Euroopa  meistrivõistlused mälumängus                    

4.november 2005.a., Tallinn.

Küsimused Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi

 

 

 

1.     Tema nimi tähendab tõlkes “kaks korda sündinud” – kuna isa Zeus võttis ta ema, sureliku naise Semele üsast välja ja õmbles oma reie sisse. Kes?

 

2.     näete maali “Horatiuste vanne”. Titus Liviuse vahendatud legendi kohaselt sõdis Rooma oma sugulashõimudele kuuluva linnaga. Võeti nõuks otsustada sõja tulemus parimate sõjameeste võitlusega. Kumbagi poolt esindasid kolmikud: vennad Horatiused Roomat ja vennad Curiatiused ... Millist linna?

 

3.     Küsime prohvet Muhamedi kaaslast ja ka äia (Muhamed abiellus 622. aastal küsitava tütre Aisha’ga), kes oli väidetavalt esimene islami usu vastuvõtnd mees. (Esimene naine kes seda tegi olevat Muhamedi esimene abikaasa Khadijah.) Peale prohveti surma 632.a. sai küsitav esimeseks Kaliifiks ning tegi tublit tööd islami levitamiseks, alustades edukaid sõjaretki Süüriasse ja Iraaki. Tema araabiapärane täisnimi on Abd-Allah ibn Abi Quhaafah.  Küsime nime, millise all on ta tuntud läänemaailmas?

 

4.     Kui 1187. aastal vallutasid moslemid tagasi Jeruusalemma, olid ka Templirüütlid sunnitud „pühast linnast“ lahkuma. Oma uue peakorteri tarvis ostsid nad Bütsantsi keisrilt ühe maavalduse, mis oli umbes sajandi vältel nende peakorteriks. Mille ostsid templirüütlid Bütsantsi keisrilt?

 

5.     USA kodusõda sai alguse 12.aprillil 1861, kui Fort Johnsonist tulistasid mässulised konföderaadid esimese lasu fordi pihta, mis asus Charlestoni linna sadamasuus, Lõuna- Carolinas. Forti kaitset juhtis major Anderson. Peale 33-tunnist pommitamist fort alistus. Millise fordi langemine algatas sõja?

 

 

6.      

Mis riigi lipp?

Põhja-Jeemen 1962-90

Põhja-Jeemen 1962,

Egiptus 1958-71 Süüria 1958-63 ja al. 1980

Iraak 1963-91

Süüria 1963-72

 

7.     Kellele on püstitatud need mälestussambad?

Budapest

Lidingö, Rootsi

Montreal

New York

 

 

8.     Hinnanguliselt on maailma moslemite arvuks pakutud 1-2 miljardit, seega võib tinglikult öelda, et iga viies inimene maailmas on muslim. Islamit peetakse ka maailma kõige kiiremini kasvavaks religiooniks. Millises Euroopa riigis on aga moslemeid kõige enam? (Märkus: Türgit mitte arvestada!)

 

9.     Augustiini mungad olid Filipiinidel pruulinud seda maisiõlut juba sajandeid, kui 1890.a. asutati kohalik õlletööstus. Seda õlut tootev korporatsioon on hetkel Filipiinide suurim toiduainetetööstuse ettevõte ning seal pruulitav märjuke hoiab Aasia õlleturul kindlalt kohta TOP 3-s. Ameerikasse jõudis see õlu USA sõjaväelaste kaudu ja Euroopasse tõi seda esimesena Andreas Soriano 20. sajandi algul. Nimetage siis Filipiinide tuntuim õllebränd, mis on nime saanud Manila lähedase maakonna kaudu, kus seda algselt toodeti.

