USA korvpallimeeskonna abitreeneriks Pekingi olümpial. Kes?            (PN)


Eesti – Soome maavõistlus spordimälumängus

Urheilutietomaaottelu Viro - Suomi

(Tartu 2007)

 

XX

 

96)  Mitmeosaline küsimus: teemaks enim suvistel kergejõustiku EM-võistlustel saavutatud järjestikulisi esikohti ühel võistlusalal: a) milline riik on seda suutnud? Ja b) nimetage õige sugupool (kas mehed või naised) ning täpne võistlusala? (NB! B-variandi juures peavad pihta minema mõlemad komponendid, muidu saate 0 punkti!)           (VMP)

 

97)  Mullusel jalgpalli MM-il andsid kohtunikud palju kõneainet. Üks skandaalsemaid episoode juhtus mängus Austraalia ja Horvaatia vahel, kus kogenud kohtunik, kes oli varem vilistanud ka 2005 aasta UEFA karika finaali Moskvas, ei eemaldanud Horvaatia mängijat Josip ©imunići teise kollase kaardi järel, vaid alles mängu lõpus, pärast kolmandat kollast kaarti. Kes oli see kohtunik, kel oli raskusi kolmeni lugemisega?    (PN)

 

98)  Kaheosaline küsimus: teemaks jäähoki: a) nimetage seni viimane vaid põhja-ameeriklastest koostatud Stanley karika võitnud jäähokimeeskond; b) mis aastal see juhtus?    (VMP)

 

99)  See 1999. aastal Austrias rajatud kompanii on tippspordi toetajana tugevalt nähtav. Ettevõte on nn särgisponsoriks ka sellistele suurtele jalgpalliklubidele nagu Real Madrid ja AC Milan, nimesponsoriks aga Portugali jalgpalliliigale. Lisaks on tehtud toetuslepingud veel näiteks FC Barcelonaga, FIBA-ga, MotoGP-ga jne. Mis ettevõte?        (PN)

 

100)                      Nimetage need kuus automarki, milledel itaallane Riccardo Patrese sõitis oma rekordilised 265 osavõistlust F1 sarjas? (Punktid: 3 õiget = 0,5 p, 4 õiget = 1 p, 5 õiget = 1,5 p, 6 õiget = 2 p)         (VMP)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soome poolelt koostasid küsimusi:     Antti O. Arponen        (AOA)

Vesa-Matti Peltola      (VMP)

 

Eesti poolelt koostasid küsimusi:        Kalle Voolaid              (KV)

                                                            Daimar Lell                 (DL)

                                                            Priit Naruskberg          (PN)

                                                            Rait Männik                (RM)

                                                            Timo Tarve                  (TT)