 

10.             XX saj. keskel (täpsemalt 1950) asutati Tallinnas üks vabrik, mille toodang on tänaseks võitnud rahvusvaheliselistel konkurssidel 17 kuldmedalit. 95% toodangust müüakse välismaale, põhiliselt USA-sse. Üldse on toodangut müüdud 67 riiki. Toodangu juures kasutatakse puitviimistlust - mahagon, pähkel, kirss, Kongo bubinga. Aastatoodang on 350, seega valmib ühe päeva kohta umbes 1 toode. Mis tootega on tegemist ?


11.             Need loomad jätavad oma väljaheited alati ühte ja samasse paika. Suurtes kolooniates ladestub sellisel viisil üsna paks sõnnikukiht, mis moodustab kuivas keskkonnas koos sültja uriiniga segunedes asfalditaolise massi. Seda massi kutsutakse hyraceum. Niisugune ollus täidab naispärismaalastel juba ammustest aegadest kosmeetika ülesandeid ja hollandi kaupmehed vedasid seda eksootilise ravimi „ … higi“ nime all Lõuna-Aafrikast Euroopasse. Mis looma „higi“ nii kõrgelt hinnati ?

 

12.             On teada, et kõige mürgisemad maod elavad kõrbetes. Üks mürgisemaid on Austraalias elunev pruun-kuningmadu, mida varasemalt kutsuti ka prademantsia. See madu on eriline ka oma toitumise poolest. Suure näljaga pistab ta nahka muidugi ka mõne roti, kes talle nina alla satub aga reeglina toitub ta ühest teisest loomast. Kellest ?

 

13.             Korvõieliste sugukonda kuuluv Polymnia sonchifolia oli juba vanadele inkadele väärtuslik toidukultuur. Vahepeal pea et unustatud taim on maailmas aga taas muutumas ülipopulaarseks - eriti Jaapanis, kus on sünteetilised suhkruasendajad keelatud. Suuremad kasvatajad on lisaks jaapanlastele ka Brasiilia, Uus-Meremaa ja viimastel aastatel üllatuslikult Venemaa. Toiduks kasutatakse taime suuri kuni 2 kg kaaluvaid mugulaid, mida peale väljakaevamist päikese käes kuivatatakse, kuni nad krimpsu tõmbavad ja magusaks muutuvad. Maitselt meenutavad mugulad pirni või melonit. Mis taim?

  

 

 

14.             Mis lill on piltidel? (Tegu on lille haruldase lumivalge vormiga.) Kui lille nimi ei meenu, on abiks äkki 2002. aastal valminud Peter Kosminsky samanimeline film, kus peaosi mängisid Alison Lohman, Michelle Pfeiffer, Robin Wright Penn ja Rene Zellweger. Filmi aluseks on Janet Fitchi samanimeline romaan.

 

 

15.             Kes on helilooja?

 


16.  Karbonis, 362-290 miljonit aastat tagasi domineerisid maakeral kolm hiidmandrit. Gondvana manner oli olemas juba ka varem, nii kambriumi kui devoni ajastul. Devoni ajastul oli juba ka Laurentia manner. Nimetage aga see kolmas hiidmanner, mis ilmus maakerale alles Karboni ajastul? Nime sellele mandrile on andnud üks Siberis voolav suure jõe suur lisajõgi.

 

17.  See saarestik jaguneb 5 grupiks: Fox Islands ehk Rebase saared, kuhu kuuluvad saarestiku suurimad saared, Rat Islands ehk Roti saared, Four Mounts Islans ehk Nelja Mäe saared, Andrianof Islands ehk Andrianovi saared, mis on saanud omale nime tuntud uurimisreisija Andrian Tolstõhhi järgi ja Near Islands ehk Lähedased saared. Selle saarestiku kõrgeimaks tipuks on 2857 m kõrgune vulkaan Shishaldin, mida aga kohalikud hüüavad Smoking Moses ehk Suitsetavaks Mooseseks. Nimetage saarestik ?

 

18.

 See linn sai linnaõigused aastal 1781. Alates 1783 kuni 1973. aastani oli linnavapina kasutusel vapp nr1. 1973. aastal võeti kasutusele uus vapp, milline oli linna sümboliks 1995. aastani (pilt2). Viimased 10 aastat on kasutatud vappi pildilt nr 3. Viimasel kahel vapil olev sinine laine/riba sümboliseerib linna läbivat Isseti jõge. Linn on saanud maailmas tuntuks peamiselt tänu mitmetele seal toimunud traagilistele sündmustele, nt 1979. aastal toimus antraxipuhang. 1960. a. tulistati just selle linna lähikonnas alla  F.G. Powersi juhitud USA luurelennuk U-2. Sellest hoolimata on linnal olemas sõpruslinn USAs (San Jose Kalifornias) ning linnas on nii USA kui Suurbritannia konsulaadid. üks selle linna palli-mänguvõistkond on tulnud 8- kordseks Euroopa meistrite liiga võitjaks. Mis linn?

19.

 See linn on asutatud 1542. aastal, XVI-XVIII sajandil oli Guatemala pealinnaks. 1773. aastal hävis pea täielikult maavärinas ja pealinn viidi ümber. Tänapäeval elab linnas 27 000 inimest ja linn on tervikuna omalaadne koloniaalajastu muuseum. Linnaga sama nime kannab saar Tuulealustel saartel, mis on olnud nii Hispaania, Prantsusmaa kui ka Hispaania koloonia. Praegu on osa riigist, mis iseseisvus 1981. Nimetage linn või saar.

 

20.  Mis saar?

 

21.            Teil on pilet reisile number 47, mis väljub kell 5. Teie koht asub VII kupees ja on number 1 b. Teil on võimalik võtta kaasa pagasit 107,87 ühikut. Millisesse riiki te selle piletiga jõuate?

 

22.             1920 mõõtis ameeriklane Francis Pease midagi esmakordselt ära. Selle mõõtmiseks kasutas ta Albert Michelsoni leiutatud riista ja selle, mille ta ära mõõtis, nimetas ta ise araabiakeelse sõnapaariga, mis tõlkes kõlab „tähtsaima kaenlaauk“. Mida siis Pease ära mõõtis? Omas valdkonnas oli see muuseas üks esimesi, mida ära mõõdeti.

 

23.             Kõik me teame NBA korvpalliklubi Portland Trail Blazers. Kuid millise autofirma esindaja on see Jeep, mille mudelinimetus on Trail Blazer?

        

 

24.             See ehitusmaterjal leiutati 1894.a. Austrias, kus 1903.a. hakati seda siiani kasutatava nime all tööstuslikult tootma. Ligi 80 a. on materjal olnud kasutusmahu poolest Euroopas oma valdkondades esimesel- teisel kohal. Ajutise languse elas materjal üle 1970-80. aastatel, kui selgus ühe komponendi kahjulik mõju tervisele. Viimased 20 a. on toodetud materjali ilma selle komponendita. Mis materjal?

 

25.             Selle rahva nime mainis esmakordselt juba ajaloo isaks nimetatud Herodotos, kes jutustas legendi sküüdi nooruki ja amatsooni neiu armuloost. Mis rahvas sündis sellisest romantilisest kooslusest? Antiikkirjutajad olid üllatunud nende naiste austavast positsioonist ühiskonnas.

 

 


26.             24.07.1952 võitis üks abielupaar ühel ja samal tunnil olümpiakulla. Ka sündinud on nad ühel ja samal päeval 1922.a. Kes?

 

27.             Argentiina jalgpalli jäme ots on kindlalt Buenos Airese käes. Riigi meistreid ja muidu kuulsaid klubisid on seal lausa „jalaga segada“ – River Plate, Boca Juniors, Valez Sarsfield, Argentinos Juniors, San Lorenzo, Huracan jne., jne. Mis linnast on aga pärit klubid Central ja Newell`s Old Boys? Mõlemad klubid on samuti võitnud riigi meistritiitli.

 

28.             Tour de France`i suurkangelaseks on kahtlemata selle võistluse 7-kordne võitja Lance Armstrong. Neil seitsmel korral on ta kuulunud kahte meeskonda: U.S.Postal-isse ja viimane kord Discovery Channel-isse. Kõigil seitsmel korral on talle toeks olnud vaid üks meeskonna-kaaslane, Armstrongi kaasmaalane, kel alles viimasel Tour`il õnnestus jõuda etapivõiduni. Selle aasta võistlus oli talle üldse väga edukas, sest lisaks meeskondlikule edule kuulus see sportlane esimestel etappidel ka üldarvestuses liidrite hulka. Kes on see jalgrattur, Armstrongi lahutamatu kaaslane?

 

29.   Küsime meest pildilt. NBA individuaalsetest rekorditest teatakse kindlasti enim Wilt Chamberlaini 100 punkti mängust. Selleks, et mängus nii palju visata, peab mängija ka korralikult palli saama. Sama väljapaistev kui 100 punkti mängust, on NBA s ka resultatiivsete söötude rekord: 30, mille küsitav kogus mängus Denver Nuggetsi vastu 30. detsembril 1990. Hetkel on küsitav ühe kuulsa NBA klubi  peatreener. Kes?

 

 

                            

30.             Enne seda kui areenile tõusid õed Williamsid valitsesid naiste tennist valged naised. Vaid üks naisneeger oli enne Serena Williamsit suutnud võita Grand slami turniire. Küsimegi seda musta naistennisisti, kes võitis 1957 ja 1958 US Openi ja Wimbledoni üksikmängutiitlid ning 1956 French Openi (French Openilt on tal ka kolm paarismänguvõitu). Aastail 1957 ja 1958 oli ta ka Associated Pressi aasta naissportlaseks. Näete ka tema pilte.

 

     

 


31.             Tema sünniaastapäeva 11. aprilli tähistatakse Ungaris luulepäevana. Tema looming oli äärmiselt eripalgeline, ulatudes rahvaluulelistest motiividest kommunistlku agitatsioonini ning sürrealismisugemetega avangardini. Samas on tema loometee vormiliselt väga mitmekesine. Tema nime kannab Szegedi Ülikool. Kes? (1905-1937)

 

32.             Kes on see Nobeli kirjanduspreemia laureaat?

   

 

33.             Milline raamat algab nende sõnadega?

Kui te seda lugu tõepoolest kuulda tahate, siis kõigepealt tahate te arvatavasti teada, kus ma olen ilmale tulnud, mismoodi möödus mu tobe lapsepõlv, kuidas mu vanemad enne minu sündimist elasid ja olid - üldse kogu seda David Copperfieldlikku jama, aga mul ei ole lusti seda teile seletama hakata.

 

34.             Kes on kunstnik?

 

  

 

35.             Kuidas nimetatakse seda kõrgklassitsistlikku kunstistiili?

 

 Francois-Honore-Georges Jacob-Desmalter (1770-1841 Keisrinna Josephine'i juveelikummut. 1809.   

 

 


36. Näete kahe veetleva naisnäitleja pilte. Kui tunnete ära ühe, siis ei tohiks teise nime meeldetuletamine keeruline olla. Kes need kaks on?

           

 

37.   Selle tegelaskujuna on ekraanil seigelnud mitmed kinostaarid alates Douglas Fairbanksist aastal 1920, näiteks Tyrone Power 1940,  George Hamilton 1981 jt. Viimane film on aastast 2005. Tegelaskuju mõtles välja Arthur Johnston McCulley (1885-1958). Kes?

 

38.  Küsime tuntud kirjandusteost ja selle autorit. Esimese (tumm)filmiversiooni sellest teosest tegi juba keegi A.V.Bramble 1920. aastal. 1939 valmis William Wyleri klassikaline versioon, mille peaosades olid Merle Oberon ja Lawrence Olivier. Ka Luis Bunuel oli teemast huvitatud ja tema käe all valmis 1954. aastal hispaaniakeelne versioon teosest nimega „Abismos de pasion“. Inglased tegid suurel ekraanil selle teosega  käe valgeks 1970, kui Robert Fuesti filmis mängisid peaosi Cathy Earnshaw ja Timothy Dalton. Hollywood pöördus teema juurde tagasi 1992. aastal. Peter Kosminsky kutsus peaosadesse Juliette Binoche ja Ralph Fiennesi. 1985 tegid oma versiooni teosest ka prantslased ja 1988 jaapanlased („Arashi ga Oka“). Nimetage autor ja teos!

 

39.  Küsitav helilooja on kord märkinud, et “ooperis inimesed laulavad liiga palju”. Ta on kirjutanud vaid ühe, kuid kuulsa ooperi. Tema jaoks oli ooperi muusika see, mis loob karakteri, liigutab sündmustikku ja väljendab seda mida sõnad ei suuda väljendada. Selle ooperi tegelased tõepoolest “laulavad” väga vähe. Peaaegu kõik, mis ta kirjutas lauljatele, on parlando’s (itaalia keeles “rääkima”), stiilis, kus muusika imiteerib kõne loomulikku rütmi ja väldib puhast meloodiat. Pigem hääled ise kui laul aimavad järele rääkiva hääle loomulikku intonatsiooni. Selles ooperis ei ole aariaid, duette või koore, ooperi tavasid, mille jaoks ta nägi vähe kasutusvõimalusi, pidades neid retoorilisteks loosungiteks, mis annavad parimal juhul kunstilise tunderõhu, halvimal juhul aga juhivad pealetükkivalt kõrvale muusika lateadlikust jõust. Orkestri roll on otsustav; see peab väljendama emotsioone ja draamat, mis puuduvad tekstis. Kuigi ooper jutustab ka loo – armukolmnurgast kahe peategelase ning mehe poolvenna Golaud’i vahel, on selles vähe välist tegevust. Nimetage helilooja ja ooper!

 

40.  Pildil on üks tuntud neo(nu)-metalli viljelev ansambel. Kokku tuldi ja esimesed lood tehti juba 1987. aastal, kuid esimene plaat "Fungus Amongus" anti välja alles 1995. aastal. Järgnes album nimega "Enjoy ........"(1997 ), kuid plaadil oli vaid 5 lugu. Esimene "õige" plaat vähemalt meeste endi arvates oli 1997 ilmunud "S.C.I.E.N.C.E.".  Järgmine plaat aga ilmus 1999 ja kandis pealkirja "Make Yourself".  Veel on ansamblil muid lugusid, mida albumitel ei ole aga on eraldi kogumikel (nt. Scream 3 soundtrack, kus on nende lugu "Crowded Elevator"). Bändi lugudes on mõningaid räpi elemente ja ka DJ`l tööd väheks ei jää (lugudes esineb üpris palju scrachi kohti). Ansambli lauljat, Brandon Boydi, on õnnistatud ka kunstiandega ja tema taieseid võib  veebist leida. Ansamblil on ka Nascari võidusõiduauto. Rahvusvaheline populaarsus saavutati 1999. aastal, mil alustati pea kaks aastat kestnud kontserttuuri koos Sugar Ray, Limp Bizkiti, Ozzy Osbourne, Black Sabbathi, Korni, 311e ja teistega. Kuulete ka üht ansambli lugu. Nimetage ansambel!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


41.             Kes räägib?

 

42.             22. juulil 1992 suri 51-aastaselt kopsuvähki näitleja Wayne McLaren. See sündmus polekski ehk eriti tähelepanuväärne, sest näitlejana ta erilist kuulsust ei võitnud. Sellegipoolest tunti teda päris hästi, sest ta reklaamis üht populaarset toodet. Millist ?

 

 

43.             See kokteil sündis 1948. aastal Veneetsias Marcuse väljakul asuvas populaarses Harry baaris.Nime sai ta endale tuntud renessansiaegse kunstniku järgi, kelle tööde suur näitus Veneetsias tollal avatud oli. Valmistatakse kokteili virsikute viljalihast, virsikumahlast ja vahuveinist Prosecco. Paralleelnimena on tuntud ka „Pink coctail“. Nimetage siis see Veneetsia üheks sümboliks olev jook või kunstnik, kes joogile nime andis. Näete ka tema töid.

 

 

44.             Erinevaid kabeliike on väga palju. Millise riigi järgi on saanud nime kabelaudadest kõige suurema, 144-ruudulise mängulauaga kabe? Algseisus on sellel mõlemal poolel 30 kivi ja mängureeglid on samad mis rahvusvahelises kabes.

 

 

45.             Kuidas nimetatakse seda traditsioonilist havai lillevanikut? Kahe Euroopa riigi rahaühiku nimi on mitmuses samasugune.

 

 

 


46.            Küsime rahvust. Tõenäoliselt oli just selle rahvuse esindaja J.Verne „Kapten Granti lastest“ tuttav patagoonlane Thalcave (“müristaja” küsitava rahva keeles). Rahva omakeelne nimetus on Maputse. 16.sajandil asustasid nad kogu Tšiilit ja suurt osa Patagooniast, võitlesid vallutajatega vapralt üle 3 sajandi ning alistati lõplikult alles 1878-1883 aastani kestnud sõjas Tšiili ja Argentiina relvajõududega. Praegu on selle rahvuse esindajaid alles veel umbes 540 000, kelledest valdav enamus elab Tšiilis. Nende keelest on tulnud ka näiteks sõna pampa. Nimetage rahvus!

 

 


47.            Kes on piltidel?


 

 

 

48.            Naised on saanud Nobeli preemiaid kõikides valdkondades peale majanduse. Millises valdkonnas on naisi laureaatide seas kõige rohkem?

 

 

49.            See orden asutati väidetavalt 1190. aastal, kindlalt on võimalik väita, et sellega autasustati 15. sajandi keskel. Ordeni statuudi kohaselt ei tohi sellega koos ühtki teist ordenit kanda. Orden on ainulaadne selle poolest, et on ainus maailmas, mis ei ole “tasapinnaline”, liibudes kandes ühe poolega riidele, vaid kujutab endast mahulist kujukest. Venemaal sai selle ordeni esimeseks kavaleriks suurvürst Menšikov. Eestlastest on selle teadaolevalt ainsana saanud Lennart Meri 1994. aastal. Ordenit antakse väga harva, viimane, kes enne Merit ordeni sai, oli Charles de Gaulle. Mis orden?

 

 

50.             Selle spordiala esimeseks naisesindajaks loetakse Austria krahvinnat Paula Lambergi, kes juba 1911.aastal sai tulemuseks 22 meetrit. Mis spordialaga on tegemist ?

 


Vastused

1.     

Dionysos

 

2.     

Alba

Aasta 669 e.Kr.

3.     

Abu-Bakr

(573-634)

4.     

Küprose saare

 

5.     

Fort Sumter

 

6.     

Jeemen

Alates  1990.a.; Pan-araabia värvid

7.     

Raoul Wallenberg

Mälestusmärk ka Londonis

8.     

Venemaa

Arvestuslikult 17-28 miljonit ehk 12-20 % rahvastikust. Prantsusmaal hinnanguliselt 8 milj (13%), Saksamaal 5 milj (6%), Suurbritannias 3 milj (5%), Bulgaarias 1,2 milj (14%), Itaalias 1 milj (2%), Rootsis 0,4 milj (4,5%) moslemit

9.     

San Miguel

 

10. 

Klaver

Tallinna Klaverivabriku toodang

11. 

Damaan

 

(täpsemalt ida-ronidamaan)

damaanlased - Procaviidae; kokku 11 liiki, 3 perekonda: puis-, kalju- ja mägidamaanid; imetaja, kuulub küünisjalgsete Hyracoidea seltsi; esmapilgul sarnaneb suurte närilistega või jäneselistega, mis ei johtu mitte sugulussidemeist vaid tuleneb sarnasest eluviisist samasuguses keskkonnas; tegelikult on lähedane londilistele ja kabjalistele; elevantide lähim sugulane

12. 

Teistest  mürkmadudest

Reeglina, kuna tema mürk on kangem teistest (Austraalias on vaid taipani mürk kangem). Kannibal

13. 

Jakon

Hispaanlastel ja inglastel  Yakon. Ka llacón, Leafcup, Erosus yam bean, Jícama, Jícama de agua, Jícama, de leche, Leafcup, Mexican potato, Potato bean, Yacón, Yam bean, llakuma, yacuma, jacón, arboloco, puhe, jicama, jiquima

14. 

Valge Oleander

White Oleander

15. 

Claude Debussy

 

16. 

Angara

 

17. 

Aleuudid

Aleuutide saarestik; kuulub USA-le Alaska osariigi koosseisus

18. 

Jekaterinburg/ Ekaterinburg

Sverdlovsk; Uralotska võrkpallinaiskond

19. 

Antigua

 

20. 

Elba

 

21. 

Argentiinasse

Argentum ehk hõbe – element nr 47; periood 5; rida VII, elemendi rühm 1 b, aatomkaal 107,8682

22. 

Tähe läbimõõdu

Täht Betelgeuse, tähistaeva heleduselt 11.täht; Pease määras 100-tollise teleskoobi ning prof Michelsoni leiutatud interferomeetriga Betel-geuse nurkläbimõõduks 0,044 kaaresekundit

23. 

Chevrolet

 

24. 

Eterniit

Kiudtsementplaat. Nüüd keelatud komponent oli asbest. Fassaadimaterjalina esikohal, katusekivi järel teisel kohal

25. 

Sarmaadid 

Ka savromaadid

26. 

Dana ja Emil Zatopek

Tšehhoslovakkia. Odavise ja 1500 m jooks, sünd 19.sept. 1922

27. 

Rosario

 

28. 

George Hincapie

Üldse on tuuril olnud Armstrongil kokku 22 meeskonnakaaslast

29. 

Scott Skiles 

Chicago Bullsi peatreener. Rekordi tegi Orlando Magic’us mängides

30. 

Althea Gibson

 

31. 

Attila Jozsef

 

32. 

Elias Canetti

 

33. 

J. D. Salinger, Kuristik rukkis

The Catcher in the Rye, 1951

34. 

Henri Matisse

 

35. 

Ampiir

1789-1814. Varaklassitsistlik on Louis XVI stiil

36. 

Katie Holmes ja Emily Watson

37. 

Zorro

Võitmatu maskimees Don Diego de la Vega

38. 

Emily Brontë, Vihurimäe

„Wuthering Heights“ 

39. 

Claude Debussy, Pelleas ja Melisande

Pelléas et Mélisande

40. 

Incubus

 

41. 

Harry S. Truman

 

42. 

Marlboro sigaretid

nn. Marlboro-mees

43. 

Bellini

Giovanni Bellini

44. 

Kanada

 

45. 

Lei

Moldova ja Rumeenia rahaühik leu, mitmuses lei

46. 

Araukaanid

 

47. 

Robert Fisher

Bob Fisher

48. 

Rahu

12; kirjandus 10

49. 

Elevandi orden

Taani

50. 

Suusahüpped

Üle 100 m lendas esimesena Tiina Lehtola (FIN) 1981 – 110 m; praegu parim Anette Sagen (NOR), kes võitis hooaja 2004/05 12-st Continental Cupi etapist 8; esimese selle sarja etapi 1998 võitis Heli Pomell (FIN)